Van Agt feliciteert koningin 1EJOIRES NIXON ANTICLIMAX jater vraagt geld oer nieuwe kernbom Vliegtuig slaat te pletter tegen heuvel Komt Jezek? Happel via 26,22 en 16 naar selectie PSV-Bastia op tv ONTREDDERING Verheijen naar Oostenrijk Niets in regiementen FëC eCENGESTELD aan neutronenwapen arter stent Israël gunstig Plaatselijk regen Plaatselijk regen of onweer^ ook enkele opklaringen. Matige in het Waddengebied af en toe vrij krachtige wind tussen oost en zuid. Maximumtemp. 10 gra den op de Wadden tot 17 gra den in het zuidoosten. Maandag 1 mei 1978, 68e jaargang no. 21031 lapenbujjden postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. enties q,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot i9.00 uur) iementen,a| 41 75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. ROTTERDAM Nog steeds staat niet vast dat Vaclac jezek de nieuwe trai ner van Feyenoord wordt. Adjunct-di recteur Peter Step- han liet zaterdag na Feyenoord-NEC doorschemeren dat de Stichting Ar beidszaken positief had gereageerd op de aanvraag voor een werkvergun ning. Later riep hij enigszins ontsteld uit: "Nee, zo ver is het nog niet. We verwachten dat de aanvraag wordt gehonoreerd maar dat is nog niet definitief". Het is wel definitief dat George Knobel geen kandidaat is als Jezek onverhoopt mocht afvallen. ZEIST Hoewel de definitieve selectie voor Argentinië uit tweeëntwintig spelers moet bestaan, heeft coach Ernst Happel er nu al zesentwintig aangewezen. Met uitzondering van de spelers van PSV en Johnny Rep die op 9 mei de tweede wedstrijd voor de UEFA Cup moeten spelen, komen die zesentwintig op maandag 8 mei bijeen in het KNVB-sportcentrum te Zeist. Van hen vallen er vier af voor het toernooi in Parijs op 16 en 18 mei en daarna komen er zestien in aanmerking om aansluitend op Parijs op 20 mei in Wenen tegen Oosten rijk te spelen. Daarna maakt Happel de definitieve 22 bekend. Zijn keuze van de 26: De Bree. Dusbaba, Haan en Rensenbrink (allen Anderlecht), Van Hanegem, Hoven- kamp en Peters (allen AZ'67), Brandts. Renè van de Kerkhof. Willy van de Kerkhof. Van Kraay. Lubse en Poortvliet (allen PSV). Krol en Schrijvers (Ajax), Jansen en Rijsbergen (Feyenoord). Jongbloed en Nanninga (Ro- da JC). Boskamp (RWDM), Van Leeuwen (FC Den Haag). Doesburg (Sparta). Neeskens (Barcelona). Wildschut (FC Twente). Rep (Bastia) en Suurbier (Schalke 04). HILVERSUM PSV-Bastia, de tweede finalewedstrijd voor de UEFA Cup, zal op dinsdag 9 mei rechtstreeks op het televisiescherm worden gebracht door de NOS. De uitzending vanuit Eindhoven begint om 20 uur op Nederland 2. De totale ontreddering in beeld. Go Ahead Eagles heeft gescoord, het eerste van de twee doelpunten. Deventer spelers omarmen elkaar. De mannen van FC Amsterdam draaien zich ontsteld af van dat vreugdevolle tafereel. Eindelijk, na jaren, liep hun strijd tegen de degradatie falikant af. FC Amsterdam degradeert naar de eerste divisie. De laatste beslissing van het seizoen 1977/1978 viel gisteren. ALKMAAR Jan Verheijen, die bij Feyenoord geen plaats kon verwerven en tijdens het afgelopen seizoen werd getransfereerd naar AZ'67 waar hij eveneens uit de boot viel, gaat naar Innsbruck. Hij tekende een contract van twee jaar bij Wacker Innsbruck, de club van Georg Kessler. APELDOORN Opschudding in de tafeltenniswereld. In de degradatiewedstrijd van De Veluwe tegen het Leidse Scylla speelde bij de Apeldoorners de Engelsman Denis Neal mee die dit seizoen in de Britse competitie uitkwam en in Nederland niet speelgerechtigd is. Vorige week liet de NTTB dit De Veluwe dan ook weten. Maar de Apeldoorners beweren dat over dergelijke zaken niets in de reglementen is te vinden en Neal bovendien al het hele seizoen op de "loonlijst" van De Veluwe voorkomt. Hoe dan ook. Neal vloog zaterdag even naar Nederland, speelde voor De Veluwe. won zijn partijen en werkte aldus mee aan het behoud van de Apeldoornse club voor de ereklasse. Of de NTTB maatregelen kan nemen en de wedstrijd overgespeeld moet worden, staat te bezien. Voorzover bekend ontbreekt elke jurispruden tie voor een dergelijk geval. INGTON (AP, RTR, PI) President van de Verenigde Stan heeft een zeer ig klimaat geschapen >or zijn gesprek aag met premier Begin vi Israël. agavond werd bekend »t zijn regering langer verband zal leggt tussen Ameri- se wapenverkopen aan I-aël en die aan ische landen. En gisteren, lak voor Begins ek naar Amerika, publiceeie de New York de Londense Sunday Tiies en het semi- ele Egyptische dagblad 1 Achram een "ew met Carter, waarin Ij zegt dat een sregeling voor het Middenoosten tot stan dkan komen zonder de vestiging van een onaf hankelijke Palestijnse staat en zonder een volle dig Israëlische terugtrekking uit "de bezette Ara bische gebieden, waarmee hij helemaal tege moet komt aan de visie van Begin. In Egypte is ontsteld gereageerd op de uitlatin gen van Carter. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Herman Eilts, werd onmiddellijk ont boden bij de Egyptische minister van buiten landse zaken, Kamal, om opheldering te ver schaffen. Eilts kon dat echter niet, omdat hij niet over de tekst van het vraaggesprek met Carter beschikte, zo vertelde hij na afloop van het onderhoud met Kamal. Tegen UCN In zeker twintig steden heb ben in het afgelopen week einde enkele honderden per sonen deelgenomen aan acti viteiten en demonstraties van het Landelijk Energiekomitee tegen de uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Al melo. Ook in Den Haag trok ken demonstranten in protest tegen de fel betwiste fabriek door de stad. In Winsterswijk werden Duitse demonstran ten (tegen Urénco), geruime tijd vastgehouden omdat ze geen aangifte deden van do cumentatiemateriaal. De politie bij de wrakstukken van het verongelukte vliegtuig krant ontvangen? Bel tus- 8.00 .en 19.00 uur nummer1 12244 en per speciale koe- vordt de krant alsnog ge Doden- lerdenking ONDERDAG 4 MEI A.S. TE 19.30 UUR IN DE MAREKERK (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Premier Van Agt heeft koningin Juliana vanmorgen in een rechtstreekse uitzending voor radio en televisie gelukgewenst met haar nege nenzestigste verjaardag. De koningin vierde gisteren voor het eerst sinds jaren haar verjaardag in de besloten sfeer van haar familie op Soestdijk. Vanmorgen hadden zich weer in alle vroegte groepen uit het gehele land verzameld om te defileren voor de ko ningin in de tuin van paleis Soestdijk. Premier Van Agt merkte in zijn toe spraak onder meer op dat de koningin al bijna dertig jaar haar taak vervult „met een intense aandacht voor mensen en in waarneembare bezorgdheid voor hun noden". Ook wees Van Agt, erop dat de koningin als geen ander ervaring heeft opgedaan met het functioneren van ons staatsbestel. „Gedurende het afgelopen jaar hebben wij allen op nieuw kunnen zien hoe moeilijk de taak is die het staatshoofd heeft te verrich ten. Zij wendt, boven politieke wisselin gen verheven, in bewonderenswaardige zorgvuldigheid haar kennis en ervaring aan. Moge het haar en ons gegeven worden dat zij nog geruime tijd haar wijsheid ten dienste van het land kan stellen", aldus premier Van Agt. Vandaag wordt door de PvdA en ver wante partijen ook de dag van de ar beid gevierd. In Deventer besloot de PvdA echter het omgekeerde te doen. Gisteren hield zij de 1 mei-viering en vandaag sluit zij zich bij de viering van Koninginnedag door de oranjeklanten aan. Op de deelname van de 1 mei-vie ring van gisteren had dat geen merkba re invloed, aldus de PvdA-afdeling. „JY®"®"26 c>ondent) u t regering-Carter het Amerikaajongres geid ge- d voor de onrijjng van alweer leuwe kernbompvan de effecten Igesteld zijn aarvan het omstre- eutronenwapen. lieuwe wapen (Reduced ual Radiation) md> heeft een rie vernietigender.ht, maar een kte radio-actieveraiing. De bom loeld om te word^njjkt voor het 'deren van obs., vernietiging lergpassen en he^en van grote s' 0ptpl°bf in de grond, ns The Washington, die een en het afgelopen wnde onthulde, het oorspronkelidee van een e bom. Het is oipen om een lum aan radio-actkgej-slag en zo weinig mogelijk bestraling van de grond te veroorzaken. De Post meent dat de RRR-bom een van de nieuwe kernwapens is die op het ministerie voor energiezaken worden ontwikkeld voor het Pentagon. Dat zou blijken uit verklaringen die ambtena ren van dit ministerie hebben afgelegd voor congrescommissies. De staatssecretaris van dit ministerie, dr. Donald Kerr heeft inmiddels tegenover een verslaggever van het persbureau AP ver klaard dat de bom bij de regeringslabora toria in Los Alamos en Livermore wordt onderzocht. De opdracht luidt, aldus Kerr, een begin te maken met de ontwikkeling van een nieuw kernwapen dat de achter blijvende straling als gevolg van radioac tieve neerslag moet beperken, opdat grondstrijdkrachten een gebied waar een onze correspondent iToet) HlNGTON Oud-pr,nt Nixon erkent onjuiste rol te heblïespee|d in het rgate-schandaal dat f vier jaar gele- ot zijn gedwongen aft, leidde. Hoewel ormalige president gkrachtige poging zijn totale onschuld ewijzen, bieden lemoires, die 15 mei oekvorm zullen hijnen, in de verste v geen schuldbe- nis. Ik heb de kwesti,tergate te lang ouwd als een 'public r,ons-probleem', in die sfeer moesteden opgelost. Het aftreden is het gevolg geweest van een serie verkeerde beoordelingen en tactische ver gissingen. Er is geen sprake van een zo zwaar misdrijf, dat verwijdering uit het ambt van president gerechtvaardigd was. Dat blijkt uit de eerste voorpublicaties, die Amerikaanse kranten dit weekeinde aan de memoires van Nixon hebben gewijd. De kranten zijn het erover eens, dat het boek nauwelijks feiten toevoegt, die al niet bekend waren. Nixon schrijft afstandelijk en zonder enige emotie, aldus de kranten. „Hij geeft zijn visie als een niet betrokken toeschouwer. Het is alsof hij over iemand anders schrijft. Het boek gaat meer over andere mensen dan over hemzelf", aldus de Washington Star. De New York Times spreekt van een anticlimax na de tv-gesprekken met David Frost en de onthullingen van Nixons rol in het onlangs verschenen boek van Nixons voormalige rech terhand Bob Haldeman. Volgens de Washington Post worden de meeste belangrijke feiten in het boek verdoezeld. Het boek geeft hier en daar alleen een boeiend inzicht in wat er in Nixon omging gedurende de belangrijkste momenten van het Watergate- schandaal, aldus de Washington Post. De voorpublicatie omvat 15.000 woorden van de totaal 500.000, die Nixon aan zijn memoires heeft besteed. Het boek gaat ruim 45 gulden kosten. Twee jonge inwoners van Washington DC hebben intussen een landelijke actie ontke tend om het boek te boycotten. Koop geen boek van een „crook" (oplichter), aldus het devies van deze actie. dergelijke bom tot ontploffing is gebracht onmiddellijk kunnen betreden. Kerr voegde eraan toe dat het aan het ministerie van defensie wordt overgelaten hoe en waar dit wapen wordt gebruikt. Hij noemde als mogelijkheden het onbruik baar maken van vliegvelden of het op zodanige wijze onbegaanbaar maken van een terrein dat een oprukkend vijandig leger een halt wordt toegeroepen. President Carter heeft eerder deze maand een besluit over het in produktie nemen van de neutronenbom uitgesteld. Deze bom laat als gevolg van een geringe explosieve kracht de gebouwen overwegend in tact, maar een verhoogde straling doodt de levende wezens in het doelgebied. Militaire experts achten de neutronenbom daarom een geschikt wapen tegen de tankdivisies van het Warschaupact. Maastrichtse Miss MAASTRICHT De 18-jarige mannequin Jacqueline Hartog uit Maastricht heeft de dit jaar voor het eerst in de Limburgse hoofdstad gehouden Miss Holland-verkiezing gewonnen. Ook de tweede, derde en vierde plaats gingen naar Limburgse schonen. Onder de niet-Limburgse kandidaten (totaal deden er 20 mee) ontstond over de uitslag en het feit dat de jury grotendeels uit Limburgers bestond, nogal wat wrevel. Op de vijfde plaats kwam de 23-jarige hotel-receptioniste Jeanny Arkes uit Den Haag. De winnende Jacqueline Hartog ontving 5.000, een beker en diverse geschenken. Zes Nederlanders omgekomen Rochester Bij een ongeluk met een eenmotorig Nederlands vliegtuig zijn dit weekeinde in de buurt de Engelse plaats Rochester alle zes inzittenden om het leven gekomen. De Pyper-Cherokee waarmee zij zaterdagmorgen van Schiphol waren opgestegen had als bestemming Biggin Hill in een buiten wijk van Londen. Het ongeluk gebeurde toen het toestel bij slecht zicht in de heuvelachtige, beboste omgeving van Rochester tegen een heuvel vloog. De zes mensen moeten op slag dood zijn geweest. De wrakstukken van het toestel werden gevonden in de buurt van een aantal boerderijen. De politie had meer dan vier uur nodig om de identiteit vast te stellen van de verongeluk ten. Vijf van hen kwamen uit Aalsmeer, de piloot, de 30-jarige C. Molenaar, was afkomstig uit Rijsenhout. Een van de boeren op wiens land het vliegtuig was neergekomen verklaarde dat landarbeiders het vliegtuig een volledige cirkel hadden zien beschrijven waarna het met een luide knal te pletter vloog.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1