Nu bS VanderMeer! Raad van Kerken Nederland vraagt om opschorting anti-zendingswet Israël Schoenen gaan hoofdrol spelen IHC Holland: onzekerheid over toekomst 3 van der meer RUSSISCH-ORTHODOX PAASFEEST GEVIERD kerk wereld [pi KORTE METTEN 'OPEN KERK' OVER BELEVING VAN SEXUALITEIT Palet vol kleuren voor de voeten jonge leefhoek in effen velours met massa's losse kussens en kussentjes in een mooie streep voor *n prijs die alleen mogelijk is omdat VanderMeertzèlf maakt! Modieus wonen M hoeft niet duur te zijn! PRIJSGARANTIE: •8 dinsdag 2 mei 1978leidse courantpagina 1 In een brief aan de Israëlische ambassadeur in Den Haag heeft de Raad van Kerken in Nederland gevraagd om opschorting van de „wet op het verleiden van mensen om van* godsdienst te veranderen". De raad dringt aan op het instellen van een gemengde onderzoek» commissie van joden en christenen en het opnieuw voorleggen van de wet aan de Knes set, het Israëlisch parlement nadat de bevin dingen van deze commissie bekend zijn. Het Israëlische parlement nam de wet op 27 december 1977 aan. De wet verbiedt pogingen om met economische middelen mensen over te halen de eigen godsdienst te verlaten en ook het bezwijken aan deze verleiding, met het risico van gevangenisstraf of hoge boeten. In feite keert deze van de kant van streng ortho dox-joodse zijde ingediende wet zich vooral tegen christelijke missie en zending, zo meent men in christelijke kring. De raad is in het bijzonder erover verontrust, dat rondom deze wetgeving het overleg met de christelijke gemeenschap in Israël en met de joodse leden van het interreligieus comité Israël werd afgewezen. Bovendien werden de christe lijke kerken bij het uiteenzetten van de wet en in de debatten in de Knesset in generaliserende en vijandige bewoordingen genoemd, terwijl er beschuldigingen tegen hen werden geuit zonder welk bewijs dan ook, aldus de raad. De raad brengt evenwei in herinnering, dat al in 1963 de samenwerkende christelijke kerken en groepen in Israël openlijk hebben verklaard: ,[Wij buiten de economische situatie van geen enkel Israëlische staatsburger uit...ten einde hem over te halen tot bekering". Het is moge lijk, aldus de raad, dat niettemin enkele kleine groepen zich niet hebben gehouden aan deze belofte. Maar dit neemt het feit niet weg, dat in Israël meer christenen jood zijn geworden dan omgekeerd. De raad vreest van het aanvaarden van de wet en de omstandigheden waaronder dit gebeurde, een slechte invloed op de betrekkingen tussen joden en christenen en een doen opleven van vooroordelen tegenover christenen. Verder vraagt de raad zich af of de wet werkelijk in overeenstemming is met de Israëli sche onafhankelijkheidsverklaring, waarin uit drukkelijk sprake is van onder meer gegaran deerde „vrijheid van godsdienst, geweten, op voeding en cultuur....." De door de raad gevraagde gemengde onafhan kelijke commissie zou moeten onderzoeken on der welke omstandigheden gedurende de laat ste vijf jaar overgangen van jodendom naar christendom plaatsvonden. Mogelijk zou de commissie andere bekeringen in haar onder zoek kunnen betrekken. De katholieke kerk in West- DuiIsland heeft een beroep op de regering gedaan de kwestie van de mensenrech ten met de Sovjetrussische leider Leonid Brezjnjev te bespreken tijdens diens of ficiële bezoek aan Bonn de ze week. De kerk in de Sov jet-Unie wordt voortdurend lastig gevallen en de men senrechten worden steeds geschonden ondanks de on dertekening van de slotacte van Helsinki, aldus de ver klaring, die ook wijst op de onderdrukking van nationa le minderheden, waarbij die van de twee miljoen etni sche Duitsers, van wie ve len niet naar Duitsland mo gen terugkeren. Voor het eerst sinds de- stichting van het communis tische Oost-Duitsland in 1949 is er via de radio van de DDR gedurende een kwartier protestants kerke lijk nieuws-uitgezonden. De ze uitzending, die voortaan op elke laatste zaterdag van de maand de lucht in zal gaan, is een gevolg van het overleg dat kerkelijke lei ders vorige maand met pre sident Erich Honecker heb ben gehad. Daarbij werd ook overeenstemming be reikt over een kerkelijk tele visieprogramma eens in de maand. Van kerkelijke zijde werd dit akkoord een zeer belangrijke stap genoemd op de weg naar verzoening tussen kerk en staat. Michael Bourdeaux, dirc- teur van Keston College bij Londen, een studiecentrum voor de relatie tussen gods dienst en communisme, heeft een boek geschreven over dr katholieke kerk in de Sovjet-republiek Litou wen: „Land of crosses, the church in Lithuania 1950- 1976". Litouwen (3,5 miljoen inwoners) maakt sinds de oorlog deel uit van de USSR. Alleen in Litouwen, Letland, Byelorussia en de Oekraine bestaat de r.k. kerk in Sovjet-Rusland. Van overheidswege is wel gepro beerd om de r.k. kerk op te heffen en de gelovigen on der te brengen bij het Mos- kouse patriarchaat van de Russisch-orthodoxe kerk. De internationale voettocht van Pax Christi zal dit jaar weer in Calabrië worden ge houden en wel van 20 juli tot 3 augustus. Onderwerp van gesprek zal zijn de in ternationale vredesmars 1977. Een aantal deelnemers zal zich in Rossano vooral bezig houden met meditatie. Enkele duizenden russisch-orthodoxe christe nen hebben in het weekeinde hun belangrijk ste kerkelijke feest, gevierd in het klooster van Zagorsk, zo'n zeventig kilometer buiten Moskou, de zetel van de russisch-orthodoxe kerk. Maar ook de kerken in Moskou stonden m het teken van Pasen. In de patriarchaatskerk van Moskou ging het hoofd van de russisch- orthodoxe patriarch Pimen voor. In zijn paas- boodschap benadrukte hij de plicht van alle geestelijken en gelovigen om te werken voor de vrede. Het was overigens niet helemaal pais en vree. De overheid pleegt bij dergelijke manifesta ties in te staan voor de veiligheid van de gelovigen en het ordelijk laten verlopen van de gebeurtenissen, zoals zij zegt, door vrijwilli gers van de militie (volkspolitie) in te zetten. Maar, zo menen sommige sceptici, dat is alleen om jongeren te ontmoedigen om de diensten bij te wonen. Vlak bij de kathedraal stond een jongeman, die journalisten meedeel de, dat hem de toegang tot de diensten was geweigerd, omdat hij baptist was: „Daar heb je hun godsdienstvrijheid. Ik ben baptist en mag er niet in. Zé laten alleen de oudjes voorbij". Een militieman gaf zijn mening over deze gang van zaken: „Ze zijn nog jong en laten zich beinvloeden, omdat ze nog niet bewust zijn. Overigens is het slecht voor hun gezond heid". Het russsisch-orthodoxe paasfeest blijft niette min voor de russisch-orthodoxe gelovigen een zeer heilige zaak en voor veel andere gelovi gen en niet-gelovigen een bezienswaardigheid. De gelovigen gingen na uren lang waken de paasochtend in met de traditionele paasgroet, tot elkaar: „Christus is opgestaan". De landelijke beweging Open Kerk heeft in Den Bosch de vierde nationale bijeenkomst gehouden. Naar aanleiding van het on derwerp „man en vrouw schiep Hij hen" spraken de ruim honderd aanwezigen over de sexualiteitbeleving van de mondige mens in christelijk perspectief. De inleider drs. Th. Beemer van de Nijmeegse universi teit belichtte de verschillen de betekenissen en functies van de sexuele beleving te genover de uitsluitende aan dacht voor de voortplanting. Daarop aansluitend werd de nood en de noodzaak bij het nieuw beleven van relaties tussen geslachtsgelijke en geslachtsongelijke personen aangegeven. Nadruk werd ook gelegd op de betekenis van het huwe lijk en inter-sexuele relaties voor een vermenselijking van de maatschappij. Deze betrokkenheid op de maat schappij en wijdere samen leving is ook voor een gezon de sexuele relatie nodig, om aan te sterke ik-gerichtheid te ontkomen, zo 'meende men. In de gespreksgroepen, waar vooral ouders van op groeiende kinderen verte genwoordigd waren, kwam duidelijk aan het licht, dat odöers een andere en vrijere houding bij het begeleiden van hun kinderen aanne men. Van de hoogste kerke lijke leiding ervoer men geen steun. In de gedachtenwisseling was er de vraag hoe men als overtuigde christenen toch met een zekere afstand tot de kerkelijke leiding kon le ven en zelf tot nieuwe oriën taties op het vlak van sexue le beleving kon komen. Het nieuwe spreken over sexua- liteit moet eerder van onde ren dan van boven aange reikt worden. De kerkelijke leiding zou meer naar zo'n basis als hier aanwezig was moeten luiste ren, werd er met het oog op bisschop Bekkers gezegd. Bij een open opstelling van kerkleiders zouden zij weer tot heil en welzijn kunnen inspireren. DEN HAAG Schoenen be palen het modebeeld nog meer dan de kleding. Im mers, wie een jurk van vorig jaar aantrekt met een paar modieuze schoenen ziet er prima uit, in tegenstelling tot iemand die modieuze kleding aantrekt met een paar oude schoenen. De consument be gint dat hoe langer hoe meer in te zien. De onderdanige functie, die schoenen tot nu toe bekleden, lijkt definitief plaats te maken voor een do minerende positie in het kle- dingbeeld. Steeds meer stemt men zijn kleding af op zijn „onderdanen". Een goed voorbeeld hiervan zijn de jeans met zeer smalle pijpen en de bandplooibroeken, die zich bij uitstek lenen om ge dragen te worden bij laarzen, die nog steeds populair zijn. De consument is schoenenbe- wuster geworden. Zo veran derde de functie van bijrol in „hoofdrol". Een situatie die niet zozeer is te danken aan een modisch gegeven, als wel aan het feit dat de mode-eisen structureel zijn veranderd. De kleding, die in combinatie met accessoires moet worden verlevendigd, wil zij tot haar recht komen, vindt in het schoeisel de belangrijkste on dersteuning. Deze zomer is buitengewoon veel aandacht besteed aan elegant schoeisel. We zien dat de leest, de belijning van de schoen steeds slanker wordt. Een beeld dat wordt geaccen tueerd door een hogere hak die echter beslist niet ieldun behoeft te zijn. Het zijn voor al de sandaletten, met ragfij ne bandjes en e,en minimum aan materiaal, in pastelkleu ren met paarlemoer finish of lak die in de topmode zitten. In het schoeisel wordt veel textiel verwerkt, wat ook zijn gunstige invloed heeft op de prijs van het artikel. Over het algemeen kan men stellen dat in de zomer de schoenen en muilen aanzienlijk goedkoper zijn dan in de winter. Het kleurenbeeld van het schoeisel loopt parallel aan dat van de kleding. Dat bete kent dat er heel wat „aard kleuren" zoals roest, brique en zandtinten worden aange boden. Daarnaast zien we echter veel alternatieven, zoals de pastels en de frisse volle kleuren in glad leer of lak voor jeugdschoenen en sandalen. Voor het eerst sedert vele sei zoenen zijn alle gradaties in wit weer zeer populair; een ideale mogelijkheid om op de cente wijze het totale kleding- beeld weer wat op te fleuren. Fleurig, en misschien zelfs een beetje hard, zijn de in transparantkleuren verwerkte kunststofschoentjes die nu al een ideale aansluiting geven op eer» najaar vol verrassin gen. In dat seizoen namelijk worclt de mode niet alleen meer onderscheiden tussen elegant en sportief maar ook tussen romantisch en agres sief, waarbij shocking colours (ook wel neontinten ge noemd), het decente kleuren beeld van de laatste twee ja ren drastisch zullen versto ren. In dat kleurenbeeld past zwart lakschoeisel en schoei sel met agressieve kleuren zoals paars, turquoise en har- drose. Een en ander houdt echter bepaald niet in dat na tuurlijke stoffen en kleuren passé zijn; integendeel: de consument blijft de voorkeur geven aan natuurlijke mate- rialea Juist de man toont zich steeds meer schoenbewust. Hij wenst niet langer meer de conventionele en geijkte brui ne of zwarte schoenen, maar wil in de zomer korte laarzen, muilen en sportieve schoenen, die lekker met zijn vrijetijds- kleding en zomerse kostuums gecombineerd kunnen wor den. Ook bij de man zijn er steeds meer kleurmögelijkhe- den, waarbij vooral lichtere kleuren, verwerkt in schoe nen die op klassieke leest zijn geschoeid, maar met moderne 1 eertypes zijn gerealiseerd, de voorkeur genieten. De man wordt steeds modebewuster en realiseert zich dat zijn voe ten niet alleen lópen, maar ook zijn kleding ondersteu nen. ROTTERDAM IHC Holland weet niet wat de toekomst gaat brengen. In de huidige situatie en in de huidige con junctuur is het niet mogelijk uitspraken te doen over de vooruitzichten. Wel is zeker, zo zegt het bestuur in het jaarver slag 1977, dat de uiteindelijke resultaten in belangrijke mate zullen worden beïnvloed door de maatregelen die de over heid zal treffen naar aanlei ding van de aanbevelingen van de gespreksleiders binnen de Beleidscommissie Scheeps bouw en het tempo waarin deze maatregelen zullen wor den uitgevoerd. De waarde van de produktie voor derden van IHC bedroeg vorig jaar 712 min 'iegen 727 min in 1976. De netto-' winst was 15,9 min (vj 30,4 min). Voorgesteld wordt het aan aandeelhouders toekomen de bedrag van 4,26 min te verdelen tot bijna 3,2 min uit te keren in de vorm van certifi caten van aandeel IHC Inter NV pari en de rest in te houden ter betaling van de ver schuldigde dividendbelasting. IHC Inter is de houdstermaat schappij van IHC Inc. SA in Freiburg, die op haar beurt alle aandelen houdt van de be langrijkste engineeringsactivi- teiten in het buitenland van IHC (Singel Buoy Morrings, Terminal Installations) en de minderheidsdeelneming m de Franse boormaatschappij Fo- rasol. Ieefhoek-zoekers, u weet't wie veel van die leuke zitgroepen in eigen fabriek maakt, kan véél aan z'n prijzen doenl VanderMeer bewijst dat keer op keert Nu weer met deze speelse, jonge leefhoek meteen grappig h vierkant frame in effen velours en massa's fijne, zachte, losse Rotterdam' Wk kussensenkussentjesineenmooie.smallestreep.Hetframeiser in nég re en beige. De kussens zijn er in twee prachtige streepkombinaties: oranje/nég re/brandy en beige/mosterd/taupe. (Deze leefhoek kan óók in leer, in tweed, in'n smalle of brede rib!). En: nü voor een prijs die alleen mogelijk is omdat VanderMeertzèlf maaktl Dsn Haag: Spui hoek Kalvermarkt Den Haag: Winkelcentrum .Waldeck einde Laan van Meerdervoort. Utrecht Rijksweg Oudenrijn-Arnhem afrit Utrecht Rotterdam: Groothandelsgebouw. Weena 737 Amsterdam: Stadhouderskade 74. Diamen(bij Amsterdam): Rijksweg Amsterdam-1 Gooi, afrit De Smep. Beverwijk: Rijksweg Haarlem-Alkmaar, Velser-tunnel, afrit Zaandam/Heemskerk. Eindhoven: Noord Brabantlaan bij de Rijksweg Tilburg-Maastricht, afrit vliegveld. Etten-Leur: Rijksweg Breda-Roosendaal. Heerlen: Spoorsingel 2. Enschede: Winkelcentrum .De Klanderij Almelo: Oranjestraat 25. :n. Eindhoven en Etten-Leur. -VanderMeert- Mocht u binnen 14 dagen na aankoop van een I VanderMeer-meubel ergens anders hetzelfde meubel I (onder dezelfde voorwaarden betreffende levering I en service) voor een lagere prijs kunnen kopen, dan I geeft VanderMeer u het prijsverschil terug. VandetMeert kwaliteitsgarantie-- de VanderMeer-garantie op konstruktie en afwerking houdt in: gratis reparatie zonder bij komende kosten tot 3 jaar na levering. Fijne meubelen! Scherpe prijzen!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7