Bezoek Breznjev an Duitsland behept verwarring SADAT VOL LOF OVER CARTER Bonn: Levering van uranium aan Brazilië moet doorgaan Bij coup in Afghanistan 10000doden Rode Brigades winnen veel ronden op punten Steun casino's veilt slecht bij deel CDA Lockheedproces LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 MEI 1978 PAGINA 7 •ttei^an onze correspondent Anie van Vree) 10NN Het anders zo goed geoliede voorlich- (ngsapparaat in de Westduitse hoofdstad is ieniolledig van slag. Nog maar enkele uren voor daje aankomst van de Russische partijleider eerfrezjnev kregen de talloze toegestroomde jour- bjjalisten die pas op het laatste nippertje hun aa^erskaart konden afhalen, zelfs niet te horen sterioe laat het hoge bezoek op het vliegveld Pvvifeulen-Bonn zou arriveren, laat staan dat ze Dpige andere informatie over het programma kerP" de weet kwamen. Want niets stond vast lovp alles was onzeker. Of dat nu door de veilig- acMeidsexperts of door de wankele gezondheid he secretaris-generaal van het centrale comité t gan de communistische partij van de Sovjet- ddnie en voorzitter van het presidium der Opper- >litiee Sovjet van de USSR L. I. Breznjev, zoals f gdj in het protocol wordt genoemd, heeft er nu u-orj voor gezorgd dat een groot aantal mensen zpn een instorting toe is. Niet alleen was de i dPorbereidingstijd uiterst beperkt, ook de voort- todJrende veranderingen in het programma mod"achten vele ambtenaren tot wanhoop. Wel aar het Roergebied, niet naar het Roergebied; 'él een onderhoud met industriëlen, geen ge- *^>rek; wel een televisietoespraak, geen open baar optreden, enzovoorts. Tot nu toe is eigen lijk alleen bekend dat Brezjnev waarschijnlijk vier keer met de bondskanselier zal spreken, waarvan eenmaal in diens particuliere woning in Hamburg, en dat hij voorts gesprekken zal voeren met president Scheel en met de voorzit ters van de vier politieke partijen. Wel heeft hij in een gisteren gepubliceerd inter view met het Westduitse sociaal-democratische partijblad Vorwarts gezegd dat de Sovjet-Unie bereid is akkoord te gaan met een vermindering van de strijdkrachten van Oost en West in Centraal Europa, „Als u wilt met vijftig procent, mits het machtsevenwicht niet wordt verstoord." Breznjev, die werd geïnterviewd kort voor zijn bezoek van deze week aan Bonn, zei dat de Sovjet-Unie niemand militair bedreigt. „Wij wensen geen evenwicht van de angst, maar een van vertrouwen", zei hij. Sprekend over het overleg in Wenen over weder zijdse troepenvermindering zei de Russische lei der: „We zijn bereid op elk moment in Wenen een akkoord te ondertekenen over het verminde ren van troepen en bewapening in Centraal-Eu- ropa met vijf, tien, twintig en als u wilt zelfs met vijftig procent. Maar zo'n akkoord moet garanderen dat de huidige machtsverhoudingen niet worden verstoord, dat er geen voordelen voor de ene slechts en nadelen voor de andere partij zijn", aldus Breznjev. Videla blijft president lUENOS AIRES (Reuter) leneraal Jorge Rafael Videla gisteravond voor een nieu- /e ambtstermijn, tot maart 981, aangewezen als president an Argentinië. Iet besluit is genomen op een ijeenkomst van de drie man ?llende junta die het land inds het afzetten van presi- ent Maria Estela Peron, in 976, regeert. )e officiële bekendmaking zegt at generaal Videla op 1 augus- us met zijn nieuwe ambtster- nijn.begint, nadat hij als op- ierbevelhebber van het leger is fgetreden. Kritiek Callaghan >p maarschalk <ONDEN (Reuter) De Britse iremier Callaghan heeft ge- egd dat maarschalk Cameron oor zichzelf heeft gesproken oen hij tegen Chinese gene- aals zei „dat de Sowjet-Unie ,e gemeenschappelijke vijand De regering bepaalt de uitenlandse politiek en de oogste militaire leider dient ie te steunen, aldus de pre- lier. n het parlement is een storm ntketend door de uitspraak ie sir Neil Cameron, chef van e defensiestaf, maandag in 'eking heeft gedaan. Gevolgen ïhijnt de opmerking niet te uilen hebben. Minister van de- ïnsie Fred Mulley heeft vër- laard dat zijn vertrouwen in ir Neil niet is geschokt. Hij iet er geen kritiek op het rege- ingsbeleid in. De Israëlische premier Begin heeft in Los Angeles de vriendschap tussen de Verenig de Staten en zijn land benadrukt. Begin is in de VS om met de Amerikaanse joden het 30-jarig bestaan van de staat Israël te vieren CAIRO (Rtr/AFP) President Sadat van Egypte heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Carter een man van begin selen genoemd en een man die recht door zee gaat. In een toespraak tot twintigduizend Egyptische arbeiders prees Sadat de pogingen van Carter om in het Midden-Oosten een vredesrege ling tot stand te brengen. Hij herhaalde daarbij de eis dat Israël zich terugtrekt uit de bezette gebieden en dat voor de Palestijnen een zelfbeschikking tot stand wordt gebracht. Enkele dagen geleden nog vroeg de Egyptische minister Kamel van buiten landse zaken aan de Amerikaanse am bassadeur om een nadere uitleg van de verklaringen van president Carter die zich in een interview had uitgesproken tegen de vorming van een onafhankelij ke Palestijnse staat. Ambassadeur Eilts wist echter de Egyptische vrees te sus sen dat Carter het Amerikaanse beleid ten aanzien van het Midden-Oosten zou hebben veranderd. Eilts legde er de nadruk op dat de Verenigde Staten het plan van de Israëlische premier Begin niet als een geschikte grondslag voor een regeling beschouwen. Jasser Arafat, de Palestijnse leider, heeft volgens de New York Times ge zegd dat de enige oplossing voor het Midden-Oosten bestaat uit waarborgen van zowel de VS als de Sovjet-Unie voor zowel Israël als voor een Palestijnse staat. Israël zou daarbij niets te vrezen hebben van een nieuwe Palestijnse staat die het in het begin veel te druk zou hebben met zijn eigen vraagstukken. Gewapende Afghanen zitten, naast hun tanks, in de zon. Zij bewaken het gebouw van de Russische ambassade. De Sovjet-Unie is het eerste land, dat het nieuwe Afghaanse regiem erkend heeft. Van onze correspondent Ami van Vree BONN De Bondsregering houdt on verkort vast aan het verdrag dat op 13 januari j.l. door Nederland, West-Duits- land en Engeland met Brazilië is geslo ten in verband met de levering van verrijkt uranium uit Almelo. Minister Volker Hauff van Onderzoek en Tech nologie, onder wiens verantwoordelijk heid het Ultra-centrifugeproject valt, zei gisteren tijdens een lunch met enke le buitenlandse correspondenten dat het verdrag een volkenrechtenlijk bin dende toezegging aan Brazilië is waar aan men zich niet meer kan onttrekken. De brief die premier Van Agt op 14 april j.l. na de Europese topconferentie in Kopenhagen aan bondskanselier Sch midt en premier Callaghan heeft ge schreven en waarin voorstellen voor een extra veiligheidsgarantie worden ge daan die afwijken van de voorwaarden zoals die in de zogenaamde motie Van Houwelingen zijn gesteld, heeft althans in Bonn geen duidelijkheid gebracht. „Ik ben er niet zeker van, wat de rege ring in Den Haag nu precies denkt", aldus minister Hauff. Pas als dit bekend is, wil de Bondsregering Den Haag „in terpretatiehulp" aanbieden om het par lement alsnog tot andere gedachten te brengen. Over de problemen in de Tweede Ka mer wilde de minister zich verder niet uitlaten. Onze onderhandelingspartner is niet het Nederlandse parlement maar de Nederlandse regering. Maar ondanks het feit dat het, zoals Hauff zei, voor de Bondsrepubliek „van vitaal belang is om de problemen samen met Nederland tot een oplossing te brengen" en dat men daartoe alle pogingen in het werk stelt, geldt voor Hauff alleen de toezeg ging van 13 januari. Het naleven van dit verdrag is voor hem niet alleen een formeel-juridische zaak, maar ook een kwestie van „de geloofwaardigheid van onze leveringspolitiek." „Toezeggingen moet je nakomen, dat is een goed prin cipe. Die kun je niet al naar gelang de lust en de stemming veranderen." Over igens wil Bonn op geen enkele manier een temporele druk op Den Haag uitoe fenen. ROME (AP) Voor het constitutionele hof van Italië is gisteren het proces hervat tegen elf personen, die ervan worden verdacht steekpenningen te hebben aangenomen van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Lockheed. Tot de beklaagden behoren de voormalige ministers van defensie Luigi Gui en Mario Tanassi. Beiden worden ervan beschuldigd misbruik te hebben gemaakt van hun positie bij de aankoop van 14 militaire transportvliegtuigen van het type Hercules C-130. In totaal heeft Lockheed bij deze transaktie 1,6 miljoen dollar aan smeergelden betaald. Onder de overige beklaagden bevinden zich de Italiaanse zaken man Ovidio Lefebvre, een vroegere raadgever van Lockheed die eerder dit jaar door Brazilië aan Italië werd uitgeleverd, diens broer Antonio en de vroegere stafchef van de Italiaanse lucht macht, generaal Luigi Fanali. Drie verdachten zijn nog voort vluchtig. Het proces, waarop meer dan 100 getuigen zullen verschijnen, begon in april maar moest tot gisteren worden opgeschort in verband met een operatieve ingreep bij Ovidio Lefebvre. Koreaanse Boeing kon geen contact krijgen 'ELSINKI (UPI) De Zuidkoreaanse Boeing, ie onlangs boven de Sowjet-Unie verdwaalde, eeft nog geprobeerd via de1 boordradio in ontact te komen met het Russische gevechts- liegtuig voordat dit begon te schieten. Bij eze beschieting werden twee passagiers ge- ood en veertien gewond. •e directeur van de Finse raad voor de lucht- aart, Kaarlo Temmes, zei dat een luchtverkeer- leidingsstation in het noorden van Finland de oproepen van het Zuidkoreaanse vliegtuig had opgevangen en op de geluidsband had gezet. In een tijdsbestek van zes minuten had de beman ning drie maal via de internationale noodgolf geprobeerd met de Rus in contact te komen, maar deze reageerde niet en opende het vuur. De Boeing, op weg van Parijs naar Seoel, kwam op 20 april boven het gebied van Moermansk terecht, waar zich veel geheime militaire instal laties bevinden. Amerikanen en Britten kandidaat Skylab WASHINGTON (ANP) - Voor de tweede vlucht van Space lab, het ruimtelaboratorium dat in 1981 met de Space Shuttle van de Nasa zal meer eizen, staan zes Amerikanen en twee Britten kandidaat voor twee plaatsen die door wetenschappelijk personeel moeten worden vervuld. Zij vormen een nieuwe genera tie geleerden die de gelegen heid krijgen in de kosmische ruimte met hun instrumenten proeven te nemen. Vier van de groep zullen wor den uitgekozen voor het oefe-' nen in het uitvoeren van de 13 wetenschappelijke onderzoe ken bestemd voor deze vlucht. Twee van deze vier zullen later worden uitgekozen voor de missie, die zeven tot twaalf da gen gaat duren. De eindselectie zal deze zomer zijn voltooid. Inkopen voor huwelijk Prinses Gracia van Monaco en haar dochter prinses Ca roline in het winkel centrum van Boston waar zij inkopen hebben gedaan voor het komende huwe lijk van prinses Ca roline met de Frans man Philippe Junot. KABOEL (AP/Rtr) De staatsgreep in Afghanistan afgelopen week heeft aan ongeveer 10.000 mensen het leven gekost. Een groot aantal van hen zouden lijfwachten zijn van de afgezette president Mohammad Daoed die het paleis verdedigden tegen zware tank- en luchtaanvallen. Duizenden Afghanen hebben het paleis bezichtigd dat door het nieuwe bewind is opengesteld voor het publiek, om de plaats van handeling van de staatsgreep zelf in ogenschouw te nemen. Alle belangrijke overheidsgebouwen en de radiozender waar de revolutionaire raad naar het schijnt zijn hoofdkwartier heeft ingericht, worden door het leger streng bewaakt. Op bijna iedere hoofdstraat zijn tanks gestationeerd. Ex-koning Mohammed Zahir heeft de nieuwe heersers in zijn land beschuldigd van het schenden van de mensenrechten, het Islamietische geloof en de nationale tradities. „Hun daden, die al talloze slachtoffers hebben geëist, druisen in tegen alle grond slagen van de Islam en de eerbied voor de mens." De ex-koning woont in Rome sinds hij in 1973 werd afgezet door zijn zwager, daarna president Mohammad Daoed, die vorige week met zijn gezin werd gedood. Den Haag Een deel van het CDA is slecht te spreken over het plan van het kabinet om de belastingschuld van de Nederlandse casino's kwijt te schelden. Op dit moment bedraagt deze schuld veertig miljoen gulden. Het kabinet wil met die kwijtschelding het voortbestaan van de casino's mogelijk maken. ARP en CHU hebben de grootste moeite met het plan van het kabinet. De CDA-ka- merfractie is in ieder geval sterk verdeeld. Over het eerste jaar moesten de casino's tachtig miljoen gulden belasting betalen. De opbrengsten blijken lang niet zo groot als aanvankelijk werd gedacht. In verband daarmee komt er een wetsvoorstel om de maximum-inzetten te verlagen. Als de kans op hoge inzetten minder wordt, wordt de kans op grote verliezen ook kleiner. Minister Andriessen en staatssecretaris Nooteboom (financiën) willen met hun kwijtschelding faillissement van de casino's voorkomen. Toen indertijd de wet op de kansspelen werd gewijzigd om de komst van casino's mogelijk te maken, stemden ARP en CHU tegen. Ook nu hebben zij ernstige bedenkingen tegen de voorstellen van het kabinet. In ieder geval willen zij dat eerst een grondig onderzoek wordt ingesteld. A.R.-voorzitter Hans de Boer heeft zich vorige week in het weekblad van zijn partij al flink afgezet tegen het plan van het kabinet. Hij noemde het onbegrijpelijk dat minister Andriessen (financiën) met belas tingverlichting het voortbestaan van de casino's wil rekken. „Er zijn ook faillissementen waarmee je gelukkig kunt zijn", aldus de Boer. Ook nu heeft hij de ethische bezwaren die in zijn partij tegen de gokspelen leven uiteengezet. if an onze correspondent Piet Tummers) tOME Hoe cru het ook klinkt, de floop van de ontvoeringsaffaire Aldo ;tui^oro> met of zonder diens dood, is nauwe- est ijks nog van belang om te kunnen vast- j pellen dat de Rode Brigadisten in Italië naen aantal belangrijke doelen hebben be- snpikt. Ze zijn er in geslaagd de regeerkracht j^an het land, ook al is die in Italië niet t, groot, anderhalve maand lam te leg- jrac^0" Op betrekkelijk eenvoudige wijze, name- jn jk door het toespelen van hun communi- jatcués aan de pers, die prompt als gewillige gin^oodschappenjongen fungeerde, zijn ze er ^7 geslaagd een wereldwijde publiciteit aan 3^ |Un doelstellingen te verlenen, ispr ^an ooord tot zuid hebben ze 50.000 os olitiemannen zonder succes naar zich la- it ?n zoeken en de leiding van deze macht jg ojiet psychologische middelen horendol we- tstt?n maken- Ze hebben tweespalt gezaaid in de gele- ;Qgjeren der regeringspartij, waarvan nu ai *W^an worden gezegd dat de harde lijn, dat het niet toegeven aan de eis tot vrijlating enjjan gevangen terroristen in ruil voor het fven van hun partijleider Moro, niet door alle christen-democraten wordt toege juicht. 5. Ze hebben ook aangetoond dat in onze tijd een zeer kleine, psychisch en materieel goed toegeruste groep, in staat moet wor den geacht in Italië een gevestigde orde aan het wankelen te brengen, zo niet om ver te werpen. De Rode Brigadisten hebben zichzelf ook een identiteitsplaatje verleend: dat van even intelligente als hardvochtige, gevoel en gewetenloze lieden, die voor een moord meer of minder niet terugschrikken. Ze gaan allerminst gebukt onder het diepe leed dat ze aanrichten onder hun slachtof fers en de familie van deze laatsten. Wat er in de afgelopen weken is omgegaan in Moro, zijn echtgenote en kinderen, maar ook in de nabestaanden der doodgeschoten politiemannen, kan men slechts gissen. Die nabestaanden moeten het bovendien doen met wat dure bloemstukken van onbeken den in de Via Fani, de plaats van de misdaad, en een pensioen ter grootte van een fooi. Tot de psychologische wapens die de Rode Brigadisten in de kaart speelden, kunnen ook de brieven worden gerekend, die Moro vanuit zijn onbekende gevangenis mocht schrijven aan zijn familie en aan topfunc tionarissen van zijn partij. Mogelijk door zijn bewakers in de war gebracht, dat zijn vrienden hem in de steek hadden gelaten en het land hem al spoedig was vergeten, heeft een dodelijk beangste Moro onder andere aan partijsecretaris Zaccagnini brieven geschreven die voor deze uiterst pijnlijk waren. De familie-Moro is daar niet bij achtergebleven. Het is de vraag of de wonden, die daardoor in eigen gelede ren zijn geslagen, spoedig helen, ook wan neer het drama alsnog zou eindigen met Moro's vrijlating. Eerder kan worden verwacht dat de De- mocrazia Christiana, hoe de afloop ook moge zijn, in politiek opzicht een flinke opdoffer heeft gekregen. Een deel van de kiezers zal haar de gevolgde harde lijn kwalijk nemen, maar een ander deel zou dat eveneens hebben gedaan als de partij leiding door de knieën was gegaan. Uit het partijbureau aan de Piazza del Gésu is de laatste weken wel zoveel naar buiten door gedrongen, dat duidelijk is geworden hoe veel er binnen de muren van het verweer de Palazzo de laatste tijd is geweifeld en getwijfeld. Er is reden om aan te nemen, dat het meer aan de standvastigheid der communisten onder leiding van baron Ber- linguer de man is van lage Sardijnse adel te danken is dat de Democrazia Christiana haar aanvankelijk met de overi ge partijen ingenomen harde standpunt heeft gehandhaafd. Vijftigduizend politiemannen zijn niet in staat gebleken de daders van de ontvoe ring, laat staan hun leiders, te pakken te krijgen. Uitgebreide huiszoekingen en hon derden blokposten, die het verkeer contro leerden, konden niet voorkomen dat de communiqués van de „Brigate Rosse" van uit één centraal punt tegelijkertijd gedistri bueerd konden worden in plaatsen die honderden kilometers uit elkaar liggen: Rome, Milaan, Turijn en Genua. Opmerke lijk is pok dat Renate Curcio direkt wist te vertellen, dat communiqué nr. 7 vals was. Dat was het communiqué waarin gemeld werd, dat Moro's lijk in het dicht gevroren Duchessa-meer lag, waarop een politiemacht met groot vertoon maar tever geefs de ijskoude bergen ingestuurd werd. Hoe wist Curcio dat het communiqué vals was? Is de gevangenisbunker in Turijn even lek als de Stammheim-gevangenis in Stuttgart? Of bevatten de communiqués een geheime, alleen aan insiders bekende code? De enige successen van de politie waren te danken aan toeval: de oplossing van een criminele ontvoering, doordat een auto een stopteken negeerde en de vondst van een schuilplaats der Rode Brigades als gevolg van een lekkende waterleiding. Kennelijk beschikken de Brigate Rosse over een aantal ongrijpbare Rode Pimper nellen, terwijl het ook niet uitgesloten is dat ze informatie krijgt vanuit de politie- en justitiediensten. Wat dit laatste betreft: Italië kent zes soorten politie, alle met hun eigen leiding en liefst ook met hun eigen ministers, die nogal eens verstrikt willen raken in compe tentiekwesties. Een van de eerste dingen die de regering in de komende tijd te doen zou moeten staan, zou moeten zijn een einde te maken aan deze in-efficiënte toe stand. Het is de vraag in hoeverre een minderheidsregering met een wankel be staan in staat is door de gevestigde macht spositie en structuren heen te breken. De communicatie tussen de tegenover el kaar staande partijen is voortdurend een absurde zaak geweest. De Rode Brigade stelde haar eisen, vergezeld van langdradi ge uitwijdingen over haar filosofie, door i middel van communiqués die werden ge deponeerd in een voetgangerstunnel, een telefooncel, of een vuilnisvat. Eén anoniem telefoontje was voldoende om ze te doen ophalen en in een minimum van tijd langs alle telexlijnen, radio- en tv-zenders van de hele wereld te doen snellen. De tegenpartij kon haar onbekende tegenspelers slechts antwoorden vanuit het volle licht van de schijnwerpers. Dat verschafte haar steeds een onvoordelige uitgangspositie. Regeringen in de hele wereld, ongeacht tot welk blok ze behoren, zullen lessen uit het gébeurde in Italië moeten trekken. Zo goed als ze een antwoord hebben moeten vinden op het nieuwe verschijnsel van de vlieg tuig- en treinkapingen, zullen ze nu een tegenspel moeten zien te ontwikkelen tegen ijzeren Gideons-benden, die vanuit het donker der onbekendheid opereren. In Ita lië telt deze naar naar schatting, plm. 800 i actieve leden. Zij zijn in staat gebleken een natie van 56 miljoen mensen aan het beven en enkele groten der aarden, zoals paus Paulus VI en VN-secretaris Waldheim op de knieën te krijgen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7