debutant, routinier Het is 'n prestige- Ik gun Ivic de beker AZ '67 Ajax erlies voor Fiks en Zuiderkwartier Onderzoek monsterzege vanBorussiaM Nederlanders imponeren in Ronde van Spanje I Monaco en Wisla landskampioen, West Ham United gedegradeerd Record aantal bezoekers bij Parker sjoorstopper Ronald spelbos: voorstopper pim van dord: finale knvb-beker iUVERS VERVANGT /ELTHUIS Uitverkocht 1NAiPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 MEI 1978 PAGINA 1ERHUGOWAARD Theo Vonk, vorig sei st de vaste voorstopper van AZ'67, mag •trekken. Ronald Spelbos, thans voorstopper, I zo willen de geruchten te koop worden ïgeboden aan Volendam terwijl Vonk door renoord met bijbetaling uiteraard van unaarse zijde geruild zou worden voor (sbergen. Spelbos trekt zich daarvan niets Hij kijkt alleen naar de finale om de IVB-beker. ïlbos: „Ik heb nog een contract voor twee r bij AZ. Mocht Rijsbergen komen, dan zal Ie knokken voor mijn plaats. Ik voel me niets de jider dan hij. Mocht ik geen kans krijgen, dan k ik mijn conclusies. Maai' zo ver is het nog riPu(lbos leek voorbestemd om laatste man te rden. Door de blessure van Theo Vonk werd voorstopper en Johnny Metgod laatste man. t maakt Spelbos overigens niet uit wat hij feit. 3e nald Spelbos heeft in dit seizoen drie ver- lillende libero's meegemaakt: „Zowel Van negem, Arntz als Metgod hebben de kwalitei- een goede laatste man te zijn. Arntz en Van negem hebben echter weinig wedstrijden in positie gespeeld. Daarom kan ik daar geen an fd oordeel over vormen. Johnny Metgod is gal aanvallend ingesteld, waardoor ik meer lage" ken, Ronald Spelbos: tweestrijd met Rijsber- gen? defensief ben gaan spelen, ook al omdat het middenveld vrij offensief is ingesteld." AZ heeft reeds gas teruggenomen. De trainingen zijn niet intensief meer. De bekerfinale tegen Ajax is naar de mening van Ronald Spelbos een prestigeslag. „Wij zijn al zeker van Europees voetbal. De bekerfinale is een prestigestrijd. De eer om die beker te winnen dwingt om bijzonder geconcentreerd aan de start te komen. Hoewel Ajax in een goede vorm steekt, maken wij een goede kans. De wedstrijd leeft bij de selectie." Niet uitgekomen Toch zijn de verwachtingen over de prestatie van AZ niet volledig uitgekomen. De Alkmaarse ploeg was de grote favoriet voor de landstitel. Ronald Spelbos: „Toch vind ik dat de prestaties dit seizoen niet zijn tegengevallen. Een derde plaats op de ranglijst en misschien de KNVB-be- ker, dat is geen gek resultaat." Tevreden over de resultaten van AZ is Spelbos niet: „We hebben toch weer onnodig veel punten laten liggen. Voor een deel eigen schuld, maar ook beïnvloed door de houding van de tegen stander. Zoals Den Haag tegen ons speelde, vind ik ronduit een aanfluiting. Zowel uit als thuis hing Den Haag voor eigen doel. Wij zijn op zo'n moment veel te gretig en gaan bijna blindelings in de aanval. We zullen er voor moeten zorgen meer behoudend te gaan voetballen." HAARLEM De laatste tien wedstrijden kent Ajax een opvallende vormstijging. Er wordt bijzonder constant gespeeld en veel gescoord. de stijgende prestatiecurve van de Amsterdam se ploeg. Niet verwonderlijk dat Pim van Dord een fan is van Ivic. Onder diens bewind is hij beter gaan voetballen, eerst als rechtervleugel- verdediger, en nu als voorstopper. Hoewel het al weer enige tijd bekend is dat Ivic aan het eind van het seizoen vertrekt, heeft Pim van Onbegrijpelijk Dord het er nog altijd moeilijk mee. Pim van Dord: "tranen" om Ivic bleem zijn als enkele spelers geblesseerd raken. De selectie van een club als Ajax moet breed genoeg zijn om dat op te vangen. De groep was echter te klein, waardoor er in de ploeg onzeker heid optrad. Vooral de langdurige blessure van Piet Schrijvers, die met zijn terugkomst weer voor rust zorgde in de verdediging, is de oor zaak geweest dat de prestaties te wisselvallig waren om een poging te doen de landstitel te prolongeren". „Ik kan nog steeds niet begrijpen dat Ivic bij Ajax weggaat", verzucht hij. „Hij heeft toch voor de nodige prestaties gezorgd in de afgelo pen twee jaar. Het vorige seizoen zijn we kam pioen geworden. Bij gebrek aan beter werd er schamper opgemerkt. Daar ben ik het niet mee eens, al hebben we het vorige seizoen erg behou dend maar wel degelijk gevoetbald. Dit seizoen is PSV kampioen geworden en net zoals wij vorig seizoen door degelijk voetbal te spelen". Volgens Van Dord heeft de wisselvalligheid van Ajax te maken met het vertrek van spelers en een aantal blessures. „Er zijn verschillende spe lers vertrokken aan het begin van het seizoen. Johnny Dusbaba en Willem Suurbier keerden niet meer terug, twee steunpilaren in de defen sie. Het betekende dat Ivic in de achterste linie moest gaan schuiven en aanvullen. Ik werd voorstopper, terwijl ik net gewend raakte aan de rechtervleugelpositie. Jan Everse moet zich in de basis aanpassen en een aanvaller moest worden omgeturnd tot verdediger". Voorts had Ajax geen gebrek aan geblesseerde spelers. Pim van Dord: „Het moet geen pro- Pim van Dord behoort tot de Ajacieden die het vertrek van de Joegoslavische oefenmeester aanvechten. „Ik vind het nog steeds onbegrijpe lijk dat Ivic moet verdwijnen. Behalve de prestaties die hij met Ajax heeft geleverd, vind ik dat hij ook de opbouw geenszins uit het oog heeft verloren". Ajax heeft nog één belangrijke wedstrijd dit seizoen, vrijdagavond. De finale om de KNVB- beker tegen AZ moet een succesvolle afsluiting zijn van deze voetbaljaargang. „Het moet een cadeau worden voor Ivic", meent Van Dord, die momenteel aan zijn eerste studiejaar fysiothera pie bezig is. „Het zal geen gemakkelijke opgave worden. AZ is nu eenmaal een moeilijke tegen stander met een bijzonder sterk middenveld. Er staat naar mijn smaak iets te veel persoonlijke klasse in die middenlinie, waardoor de wissel werking wel eens zoek raakt. Bij AZ is geen echte breker aanwezig, of Peter Arntz moet op het middenveld staan". „Het eerste jaar Europa Cup I en het tweede jaar Europa Cup II. Dat betekent dat Ivic toch voor de nodige prestaties heeft gezorgd. Ik gun het die man graag". ALKMAAR Voor het eerst in de geschiedenis heeft AZ een finaleplaats in de strijd om de KNVB-beker bereikt. In voor gaande seizoenen werd de Alkmaarse ploeg steeds vroegtijdig uit het bekergebeuren gewipt. Met deze traditie heeft AZ dit seizoen gebroken. Een geheel nieuwe ervaring derhalve voor de Alkmaarse ploeg die door achtereeen volgens Fortuna SC, Amsterdam, VVageningen en Excelsior uit te schakelen deze mijlpaal in de boeken mocht bijschrijven. Voor Ajax is het eigenlijk oude koek. De Amsterdamse club heeft in zijn rijke verleden al meermalen de finale van de KNVB-beker gehaald. Ajax bereikte achtmaal de finale en won deze ook acht keer. Ajax heeft vrijdag 20 uur. Olympisch stadion in ieder geval een traditie hoog te houden. Zowel Ajax als AZ hebben zich voor het komende seizoen al van Europees voetbal verzekerd. Doordat een van de twee ploegen het volgende voetbaljaar mag gaan deelnemen aan de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars, kan ook nummer vier op de ranglijst, FC Twente, deelnemen aan het Europese voetbalgeweld. Nederland mag immers twee ploegen afvaardigen voor de strijd om de UEFA-cup. De finale om de KNVB-beker moet meer gezien worden als een prestigeslag. AZ en Ajax hebben elkaar dit seizoen drie keer ontmoet, de eerse keer niet in competitieverband. In het interna tionaal hoog aangeslagen Amsterdamtoernooi ontmoetten de teams elkaar voor de eerste maal. In de finale veegde AZ de vloer aan met de Ajacieden en won met 30. Toen het om de knikkers ging, verloor AZ in Amsterdam met 2—1. Thuis revancheerde de Alkmaarse ploeg zich en pakte twee winstpunten door een zege van 10. (Van onze sportredaktie) IN HAAG Louis Rijvers Ben Velthuis vervangen in strijd om het nationale mpioenschap libre. I Oldenzaler Velthuis heeft I gezondheidsredenen moe- afzeggen voor het titeltoer- Di, dat van 4 tot en met 7 li in Hulst wordt gehouden, jvers, afkomstig uit 's-Gra- izande, speelt zijn eerste rtij tegen het jeugdige talent uis Havermans. hn Andriessen ubarts Feyenoord TTERDAM Dr. John An- iessen (30) zal Max Abarba- hhJ opvolgen als clubarts bij ✓■lyenoord. pas afgestudeerde arts, die ^5 havenarbeider in zijn vrije J d medicijnen studeerde, ^rd gekozen uit een groot ^ntaI sollicitanten. Dr. Abar- l^^inel verlaat Feyenoord tege- k met zijn vriend Guus Brox. geruime tijd geleden kon- gde hij aan zijn functie bij club neer te leggen, als ook l directeur van Feyenoord er j) se zou ophouden. an der Vliet wint ^CEÜWARDEN De afge- nken partij uit de twaalfde nde tussen Van der Vliet en -w.Jgterink, die gisteren op de "^stdag van het toernooi om t Nederlands schaakkam- Denschap werd vervolgd, is wonnen door Van der Vliet. stand na twaalf ronden is: V Timman en Sosonko 8 1/2; 3. Ij inner 7; 4. Baljon 6 1/2; 5. f iijpers, Böhm, Ligterink en ?e 6; 9. Hartoch en Van der iet 5 1/2; 11. Langeweg 5; 12. ifland. Van der Sterren en heeren 4 1/2. CUENCA De Nederlandse renners in de Ronde van Span je blijven imponeren. Gisteren in de zevende etappe van Tor- rejon de Ardoz naar Cuenca over 160 kilometer, rèed Cees Bal zich in de schijnwerpers. Weliswaar werd hij in de eind- faze van de overwinning (wat. de derde Nederlandse zou zijn geweest) afgehouden door de Spanjaard Perurena, maar Bal kan terugzien op een uitste kende koers. Fons van Katwijk toonde weer eens zijn sprinterskwaliteiten door als eerste van het achter volgende peloton beslag te leg gen op de vierde plaats. De zevende etappe was de meest levendige tot nu toe. Eindelijk werkte het weer, dat de afgelopen dagen bar en' boos was geweest, mee, wat leidde tot een groot aantal vluchtpogingen. Nadat veschil- lende demarrages gestrand wa ren, zorgde Perurena voor de beslissende ontsnapping na 109 kilometer. De enige die de Spanjaard kon volgen, was Bal. De grote massa zette de achtervolging in en slaagde er zowaar in Cees Bal in te lopen. De Zeeuw reageerde echter on middellijk en liet het peloton voor de tweede keer achter zi- ch. De achterstand op Perure na was intussen te groot ge worden. De Spaanse veteraan arriveerde als eerste op de top van de enige heuvel die in de etappe was opgenomen (de Ca- brejas, derde categorie met een hoogte van 1150 meter), met een voorsprong van ruim twin tig minuten op het tijdschema en behield zijn voorsprong tot aan de eindstreep in Cuenca. Cees Bal reed in de slotfase De Guardia Civil leidt de Ronde van Spanje door het land. Goed dat ze er zijn, moét Nidi den Hertog tijdens de zevende etappe hebben gedacht. Hij kwam ten val en werd met een van pijn vertrokken gezicht weer op de been geholpen. ijzersterk, wist Perurena tot op 26 seconden te benaderen en veroverde zo een voorsprong van 1.41 minuut op het proton, waaruit de Fransman Gilbert Chaumaz ten lange leste nog wist te vluchten. Vandenhaute bleef leider. Het algemeen klassement na de ze vende etappe: 1. Vandenhaute (Bel.) 25.49.35; 2. Pesarrodona (Sp.) op 0.27; 3. Martinez-Heredia (Sp.) op 0.49; 4. Hinault (Fr.) op 0.53; 5. Bernaudeau (Fr.) op 0.55; 6. Viejo (Sp.) op 1.17; 7. Schipper (Ned.) op 2.25; 8. Conti (It.) op 2.52; 9. Gonza- lez-Linares (Sp.) op 2.53; 10. Garcia (Sp.) op 2.57; 27. Bal op 8.06; 41. Prinsen op 11.03; 58. Van Katwijk op 19.58; 72. Moritz op 32.57; 73. Breur op 33.18; 80. Groen op 41.53; 84. Nidi den Hertog op 1.10.03. h fan onze korfbalmedewerker) 8 OSTZAAN/ROTTERDAM - Ha lvee Leidse ploegen speelden ^"^steravond voor de korfbal- j impetitie. In Oostzaan ver- ©r Zuiderkwartier verras- tnd met 10-9 van OKV en in otterdam kwam Fiks niet erder dan 10-4 bij OSCR, aardoor de kansen op be- s) oud van de tweede klasse eer verminderden, let de wetenschap dat de uit- ag van geen enkel belang F" leer was trad een uitgeblust I iiiderkwartier aan tegen OKV nog in degradatienood, ^Bcht voor de punten. Na Vijf |Rnuten was het dan ook al 3-0 voor de thuisclub en Zuider kwartier had erg veel moeite weer op gelijke hoogte te ko men. Dat gelukte pas na de rust die inging bij 7-6. Na de gelijkmaker (7-7) leek OKV ten onder te gaan, maar het tijde lijk uitvallen van Ineke de Her tog, hielp OKV aan 9-7, waarna Zuiderkwartier niet verder kwam dan 10-9. De negen doel punten werden gescoord door Jim van Daim (2), Carla Akse, Nico van Leeuwen, Eric van Lunteren, Albert de Groot, Dirk Jan de Kreek en Wil de Wit. Tweede klasser Fiks startte te- bel. gen OSCR, dat de kampioen wedstrijd speelde, overdonde rend. Geholpen door een zenu wachtig spelend OSCR bouwde Fiks via Robert van der Kraan (2) en Nico den Hollander een 1-3 voorsprong op. Hierna stok te het bij de Oegstgeester aan val en het duurde drie kwartier eer weer gescoord werd. OSCR herstelde zich en kwam vlak voor rust op een 4-3 voor sprong. Na rust was de Rotter damse ploeg superieur en werd Fiks naar een forse 10-4 neder laag geschoten waarbij de laat ste Oegstgeester treffer op naam kwam van Rob Nonhe- Woubrugge en tavv in bekerfinale (Van onze sportredactie) LEIDEN In de bekercompe titie voor zaterdagclubs uit de afdeling Leiden werden giste ren de halve finales gespeeld. Woubrugge versloeg in een le vendige partij concurrent de Valken'68. Het voor rust ster kere Woubrugge nam in de 30e minuut de leiding door een doelpunt van Hennie de Klerk. Ook in de tweede helft had Woubrugge het beste van het spel. Slechts in het laatste kwartier van de wedstrijd wist Valken'68 er een fel tegenof fensief uit te persen. Tot doel punten leidde dit echter niet waardoor Woubrugge doorgaat naar de finale van zaterdag a.s. TAVV bereikte de finale door een 2—1-zege op het bezoeken de KRV. In de tiende minuut kwam TAW op 10 via een wegens hands toegekende strafschop. Cock van Zaal schoot onberispelijk in. Vijf minuten na rust werd het 1—1, door een kopbal uit een vrije trap van Nico van Maren. Hal verwege de tweede helft beslis te Rob van Veen de gelijk op gaande strijd in het voordeel van TAW, 2-1. PRAAG - Tsjecho Slowakije won in het ïjshockeytoernooi om de wereldtitel met 8-3 van der Ver. Staten. Zweden ver sloeg Finland met 6-1 en blijft met Tsj. Slowakije en Rusland leiden met 8 uit 4. De vijftigduizend plaatsen van het Pare des Princes zijn voor van avond uitverkocht als Anderlecht en Austria Wien de finale voor Europa Cup II spelen. Vijftiendui zend plaatsen werden gekocht door Belgen, die hun club komen aanmoedigen. De Oostenrijkse ploeg hoeft het ook niet zonder ondersteuning te doen. Er komen naar schatting twaalfduizend landslieden naar Parijs. De ande re helft van het stadion wordt bezet door Fransen. De politie heeft het er maar moeilijk mee. want omdat alleen uit België al driehonderd touringcars komen, moet een parkeerruimte worden gecreëerd van vijf kilometer. Je zult maar achteraan staan Anderlecht tijdens de (lichte) training van gisteravond in de. Parijse arena. Doelman Nico de Bree duikt naar een schot van Vercauteren. sé|| y sp* PARIJS Monaco is gisteren voetbal kampioen van Frankrijk geworden. De laatste wedstrijd op eigen veld tegen Bas- tia werd met 2-1 gewonnen. Ondanks het feit dat Monaco het beste van het spel had, bleef de twijfel tot de laatste seconde bestaan, want bij een tegendoel punt zouden de kansen op het kampioen schap verkeken zijn. Naaste concurrent Nantes had zijn laatste kans met een over winning van 6-1 op Nice niet verspeeld maar het hielp niet meer. De degradanten werden op de laatse speel dag ook bekend. Lens en Troyes vergezel len, ondanks overwinningen op Reims (3-1) en Valenciennes (2-1), Rouen naar de twee de afdeling. De uitslagen: Nantes - Nice 6-1, Metz - rouaan 4-1, Nimes - Lyon 3-0, Troyes - Valencienne 2-1, Sochaux - Marseille 1-2, Lavel - Strasbourg 2-3. Lens - Reims 3-1, Saint Etienne - Bordeaux 5-0. Paris Saint Germain - Nancy 1-2, Monaco - Bastia 2-1. Eindstand aan de kop: 1. Monaco 53 punten, 2. Nantes 52, 3. Strasbourg 50, 4. Marseille 47, 5. Nancy 43, (Bastia moet nog twee wedstrijden spelen en Paris St. Germain nog een) Door de overwinning die Wolverhampton Wanderers gisteravond behaalde tegen As ton Villa, is West Ham United gedegra deerd uit de Engelse eerste divisie. Villa al snel de leiding nam door John Richards. Na de gelijkmaker zette Mei Eves Wolverhampton vlak voor de rust weer op winst. Bill Rafferty maakte in de tweede helft aan de onzekerheid een einde door de stand op 3-1 te brengen. West Bronwich Albion speelde 2-2 tegen Nottingham Forest. Voor de Schotse competitie won Clyde bank thuis de op 14 januari uitgestelde wedstrijd tegen Dundee United met 2-0. Wisla Krakau is gisteravond kampioen van Polen geworden door in de laatste wedstrijd van de competitie op eigen ter rein met 3-1 van Arka te winnen. Slask Wroclaw en Lech Poznan, die tegen elkaar speelden - Slask won met 1-0 - eindigden op resp. de tweede en derde plaats. Zij komen voor Polen uit in het toernooi om de UEFA-beker FRANKFURT De West- duitse voetbalbond heeft bekendgemaakt, dat een onderzoek zal worden inge steld naar de gang van za ken tijdens de wedstrijd Borussia Monchengladba- ch—Borussia Dortmund. De thuisclub moest die ont moeting met grote cijfers winnen om de kans op het landskampioenschap te be houden. De ploeg uit 'Mon- chengladbach stond voor de opgave om in de laatste competitiewedstrijd elf doelpunten meer te maken dan rivaal FC Köln. Hoewel dit niet lukte, eindigde de wedstrijd toch in de groot ste overwinning die ooit in de Bundesliga werd geno teerd: 120. Een uit zes personen be staande commissie moet nagaan waarom de spelers van Borussia Dortmund zich zo passief opstelden tij dens de wedstrijd. Bewijzen voor omkoping heeft de bond niet. De monsternederlaag heeft bij de Dortmundse club al voor de nodige beroering gezorgd. Trainer Otto Ren- hagel werd zondag door het bestuur geschorst. Hij wordt tijdelijk vervangen door oud-international Sigi Held. Alle spelers hebben een boete gekregen van ruim 2.000 gulden. (van onze basketbal-medewer ker) LEIDEN Vanavond zal de tweede confrontatie tussen Parker en Nat. Ned. Donar plaatsvinden, in de strijd om de finaleplaats voor de play offs. Nu al staat vast dat de in de Groenoordhal te verspe len ontmoeting een nieuw toe schouwersrecord zal gaan bre ken. In de voorverkoop gingen liefst 2.600 kaarten over de toonbank, hetgeen overigens nog lang niet betekent dat het duel uitverkocht is. Het mana gement houdt rekening met 4200 toeschouwers, zodat ook vanavond nog volop kaarten verkrijgbaar zijn. Over de kansen van Parker is coach Hennie Blom niet al te optimistisch: „De blessure, die Vic BVartolkome afgelopen za terdag tegen Fopma opliep is allesbehalve genezen. Toch zal Vic spelen, dat wil hij zelf." Over motivatie heeft Blom niet te klagen: „Iedereeen weet dat Donar strijdt voor haar laatste kans Het is zeker dat ze revan che zullen willen nemen, daar om is veel afhankelijk van de eerste zeven minuten. Gaat dat goed, dan hebben we kansen om ook thuis te winnen. Ik vertrouw op mijn publiek." De Groenoordhal zal vanaf half zeven open zijn. Als voorwed strijd spelen de mini-jeugd- teams van Parker en Leider dorp tegen elkaar Het duel van de waarheid zelf begint om negen uur, dit in verband mei de nodige duisternis buiten die de wedstrijd parten zal kunnen spelen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11