Geinig opzienbarend bezoek van Brezjnev Oprichter Egyptische communistische partij ajn Parijs vermoord RADIKALE PALESTIJNEN DOOR PLO OPGEPAKT 4 Portugal niet gelukkig met vrijheidsstreven op de Azoren Buitenland LANCERING OTS LOOPT GEVAAR DOOR NOODWEER BONN: „AANGENAAM EN ZAKELIJK" truck tegen trein Na aanval op Fransen in Libanon Passagiers veilig uit brandende Boeing Aanklacht tegen Nixon President Afghanistan: neutraal Karamanlis krijgt Karelprijs LEIDSE COURANT,... PAGINA 7 fan onze correspondent) pNN De eerste besprekingen van de issische partijleider Brezjnev in Bonn nen een „aangename, open en zakelij- I aanzet" voor verdere gesprekken, aldus j Duitse regeringswoordvoerder Bölling I het eerste onderhoud van Brezjnev met Iskanselier Schmidt. Beide partijen "jllen de samenwerking die in het Duits- ;sische verdrag van 1970 is vastgelegd, der ontwikkelen. Belangrijk daarbij is overeenkomst die morgen getekend |>rdt betreffende economische samen- trking tot na het jaar 2000. Voor bonds- oselier Schmidt heeft dit verdrag niet air een economische betekenis, maar t vanwege de lange duur vooral een overeenkomst van politieke aard. Boilings Russische collega Samjatin ver klaarde tegenover de journalisten dat aan de gesprekken een aanzienlijke hoeveel heid optimisme ten grondslag ligt, ondanks een aantal nog niet beantwoorde vragen. Brezjnev is volgens Samjatin ook nu niet bereid de al drie jaar geleden gesloten verdragen te ondertekenen, wanneer West- Berlijn daarbij zou worden betrokken. Dit is volgens hem in strijd met de viermo- gendhedenovereenkomst over de voormali ge Duitse hoofstad. Brezjnev werd gisteren bij zijn aankomst in Bonn begroet door president Scheel, kanselier Schmidt en minister Genscher van buitenlandse zaken. Vervolgens reisde hij per auto naar het slot Gymnich, waar hij tijdens zijn bezoek verblijft. De auto waarin Brezjnev reisde kreeg onderweg een lekke band. Brezjnev kon overstappen op de reserve-auto die bij staatsbezoeken altijd in de officiële colonne meerijdt. In totaal zullen Brezjnev en zijn gastheren zeven uur lang confereren. In het program ma zijn veel en lange pauzes ingelast om de Russische gast niet te zeer te vermoeien. Terwijl in de Duitse hoofdstad alle straten worden afgegrendeld, zodra Brezjnev in de buurt komt, werd gisteren in Bonn een stille protestmars gehouden tegen de schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. De uitgeweken Rus Grigoren- ko sprak de menigte toe. De Russische minister van buitenlandse zaken Andrej Gromiko (links) helpt, samen met de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt (rechts) de Russische partijleider en president Breznjev overeind, toen deze, na een ontmoeting met de pers. moeite had om uit zijn stoel op te staan. Bij een botsing tussen een truck en een trein in de omgeving van Rome, vatte een treinwagon vlam. met als gevolg twee doden. Brandweerlieden zijn hier bezig de uitgebrande wagon te .onderzoeken. fan onze correspondent Jan Drummen) flRIJS Henry Curiel (63), —4 in Frankrijk in balling- hap verblijvende leider van Egyptische communistische j irtij, is gistermiddag in Pa- js door onbekenden met drie volverschoten in de lift van jn flatgebouw vermoord. le- oe<jand die later anoniem een B irsagentschap opbelde, ver aarde, dat het zogenaamde eltacommando de verant- oordelijkheid voor de daad ss^eiste. Curiel, de stichter van r of' Egyptische communistische irtij, verbleef sedert 1951 in rankrijk. Hij werd door de :n beschouwd als een voor- instaande figuur in het inter- ttionale terrorisme, terwijl j in het oog van anderen een ealist was, die uitsluitend ikommerd was om de proble- en van de Derde Wereld. Dlgens het anonieme telefoon- •sprek werd Curiel vermoord, ndat hij een agent van het GB zou zijn geweest. Hij zou Parijs de internationale ter- De vermoorde Henri Curiel. roristenorganisaties, die vanuit de Franse hoofdstad opereren, overkoepelen en als zodanig min of meer de leider daarvan geweest zijn. Curiel weerlegde steeds deze aantijgingen, verklaarde dat de Franse staatsveiligheidsdienst hem nooit iets ten laste had kunnen leggen, dat hij het ter rorisme, van welke kant dit ook kwam, veroordeelde, en zich alleen interesseerde voor degenen, die onder onrecht vaardigheden gebukt gingen in de Derde Wereld of in het Na bije Oosten. De Franse contra-spionage dienst heeft evenwel het dos sier van Curiel uit de archieven gehaald. Dit is enorm en vormt zowel een soort geschiedenis boek, een spionageroman als een avonturenfilm. Curiel (63 jaar), Egyptische jood, stichtte onder het bewind van koning Faroek de Egyptische commu nistische partij, werd aanvan kelijk gevangen genomen, later bevrijd, andermaal onder Nas ser gearresteerd, en uitgewezen en vluchtte in 1951 naar Fran krijk. Daar werd hij in 1960 aangehouden, omdat hij de Al gerijnse terroristenbeweging hulp verleend had. Hij verbleef twee jaren in de gevangenis, maar kreeg amnestie. Hij was daarna de spil van het zoge naamde solidariteitsnetwerk, dat thans Hulp en Vriendschap heet, een beweging die terroris- tenorganisaties zou helpen, en de leden daarvan onderdak en valse papieren en geldmiddelen zou verschaffen. BEIROET (AP) Officieren van de Palestijnse bevrijdings- orgasatie PLO hebben gisteren een onbekend aantal radikale guerrillastrijders aangehouden in de Libanese havenstad Ty- rus, die twee dagen tevoren aanvallen hadden gedaan op Franse soldaten van de tijde lijke vredesmacht van de Ver enigde Naties in Zuid-Liba- non. De officieren van de PLO zijn gerechtigd de arrestanten voor een militair tribunaal te dagen. De PLO-actie is er klaarblijke lijk op gericht verdere wrijvin gen met de vredesmacht te voorkomen. Dinsdag sneuvel den bij Tyrus twee Fransen en raakten 12 anderen gewond, onder wie de Franse bevelheb ber kolonel Jean Sermain Sal- van, als gevolg van wilde Pa lestijnse acties. Naar verluidt behoren de ar restanten tot een Libanese communistische splintergroe pering die na de Israëlische inval in Zuid-Libanon op 15 Een Franse soldaat van het VN-leger bekijkt het inwendige van een verwoest pantservoertuig. maart een eigen volksleger sa menstelde en zich het „Volks- verzetsfront voor de bevrijding van het zuiden van bezetting en fascisme" noemde. Volgens links-Libanese zegslieden was dit front gevormd door „trots kistische" andersdenkenden binnen de oorspronkelijke communistische partij. Inmiddels heeft Frankrijk de gewonde commandant van het Franse contingent bij het vre- desleger van de Verenigde Na ties in Libanon vervangen. De 43-jarige luitenant-kolonel Dominique Viard, een veteraan uit de Algerijnse oorlog, is aan gewezen kolonel Jean-Germain Salvan opte volgen. De bevelhebber van het vredes- leger van de Verenigde Naties in zuidelijk Libanon, generaéU- majoor Emmanuel Erskine, deed gisteren een beroep op de Palestijnse leiders hun guerril lastrijders beter in de hand te houden. Hij zei dat hij binnen kort een gesprek hierover zal hebben met de leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie, Yasser Arafat. In PLO- kringen is intussen vernomen dat Arafat een onderzoek heeft gelast naar het incident van dinsdag en dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de aanval op de VN-militairen zich voor een Palestijnse recht bank zullen moeten verant woorden. Nazileuzen in Bergen-Belsen Op de dag dat Nederland zijn doden uit de tweede wereldoorlog herdacht heeft, hebben onbekenden op de muren van de herdenkingsplaats van het voormalige concentratiekamp Bergen Belsen anti-joodse leuzen en hakenkruisen geschilderd. (Van onze redacteur ruimte vaart) CAPE CANAVERAL Vol gens Europese en Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen is het nog steeds mogelijk, dat de lancering van de Westeuropese communicatie-satelliet OTS-2 in de nacht van zaterdag op zondag plaatsvindt. Aanvanke lijk was gemikt op een lance ring in de afgelopen nacht, maar die werd uitgesteld, op grond van aanwijzingen dat blikseminslag wellicht de draagraket had getroffen. Naderhand kwam men tot de overtuiging, dat er waarschijn lijk door de blikseminslag al leen waar moeilijkheden waren ontstaan in de apparatuur die voor de laatste controles wordt gebruikt. Overigens werden de werkzaamheden rond het lan- ceercomplex op Cape Canaver al gisteren wel bijzonder nade lig beinvloed door zware on-' weersbuien, gepaard gaande met slagregens, krachtige windstoten en dreiging van tor nado's. Daardoor trad opnieuw enige vertraging op. en het lijkt dat een lancering in de nacht van zaterdag op zondag toch wel een dubbeltje op z'n kant gaat worden. Zowel de Amerikaanse als de Europese ruimtevaartexperts wensen ditmaal niets aan het toeval over te laten. Na de mislukte lancering van OTS 1 op 13 september van het vo rig jaar, zijn alle bij het project betrokkenen bijzonder gebrand op een perfect mogelijke mis sie. Het OTS-project zal zo wordt steeds met grote nadruk gezegd van beslissende in vloed zijn op de rol die West- Europa in nabije toekomst kan gaan spelen op het terrein van satelliet-communicatie. Een tweede mislukking zou fataal kunnen zijn. „Wij kunnen niet elk half jaar een nieuwe poging doen. Dit is onze laatste kans", aldus Dr. René Collette, telecommunica- tie-deskundige van ESA, het Europese ruimtevaartbureau, op persconferentie op Cape Canaveral. LONDEN (Reuter) Meer dan 100 passagiers zijn met de schrik vrijgekomen na dat de Boeing 737, waarmee ze op weg waren van Dus- seldorf naar Londen gister avond in brand vloog tij dens de landing op het vliegveld Luton, nabij de Britse hoofdstad. De 124 passagiers, onder wie twee babies, ontsnapten on gedeerd via de nooduitgan gen nadat het landingsgestel van de Boeing had vlamge- vat op het moment dat het toestel juist de grond raakte. Volgens een woordvoerder van de luchtvaartmaat schappij, Britannia Airways, werd het toestel slechts licht beschadigd. SAN JOSE (UPI) - Bij de rechtbank van Santa Clara in Californië is gisteren een aan klacht ingediend tegen oud- president Richard Nixon met de eis van schadevergoeding omdat hij met zijn memoires munt slaat uit zijn verkeerde handelingen, aldus een groepe ring die zich „mensen tegen pornografie" noemt. Deze zegt dat Nixon niet onder het betalen van aangerichte schade uit kan komen, al heeft Ford hem gratie verleend voor zijn misdaden. Woordvoerster Juanita Anders on vindt het „werkelijk obs ceen dat wij als belastingbeta lers al een pensioen moeten opbrengen voor Nixon". KABOEL (Reuter) De nieu we President van Afghanistan, Noer Mohammed Tarakki, heeft gezegd dat zijn land een politiek zal volgen van positie ve neutraliteit binnen het ka der van niet-gebondenheid. De president, die vorige week via een militaire staatsgreep aan de macht kwam, ontkende de wat hij noemde „valse kolo niale propaganda" die beweert dat bij de coup duizenden do den zijn gevallen. In een vraaggesprek met radio Kaboel zie Tarakki dat hooguit honderd mensen zijn gedood omdat zij zich tegen de revolu tionairen hadden verzet. AKEN (DPA) De Griekse premier Konstantijn Karaman lis is gisteren in Aken onder scheiden met de Karelprijs van de keizerstad voor zijn ver diensten voor de Europese een wording en de inspanningen voor toetreding var» zijn land tot de Europese Gemeenschap. !n de stad protesteerden naar schatting 100, meest Griekse, studenten die Karamalis er on der meer van beschuldigden neonazistische anti-terreurwet- ten in Griekenland door te voern. OORD-ENGELAND BLUFT lOLWERK VAN LABOUR iai 'an onze correspondent Roger Simons) C0NDEN - De gedeeltelijk Engelse gemeenteraadsverkiezingen n gunstig afgelopen voor de Conservatieven in Londen, maar de provinciesteden hebben zich weinig dramatische verschui- igen voorgedaan. In noord-Engeland blijft de sterke positie in Labour ongewijzigd. et feit, dat de conservatieve „come-back" minder sterk is dan jnvankelijk werd verwacht, wordt nu door de Britse socialisten eer bemoedigend teken beschouwd. Hun kansen om te winnen nieuwe algemen verkiezingen, zijn wellicht groter dan men *er het algemeen veronderstelt l Groot-Londen heeft Labour echter vijf van haar achttien "Imeenten afgestaan aan de conservatieven, die nu volledig eester zijn in negentien van de 32 gemeenten. Een van de vijf het dicht bevolkte Wandsworth, een gewezen socialistisch ilwerk, waar Labour beschuldigd werd van verspilling. rlom Helder Camera wel naar Mexico p-mrtbisschop Helder Camera gaat in oktober naar Puebla in exico, om conferentie van Latijns-Amerikaanse bisschoppen _lj te wonen. De Braziliaanse bisschoppenconferentie heeft hem jdens haar jaarvergadering gekozen tot een van haar 37 __jrtegenwoordigers naar deze belangrijke vergadering. Dom _j>lder heeft besloten naar Mexico te gaan. omdat hij deze inferentie bezoekt in opdracht van de Braziliaanse bisschop- in. Uit kringen van de Braziliaanse bisschoppenconferentie is irder vernomen dat dom Helder echter van andere buitenland- reizen afziet, zolang de paus zijn bekende verzoek om «■(rgelijke reizen niet meer te ondernemen, niet ongedaan Haakt. (Van onze correspondent Robert McCloughlin) LISSABON De jongste golf van geweld op de Azoren heeft in Portugal de vrees doen toenemen dat het land zal moeten vechten om zijn eilandengroep in de Atlantische Oceaan te behouden. Maar het wordt steeds minder duide lijk wie de werkelijke vijand is. De afscheidingsbeweging FLA heeft, sinds de Portugese revolutie van 1974, meer dan 100 bomaanslagen gepleegd. Er was wel schade, maar er deden zich nooit persoonlijke ongeluk ken voor. De militante leden van de FLA heb ben meegedaan aan verschillende oproertjes, zoals die, eerder deze maand, die een minister dwongen zijn toevlucht te zoeken op een ander eiland. Toch lijkt van de negen vulkanische eilandjes die een 1300 kilometer van de kust in de oceaan liggen, er maar één achter de FLA te staan. De beweging ziet zelden kans om meer dan een handvol demonstranten op de been te krijgen. Het zijn bijna allemaal jonge mensen en de activiteiten van de afscheidingsbeweging beper ken zich voornamelijk tot Ponta Delgada, de hoofdstad van het eiland Sao Miguel en tevens van de hele eilandengroep. De storm die uitge lokt is door de recente uitbarstingen van de FLA blijkt een storm in een glas water te zijn. „Wat", vraagt men zich af, „is de FLA. Wie vertegenwoordigt ze en wiens belangen dient zij?" Waarnemers zijn met vele theoriën voor de dag gekomen, van de CIA, via buitenlandse zakenmensen tot de Libische leider kolonel Kha- dafi. Waar men het over eens is, is dat de eilandbewoners zelf er in ieder geval weinig bij betrokken zijn. Men praat over de Azoren vaker als over een pion in het internationale machts spel dan over een plaats waar mensen wonen. Arm en conservatief, kijken de 350.000 eilandbe woners naar alles wat op vernieuwing en socia lisme lijkt, argwanend toe. Dat heeft uiteraard tot veel spanningen met het vasteland geleid na de revolutie, naast de al bestaande traditionele klachten. De eilandbewoners kennen sinds de verkiezingen van 1976 een zekere mate van zelfbestuur, maar ze maken zich nog steeds kwaad over de „wrede centraliserende geest" van de regering in Lissabon. De leiders uiten regelmatig hun ontevredenheid over het tekort aan Portugese gelden om hun achtergestelde economie te ontwikkelen. Ook pleegt Lissabon geen overleg met hen over zaken die hun aangaan. Verder ontvangen zij weinig van wat de Portugese regering ontvangt van de Amerikanen als huur voor de lucht machtbasis op het eiland Terceira. De eilanders weten terdege dat ze het zonder Portugal nooit zouden kunnen rooien. Wat ze eisen is zeker niet onafhankelijkheid. Ze leven nauwelijks op grote voet van landbouw (eranen) en veeteelt, walvisvaart en tonijnvangst, maar dat zijn geen van alle bloeiende industrieën. Het eiland Madeira vangt het hele jaar door toeris ten. Meer dan twee-derde van alle Azoren-bewo- ners leeft nu in Amerika of Canada. Zonder het eigenlijk te willen, voegde de eilandbevolking aan alle spanningen nog het hunne toe door bij de verkiezingen vóór de tegenstanders van de socialisten te stemmen, de centrum-rechtse so ciaal-democraten. Het bestuur van de archipel, onder leiding van een uitgesproken jonge sociaal-democraat, stond zeer vijandig tegenover Almeida Santos. „Om dat", zo zeiden de eilandbewoners, „zij niet vooraf geraadpleegd zijn over het bezoek van de minister", die later naar een ander eiland moest vluchten. Dat de oproerpolitie uit Lissabon zo geweldadig ontvangen was scheen het eilandbestuur niet gemerkt te hebben. Lissabon is bezig plannen te bestuderen die de eilandengroep nog meer zelfbestuur zouden ge ven. De Azoren zouden dan complete controle krijgen over hun eigen economie en openbare diensten. Maar Lissabon is ook bang al te ver te gaan, want dat zou het de separatisten in de kaart spelen die zeggen dat de onafhankelijk heid zal komen via een evolutieproces. De Por tugese centrale regering is vooral boos over de weigering van de sociaal-democraten om de FLA de kop in te drukken. De FLA staat er bekend om nauwe betrekkin gen te hebben met de kleine, ongelooflijk rijke elite op Sao Miguel. Deze elite heeft de grote tabak- en theeplantages in handen. Haar leider. Jose de Almeida, lijkt meer op een welgestelde directeur dan op de leider van een ondergrondse beweging, en hij windt er ook geen doekjes om dat hij de aanvoerder van de FLA is. De politie zelf toont symphatiek te staan tegen over de beweging, aangezien bijna geen enkele actie van de separatisten onderdrukt wordt. Het café tegenover het hoofdbureau van politie doet een lucratief handeltje in badges, T-shirts en vlaggen van de afscheidingsbeweging. Volgens functionarissen van de luchtvaartmaatschappij en worden die ook naar Azoren-bewoners in het buitenland gestuurd om aan geld te komen. De FLA heeft in Amerika veel aanhangers. Sommige separatisten hebben gezegd dat ze de Azoren een staat van de Verenigde Staten willen laten worden. Bovendien is de FLA verdacht vaag over hoe het denkt de Azoren economisch boven water te houden zonder hulp van Portu gal. Dit alles heeft tot de gedachte geleid dat de FLA door buitenstaanders gesteund wordt. De Amerikaanse basis heeft in het verleden bewezen een vervelend belangrijke factor te zijn: Salazar gebruikte de basis om Kennedy van zijn vroegere geflirt met de Angolese anti kolonialistische guerrilla's af te brengen en Por tugal genoeg wapens en napalm te leveren om de guerrilla's de zee in te jagen. De Amerikanen ontkennen echter iets te winnen te hebben bij een onafhankelijk Azoren. Groter nog dan de verdenking dat er buitenlan ders in het spel zijn, is het gevoel dat de vijanden van de socialisten, vooral linkse en rechtse extremisten op het vasteland, de FLA helpen in de hoop een kleine mug op te blazen tot een olifant die een ernstige bedreiging kan blijken van het democratische regime. copyright The Guardian.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7