w URN HUIS UT \ader ontvoert baby uit ziekenhuis „Nieuwe" kinderschoenen vaak na vier maanden al weer „oud" Tennismode tVoubrugge en Valken '6.8 nog 'ingeslagen in bekercompetitie er HILVERSUM RESULTATEN Alkemadese vandalen aangehouden HINAULT WINT PROLOOG IN RONDE VAN SPANJE Van Rooden geblesseerd PACIÜNSDAG 26 APRIL 1978 LEIDSE COURANT BINDERVOETEN MOETEN LANG MEE. loeten dienen om op te staan en om zich voort te bewegen, jus twee schijnbaar tegenover elkaar staande zaken: stabili- .iit en beweeglijkheid. Deze mogelijkheid wordt geschapen tor de constructie van de voet uit sterke spieren. Om een ^nd te" voorzien van een stevig netwerk van voetspieren is jet verstandig daar al vroeg aan te beginnen. Zuigelingenvoe- ies mogen net als de handjes onbekleed blijven (bij een fedelijke temperatuur). Bloot hebben ze meer bewegingsvrij- leid, die sterkt. Beweging op haar beurt wekt warmte op li het vetpolster onder de voetzooltjes beschermt voldoende egen warmteverlies. |taan en lopen moet men bij Kindervoeten groeien vaak mmm - - mm jkruipers" niet forceren zegt [e orthopedist. De natuur rertelt wel wanneer een kind laaraan moet beginnen. Als Ie kleuter zich eenmaal foortbeweegt mag hij rustig >lootvoets lopen, mits de floer niet is belegd met kop- ipijkers.Een orthopedist ichreef eens een kind met jwakke voetspieren voor iede- e dag een uurtje met blote roeten te lopen op het grint de tuin. Dit was de beste roetgymnastiek voor hem. let is de beschaving, die voor ins schoeisel heeft uitgevon- :n tegen de kou, vochtigheid >n verwonding. Alles goed en "(vel. maar dan is het ook zaak zorgen voor goede schoe ien die de spontane oprich ting in de tenenstand niet tor- leren en het lopen op dc jnen niet verhinderen. Een rjMhatuurlok voetbed moet door natuurlijke flexibiliteit, steun "'rtitffP plaatsen waar die nodig is dVdeP^ individueel) leiden tot ->n positief beinvloedende odelvorm van de kinder-' ceei. k4choen. Jieuwe schoenen met sprongen. „Nieuwe" schoenen zijn dan ook vaak na 4 maanden „oud" doordat ze te klein zijn. Men kan dit constateren door met de vin ger in de neus te voelen. Is er ter hoogte van de grote teen een klein holletje, dan is de schoen te klein al schijnt hij nog zo goed van maat. Het is tijd om een nieuw paar te kopen. De lengte van de schoen moet in orde zijn. De schoen die goed past dient langer te zijn dan de voet die hem draagt. De „toegift" bedraagt reeds bij schoenen om te leren lo pen ca. 10 mm en stijgt tot 15 mm bij schoeisel voor schoolkinderen (en volwasse nen). Met deze „extra" moet al bij de produktie rekening worden gehouden. Bij het groeien van de voet, kan men dus het beste deze telkens laten meten voor het aanpas sen. De goede vakhandel biedt een vrijblijvend name ten aan bij tussenpozen van 8 weken. De kindervoet kan binnen 2 maanden een maat gegroeid zijn, maar hij kan er ook 12 maanden over doen. rdn Gemiddeld maken de kleine tesecrePoe m'nder het voetje in de kinderen per jaar een groei voetbekleding gewrongen door van 3 maten, scholieren iliik bijr01"^ ^oe beter. Brede neu- ouwvefen, zodat de tenen zich kun nen buigen en strekken en goed bekeken worden. Brede april jeen stevig, maar met stug voeten behoeven grotere hielgedeelte zijn de beste schoenwijdte dan smalle. Er schoenvormen voor kinderen, zijn 4 wijdten nodig om ten- Kinderschoenen moeten ook waterdicht zijn minste 99% van de voeten naar behoren te schoeien. Kiest men de verkeerde wijd te dan kan ook niet de juiste lengte genomen worden. Een overschot in wijdte is gevaar lijk, de schoen moet te kort gedragen worden anders sloft hij. Waanzin Geen klemmen van tenen (als gezegd). Deze mogen nog van vo-en, nrch van opzij gedrukt worden, maar loodrecht op de as van de schoen liggen. Mooie (lak) puntschoentjes hebben een overmaat van lengte nodig opdat de tenen niet in de ruimte van de punt terecht komen. Denk hierbij aan de misvormde voetjes van de Chinese meisjes, die vroeger ingezwachtend wer den, omdat de Chinese vrouw t.' Gelukkig is die waanzin nu voorbij. Maar kinderkraak been is erg kwetsbaar, zelfs gekrompen wollen kousen kunnen door klemmen het te re beenderstelsel in de voet beschadigen door dat het in elkaar „schuift" door de grote druk. De beste schoen van het beste merk is slecht als hij aan de verkeerde voet terecht komt. Ééndelig pak met lange rits. twee grote Tzakken op het bovenstukje. Breed cein- |tuur. (V&D). Jersey T-shirt met moderne afgebiesde schouderlijn, gedragen met een kort plisse- rokje. Het tennisseizoen is schuchter begonnen. Bij mooi weer zijn de banen echter al tjokvol. Tennis- kleding is in beweging; er is een mode voor ontstaan. Dit jaar sluit ze zich aan bij de „sportlook", dus veel wijde truien, veel badstof en velours materiaal. Het plisse- rokje is op de baan teruggeko men en vrolijk zwiert het in het rond bij een harde smash. Daarnaast zijn shorts en broekrok populair. Hoofdkleur blijft wit. maal al dat blank is wel gecombi neerd met bijkleuren in bijvoor beeld: het frisse blauw, maar ook alternatief paars-groen en voor het eerst: grijs-zwart. De sokken worden langer en reiken tot op de kuit. Accessoires: zonnepet of jockypetje. Men moet zich alleen laten adviseren door schoenzaken die correct meten en aanpas sen, want dit is het criterium. Het jaarlijks verbruik aan schoenen beloopt daarom bij kinderen van 2-3 jaar 4 tot 6 paar. Zondagsschoenen zijn bij deze berekening niet opge nomen. Ze zijn zelfs een ge vaarlijke luxe, omdat ze te weinig nog gedragen en daar door niet in het oog gehouden worden.Winterlaarzen mo gen kinderen maar één winter dragen. Hebben ze gepast dan zijn ze volgend jaar geheit te klein. De groei van de voeten stopt bij meisjes ongeveer bij 14 jaar. Jongens doen er 2 jaar langer over (16 dus). In sommige gevallen groeien de voeten tot 18- of 20-jarige leef tijd. De voeten verschillen vaak in lengte, de langste voet geldt. Er moet een voetmee tapparaat worden gebruikt dat meetwaarden volgens AKA 64 aangeeft, zoals bij voorbeeld het in 1966 inge voerde AKA 64 apparaat of de geheel nieuwe ingevoerde voetmeetapparatuur WMS. Bij kinderen met neiging tot X benen zal de orthopedist geschoolde schoenverkoper aan de binnenkant van de zool soms een kleine verho ging aanbrengen, zodat de be nen bij het lopen iets uit el kaar gaan. Dit is een precies werkje. De goede schoenver koper zal dan ook een paar weken na de aankoop vragen de zool van de gedragen schoenen aan een inspectie te onderwerpen. Aan de slijtage- plaatsen kan hij zien of het kind zijn voeten goed neerzet. Bij afwijkingen is het natuur lijk zaak de specialist te raad plegen. We hebben het hier over normale kindervoeten, die normaal schoeisel kunnen dragen. Tekst: Tiny Francis Veel rassen en kleuren bij de gladiool De gladiool is zowel voor de bloemist als voor de consument een waardevolle bloem. Behalve dat kleur en vorm charme hebben, blijft ze erg lang goed. De Gladiolus Hybride (Hybride betekent dat ermee gekruisd is), is een bolgewas, dat oorspron kelijk bloeit in augustus en september. Door de import uit Israël, waar men met ongelooflijk moderne systemen werkt ten aanzien van beluchtingen, verkoeling en men beschikt over speciale daghchtlampen, die de lichtintensiteit, nodig voor de gladiool in de lente nabootsen) kan men deze bloemen tegen woordig ook in de zomer overal kopen. Het assortiment is groot en jaarhjks komen er nieuwe rassen in de handel. Een volgens de kweker goed product (ras) moet een sterke, rechte, vooral niet holle stengel hebben met een groot aantal bloemen eraan, waarvan minstens een derde deel geopend moet zijn zonder dat de onderste bloem verwelkt is. Voorts moeten de bloemen goed aan de stengel geplaatst zijn. De mooi getekende keel mag niet „verbloemd" bhjven. Die moet goed zichtbaar zijn. Zoals bekend zijn er bij de gladiolen prachtige kleurscha keringen. De beste kwaliteit kost ca. f 7,75 per 5 stuks. Later in het seizoen zakken de prijzen. Het beste is de bloemen in knop te kopen en het topje er af te snijden, zodat scheef hangen wordt vermeden. 'f O (Van onze sportredactie) IIDEN In de bekercompe- le voor zaterdagafdelings- bs begint tekening in de ijd te komen. Zo heeft Wou- ge goede kaarten voor de ^"rste plaats in Poule A gekre- |i door een 2—0 overwinning Kickers '69. In dezelfde pou- verloor MVKV van Alphia -2). Poule A speelden Woubrüg- en Kickers '69 een matige (dstrijd. Kickers '69 verde- |de stug met aan het hoofd i goed keepende Mart Wijfjes, jsondanks moest deze twee- pal de bal uit het doel rapen i schoten van Hans van Dijk I Siem Kesting. Eindstand *0. MVKV en Alphia speel- n een (te) forse wedstrijd, J iarin MVKV wel een voort- (rend veldoverwicht bezat, bar waarin Alphia de meeste jelpunten scoorde. Het wer den er twee. Het ene MVKV- doelpunt van Frankie Wilbutt daar tegenover veroorzaakte een 1—2 uitslag. In Poule B behaalde Unitas de eerste overwinning. Het werd 3—0 tegen Stompwijkse Boys. Leiden won thuis van SJZ met 2—0. De eerste overwinning van Unitas werd direct een duidelijke. Stompwijkse Boys kon weinig stellen tegenover de goals van Wim Brugman' (2x) en Mattie Planjer. Eindstand 3—0. In de andere wedstrijd in poule B had Leiden het tame lijk lastig tegen tweedeklasser SJZ. De Zoeterwoudenaars weerden zich knap. Toch sleep te Leiden een overwinning uit het vuur dankzij doelpunten van Hans Van Wijk en Ad van Kaam. In Poule C werd slechts één wedstrijd gespeeld. Oegstgeest verloor met 01 van Valken '68. Oegstgeest zag na tien mi nuten in de tweede helft van de wedstrijd tegen Valken '68 John van Iterson uit het veld worden gestuurd. De numerie ke meerderheid van de Valken burgers leverde geen veldover wicht op, maar wel een doel punt. Jan Hoekstra scoorde 01 uit één van de schaarse uitvallen. Hiermee heeft Val ken '68 nu het volle rendement (6 pnt.) uit de drie wedstrijden gehaald. In Poule D speelde Bemardus LSW '70 van het veld (62), GWS en KEV deelden (1-1). WSB tenslotte, liet zich ver rassen door Abbenes (23). Bernardus geraakte op een Spek, René de la Rue, Rob Asselman, Berry Vinten en keeper Leo van der Veen (pe nalty). Wim Neuteboom joeg de bal nog hard en hoog in de kruising, maar dat was wel in eigen doel. Daarom een eind stand van 6—2. GWS had te doen met een KRV dat een betere inzet toonde. Al na tien minuten scoorde Ron Verheul 0—1. Verder kwam het hard werkende KRV echter niet. De Katwijkers moesten zelfs nog toezien hoe GWS langszij kwam door een doelpunt van Martin van Laarhoven vlak voor tijd. WSB dat deze be kercompetitie zo aardig was begonnen vergiste zich 1—0 voorsprong door een doel- j benes, dat verdiend de twee punt van Berry Vinten, maae LSW "70-crack Wouter Bos maakte al snel weer gelijk. Daarna liep Bernardus eenvou dig weg door goals van: Bert punten weghaalde door doel punten van John Cuvelier (2x) en John van den Berg. Voor WSB scoorden Joost van Win sten en Leo van Wouw. .VERSUM De uitslagen van gisteravond in Hilversum ge iden paardekoersen zijn: rmo-prijs. 2000 meter: 1. Rickey lore (W. Stort) km. tijd: 1.25,2 2. ter Harvester, 3. Ronnie Bunt. t. 2.30 - pi 1.40 - 1.40 - 0 - kopp.: 4.00 - trio: vervallen, et gestart. Olaf Norton en Percy, inara-prijs, 2440 meter: 1. Patty jnal (J. Hoejenbos) 1.25.0, 2. Petra •rgan 3. Rien Arctic - toto winn.: 0 - pL 1.30 - 1.80 - 1.30 - kopp.: 60. traro-prijs, 2000 meter: 1. Paula itje (J. de Wit) 1.22.8, 2. Prinses kestis, 3 Phyrid Leron - toto nn.: 6.20 - pi. 1.90 - 1.40 - 1.90 - pp.: 12.20 - trio: 177.50. Niet ge- Pascal Egmond en Pareltje jo-prijs, 2000 meter: 1. Royal ike Laren (M van Leeuwen) 2, 2. Rodita Hanover, 3 Paco mselbach - toto winn.: 2.10 - pl - 2.90 - 1.50 - kopp.: 23.60. ecanella-prijs, 2920 meter: 1 'liello Donne (M. Bouwhuis) 1,25.2, Prins Hazelaar. 3 Only You - toto wmn 3.50 - pl 2.30 - 3.00 - 8.50 - kopp.: 12.50 - trio 831.60 Falamone-prijs, 2000 meter: 1. Peti te Hollandia (F. Vogelsang) 1.23.6, 2. Odet, 3. Okid V - toto winn.: 10.90 - pl. 3.70 - 4.10 - 2.20 - kopp.: 98.50. Niet gestart: Patrijs Belwin en Nya- la. Orvieto-prijs (1600 m): 1. Ofram Du Bois (M. Vergay) 1.21.8, 2. Maybe, 3. Le Moulin. Toto: winn. 5.50 - pl. 2.30 - 5.50 6.00 - kopp.: 257.20. Trio 1927,30. Levanto-prijs (2000 m.): 1. Laiko Beroona (H. Pools) 1.21.1, 2. Korry Buitenzorg, 3. Nolivyr Alkestis. To to: winn. 2.80, pl. 1.40 - 1.80 - 1.50, kopp. 3.70. Niet gestart: Limbus Hanover. Toscana-prijs (2440 m.): 1. Manon (A de Wrede) 1.21.0, 2. Micky. 3. Lentebode. Toto winn. 3.00, pl. 2.40 1 40 - 1 70. kopp. 2.80. trio 51.60. Fiora-prijs (2000 m.): 1 Norton P (C. Hetteling) 1.22.1, 2. Makker. 3. Orange Bowl. Toto: winn. 4.10, pl. 1.80- 2.10- 2.00. Kopp. 12.10. Totaal omzet- f 407 276.- ALKEMADE Dankzij het op heterdaad betrappen van een aantal meisjes, dat in een tele fooncel druk bezig was de brandbaarheid van de daar aanwezige telefoonboeken te testen, heeft de Alkemadese rijkspolitie vijf Alkemadese jongens kunnen aanhouden, die inmiddels bekend hebben het standbeeldje voor de lts te hebben vernield. Die vernieling vond vorig jaar plaats tijdens de kermis in het dorp. De jongens, die allen tus sen de 12 en 13 jaar oud zijn, vernielden, zo bekenden zij, het standbeeldje uit baldadigheid. Dat zij daarbij in ieder geval niet onnauwkeurig te werk gin gen, bleek toen het beeldje, dat 10 duizend gulden had gekost niet meer te herstellen was. Bij het verhoor bekenden de jon gens ook nog een inbraakje in de kantine van DOSR. De vol ledige buit bestond daar uit snoepgoed en limonade. GIJON Bernard Hinault heeft gisteren de proloog van de Ronde van Spanje, een individuele tijdrit over acht kilometer, op zijn naam gebracht. De Franse favoriet had met een tijd van 11 minuten en 16 se conden tenslotte 29 secon den voorsprong op de Belg Ferdi van den Haute en 34 seconden op de Spanjaard José-Luis Viejo. Jos Schipper was op de negen de plaats de beste Nederlander met 41 seconden achterstand op de winnaar De Belgische veteraan Ferdinand Bracke werd vlak voor hij zijn tijdrit moest rijden onwel en moest met hartklachten in allerijl Uitslag: 1. Hinault (Fra) 8.6 km. in 11 min. en 17 sec.; 2. Van den Haute (Bel) op 29 sec.; 3. Viejo (Spa) op 34 sec.; 4. Cluzaud (Fra) op 35 sec.; 5. Cima (Spa) op 37 sec; 6. Pesarro- dona (Spa) op 38 sec.; 7. Teirlinck (Bel) op 39 sec.; 8. Elorriaga (Spa) op 39 sec.; 9. Schipper (Ned) op 41 sec.; 10. Conti (Ita) op 41 sec.; 12. Prinsen (Ned) op 42 sec.; 34., Bal (Ned) op 1 min. en 7 sec.; 44. Groen (Ned) op 1 min. en 13*sec; 49. Breur (Ned) op 1 min. en 17 sec.; 60. Van Katwijk (Ned) op 1 min. en 22 sec.; 84. Den Hertog (Ned) op 1 min. en 39 sec.; 96. Moritz (Ned) op 1 min. en 58 sec. Wedstrijden om districtstitel (Van onze sportredactie) DEN HAAG In sporthal Overbosch aan de Vlaskamp vinden donderdagavond 27 april de wedstrijden plaats voor het districtskampioen schap zaalvoetbal dames. Om half acht gaat de eerste wedstrijd tussen de Haagse kampioen DUNO en Bloemhof uit Rotterdam. Vervolgens om half negen Dubbeldam (kam pioen Dordrecht) tegen DUNO, waarna tenslotte om half tien de ontmoeting Bloemhof—Dub beldam op het programma staat. Opgenomen wegens mishandeling (van een onzer verslaggevers) Apeldoorn Vannacht heeft de Apeldoorner J. (25) zijn drie maanden oude baby nit het Julianaziekenhuis ontvoerd. Het kindje was daar opgeno men omdat het door de moe der, de 17-jarige P., was mis handeld. Rond zes nor van morgen slaagde de politie erin de ontvoeringszaak tot een goed einde te brengen. J. werd aangehouden en voor verhoor ingesloten. De baby werd weer naar het ziekenhuis gebracht. J. moet de baby rond twee uur vannacht hebben ontvoerd uit de kinderafdeling van het zie kenhuis. Om tien over twee hebben verplegers het kindje nog gewassen en vijf minuten later was het verdwenen. Na een eerste gesprek met de dok toren werd de politie huiverig. Een politiewoordvoerder van morgen: „De ouders zijn niet getrouwd en de moeder had de afgelopen maanden het kind nogal mishandeld. Gisteren had tussen de ouders en de Raad voor de Kinderbescher ming een gesprek plaats gevon den, waarbij werd afgesproken dat de Raad de voogdij van het kind op zich zou nemen en de moeder onder psychiatrische behandeling zou worden ge steld". In eerste instantie verdacht de politie de moeder van de kid napping. Een bezoek aan het huisadres van de ouders lever de niets op. Geen van tweeën was thuis. Rond vier uur van nacht werd de spanning bij de politie gedeeltelijk gebroken door een telefoontje van de vader. Hij belde met het zie kenhuis om te vertellen dat alles in orde was met de baby. Zijn adres wilde hij evenwel niet geven. Onmiddellijk waar schuwde de politie de omlig gende politiekorpsen, evenals de grensposten teneinde te voorkomen dat J. met het kind het land zou uitgaan. Rond zes uur belde J. weer met de poli tie die inmiddels had uitgevon den dat de moeder niets met de ontvpering te maken had. Na een langdurig gesprek be sloot J. het kind af te geven aan de politie die het over bracht naar het Julianazieken huis. (Van onze basketbal-medewer- LEIDEN Vlak voor de play offs heeft Parker een gevoelige tegenslag moeten incasseren. Hans van Rooden, die juist vanwege die play-offs nit de Verenigde Staten was terugge keerd, kwam tijdens een vrien- schappelijk partijtje plein-bas ketball dusdanig ten val dat hij zijn been, juist boven de enkel brak. Door deze blessure kan Van Rooden zeker twee maanden niet spelen, hetgeen hem ook zijn plaats in het Nederlands team zal gaan kosten. Neder land zal van 23 mei tot 16 juni om de Intercontinentecup spe len. De eerste wedstrijd zal dinsdagavond 23 mei in Leiden worden gespeeld in de Vijf- Meihal. Tegenstander is dan Italië. Wie dan bondscoach is, laat zich vooreerst raden. Hoog genoteerd staan de ex-coach van Vastgoed Strijen, Mannie Cranford en Parker-coach Hennie Blom. De coach-functie zal in elk geval tijdelijk zijn totdat de NBB een vaste coach zal hebben aangesteld. DEN HAAG Bondscoach Ivo Trumbic heeft de waterpo- loselectie voor het wereldkam pioenschap, dat in augustus in West-Berlijn wordt gehouden, van dertien op zestien spelers gebracht. Toegevoegd werden doelman Ronald Meijer van landskam pioen AZC Alphen en Ruud Misdorp en Jan Middendorp, beiden van ZIAN/Vitesse.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7