KONINGINNEDAG '78: FEEST ALOM Alphen liep uit voor middeleeuws steekspel Sprookjes, sport en volop kinderspelen in de Bollenstreek Oranjezon brak 's middags door 5TAD/REGI0 leidse courant dinsdag 2 mei 1978 Leiden Het troosteloze regenweer heeft gistermorgen een domper gezet op de Koninginnedag-feestvreugde. De al lereerste evenementen in de verschillen de Leidse wijken vielen dan ook com pleet in het water. Het défilé langs het paleis Soestdijk dat door de NOS werd uitgezonden, bleek voor veel randstadbe woners een alleszins redelijk alternatief. Op de buis waren onder andere Zoeter- woudse kinderen te zien die de Koningin een kwartetspel aanboden waarvan een gedeelte van de opbrengst bestemd is voor „Jantje Beton". En ook geestelijk gehandicapten van de Noordwijkse „Wil lem van den Berg" stichting gaven acte de présence. Rond het middaguur bleek de zon bereid hier en daar wat aarzelend licht te doen schijnen over het oranjege- beuren. Naarmate de dag vorderde werd het traditionele oranjezonnetje sterker. De weergoden leken 's avonds de schade weer in te halen en met een heftige onweersbui met onweersschichten, stort buien en hagelstenen werd Koninginne dag '78 afgesloten. De meeste activitei ten in de open lacht waren rond dit tijdstip echter al afgesloten. Slechts een spaarzame fakkel- en lampionnenoptocht moest wijken voor de bliksem, zodat de plaatselijke Oranjeverenigingen uiteind elijk alle van een geslaagde viering kon den spreken. In de Leidse wijk Meerburg waren de disco Orion en de popgroep Trail de grote attractie. Zij speelden op het gras veld naast het clubhuis en al gauw begon nen de bezoekers te dansen op de muziek. In de Burgeroeesterswijk was vooral veel belangstelling voor de paard en wagen die door de wijk trok. De prijsuitreiking van de kinderwedstrijden kwam door de ochtendregen niet helemaal uit de verf. Voor het marjorettenconcours dat om elf uur 's ochtends in Leiden-Zuid-west be gon, was minder belangstelling dan in voorgaande jaren. De markt met drank en eetgelegenheid werd 's middags echter druk bezocht. Zo ook het optreden van de drumband K G bij het clubhuis „De Klinker". Het bezoekersaccent was in de binnen stad bij het Pieterskerkplein en het Ge recht De hele dag door werden de aan wezigen vermaakt met optredens van mu ziekgroepen die vooral pop en jazzmuziek lieten horen. Opvallend was de doedel- zakmuziek die een aantal in Schotse kle dij gestoken heren lieten horen. Zij trok ken door de hele binnenstad. Veel belang stelling was er voor het ringsteken bij het Pieterskerkplein. Hier kwam heel wat water bij te pas, meestal op het hoofd van de deelnemers, tot groot vermaak van de toeschouwers. Het feest werd hier besloten met een optreden van de Leidse groep „Ritmico Especial". Dit bleek geen slechte keuze te zijn, de Surinaamse mu ziek viel erg goed in de smaak bij de Leidenaars die al gauw op het plein aan het dansen waren. Toen de regen ook hier een eind aan dreigde te maken, werd uitgeweken naar studentensociëteit Au- gustinus aan de Breestraat. Hier bleef de Surinaamse groep spelen tot aan het middernachtelijk uur. „Matrogoth" met stofzuigerslang op het Pieterskerkplein In Alphen en omgeving bleken paarden en een aantal ruiter- verenigingen een onmisbaar attribuut voor een geslaagde Koninginnedagviering. Het pu bliek toonde veel belangstel ling voor de evenementen waar het edele dier zijn mede werking aan verleende. 'Abso luut hoogtepunt bij de paar den- en ponynummers was een middeleeuws Riddersteek spel dat twee maal werd uitge voerd door de rij vereniging „Amethist" uit het Noordhol landse Wijde Wormer. De deel- nemers streden hierbij „zoals het ridders bestaamt" om de gunsten van een jonkvrouw. Ook de jeugdprogramma's die 's middags en 's avonds in De Bron werden georganiseerd door De Alphense „Algemene Oranjevereniging" bleken een schot in de roos. In Hoogmade bleven de feeste lijkheden beperkt tot de orga nisatie van een jeugd-speeldag en een optreden van de plaat selijk harmonievereniging, met medewerking van drum band en majorette-peloton. Een ballonwedstrijd vormde het hoogtepunt voor de vele deelnemende kinderen en be langstellende ouders. Ook de jeugd van Rijpwete- ring kon zich verheugen op een ballonnenwedstrijd. Eerst was er een optocht vanaf het viaduct-zuid tot het sportcom plex „Hertogspark" waar de ballonnen werden opgelaten. De rest van de dag was het sportpark het domein van sportende kinderen en volwas senen. Tot de evenementen be hoorden een hindernisrace, waterkeringcross en een krui wagenrace. In Nieuwveen werd door de plaatselijke middenstand een markt gehouden. In verschil lende kramen werden oude ambachten gedemonstreerd, etenswaren verkocht en wed strijden georganiseerd. In de ochtenduren hielden kinderen zich bezig met auto duwen, paraplu hangen, touwtrekken, zakknuppelen en een fietspuz- zelrit. Een lampionnenoptocht sloot de zaak af tot een ge slaagde oranjeviering. In Hazerswoude presenteeden de minirettes van het jeugdcir- cus Capriole zich voor het eerst aan het hooggeacht pu bliek. Zij luisterden de aubade op, die burgemeester J. ten Heuvelhof in de morgenuren afnam op het bordes van het voormalige raadhuis van het dorp. Later, in de avond, ga ven de aankomende majoret tes een show weg tijdens de lampionnenoptocht. Het groot ste gedeelte van het program ma in de gemeente bestond uit sport en spel. De jongens van de openbare basisschool De Springplank zegevierden net als vorig jaar in het voetbal toernooi voor de teams van de plaatselijke basisscholen. Jo hannes Postschool 2 werd tweede en Johannes Post school 1 derde. Aan de Flora prestatie-cross, dwars door polder- en sierteeltcentrum land, namen welgeteld honde- reneen personen mee. De vete raan Van Strien noteerde over de 10,6 kilometer een tijd van 1.09 minuten. Hij legde daar door beslag op de eerste plaats, vlak voor Jan Kerk vliet die tweede werd. Voor de route over 6,1 kilometer be stond meer belangstelling. Ge rard Brugman eiste de eerste plaats voor zich op; hij het een tijd van 19.50 minuten voor zich afdrukken. Eddy Harkes, net als de drie genoemden in woner van Hazerswoude, moest zich tevredenstellen met de tweede positie. Overigens: de organisatoren stelden alle gestarten in staat om de herin nering aan deze tocht te ver overen. Reden, waarom over beide afstanden meer werd ge wandeld geracet. Spektakel volop bij het Alphense riddertoernooi De traditionele koninginneda goptocht in Warmond had dit jaar sprookjes als onderwerp. Het thema werd breed opge vat, zodat de "narcis met het gele hart" de eerste prijs kon winnen, onmiddellijk gevolgd door het Ganzenhoedstertje, 's Middags werd de Dorps straat in beslag genomen door een groot aantal kinderspelen. Burgemeester De Vreeze reik te de prijzen aan de kinderen uit De 's avonds gehouden lampionoptocht ging door het plotselinge regenweer uit als een nachtkaarsje. Een georga niseerde bingo- en discoavond genoot bijzonder veel belang stelling. Nostalgie bepaalde het beeld in Oegstgeest, waar ringrijden met paard en sjees en volks dansen dit jaar weer in ere waren hersteld. Vanaf 1912 tot 1958 zijn er in Oegstgeest ring- rijderijen gehouden. De heer Verdoes uit Katwijk, die 20 jaar geleden ook meedeed, was gisteren weer van de par tij. Verder was er veel belang stelling voor het tonknuppe- len, een verenigingsmarkt en een gehouden dressuurproef. Voorschoten kende een zeer uitvoerig feestprogramma. In de morgenuren was de regen een grote spelbreker bij de muzikale show en de kinde roptocht. De optocht startte droog, maar eindigde erg nat. Zodra het weer beter werd kwamen de Voorschotenaren in massa naar de aktiviteiten. Het typisch dorpse gebeuren bij de volksspelen trok veel belangstelling. Kuipje steken, touwtrekken en kruiwagenra ce zijn goede kijkspelen. Nieuw dit jaar was de rugby wedstrijd tussen Ter Werve uit Rijswijk en Thor uit Delft De tamme wedstrijd met veel pu bliek werd tenslotte gewonnen door Ter Werve met 16-6. Een royaal vlaggend Leid- schendam heeft gisteren mees tal met begeleiding van plaat selijke muziek- en majoretten- korpsen opgewekt Koningin nedag gevierd. In de ochten duren bekeken de ouderen misschien veelal via de televi sie de grootscheepse Soest- dijkvisite, maar vooral voor de jongeren concentreerde de feestvreugde zich hoofdzake lijk rond het sportcentrum "de Fluit". De sporthal in Wassenaar tin Brozius. stond centraal in het feestpro gramma. 's Morgens vroeg trokken vele honderden kinde ren naar dit feestelijk versier de gebouw voor een variété programma met als centrale figuur Martin Brozius. Nadat de kinderen, met een ijsje in de hand vertrokken waren, be gon iets nieuws in het Wassse- naarse programma: een sport halfestijn met allerlei kraamp jes, zitjes, flipperkasten, spel letjes waarmee aantrekkelijke prijzen te winnen waren. Burgemeester De Roos van Rijnsburg had gisteren een drukke dag. Naast de opening van de tentoonstelling „Rijns burgers voor Rijnsburgers" m het raadhuis, werd gistermid dag een beeld onthuld, dat door het gemeentebestuur aan het zwembad Waterbos is ge schonken. Met een brandweer- slang werd een dikke laag plastic rond het beeld wegge spoten. Een hoogtepunt in de Rijnsburgse oranjeviering vormde verder de traditionele Burchtronde, die dit jaar vier keer wordt gereden. Winnaar van de gisteren gehouden eer ste ronde is Gijs Zandbergen, onmiddellijk gevolgd door An dre Hakker en Jan Bögel. De wedstrijd werd opgeluisterd door een uitvoering van het muziekkorps D.W.S Ook in Voorhout wordt mel ding gemaakt van een geslaag de Koninginnedagviering. Alle georganiseerde evenementen genoten veel belangstelling. Absolute topper bleek de "Fiets-trimtoer-tocht" over 20 en 40 km met 500 deelnemers. 475 Jongeren deden in Sassen- heim mee aan de zeskamp, die 's morgens in het sportpark werd gehouden, terwijl voor kinderen een optreden van jeugdtheater "Remark" ge slaagd mag worden genoemd. Als hoogtepunt van het spor tieve gebeuren in Sassenheim wierp een sportvliegtuig een groot aantal mini-parachutes uit boven het sportterrein. Naast rollen pepermunt bleek de lading van de parachutes in sommige gevallen te be staan uit een waardebon.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5