Tom Okker wil in Kansas City gedeukte reputatie oppoetsen Bestedingsplan lotto-toto blijft drie miljoen achter JACK MIDDELBURG OPPERMACHTIG OFFICIEUZE WERELDTITEL DUBBELSPEL IJSHOCKEYERS AMERIKA ZONDER COACH Ans Smulders heeft eigen turnvereniging Jeugd domineert in titelstrijd libre Lotto en toto 17 UNICUM IN SCHAAKHISTORIE Timman en Sosonko delen titel en prijzengeld SMITH MIST EUOPA CUP FINALE 1 Koen Gijsbers 400 m. in 47.4 sec. „SPORT LEIDSE COURANT 1 VRIJDAG 5 MEI 1978 PAGINA KANSAS CITY Wat Tom Okker be treft mogen er aan het bekende deuntje „Kansas City here I come" best twee woorden worden toegevoegd: „To win". Want Voor Okker staat er, hoewel hij dat zelf niet met zoveel woorden zegt, veel op het spel in het Municipal Auditorium in Kansas City waar wordt gespeeld om de officieuze wereldtitel dubbelspel. Tom Okker is de laatste maanden weinig ver wend met successen en een aansprekend resultaat in het met niet minder dan ruim vier ton gedoteerde toernooi kan hij best gebruiken. Tom Okker is niet alleen op de tennisranglijst bedenkelijk geduikeld, zijn inkomsten liepen in een even snel tempo stevig terug. Nu hoeft hij welis waar nog lang niet aan te kloppen bij de Sociale Dienst in zijn Zwitserse woon plaats Engelberg, maar de hoofdprijs van niet minder dan ruim 80.000 gulden voor de dubbels komt hem toch zeer aanlokke lijk voor. „Dat bedrag is niet te versmaden", verklaart hij in het majestueuze Crown Centerhotel in Kansas City Zojuist had hij in het toernooi in Las Vegas in het dubbelspel met Wojtek Fibak al in een zeer vroeg stadium moeten afhaken. „Maar dat gebeurde in een nogal omstreden partij tegen Dibley en Lloyd. Er zijn ons toen twee games ontstolen, doordat de lijnrechters pertinente fouten maakten. Na een reeks inci denten werd een van die kerels van zijn plaats gehaald, maar wij verloren er wel de partij door". Het betekende een weinig opzienbarende „gene rale" voor Kansas City van de Pools-Neder- landse combinatie, die overigens door velen in het eindtoernooi als belaiigijkste kanshebbers worden gezien voor de titel. „We hebben inder daad een zeer goede kans", verklaart Okker op zijn bekende, bedachtzame manier. „Er zijn een paar goede combinaties afgevallen, waardoor onze mogelijkheden zijn vergroot. Want als hier ook dubbels als Hewitt-McMilan. Gerulaitis- Mayer en Gottfried-Ramirez zouden hebben meegedaan, zou het toernooi heel wat sterker zijn geweest. Maar gelukkig hebben ze. on danks de kwaliteitsvermindering, het prijzen geld niet verlaagd Twee poules Het WCT-eindtoernooi in Kansas City wordt dit jaar voor het eerst niet met een knock out-systeem gespeeld. De acht teams, die in de acht voorgaande toernooen het hoogste aantal Tom Okker kijkt gespannen uit naar dit WCT-toernooi. punten verzamelden en zich voor Kansas City kwalificeerden, zijn verdeeld over twee poules waarin een halve competitie wordt gespeeld. „Op deze manier hebben we zelfs een kans op de titel als we een van de partijen zouden verliezen", stelt Okker tevreden vast. „Boven dien is het voor het publiek aantrekkelijker, want de veschillende combinaties komen nu verscheidene keren op de baan. Dat betekent trouwens meteen dat er pas in de finale om drie gewonnen sets wordt gespeeld". Hoewel Tom Okker zegt weinig verschil te zien tussen het toernooi in Kansas City en andere evenementen („met uitzondering van het prij zengeld") geeft hij in bedekte termen te kennen zijn vierde optreden in zo'n eindronde eindelijk wel eens met succes bekroond te willen zien. „Gezien mijn leeftijd en het deelnemersveld is dit een van de laatste mogelijkheden. De poule indeling is voor ons erg gunstig, want sterke dubbels als Lutz-Smith en Stewart-McNair zit ten in de andere groep. We moeten als het een beetje meezit toch in ieder geval de finale kunnen halen". Fibak is de derde vaste partner, met wie Okker nogal aan de weg timmert. Nadat de Ameri kaanse stedencompetitie een voortgang van de jarenlange combinatie met Marty Riessen in de weg stond, speelde de Nederlander enige tijd met Arthur Ashe, maar dat duurde slechts kort. „Nadat ik met Riessen tien jaar een hecht koppel had gevormd zowel op als buiten de baan had ik met hem een erg goede verstand houding en was het spelen met Ashe eigenlijk iets heel vreemds", herinnert Okker zich. „Er was eigenlijk nauwelijks sprake van een dub bel, we speelden in feite allebei een enkelspel. Met Fibak is dat heel anders. Hij is van al mijn partners, vind ik, de talentrijkste. Onze combi natie klopt erg goed en we kunnen ook buiten de baan erg goed met elkaar opschieten. En dat is een vereiste om succes te hebben. Als je met iemand speelt die bij het minst geringste op je begint te schelden hoeft het voor mij niet meer". De groepsindeling voor het eindtoernooi van WCT om de officieuze wereldtitel dubbelspel ziet er als volgt uit: Groep I: Higueras—Pecci (Spanje—Paraquay); Nastase—Fillol (Roemenië—Chili); Fibak—Ok ker (Polen—Nederland) en Barazzutti—Zugarel- li (Italië). Groep II: Stewart—McNair (Amerika); Smith Lutz (Amerika); Leonard—Machette (Amerika) en Kahill—Moor (Amerika). Inmiddels versloegen Higueras—Pecci met 5—7, 6—3, 6—1 Barazzuti—Zagarelli en zegevierden Smith en Lutz met 7—6, 7—6 over Lennard en Machette. FRANK WERKMAN. Praag - De coach van het Ame rikaanse ijshockeyteam, John "ariucci, is na de serie van vijf nederlagen, die zijn team tot nu toe leed in het toernooi om het wereld kampioenschap, 'ontslagen. Zijn opvolger is Herb Brooks die het team ech ter pas tijdens de Olympische "pelen in 1980 in Moskou zal egeleiden. Rusland heeft zijn kansen op het behalen van de wereldtitel aanmerkelijk vergroot door met 6-1 van Zweden te winnen. West Duitsland zegevierde met 7-4 over Amerika, Oost Duits land bleef met 4-3 de baas over Finland en Tsjecho Slowakije versloeg Canada met 5-0. Stand aan de kop: Tsjecho Slowakije 5-10, Rusland, 5-10, 3. Zweden 5-8, 4. Canada 5-6. (Van onze sportre dactie) EINDHOVEN Ans Smulders, die ruim vier weken geleden bij PSV op staande voet ont slagen werd als trainster van de dames-keurturn- ploeg. heeft zich bij het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond aangemeld met een nieuwe vereniging: A.S.T.T. (Ans Smulders Top Tur nen). De ouders van ne genentwintig van de dertig meisjes van de keurturn- ploeg waren het oneens met de be slissing van het be- stuur van PSV en zegden meteen het lidmaatschap van hun dochters bij de club op. De nege nentwintig jonge turnstertjes zijn lid geworden van de nieuwe vereniging. „De groep staat bol van het talent. We trainen nu meer dan bij PSV (acht tien uur per week), maar er zit een avond bij van speelse training. Het zijn jonge kin deren, die ook wél eens pret willen maken", zegt ArtS Smulders. „We hopen volgend seizoen weer aan de verenigingskam pioenschappen te kunnen deelne men", aldus ééh van de tevreden ou ders. HULST Louis Havermans uit Zundert heeft zich aange diend als de grote favoriet in het toernooi om het Neder lands kampioenschap libre, dat in Hulst wordt gehouden. De 22-jarige Brabander en tweevoudig Europees kam pioen in het libre maakte in de eerste ronde korte metten met Rijvers, de invaller voor Velt huis, die zich wegens rugklach ten heeft teruggetrokken. Ha vermans maakte de 500 caram boles moeiteloos en met verve vol in één beurt. Hetzelfde presteerde zijn streekgenoot Jan Arnouts, met zijn 19 jaar de debutant in de ereklasse. Arnouts deed Pla- tjouw, de regionale vedette uit Axel, in één beurt de das om. Het betekende voor Arnouts tevens de eerste keer, kéér, dat hij de partij in één beurt uit maakte. Overigens verloor hij wel in vijf beurten van Van Ham uit Egmond aan Zee. Van Ham zegevierde twee keer. Ook Van der Kruysweg moest er aan geloven. De strijd spitst zich toe tussen Van Ham, Havermans. Borgers uit Nijmegen en Arnouts. Door het ontbreken van Christ van der Smissen en Hans Vultirik (Van der Smissen zou een dag te laat hebben ingeschreven dl wordt daar door iedereen een vraagteken achter gezet en Vultink heeft bedankt) wordt dit een titelstrijd die door de jeugd beslist gaat worden, met Havermans als de grootste kanshebber. Uitslagen: eerste ronde: Pla- tjouw 500 v d. Kruysweg 139 (13 beurten); Van Ham 500 Arnouts 258 (5); Havermans 500 Rijvers 0 (1); Bongers 500 Vet 27 (3); tweede ronde: Arnouts 500 Platjouw 0 (J) Van Ham 500 v.d. Kruysweg 45 (4). Cruijff toch naar w.k. als commentator Britse t. v. Londen De Britse televisiemaatschappij ITV heeft gisteren bekendgemaakt dat zij Johan Cruijff heeft gecon tracteerd als commentator bij het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. ITV liet weten dat naast Cruijff ook Brian Clough, manager van de Britse voetbal kam pioen Nottingham Foirest, commentaar zal geven bij de wedstrijden in Argentinië. Den Haag - Geen van de deelnemers aan lotto 17 van het afgelopen weekeinde vulde een volledig juiste ko lom op zijn formulier in. De eerste prijs wordt verdeeld over de jackpot van lotto 18 (1/5 deel) en de rest wordt gelijk verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. De tweede prijs werd door zeven deelnemers ge wonnen. Daarentegen vul den twaalf deelnemers aan toto 17 dertien kruisjes juist in. Zij ontvangen elk bruto 13.700,10. De uitslag van lotto 17 is: inleg: 3.527.240; prijzenbedrag: 1.675.439; eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eer ste, prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 18 van zondag 7 mei, 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs; tweede prijs: zeven winaars, die elk bruto 40.689,20 ont vangen. derde prijs: 205 winnaars, elk bruto 1.798 vierde prijs: 8836 winnaars, ƒ51,10 vijfde prijs: 11.819 winnaars, 38,20 De uitslag van toto 17 is: inleg: 567.827; prijzenbedrag. ƒ326.232,93; eerste prijs: 12 winnaars, bruto 13.700,10; tweede prijs: 244 276,30; derde prijs: 2523 37,40. Den Haag Door de Nationale Sporttota- lisator is voor 1978 een bedrag uit de toto/lotto-gelden toegewezen van 1.354.246.-. Het totale bestedingsplan is, vergeleken bij het globale bestedingsplan, ruim drie miljoen gulden achtergebleven. Enerzijds heeft een aantal projecten meer toegewezen gekregen, anderzijds hebben andere projecten aanzienlijk minder ont vangen dan was geraamd. Belangrijke bedragen gingen naar die in stellingen die recreatiesport en sportieve recreatie hoog in het vaandel voeren, maar ook voor organisaties en voor de aanstel ling van sporttechnisch kader werden gel den uitgetrokken, terwijl ook onderzoekin gen, studies en experimentele onderzoekin gen goed zijn bedacht. De Nederlandse Waterskibond werd bij zonder goed bedacht met 248.330 - gulden voor een internationale wedstrijd- en trai ningsaccommodatie bij de Beekse Bergen.' Ook het bureau voor medische sportkeu ring stond met anderhalf ton goed geno teerd. De NeVoBo kreeg een bedrag van ruim 42.000 gulden voor deelneming van een herenploeg aan de wereldkampioen schappen volleybal en nog eens 75.000 gulden voor het bondsbureau, een bedrag dat ook op de rekening werd gestort van de dambond voor hetzelfde doel. De rug byers ontvingen ook meer 54.000 gulden. De NKS en NCSU ontvingen resp. 60.000 en 52.700 gulden. Voor de aanstelling van sporttechnisch kader werd in totaal een bedrag van 155.000 gulden uitgetrokken, terwijl voor studie en onderzoek 244.770 gulden ter beschikking is gesteld. Het to taalbedrag voor accommodatie over schrijdt de 413.000 gulden en voor organi seren van evenementen werd 396.796.- gul den bestemd. Liefst tweeëntwintig aanvragen voor subsi die werden afgewezen of aangehouden, omdat of reeds een bedrag was toegekend of omdat er geen aanleiding was het aan gevraagde te honoreren. LEEUWARDEN Jan Tim- man en Genna Sosonko heb ben voor een novum in de zeventigjarige geschiedenis van de Nederlandse schaak sport gezorgd door af te zien van een beslissende tweekamp en genoegen te nemen met de ling van de titel en het prijzen geld. Elk nam vierduizend gul den mee naar huis. Timman en Sosonko brachten met remises hun eindtotaal op negen punten uit dertien partij en. Timman deed dat door een emotieloze remise tegen Don- ner die, evenals de twee kam pioenen, ongeslagen bleef. So sonko had meer ambities. Hij lokte Langeweg mee langs af gronden, maar kreeg geen loon naar werken. De indruk be staat, dat Sosonko een winst kans heeft gemist. Uitslagen dertiende en laatste ron de. Sosonko - Langeweg 1/2-1/2, Tim man - Donner 1/2-1/2, Ligterink - Böhm 1/2-1/2, Van der Sterren-Van der Vliet 1/2-1/2, Ree - Kuijpers 1-0, Scheeren - Hofland 0-1, Baljon - Hartoch 1/2-1/2. Eindstand: 1/2 Timman en Sosonko beiden 9 pnt., 3. Donner .7 1/2 pnt., 4/5 Ree en Baljon beiden 7 pnt., 6/7 Bóhm en Ligterink beiden 6 1/2 pnt., 8/9/10 Hartoch, Kuijpers en Van der Vliet allen 6 pnt., 11/12 Hofland en Lan geweg beiden 5 1/2., 13. Van der Sterren 5 pnt14. Scheeren 4 1/2. Jan Timman (midden), die met Genna Sosonko (rechts) schaaktitel en prij zengeld deelt, analyseert de remisepartij, die Soson ko met Langeweg (links) speelde. LONDEN Tommy Smith van Liverpool, die vorig sei zoen een van de doelpunten in de finale van het toernooi om de Europa-cup 1 tegen Borus- sia Münchengladbach maakte, zal volgende week de finale tegen Club Brugge op Wem bley moeten missen. De 33-jari- ge Smith brak een midden voetsbeentje toen hij een hou weel op zijn voet liet vallen. Hij zal bij Liverpool worden ver vangen door Alan Hansen. NKS-BEKERS NIJMEGEN Het Beverwijk- se DEM heeft gisteren bij atle tiekwedstrijden op de kunst- stofbaan in Nijmegen bij de dames opnieuw beslag gelegd op de NKS-beker. Bij de heren was de beker voor AV Nijme gen. Ondanks het feit dat het baan- ASSEN Jack Middelburg was gisteren de grote winnaar in de eerste van een serie van zes kampioenswegraces voor de nationale titel. Op het tot 4000 m. ingekorte TT-circuit in Assen, kwam de Naaldwij- ker tot drie overwinningen. Hij won zowel de race in de 350 cc als die in de 500 en 750 cc-klasse. Het was voor Jack Middelburg dan ook een uitstekende aan zet van een poging zijn drie in 1977 veroverde titels te prolon geren. In alle drie klassen ver beterde hij tevens het rondere- cord. In de 350 cc-klasse fi nishte hij met bijna twaalf seconden voorsprong op Bert Struyk, die eerder met groot vertoon van macht de 250 cc- klasse op,zijn naam had ge bracht. In de 500 cc-klasse liet hij Henk de Vries ruim vier seconden achter zich. In de 750 cc-klasse leek het aanvan kelijk een felle strijd te zullen worden, maar halverwege de koers zagen de ruim twaalf duizend toeschouwers Jack Middelburg toch gemakkelijk weglopen om met ruim tweeëntwintig seconden voor sprong te winnen. Bijzonder enerverend verliep de race bij de zijspannen. Met een banddikte verschil won tenslotte de Amsterdammer Fred Draaisma met als ge legenheids-bakkenist de Asse naar Jan van Veen, die vele jaren in het bakje heeft geze ten bij zijn plaatsgenoot Jaap Geerts de strijd na verschui lende malen stuivertje wisse len met het duo Boy Brouwe r/Jan Oostwouder. Derde werd de nieuwe Asser-combi natie Jaap Geerts/Wim Smit In de 50 cc-klasse verwees Pe ter Looyesteyn na een verbe ten gevecht, Cees van Dongen naar de tweede plaats, maar deze 41-jarige Rotterdammer was in de 125 cc-klasse bijna tien seconden sneller dan Henk van Kessel. Boet van Duimen en Wil Har- tog lieten op deze eerste natio nale kampioenraces verstek gaan in verband met de trai ning voor de Grand Prix in Frankrijk. Dinant Zijlstra won gisteren in Oostkapelle een motorcross in de 125 cc-klasse, die meetelt voor het Nederlandse kam pioenschap. Zijlstra won beide manches en werd nauwelijks bedreigd. Peter Groenevelt eindigde als tweede. Op het circuit bij Lienden is gisteren de motorcross 500 cc- intemationaal gewonnen door Gerrit Wolsink, die het ge vecht met Gerard Rond won. Slechts een keer, in de derde manche, slaagde Rond erin Wolsink te verslaan. De eerste en tweede manche waren voor Wolsink. seizoen in Nederland nauwe lijks begonnen is, werden toch enkele redelijke prestaties gele verd. Koen Gijsbers (De Bata ven) won de 400 meter in 47.4 seconden en Eltjo Schutter (AV Nijmegen) sprong met de pols stok over 4,60 meter. Zijn club genoot Rudi Verriet was de snelste op de 1500 meter met 3.50.2. Op 1.7 seconden werd Bram Wassenaar (De Bataven) tweede. Bij de dames kwamen de beste prestaties op naam van Lida Berkhout (DEM), die met de speer 50,10 meter wierp en Ti neke Kluft (Thor), die de 800 meter won in 2 minuten en 9.9 seconden. Aan de wedstrijden namen 57 teams deel. De eindstanden: heren: 1. AV Nijmegen 9021 punten, 2. Sprint (Breda) 8665, 3. Prins Hendfik (Vught) 8512 dames: 1. DEM (Beverwijk* 7385, 2. Blauw Wit (Amster dam) 7384, 3. Thor (Roosen daal) 7298

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17