lerse goden hebben het goed voor met bedaagde reizigers Toerisme in Bretagne in oliebrij verstikt In Ierland, de achtertuin van Europa, is de huifkar numeriek nog steeds overwinnaar van het gemotoriseerde welvaartsblik Naast de tinkers maken toeristen steeds meer gebruik van deze bedaagde vorm van vervoer. dan wel te verstaan. Dus de regen jas beslist niet thuis laten). Nog meer verrassingen wachten de reiziger, als hij nog even aoorfietst naar Achill Island, een stille oase vol heide, die de berghellingen van Slievemore bedekt. Het is een oude, totaal verlaten streek met spook- stadjes en aan de zeezijde de hoog ste en steilste kliffen van Europa. Rondom dit eiland worden ook haaien gevangen. Achill Island is een droomoord voor rustzoekers, die leven in de ijzer- sterke wetenschap, dat ze verderop niks te zoeken hebben. Voör hen is de Buckfield Inn op maat gemaakt: een piepkleine herberg met geweien aan de muur en opgezette minia tuur-roofdieren op alle kasten. Er staat een aftandse piano klaar voor passerende muzikanten en de plan kenvloer ruikt naar carbolineum. De gast, die vier noten gespeeld heeft (het hoeft niet per se Chopin, of Beethoven te worden. Het mag j ook best „Jan daar ligt een kip in het water" zijn) wekt daarmee auto matisch een vrouwtje van naar schatting 300 jaar oud, dat zonder enige bestelling af te wachten gelijk welgemoed begint met het bakken van eieren en het snijden van wit brood. Met de thee (gitzwart en ijzersterk), de marmelade en de bo ter recht van de koe moet .dit kleine godenmaal gehonoreerd worden met zestig pennies, zeg twee gulden. Daar komt een Nederlandse ober niet eens voor uit zijn stoel. „Waar achtig", denk je op zo'n moment, „Ieren zijn voorwaar geen geldwol ven. Zij zijn al bar tevreden met een handje geluk en met een plotselinge gast, die met hen uitgebreid wil discussiëren over het weer". En als je dan toch in Ierland bent, zou je toch goed maf zijn, als je in één moeite ook nog niet even een bezoek brengt aan Connemara, de grimmige bult op het lijf van Euro pa, die als het mooiste landschap van Ierland wordt beschouwd. De Twelve Bens, een imposante berg keten beheersen dit gebied, waar eindeloze stenen muren de akkers volgens een streng verdeel en heers systeem hebben verkaveld. Conne mara is spaarzaam bevolkt en het openbaar vervoer is een uiterst ar metierige verliespost. Er wordt dan ook veel gelift door bewoners van de streek, die uw gastvrijheid on derweg graag belonen met een won derlijk verhaal. Giet men daarna in een plaatselijk café nog een whis- kietje in het keelgat van de lifter, dan kan de avond plus de corres ponderende nacht niet meer stuk gaan. Vergeet in elk geval niet de Sky Road te verkennen, deze serpentine- weg ten westen van Cliften voert bijna tot de hemelpoort en geeft de berijder het opwindende idee, dat hij los is van de aarde. Opzij ver dwijnt het aquarellandschap lang zaam in de mist; het laatste, wat je ziet, zijn de rookpluimen uit de kabouterschoorstenen van de witge kalkte boerderijen. Daarachter schittert de spiegel van de zee, waarin het vocht van eeuwen eer biedwaardige kringen heeft getrok ken. Na zo'n tocht smaakt de dun uitges neden gerookte zalm in het enige restaurant van Cliften opnieuw als godenspijs. En de goden hebben het hier goed met de reiziger voor: voor een portie gerookte zalm, in Neder land langzamerhand onbetaalbaar er worden al prijzen voor betaald tussen de 25 en 30 gulden vraagt de Ierse restauranthouder nog steeds een schamele bijdrage. En voor de zoveelste keer neem je het besluit om voorlopig niet verder te reizen en eerst die onuitsprekelijk mooie natuur diep in je herinnering te etsen. Por het turfvuur maar wat hoger en schenk de glazen nog eens bij. Achter het stoffige raam gaat de zon bloedrood en met dramati sche statigheid kopje onder in de Atlantische Oceaan. Nog een paar seconden licht de Ardbear Bay op; dan worden de heuvels aan de over kant rigoureus uitgegumd en haakt de dag voorgoed af van het eiland, dat nog steeds als Doornroosje wacht op het moment, waarop het wakker zal worden gekust Wat mij betreft behoeft men daar mee geen haast te maken. Bretagne beschikt. Dat wil dus zeg gen dat maar liefst 750 kilometer gespaard is gebleven; alle populaire stranden van Zuid-Bretagne, met name de zuidkust van Finistère, de Morhiban, de Cöte d'Amour en de Cöte de Jade, die zich uitstrekken tussen de rede van Brest en die van Nantes hebben geen druppel olie gehad. En dat geldt ook voor de kust van Paimpol oostwaarts tot Saint-Malo, waaronder de baai van Saint Brieux, de badplaatsen van de Cóte d'Emeraude en een deel van de Cóte de Granit Rose. Daar is de situatie volkomen normaal en moet een vakantieganger toch echt een respectabel aantal glazen cider naar binnen gieten om in de olie te ra ken." Majesteitelijk Anton van 't Land vindt deze ont wikkeling niet alleen alarmerend voor zijn eigen portemonnee, maar ook voor de beurzen van Bretonse huisjesmelkers, die nu in hun maag zitten met een enorme hoeveelheid aanbiedingen in schitterende kust gebieden, die in feite geheel olievrij zijn gebleven. „Ik heb majesteitelij ke vakantiehuizen van zo'n 500 gul den per week, waarin je met zes mensen vorstelijk kunt recreëren", zegt hij, „maar ik raak ze aan de straatstenen niet kwijt Want als men eenmaal in paniek is, kost het heidens veel moeite om vakantie gangers te overtuigen van de waar heid. Mijn vaste klanten weten ge lukkig beter. Die wisten precies, welke gebieden door de olieramp getroffen zijn en hebben hun boe kingen dan ook vrijwel niet geannu leerd. Ze hebben thuis de kaart van Frankrijk erbij gehaald en aan de hand van de publicaties de streken opgezocht, die de olie-plaag te ver werken hebben gekregen. En in ne gen van de tien gevallen bleek tot hun opluchting dat de accommoda tie, die zij gehuurd hadden, honder den kilometers van de vervuilde plaatsen lag. Maar voordat alle klanten daar van overtuigd zijn is de zomer van 1978 al hoog en breed weer voorbij." Anton van 't Land is enkele weken geleden zelf naar Bretagne gereisd om met eigen verbijsterde ogen de verwoestingen te zien. „Het is inder daad ellendig, wat je daar ziet", geeft hij toe, „maar het toerisme heeft onder die olieramp toch be duidend minder te lijden dan flora en fauna. De vakantieganger, die deze zomer in Bretagne rondtoert, zal verdacht weinig vogels meer zien vliegen. En dat is natuurlijk doodjammer. Maar of zijn vakantie- plezier daardoor volledig bedorven wordt, waag ik te betwijfelen." Wind en getij Oók Jean Gallot, directeur van het Nationaal Frans Verkeersbureau in Amsterdam, is zojuist teruggekeerd van de Bretonse brijpotten, waar hij de volgende zaken registreerde: „het gebied, dat deerlijk door olie vervuild is, beslaat nu 350 kilometer langs de noordelijke kust van Finis tère en het departement Cötes du Nord. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat slechts 240 kilometer getrof fen was, maar tijdens de recente stormen werd een deel van de al weer naar zee afgedreven olievelden door wind en getij op de rotsige kust geworpen, die tot op dat mo ment nog gevrijwaard was gebleven van olie. Om exact te zijn: de intense vervuil ing loopt van de stranden van de Pointe Saint Mathieu tot aan Per- ros-Guirec. Men is daar echter met man en macht bezig om de kostbare zandstranden weer schoon te ma ken. In het departement Finistère zijn momenteel ruim 3500 militairen en 2000 vrijwilligers bijna perma nent in actie. Zij opereren vanuit 35 werkcentra en profiteren optimaal van de gunstige weersomstandighe den en de getijden. Afgezien van deze mankracht beschikt men ook nog over 100 pompen, 81 tankwa gens, 84 vrachtwagens, 245 kipkar ren, 28 wagons van de Franse Spoorwegen, 3 vrachtschepen en 35 schepen uit diverse landen, welke laatste tot taak hebben om de nog op zee drijvende olievelden op te sporen en met krijt te bespuiten. Men probeert flora en fauna zoveel mogelijk te sparen en daarom wor den giftige bestrijdingsmiddelen slechts in uiterste noodzaak ge bruikt. Verwacht wordt, dat het hei dense karwei van het afspuiten der rotsen langs zee twee maanden in beslag zal nemen. Daarna zal het ergste leed geleden zijn en staat Bretagne, zij het niet geheel onge schonden, weer open voor liefheb bers van rust, ruimte, een voortref felijke Franse keuken en volop strand en water, dat tegen die tijd hopelijk zijn ergste wonden heeft schoongelikt. Mer. man en macht wordt gewerkt om de stranden voor het toeristenseizoen schoon op te leveren. WIJN EN TRUN OP VOLLE ZEE Beroemde wijnen als Bordeaux, Port en Sherry zullen hoofdonder werp van vele gesprekken en even- zovele consumpties zijn aan boord van het cruiseschip Danae van de Griekse rederij Carras, dat op 15 september begint aan een rondreis langs de bekendste wijngebieden van Zuidwest-Europa. De Danae vertrekt voor deze zilte trip naar lokkende druiven vanuit Amster dam, dat door Carras opnieuw als thuishaven voor de zomermaanden is verkozen. In de periode van 29 juni tot 20 augustus maakt de Da nae vanuit de hoofdstad ook een zestal dertiendaagse cruises naar de Scandinavische wateren. Inlichtin gen over deze reizen bij Zeetours bv, Wilhelminakade in Rotterdam, telefoon 010-858630. RESERVEREN VOOR ZUIDEUR0- PESE CAMPINGS De Camping Reservering Centrale in Nederland, Postbus 149 in Am stelveen, telefoon 020-419710, be schikt momenteel over ruim 300 adressen in Spanje, Frankrijk en Italië. Tegen betaling van dertig gul den reserveringskosten kan men hier zijn kampeeradres boeken. Di recteur Hans Mes zegt over zijn succesvolle initiatief: „In Spanje heb ik ontdekt, hoeveel Nederlan ders elke dag opnieuw tevergeefs een plek voor hun tent of caravan zochten en met een auto vol huilen de kinderen van de ene overvolle camping naar de andere trokken. Toch wordt er bijna niet door parti culieren rechtstreeks vanuit Neder land gereserveerd, omdat men doodsbenauwd is voor taalproble men. Daarom neem ik dat taakje graag voor mijn rekening. Boven dien weet ik, waar de diverse cam- pingbezitters buiten het seizoen te bereiken zijn". Hans Mes heeft nu ook plannen om zijn reserveringsketen verder uit te bouwen naar Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk. ANTIEKE FIETSTOCHT IN DRUNEN Op 7 mei organiseert Lips Autotron de vierde, antieke fietstocht rondom Lips Autotron in Drunen. Ongeveer veertig koene pedaleurs zullen dan op rijwielen van tachtig jaar en ouder (waaronder de Hoge Bi, waarop de berijder ruim 2 1/2 me ter boven de aarde balanceert) be ginnen aan een route van 20 of 40 kilometer door Brabantse dreven. Ook komen aan de start driewielers van 1880 en later, tandems en de beroemde Michaux-loopfiets. De start is om één uur 's middags en tussen vier en vijf uur vindt op de binnenplaats van het Autotron het Concours d'elegance plaats. Anton van 't Land en collega A. Dorreman zijn zojuist terug van een inspectietocht langs de vervuilde kust van Bretagne. om een relatief kleine kuststrook van Brest tot Paimpol. Dat zijn 350 kilometers van de in totaal 1100 kilometers kustgebied, waarover „Por het turfvuur op en schenk de glazen bij" Een uitstekend uitgangspunt is Westport, waar een heuse edelman zijn statig Westport House heeft opengesteld voor bezoekers. Wel te gen betaling, de sloeber. Ook vindt men hier Ierlands eerste dieren park. Tussen Westport en Louisburgh ligt de 14e-eeuwse abdij Morrisk Abbey, een stenen Godsgeschenk, dat ver dwaald lijkt te midden van boterge le zandstranden en vervaarlijke rotspartijen. Een adembenemende dagtocht kan men ook maken door zuidwaarts te fietsen (of in de huif kar te hobbelen) en daarna noorde lijk van Delphi weer door het lege binnenland terug te rijden. In dit gebied is men gegarandeerd een eenzame fietser te midden van bal kende ezels en wilde paarden. Gaat men daarna verder noord waarts en vervolgens in westelijke richting op Mulrany aan, dan komt men op het schiereiland Curraun terecht, dat befaamd is door zijn uitzonderlijk mild klimaat (nou ja, uitzonderlijk. Voor Ierse begrippen „Vakantiegangers kunnen nog uitzoeken" PAKT JEUGDIGE IN Raad voor Toerisme n allercharmantste brochu- drukken, waarmee jeugdige gepaaid worden voor aan Denemarken. Dit logboek bevat een kleine woordenlijst (hyggelig. ge- is), een plattegrond, inlich- over boerderijvakanties, en huifkarreizen, strandtips, en gebieden, en recepten van ty- specialiteiten. Dit gei- jkje kan gratis besteld wor- het Deens Verkeers Bureau, Keizersgracht 518 in Amsterdam, telefoon 020-226717. Op datzelfde adres kan men ook alle inlichtingen krijgen over een zon-vakantie op het Deense eiland Bornholm in de Oostzee. Men vindt op deze vooruitgeschoven post der luide oejebroeters en kleine vakan tie-oase, waar een hoop te doen is. Dit jaar is het ook mogelijk om deel te nemen aan planten- en vogelex cursies op het eiland. Kosten circa 585 gulden, exclusief bootreis naar Bornholm. Voor dat geld krijgt men een programma van dag- en half- daagse excursies onder leiding van deskundigen, bezoeken aan musea, transferkosten van visa versa de haven van aankomst of het vlieg veld naar hotel en vol pension. Ter mijn van 4 tot 10 juni. Men kan ook rechtstreeks contact opnemen met het Bornholm Kongresbureau, Snel- lemarkt 13 DK-3700 in Ronne, Born holm, Denemarken. „Het ergste leed in Bretagne is nu wel geleden." ben we zo'n 500 klanten aan een privé-adres kunnen helpen. De meesten waren oude bekenden, die elk jaar, bij ons terugkomen, omdat onze manier van bemiddelen hun bevalt. Ze nemen de moeite om elk jaar naar ons kantoor in Hillegom te komen en daar een keuze te maken uit de vijftien albums, waar in de aanbiedingen in geheel Bre tagne tot in de kleinste details ver meld staan. Wij opereren op een volledig individuele basis, sturen geen folders rond en vragen aan liefhebbers om bij ons de diverse vakantiemogelijkheden te bespre ken. In de praktijk blijkt dat zowel de huurder als ons uitstekend te. bevallen." Wat Van 't Land beduidend minder bevalt is de volledige windstilte, die na de derde maart is ingetreden in de boekingen van Bretagne-reizen. „Sinds die fatale dag", zegt hij, „hebben we niet een nieuwe klant meer gezien. Normaal zouden we nu op zo'n duizend boekingen moeten zitten. Maar het zijn er nog steeds een krappe vijfhonderd. Dat is af schuwelijk, want de mensen, die zich door de reportages in kranten en weekbladen laten afschrikken, beseffen niet, dat het in feite gaat ,.x Hf V - publicaties, die op gang na de stranding van de mammoettanker Amo- vriliz op 3 maart 1978 op de kei bn van de Franse kust van Bre- 181 dreigt voor het toerisme in .pulaire vakantiegebied desa- gevolgen te krijgen. Sinds maart is de boekingsgolf hui's^eze s*reek vrijwel tot stil- gekomen en hebben annule- van gealarmeerde Bretagne- de kaartenbakken uyvi uw. o in geheel Europa Majl tot op de bodem leeggezo- :ends. AG Bu ië rampzalige ontwikkeling", Anton van 't Land, Entege aan het Palet sinds zes jaar de enige andse speciaalzaak is in op gesneden privéreizen naar ne. Entege heeft voor ons alleenvertegenwoordiging agentschappen in dit gebied luurt vakantieonderkomens, iëren van boerderijen tot vil- ssershuizen, villa's en stokou- >telen. „In de eerste drie len van dit jaar", aldus direc- an 't Land, „hebben we uitste- (u geboekt. In die periode heb- kale bergen, balkende ezels, roerloos water. De in slaap gewiegd door de goden. de sompig groene achter- Europa, is de enige stek waar de huifkar het nu- nog steeds glansrijk wint gemotoriseerde welvaarts- deel van deze krakende met een onwaarschijnlijk is al vele generaties eigendom van de „tin- de melkwitte, door weer en geteisterde Ierse zigeuners, stad naar stad en van dorp trekken om een karig bij elkaar te schrapen als en handelaar in de vreemdsoortige zaken. 1 steeds groter wordend gevormd door toeristen haast, die in hun vakantie wensen terug te schake- de laagst denkbare versnel- met één intens luie paarde- hun weg door de groene zoeken. Hun enige kop- het vinden van een plek voor want voor de rest zijn ze ingespannen. Bedden, en voedsel sjouwen ze op hun piepende bult mee. Voor deze razend populaire vorm van toerisme zijn momenteel 375 woon wagens met paarden beschikbaar, die door acht Ierse bedrijven ver huurd worden. Je kunt zo'n dolro- mantisch spulletje met vijf slaap plaatsen in de ketellapperswoonwa gen huren voor zo'n 80 tot 90 pond per week in het hoogseizoen en voor 60 pond in de stille vakan tieperioden. Haastige spoed De reiziger, die wat sneller vooruit wil komen in Ierland kan ook een fiets huren. Er zijn bijna honderd adressen, waar je een redelijke toer fiets kunt huren. Kosten ongeveer anderhalf pond per dag. Het is daarna wel een zaak van leven en dood om consequent en voorbeeldig links te houden, want anders krijg je de huurprijs er gegarandeerd niet uit en wordt de vrolijke fietser door een oude Bommel-schicht tot mon ster zonder waarde verfrommeld.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15