Wassenaarse milieuwachter heeft veler ogen geopend! Burgemeester Kret mag niet alleen naar Den Haag Kandidaten voor dorpsraad Stompwijk PROGRESSIEF VOORSCHOTEN VALT UITEEN KORTWEG Voorhoutse rommel op Klein Waterloop lein" Onrust door heien Warmundastraa REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 MEI 1978 PAGINA 4 J. Sluijter: „Verbaliseren is niet mijn eerste taak" Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Wat doet een „milieu wachter" nu precies he lemaal? Ik heb er zelf nauwelijks enig idee van, maar in Wassenaar loopt sinds een half jaar zo'n figuur - her kenbaar in uniform ge stoken - rond die inmid dels in de gemeente zijn wakende taak tot een opmerkelijke heeft ge maakt. Deze eerste mi lieuwachter is de heer J.J.M. Sluijter, die des tijds door burgemeester mr. K. Staab werd beë digd (nota bene) als „onbezoldigd ambte naar van de gemeente politie". De goede wachter zal natuurlijk wel inkomsten genieten, maar dan uit anderen hoofde dan als poli tieambtenaar, zo neem ik aan. Maar daarover gaat het ditmaal niet. Wachter Sluijter is doende ge weest als een bezige dar. Over dreven en langs straten - in Wassenaar doorgaans groen en erg milieugevoelig - liet hij zijn wakend oog gaan. In het algemeen betekent dit dat hij toezicht heeft te houden op de naleving van allerlei bepalin gen in de politieverordening die met het „milieu" te maken hebben. Daarbij hebben zo wel de heer Sluijter als vele gemeentenaren zich van hun goede kant laten kennen. Laat ik bij het onderkennen van enkele bemoeienissen van de milieuwachter beginnen met een onderdeel dat het minst met het milieu te ma ken heeft: het controleren van de parkeermeters, althans hoofdzakelijk voor zover het reparaties betreft verbalen laat Sluijter in dit opzicht over aan de bezoldigde poli tiemensen. De activiteiten van de Wasse naarse milieuwachter reiken evenwel een stuk verder. Zo liggen zijn successen bijvoor beeld op het terrein van het „overhangend groen", verve lende takken die hinder kun nen veroorzaken voor wande laars (dan moet ik altijd even aan mij forsythia denken, die het vooral heeft gemunt op de postbode). Zelfs op kruispun ten kan „overhangend groen" het verkeer belemmeren. Mi lieuwachter Sluijter heeft niet geschroomd, in tal van voor- Milieuwachter Sluijter in de Langstraat, prutsend aan een parkeermeter komende gevallen eigenaren van tuinen op dat euvel attent te maken. Hij doet vriende lijk, maar met een ondertoon van beëdigd gezag; monde ling, of door middel van een terechtwijzend briefje. In de praktijk is gebleken dat vrij wel iedereen begrip heeft voor een dergelijk minzaam verzoek van Sluijter, en over het algemeen is men ook be reid er gevolg aan te geven. Zo heeft de milieuwachter ook zijn bedenkingen over de tienduizenden afgevallen herstbladeren, die vaak door tuinierende Wassenaarders zomaar op straat worden ge deponeerd. Maar sinds Sluij ter er zich mee ging be moeien, is het een stuk beter geworden met die feuilles mortes. De milieuwachter heeft het in het begin moeilijker gehad met de naleving van de bepa lingen van de „precapoveror- dening", die het „gebruiken van de gemeentegrond" re gelt. Zo kun je niet zonder meer voor je deur een contai ner neerzetten. Voor het ge bruik van die gemeentegrond dient betaald te worden. Maar tot voor kort was er niemand die daarop controle uitoefen de, zoals in de meeste van onze vaderlandse gemeen schappen het geval is. Sluijter is dat wél gaan doen, omdat het tot zijn taak behoorde. Dat leverde weieens verbaas de reacties van burgers op: „waarom nu ineens betalen?" Een goed deel van de dag brengt de milieuwachter door op het gebied van de „reini ging". Om het zo maar eens te zeggen: hij ziet erop toe, dat huis- en grofvuil niet te vroeg worden buitengezet. Dat is of 's avonds laat of 's morgens vroeg, als je het vol gens de letter van het regle ment moet opnemen. Zelden heeft men Sluijter daarover horen klagen. Geduldjg als hij is, distribueert Sluijter kaart jes waarop de regels staan vermeld, zogauw hij een af wijking van die regels heeft geconstateerd. Dan stopt hij zo'n kaartje in de bus van de betrokkene (uiteraard kan hij niet constateren, of de'buur man arglistig van de rotzooi trachtte af te komen) en daar op staat dan aangegeven, aan gekruist zelfs, aan welke regel niet werd voldaan. Dan is er nog het „aanlijnge- bod" voor honden dat voor grote delen van de gemeente geldt, 's Heren Sluijters pad gaat waarlijk niet over rozen, gewaarschuwde lezer. Je hebt honden die bij het loslopen, zonder begeleiding, plastic vuilniszakken kapot maken en daarbij de omgeving ver ontreinigen. Daar is ook nog het op straat werpen van af val, verontreiniging van straatkolken en van openbare wateren - wat dat ook moge zijn; er is het vuil storten op verboden plaatsen (kan erg aantrekkelijk zijn). Allemaal bepalingen die vaak door onachtzaamheid of gemak zucht van de inwoners over treden worden. Sluijter blijft goedmoedig en overtuigd van 's mensen beste en edele bedoelingen. Daarom maakt hij van zijn bevoegd heid tot verbaliseren slechts in het uiterste geval gebruik. Als er sprake is van, zeg maar echte onwil, komt het boekje met de doorslag uit de borstzak. „Maar verbalise ren", aldus de milieuwachter, „is niet mijn eerste taak. Ik probeer vooral voorlichtend werkzaam te zijn". De ervaringen in de eerste periode van het optreden van wachter Sluijter zijn hoopge vend. Sluijters optreden blijkt veel te hebben bijgedragen tot het besef, dat het schoon houden van een gemeente een taak is waarbij de medewerk-' ing en het begrip van de bur gerij niet gemist kunnen wor den. LEIDSCHENDAM - In de bus die daarvoor van 21 tot en met 27 april in Stompwijk heeft gestaan zijn 14 lijsten aangetroffen die de namen (in alfabetische volgorde) bevat ten van de volgende kandida ten voor de Dorpsraad: G.J.M. Belt, C.N. Boer, C.A. v.d. Bosch, mevr. K.P. Breg- man-Lugtigheid, F.J.M. v.d. Burg, mevr. A.G.W. Granne- man-Zits, F.J. Groen in 't Woud, G.J.M. Hilgersom, C.P. Hoogeveen, mevr. A.C.M. v.d. Krogt-Belt, J.G.M. v.d. Meer, J.J.W. Schuijt, B.J.W. v.d. Vel den en A.J.P. de Winter. Leden van de dorpsraad, die gekozen worden gelijk met de leden van de gemeenteraad, kunnen volgens de „Verorde ning Dorpsraad Stompwijk" alleen zijn ingezetenen van tot het stemdistrict Stompwijk behorende gedeelte van Leid- schendam, zij moeten Neder- lander zijn en op de dag van de stemming 18 jaar zijn. Me vr. v.d. Krogt voldoet op dit moment niet aan deze bepa ling zo is op het raadhuis meegedeeld. Zij heeft in een brief aan B en W herindeling van het stemdistrict gevraagd omdat zij op de Stompwijkse- weg 27 woont terwijl het stemdistrict rekent vanaf nummer 35. Alle aktiviteiten in en buiten het gezinsleven zijn, aldus mevr. v.d. Krogt, op Stompwijk georiënteerd. Niet alleen gevoelsmatig maar ook uit historische over wegingen rekent de familie zich tot de buurtschap. Vol gens haar beschouwen alle bewoners, voorbij de „Drie molens" aan de zgn. Kapel laan (al in 1664 genoemd), zich primair Stompwijkers. Tien kiezers uit de buurt schap hebben haar kandidaat gesteld voor de dorpsraad in Stompwijk. In de dorpsraad die vorige week door burgemeester en wethouders advies werd ge vraagd had men volledig be grip voor het verzoek maar een wijziging van de verorde ning vóór de a.s. verkiezingen werd, gezien de uiterst korte termijn van voorbereiding, voor onmogelijk gehouden. Wethouder J.J. Meijer zei wij ziging van de grens van het .stemdistrict voor de volgende dorpsraadverkiezingen in overweging te zullen nemen. VOORSCHOTEN. De vier jaar geleden gevormde combinatie Progressieve Par tijen Voorschoten is voor de komende verkiezing in twee blokken uiteen geval len. Er is nu een PvdA/PPR—combinatie met lijsttrekker A. Eveleens en D'66 gaat zelfstandig deverkiezing in met Mr.J. Aikes als lijsttrekker. Volgens prognoses afgeleid van de landelijke en provinciale verkiezingen kan PvdA/PPR 4 en D'66 1 zetel behalen. Thans heeft PPV 5. zetels, de oorzaak van het niet tot uitdrukking komen van de winst van PvdA en D'66 in zetelaantal is te vinden in de grote teruggang van de PPR. Lijsttrekker A. Eveleens (PvdA) is een bekende figuur in Voorschoten. Hij be gon als gemeente-secretaris, zes jaar gele den verruilde hij deze funktie voor het direkteurschap afdeling financiën bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Vier jaar geleden stortte hij zich in de gemeen tepolitiek en werd gekozen tot wethouder voor openbare werken, verkeer en ver voer. De PvdA/PPR-combinatie wil -een democratisering van het gemeentebe stuur waardoor iedereen zoveel mogelijk kan meebeslissen over alle zaken die hem of haar aangaan. De besluitvortning van burgemeester en wethouders moet zo spoedig mogelijk openbaar gemaakt wor den en indien er geen personen in het spel zijn zo mogelijk ook de ambtelijke voorstellen aan b. en w. Het gemeentelijk informatieblad „Raad huisklanken" moet regelmatiger gaan verschijnen en ook de burger moet de gelegenheid krijgen daarin te schrijven. Een voorlichtingsambtenaar is een drin gende noodzaak. Ook een verdere uit bouw van de zgn. funktionele commissie is noodzaak. Deze commissies krijgen als voorzitter een raadslid en moeten verder bemand worden door geïnterresseerde en terzake kundige burgers. De PvdA/PPR-combinatie is een voor stander van een afspiegelingscollege van b. en w. en het aantal wethouders moet gehandhaafd blijven op drie. De gemeen teraad zal beslissen aan de hand van de beleidsplannen, welke door b. en w. op basis van programma-afspraken worden voorgelegd. De raad discussieert 2x per jaar over de voortschrijding van de plan nen. PvdA/PPR blijven voorstander van een bestuurlijke reorganisatie waarbij Leiden een centrumfunktie vervult. De woningbouw wordt in de eerste plaats afgestemd op de eigen Voorschotënse behoefte. Het te voeren beleid ten aanzien van de openbare veiligheid en orde wordt jaarlijks in de raad ter discussie gesteld. HAZERSWOUDE Gerard van Noort legt zijn functie van voorzitter van de Badminton Club Hazerswoude neer. Op maandag 8 mei, tijdens een om 20.00 uur aanvangende verga dering. zullen de leden een op volger moeten kiezen. Het be stuur heeft J. J. Steinhart kan didaat gesteld om in de vacatu re te voorzien. BCH telt mo menteel 152 leden; onder hen bevinden zich 29 jeugdleden. SASSENHEIMSE RAADSLEDEN MEE NAAR HOORZITTING PROVINCIE SASSENHEIM De gemeenteraad van Sassen- heim heeft gisteravond bewerkstelligd dat bur gemeester Kret volgende week woensdag niet alleen naar Den Haag zal hoeven te reizen om tekst en uitleg te geven op een hoorzitting van Gedeputeerde Staten aangaande de bezwaren die zijn ingebracht tegen het in mei van het vorige jaar vastgestelde bestemmingsplan Noord. De heer Rotteveel (VVD) vond het gezien het aantal bezwaarschriften niet wense lijk dat uitsluitend de burgemeester naar Gede puteerde staten zou gaan om gehoord te worden en Ris (Progressief Sassenheim) was het daar van harte mee eens. „Als er mensen uit de gemeenteraad meegaan kunnen die misschien ook het minderheidsstandpunt uit de raad bij Gedeputeerde Staten laten horen", zo zei Ris. Burgemeester Kret zei dat het de raad vrij staat om een delegatie samen te stellen, alleen zag hij er het nut niet van in. Bij Gedeputeerde Staten zal het standpunt van de gemeenteraad moeten worden vertolkt en of een raadslid het er nu wel of niet mee eens was, in Den Haag dient hij de mening van de gehele raad weer te geven. Volgens Kret gebeurt er in Den Haag niets nieuws en vindt er geen discussie plaats; het gaat slechts om het opnieuw naar voren brengen van het raadsbesluit. „Als enkele raad sleden echter in mijn plaats willen gaan dan vind ik dat best. Dan heb ik een vrije ochtend", zei Kret. Nadat wethouder Westerbeek een vraagteken bij die vrije ochtend had gezet door te stellen dat de burgemeester dan maar iets anders moest gaan doen, besloot de raad op voorstel van Rotteveel dat mevrouw Henstra (Prog. Sass.) de burgemeester op tien mei naar de zitting van gedeputeerde staten zal vergezel- Vakanties Bij de Ingekomen stukken lag een afschrift van een brief van de gemeente Hillegom aan de Tweede Kamer waarin wordt verzocht om het voor scholieren wiens ouders niet tijdens de schoolvakantie vrij kunnen nemen, mogelijk te maken met hun ouders buiten de schoolvakan ties mee te kunnen gaan. Dit zou met name belangrijk zijn voor gezinnen uit de bollensector omdat dergelijke mensen onmogelijk tussen vijf tien juni en vijftien september met vakantie kunnen. De heër Rotteveel (WD) en Drenth (Prog. Sass) vonden dat deze brief ondersteu ning verdiende en drongen daar ook bij het college op aan. Burgemeester Kret stelde echter er geen voo stander van te zijn dat het ene overheidslichaai een ander overheidslichaam ertoe aanspoort e« motie in te dienen. Zo er reden mocht zijn vo< een gezamenlijke motie dan moet dit volgei Kret worden besproken binnen de Verenigir van Nederlandse Gemeenten. Beter vond burgemeester het om deze zaak binnen de meente zelf af te handelen en hij verwees dit verband naar een brief die hij had late uitgaan naar de verschillende schoolhoofden i Sassenheim. In deze brief bepleit hij een zekei mate van soepelheid bij het, buiten de schoolv kanties met vakantie laten gaan van kindere wiens ouders werkelijk niet anders kunnen. I raad kon zich met deze zienswijze verenigen. Boten Bij de rondvraag vroeg Ciggaar (WD) naar c situatie in de Sassenheimse haven. Hij zei d; watersporters die tijdig een plaatsje voor c nacht wilden hebben vaak al om twee uur middags naar de haven moesten omdat er ai ders geen plaats meer was. Het WD-radsl; vroeg of er geen systeem te ontwikkelen wi waardoor er een wat betere ruimteverdeling de haven zou komen. Ciggaar zei verder h< onjuist te vinden dat in de haven diverse bott te koop aan worden aangeboden. Het betre hier boten die nimmer uitvaren en die er lout» als handelsobject liggen. Wethouder Westerbet zei dat de problematiek van de haven al lar bestaat en dat de zaak misschien eens in verkeerscommissie besproken zal moeten u den. Een onderscheid tussen boten die te koe staan en boten die gewoon in de haven liggt vond hij moeilijk te maken. „De boten die koop liggen betalen netjes hun havengeld", dus Westerbeek. In antwoord op vragen van Ris (Prog.Sass) z burgemeester Kret dat volgende week een g meentelijk plan om de verkeerssituatie op hoek van de Julianalaan en de Hoofdstra openbaar zal worden gemaakt. Een door dienst gemeentewerken uitgewerkt plan om Floris Schoutenstraat veiliger te maken zal do< de verkeerscommissie worden bekeken. Als vertegenwoordigers voor het algemeen b stuur van het samenwerkingsorgaan Bolle streek zijn gisteravond de heer Rotteveel (WI de heer Van der Fange (CDA) en mevrou Henstra (Prog.Sass) gekozen. WARMOND Voor de vijfde achtereenvolgende keer organi seren de Warmondse verken ners de loterij „een kippetje met Pinksteren". Ook nu wordt de prijs van het lot bepaald door de laatste twee lotnum mers. Deze cijfers worden in centen betaald en de prijs kan dus variëren van niets tot 99 cent. De verkoop vindt plaats op woensdagavond huis aan huis en de trekking isop woensdag 10 mei. Er zijn uite raard tientallen kippen te win nen maar de hoofdprijs is 75 kontant. LISSE In het kader van een nieuwe serie concerten voor de „Qrgelkring Bollenstreek" wordt zaterdag 6 mei het eerste orgelconcert gegeven in de Lis- sese Agathakerk. Het concert wordt verzorgd door de organi satie Lynn Zeigler die op het moment een concertreis door Europa maakt. Zij heeft een voor het orgel bij uitstek ge schikt programma samenge steld uit werken van Bruhns, Grigny, Bach Franck, Alain en Reger. De toegang tot het con cert dat om kwart over acht begint, bedraagt 4 gulden. Sch olieren en 65-plussers betalen 2 gulden. Voorhout De rommel markt „Klein Waterlooplein" wordt zaterdag voor het vierdè achtereenvolgende jaar georganiseerd door de Stichting Jeugdraad Voor hout. Wethouder J.G. Huig- sloot zal met het openen van het hek van de Boerhaave- school, waar dit jaar op het schoolplein de markt zal plaatsvinden, het startsein geven voor dit evenement waar jaarlijks nu door velen al naar uit gekeken wordt. Vooral buitenlandse werk nemers en kamerbewoners kunnen zich op Klein Water looplein bijna volledig in richten. Want potten, pan nen en serviesgoed maar ook bedden wasmachines, koelkasten, radio's en T.V.'s, strijkbouten, bloempotten en vazen, boeken kleding en speelgoed, zelfs een auto is er te koop. Meubelen en sa nitair, bloemen en parfume rie, het is er allemaal. Er is ongeveer tweemaal zoveel als vorig jaar opgehaald on der de Voorhoutse bevol king door de medewerkers van de Jeugdraad. Zaterdagochtend negen uur gaat het hek open en om vier uur onverbiddelijk weer dicht. Dan kan het plein weer worden leeggeruimd en de lokalen weer in orde worden gebracht. De jeug draad is dolblij met de me dewerking van het schoolbe stuur van de Boerhaave- school omdat men niet zoals de vorige jaren op het plein rond de Barthomeuskerk te recht kon. Voor een trouw partij, moest het kerkplein voor twee uur 's middags al weer leeg zijn. Dat was niet te realiseren vond de jeug draad, die ter elfder ure toen nog naar een andere geschikte plaats uit moest kijken. Desondanks hopen zij toch weer dezelfde score te halen van het vorig jaar of zelfs te overschrijden. Tien mille kwam er toen los, voor de jeugd van Voorhout bestemd. Lions-gift voor nierstichting Burgemeester M.A. van d Have heeft gisteren om vijf u in de raadszaal van het Leid» dorpse gemeentehuis 12.5 gulden aangeboden aan l stuursleden van de Nierstic ting. Het geld is de opbrengst v; de onlangs gehouden romm markt welke is georganisee door de Lions-club Leiderdoi Het bedrag dat door burf meester M.A. van der Ha\ voorzitter van de Lions-cli Leiderdorp, werd overhandii is voldoende om een carav voor nierdialyse aan te sch; fen. Op de foto bestuursleden v de nierstichting die de Leid' dorpse burgemeester bedt ken WARMOND Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening bevond zich op de publieke tribune een aantal verontruste omwonenden van de Warmun- dastraat. Zij maakten zich zorgen over de gevolgen van het heien voor de nieuwe woningen aan de Warmundastraat. Hoewel dit geen ruimtelijke ordening betreft, wer den de aanwezigen toch door burgemees ter de Vreeze enigszins gerustgesteld door de mededeling dat er bij de woningstich ting op aangedrongen zal worden met de grootste voorzichtigheid te werk te gaan en de huizen direkt naast de bouwlokatie van tevoren te fotograferen om eventuele schade vast te kunnen stellen. steed aan de behoefte aan kampeerge genheid voor passanten die hun tent enl le dagen in Warmond willen opslaan. 1 nu toe is Warmond de enige gemeente Zuid-Holland waar het kamperen bij boer verboden is. Dhr. v. Kuyen vroeg zi af of dit beleid niet wat te strak is geen mogelijkheid moet worden geschap het kamperen bij de boer beperkt toe staan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4