GETAY? Dramatische rol van Diane Keaton Falaffel in LAK-theater Uitbundig expressief werk van Han Werz LST met onderhoudend absurd toneel Cafe Van den Bos al in 1776 door een vrouw bestierd EN VERDER LUXOR Looking for Mr. Goodbar (16) met Diane Keaton en Wil liam Atherton. Regie: Richard Brooks. Diane Keaton is een van de Oscar-winnaars voor de vrouwelijke hoofdrol in de Woody Allen-komedie „Annie Hall", maar velen hebben zich al afgevraagd waarom zij deze niet kreeg voor haar meer dramatische rol in „Looking for Mr. Goodbar" Daarin speelt zij de streng- katholiek opgevoede Teresa Dunn, die overdag liefdevol en geduldig les geeft aan dove kinderen, maar zich na schooltijd stort in het nachtle ven van San Francisco en er in schemerige kroegen de door Pet» \fierisi vreemdste kennissen opdoet. Dat kan natuurlijk nooit goed aflopen en ook de brave amb tenaar van de bijstand Wil liam Atherton, die het beste met haar voor heeft kan daar niets aan veranderen. Regisseur Richard Brooks, die ook het scenario schreef naar een /boek van Judith Rossner, is een man die de op effect berekende scènes nooit geschuwd heeft en ook al pro beert hij Teresa's gedrag te verklaren - afgunstig op haar oudere zuster, die de oogap pel is van de familie, al is dat ten onrechte, als kind meer dan een jaar aan bed gekluis terd, later vervuld van wilde dagdromen - het doet alle maal nogal wild aan. Het is een bijzonder moeilijke rol voor Diane Keaton, die moet trachten waar te maken dat dit gevoelige brave meisje zich sexueel alleen maar aan getrokken voelt tot de ver keerde mannen en telkens weer wordt afgedankt door figuren, die met enig onder scheidingsvermogen het aan kijken niet waard zijn. De getrouwde leraar waar mee zij haar eerste liefdeser varing heeft laat haar in de steek, druggebruikers zoeken haar alleen maar op als het hun uitkomt, maar de enige die het oprecht met haar meent is dan ook wel zo saai. dat je het haar niet eens kwa lijk kunt nemen dat ze naar kleurrijker figuren omkijkt. Ondertussen heb je dan wel een mooie rol van Diane ge zien en heeft Richard Brooks je een indringende sight seeing toer langs het decaden te leven van een Amerikaanse wereldstad laten meemaken. Maar het is op den duur iets te veel van het gefrustreerde en je vraagt je af of er nog normale mensen in San Fran cisco rondlopen, niet louter drughandelaars, verslaafden, travestieten, bar strenge huis vaders en dweperige bij stands-ambtenaren. MILO LEIDERDORP - De Leid- schendamse afdeling van de Kon. Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde organiseert dinsdag 9 mei 's avonds om 8 uur een lezing met dia's over „botanische- en kasteel tuinen in Engeland". De le zing over de tuinen die in de historie van Engeland een aparte plaats innemen vindt Lezing over Britse tuinen plaats in de aula van de school „In den Prinsenhof". Dé heer G. F. G. Smit uit Oegstgeest zal iets laten zien en vertellen over de aanleg, de planten en de plantencom- binaties die de tuinen zo bij zonder maken. Zaterdag 6 mei is er 's mor gens om 10 uur weer planten- ruilbeurs in de kas van de gemeentelijke plantsoenen dienst aan de Rietvinklaan Het gaat hierbij voornamelijk over zaailingen, stekken voor kamer en tuin, dahliaknollen enz. De plantendokter is weer aanwezig. Het Mimetheater Termiek brengt op vrijdag 5 mei het stuk „Falaffel" in het LAK-theater. Het zijn vijf schetsen samenge voegd tot een improvisatiespel binnen de voorstelling: scheep stouw, maskers, pyjama's, een klapdeur en fruit maken het tot „Falaffel". Aanvang 20.15 uur. Op zaterdag 6 mei in het LAK-theater aan het Levendaal 150 „Pak-fan"-Bakuba van het Surinaamse vormingstheater. The ma is het disfunctioneren van grote aantallen Surinaamse jongeren in de randstad. Het theater is omgebouwd tot de discotheek „Freko's Place" (De Tent van die Zwarten"). De held van het gebeuren is Ronald Tevreden, die met behulp van de aanwezigen verwoede pogingen onderneemt om uit zijn vicieuze gettobestaan te ontsnappen. Aanvang 20.15 uur. De entree tot beide voorstellingen bedraagt 6.-, LA- KCJP/65+ 4.-. Op zondag 7 mei is er weer kindertheater in het LAK-theater, een produktie van het LAK zelf: „Jonge Jonge wat een meid" - Menes. Het stuk draait om het thema jongen/meisje. Het laat een aantal scènes zien, die zich afspe len in een schoolklas.. Het geheel wordt omlijst door muziek. Aanvang 15.00 uur. Toegang 4.-, kinderen 2.-. Man werz bezig met een zelfportret IN GALERIE DE POORT in Leiden Conferencier Henk Elsink zal met zijn nieuwste one-man- show naar Leiden komen. Hij zal hier optreden in het LAK- theater aan het Levendaal. „Theater en thuis" heet deze en hij zal de voorstellingen geven op vrijdag en zaterdag 6 mei. Beide beginnen ze om kwart over acht 's avonds. CAMERA: The Adventures (16). Avontuurlijke film van het betere soort (reprise). TRIANON: Vakantieperikelen met Funès-te gevolgen (a.l.), Vrolijke Franse komedie van Louis de Funès en consorten (reprise). REX: Sexkazeme (16). Matige film over sexbelevenissen onder Hare Majesteit's wapenrok, (eerste week). LIDO I: Pastorale '43 (a.l.), Meest volwassen film van de Nederlandse regisseur Jan Verstappen tot nu toe. De film is gebaseerd op het gelijknamig boek van Simon Vestdijk waarin een beeld wordt gegeven van het Nederlandse verzet tijdens de Duitse bezetting (derde week) LIDO II: Smokey and the bandit (a.l Burt Reynolds en Sally Field in een film die aantoont dat wrakkenfilms ook leuk kunnen zijn (tweede week). LDIO III: Bilitis (16), Modefilm van David Hamilton waarin een kostschoolmeisje een platonische liefde opvat voor een zekere Lucas (derde week). STUDIO: Annie Hall (16). Doe 't zeiver Woody Allen in een autobiogra fische komedie (achtste week). Alphen aan den Rijn EUROCINEMA I: Close encounters of the third kind (a.l.). Luxe science fiction over ontmoetingen tussen aardbewoners en ruimtemannetjes (eerste week). EUROCINEMA II: Pastorale '43 (a.l.) Zie Lido I (tweede week). The Car (16), Spannende film over een auto zonder bestuurder die alles verwoest wat op zijn weg komt (derde week). EUROCINEMA IV: My name is nobody (12). Spaghettiwestem met Terence Hill als spil waarom de avonturen draaien (derde week). LEIDEN - Het Leids Studen ten Toneel presenteerde gis teravond in de Leidse Schouwburg het toneelstuk „De wind in de takken van de sassafras", geschreven door de in 1918 in Hongkong geboren René d'Obaldia. Voor de gelegenheid hadden de sociëteitsleden zich allen in het wit gestoken en wie zich aan die uniformiteit ont trokken had, bleek duidelijk een buitenstaander. Het be roemde Leidse kwartiertje werd verlengd tot een rom melig halfuurtje, maar daar na ging het doek dan ook definitief open. Aanvankelijk kwamen de spelers moeilijk op gang; de verstaanbaarheid liet heel wat te wensen over. Opval lend ook altijd weer bij ama teurtoneel, hoe de spelers domweg vergéten even te pauzeren wanneer de zaal in lachen uitbarst. En lachmo- menten waren er wel degelijk. Het stuk van d'Obaldia is daar absurdistisch genoeg voor en de vertaling van Guus Baas bijna optimaal. Men had niet geschroomd eni ge locale kleur in te voegen, verwijzingen naar verschillen de Nederlandse en Leidse personen en situaties waren er dan ook volop. Andermaal moest onze collega-recensent van die andere Leidse krant het daarbij ontgelden. Het stuk navertellen is zin loos. D'Obaldia heeft getracht een parodie te maken op de western, met caricaturale te keningen van de daarin rond warende Indianen, cowboys, sherrifs en lichtekooien. Een western op de planken. ..een kamerwestern" noemt d'Obal dia zelf paradoxaal genoeg zijn spel. Achter de coulissen werd de toeschouwer geacht de wijde pampa te vermoeden met daarin kudden bisons en H de oprukkende roodhuiden. Regisseur Gaston van Erven H had bepaald niet alle spelers H naar een bevredigend niveau weten te tillen. Maar onder- H houdend, pretentieloos kijk- H spel had hij van „de wind" H wel weten te maken. Dat is H met amateurs als materiaal al heel wat. JOS NIJHOF Elsink Café „Van den Bos" Korte Mare 2, Leiden Open: alle dagen van de week, behalve op zondag en woensdag, van 's morgens half elf tot de klok van middernacht. Vrijdag is het café een uurtje langer open. Snacks: bierworstjes, tosti's en salade. Niet alleen het bier is hier van de beste temperatuur maar dit café zelf blijkt zich bij het warme lenteweer in alle redelijk heid te houden aan de menslievendste baronmeterstand. Heerlijk koel en met een juiste dosering van daglicht, dat door een kleurige caleidoscoop van glas-in-loo- draampjes naar binnen stroomt. Rondom in gelid staan kleine houten tafels opge steld, mooie bewerkte stoeltjes aan de wanden, waar doorgaans de biljarters zitten, die hun beurt afwachten. Chevalier du Tastevin "\chter een minuscuul klein barretje staat „Van den Bos," de eigenaar van het café. Hij is Chevalier du Tastevin. Wat wil zeggen, dat hij een wijnkenner is. De Bourgognewijn is zijn specialiteit en het kasteel du Clot de Vougeot beschouwt hem in dit opzicht als een kunstbroeder, een soortgenoot. Vanaf 1955 bestiert hij dit café en de enkel meters verderop gelegen wijnhandel. Doorgaans is de heer Van den Bos alleen in de ochtenduren in zijn zaak doende, 's Middags echter wijdt hij zich aan zijn hoofdtaak, zijn slijterij, kotom de wijn. Aan de bar vindt de wisseling van de wacht plaats, want dan wordt de edele taak van kastelein overgenomen en tot de late avond voort gezet door Willem, zijn zaakwaarnemer. Café Van den Bos heeft iets aristocrati- De eeuwen oude gevel van „Van den Bos' Diane Keaton LEIDEN Een expressieve uitbundigheid is het eerste wat opvalt aan de vrolijk gekleurde werken van de schilder Han Werz, die nog tot half mei in galerie de Poort aan de Herensteeg 11 exposeert. Han Werz is eigenlijk geen onbekende voor Leiden, al moet worden gezegd dat zijn verblijf alhier vlak na de oor logsjaren te kort was om eén onuitwisbare indruk op de be volking achter te laten. Niet temin was hij het die het nu weer ter ziele gegane LeidSe kunstcentrum oprichtte en bovendien was hij één van de steunpilaren van „Ars Aemu- laT. Han Werz heeft nooit zijn vol ledige beroep van het schilde ren kunnen maken. In 1920 werd hij geboren in Roosen daal. Zijn opleiding kreeg hij aan de Academie voor Scho ne Kunsten te Antwerpen on der leiding van Isidoor Baron Opsoomer. Na een succesvol le expositie in Antwerpen noodzaakte de bezetting hem tot onderduiken. In 1945 ves tigden Werz en zijn vrouw Liesbeth zich in Leiden. Om dat het schilderen als brood winning voor het groeiende gezin (er kwamen vijf kinde ren) niet voldoende was dreef Han Werz een antiekwinkeltje aan de Kloksteeg. Dat bleek uiteindelijk toch ook geen constante levensbasis en het Noordwijk aan zee. .echtpaar Werz verruilde na vier jaar het Leidse antiek winkeltje voor een jeugdher berg in Sittard, waar zij een vaste betrekking als „vader" en „moeder" van de herberg konden uitoefenen. 12 jaar lang bleef Han Werz in Sit tard, en' onderhand maakte hij veel studiereizen naar het buitenland, afgewisseld met vrij succesvolle exposities. De meest tot de verbeelding spre kende reis is waarschijnlijk die naar Italië geweest, een land dat door Han Werz met niets anders dan een Solex en 50 gulden werd bereisd. Maanden later keerde hij te rug met mappen vol werk en 60 gulden op zak. Tekenleraar Belangrijke opdrachten die Han Werz in die periode kreeg waren de versiering, met aquarellen van het nieu we gemeentehuis van Differ- dangen (Luxemburg), het af scheidsgeschenk voor de to neelspeelster Magda Janssens in Sittard en een grote wand schildering voor de Belgische gemeente Diest. De laatste jaren in Limburg was Han Werz tekenleraar, onder meer aan het lyceum in Geleen. De Mammoetwet maakte daar in 1968 een einde aan - Werz had geen bevoegdheid vanwege zijn buitenlandse diploma's - en Werz keerde terug naar het westen. Eerst nog in Hilver sum, maar tenslotte in Hille- gom, van waaruit hij tot voor kort zijn huidige beroep op vatte: arbeidstherapeut voor psychisch gestoorden in de St.-Bavo in Noordwijkerhout. Han Werz woont nu in Noord- wijk, dichterbij zijn werk in Noordwijkerhout. Han Werz (58) hoopt op zijn zestigste uiteindelijk zijn leven hele maal te kunnen wijden aan het schilderen. Leidse school Han Werz kan gezien zijn vrij traditionele, figuratieve kunst gedeeltelijk worden be schouwd als een representant van de „Leidse School", een aan de „Haagsche School" verwante schildergroep. Toch bezit Han Werz duidelijk een geheel eigen stijl, die vaak expressionistisch aandoet, tot uitdrukking komend in zijn landschappen en stillevens van olieverf. Het wat felle kleurgebruik zou kunnen worden verklaard uit het feit dat Han Werz zijn inspiratie vaak opdoet (en deed) in de zuidelijke landen, waar de kleuren in de felle zon vaak heel indringend kunnen zijn. Dat de kleuren functioneel zijn, bewijst overigens ook het zeer fraaie olieverf schil-' derij „Noordzee", dat juist in zachte tinten is uitgevoerd. Bij de aquarellen en de krijt tekeningen zullen Noordwij- kers in krijt zonder moeite hun vuurtoren kunnen terug- herkennen en de Leidenaars in waterverf de Leidse Hout. Han Werz onderstreept zijn veelzijdigheid door ook nog vertegenwoordigd te zijn met pentekeningen, een gouache, tempera-werken en Linoaf- drukken. Bij eventuele a koop: de prijzen van het werk (een gedeelte is reeds kocht, een zelfportret van de schilder is niet te koop) schommelen in het algemeen rond de 400 gulden. Galerie de Poort aan de He rensteeg 11 is geopend op donderdag van 19.00 tot 21.00 uur en op vrijdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. sch. Waarschijnlijk, maar dat moeten an dere kroegtochten in de loop van deze rubriek maar uitmaken, is dit lokaal het oudste café van Leiden. In 1776 werd dit etablissement een herbergacte verleend door „den Geregte der Stadt Leyden" Lena Wierling (op de naam afgaande zou het een oudtante van mij kunnen zijn) was de eerste herbergierster en blijkens de acte, die in het café aan de muur hangt heeft zij het Leidse gerecht heel wat ouderwetse muntstukjes, in dit geval waren het schellingen, moeten betalen om haar herberg te mogen runnen. Vrouwen. Kelner Willem die het grootste gedeelte van de dag in deze prachtige kroeg te vinden is, spreekt met trots over zijn vak. „Het is een mooi beroep waar veel men senkennis voor nodig is. Dit is geen ge woon café, maar echt ouderwts buurtcafé met een heel speciale sfeer. De mensen die hier komen zijn ook allemaal vaste klanten. En mannen bovéndien. Vrouwen zie je hier praktisch nooit, En als zij binnen wandelen dan bevinden zij zich in gezelschap van hun man. Hoe het zo gekomen is, dat hier geen vrouwen zijn, weet ik eigenlijk niet precies. Voor zoiets zou je misschien wel in het verleden van het café moeten duiken''" Wie weet dat Lena Wierling ons hier dan iets meer over zou kunnen vertellen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5