'onden: Uitbetaling lonen KNG geblokkeerd Koningin kri j gt' $^ENGST oeterwoude cadeau VOORSCHOTEN KRIJGT ZWEMBAD ovtot lilt JANTJE dllC/L U-li BETON" Sociale woningbouw in Leimuiden onzeker Dat is zo lekker tan die feestdagen. Restaurant Groenoordhallen geopend Speedboat gesloopt Vrouwen beheersen Appels van Eva Kosten: zeven miljoen gulden J. c. Volker (D/REGIO LEIDSE COURANT RWOUDE/LEIDEN De vakbon- uldigen de FME ervan dat zij i in het werk stellen om de uitbe- 'fvan de lonen aan de werknemers Koninklijke Nederlandse Grofsme- j Zoeterwoude te blokkeren. Don- f zijn de vakbonden met het GAB, atoren en de bedrijfsvereniging komen dat zo spoedig mogelijk vergunningen en de uitkeringen |i afkomen. Een werkgeverslid in het bestuur van de bedrijfsvereniging heeft zijn bezwaren hiertegen kenbaar gemaakt. De vakbonden eisen nu van de curatoren van de KNG, De Ranitz en Blankenstein dat zij alsnog loongaranties zullen geven. „Wanneer dat niet gebeurt, stel ik voor de boel de boel te laten en de orders niet af te werken", aldus vakbondsbestuurder D. ter Wisscha gisteren tijdens de laatste per soneelsvergadering die er in het bezette bedrijf werd gehouden. Gisterochtend werd de 110 werknemers van de KNG massaal ontslag aangezegd. Actievoerder Frans Mentzij „Het is moei lijk de actie te moeten besluiten zonder te weten wat er met de KNG gebeurt. Maar als we straks allemaal in de WW zitten weten we één ding zeker en dat is dat we gevochten hebben voor het behoud van de' werkgelegenheid." Overigens stellen de vakbonden dat de kans dat de KNG wordt overgenomen, waardoor een deel van de werkgelegenheid behouden zal kunnen blijven, veel groter is dan voordat de bezetting op 6 aprü begon. De personeelsleden van de KNG hebben gisteren een brief van de raad van com missarissen ontvangen. Hierin wordt onder meer gesteld dat de bezetting het faillisse ment van het bedrijf in de hand heeft gewerkt. D. ter Wisscha betitelde dit als een „grove leugen". „De curatoren hebben in feite gezegd dat de bezetters op een lijk zijn gaan zitten. De raad van commissaris sen heeft ons altijd een rad voor de ogen gedraaid. Vast is komen te staan dat de schulden van de KNG veel groter waren dan wij altijd gedacht hebben." Blijft de vraag waarom het ministerie van Economische Zaken een miljoen subsidie verleent aan een bedrijf dat nauwelijks nog te redden valt. Volgens de vakbonden is de overheid door de raad van commissa rissen belogen over de financiële positie van de Grofsmederij. Een woordvoerder van Economische Zaken stelt evenwel dat het uitgesloten moet worden geacht dat bij het verlenen van subsidies in dergelijk omvang alleen op het woord van de be heerders zou worden afgegaan. „Er wor den wel degelijk gegevens nagetrokken over de afzet en de productie van de te steunen bedrijven. In november bleek op grond van de gegevens de KNG nog vol doende overlevingskansen te hebben." rtel gemeente Leimuiden geen toestemming krijgen van de 'Provincie om in de èzekoopsepolder (plan Raadhuislaan) iale woningbouw te plegen. Dit deelde College gisteren mede, nadat Gedepu- jrde Staten had bericht, dat het geplan de contingent (ca. 100 woningen) veruit gaat boven het maximum, dat voor Lei muiden is toegestaan. Hoewel dit een fikse streep door de reke: ning betekent voor het bouwprogramma van de gemeente, hebben b en w niet het voornemen de overige voorzieningen in het plan af te schrijven. „De weg door de Raadhuispolder moet er komen, evenals het vrachtwagenparkeerterrein", zo sprak burgemeester v.d. Kroft. „Het enige is dat wij afzien van grondaankopen voor wo ningbouw". Heerlijk, helderHeineken. LEIDEN De Groenoordhallen hebben er sinds gisteren een schitterend restaurant bijgekregen. Het lang verwachte horeca- object is er dan toch gekomen. Sneller nog dan men eigenlijk gedacht had, wist de firma Noorlander het restaurant met zijn originele architectuur van de grond te krijgen. De vrije inval van het daglicht door een meterslang glazen puntdak was voor alle genodigden gistermiddag een reden om zich met een zonnig humeur rond de copieus gedekte tafels te scharen. Joop de Haas en Kees Bock zijn de jonge exploitanten van het restaurant. Zij ontvingen bijzonder hartelijke woorden van onder meer wethouder T. van Aken, de directeur van de hallen, André de Jong en de nestor van de veemarktcommissie Johan Karens. Het was de heer Karens, die, als wederdienst voor zijn leuke toespraak, waarin hij de jonge geschiedenis van de Leidse veemarkt betrok, en voor zijn bijzondere verdiensten tenaanzien van het hele Groenoordhallencomplex, veel waardering oogstte. Hij en zjjn vrouw kregen mooie cadeaus aangeboden en ook de klapzoenen waren niet te versmaden. Het nieuwe restaurant zal bij nagenoeg alle evenementen, die in de Groenenoordhallen verricht worden zijn bijzonder attractie ve functie kunnen waarmaken. Er zijn 540 plaatsen in het fraaie etablissement en wanneer de oude restauratie weer opgeknapt is, kunnen er zich maar liefst 750 gasten nabij de hallen laten verwenden. De komst van het restaurant wordt gezien als de meest spectaculaire ontwikkeling in de geschiedenis van de Groenoordhallen. Vooral als de Tour de France naar Leiden komt zal het bedrijf een onmisbaar element in Europa's grootste spektakel gaan betekenen. Dappere Ronald onderschelden De 13-jarige Ronald Bruggeman uit Alp hen aan den Rijn is gistermiddag onder scheiden met het di ploma van het ..Car negie Heldenfonds". Loco-burgemeester J. Goedhart, overhan digde hem tevens een polshorloge met in scriptie. Ronald kreeg zijn onderscheiding omdat hij met gevaar voor eigen leven zijn 8-jarig neefje Simon Schonewille op 7 april 1977 uit de Oude Rijn van een wisse verdrinkingsdood heeft gered. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een speedboat van een red dingsbrigade uit het Noordhol landse Hoorn is nagenoeg ge sloopt. De boot werd ongeveer drie maanden geleden voor re paratie overgebracht naar Mer cury aan de Ondernemingsweg in Alphen. Gisteren bleek dat uit de boot een mobilofoon met antenne was gestolen, een kom pas, een luidspreker met af standsbediening, twee accu's, een geel zwaailicht en twee cla xons. De totale waarde van de spullen bedraagt 3500,-. Jan van Hout penning voor Soestdijk en haalde Harer Majesteits par ticulier secretaris mr. J. van der Hoeven, die, na koningin Juliana te hebben gepol st, eind januari te kennen gaf, dat er van de zijde der koningin geen bezwaren bestonden tegen het produceren van een Oranje-kwartet. Als filantropisch doel voor de opbrengst wilde H.M. het Natio naal Jeugdfonds aanwijzen, bekend door de actie „Jantje Beton", waarvan prinses Beatrix werkend bestuurslid is. Kogel door de kerk. Ben van Leeuwen blij. Hare Majesteit weer een cadeau erbij en „Jantje Beton" kan met de revenuen gaan strijken. Ben ook trots. Men zal dit gisteravond duidelijk hebben kunnen merken; in kleur waarschijnlijk. Het mooie is ook steeds, dat Ben's Produk- tions in de meeste gevallen althans, ik heb dit geluid zo vaak gehoord geen winst willen maken. Het Zoeterwoude Kwartet begon daar al mee: „ik heb geen zin om 30 cent van een gulden over te houden", zegt Ben ook nu weer, met een belastingtechnisch inzicht. De opbrengst gaat voor honderd procent naar „Jantje Beton". „Ik verdien er alleen maar enor me publiciteit mee", weet Van Leeuwen, die voor z'n Oranje Kwartet de grootst mogelijke medewerking kreeg van de Rijksvoorlichtingsdienst die voor hem veel archieven opende. Ben was op Soestdijk, hij werd voorge steld aan prinses Beatrix op een sympo sium van het 10 jaar bestaande Nat. Jeugdfonds. „Prinses Beatrix stond erop, zelf de drukproeven van het kwartet te corrigeren. Zo bracht ze eigenhandig cor recties aan; bijvoorbeeld het „puur goud" van de Gouden Koets werd veranderd in „bladgoud", en ergens anders draaide ze de namen van haar kinderen om tot een juiste volgorde", vertelde Ben glimmend van trots. „Trouwens, het is me bij het bezoek aan het paleis opgevallen, hoeveel men aan het Hof van Zoeterwoude weet. Ik had de Koningin, Hare Majesteit dus, en de prins al een exemplaar van Zoeter woude 700 jaar toegestuurd. De heer Van der Hoeven tenminste kende dit fami liealbum, volgens Ben. Zo gaat Ben van Leeuwen onbaatzuchtig maandag naar Soestdijk, samen met de Edelachtbare Heer burgemeester en acht onschuldige schoolkinderen (aan de juiste titulatuur zal Ben nooit voorbijgaan), als zesde groep in de lange feliciterende rij van vele duizenden. Dan staan hij en z'n uitzonderlijke kwartet oog in oog met de Landsvrouwe, die wellicht op dat mo ment haar gedachten ergens anders heeft. De acht Zoeterwoudse kinderen vertonen zich (zoals u heeft kunnen ver nemen) als sandwichkinderen, met de kaarten van het kostelijke kwartet op rug en buikje. Wat de burgemeester doet, weet ik nog niet, maar Bens gedachten zullen misschien dan wel weer een eind- weegs verder zijn afgedwaald. TON PIETERS ster van een verzorgingstehuis voor vrouwen die geestelijk uit hun evenwicht zijn geraakt Wanneer de directrice ver moord wordt, lijken al de vijf (en de drie regelmatige bezoek sters van het pand) verdacht^ Maar zoals het een goede thril ler betaamt, blijkt het verleden van de gedode niet smettteloos en haar compagnon-dokter een misdadiger. De psychisch labiele patiënten boden de Timdeler-actrices de kans tot het neerzetten van eni ge fraaie typen; die kans gre pen de dames ook. Niet alleen1 de verpleegden gaven aanlei ding tot gedegen acteerwerk. De bezoeksters deden voor hen niet onder in merkwaardig ge drag. De mannen boden fier tegenspel zonder de' vro.uwen van de planken te spelen. Zonder de andere acteurs en actrices tekort te willen doen, moet ik toch de loftrompet ste ken over de wat oudere dames uit de bezetting van de club. Iedere keer zien juist die weer, kans de volkse, verlopen of vergrijzende typen zó aansteke lijk gestalte te geven. De afwezigheid van „massa scènes" (meer dan vier acteurs tegelijkertijd op het podium) kwam de rust en de concentra tie wel ten goede. Zo kreeg ieder de kans zijn zegje te doen en zijn rol te spelen. Zodat er weer een genoeglijk Timdeler- avondje kon ontstaan. Paul van der Plar* LEIDEN De heer J. C. Vol ker heeft gistermiddag uit handen van wethouder Ooster man van Leiden de Jan van Hout-penning ontvangen. Het ereteken is de heer Volker toe gekend ter gelegenheid van zijn afscheid na veertig jaar verbonden te zijn geweest aan de Gemeentelijke Sociale Dienst van Leiden. Zijn laat ste functie bij de sociale dienst was hoofd van de afde- LEIDEN De Timdelerclub had gisteravond, leek het wel, al haar spelende vrouwelijke leden opgetrommeld om te kunnen voldoen aan de bezet ting van ,De appels van Eva', een thriller van Allan Berthal. Acht vrouwen bonden met drie en een halve man de strijd aan op het podium van de Leidse Schouwburg. Van die acht zijn vijf bewoon- Wethouder T. van Aken verrichtte de officiële opening. Hij werd hierin bijgestaan door het dochtertje van Groenenoordhallen-directeur A. de Jong en het zoontje van de toekomstige exploitant J. de Haas. Op de achtergrond A. de Jong en mevrouw De Haas. twee dagen pillen en poeders geslikt om fris bij Willem voor de Vuist te kunnen verschijnen. Gisteravond vertrok hij met burgemeester J. Detmers en acht Zoeter woudse scholiertjes (twee van elke der vier basisscholen in het dorp en aan de Hoge Rijndijk, door het lot aangewezen, behalve z'n eigen twee dochters, „want die wilde ik er per se bij hebben, uiteind elijk was het allemaal mijn idee"), naar Willems Vuist. Voor de camera liet hij aan Willem en het Nederlandse volk z'n eigen Van Leeuwen-kwartet zien met plaatjes uit het familiealbum. Voordien heeft hij al zo'n veertig Nederlandse ge-» meenten van kwartetspelen voorzien na dat Zoeterwoude in dit opzicht was voor gegaan. Vorig jaar was zijn Sinterklaas cadeau een Van Leeuwenkwartet. „Een tijdje daarna deed m'n vrouw Rietje me een geweldig idee aan de hand: „wat zou het ontzettend leuk zijn, zoiets voor Hare Majesteit te maken". Voor haar verjaardag. Als Ben van Leeuwen een dergelijke tip voor de voeten krijgt kent hij rust noch duur meer. Daarom kwam een hele toestand voor elkaar. Ben, wiens werkkamer thans zo goed als gevuld is met de uitgaven van kwartetspelen, groeiend in getal, zocht contact met «mJïL 1 r-v ,u k - Ndy Kiel thie e groep, die maandag Zoeterwoude zal vertegenwoordigen op het arlijkse défilé langs paleis Soestdijk. VOORSCHOTEN De ge meenteraad maakte gister avond een einde aan vijftig jaar voorbereiding om te ko men tot een eigen zwembad door met algemene stemmen het krediet van 7,- miljoen beschikbaar te stellen voor de bouw van een overdekt zwem bad met buiten-recreatie in de wijk Adegeest. Alle fracties waren verheugd dat thans de bouw van het zwembad verze kerd is. In de raadsvergadering van 2 maart 1928 werd het voorstel van b en w verworpen tot de bouw van een open bad in de Krimwijk nabij de r.k.-kerk. De bouwkosten werden toen geraamd op 53.000,-. In 1941 werd weer een voorstel verwor pen voor een zwembad aan de Elstlaan. De stichtingskosten werden toen geraamd op 140.000,-. Daarna volgden nog lokaties aan de Papelaan in 1943, in 1950 en tot aan 1961 werd ieder jaar bij de begro ting gesproken over een zwem bad. In 1970 kwam er zelfs een stichting. In 1974 werd nog maals een zwembad niet goed gekeurd, in 1976 kwam het Mi- cropolisplan en dat plan werk te vertragend. Het laatste half jaar is er door alle gemeentelij ke instanties hard gewerkt en verwacht kan worden dat per 1 september de eerste spa de grond in kan en Voorschoten in 1979 kan zwemmen. De raad nam nog een voor de historie belangrijk besluit. De scheidende gemeente-secretaris A. Oosterbaan kreeg de ere penning van de gemeente Voorschoten. Zijn verdiensten als ambtenaar en burger van Voorschoten werden belicht door de burgemeester en de nestor van de raad W. Iestra. Aan het begin van de vergade ring werd de nieuwe gemeente secretaris G. A. de Graaff beë digd. Aan het slot van de ver gadering nam de raad afscheid van het raadslid mevrouw F. Cools-Jantzen in verband met haar vertrek naar Den Haag. Haar opvolger wordt Ir. Th. Potma, die al eerder zitting had in de gemeenteraad. Felle discussie vond er plaats over de nota „Verbreding Rijksweg 4" van de Werkgroep Milieubeheer Leiden. Deze nota is toegezonden aan enige ge meenten maar niet aan de ge meente Voorschoten. De heer Iestra (PCC) wilde deze nota van de agenda afvoeren omdat deze niet gericht is aan Voor schoten. Wethouder Eveleens en de PPV-fractievoorzitter H. van Wijk meenden dat bij ver breding van Rijksweg 4 vol- t- gens de plannen van de Rijks waterstaat ook de door Voor schoten niet gewilde Rijksweg 11 weer dichter bij realisatie komt. Bij de stemming staak ten de stemmen: 7 tegen 7 (vijf leden waren afwezig), zodat de nota nogmaals op de raadsa- genda moet komen. ling administratie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllll Burgemeester A. J. Vis van Lei den en burgemeester H. J. M. Bosma van Noordwijkerhout zijn op het Provinciehuis koninklijk onderscheiden. Uit handen van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk ontving burgemeester Vis de versierselen behorend bij de benoeming tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Burgemeester Bosma werd be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Of Hare Majesteit als het overweldigende Koninginnedagdefilé er op zit, man en familie aan het kwartetten kan ik niet zeggen. Eerlijk ik dat, na al die vermoeienis- zo zitten. Voorts weet ik ook of Hare Majesteit van kwartetten Maar ze krijgt wél zo'n kwartet- Het „Oranje Kwartet" zelfs. Hele- afgestemd, in kleuren, op het leven d haar Huis en voorzien van de af- Idineen van koninklijke regaliën, be ns momentopnamen van haar Suri- bezoek. Gisteravond heeft heel en met name het Zoeter- volkje, kunnen zien, dat acht kinderen komende maan- in Soestdijk de trappen van op zullen klimmen om hun bij haar 69ste verjaardag een kwartetspel aan te bieden. De Willem Duys, was zo vriende- „gedurende minstens vier minuten" producer Mieke Benda van de het Oranje Kwartet duidelijk in te brengen en van „passend com- te voorzien, eting-promotionman Ben van Leeu- uit Zoeterwoude heeft de laatste

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3