Veel bezwaren tegen nieuw V AD-ontwerp Regionale aan drugsbestrijding Drie banen voor iedere werkloze ei et verleg Europese rndbouw mislukt SANITAIR &HYGIËNE78 Lelijke eend over de kop Kinderen terroriseren weduwe ooo v: I Ipenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jnties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lenten: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 28 april 1978, 68e jaargang no. 21029 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Hartenkoning Film „Hartenkoning" met in de hoofdrol Alan Bates op Ned. II om 20.27 uur. Om 22.07 uur VARA-visie met premier Van Agt. Ned. I om 19.00 uur Wereldfi nale „Superstars" en om 21.00 uur „Super disco special" met Boney M, Eruption en Gilla. Wisselvallig Half- tot zwaar bewolkt en plaatselijk een bui. In de och tend hier en daar mist. Maxi- mumtemp. van 10 graden aan de kust tot 14 graden in het binnenland. Zwakke wind. Morgen zon: 6.1521.00. Maan: 2_.33—12.06. Scheveningen hoog water: 8.16, 20.55. Laag water: 4.05.16.28. £3erseheid h er zi jn CRSWIJK (ANP) norma li ge directeur i machinefabriek Nij- j Winterswijk, de heer Nijhuis, heeft gewei- jen koninklijke onder lag in ontvangst te i Hij vindt een gou- •emedaille een te lage 1ering voor de ver en die hij meent te 0 gehad voor de fa- waarvoor hij 49 jaar fe werkt. over de fabriek vindt |f niet te verantwoor dt hem een lagere on- heiding is toegekend estijds aan zijn vader, tider in de Orde van d-Nassau was. Zo'n fcheiding had de heer die veel langer in drijf werkzaam was, trwacht. „Het is beter helemaal niets ont- 1 zo zegt hij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een landelijke commissie van poli- tie-experts op het gebied van verdovende middelen wil dat de drugsbestrijding in Nederland op korte termijn ook regionaal daadwerkelijk wordt aange pakt. Een voorstel daartoe wil de technische bege leidingscommissie politiële drugsbestrijding zo snel mogelijk aanbieden aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken. Het bestrijden van de handel in drugs kan volgens de commissie veel effectiever worden aangepakt, wanneer regionale leiding en coördinatie bestaan. Tot nu toe worden bij regionale opsporingsactivitei ten incidenteel recherche-teams gevormd uit de plaatselijke politiekorpsen. Over de samenstelling van de regionale drugsbestrij- dingsgroepen is de commissie het onderling nog niet eens. Wel hebben de leden overeenstemming bereikt over de te vormen regio's, die moeten aansluiten op ideeën in andere politie-commissies. Welke deze re gio's zijn wil men nog niet kwijt. Nu wordt de handel in verdovende middelen alleen plaatselijk (door de gemeentelijke politiekorpsen) aangepakt en landelijk gecoördineerd door de Cen trale Recherche Informatiedienst in Den Haag. Het gat tussen de beide niveaus wordt als een voelbaar hiaat aangemerkt. Als een van de oorzaken daarvoor wordt het tekort aan mankracht bij de politie genoemd, waardoor de plaatselijke korpsen niet altijd mensen kunnen missen voor regionale bijstand. Ook mislukken nogal eens politie-acties door het gebrek aan regionale leiding en coördinatie, aldus een commissie-lid. Te .gekleed' Taxichauffeur Ed McGuire in de Ame rikaanse stad Port land (Oregon) houdt het voorlopig bij zijn driedelig blauw streepjespak. Hij heeft echter van de directie van het taxibedrijf waarvoor hij rijdt de opdracht gekregen wat min der .gekleed" in zijn wagen te rij den. Maar daarvoor voelt Ed zich teveel „heer". A .Mi I'BURG (ANP) - De mwministers van de Eu- gemeenschap, die al laandag in Luxemburg waren om te proberen it elkaar eens te worden nieuwe Europese land- ijzen voor het komend i, zijn in hun poging niet ;d. Gisteravond legde •opese Landbouwcom- •is Gundelach een docu- op tafel, maar dat werd meer serieus geno- idat er in voorzien was •ijzen voor een bepaald 1 andbou wprodukten, irbeeld melk en rund- verlengd moesten wor- laaruit viel af te leiden undelach er al rekening lield dat men niet uit de len zou komen. Nadat inisters dan ook een aan- :n de schijn hadden op- iden, werd besloten dat in mei verder zal vergade- Nederlandse standpunt lij- jdeze prijsonderhandelin- voor de eerste maal meer in het teken stonden van de belangen van de consument dan van de producent, was dat er toch een forsere prijsverho ging binnengehaald moest wor den voor de Nederlandse boe ren dan de commissie oor spronkelijk had vastgesteld, ongeveer twee procent. Dat gold vooral voor granen, suiker en zuivel. Tot mijn stomme verbazing, zo zei de Nederlandse minister, mr. Fons van der Stee, heb ik wat ik eventueel prijs wilde geven niet behoeven op te offeren, maar werd verder met zijn ver langens ook weinig rekening gehouden. Heel duidelijk is geworden dat het prijzengesprek deze keer is stukgelopen op de door de Eu ropese landbouwcommissaris, Gundelach. gehanteerde onder handelingstechniek. Sinds maandag zijn de ministers als Europese landbouwraad vrij wel niet bij elkaar geweest. Wel zijn er eindeloos veel gesprek ken gevoerd door commissaris Gundelach met de ministers apart. Ontslag voor personeel en directeur grofsmederij ZOETERWOUDE - Alle 110 werknemers van de Koninklij ke Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude hebben van daag hun ontslagaanzegging gekregen. Als eersten hebben de curato ren van het in staat van faillis sement verkerende bedrijf ont slag aangevraagd voor direc teur ir. H. P. Schut. Dat is hem gisteren meegedeeld. Vanmid dag om drie uur beslissen de bezetters van de KNG of zij hun actie voort zullen zetten. Zie verder pag. 3. Woubrugse geschept LEIDERDORP Een inwoon ster van Woubrugge is vanoch tend om kwart voor acht met haar bromfiets geschept door een automobilist uit Leider dorp. Dit gebeurde op de pro vinciale weg 6. De automobi list wilde rechtsaf rijksweg 4 op, maar lette niet op de brom fiets. Deze werd ernstig be schadigd. Het meisje is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. krant zal maan- 1 mei normaal ver fijnen. Onze kanto- zijn gesloten, flcht u geen krant pben ontvangen; on afdeling nabezor- is zoals gewoon- telefonisch bereik- fer onder het nummer 1-122244 van 18.00 j 19.00 uur. De direktie Skrant ontvangen? Bel tus- p.00 en 19.00 uur nummer J2244 en per speciale koe- l/ordt de krant alsnog ge- GEN daag regende het weer lin- hadden meer verwacht. Kamerlid wil opheldering over Westlandse arbeidsmarkt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Albeda (Sociale Zaken) moet de Twee de Kamer tekst en uitleg geven over de werkgelegenheidssitua tie in het Westland. Dit is hem gisteren schriftelijk gevraagd door het CDA-Tweede Kamerlid Van der Sanden naar aanlei ding van de recentelijk gepubliceerde werkloosheidscijfers van het Arbeidsbureau Westland te Naaldwijk. Volgens deze cijfers zouden er tegenover iedere werkzoekende drie open arbeidsplaatsen staan, onder meer in de bouwnijver heid, de metaalsector en de tuinbouw. De cijfers geven een vraag aan naar 887 mannen en vrouwen en een aanbod van 297 mannen en vrouwen. Van der Sanden vraagt de minister ook hoe hij oordeelt over de uitlating van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Delft, dat er in Den Haag minstens 2000 ongeschoolden werkloos zijn, waarvan zeker een deel werk zou kunnen vinden in de tuinbouw in het Westland, maar dat zich nauwelijks iemand voor zulk werk aanmeldt. Tevens vraagt Van der Sanden aan minister Albeda of het waar is, dat een advertentiecampagne van het GAB-Den Haag en de Stichting Personeelsvoorziening Tuinbouw, gericht op het aan trekken van jeugdige personen voor werk in het Westland, totaal mislukt is. ADVERTENTIE 5e gespecialiseerde tentoonstelling op het gebied van sanitair, hygiëne, watervoorziening, sauna's, zwembaden en installatietechniek openingstijden: dinsdag en woensdag 10 00 -17.00 ui donderdag en vrijdag 10.00 -17.00 uu 19.00-22.00 uur zaterdag 10.00-17.00 uur Steiger ingestort: 51 doden Bij St. Mary's in de Amerikaanse staat West-Virginia zijn gisteren 51 arbeiders om het leven gekomen die op een vijftig meter hoge steiger rond een in aanbouw zijnde koeltoren aan het werk waren. De steiger begaf het door onbekende oorzaak. Geen van de mensen op de steiger overleefde het ongeluk. Foto boven: de in aanbouw zijnde koeltorens voor een krachtcentrale. Foto onder: vrouwen treuren om hun overleden echtgenoten en kinderen. LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar kon gisteravond constateren dat zijn lelijke eend totall-loss was, nadat hij op de Zoeterwoud- sesingel zonder al te veel succes had gepoogd zijn cassette-recor der te bedienen. Ter hoogte van de Dissel brug raakte de man de macht over het stuur kwijt, probeerde te corrigeren en sloeg over de kop. Volgens zijn eigen verklaring lette hij even niet op omdat hij aan zijn recorder zat te prutsen. De automobilist ondervond geen lijfelijke schade van zijn afstem-aktiviteiten. ADVERTENTIE KAMERPLANTEN EN BLOEMEN alles voor uw tuin. PERKPLANTEN UIT EIGEN KWEKERIJ. vanaf 30 cent. GERANIUMS 2,25 TEVENS ANTIEKAFDELING. met 1e klas meubelen. 1 mei gehele dag geopend GARDEN CENTRE BLOEMENDAAL BV. Hoogmadeseweg, Leiderdorp. WERKLOOSHEID ONDER VROUWEN TOEGENOMEN DEN HAAG (ANP) Volgens de eerste voorlopige tellingen van het ministerie van Sociale Zaken is de werkloosheid ver geleken met vorige maand met 1400 gestegen. Dat zou betekenen dat nu 201.900 mensen zonder werk zijn. Bij de mannen is de werk loosheid weliswaar met 200 ge daald, maar in de afgelopen maand is het aantal werkloze vrouwen gestegen met 1600. Deze cijfers zijn voor seizoen sinvloeden gecorrigeerd. Feite lijk zonder werk zijn eind deze maand 190.2000 personen, wat 12.800 minder is dan vorige maand. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel steeg voor seizoen gecorrigeerd, met 8800; niet gecorrigeerd steeg de vraag met 3800. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het gisteren door de regering ingediende ontwerp van de nieuwe Vermogens Aanwasdeling is over het algemeen matig, zo niet afwijzend ontvangen. Zelfs het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is er ontevre den over, zij het op andere gronden, dan het CNV en ook dan de Federatie Nederlandse Vakbeweging, die het nieuwe ontwerp van het kabinet-Van Agt zonder meer afwijst. Het kabinet Van Agt heeft de regeling voor een Vermogensaanwasdeling, zoals deze door het kabinet-Den Uyl ingediend was, op een aantal onderdelen gewijzigd. Daarom zal het door het vorige kabinet ingediende ontwerp ingetrokken worden. De regering heeft al aangekondigd, dat de gel den van de Vermogens Aanwasdeling die in een collectief fonds gestort worden, moeten worden aangewend voor een vervroegde pensionering van werknemers. De meerderheid van het be stuur, dat dit fonds beheert, moet bestaan uit leden, die door de centrale werknemersorganisa ties aangewezen worden en leden, die door de overheid benoemd worden. Ook de regering krijgt er via een gedelegeerde zitting in. In grote lijnen komt de individuele aanspraak op de overwinst er als volgt uit te zien: ondernemingen die aan de vennootschapsbe lasting zijn onderworpen moeten een deel van de overwinst voor de werknemers bestemmen. Als „drempel" voor de winst geldt 100.000 gul den (in het oude voorstel 250.000 gulden). overwinst is de fiscale winst, met enkele aftrekposten. Zo wordt de fiscale winst vermin derd met vennootschapsbelasting en vergoeding over het eigen vermogen; van de overwinst wordt 12 procent voor de werknemers bestemd; van de overwinst krijgt iedere werknemer een gelijk deel. Het maximum dat de individuele werknemer per jaar krijgt is gesteld op drie procent (was twee) van het maximale premie plichtige loon. Voor 1977, het jaar waarin de regeling met terugwerkende kracht zal ingaan, bedraagt het maximum per werknemer onge veer 1.500,-; nieuw in vergelijking met het oude plan is ook dat bestaande winstdelingsregelingen in mindering .kunnen worden gebracht op de aan de individuele werknemer toekomende vermo- gensaanwas. Het gaat hier om winstdelingsrege lingen die al voor de indiening van het wetsvoor stel van kracht waren; de VAD-bedragen zijn aftrekbaar van de vennootschapsbelasting. Ook nieuw in vergelij king met het vorige voorstel; in de vorm van de afdracht is er keuze voor de ondernemer: aandelen, vermogensaanwasbe- wijzen of geld. De regering verkiest afdracht in vermogenstitels; O de aan de werknemers toekomende vermo- gensaanwas komt op een spaarrekening die zes jaren wordt geblokkeerd; de ondernemingsraad kan besluiten het werk nemersdeel in vermogensaanwas voor meer al gemene voorzieningen binnen de onderneming aan te wenden. Het huidige voorstel levert naar ruwe schatting een totale opbrengst op van zo'n 60 tot 70 miljoen gulden. In feite komt maar de helft daarvan ten laste van de ondernemingen, want de andere helft bestaat uit verminderde belas tingafdracht In tegenstelling tot de aanvankelij ke plannen zijn de VAD-afdrachten namelijk aftrekbaar voor de vennootschapsbelasting. Het „offer" voor de schatkist van het rijk wordt gesteld op de helft van de totale VAD-gelden. Behalve deze wijziging betekent het huidige voorstel een minder zware last voor de onderne mingen. Het kabinet heeft ook rekening willen houden met de gevolgen „voor de werkgelegen heid en het ondernemingsklimaat". LONDEN Verschillende Britse dagbladen hebben giste ren bijzonderheden gepubli ceerd over de wijze waarop een groep kinderen in Notting ham (Midden-Engeland) een bejaarde weduwe heeft gemar teld en geterroriseerd. De 70-jarige dame woont in wat eens een modelwijk werd genoemd, maar wat in de 10 jaar van zijn bestaan is verval len tot een achterbuurt. De he le affaire begon vrij onschuldig toen enkele van de kinderen aanboden boodschappen voor de weduwe te doen. Dit mondde echter uit in een ware terreur waarbij de kinde ren de vrouw haar aow-uitke- ring bijna volledig afpersten op een wijze die de Chileense ge heime politie het schaamrood naar de kaken zou jagen. Soms waren er 25 kinderen, in de leeftijd van 10 tot en met 14 jaar, tegelijk in haar flat. Diverse keren werd de oude vrouw geslagen en werd haar haar afgeknipt. Ook braken de kinderen enkele van haar vin gers en probeerden zij een keer de weduwe urine te laten drin ken. De politie die uiteindelijk de zaak ter ore kwam, ontdekte bij het opruimen van de flat obscene kreten op de muur geschreven. Ook was schade aan het meubilair aangericht en was het tapijt op enkele plaatsen vernield. Met dank voor het aanbrengen yan een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: woonplaats

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1