Als je vrij hebt moet je je toch ook vrij voelen? Stortregen spaarde feestelijk Soestdijk V Problemen over grafmonument Zuidmolukkers P&C. Geweldige mode, gezellige sfeer. Deelnemers-record Fietsdag verwacht Sahalessy mag blijven 'rij hebben is meer dan niet hoeven werken |e doet andere dingen Draagt kleren die gemakkelijk zitten*'n Prima jeans of bandplooibroek* En 'n shirt waarin je je vrij voelt Bij P&C hebben ze't allemaal Meer lijsten van CDA ingediend Peek&Cloppenburg (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Voor de vijfde keer organiseert de ANWB de Jaarlijkse Landelijke Fiets dag. Een evenement dat is uit gegroeid van 20.000 deelne mers in 1974 tot 100.000 vorig jaar. Het sterk groeiende aan tal deelnemers doet vermoe den dat bij mooi weer de eerste Lustrum Fietsdag het record van vorig jaar ruim schoots zal verbeteren. Zaterdag 13 mei, de dag vóór Pinksteren, is het weer zo ver dat men op tientallen plaatsen in Nederland per fiets kan ver trekken om een speciaal voor deze dag uitgezette route te rijden door en langs prachtige plekjes. Vanaf 9.00 uur kan men op deze startpunten te recht De laatste starttijd is 13.00 uur. De routes zijn 30 tot 40 km lang en de deelnemers mogen zelf bepalen hoe lang ze erover willen doen. Het gaat alleen om het plezier en daarom is ook elk wedstrij delement weggelaten. Het is juist de bedoeling het rustig aan te doen en af en toe eens af te stappen om extra van de natuur te genieten. Het enige waarvoor gezorgd moet wor den is om 17.00 uur weer terug te zijn op het vertrekpunt Wie de route heeft uitgereden (rou tebeschrijvingen worden bij de start verstrekt en onderweg moeten stempels worden verza meld) krijgt een herinnerings- speld en een jaarhanger. Rou tebeschrijvingen kunnen ook vóór 13 mei worden afgehaald bij de ANWB of VW-kantoren in de plaatsen waar een ver trekpunt is. De voorverkoop is al begonnen. Deelname kost 2 gulden. Zoals elk jaar komt een deel van de inschrijfgelden ten goede aan recreatiemoge lijkheden voor lichamelijk ge handicapten. De dichtsbijzijnde startpunten zijn: Alphen a.d. Rijn (Sport- laan, sporthuis Alphense Boys); Delft (VW, Markt 85); Den Haag (Restaurant Klein Seinpost, Deltaplein Kijkduin en Jeugdherberg Ockenburg, Monsterseweg); Katwijk (VW, Boulevard 68); Leiden (VW, Stationsplein 210); Noordwijk (VW, de Grent 8); Zoetermeer (mobiel ANWB-kantoor bij Nu- tricia); Hillegom (VW, woon boot Balverskade); Lisse (VW, Heereweg 229); Noordwijker- hout (VW, Herenweg 14). INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MEI 1978 PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK - Ook de weer goden schijnen het Oranje huis zeer gunstig gezind te zijn. Want terwijl gistermor gen in westelijk Nederland de regen met bakken uit de lucht viel bleef het op Soestdijk en in de omgeving ervan droog. De 22 leden van het Oranje huis, met aan bet hoofd de (nog) jarige koningin, de vijf duizend deelnemers aan de festiviteiten op en rond het gazon van het paleis en de naar schatting vijfduizend toeschouwers buiten de hek ken, hebben daardoor volop kunnen genieten van alle ge beurtenissen rond de jarige vorstin. Niet in het minst ook De gehelmde ridder Maurits gisteren bij het défilé. de twaalf kleinkinderen, waarbij de oudsten het groot ste plezier hadden met het propjes (en vaak raak) schie ten op de fotografen voor het paleisbordes. Aan het grote défilé voor de koningin, die zondag 69 jaar geworden was, namen 59 groe pen deel: Nederlanders, Hin dustani en Creolen uit Surina me, ouden van dagen, gehan dicapten, kinderen, muziek korpsen, het genootschap En gelandvaarders uit Den Haag, 1 andbouwverenigingen, rijver- enigingen en vele individuele mensen. De achthonderdjarige stad Helmond vormde hierbij de hoofdmoot De burgers ervan hadden een massale demon stratie opgebouwd, die door de koninklijke familie en de duizenden toeschouwers met groot plezier gevolgd werden. Symbolisch voor de welluiden de feestklanken werd door de stad een klok met een gewicht van 28 kilo aan de koningin aangeboden, met in de klok gegraveerd alle leden van het koninklijk huis. De koninklijke familie maakte geen rondgang over het gazon vóór het paleis. Dit omdat „800 jaar Helmond" centraal stond in het feestprogramma. Ook bleef het dankwoord van de koningin achterwege. De microfoon, die op het bordes opgesteld stond, bleef daar door geluidloos. Om half één ging de familie het paleis weer binnen, waarbij het velen op viel, hoe vermoeid de koningin er toen uitzag na de enorme drukte om zich heen. Koningin Juliana blij verrast met haar verjaardagsgeschenk uit Helmond: een fraaie klok met de namen van de 22 leden van het Oranjehuis erin gegraveerd. DEN HAAG De uit Indonesië gevluchte Zuidmolukse onderwij zer D. Sahalessy mag in Nederland blijven, maar krijgt geen officieel po litiek asiel. In plaats darvan is hem de status van asielgerechtigde verleend die jaarlijks wordt verlengd. Dit heeft staatssecretaris Haars van Justitie aan Sahalessy meegedeeld, die op grond van onder zoek meent dat Sahales sy niet in Indonesië zal worden vervolgd we gens overtuiging of af komst. Sahalessy's advocaat, mr. W. van Bennekom heeft gezegd herziening te zullen aanvragen van de beschikking van staats secretaris Haars. Aan de status van asielgerechtigde zijn een aantal beperkingen verbonden. „Zo moet Sahalessy ervoor zor gen dat hij eigen inkomsten uit arbeid heeft Lukt hem dat niet dan kan hem theoretisch een verlenging van zijn ver blijfsvergunning worden ge weigerd. Omdat Sahalessy de taal niet spreekt is het voor hem erg moeilijk aan de slag te komen," aldus mr. W. van Bennekom. Wanneer aan Sahalessy offi cieel politiek asiel zou zijn ver leend, zou hij niet hebben hoe ven voldoen aan de beperken de bepaling om arbeid in loon dienst te verrichten. Proefproject met wijnbouw in Flevoland (Van een onzer ver slaggevers) BUDDINGHUIZEN- KAMPEN Het noordelijkste wijnge bied van Europa is sinds zaterdag een feit. Duizend Joego slavische wijnstok ken hebben een plek je gevonden op het bedrijf van fruit- en boomkweker P. Hil- 1 ebrand in Budding- huizen, om daar over twee jaar de eerste polderwijn te leve ren. Het project werd anderhalf jaar geleden aangekaart door de Kamper-hotelhou der John Dokter en bloe- menexporteur Rinus Fran sen uit Beverwijk. Een reis naar Joegoslavië ter voorbereiding van een studiereis voor leerlingen van de middelbare horeca- school in Wageningen le verde dusdanige contacten op met leraren van de wijnbouwschool in het Joe goslavische Maribor, dat gestart werd met de voor bereidingen voor wijn bouw in de Flevopolder. Joegoslavische wijnbouw- deskundigen zijn enthou siast over de bodem in de nieuwe polders en hebben naarstig gezocht naar een wijnstok, die ook het kille Hollandse klimaat kan doorstaan. Het werd een Morilon wisz Bourgonder geënt op een Amerikaanse onderstam. Het ras moet per jaar dui zend tot twaalfhonderd uren zon hebben. Het ge middelde aantal zonuren in de Flevopolders was de laatste tien jaar elfhon derd, zodat het succes daar niét op behoeft af te knap pen. Prins Bernhard opgenomen voor operatie (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Prins Bernhard is vanmorgen in verband met een lichte werveloperatie voor enkele dagen opgenomen in het academisch ziekenhuis te Utrecht. De rugklachten van de prins dateren van een auto- ongelok van vóór de oorlog. Hazerswoude De jaarmarkt te Hazerswoude zal worden ge houden op donderdag 31 au gustus, vrijdag 1 september en zaterdag 2 september. Evenals de voorgaande jaren wordt de jaarmarkt gehouden in een ge deelte van de Dorpsstraat (het oostelijke gedeelte) en op het Raadhuis- en Ambachtsplein. Behalve de plaatselijke mid denstand zullen verenigingen en instellingen de stands op de markt bemannen. Het luna park zal een plaats vinden in de omgeving van het Raadhuis plein. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Tussen bet Asser college van B en W en de Zuidmo- Inkse gemeenschap in Assen zijn problemen ontstaan over bet bouwen van een monument ter nagedachtenis van de zes treinkapers die op de begraafplaats De Boskamp in Assen begraven liggen, de Zuidmolukse gemeenschap heeft voor dit doel 60.000 gulden ingesameld en een Nl^neegse beeldhouwer opdracht gegeven een ontwerp voor een grafmonument te makwi Het plaatsen evenwel van een dergelijk monument is in strijd met de plaatselijke verordeningen op dit punt Volgens die verordeningen zijn er drie typen graven, maar is het niet mogelijk een monumentale grafzerk te plaatsen. B en W hebben over deze zaak gesprekken gehad met Zuidmolukse leiders (onder wie ds. Metiary). Het wachten is volgens burgemeester J.W. Masman op advies van een speciale ambtelijke commissie onder voorzitterschap van directeur J.W. Leene van de Gemeen telijke Dienst Bossen en Plantsoenen. De burgemeester ontkent dat er over deze zaak binnen het college verdeeldheid is. Een deel van het college zou bereid zijn af te wijken van de tot dusver geldende regels. Het Asser college en leiders van de Zuidmolukse gemeenschap gaan half mei opnieuw om de tafel zitten. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag In 605 van de 833 Nederlandse ge meenten zijn met het oog op de raadsverkie zingen van 31 mei CDA- lijsten ingediend. Dat zijn er in vergelijking met de raadsverkiezin gen van 1974 aanzienlijk meer; toen werd meer met gescheiden lijsten geopereerd. Er zijn 41 gemeenten waar het CDA, dan wel een of meer CDA-parijen aantreden met bijzondere lijsten (bijv. ARP- CHU) of met verschillende christen democratische lijsten. Geheel afwezig is het CDA in 183 gemeenten, met name in Limburg - in mindere mate - Noord-Brabant, waar de plaat selijke lijsten dus nog steeds welig tieren. Lois rodeo-shirt van^katoen. en shirt van Srove '"diakatoen Pilot-shirt van katoen in wit, blauw, n cordurov of denim, met rechte of wijde pijp. Corduroy Kanvas broek met bandplooi. In beige/brique en beige/rood. 4K* 'n nalurel« lichtblauw ^^90 camel, beige, grijs en bruin. Met lange Lois, Wrangler en Levi's jeans in corduroy en ^e'Se- mouw 1Q90 Met k0[te mouw jO of denim, met rechte of wijde pijp. Corduroy Kanvas broek met bandplooi. lO»"* jeans in zand, grijs, zwart en marine 100% Katoen. £050 Katoenen kaki jeans QP va. 64.- Denim jeans. v.a. 72.- met rechte pijp. jJJ"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9