Doek valt voor Grofsmederij overweegt proces tegen Mijnders I LEIDEN DREIGT GRIP OP I CONSUMENT UIT DE REGIO BINNENKORT TE VERLIEZEN t Conclusie onderzoek CIMK: AFSCHEID VAN DS. HEMMES ÏOENSDAG 3 MEI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Volkenkunde Drs. Boudewijn Walraven, docent in de Koreaanse taal- en letterkunde aan de Leidse universiteit verzorgt zondag 7 mei twee lezingen over wonen, eten en kleden in het Korea van vandaag. De lezingen beginnen om kwart over twee en kwart voor vier. Zij worden gegeven in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1. Zondagmiddag 21 mei is gewijd aan de Indonesische Wayang. Dan treedt de bekende poppenspeler Rien Baardmans op in het museum met de Wayang Kantjil. De voorstellingen beginnen om kwart over twee en kwart voor vier. De toegangsprijzen zijn drie gulden vijftig voor volwassenen en een gulden vijfenzeven tig voor jongeren onder achttien jaar en 65-plussers. Kaar ten zijn te bestellen via telefoonnummer 132641. Wandeltocht De Leidse wandelsportvereniging „Zuid-west/Willen is kun nen" houdt een jubileum wandeltocht op zaterdag 6 mei. Dit ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de vereni ging. De tocht begint op het terrein van de voetbalvereni ging VTL aan de Voorschoterweg. Er kunnen afstanden van 5, 10, 15, 20 en 40 kilometer gelopen worden. De veertig kilometerloop begint tussen negen en 10 uur, de overige afstanden tussen negen uur 's ochtends en half drie 's mid dags. Inlichtingen en inschrijven telefoon 894092. De sleutels De muziekgroep ..De sleutels" geeft vrijdagavond 5 mei een feestelijke showavond in het Antonius-clubgebouw aan de Lange Mare. Hier wordt dan muziek gespeeld, waarin vooral de gezelligheid tot uiting komt. Een gezellige sfeer is namelijk het belangrijkste bij de optredens van deze Leidse muziekgroep. De feestavond begint om acht uur. Simavi-collecte De Simavi-collecte in de Leidse regio heeft bijna 22.000,- opgeleverd. In Leiden werd 14.344,- bijeengebracht, in Oegstgeest 3.986,95 en in Leiderdorp 4.086,90. De straatcollecte in Leiden was nogal teleurstellend (er werd 2263,- opgehaald tegen 3700,- vorig jaar). Dit hield verband met het feit dat de gemeente op het laatste moment toestemming had gegeven aan het comité behoud werkgelegenheid Grofsmederij een straatcollecte te hou- Menes De kindertheatergroep Menes, met onder meer Bob van Ooyen, brengt zondagmiddag 7 mei om drie uur het toneelstuk „Jonge, jonge, wat een meid", in het LAKthea- ter. Dit spel is speciaal bedoeld voor kinderen van negen tot en met twaalf jaar en gaat over het verschil tussen een jongen en een meisje. Kaarten zijn dagelijks te reserve ren tussen 2 en 5 uur aan het LAK-theater, tel. 124890. ZOETERWOUDE/LEIDEN „Schut is weg". Deze leuze was gistermiddag te lezen aan een van de muren van de Koninklijke Nederlandse Grofsmede rij n.v. in Zoeterwoude. De bezetters hebben inder daad na een actie die zevenentwintig dagen duurde, hun eis: „Schut moet weg" ingewilligd gezien. Maar niet alleen ir. H. P. Schut, de directeur die volgens zijn personeel niet in staat was het bedrijf goed te runnen is weg, ook de personeelsleden zijn ontslagen. Nadat de voorzitter van het actie-comité, F. Mentzij, de sleutels van het bedrijf overhandigde aan de nieuwe beheerder, de heer O. Kamphuis, liepen perso neelsleden en vakbondsbestuurders af en aan om de sporen van de bezetting in de kantine uit te wissen. Stretchers werden opgeborgen en spandoeken van de muren gehaald. Een bijna een maand durend gevecht om het behoud van de werkgelegenheid in de Grote Polder was voorbij. Rond twee uur vertrokken de werknemers weer naar huis. De meesten gaan een sombere toekomst tegemoet. Want ook al zal de KNG worden overgenomen, dan nog zullen velen niet terugkeren naar het vorige week failliet verklaarde metaalbedrijf. Een van de curato ren van het bedrijf mr. Blankenstein kon de werkne mers dan ook weinig moed inspreken: „We zullen er de komende weken hard aan werken om gegadigde te vinden voor overname van het bedrijf. Een aantal van u zal hier dan misschien weer werk kunnen vinden. Ik raad u echter allen aan zo spoedig moge lijk een andere club te zoeken, anders blijft u op de reservebank zitten", aldus de heer Blankenstein tot de personeelsleden. Industriebondsbestuurder D. Ter Wisscha stelde des ondanks dat de bezetting geen mislukking was gewor den. "Het behoud van zoveel mogelijk arbeidsplaat sen is groter dan voor de bezetting". Actievoerder Mentzij gaf er eveneens blijk van de zaken minder somber te zien. „We hebben veel medewerking gekre gen van politici tijdens de actie. Maar ze moeten niet denken dat ze er nu vanaf zijn. Met name van hen verwacht ik wat druk op de regering, zodat de KNG kan blijven voortbestaan, al is het dan niet onder dezelfde naam". Ter Wisscha beschuldigde er de raad van commissa rissen van geen enkele poging in het werk te hebben F Mentzij overhandigt de nieuwe beheerder de sleutel ten teken dat de bezetting is beëindigd. De laatste bijeenkomst in de personeelskantine VER DIGROS-VESTIGING LANGEGRACHT jEIDEN Het Leids gemeentebestuur over- feegt de mogelijkheden om een proces aan te I8i(pannen tegen Mijnders en Van der Broek an ntanneer er een Digros-vestiging in de meubel- 'int- 4-oothandel aan de Langegracht wordt geves- Igd. Dit deelde wethouder H. van Dam van JU4o|nancién gisteravond mee tijdens een bijeen- omst van het Koninklijk Nederlands Onderne- lersverbond. 'ddie weth°uder stelde dat het Leids college bijna yee weken geleden volkomen overvallen is met |et bericht dat Mijnders een deel van zijn (edrijf beschikbaar wil stellen aan Digros. „Wij voelen ons genomen door Mijnders. HEt plan is volledig in strijd met ons binnenstadsbeleid." Inmiddels is een aantal juristen aan het werk om te zien of Mijndes niet kan worden aange pakt. Ongeveer een jaar geleden is Mijnders bij het college gekomen met een plan om zijn zaak aan de Langegracht uit te breiden en als trekker een cash-and-carry of een discount in het bedrijf onder te brengen. Gedacht werd toen aan de Profi-markt. Het Leids college heeft dit ten sterkste afgeraden. In de officiële stukken die over en weer zijn gestuurd wordt met geen woord meer gerept over de vestiging van een dergelijke supermarkt in de meubelzaak. „Toen het onderwerp begin dit jaar nog eens ter sprake werd gebracht van onze kant heeft Mijn ders pertinent ontkend iets dergelijks van plan te zijn," aldus de wethouder. Vandaar dat op 12 april aan Mijnders een bouwvergunning werd verleend om de gevraagde uitbreiding van zijn zaak te realiseren. „We konden de vergunning niet weigeren omdat de plannen van Mijnders niet in strijd waren met de bouwverordening. Nu achteraf blijkt dat de vergunning onder valse voorwendsels is aan- - 55 j» 1 30 1 >ds; Op de schouders van de heer O. Veenstra rust de ondankbare taak de zaken voor de Grofsmederij af te wikkelen. Hij is gistermiddag onmiddellijk na het beëindigen van de bijeenkomst in de kantine aan de slag gegaan om zich te oriënteren op de orderporte feuille van de KNG en om te bekijken hoeveel personeelsleden voorlopig kunnen blijven doorwer ken om de lopende orders af te handelen. De nieuwe beheerder van de Grofsmederij is niet geheel onbe kend met de problematiek rond een faillissement. Hij is werkzaam geweest bij Bosscher, het bedrijf dat in januari een nieuw product naar de Grofsmederij bracht, en heeft in die hoedanigheid al twee maal met een faillissement te maken gehad De heer Veenstra geniet dan ook het vertrouwen van zowel de curatoren als de vakbondsbestuurders. Anders bleek het te liggen met de personeelsleden. Nadat de heer Veenstra hun had verzocht morgen om acht uur weer normaal op het werk aanwezig te zijn, uitten enkelen hun ongerustheid over het al dan niet uitbeta len van de lonen. Ter Wisscha deed vervolgens een appèl op het vertrouwen van de personeelsleden op de bonden en stelde dat wanneer de bedrijfsvereni ging weigerde te betalen, de stakingskassen van de bonden zullen openspringen. Nog even en de Grofsmederij zal niet meer bestaan. In nog geen acht jaar is het bedrijf geslonken van bijna zevenhonderd man naar hondertien man. En ook deze laatsten zullen over enige tijd voor goed de fabriekspoort achter zich dicht trekken. Wat er nog over is, is een teleurgesteld gevoel en een bezet tingspenning, die herinnert aan zevenentwintig dagen solidariteit. Deze werd gedurende de laatste perso neelsvergadering in de kantine van het bedrijf aan alle ex-bezetters uitgereikt. Een keer per jaar zal de Leidse bevolking even kunnen stilstaan bij de onder gang van de trots van de Leidse metaalindustrie. Op 1 mei zullen de socialisten namelijk de zestig jaar oude vlag van de KNG hijsen op het terrein aan de Zuidsingel waar tientallen jaren de Grofsmederij als een toonbeeld van een gezond* bedrijf gevestigd is geweest. ELISABETH VOGELS 0 He aal (LEIDEN/REGIO De positie van de WiLeidse binnenstad als hoofdwinkelcen- ,3 25atrum is op het moment nog erg sterk. 3.02-11" het gebied van Rijnland blijkt het andsnLeidse winkelcentrum een bijzondere 5 Meaantrekkingskracht op de konsument uit ial. iKte oefenen. ttDe sterke greep van het ^spe'choofdwinkelapparaat op de konsument rdenkin de regio is echter tevens haar „zwak- schajte". Immers: het tekent de afhankelijk- 9r ^heid van de Leidse middenstand van de 'l^jregionale koopkrachtstoevloeiing en de op ,omvang van deze winkelvoorziening is rz. Radaar in belangrijke mate op gebaseerd, en; 2Er bestaan duidelijke plannen om in de .^omliggende gemeenten zelf enkele be- langrijke winkelcentra te doen verrijzen. Dit betekent dat het Leidse hoofd winke lapparaat in de komende jaren relatief aat „minder aantrekkelijk" zal worden, ten- Gei^zij de gemeente Leiden besluit om haar ies ^stadscentrum eveneens attractiever te Klaalmaken". Dit is een van de belangrijkste 3PPa< conclusies van het Centraal Instituut os-1 Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), dat in ding opdracht van de Kamer van Koophandel Stiiti voor Rijnland een onderzoek heeft ver- 1 de I richt naar het functioneren van de totale 2%\\detailhandel in de regio. Geld De aanleiding tot het onderzoek werd O (S| gevormd door een tekort aan informatie over het functioneren van de regionale detailhandel, als gevolg waarvan het dis tributie-planologisch beleid van de Ka- ladinj mer met betrekking tot haar regionaal- ).001 economische beleidsadvisering, niet de ij gewenste diepgang kon verkrijgen. Het onpla onderzoek was vooral gewenst omdat een U-.°9 aantal ontwikkelingen in het gebied van wisst °*e Kamer (Rijnland mag in dit verband 2 Sp< gezien worden als de kuststrook tussen idaag Katwijk en Noordwijkerhout en het bin- d en nengebied tot aan Bodegraven en Nieuw- veen) grote aandacht verdienden. In het Toerisme kort betreft dit de onderlinge concurren tiepositie tussen de kernen van Leiden. Leidsenhage en Den Haag, die overigens zeer aanzienlijk is, de voortdurende ini tiatieven tot het stichten van winkelcon centraties en de aanvraag van bepaalde concerns om in Leiden grote winkelvesti- gingen (Miro in het Morskwartier) van de grond te krijgen. Plannen om het winkelcentrum in de Leidse binnenstad aantrekkelijker te ma ken. mogen aldus de Kamer niet lang op zich laten wachten, omdat de omzet ont wikkeling in 1976 (de start van het onder zoek) reeds tekenen van stagnatie te zien gaf. Vooral de parkeersituatie in Leiden blijkt een negatieve waardering van het koperspubliek te krijgen. De positie van het Bollengebied moet wat de situatie van de detailhandel aldaar betreft kritisch bekeken worden. De om vang van de winkelvoorziening in dit gebied is zodanig ruim, dat een overlap ping van functies niet kan uitblijven. Dit geldt vooral de centra van Hillegom, Lis- se en Sassenheim. „Overigens", zo stelt de Kamer, „is de aantrekkingskracht van het centrum van Sassenheim gezien haar omvang verrassend sterk". Het hoofdwinkelcentrum van Alphen aan den Rijn vervult de functie van geweste lijk hoofdcentrum voor het oostelijk ge deelte van het onderzoeksgebied. Alphen neemt als zodanig na Leiden in de op bouw van het hoofdwinkelapparaat de tweede plaats in. Met de komst van het Aarhof heeft het oorspronkelijke stads centrum duidelijk meer allure gekregen, hetgeen volgens het onderzoeksteam een goede zaak is, als men kijkt naar de gewestelijke taak van Alphen. Het centrum van Katwijk aan Zee heeft een bovenlokale functie die als een nutti ge aanvulling op die van het Leidse stadscentrum mag worden beschouwd. Van belang is het om de bestedingen van het toerisme in Katwijk- en Noordwijk aan Zee in een algemene beschouwing over de detailhandel te betrekken. Het Noordzeestrand laat vooral deze twee gemeenten royaal profiteren van de koopkracht van de toerist en met name dan wel van de verblijfsrecreant, die, zoals begrijpelijk is, eerder op de winkels in de buurt is aangewezen dan de dagjes toerist. In de dagelijkse goederensector is het aandeel van de toeristische bestedin gen in de totale omzet van het centrum in Katwijk aan Zee circa 15 procent. Voor Noordwijk is dit zelfs meer dan het dubbele. In deze laatste gemeenten wordt de omzet van de niet-dagelijkse goederen voor maar liefst 50 procent door het toerisme bepaald. Voor de Bollenstreek en "het Plassengebied liggen deze percen tages een stuk lager omdat de aard van het toerisme hier sterk bepaald wordt door vormen van weekend-recreatie of door de korte periodes jjie doorgaans voor deze gebieden als vakantie-omge ving in trek zijn. Markt In zijn analyse van de winkelfunctie toont het CIMK aan, dat de markten van Leiden en Alphen een bijzonder aantrek kelijke rol spelen. Vooral in die gemeen ten waar men geen markt kent (15 van de 27 gemeenten) is de bevolking dikwijls geneigd om in genoemde plaatsen haar inkopen te doen Dominee Hemmes die 12 jaar als predikant in het Diaconessen- huis heeft gewerkt, is gisteren onder grote belangstelling met emeritaat gegaan. Uit alle afdelingen van het ziekenhuis waren mensen aanwezig die de dominee hartelijk toespraken. Na de toespraken volgde het dankwoord van de heer Hemmes. Hij was vooral te spreken over de goede onderlinge samenwerking tussen de mensen in het ziekenhuis en vond het jammer dat hij nu al moest vertrekken. Maar hij vond het niet erg plaats te maken voor zijn opvolger, de heer H. B. van 't Hof. Deze zal met ingang van 1 juli de pastorale zorg in het Diaconessenhuis overnemen, i Tot dan zal de heer Hemmes blijven, ondanks zijn officiële I emeritaat. KNO-voorzitter Perquin: Minimumlonen niet hoger LEIDEN De minimumlonen moeten absoluut niet meer stijgen wil het midden- en kleinbedrijf zijn hoofd boven water kunnen houden. Thans wordt 93% van de bedrijf sin- komsten als lonen uitbetaald. Een onvoldoende hoeveelheid blijft hierdoor over om de middenstand renderend te houden". Dit stelde de voorzit ter van het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond, de heer W. Perquin gister avond tijdens een vergadering van het verbond. De 'heer Perquin wees op het gevaar dat de verhoging van de koopkracht voor minimumlo ners een automatisme wordt. Dit betekent namelijk dat alle lonen gelijkwaardig moeten worden opgetrokken wat met name voor de middenstanders zo langzamerhand een ondoen lijke zaak wordt. In dit ver band wees hij erop dat vijf procent van de Nederlandse middenstanders zelf minder dan het minimumloon verdient en veertig procent net het mo dale inkomen heeft. Teneinde aan de moeilijke si tuaties het hoofd te bieden achtte de heer Perquin de fusie die gisteravond tot stand kwam tussen de Leidse afdelingen van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond en Koninklijk Verbond van On dernemers van groot belang. gevraagd, overwegen we een Arobprocedure tegen Mijnders aan te spannen. „Tevens worden de mogelijkheden onderzocht of op grond van de hinderwet de vestiging van de supermarkt kan worden voorkomen. In de gemeenteraadsvergadering van maandag 8 mei zal wethouder M. van Aken van economi sche zaken ingaan op schriftelijke vragen die door de raadsleden Van Zijp en Bleijie (beiden CDA) zijn gesteld. Het PSP-raadslid mevrouw H. Passchier heeft een interpellatie over De Digros-zaak aangevraagd. ..Schut is weg" was er gisteren te lezen aan een van de müren van de KNG gesteld om de werkgelegenheid voor de KNG te behouden. „Dat bleek al vlak voor de bezetting, toen hij niet wilde ingaan op onze eis dat de werkgelegen heid gewaarborgd moest blijven tot juli 1979. We weten nu dat de schulden te groot waren, maar als er geen bezetting was geweest, hadden de commissa rissen de één miljoen van het ministerie opgestreken en hadden daarna de zaak laten dood bloeden". De bondsbestuurder deelde de werknemers mee dat hij op korte termijn opening van zaken zal geven over de onderhandelingen tussen de Industriebonden en de raad van commissarissen. Enige verwarring ontstond er gistermiddag over het uitbetalen van de lonen. De Federatie Metaal en Electrotechniek heeft haar vertegenwoordigers in de bedrijfsvereniging, die de lonen tijdens het faillisse ment moet uitgetalen, de instructie gegeven deze niet te betalen over de periode waarin het bedrijf is bezet geweest. De FME ziet de bezetting als een onrechtma tige daad. Over het al dan niet uitbetalen van de lonen neemt de bedrijfsvereniging vandaag een be slissing.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3