Verandering gezocht, het toverwoord is NEP Dertig jaar Israël momentopname 2 hisi deze eel e die ingsmZALEM, april „We hebben Menachem Begin bek ge kozen omdat we zo gek op hem waren", zegt rk Vn Livni in de vliegtuigstoel naast me, „maar omdat d|a bijna dertig jaar Labour verandering wilden". (niekie verandering is Israël volop bezig te krijgen en ordet Begin mogen de meningen verdeeld blijven, stellig bijzondere man, maar niet de architect van de d5|ezingsoverwinning van vorig jaar. Dat was num- vers twee in de Likoed-hierachie Ezer Weizman, nu ÏWV ster van Defensie. Wat heet trouwens winnen? Veel 'P A^rkelijker dan de Likoed-winst (van 38 naar 47 ruis in de Knesset) was het verlies van de Ma'ararch, die zo lang verantwoordelijkheid i gedragen, de partij van Golda Meir en Peres, van enji en Abba Eban, die van 51 terug viel op 31 zetels. gel aet opmerkelijkst de winst van een nieuwkomer, speejiet woord verandering uitdrukkelijk in zijn naam welgeschreven, de Democratische Beweging voor Ver- van prof. Yigael Jadin, de archeoloog die de Stavingen leidde van de rotsvesting Masada aan de t te n Zee, eens paleis van Herodes en laatste bolwerk tevo joods verzet tegen de Romeinen, nu een nationaal Jadin - in '48-'49 stafchef van het leger dat h de Arabische invasie van het lijf hield - won 15 acht\s in één klap. «tendering dus. Waarom? Omdat Israël niet meer is 11 2j<het ons op afstand lijkt te zijn, een land in de groei, vooris dertig jaar, ruim volwassen en bevoogding kenne- Livni formuleert het aldus: „Je moet goed maken, zegt hij, tussen een jood en een -rsjeih. Er is een groot verschil, het is totaal wat anders. ient$\ is niet langer allereerst het toevluchtsoord van de (haiolgden, de wijkplaats voor hen die de massa-slach- ^«overleefden, het thuisland van wie zich de verschrik url^en herinneren. Die generatie is er nog wel, de joden ioog in oog hebben gestaan met de vrees om te eit sljen uitgeroeid en de pioniers onder hen die de accftve staat hebben gesticht, een plechtanker van hoop Carmen-avocados voor Europa: een produkt dat in buitenlandse schepen werd verladen, terwijl de Israëlische koopvaardijvloot meer dan elf weken stil lag Bij de momentopname van deze droevige situatie behoort vervolgens, dat de nieuwe regering de loontrekkers tegemoet lijkt te treden met een vertoon van flinkheid, dat in de gegeven omstandigheden als vanzelf het beeld oproept van de olifant in de porseleinkast. In de week van mijn bezoek verschijnen er voor het eerst in dertig jaar twee dagen geen kranten. Na die twee dagen staakten radio- en tele visie-journalisten door De Israëlische koopvaardijvloot lag al elf weken werke loos, en de staatsrederij ZIN had bereids een deel van haar dreigement uitgevoerd en 10 schepen verkocht Ook El-Al ging uit de lucht, de grote vogels met de blauwe staarten moedeloos liggend op hun nest in Lod, gestran de reizigers wanhopig pogend andere maatschappijen te vermurwen, het regende afzeggingen van toeristenbe zoek. „Redt El-Al" smeekte de nieuwe directie in een pagina-grote advertentie in een beroep op de publieke opinie. Zij had echter zelf de zaak gesloten, want die is verziekt en dat weet iedereen, zei het management: acht werkcomité's maken in feite de dienst uit en dat kan niet langer worden getolereerd. Maar als het mes er in moest, moest het dan nu en op deze paniekerige manier? En toen gingen tenslotte ook nog een dag alle scholen dicht: de salarissen zijn laag en de aangekondig de politiek van Simha Ehrlich is, dat hij loonsverhogin gen wil baseren op arbeidsproductiviteit en dat de openbare dienstverleners minder in de geneugten zullen delen. Zo is de verandering gekomen. En er is nog meer in petto, want Flomin heeft zijn eigen troetelkind: de regering gaat haar aandelen in veertig tot vijftig bedrij ven op de markt verkopen, te beginnen met die van drie banken. Achteruit met de staatsbemoeiing, vooruit met het vrij ondernemen, het mes in de bureaucratie: dat zijn de nieuwe wegwijzers. En wat met de idealen die de pioniers van Israël over de opbouw van een socialisti sche staat hebben gehad? Veel zal afhangen van de reactie van de Histadroet, het machtige vakverbond met z'n 1,3 miljoen leden, door Begin in een zwak ogenblik al eens als „bolsjewieken" aangeduid. De Histadroet, zelf een van de grootste werkgevers van het land, heeft onder leiding van secreta ris-generaal Jeruham Meshei tot nog toe onderkoeld en omzichtig geopereerd. In de industrie werd een loonsver hoging van 12,5 procent per 1 april en nog eens 2,5 in oktober overeengekomen, maar de dialoog met Ehrlich duurt voort, allereerst over de prijzen, waarvan Meshei er een aantal bevroren wil zien. JAN ONSTENK WÊ Ie mannen van de aan de macht zijnde Likoed-coalitie die tot de haviken rden gerekend: premier Menachem Begin en generaal Arik Sjaron, de ■voerder die in de Yom Kippoer-oorlog van 1973 het Suez-kanaal overstak Ihet Egyptische Dei listér van landbouw. houvast in Eretz-Israël. Maar zij vormen een slinkende jderheid Een pond voor dertien cent. Het toverwoord is NEP. De drie letters betekenen hetzelf de wat zij ooit in de Sovjet-Unie betekenden: een Nieuwe Economische Politiek, maar voor de rest wordt iedere vergelijking mij glimlachend afgeweerd door Jehezkel Flomin, de vice-minister van financiën. Want de NEP in Israël bedoelt eerder een bevrijding te zijn uit het bureaucratische netwerk dat in vroeger jaren van staats wege is gevlochten, om aldus - en vooral - ruim baan te maken voor het particulier ondernemen en het vrije spel van de maatschappelijke krachten. Het is een zeer herkenbaar en onvervalst liberaal geluid dat hier klinkt, al is het nog te vroeg - de NEP begon vorig jaar op 28 oktober - om vast te stellen of het ook de verwachte welluidende melodie oplevert. Vooralsnog is eerder een puinhoop te zien gebleven. Gebleven, want zij was er al. De NEP begon met een nieuwe devalutatie van het Israëlische Pond, de Lira, met liefst veertig procent. Nu waren daar al vijf devaluaties aan voorafgegaan (80 procent in 1953, 67 in 1962, 17 in 1967, 20 in 1971 en 42 in 1974 na de Yom Kippoer-oorlog) en het eindresul taat is dat dit pond, een naam die toch enig gewicht suggereert, nu is terechtgekomen op ongeveer 13 cent. Volgens de klassieke theorie is dat goed voor de export, maar het maakt de import duurder en omdat Israël veel meer in- dan uitvoert, joeg de jongste devaluatie de inflatie verder omhoog. Ook daarover bestaan cijfers om van te rillen. De kosten van levensonderhoud stegen in het jaar na de Yom Kippoer, 1974, met 56 procent Het volgend jaar was gunstiger - 23,5 procent - maar in 1976 was de prijsstij ging weer 38 procent. De vorige schatkistbewaker Jehos- hua Rabinowitz had gehoopt de inflatie in 1977 tot 27 procent te kunnen beperken, maar de NEP heeft er tenslotte 42 procent van gemaakt en Rabinowitz heeft dan ook geen goed woord over voor de verrichtingen van zijn opvolger, de inmiddels al befaamde Simha Ehrlich, hoe fraai diens naam voor een department van financiën ook klinkt.Flomin is echter, net als zijn collega, optimistisch, althans niet verrast door wat er met de prijzen is gebeurd: dat was voorzien. Eerste opzet van de NEP was nu eenmaal om voortaan de lira-koers zijn eigen waarde op de geldmarkt te laten vinden en niet langer te werken met allerlei kunstmatige koersen voor verschillende doeleinden in samenhang met een sturend systeem van belastingen en subsidies. Tegelijk schafte Jehezkel Flomin in de Knesset peinzend over zijn aandeel in de NEP, de Nieuwe Economische Politiek: de regering gaat haar aandelen in veer tig tot vijftig ondernemingen aan het publiek verkopen. de NEP de heffingen op de import af (gemiddeld 15 procent) maar ook de exportsubsidies. Het beoogde doel van de gehele manoeuvre is allereerst om nieuw kapitaal in het land te krijgen: de kapitaal-im port werd 45 procent aantrekkelijker. Vrijer geldverkeer, het afschaffen van importvergunningen, verhoging van de BTW, prijsverhogingen o.a. voor benzine en vervoer behoorden evenzeer tot het NEP-pakket, dat uiteraard ook van grote invloed is op de lonen. En op de begroting. Popeye zonder spinazie Ehrlich kwam met een miljoenennota van rond 180 miljard pond, waarvan niet minder dan één-derde dit jaar nodig is voor rente en afbetaling van staatsschulden (een erfenis van Labour, waarvoor Flomin een scherp beeld gebruikt: ze speelden Popeye, maar vergaten de spinazie), één-derde voor defensie en de in verhouding schamele rest voor alle andere onderwerpen van staats zorg. Het gevolg laat zich raden: te weinig geld voor woningbouw, onderwijs, sociale diensten, enzovoort. Wat Sjaron in de Sinaï als „voldongen feit" wilde vast- en zijn defensie-collega Ezer Weizman liet stilleggen: bulldozers bij de aanleg van wegen naar nieuwe nederzettingen i sabra's groeien is een sabra, het woord waarmee men allen die in Israël zelf zijn geboren. Die aanduiding vondst te zijn van Chaim Weizmann, de eerste Sabra is de vrucht van een cactusplant: van buiten, smakelijk en sappig als men de heeft doorbroken. Dat is het beeld van de Israëli, een menigte van vooral jongeren, die meer dan de helft van de bevolking vormen, er zijn nog maar weinig sabra's van t vader in Israël werd geboren: niet meer dan éen vijf. De helft van hun vaders kwam oorspronkelijk en het Midden- en Nabije Oosten, hen bijvoorbeeld de joodse gemeenschap van die in 1949-1950 bijna in haar geheel - 46.000 naar Israël werd overgevlogen in een beroemde die elders in de wereld als het „vliegend tapijt" maar hier met fijner historische zin wordt met een verwijzing naar Exodus 19:4: „Op heb ik u gedragen en hier bij mij die helft dan verder nog de zeer velen o.a. en Marokko; de rest van de sabra-vaders stamt uit Europa. meeste sabra's hebben dus van huis uit verno- hoe het de Joden in de wereld is vergaan, maar generatie hier is het in beginsel niet anders onze: zij bouwt haar eigen leven op, met ervaringen, van de eigen tijd. Maar in een land waar de atmosfeer zo vol is van de historie vele eeuwen en tegelijk zo duidelijk doortrokken met element van onzekerheid, omdat het bestaan er nog bevestigd is in vrede, blijft een spanning voelbaar, wil vrede, en velen willen haar nu, maar een is niet bang om als jood te worden uitgeroeid, zorg geldt veeleer de jonge staat, die hij niet wenst te zien. Je moet het zo'n beetje zien nieuwe auto, zegt Aaron. Daar ben je zuinig geen krassen en deuken. is zeker te simpel en het staat in elk geval van welk hooggestemd ideaal dan ook. Het is gericht en dat is precies de denkwijze politieke topfiguren als Ezer Weizman en hun Israël is niet een land van bange joden van weerbare Israëli's, zelfverzekerd, maar ook van twijfel. de Jom Kippoer-oorlog van 1973 de Arabische een kick heeft gegeven, gaf zij het Israëlisch een deuk. De leiders bleken te kunnen hoewel de aanvankelijke schade militair tenslotte kon worden hersteld, dankzij o.a. een dwarse als generaal Ariël (Arik") Sjaron, de aanvoerder brigades die het Suez-kanaal overstaken, het Derde leger van zijn verbindingen afsneden naderden tot bij kilometerpaal 101. Sjaron is van landbouw en was een paar maanden de drijvende kracht achter de poging, om han- de onderhandelingen met Egypte nieuwe „voldon- te scheppen door uitbreiding van deTsraeli- nederzettingen in de Sinai'-woestijn. Een psychologi- blunder, onmiddellijk door de woedende pragmati- afgestraft, met een zwakjes tegenstribbelen- op de achtergrond, van twijfel: de militaire ingreep in Zuid-Libanon een nieuwe blunder, een krachsvertoon dat vele het leven kostte en z'n feitelijke doel Men kan moeilijk aannemen, dat dit het verandering is dat de Israëli's in meerderheid Geldt dat ook voor wat er nieuw is op ander

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19