Bandopnamen bewaard om wille van medewerkers Antilliaanse partijen weer met elkaar aan tafel Miljoenen over hele wereld van de Arbeid vierden Dag Nieuwe leider wachtte in de gevangenis EX-PRESIDENT NIXON: Onderzoek taar mtslag ïinister Oost-Duitsland en VS wisselen gevangenen uit Vinnige reactie Moskou op verklaring Britse maarschalk VAN DER STEE BEREIKTE DOORBRAAK BUITENLAND NEW YORK Oud-presi- dent Richard Nixon heeft verklaard dat hij destijds niet de handopnamen van zijn gesprekken in het Witte Huis heeft vernietigd, omdat hij van oordeel was dat zijn medewerkers deze opnamen beschouwden als een vorm van bescherming en dat zij zich tegen hem zouden keren als die banden zouden ver dwijnen. Dit blijkt uit de tweede aflevering van de me moires van Nixon die giste ren in de New York Times is gepubliceerd. De gewezen president zei nooit geloofd te hebben dat het bestaan van de bandopna men zou worden onthuld. Voorts verklaarde hij van me ning te zijn geweest dat de speciale officier van justitie in de Watergatezaak, Archi bald Cox, buiten zijn boekje. was gegaan en het op hem persoonlijk had voorzien. Daarom had hij opdracht ge geven Cox te ontslaan. Dit leidde weer tot het aftreden van de minister van justitie Elliot Richardson en diens plaatsvervanger William Ruc- kelshaus. Nixon schreef dat deze felle reactie op zijn stap tegen Cox hem had verrast. Tenslotte had Nixon, naar zijn zeggen, met het oog op de politieke realiteit besloten teksten van de banden voor publikatie vrij te geven. Deze pragmatische aanpak plus het gebruik van nogal gemeenza me taal in de betrokken ge sprekken tussen het staats hoofd en zijn naaste mede werkers waren echter bij de Amerikanen niet goed geval len. Op 1 augustus 1974 had Ni xon, naar zijn zeggen, beslo ten af te treden. Toen op 7 augustus republikeinse lei ders uit het Congres hem hadden meegedeeld dat hij in staat van beschuldiging zou worden gesteld, had hij zijn minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger ontbo den. Op verzoek van Nixon had hij met Kissinger gebe den. De volgende dag was Nixon afgetreden. Halsbrekend protest tegen walvisvangst Chicago (DPA) De 25-jarige fotograaf Joe Healy heeft giste ren in Chicago de gevel van het hoogste gebouw ter wereld tot aan de 19de verdieping be klommen om een transparant met het opschrift „doodt de walvissen niet" te bevestigen. Hij was zijn halsbrekende toer om vier uur in de ochtend bij een temperatuur van rond het vriespunt begonnen. In comple te bergbeklimmersuitrusting be klom hij het onderste deel van het 110 verdiepingen tellende gebouw van de Sears-maat- schappij. Pas toen hij zijn werk tot tevredenheid had volbracht, kwam hij naar beneden waar tientallen politiemannen hem opwachtten. Wegens het ver wekken van algemene ergernis werd hij aangehouden, maar te gen een borgsom mocht hij weer gaan. China doet mee tan voorspelling |seneve (Reuter) Na een aan hankelijke weigering heeft liina zich nu bereid ver jaard deel te nemen aan een wereldomvattend experiment ot weersvoorspelling op lange ermijn dat een jaar zal duren. )it is in Geneve meegedeeld loor de Wereld Meteorologi- che Organisatie (WMO). )e medewerking van een groot |tnd als China is van groot •elang voor het welslagen van W\e proef, die 1 december a.s. piegint. Er zal gebruik worden gemaakt van aardsatellieten, fliegtuigen, ballonnen, boeien de oceaan en computers. |len wil de oorzaken van kli maatsveranderingen trachten fast te stellen en proberen het aj/eer zo lang mogelijk van te loren te voorspellen. leer Joden weg |it Rusland 'ashington (Reuter) De 11 /migratie van joden uit Rus- tnd heeft tijdens de maand taart het hoogste maandgemi- elde in vier jaar bereikt, al- us een rapport aan het Ame- 'ikaanse congres. In die taand kwamen meer dan 000 emigranten in Wenen jut. t de 12 maanden tot eind taart zijn 19.010 joden uitge- i.. leken, vergeleken met 13.976 j de daaraan voorafgaande f faalf maanden. In de eerste tie maanden van dit jaar was Joodse emigratie 5.611 per- •^fnen tegen 3.338 in de eerste *3®trie maanden van 1977. LISBÜRY Het interim- jewind in Rhodesië heeft be- oten een commissie in te ellen, om de crisis te bezwe- na het ontslag van de [varte minister van justitie, yon Hove. Dit hebben natio- tische kringen in Salisbu- y meegedeeld. commissie zou een onder- >ek moeten instellen naar de nstreden opmerkingen, die de lister zou hebben afgelegd, Belke leidden tot diens ontslag. ister Hove zou hebben ge- leit voor "omgekeerde positie- e discriminatie" om het aan- eel van de zwarte Rhodesiërs i leger en politie te vergroten, 'e Verenigde Afrikaanse Na- onale Raad van bissqhop .bel Muzorewa, waarvan mi- is ter Hove lid is, deelde mee, at overwogen werd de coalitie f verlaten. Ook in Parijs kwam het bij demonstraties tot ongeregeldheden. De politie gebruikte borstbeeld van Karl Marx, geplaatst boven zijn tegenover de demonstranten traangasgranaten. Zes agenten en twaalf betogers raakten {Kaf in Londen, werd door vandalen met verf be- gewond. smeurd. Dat ter gelegenheid van de 1e mei. MOSKOU, PEKING, HAMBURG - Mil joenen mensen in de hele wereld hebben gisteren de Dag van de Arbeid gevierd. Opvallend was dat in Peking geen 1 mei parade werd gehouden. De nieuwe leiders in China demonsteerden daarmee wat zij onder een nuchtere opbouwpolitiek ver staan: geen verspilling van tijd, kracht en geld voor alleen maar een spektakel. Wel hadden alle Chinezen vrij. Het Rode Plein in Moskou maakte een geheel andere indruk. Het plein was bijna niet meer te zien door de rode vlaggen en de spandoeken die een eindeloze stoet met zich meevoerde. Gadegeslagen door partij leider en president Brezjnjew, het bijna voltallige Politieburo en duizenden bur gers, trok de stoet in twee uur over het plein. Ook in Polen en andere landen van het Oostblok werden parades gehouden. De Poolse regering maakte een gebaar bekend tegenover de laagstbetaalden die in het vervolg 200 zloties (volgens de officiële koers 26 gulden) per maand meer in hun loonzakje krijgen. Vorig jaar werd eenzelf de verhoging bekend gemaakt op 1 mei. Ook in Engeland was 1 mei dit jaar een officiële feestdag. De voorstanders hiervan heeft het overigens jaren gekost om dit door te drukken. Het lukte uiteindelijk twee jaar geleden, toen de Labour-regering besloot dat 1 mei met ingang van 1978 een feestdag zou zijn. In West-Duitsland had de werkende bevolking ook vrij. Op vele plaatsen werden bijeenkomsten gehouden, die in het teken van de schepping van abreidsplaatsen stonden. De Spaanse bevolking kon gisteren voor het eerst in 42 jaar vrijelijk 1 mei vieren. Zij maakte hier druk gebruik van. Overal waren marsen en bijeenkomsten. In Ma drid trok een groep van 200.000 mensen door de stad, op weg naar het Puerta de Alcalaplein waar zij door vakbondsleiders werden toegesproken. De politie in de Chileense hoofdstad, San tiago, heeft wapenstokken gebruikt om een poging van ca. 300 mensen tot het houden van een tegen de regering gerichte een- mei-demoinstratie te verijdelen. Verscheidene demonstranten zijn gearres teerd. Ooggetuigen zeiden dat de betogers riepen „vrijheid, vrijheid" en „lang leve de eerste mei" Ook president Amin van Oeganda- nam deel aan een 1 mei vierincj. Al dansend demonstreert hij zijn vaardigheden met een speer. In het Yoyogi Park in Tokio waren 300.000 mensen bij elkaar gekomen om de Dag van de Arbeid op eigenwijze te vieren. Bij vieringen waren in Japan in totaal 41/2 miljoen mensen betrokken. NEW DELHI (AP) Nur Mohammed Tarrakhi, de voorzitter van de voorheen illegale commu nistische partij en de nieuwe leider van Afgha nistan, heeft de twee dagen die de bloedige straatgreep heeft geduurd in een gevangeniscel in Kabul vastgezeten, zo is in diplomatieke kringen vernomen. Vorige week dinsdag, twee dagen voordat de opstand tegen het regime van president Moham med Daoud losbrak, leidde Tarrakhi een massa le demonstratie tegen de moord op een commu nistische partijfunctionaris en waarin het aftre den van Daoud werd geest, aldus zegslieden. Tarrakhi en zes andere communistische leiders werden bij deze demonstratie aangehouden door veiligheidsagenten en opgesloten. Vrijdagavond werd hij vrijgelaten en zondag uitgeroepen tot eerste minister en voorzitter van de revolutionaire raad, tot nu toe de enige uit de leidende groep, wiens naam bekend is ge maakt. Als leider van de illeg'ale Communisti sche Partij, de Democratisch!? Khalaq partij, nam Tarrakhi het risico gearresteerd te worden door de 69-jarige Daoud in het openbaar aan te vallen. Politieke acties waren in 1977 door een nieuwe grondwet verboden. De Khalaq Partij geldt als een pro-Russische communistische beweging. De revolutionaire mi litaire raad zal nu uit moeten maken of het nog meer op het grote buurland wil steunen. Daou- d's beleid was er altijd op gericht een zo onafhankelijk mogelijke koers te varen. Afgha nistan is een ruig bergachtig land met ongeveer 20 miljoen inwoners. Het wordt begrensd door Rusland. Iran en Pakistan. India heeft het nieuwe bewind in Afghanistan al erkent evenals Bulgarije en Rusland. De regering van president Jimmy Carter heeft een verzoek van het nieuwe bewind in Afghanis tan tot diplomatieke erkenning in overweging genomen. BERLUN (AP) De 43-jarige Amerikaanse militair Robert G. Thompson, die in de VS was veroordeeld wegens spio nage, is gisteren in Berlijn uit gewisseld tegen een Ameri- Robert Thomson (links) verlaat de gevangenis van Lewisbury in de Verenigde Staten om af te reizen naar Berlijn waar hij werd uitgewis seld tegen de Amerikaanse student Alan van Norman. kaanse student, die sinds vorig jaar in een Oostduitse gevan genis zit wegens een poging tot mensensmokkeL Thompson werd in 1965 tot 30 jaar gevangenisstraf veroor deeld, nadat hij er op was be trapt, dat hij als lid van de codedienst van de Amerikaan se luchtmacht documenten ko pieerde voor de Russische ge heime dienst De man tegen wie hij werd uitgewisseld is de student Alan van Norman uit Minnesota, die vorig jaar tot twee en een half jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, nadat de grenspolitie op 2 augustus in zijn auto een Oostduitse art§ en diens vrouw en zoon had ontdekt die hij mee had willen nemen naar het Westen. Rusland erfvijand van Groot-Brittannië Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De Russen hebben vandaag scherp gereageerd op een verklaring, die gisteren door luchtmaarschalk Sir Neil Cameron, stafchef van de Britse defensie, afgelegd werd in Pe king. Cameron zei daar tot Chinese officieren: Onze beide landen hebben een erfvijand, wiens hoofdstad Moskou is. Luchtmaarschalk Cameron bevindt zich in Chi na om er te praten over „defensiefilosofie". Vandaag reist hij van Peking naar Shanghai. Zijn bezoek aan China wordt algemeen be schouwd als een Britse poging om oorlogsmate- rieel, waaronder straaljagers, te verkopen aan de Chinezen. Het is duidelijk, dat luchtmaarschalk Sir Neil Cameron de Britse socialistische minderheidsre gering in ernstige politieke moeilijkheden heeft gebracht. De Pravda bracht vanmorgen scherpe kritiek uit op zijn verklaring, die volgens deze Russische partijkrant de relaties tussen Moskou en Londen geen goed zal doen. Volgens de Pravda dient Groot-Brittannië onmiddellijk een onderzoek in te stellen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Da vid Owen, zit met de uitspraak van Cameron sterk in zijn maag. Hij sprak gisteravond de mening uit dat Cameron niets had gezegd wat de Russen op stang zou jagen. Voor zijn vertrek naar China had de stafchef nog gepraat met minister Owen. Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG Het jaarlijkse debat lat de Tweede Kamer aan de Ne- lerlandse Antillen wijdt, gepro- rammeerd voor de week van 8 mei, an aanzienlijk optimistischer tege- aoet gezien worden dan een paar reken geleden bevroed werd. Dat i te danken aan het succes dat sinister Fons van der Stee vorige reek bereikt heeft tijdens bet „drie- loeksoverleg" tossen hem, leden 'an de regering van de Nederlandse Lntiilen en vertegenwoordigers van iet eilands bestuur van Aruba, loals gemeld is Van der Stee er, 'oor velen onverwachts, in geslaagd Ie vastgelopen verhoudingen tussen Ie regering in Willemstad en bet ilandbestuur van Aruba te door- ireken en de Antilliaanse minister- resident Boy Rozendal en de leider 'an de Arubaanse meerderheids? ar- U MEP, Betico Croes samen aan' afel te krijgen. 'oen Van der Stee in december van let vorig jaar de portefeuille Neder- inds-Antilliaanse zaken van De laay Fortman sr. overnam werd hij econfronteerd met een uiterst ge- ompliceerde problematiek. Het ka- fry hot van Curasao enerzijds en het eiland bestuur van Aruba anderzijds ston den als kemphanen tegenover el kaar. Een goed gesprek was niet of nauwelijks mogelijk. De kern van het probleem is bekend. De Nederlandse Antillen, waarmee ons land sinds ongeveer 1630 betrek kingen onderhoudt (eeuwenlang wa ren ze een kolonie), hangen in feite als los zand aan elkaar. Niet alleen liggen de drie Benedenwindse eilan den (Curacao, Aruba en Bonaire) en de drie Bovenwindse eilanden (Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius) zo'n negenhonderd kilometer van el kaar verwijderd, maar ook bestaat er een felle concurrentie tussen de grootste twee eilanden: Curacao (156.000 inwoners) en Aruba (62.000 inwoners). In het parlement van de Nederlandse Antillen, de Staten, be schikt Curacao over een meerder heid: 12 van de 22 zetels, wat zuiver rekenkundig (gebaseerd op de aan tallen inwoners per eiland) een juiste verhouding is, maar psychologisch uiterst frustrerend werkt, zeker se dert Aruba een stijgend aandeel heeft gekregen in de groei van de Antilliaanse economie De spanningen tussen Curacao en Aruba zijn vooral toegenomen sinds op Aruba door de leraar Betico Croes in 1970 in Movimiento Electo ral du Pueblo (MEP) werd opgericht. Croes streefde een „status aparte" van Aruba na. In 1973 werd de MEP in de Antilliaanse regeringscoalitie opgenomen, maar er in 1975 weer uitgezet In het toenmalige kabinet-Evertsz werd de MEP vervangen door de Arubaanse minderheidspartij PPA, wat de polarisatie aanzienlijk deed toenemen. In maart 1977 organiseer de de MEP een soort referendum op Aruba waaruit naar voren kwam dat de meerderheid van de eilandbevol king inderdaad voor een eigen onaf hankelijke status geporteerd bleek. Nadat in de zomer van 1977 op de Antillen statenverkiezingen gehou den waren en de leider van de groot ste partij van Curacao (de DP) Boy Rozendal door gouvermeur Leito tot kabinetsformateur benoemd was, werden de verhoudingen tussen de centrale overheid in Willemstad en het Arubaanse eilandbestuur nog slechter: Rozendal weigerde de MEP te betrekken bij de formatieonder- Croes besloot vervolgens een beroep op de Koninkrijksregering te doen en kwam in september met een forse delegatie naar Den Haag, waar hij langdurige besprekingen hield met minister De Gaay Fortman en de gevolmachtigd minister van de An tillen in Den Haag, Maduro. Het werden uiterst moeizame gesprek ken maar uiteindelijk werd wel een bescheiden resultaat geboekt: De Gaay Fortman, inmiddels demissio nair bewindsman, zegde toe dat hij aan het nieuwe Nederlandse kabinet zou voorstellen te komen tot een „driehoeksoverleg". De Gaay Fortmans opvolger als be windsman voor Nederlands—Antil liaanse zaken werd, zoals bekend. Van der Stee. Na veel geharrewar vooral omdat Van der Stee als minister van Landbouw en Visserij moeilijk weg kon als gevolg van de problemen bij KSH- vertrok hij be gin april naar de Nederlandse Antil len, waar hij tevoren nog nooit ge weest was. In een gesprek onder vier ogen wees hij Croes op de consequenties van onafhankelijkheid van een klein ei land als Amba: de koeten van een eigen ambtelijk apparaat, het gevaar van het worden van speelbal van een grote mogendheid („Cubanisering") en het feit dat het nabijgelegen Ve nezuela helemaal niet gesteld is op zo'n ontwikkeling. Hoe het gesprek onder vier ogen precies verlopen is zal wel geheim blijven, maar het heeft resultaat ge had: het direct daaropvolgende „driehoeksgesprek" werd een suc ces. Overleg Het overleg over de toekomstige staatkundige structuur van de Ne derlandse Antillen zal op twee spo ren gevoerd worden: het gesprek tussen de Antilliaanse regering en de besturen van de zes eilanden over de in het regeerak koord-Rozendal aangekondigde de centralisatie (overdracht van een groot aantal bevoegdheden van de regering in Willemstad aan de ei landbesturen) kan op gang komen. Ook Croes zal daaraan deelnemen; Van der Stee gaat half juni weer naar de Antillen om het startsein te geven voor een werkgoep van des kundigen van Nederland, de rege ring van de Nederlandse Antillen en de eilanden. De Koninkrijkswerk groep zal geleid worden door een Nederlander „met grote bestuurlijke ervaring". Zij zal tot taak krijgen de toekomstige be rekkingen binnen en buiten de Antillen te onderzoeken. Veel aandacht zal geschonken wor den aan alle zaken die te maken hebben met de voorbereiding van de onafhankelijkheid van de Antillen (waarvoor nog geen streefdatum be kend is. Van der Stee zei bij zijn terugkeer op Schiphol dat de verschillende partijen hun uitgangspunten niet hebben verlaten. Betico Croes heeft ook zijn streefdatum van 18 maart 1981 (voor de onafhankelijkheid van Aruba) niet met zoveel woorden la ten varen. Essentieel is echter dat alles weer „bespreekbaar" gemaakt is en men elkaar aan tafel gaat zitten. De stoom is van de ketel en dat is, voor wie de Antilliaanse ver houdingen een beetje kent, een echte doorbraak. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11