Faillissement dreigt voor Grofsmederij wil geen huurders boven winkel Dixons Rinck voedsel bakker Ah 0 jaar goed voor broodnodig en ~gespecialiseerd Maatregelen Haarlemmertrekvaart slechts provisorisch" \dA praat over socialistische stadsvernieuwing NA VERWERPEN AKKOORD DOOR COMMISSARISSEN D/REGIO LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; I u kunt dan naar toestel 18 vragen. Het pand aan de Haarlemmerstraat, waaraan de gemeen te een gedeeltelijke woonbestemming wil geven. RAAD NOORD WIJK: NOORDWUK Op aandrang uit de raad zal het college van b. en w. een brief schrijven aan het provinciaal bestuur om een snelle beslissing te nemen in de kwestie van de weg langs de Haarlemmertrekvaart tussen de Postbrug en Warmond. Er bleek een brief te zijn binnengekomen van het schoolcomité dat indertijd aktie had gevoerd en daarin werd het gemeentebe stuur van Noordwijk bedankt voor de ondervonden medewerk ing. Enkele raadsleden waren er echter nog met zo zeker van, dat de zaak spoedig z'n beslag zou krijgen. Vele Noordwijkse jongeren maken op weg naar school gebruik van deze route en de thans getroffen maatregelen zijn slechts provisioneel en tijdelijk. Verwey (PPR) was er nog niet zo zeker van dat de provincie snel knopen zou doorhakken, temeer omdat er aan de kwestie heel wat juridische problemen zijn verbonden. Burgermeester mr. Bonnike vond dat men een broedende kip niet moest storen, maar in dit geval was de raad het niet met hem eens. Verwey kreeg bijval, onder meer van Schaap (PvdA), Rubingh (VVD) en Alkemade (CDA). Zij vonden dat enige aktie geen kwaad kon. LEIDEN Dixons Rinck B.V., een winkel voor foto- en geluidsapparatuur in de Haarlemmerstraat 122a, zal nog een maand op de uitspraak van Gedeputeerde Staten in Den Haag moeten wachten op het feit of de boven- en zolderverdieping van haar pand nu wél of geen woonbestemming zdl krijgen. In augustus '77 ging Dixons Rinck in beroep bij G.S., tegen de weigering van de gemeente om de woning boven de winkel aan haar woonbestemming te onttrekken. De gemeente Leiden wil de bovenverdiepingen van het pand een woonbestemming geven, terwijl Dixon Rinck zegt deze ruimte dringend nodig te hebben voor de uitoefening van zijn bedrijf. Gistermorgen vond in tweede instantie de behandeling van het beroepschrift plaats voor Gedeputeerde Staten in Den Haag. De gemeente tracht voor haar woningzoekende ingezetenen in Leiden haar uiterste best te doen, om waar het ook maar even mogelijk is, een woonbestemming te geven aan die panden, die daarvoor in aanmerking komen. In de Haarlemmerstraat geldt dit voornamelijk winkelpanden die een vrije toegang hebben tot hun bovenverdiepingen. Dixons Rinck zou zo'n bedrijf zijn, aldus het Bureau Huisvesting. Het pand telt met de zolder erbij gerekend acht kamers en Er is een aparte voordeur, die los staat van de winkeldeur. Er zou een bedrag van 6000 gulden mee gemoeid zijn, volgens de gemeente, om de ergste gebreken van het huis, „lekkages", te verhelpen. Zou het hele pand met - al zijn gebreken, plus de inrichting tot woonhuis, hersteld en verbouwd worden, dan zullen de kosten tussen de 20.000 en 30.000 gulden komen te liggen. Met name een groot gezin zou hier dan in kunnen gaan wonen, omdat in de gemeente Leiden een groot tekort is aan geschikte woningen voor gezinnen met meer dan vier kinderen. Inbraak Dixons Rinck oordeelt hier anders over dan de gemeente. Van de zijde van dit bedrijf redeneert men, dat de verbouwingskosten, die aan de bovenverdiepingen zijn verbonden het huis niet tot een van de „goedkoopste" zal gaan maken. Hoe groter het bedrag van de verbouwing des te hoger zal de huurprijs worden". Voordien heeft er wel boven de winkel een bejaarde dame gewoond, maar deze is inmiddels verhuisd, stelt Dixons Rinck. Een familie met veel kinderen wordt niet op prijs gesteld, omdat - zowel de winkeldeur als de toegang tot de woning via een aluminium rolhek van de straat zijn afgescheiden. Het gevaar bestaat dat kinderen dit hek na sluitingstijd open laten staan. Een en ander zou bij de inbraak-assuradeur tot een verandering van de verzekeringsafspraken kunnen leiden, daar deze ervanuit gaat, dat het rolhek permanent gesloten blijft. Voorts wil Dixons Rinck een kantine voor zijn personeel op de bovenverdieping bouwen en deze ruimte een opslagfunctie voor zijn artikelen geven. 'EIDEN „Minister Beelaerts van llokland verkracht alle wetten, die loor ons vorige kabinet zo zorgvuldig ajn samengesteld". Dit stelde de heer riemus gisteravond tijdens een ver kiezingsbijeenkomst van de Partij v&n de Arbeid afdeling Leiden. pe bijeenkomst was belegd om eens e filosoferen over de wijze waarop- Ie stadsvernieuwing werd aangepakt door het kabinet-Den Uyl en waarop deze nu door het kabinet-Van Agt wordt geïnterpreteerd. Uiteraard kwam de aanpak van het kabinet-Van Agt er in de ogen van de drie sprekers (wethouder M. v.d. Berg uit Gronin gen, wethouder Waal van Leiden en de heer Priemus) veel minder goed vanaf. Met name verweet de heer Priemus de huidige minister van Volkshuisvesting dat hij bezuinigt op de betaalbare nieuwbouwwoningen. De Groningse wethouder benadrukte vooral het verschil tussen het socialis me en het kapitalisme. Waar het kabi net-Den Uyl vooral heeft geprobeerd de zaken anders aan te pakken, neemt het kabinet-Van Agt de gevolgde lijn voor het kabinet-Den Uyl weer op. Hij stelde een socialistische aanpak te preferen voor met name de stadsver nieuwing. „De steden zijn ontstaan in een tijd van vrij handelsverkeer. Nu is er een ander soort mensen op aarde en daarom moeten de steden worden aangepast", aldus de heer Van der Berg. Na de drie sprekers kregen de toe hoorders de gelegenheid om te reage ren. Een toehoorder verwoordde ziin angst voor het toenemen van de bu reaucratie in een socialistische staat. „Als het accent verschuift van het particuliere naar het collectieve, dan zal er aardig wat motivatie wegvallen. Kijk maar eens naar het verschil in werken tussen ambtenaren en functio narissen in het particuliere bedrijfsle ven. Ambtenaren zijn duidelijk min der gemotiveerd", aldus de reactie uit het nubliek. gistermiddag stond min of teer rustend bakker Piet hsmann aan de Leidse Hoge ijndijk met zijn handen vol ;oekjes van eigen deeg, die jj aanbood aan zijn feeste- jk getooide vrouw Margaret- a Witsenburg. Het paar was kiet alleen veertig jaar ge- siapjroiiwd, ook de zelfstandige ^nrnfrhsmann-loakkerij activitei ten jen bestonden veertig jaar. park Rchr ij vend en fotograferend n> z<werd één en ander door ons oïe Jastgelegd. Achter de winkel lan de Rijndijk, in het voor- voor|nalige magazijngedeelte, ïr mrfiaast de gekoelde vitrines het jnet amandelbroodjes en an- ^"4ere zoete spijzen, hing een |truisbeeld uit de dertiger ja- Lafen- De zegen over het deeg was duidelijk. Een meisje houcfetond daarbij koekjes te sor- ns vteren, waarna ze de kruimels e"Jan het blad wegzoog met een e ^stofzuigerslang. Zo gaat het 't Het echtpaar Ashmann voor hun win kel aan de Hoge Rijndijk. bedrijf al vier decennia naar den vleze, in drie nederzettin gen, met een gemengde inzet van brood en spelen. Vader Petrus L. Ahsmann (moeder Ahsmann: „zorgt u in elk geval voor een juiste spelling van de naam in de krant") had de orchidee voor de receptie al in het knoopsgat. „Een goed jaar geleden hield ik op met de nachtelijke arbeid. Ik voel me nu nog een hemelse vader die overdag kijkt of alles goed gaat". Ahsmann junior, Cees geheten, vult aan: „het gaat om het nóg aantrekkelijker maken van het bakkersvak; er worden systemen uitgedacht om de nachtarbeid naar de dag te verplaatsen de ontwikke lingen op dat punt volgen wij op de voet. Niet meer om een uur of 1, 2 's nachts beginnen, maar de tijd ver schuiven naar 5 uur, zeg maar. Men zal zeggen: wat een slavenjagers. Maar dat zijn we beslist niet". De Ahsmannen noemen zich niet „warme bakker". Cees Ahsmann: „dat is geen beschermde naam, zo mag iedereen heten. Er is echter een groep bakkers opgestaan die zich „Echte Bakker" mag noemen. Een beveiligde naam die via een strenge ballotage en een-keuring van produk- ten en presentatie naar buiten gehan teerd wordt. Er zijn maar 290 mede broeders in dit gilde, waaruit ook wel eens iemand gestoten wordt omdat-ie niet aan de eisen beantwoordt. Van de 21 Leidse bakkers zijn er maar 4 lid van het gilde". En dan te beden ken, dat Piet Ahsmann 40 jaar gele den begon in een Leidse wereld met 65 bakkers. Van huisuit is bakker Ahsmann een Gouwenaar. Vijftig jaar geleden trok hij derwaarts om bakkend het leven door te gaan. Eerst bij verschillende patroons, totdat hij in '37 belandde in de Diakoniebakkerij op de Oude Rijn (het z.g. „broodhuis"). Daar be gon hij ook met venten. In '38 werd voor hem aan de Hoge Rijndijk een bakkerij gebouwd, waar hij op 7 april ging „draaien" zonder enige machine. Het was allemaal hand werk. Onvoorstelbaar, vandaag. Te gelijkertijd gingen Piet en Greet in ondertrouw. Precies veertig jaar te rug. gisteren, maakten ze hun aardse verbintenis definitief. Piet Ahsmann wilde een lang verhaal kort maken, toen ik na een kop thee een eigènfa- brikaats bonbon proefde: „Het was dag en nacht werken om een zo goed mogelijk produkt te maken. De con currentie was moordend. Ik had ne gen wijken langs de weg. In Leiden was ik rond 1965 de tweede bakker die z'n klanten vriendelijk verzocht „het brood voortaan in de winkel te komen afhalen". Na het afstoten van de wijkbediening openden we aan de Kennedylaan een tweede winkel". Ahsmann ging zich in de loop der jaren speciaal toeleggen op een steeds grotere verscheidenheid aan brood- en banketsoorten: „ik dacht zo'n 70 soorten brood, inmiddels Zoon Cees: „De laatste tijd zijn in zwang een soort of tien stokbrood: o.a. paprikakruiers, tarwestokbrood, stokbrood met tomaten, met kaas, met maan- en sesamzaad, met kum- mel". Vader Piet: „In plaats van het nootje, het zoutje, komt het stok brood bij de borrel en de barbecue opzetten: gezelligheidsbrood dus, niet alleen meer bij de soep", Ook het gebak wordt in de „gezonder" sfeer getrokken. Men denke daarbij bij voorbeeld aan de kwarkbroodontwik- keling en het tutti-fruttibrood: „enfin, de mensen worden het wel gewaar straks", aldus Ahsmann junior, die tussen het brood geboren en reeds ervaren de man van de toekomst is om de zaak voort te zetten als vader Piet het alziend oog heeft terugge trokken. Weg sprookje: bruin brood is gezond en witbrood niet. Junior: „Waanzin. Wit is gezonder, alleen bruin is nóg gezonder Overdaad schaadt; dat is het". Behalve brood, dat schaadt nooit. Dat kun je volgens de Ahsman nen niet genoeg verorberen. Heel spontaan vertelde Cees me nog, dat zijn moeder de grote vrouw achter de schermen van de Kennedylaan is. Laatste feit in de drievuldigheid van Ahsmann was in 1968 de stichting van de winkel aan het Diamantplein in het Morskwartier. Drie jaar gele den werd de bakkerij achter de zaak aan de Hoge Rijndijk uitgebreid „ten behoeve van een nog betere kwali teit". En waar iedere Ahsmann het over eens is: het bakkersvak is een lichtpunt in deze maatschappij. En het wordt zelfs veel mooier als men sen straks nóg verser brood kunnen komen kopen: „het is een vak waarin wordt gezongen en gefloten. Zo'n best ambacht is dit (Van een onzer verslaggevers) ÏIDEN De dreiging van een spoedig totaal faillissement a de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij (KNG) in teterwoudde is sinds vandaag levensgroot. De situatie lijkt (pelozer dan ooit nu de Raad van Commissarissen van de KNG steren een bereikt akkoord dat had kunnen leiden tot de (heffing van de bezetting door de werknemers, heeft verwor- n. Vanochtend werd al openlijk op de mogelijkheid van een oedig faillissement gezinspeeld. Later op de dag zou het irsoneel over de gevolgen van het „neen" van de commissaris- n op de hoógte worden gesteld. Raad van Commissarissen in de KNG sprak gisteren het laanvaardbaar uit over een (orstel van de beide bewind- >erders bij de KNG, de Haag advocaten De Ranitz en lankenstein. Dat voorstel eld in dat directeur Schiit, lens heengaan door de bezet- rs wordt geëist, zich zou laten eoordelen via een onafhanke- jke enquête. Tijdens deze nog langdurige procedure zou hij an zijn huidige functie wor- Bn ontheven en zich dienen te sperken tot acquisitieactivitei- tn voor het bedrijf. Het con- ict tussen Schut en het bedrijf >u via een derde lopen, terwijl et bestuur van de onderne- ling zou worden overgenomen oor iemand van buiten het edrijf. De bonden hadden iervoor al namen gesugge- Niet beëindigd ïerd die voor de bewindvoer- ers acceptabel bleken. Bij dit Geruchten als zou de bezetting oorstel waren de banken be- van de KNG morgen 3 weken aid de geblokkeerde kredieten oud, één dezer dagen worden alsnog voor de KNG vrij te maken. Ook de overheidssubsi die van 2 miljoen zou hierdoor alsnog verleend kunnen wor den. Hoewel de banken, bonden, be windvoerders en de overheid met dit voorstel akkoord kon den gaan, stuitte het op verzet van de Raad van Commissaris sen. Volgens de KNG-bezetters blijkt hieruit eens te meer dat de commissarissen geen ogen blik de bedoeling hebben ge had de werkgelegenheid te red den. „Er zou alleen een miljoen binnengesleept kunnen worden alvorens de KNG definitief in de afgrond zou worden ge duwd", aldus de werknemers vanochtend. beëindigd werden vanochtend door actieleider Frans Mentzij met klem tegen gesproken. Op de ochtendvergadering van de bezetters verklaarde hij dat de bezettingsactie nog zeker een week zou duren: „We zijn vast van plan om 1 mei (volgende week maandag) met de nodige activiteiten hier in de bezette KNG te vieren", aldus Mentzij. Namens het personeel nam de actieleider vanochtend op nieuw een flink geldbedrag in ontvangst dat de afgelopen da gen door het comité voor het behoud van de werkgelegen heid bij de Grofsmederij onder de Leidse bevolking is opge haald. Een vertegenwoordig ster van het comité, mevrouw Toos de Roos overhandigde ac tieleider Mentzij vijf briefjes van duizend die de totale op brengst van de inzamelingsac tie op 11.000 gulden brengt. Een deel van het geld zal wor- Toos de Roos overhandigt aan actieleider Frans Mentzij in de kantine van de van daag al 3 we ken bezette KNG het twee de deel van de opbrengst van de inzame lingsactie on der de Leidse bevolking: 5.000 gulden. den gebruikt om het achterstal lig salaris te betalen, van een van de buitenlandse werkne mers van de KNG die deze week naar zijn vaderland te rugkeert. De bedrijfskas bleek onvoldoende geld te bevatten om het loon van de man uit te kunnen betalen. LEIDSE_COURANT WOENSDAG 26 APRIL 1978 m gev,

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5