SEPP MAIER FRIEDL (CONCILIA clubvoetbal basis voor Oostenrijks succes waardevolle bijdrage aan het moreel AAN VOORBEREIDING LIGT HET NIET JATERDAG 29 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 21 MUNCHEN Daaraan ligt het niet. Dé voorbereiding van de Duitse selectie is intensief genoeg geweest. In het begin van dit jaar werd al driekwart van de „grote selectie" opgeroepen om in Keulen een medisch onderzoek te ondergaan. Zij waren de spelers die geacht werden de vrijwel zekeren te zijn voor de eindselec-. tie van 22, wat evenwel de zekerheid van de overigen niet ten goede kwam. Vdór elke oefenwedstrijd en Duitsland had in Engeland, Rusland, Brazilië en Zweden niet bepaald zwakkeren als tegenstan der gingen de spelers in een driedaags trainingskamp. De dag na de competitie* die op 30 april eindigt, komt de selectie een week bijeen in Malente. Dan volgt een vakantie van een week en op 16 mei wordt de selectie wederom verwacht in Malente voor vijf dagen. Daarna nog twee dagen vrij, tot op 21 mei de groep van tweeëntwintig bijeenkomt in Frankfurt, waar vandaan op 23 mei naar Argenti nië wordt gevlogen. Daar ver blijft de groep in Ascochinga bij Cordoba om een dag voor de openingswedstrijd op 1 juni naar Buenos Aires te vertrekken. Ook „het geld" is al lang gere geld. Voor elke wedstrijd dat een club een speler afstaat, wordt vijfduizend mark betaald. De tweeëntwintig geselecteerden ontvangen een „basis" van tienduizend mark, welk bedrag met tienduizend wordt verhoogd als de tweede ronde wordt bereikt. Indien voor de derde en vierde" plaats moet worden gespeeld, komen er nog eens vijftiendui zend mark bij, welk bedrag ook geldt voor het bereiken van de finale en als die wordt gewonnen, wordt nog eens vijftienduizend mark uitbetaald. Josef-Dleter Maier is de senior van het Duitse team en met zijn onverwoestbaar optimisme ook metterdaad „de vader van de Mannschaft". IVTÜNCHEN Een merkwaardige figuur, die Sepp Maier. De oudste van de „Mannschaft" van Helmut Schön maar volgens eigen zeggen nog lang niet-aan het eind van zijn carrière. De optimist die als een Frits Flinkevleugel destijds bij FC Amsterdam voor de humor zorgt maar van zichzelf beweert een ernstig mens te zijn. Een doelman van wereldformaat die nog groter had kunnen zijn als hij zijn hart ook niet verslingerd had aan tennis, waarin hij óók een grote had kunnen zijn als hij zich niet zo intensief met voetbal had ingelaten. Die Josef-Dieter Maier „er zijn er in Beieren weinig die Josef heten en niet volgens ons eigen taaltje Sepp worden genoemd" was een van de zeer weinigen in Duitse voetbalkringen die niet wee klaagde en de tanden knarste na de ont hutsende nederlaag van 31 tegen Zweden op 19 april. Twee dagen daarna, op de training van zijn club FC Bayern, rollebol de hij door het gras als een jonge hond, was hij de enige die elk stuntje van zijn ploeggenoten met een daverend „bravo" honoreerde en in zijn eentje bezijden het doel ging staan om te trachten met „krom me ballen" te scoren. „Dan kan ik zelf eens zien hoe die jongens dat doen die me op zo'n manier willen passeren". Sepp Maier IS iemand in het Westduitse voetbal. Jonge en oudere aanhangers van Bayern Miinchen die naar het trainings centrum zijn gekomen, bewonderen hem met open mond. FC Bayern houdt er een riant complex op na waar de trainingen worden gehouden, de lagere teams en de amateurs spelen, de handbal- en basketbal lafdeling is ondergebracht, de kantoren van de club, en de dameselftallen hun kunsten kunnen vertonen. Die middag arriveert Sepp Maier als laat ste op de training. Binnen enkele minuten heeft hij zich gehuld in de slobberige trui, de te lange broek en de te hoog opgetrok ken kousen. Alle spelers dragen een hel blauw trainingspak maar Maier doet het met een broek van onbestemde kleur en een sterk verschoten jack. Hij trekt meteen zijn handschoenen aan en doet die ook niet uit als de mannen achter trainer Gyula Lorant over het veld huppelen, sprintjes trekken en wat oefeningen met de bal doen. Het eind van de competitie nadert en de training stelt niet veel meer voor. Voor FC Bayern is er niets meer te bereiken dan een zwak middenmootplaatsje. Eens ver overde FC Bayern drie Europa Cups voor kampioenen (1974, 1975 en 1976), de we reldcup in 1976, de Europa Cup II in 1967, vijf Duitse titels waarvan de laatste in 1974 en evenzoveel malen de Duitse beker, waarvan de laatste in 1971. Bayern Mun- chen, het Feyenoord van West Duitsland: vergane glorie. Onvermijdelijk het beamen. De club verkeert in zodanige financiële moeilijkheden dat zeer voor zichtig met contracten wordt omgespron gen. De „Nationalmannschaft" loopt na de achtereenvolgende nederlagen tegen Bra zilië en Zweden met het schaamrood op de kaken. Behalve Josef-Dieter Maier. „Na elke top volgt een teruggang. Dat is onvermijdelijk. Kijk naar Real Madrid en naar jullie Ajax. Grote voetballers zijn dun gezaaid en als ze er zijn, moeten ze zoveel kosten en dan nog eens veel verdienen dat ze onbetaal baar zijn". Als hij zich omdraait, blijkt hij ook de enige te zijn die op zijn trainingsjack niet de naam heeft van de firma die voor het nationale team van West Duitsland specia le voetbalschoenen heeft ontworpen. Sepp Maier een „eenling"? Soms voelt hij zich eenzaam, zoals in het Rasundastadion in Stockholm waar de nederlaag werd gele den die heel voetbalminnend Duitsland in zak en as stortte. Hij had de gehele eerste helft niets te doen, kreeg één bal en dat v/as ook nog een doelpunt. Weliswaar een onhoudbare inzet, maar toch. Hij raakte licht geblesseerd en maakte plaats voor Burdenski van Werder Bremen die over duidelijk demonstreerde dat hij niet de ideale vervanger is van Sepp Maier. Die plaats wordt geclaimd door Bernd Franke van Eintracht Braunschweig maar het is zonneklaar dat Maier in Argentinië in het doel zal staan. Het gaat niet goed met Bayern noch met het nationale team. Sepp Maier, op 28 februari vierendertig jaar geworden, moet Dilemma „Die blessure stelde niet veel voor maar je wilt geen risico lopen. Dat is het dilem ma voor onze spelers. Aan de ene kant zijn ze als de dood dat ze door een blessu re worden uitgeschakeld, aan de andere kant moeten ze er alles aan doen om straks tot de laatste tweëentwintig te behoren. Iedereen wil laten zien wat hij kan, alsof Schön dat niet al lang weet,- maar dat tast wel de ploeg als team aan. Als duidelijker wordt hoe de ploeg eruit zal gaan zien, zal er ook wel meer eenheid komen in het elftal". Een strohalm waaraan heel Duitsland zich vastklampt maar geen toonbeeld van zelf verzekerdheid. Onder de warrige „perma nent" die ook Maier rond de schedel heeft laten draperen, moet in zijn gedachten onzekerheid zijn geslopen. Maar daarvan laat hij niets merken. Hij gokt op het Duitse moreel en draagt daartoe zijn steen tje bij met hier een grap en daar een spits antwoord. Een voetballer, die rustig door gaat en zich niet bovenmatig ergert maar relativerend optreedt, ook ten aanzien van zijn eigen, indrukwekkende palmares. Op 18 februari van dit jaar beleefde Sepp Maier een gedenkwaardige dag. Voor de vierhonderdste keer in successie verdedig de hij het doel van FC Bayern. „Maar we verloren wel van Schalke", waarmee hij aangeeft dat dit voor hem toch wel wat zwaarder woog dan het tijdperk van 20 augustus 1966 tot 18 februari 1978 met het onaantastbare record van vierhonderd duels achter elkaar bij zijn,club, nog over troffen met een groter aantal wedstrijden ook een record dat hij in de Bundesli- ga speelde. „Als je maar rustig doorgaat, komen die records immers vanzelf". Sepp Maier staat voor zijn vierde wereld- toernooi, zij het dat hij in 1966 in Engeland wel tot de selectie behoorde maar niet onder de lat kwam. Voor Argentinië is dat een onomstreden zekerheid. Een van de weinigen die erop kunnen rekenen erbij te zijn en ook te spelen. „Voor vrijwel elke andere plaats zijn meer gegadigden en hangt alles af van de vorm, al is natuurlijk een man als Berti Vogts niet weg te denken". Vogts is dan ook een van de zes spelers uit de grote selectie voor Argentinië die de triomf van 1974 meemaakte; met Maier, Schwarzenbeck, Bonhof, Höness en Hol- zenbein. Ook voor Sepp Maier, maar wie had anders verwacht, weegt het ontbreken van Beckenbauer en van zijn grote vriend Paul Breitner loodzwaar. Hij schaart zich daarmee in het koor van ontgoochelden, dat in pianissimo slechts het woord „berus ting" zingt. Want wie ziet de oplossing? Optimist Sepp Maier? „Als de competitie is afgelopen, kan iede reen zich helemaal concentreren op Argen tinië. En dat dit geb'eurt, is de enige zeker heid die we nu hebben. We moeten een wereldtitel verdedigen en daarvan is iede reen doordrongen maar je kunt daaraan pas optimaal denken als je competitiebe sognes achter de rug zijn. We hebben er negen bij van FC Köln en die denken vooreerst in hoofdzaak aan een Duitse titel. Er kan in een maand nog zo veel veranderen". Daarop hopen Sepp Maier en heel West Duitsland want meer dan hoop kan nie mand de wereldkampioen schenken. Zelfs de met optimisme doordrenkte Sepp Maier niet, HERMAN VAN BERGEM van het Oostenrijkse nationale elftal, bleef ook na die blunder in Wenen het volste vertrouwen in me hebben. Dank zij hem kreeg ik de kracht om revanche te nemen op mezelf'. Koneilia had die hulp van Senekowitsch hard nodig, want als het aan Max Merkel had gelegen zou „die ezel" nimmer meer in actie zijn gekomen, want Koneilia had het bij de directeur-sportif van de Oostenrijkse voetbalbond helemaal verbruid. Absolute held Inmiddels is Friedl Koneilia de absolute held van het Oostenrijkse voetbalvolk, dat zijn zonden tegen Oost-Duitsland al lang weer is vergeten en sinds de plaat sing voor Argentinië in vuur en vlam staat omdat eindelijk is afgerekend met de twintig magere jaren van het Oosten rijkse voetbal. Koneilia: „Het WK leeft enorm in Oosten rijk. Per dag krijg ik wel zo'n honderd brieven met allerlei nuttige en minder nuttige wenken voor het verblijf in Zuid- Amerika. Ons volk leeft enorm mee. We zijn op dit moment razend populair. Je kunt zien dat Oostenrijk als voetbalnatie weer een beetje meetelt in de wereld". In Argentinië zal het niet meevallen voor Oostenrijk om de eerste ronde te overle ven. Want hoewel bijkans het hele volk ervan overtuigd is dat Oostenrijk zal door dringen tot de laatste acht, wacht de ploeg in Zuid-Amerika een loodzware poule met Brazilië, Spanje en Zweden als tegenstan ders. Koneilia: „Toch een groep met moge lijkheden. Hoewel ik het optimisme van anderen niet helemaal deel, zijn we beslist niet bij voorbaat kansloos. De onderlinge verschillen tussen Spanje, Zweden en ons zijn niet zo groot. De vorm van de dag, alsmede een beetje geluk, zullen bepalend zijn. Brazilië is natuurlijk te sterk, maar wie met Brazilië overgaat naar de tweede ronde staat nog lang niet vast". Bekroning Een goed resultaat zou voor Friedl Konei lia, met bijna veertig interlands één van de meest geroutineerde spelers in de Oos tenrijkse selectie, de bekroning zijn van een uitstekend seizoen. Want hij immers stond ook aan de basis van de Europa Cupsuccessen van Wacker Innsbruck, de club van onze oud-bondscoach Georg Kes- sler. Pas in de kwartfinales eindigde het Oostenrijkse avontuur. Borussia Mon- chengladbach bleek toen net iets sterker, hoewel daar in de openingswedstrijd in Innsbruck (31) niet veel van te merken viel. Koneilia: „Aan het Oostenrijkse clubvoet- bal kun je merken dat het goed gaat met ons. Temeer omdat die resultaten worden behaald zonder duurbetaalde sterren uit het buitenland. In feite is die situatie voor het nationale team nog gunstiger, want de as van het elftal speelt niet hier, maar in het buitenland. Denk aan Krieger bij Club Brugge, Jara bij Duisburg en Kreuz bij Feyenoord. Problemen om hen op tijd in te passen voor het nationale elftal ver wacht ik niet. We hebben een vrij goede voorbereiding op het WK. In de laatste paar weken voor Argentinië groeien we ongetwijfeld allemaal naar elkaar toe, zo dat we straks op ons sterkst zijn". Hoe sterk Oostenrijk precies is, kan het Nederlands elftal kort voor het vertrek naar Argentinië ondervinden, want voor 20 mei staat in Wenen de interland Oos tenrijk—Nederland geprogram- Wacker Innsbruck, de club van Friedl Konei lia, werd in de kwartfinales voor de Europa Cup uitgeschakeld door Borussia "Monchen- gladbach. Thuis werd met 31 gewonnen op de foto staat Koneilia op het punt een save te verrichten op een kopbal van Borus- sia's Lienen uit volgde de uitschakeling. Het clubvoetbal tiert niettemin in Oostenrijk en dat acht Koneilia de basis voor de inter nationale successen van de Oostenrijkse ploeg. meerd. Koneilia: „Voor ons en ongetwijfeld ook voor Holland, de laatste test. Tegen die tijd moeten we klaar zijn. In dat duel tegen de nummer twee van de wereld kunnen wij inzicht krijgen in onze mogelijkheden in Argentinië. En die kunnen wel eens groter zijn dan buiten Oostenrijk verwacht wordt, want we zullen in Zuid- Amerika alle krachten bundelen om ons land in de internationale voetbalwereld weer een beetje aanzien te geven". rob hartog ftNNSBRUCK „Weg met die 2jrent. Ik wil geen ezel in het j'Boel". Deze aan duidelijkheid ^ïiets te wensen overlatende uit- p .spraak van Max Merkel stond eind september vorig jaar in ""de" schreeuwende koppen op de Sportpagina's van de Oostenrijkse 0 9* '«.dagbladen. Lijdend voorwerp van „raon (Merkels woede was Friedl Konci- oo'dongia, 30 jaar oud, doelman van Wacker Inssbruck en van het Oos- lenrijkse nationale voetbalelftal. "°°"fHij en niemand anders werd door zuiden izowel Merkel als door het Oosten- zuidantrijkse voetbalvolk onverbiddelijk 1 «oordiaanSewezen a's de man die er .verantwoordelijk voor was dat ^Oostenrijk wel af kon zien van (Argentinië. 'fWat was er gebeurd? Koneilia: „We speel- [den in Wenen, in het Praterstadion, de i, '{kwalificatiewedstrijd tegen Oost-Duits- ,j land. We stonden met 1—0 voor toen ik een Oostduitse aanval onderschepte. Om Max Merkel, adviseur van de Oostenrijkse voetbalbond (links), zag helemaal niets in Koneilia. Coach Senekowitch (rechts) zag het heel anders. een beetje tijd te rekken treuzelde ik met uitschieten. Al eerder had de Britse scheidsrechter Reynolds me daarvoor ge waarschuwd. Dit keer werd het hem te gortig. Hij gaf een vrije trap aan Oost- Duitsland. Hoffman maakte daaruit de gelijkmaker." Dat doelpunt van Hoffmann bracht Oost- Duitsland met één been in de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal. Het andere been kwam er echter nimmer meer terecht, want Friedl Koneilia sleepte Oos tenrijk er in de returnmatch in Leipzig met tal van wonderbaarlijke reddingen door heen, zoals hij later een fantastische wed strijd speelde in Izmir, waar Oostenrijk zich voor het eerst sinds twintig jaar plaat ste voor de eindronde van het WK. Koneilia: „Helmut Senekowitch, de coach t het, n een kwesl assa i ook i Is crén locolaf len zoi nen zi -rij isl op ga >ndanl de rslage iets r de Si klein zelnoi i de is i[ 4 AD jgeslo ir is dié is. Ai gezé

Leidse Courant | 1978 | | pagina 21