Meer eengezinshuizen voor Leiden-Noord DEEL LAGE RUNDUK WORDT WINKELERF illMliei GEMEENTE IN ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN: Meer armslag voor zelfstandig beleid gemeente Gezellig 1 meifeest Leidse socialisten DINSDAG 2 MEI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Herman Brood Herman Brood and his Wild Romance. De Nederlandse formatie Herman Brood and his Wild Romance treedt vrijdag 5 mei op in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. De groep bestaat uit Herman Brood, piano, Danny Dademacher, lead-gitaar, Freddie Cavellie, bas en Kees Meerman, drums. In zijn korte bestaan, bijna twee jaar, heeft de groep één lang speelplaat uitgebracht, „Street" genaamd. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum en zes gulden voor niet-le- den. Kaarten zijn in de voorverkoop te krijgen bij Plato aan de Breestraat. Amateurtuinders De Leidse Bond van Amateur-Tuinders houdt zaterdag 6 mei het jaarlijkse congres in het verenigingsgebouw op het complex van de tuingroep „Roomburg" aan de Vliet- weg. Het congres begint om half elf 's morgens met een inleiding van wethouder A. Verboom van volkshuisves ting. Verhuizing De Open School gaat 8 mei verhuizen. Vanaf volgende week is de school gevestigd aan de Herengracht 10. Het telefoonnummer is 134555. Vrijdag 12 mei houdt de Open School vanaf zeven uur open huis in het nieuwe gebouw. Bedevaart Voor de 27ste maal wordt er een bedevaart naar Echter- nach gehouden. Maandag 15 mei (Tweede Pinksterdag) vertrekt er een bus naar de bedevaartplaats om kwart voor zeven 's morgens vanuit Oegstgeest. Woensdag 17 mei zijn de bedevaartgangers om ongeveer half elf 's avonds weer terug in Leiden. Volksdansen De Leidse volksdansvereniging „Oud Poelgeest" bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt op Hemelvaartsdag (donderdag 4 mei) een jubileumfeest gehouden. Dit vindt plaats in het koetshuis van kasteel Oud Poelgeest, 's Mid dags van half drie tot zes uur is er een dansbal. Tussen het dansen door worden verschillende lekkere hapjes geserveerd. Van zes tot acht uur wordt er gedineerd en hierna volgt het traditionele Hemelvaartsbal dat tot twaalf uur 's nachts zal duren. Het feest is niet alleen maar toegankelijk voor leden van de volksdansvereniging. De toegangsprijs bedraagt 9,—. Voor leden van de volksdansvereniging kost het 8,—. LEIDEN De gemeente Leiden streeft ernaar in de toekomst een evenwichtiger bevolkingsopbouw in Leiden-Noord te krijgen. Daartoe zal de rehabilitatie van de wijk moeten zijn gericht op het bouwen van meer eengezinshuizen. Dit staat in het van daag uitgebrachte ontwerp-bestem- mingsplan. Op sommige terreinen is de gemeente afgeweken van het eer der opgestelde programma van eisen voor het Noorderkwartier met name wat betreft het creëren van tweeka merwoningen. Uit het woonwensenon- derzoek is gebleken dat bij de huidige bewoners van Leiden-Noord meer be hoefte aan eengezinswoningen be staat, dan aanvankelijk werd gedacht. In het ontwerp-bestemmingsplan wordt uitvoerig ingegaan op de reno vatie van de woningen van met name de woningbouwverenigingen. Dit jaar zal worden begonnen met de renovatie van de woningen van „Ons Belang" aan de Julianastraat en omgeving en de woningen van de Leidse Woning stichting aan de Os en Paardenlaan en de Lusthoflaan. Volgend jaar wordt gestart met de renovatie van woningen van de LWS aan de Anna van Saksen straat e.o. De nieuwbouw aan de Sop- hiastraat, die begin dit jaar met enige voortvarendheid werd aangepakt, is nu reeds geruime tijd stil komen te liggen. De verwachting is dat na de bouwvakvakantie de nieuwbouw weer zal worden voortgezet. Naaf schatting tachtig woningen van particulieren tussen Prins Frederik- straat, Marnixstraat en Maresingel zul len worden afgebroken. Aangezien dit deel van Leiden-Noord met erg weinig groen is begiftigd, wil de gemeente ernaar streven panden op de hoeken van huizenblokken in bezit te krijgen en deze, wanneer zij in slechte staat verkeren, afbreken ten behoeve van wat jonge aanplant of aanleg van speelterreinen. Verkeer Voor wat betreft de bestemming van de straten wordt er in het plan van uitgegaan dat geen enkele weg in Lei den-Noord voor doorgaand verkeer be hoeft te dienen. Voor de brandweer, die zich binnenkort in de voormalige Leidsche Apparaten Fabriek aan de Os en Paardenlaan zal vestigen wordt een ontsluitingsweg aan de Kooilaan aangelegd. Tevens is in het bestem mingsplan een directe verbinding tus sen de Surinamestraat (in de Kooi) en de noordkant van de Bernhardkade voor een busdienst opgenomen. Openbare voorzieningen Veel aandacht wordt besteed aan het creëren van meer groenvoorzieningen in de wijk. Zo krijgen de gronden waarop thans nog wisselwoningen staan (achter De Zevensprong) de be stemming „openbaar groen". Aan de Prinsenstraat zijn een aantal krotwo ningen opgeruimd. In de plaats daar voor komt eveneens een groenvoorzie ning tot aan de Oranjestraat Het bin nenterrein aan de westzijde van de Herensingelkerk krijgt eveneens een „openbaar groen"-bestemming. Ter vervanging van het al lang niet meer toereikende clubhuis „De Zeven sprong" zal er aan de door te trekken Bernhardkade een nieuwe sociaal-cul turele voorziening moeten komen. Ge dacht wordt aan een gebouw met een oppervlakte van 11.200 m2., Bedrijven Hinderlijke bedrijven zullen uit de wijk moeten verdwijnen. De LAF is inmiddels al uit het pand aan de Os en Paardenlaan vertrokken. De ge meente is eveneens in onderhandeling met de eigenaren van het autoschade- herstelbedrijf aan de Waldeck Pyr- montlaan over verplaatsing. De chemi sche wasserij aan de Herensingel mag daar voorlopig blijven, aangezien de gemeente niet in staat is het bedrijf elders in Leiden een vestigingsplaats aan te bieden. Er wordt gestreefd naar enige concen tratie van winkelvestigingen en wel aan de Beatrixstraat, de Mare- en He rensingel en aan het Prins Hendrik plein. Teneinde de vestiging van grote supermarkten aan de Beatrixstraat te gen te gaan, mogen de reeds aan de straat winkeliers hun bedrijf niet ver der uitbreiden dan met 250 m2. Binnenterrein aan Herensingel (met loods) krijgt een bestemming „openbaar qroen". De loods zal evenwel voorlopig nog blijven staan, dit tot ongenóegen van de omwonenden. De Sumatrastraat: paaltjes maken het het zwaar verkeer onmogelijk van de Sumatra- brug over de Sumatrastraat naar de Willem de Zwijgerlaan te rijden. LEIDEN Bij de rehabilita tie van De Kooi zal er naar worden gestreefd de meeste winkels met een wijk- of buurtfunctie te verplaatsen naar de Lage Rijndijk. Het westelijke gedeelte van deze wat krappe doorgangsroute sou kunnen worden ingericht als winkelerf. Hetgeen bete kent dat zij wel voor pHve- vervoer bereikbaar blijft. Een en ander wordt gesuggereerd in het ontwerp-bestemmings plan "De Kooi' dat vandaag is uitgebracht. De verkeersafwikkeling baart ie gemeente grote zorgen. Niet alleen de Lage Rijndijk heeft het zwaar te verduren door de openstelling van de Sumatra- brug. Ook de Sumatrastraat moet zijn karakter als hoof droute worden ontnomen, al dus het bestemmingsplan. In feite blijft dan alleen nog de Kooilaan over die geschikt is om het doorgaand verkeer te verwerken. Vele straten in De Kooi krijgen de bestemming "woonstraat" in het plan. Enige daarvan zijn: de Formosa- straat, de Sieboldstraat, de De- cimastraat, de Lombokstraat en de Javastraat In het verkeerscirculatieplan wordt gesteld dat langs de La ge Rijndijk een vrije (semi- )busbaan moet worden aange legd en een doorgaande fiets- verbinding. Bij nader inzien blijkt dit onmogelijk omdat de aanleg van een busbaan het verdwijnen van het prfve-aut- overkeer uit de straat betekent Dit kan evenwel niet met het oog op het laden, lossen en parkeren ten behoeve van de aan de Lage Rijndijk gevestig de winkels en bedrijven. Voor wat de sociaal-culturele voorzieningen betreft, zijn de Kooi-bewoners vaak aangewe zen op accommodaties buiten de wijk. De in de wijk staande club- en buurthuizen zijn be paald ontoereikend. Al enige jaren wordt aangedrongen op het bouwen van een wijkac- commodatie, waarin tevens het Dienstencentrum kan worden gevestigd. Deze zou kunnen ontstaan op het terrein van de voormalige LOM-school. Recreatieve voorzieningen "De Kooi" is niet al te best bedeeld met recreatieve en so ciaal-culturele voorzieningen. Weliswaar is in de wijk een zwembad ("De Zijl") gevestigd, maar dit heeft veel meer een bovenwijkse functie. In het plan wordt gesuggereerd het terrein van scheepswerf Boot aan de Lage Rijndijk een re creatieve bestemming te geven. Gedacht wordt aan het creëren van een watersportcentrum in de toekomst Renovatie De woningen in de Kooi zijn over het algemeen in dermate redelijke staat dat de meeste kunnen worden gerenoveerd. De afgelopen jaren zijn wonin gen van "De Eendracht" in het noordelijk dedl van de wijk aangepakt Dit jaar nog zal worden begonnen met de uit voering van renovatieplannen van Eendrachtwoningen tussen Lombokstraat, Driftstraat, Ti- morstraat en Atjehstraat. Te vens worden drie renovatie plannen van "De Eendracht" elders in de wijk dit jaar nog in voorbereiding genomen. als solidariteit met de bezetters van de Grofsmederij en ter on dersteuning van andere acties aan de vlaggestok van het be drijf moet worden opgehangen. Lijsttrekker Hans van Dam (thans wethouder van finan ciën) vertelde naar aanleiding van een singelloop die hij in Leiden heeft gehouden welke gebieden er in de komende raadsperiode in de stadsver nieuwingsplannen van zijn par tij betrokken moeten worden. Na zijn speech was het lachen geblazen met het kritisch caba ret van „Met zonder Met", dat de vloer aanveegde met het zo dikwijls optredende gebeuzel van actualiteitsprogramma's voor de televisie. Een jonge groep met veel talent, die in korte tijd een prima naam heeft opgebouwd. De gezellige bijeenkomst werd gisteravond besloten met het optreden van 4e „Frits landes- berger Bigband", een muziek- formatie die in mum van tijd bij velen de voetjes van de vloer kreeg. LEIDEN De voorstelling van „Kleine man, wat nou?" door het Zuidelijk toneel Glo be werd gekenmerkt door een overdaad aan techniek en een minimum aan wezenlijk thea ter. Dat maakte een veelbelo vende avond, gisteren in de Leidse Schouwburg, tot een re gelrechte teleurstelling. Des te erger, als je twee avonden eer der in het LAK-theater zo ge noten hebt van Siem Vroom, acteur bij datzelfde Globe. De roman „Kleiner Mann, was nun?" maakte de schrijver Hans Fallada (1893-1947) in de dertiger jaren in één klap we reldberoemd. Een aantal jaren geleden maakten Tankred Dorst en Peter Zadek een be werking van die roman: een theaterstuk, opgebouwd uit talloze korte scènes en gevat in een cabareteske verpakking. Vijf, in plaats van de aange kondigde zes danseressen en een muzikaal combo in de or kestbak moesten in de voor stelling van gisteren het ge beuren begeleiden. Het verhaal is simpel: een jong echtpaar met kind sleept zich met moeite door de crisisjaren en raakt steeds verder van enig toekomstperspectief ver wijderd. Ze hebben echter el kaar nog en als zo vaak over wint ook hier de liefde alles. Meer valt er over de inhoud i nauwelijks te zeggen. Men kan zich nochtans voor- j stellen, dat aan een dergelijk gegeven in een roman of film j enige diepgang gegeven kan j worden. In een toneelbewerk- j ing, een musical zelfs, kan dat niet. De voorstelling van Glo- 1 be mist elke intrige, de tech nisch knappe scènewisselingen verlopen uiterst traag en de i toeschouwer raakt op nul en generlei wijze bij het gebeuren betrokken. Keurige acteur sprestaties, met nam van Jen ny Arean, Joost Prinsen en Edda Barends, kunnen daar bovendien niets aan verande ren. We zijn verwend met goede romans en indrukwekkende films over die beruchte Ber- lijnse crisis, die barre politie ke verloedering van de jaren dertig. Een voorstelling als die van gisteren, hoewel gepresen teerd door het nagenoeg vol tallige Globe, kan daar niets meer aan toevoegen. JOS NIJHOF CPN WIL SAMENWERKEN MET ANDERE PARTIJEN LEIDEN „Voor het bereiken van haar doelstellingen en de uitvoering van het verkiezing- sprogram wil de CPN in Lei den samen optreden met de bevolking en met andere poli tieke partijen in het gemeente bestuur en het college van b en w, in de actie en de belan genstrijd. Ten aanzien van de vorming van colleges van b en w staat de CPN op het stand punt, dat een zo groot mogelij ke krachtenbundeling nodig is tegen het afschuiven van de regeringspolitiek in de ge meenten. „De PvdA eist een soort alleenrecht op de collegevorming. Maar een der gelijke houding gaat voorbij aan de noodzaak van een op treden van onderop voor stadsvernieuwing, betere ge zondheidszorg, werkgelegen heid, tegen het opschroeven van tarieven, kortom voor de dagelijkse belangen van de be volking." De CPN afdeling Leiden stelt dit in zijn pro gramma voor de komende ge meenteraadsverkiezingen van 31 mei 1978. wie niet lekker is „Een actie- en eisenprogram ma" dat in tegenstelling tot de verkiezingsprogramma's van andere partijen een actief ge meentebeleid voorstaat, dat ge richt is op de huidige „rege ringspolitiek". De CPN wijst af, dat steeds meer bevoegdhe den van de gemeente Leiden overgeheveld worden naar de rijksoverheid en de provincie. De communisten zijn van me ning, dat de gemeentelijke de mocratie versterkt dient te worden en dat er meer finan ciële armslag voor de gemeen ten gerealiseerd moet worden. In dit verband is de CPN ook voor een gekozen burgemees- Bouwprogramma De gemeente kan, aldus de Communistische Partij, een concrete bijlage leveren aan het uitbreiden van de werkge legenheid door een actieve sti mulering van een grootscheeps „bouwprogramma" voor onder meer betaalbare woningen, versnelde aanpak stadsvernieu wing, de nieuwbouw an het Akademische Ziekenhuis, de uitbreiding van de kantoorsec tor, openbare voorzieningen en de aanpak van het Doelen- en Witte Singelplan. De Leidse communisten zijn voorstander van het verstrekken van goed kope leningen door pensioen fondsen en verzekeringsmaat schappijen ten behoeve van de volkswoningbouw. Men waar schuwt de gemeenschap voor discriminatie bij de hantering van de toewijzingsnormen inza ke huisvesting en voor de uit verkoop van woningwetwonin gen. Öp het gebied van de sociale dienstverlening eisen de opstel lers van het programma meer aandacht voor de bejaarden vraagstukken. Zangkoor De Stem des Volks met socialistische liederen. LEIDEN - De Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid vierde gisteravond het „1 mei feest" in de grote zaal van het Sint Antonius Clubhuis. Er heerste een gezellige sfeer en er was van alles te beleven. Amusement, muziek en genoeg drank onder de kurk, vormden alles bijelkaar de juiste ingre diënten om het naar de whi te hebben. Een van de gastsprekers op deze „socialistische wereldzon dag" was het oud-kamerlid van de PvdA, nu J. Burger. Hij riep de ontwikkeling van het socia lisme naar voren in een boeiend vertoog over de tijden van Colijn, de dekolonisatie van Indonesië en de situatie tussen het westen en de oost- bloklanden. „Tijden van halen zijn langzamerhand veranderd in tijden van brengen, ontwik kelingshulp is in de plaats ge komen van kolonialisme. 1 mei is een van de weinige tradities die de tand des tijds heeft kun nen doorstaan, stelde de socia list en het verdient aanbeveling juist op deze dag stil te staan bij de socialistische kansen in de wereld". Afgewisseld met volksdansjes van de vrouwenbond N.V.V. en gezang van het koor „de Stem des Volks", die een mooie ver tolking gaven van oude socia listische strijdliederen waren het de bekende plaatselijke Pv- dA-politici, die met een praatje even stil bleven staan bij de dag van de arbeid. De heer F. Mentzij, actieleider tijdens de bezetting van de Grofsmederij, toonde de aanwezigen een 60 jaar oude vlag, die hij op de fabriek had weten buit te ma ken en vanaf gisteren elk jaar weer op de eerste dag in mei Globe's Kleine man stelt zwaar teleur

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3