Leliecultuur beleeft tweede renaissance Nieuw pand Waterings regeninstallatiebe dri j f november 1978 gereed -—lA IND EN TUINBOUW S3 NA VERWOESTING DOOR BRAND IN JANUARI INVOERHEFFING KOMKOMMERS GEWIJZIGD INVOER UIT ISRAEL WORDT VOELBAAR OVERPRODUKTIE BOLLEN GEVREESD ilNf- LE1DSE COURAN; MAANDAG 24 APRIL 1978 PAGINA 9 Show in Keukenhof gaat het bewijzen; LISSE Met name in het buitenland zijn er nog hele volksstammen, die meteen aan graftakken en aanver wante artikelen gaan denken, als men over lelies hoort pra ten. Een imago dat nog stamt uit de jaren dat de witte trom petlelie het peloton aanvoer de. Die periode is reeds lang voltooid verleden tijd. De wit te trompet staat al vele jaren niet meer op de eerste plaats in het klassement. Want sinds I Jan de Graaff zijn nieuwe hy- 1 briden op de markt bracht, zijn er lelies in vele kleuren en nog meer vormen. Het is zeker niet overdreven te stel len dat de leliecultuur in Ne derland aan een tweede re naissance bezig is. Om dat ook het grote publiek duidelijk te maken, zal de ver eniging De Lelie van 4 tot en met 7 mei in het Koningin Julianapaviljoen op de Keu kenhof te Lisse een grote le lieshow organiseren waar men tal van nieuwe rassen zal I kunnen bewonderen. In totaal I worden er zo'n duizend tak- I ken geëxposeerd. In die periode laten ervaren j bloembinders en -sters in het paviljoen zien dat men van lelies ook stijlvolle bloemstuk- jes kan maken. Jan de Graaff legde dus de basis voor de tweede lelie-re- naissance. De eerste beleefde men na de komst van Lilium speciosum uit Japan en de Koningslelie (Lilium Regale) uit China. Maar dat is alle maal al ruim zeventig jaar geleden. Wieg De Graaff was eigenaar van de Amerikaanse kwekerij de Oregon Bulb Farms, maar zijn wieg - en de naam wijst daar al op - stond op Holland se bodem. Zijn voorouders hadden al omvangrijke kwe kerijen van narcissen in Lei den en Sassenheim. Later as socieerden zij zich met de heer S(iem) van Konijnenburg uit Noordwijk. Vlak achter de duinreep tussen Noordwijk en Katwijk hadden ze daar in de jaren dertig een van de groot ste bloembollenkwekerijen van Nederland. "9) 'Nieuwe typen De Graaff kruiste verschillen de wilde lelies uit China onder meer met bestaande hybriden. Een van die kruisingen resul teerde in een geheel nieuw Midcenturyhybriden: een nieuw type lelie, dat Jan de Graaff in de handel bracht. Jijck type, dat hij Midcenturyhybri den noemde. Dat zijn lelies, met opstaande kelken die vrij dicht bij elkaar aan de top van de stengel zijn geplaatst. Een nieuw type niet alleen qua vorm, maar er zaten ook Meuren in die men tot dan toe in de lelies nauwlijks kende: fel-oranje, heldergeel en warmrood als een glas oude wijn. Een van die zaailingen was Enchantment, een lelie die in 1941 voor het eerst begon te bloeien en die de naam van Jan de Graaff over de gehele wereld droeg. Ook vandaag is Enchantment in Nederland veruit de meest geteelde lelie. Op de basis van Jan de Graaff bouwden Hollandse veredelaars verder en de re sultaten van hun werk zal men dus van 4 tot en met 7 mei in de Keukenhof kunnen bezichtigen. Van de genoemde Midcentu ryhybriden zal men o.m. kun nen zien de dieprode, middel grote Pirate, die zeer houd baar op het water is, de prachtige diep-gele Connecti cut King, die eveneens een lang vaasleven heeft, de hel dergele Destiny en natuurlijk old favorite Enchantment. Daarnaast: Yellow Star, een lelie met hangende gele bloe men, de uit Japan afkomstige Lilium speciosum in diverse typen (vooral in Akersloot en omgeving veel geteeld) en ook de voorname Lilium auratum, die heerlijke geursignalen uit zendt en die bekendheid kreeg als de Goudbandlelie. Men wil het publiek ook na drukkelijk kenbaar maken dat er op het gebied van de trompetlelies ook andere zijn dan uitsluitend witte exempla ren. Getoond zullen onder meer worden de oranje trom petlelie African Queen, de ro se Pink Perfection en de gele Golden Splendor. Een hoog bejaarde, maar ken nelijk onverwoestbare trom pet zal er ook te bewonderen vallen, te weten de Koningsle lie: Lilium Regale, die reeds in 1905 in de Europese tuinen prijkte. Een lelie die ook van daag voor de tuin - voor de huiskamer is de geur wat al te zoet - veel gevraagd is. De vereniging De Lelie zai dit jaar trouwens op meer plaat sen aan promoting van lelies gaan doen. Dat gebeurt onder meer eind juli op de Flevohof, maar voor die tijd zal men ook acte de presence geven op de grootste leliemanifestatie van West-Europa, de Liliade in Akersloot. Deze befaamde expositie staat voor 1978 veel vroeger op de tentoonstel lingskalender dan in voor gaande jaren. De opening is op vrijdag 26 mei. Ongetwij feld zullen dan weer vele lief hebbers koers zetten naar het dorp aan het Alkmaarder- meer. Het nieuwe pand van de handelsonderneming Revaho, dat aan de Wateringse Dorpskade wordt gebouwd en in november klaar moet zijn. WATERINGEN Het pand van het tuinbouwtoelever- ingsbedrijf Revaho (handels maatschappij in regeninstal laties) te Wateringen, dat drie maanden geleden tot de grond toe afbrandde, verrijst weer uit de as. De driejarige kleinzoon van directeur S. P. H. van Holstein heeft vrijdag middag de eerste paal gesla gen. Direct na de brand werd het bedrijf voortgezet in behui zing, die door Adr. van der Voort B.V. te Kwintsheul werd beschikbaargesteld in de vorm van een opslaghal en kantoorruimte. De ongeveer dertig personeelsleden slaag den er daardoor in de' cliente le vrijwel op haar wenken te blijven bedienen. De directie zegt bijzonder blij te zijn met de medewerking van burge meester en wethouders en de afdeling algemene zaken van de gemeente Wateringen, waardoor nu reeds de eerste van 167 stuks Goudse palen in de grond kón worden gesla gen. Het nieuwe gebouw komt weer op de oude plaats tussen Cogebéné-Mudde en Van der Hoeven aan de Dorpskade. Er komt een kantoor in twee ver diepingen van 300 vierkante meter en een bedrijfshal van 4100 vierkante meter groot. Bij het ontwerpen van het nieuwe gebouw is gezien de nare ervaringen met de hevige brand de grootste zorg be steed aan de on brand baarheid van de toegepaste materialen en aan de brandveiligheid van het gehele gebouw. De hal wordt opgebouwd uit een lichte draagconstructie van ronde stalen buizen vol gens een patent van de direc teur ir. Mick Eekhout. Die vormen een zodanig sterk ge heel, dat er zelfs kraanbanen aan het dak gehangen kunnen worden. De staalconstructie is afgewerkt met een staalbepla- ting op het dak en een sterk brandwerend-geïsoleerde wandbeplating. Bovendien zijn in de hal, waarin pvc-bui- zen worden opgeslagen en verwerkt, de nodige brandpre- ventieve maatregelen geno men, zoals brandluiken en slanghaspels. De buitenbepla- ting van de hal is blauw van kleur. De autodeuren hebben een vrolijke gele kleur met het regendruppelmotief van het bedrijf erop geschilderd. Doordat het kantoor wordt uitgevoerd in een lichte kleur metselwerk en een lichte be plating in de gevel komt het als het ware los van de be drijfshal. Gezien de toekom stige woonbestemmingen aan de achterzijde van het gebouw heeft de architect ervoor ge zorgd, dat het ook aan die kant een levendige aanblik heeft. Hoofdaannemer Roover bv hoopt het gebouw, dat te gen de twee miljoen gulden gaat kosten, in november van dit jaar op te leveren. De invoerheffing voor komkommers is bin nen een week twee keer veranderd. Op 15 april besloot de Commissie van de Europe se Gemeenschappen de heffing op kom kommers uit Bulgarije, Griekenland, Roe menië en Spanje gelijk te trekken. Er werd een bedrag vastgesteld van 48.38 per 100 kg. netto. Dit betekende voor Griekenland een verlaging van de invoerheffing, want deze bedroeg 65,57. Voor de overige lan den betekende het een verhoging. Dit be sluit was geen lang leven toebedeeld, want met ingang van 19 april werd er een nieuwe regeling in werking gesteld. De invoerheffing voor Roemeense komkom mers kwam te vervallen. Voor de andere landen werd een heffing van 47,40 vast gesteld. Dat de heffing voor Roemeense komkommers is vervallen hoeft niemand ongerust te makn, omdat de export van Roemenië in de 2e week van april nog slechts zeer beperkt was, deze viel name lijk terug van 500 ton naar 10 ton. Er is sprake van een levendige West-Duitse vraag. Uit gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat West- Duitsland in de periode van 14 t/m 17 april 2523 ton invoerde uit Nederland tegen een import uit andere landen van 176 ton. De prijs op de veiling wist zich dan ook uitstekend te handhaven. Voor de sorte ring van 36 tot en met 61 varieerde de prijs per stuk van 48 tot 65 cent. De aanvoer zal echter blijven groeien waardoor de prijs meer onder druk komt en als gevolg daarvan op een lager niveau terecht zal komen. Tomatenprijs daalt langzaam Het prijs verval bij de tomaten bleef de afgelopen week van beperkte omvang. Voor de A-tomaten bleef de klok stilstaan op 3,16 per kilo (vorig jaar 2,21). Het is echter wel zo dat de aanvoer behoorlijk achter loopt bij die van vorig jaar. Dit wordt veroorzaakt door het koudere weer en een latere plantdatum. Toch zal de aanvoer blijven groeien waardoor de prijs meer onder druk komt. Het prijsverval zal zich waarschijnlijk in een rustig tempo afspelen. Hierdoor zullen de prijzen voor lopig gunstig blijven afsteken in vergelij king met die van vorig jaar. Voor vleesto maten kwam een gemiddelde prijè van 4,25 per kilo tot stand. Sla in prijs gestegen Het aanbod van glassla neemt wekelijks af. De kwaliteit van de sla is over het algemeen zeer goed. In de afgelopen week heeft het prijsherstel doorgewerkt. Over de hele linie steeg de prijs gemiddeld met 13 cent per krop. Voor de lichte sla kwam dit neer op een prijs van 34 cent per stuk en voor de zware sla 40 cent. Het aanbod zal de komende weken verder afnemen, de prijs zal enkele centen oplopen of op het zelfde niveau blijven hangen. Paprikaprijs fors gedaald De aanvoer van groene paprika's is al enige weken achtereen kleiner dan vorig jaar. In de 2de week van april was de aanvoer van de 4 grootste veilingen 274 ton tegen vorig jaar 340 ton. Daardoor stak de prijs van de groene paprika's de afgelopen weken gunstig af bij die van vorig jaar. Hier kwam de afgelopen week verandering in, de prijs daalde sterk en kwam op gemiddeld 3,60 per kilo terecht. Hierdoor zit de prijs in een klap 80 cent tot 1 gulden onder de prijs van vorig jaar. De aanvoer zal verder toenemen maar een verdere prijsdaling wordt nog niet verwacht. Voor de rode paprika's kwam de klap nog harder aan. De aanvoer van deze sortering was gelijk aan die van vorig jaar, te weten 55 ton. Een groot verschil met vorig jaar is de prijs, toen lag de prijs op 7,58 per kg., nu echter op 5,52. Ook voor de rode paprika's wordt er gerekend op een groeiend aanbod, voor deze sortering wor den lagere prijzen verwacht. Het is vooral voor de liefhebbers van paprika's onder de consumenten belangrijk om de prijsvor ming goed te volgen, omdat er voor de rode paprika's prijzen per stuk gevraagd worden die alle perken te buiten gaan. Zo wordt er een consumentenprijs van 2,50 per stuk gevraagd, als men dan weet dat de veilingprijs op ongeveer 90 cent ligt dan komt een redelijke prijs op 1,80' Als'er dan nog eens 70 cent extra wordt ge vraagd, dan kan men zich niet aan de indruk onttrekken dat men het onderste uit de kan vraagt. Overige gewassen Prei wordt wekelijks in grote hoeveelhe den aangevoerd. De prijs staat hierdoor onder zware druk, ook de afgelopen weejc was dit het geval. Er werd gemiddeld 36 cent per kilo betaald. Er wordt weinig verbetering in de situatie verwacht On danks de groeiende aanvoer van radijs wist de prijs zich goed te handhaven, namelijk 73 cent per bosje. Voor de ko mende week wordt er op lagere prijzen gerekend. Andijvie zal in ruime mate aan gevoerd worden, de prijs lijkt hierdoor onder 1,40 per kilo te blijven De Hollandse koolrabi doet het in West- Duitsland goed, want het ruime aanbod wordt tegen goede prijzen verhandeld. De afgelopen week liep de gemiddelde prijs op naar 87 cent per stuk. De aubergine heeft zich de afgelopen week niet in prijs kunnen handhaven. Op de gemiddelde prijs moest 2 kwartjes ingeleverd worden waardoor de prijs op 3 gulden per kilo kwam. Een verdere prijsdaling lijkt on waarschijnlijk. Voor bloemkool werden de afgelopen week nog steeds goede prijzen betaald, de achten brachten 3,45 per stuk op. De aanvoer van natuurspinazie heeft de prijs doen dalen naar 1,25 per kik», een verdere prijsdaling wordt nog niet verwacht. De aanvoer van glasaardbeion komt schuchter op gang. Voor een doosje van 150 gram werd 1,80 betaald. Het is waarschijnlijk dat de invoer van bloemen uit israël zijn invloed begint uit te oefenen op de handel in ons land, vooral wat betreft de irissen waarvan vrij grote hoeveelheden worden ingevoerd en in het bijzonder van de Statice. Bij een vrijwel gelijk aanbod van ruim drie miljoen in dezelfde week van het vorig jaar, viel de gemiddelde prijs terug van 27 cent tot 16 nu. Wel moet hierbij worden opgemerkt, dat over vrijwel de hele bloemenlinie de prij zen ongunstiger lagen dan vorig jaar toen het de paasweek was en deze de prijzen gunstig beïnvloedde. Over de afgelopen week kan dan ook niet worden gesproken van een sterke prijsvor ming. Aan het eind van de week trokken de prijzen wel wat aan, waarschijnlijk door een matige aanvoer. Zoals reeds eer der gemeld stelt men in Israël zich tot doel om de bloementeelt uit te breiden en ex port te verruimen, hetgeen een weinig rooskleurig beeld geeft voor de toekomst. De afgelopen week bracht een totaal om- zetbedrag aan de CCWS. van 9.461.191,38 bij een bloemenaanvoer van 28.885.093 bos of stuks tegen een omzetbedrag van 10.262.485,81 in dezelfde maand van het vorig jaar en bovendien geringer bloemen aanvoer van 26.458.998 bos of stuks, het geen het prijsverschil reeds aan geeft. De aanvoer van potplanten lag afgelopen week aanzienlijk ruimer dan vorig jaar namelijk 559.296 stuks met opbrengst van 1.062.225,07 en vorig jaar 318.561 stuks tegen 610.024,25. Het koude weer trad remmend op in de aanvoer. Waarschijnlijk zal Moederdag de situatie wat verbeteren, zowel wat aanvoer als prijzen betreft. Ondanks de sneeuw worden kennelijk de tuintjes aangelegd, gezien het feit dat de aanvoer het dubbele beliep van dezelfde week in het vorig jaar met geen ongunstige prijzen. Dat de kwaliteit van de buitenbloemen nogal te lijden heeft gehad van het koude weer, laat zich begrijpen en de belangstel ling voor de buiten-narcissen was dan ook niet groot. Hier volgen wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelf de week in het vorig jaar. Amerikaanse anjers 26 (38) trosanjers 30 (33) anthurium 30 (33) snijgroen 21 (15) jaarrond troschrysanten 51 (71) idem ge plozen 61 (77) freesia 18 (23) gerbera 30 (30) lelietakken 43 (51) leliekelken 27 (44) cymbidia groot 64 (77) idem klein 30'(34) grote rozen 40 (40) idem klein 27 (26) sonia 37 (39) tulpen 12 (21). Men ziet het, duidelijke taal vooral voor bepaalde soorten. Was de aanvoer van snijbloemen ongeveer 13 procent lager, die van de potplanten liep met 74 procent op. De weersomstandigheden tot dusver geven geen aanleiding om op korte termijn een grote aanvoer van bloemen te verwachten, mogelijk dat daardoor de prijs op een redelijk niveau blijft. Dinsdagavond 25 april komt in de algemene ledenvergade ring van de CCWS de gang van zaken weer ter sprake. Voorgesteld wordt om het voor lopige veilingpercentage voor dinsdag, woensdag en donderdag te bepalen op vijf, voor vrijdag en maandag op vier en op zaterdag zeven procent Voor bijschrijven op de ledenrekening wordt voorgesteld over 1978 het percentage te bepalen op anderhalf. Schaalvergroting. voor de agrarische wereld het toverwoord van de tweede helft der twintigste eeuw. En ook het panacee om alles weer gezond te krijgen. Streven naar een zo hoog mogelijke produktie per man per dag, dat was het parool. Ook van de heer Sicco Mansholt die nu vanuit zijn comfortabele boerderij in Drente heel an dere geluiden de wereld instuurt. Ook het bloembollenvak heeft uitbundig aan schaalvergroting gedaan. Er zijn al tulpentelers die kans zien om vier bunder tulpen alleen „na te lopen", maar u moet maar liever niet vragen hoe dat soms gaat. De gezondheidstoestand van de tulpen is er de laatste jaren dan ook lang niet overal beter op geworden. Vooral het tulpemo- zaiekvirus is een geduchte vijand gewor den. Dat had weer tot gevolg dat op vele bedrijven alleen die tulpen in cultuur wer den genomen die, wat de virusziekten be treft, de minste problemen gaven. Apel doorn en andere Darwinhybriden waren zulke tulpen. Verschraling assortiment De schaalvergroting heeft zonder meer geleid tot een verarming van het assorti ment. De positie van de tulpenproducent is daarmee kwetsbaarder geworden. Schaalvergroting maakt het gevaar van overproduktie ook veel groter. Dat gevaar wordt nog vergroot omdat in een „hausse"- periode ook landbouwbedrijven zich met de teelt van tulpen gaan bezighouden. De zg. „gelegenheidstelers". Vandaag lijkt er voor de tulpenkwekerij echter nog geen kou aan de lucht Onvoorziene omstandig heden voorbehouden je künt nooit we ten! kan er voor 1978 niets meer fout gaan. Er zijn al vele miljoenen tulpen verkocht voor levering in juli a.s. voor een beste prijs. Uitzondering Tulpenteelt op landbouwbedrijven vooral in tijden van hoogconjunctuur geen ongewoon verschijnsel, zo blijft Als de leverbaren van Apeldoorn straks over de mand gaan lopen en ze zakken weg naar 5,- per 100, zullen dan de prijzen van een Kees Nelis, een Mirjo- ran, een Prominence, een Rosario, een Thule, enz. dan ook nog op dat hoge peil blijven? Of is de kans dat Apeldoorn in de hierbo ven geschetste situatie opnieuw als de moordenaar van de rest van het assorti ment gaat optreden, toch levensgroot aan- wezig? Wie de zaken nuchter op een rijtje Prijzen Op nul zet, kan tot geen andere conclusie komen dan dat de mogelijkheid daarop bepaald niet aan de kleine kant is. Is een bepaald artikel duur, dan voelen kennelijk tal van producenten zich geroe pen om er op grote schaal ook mee te beginnen. Zie de aardappelen, zie de uien, zie de peen en ga-maar-door. Het gevolg is dat het areaal veel te snel toeneemt, dat men met het aanbod maar al te gauw door het plafond prikt en dan begint de misère Er is één uitzondering: Apeldoorn met de diverse mutanten doen niet meer mee. In de slechte jaren 1973 en 1974 trad Apel doorn op als de grote prijsbreker. Toen sleurde deze tulp nagenoeg alle andere cultivars mee in de val-der-prijzen. Wat dat punt aangaat is er vandaag iets gewijzigd. Want wat de prijzen betreft is Apeldoorn geheel losgekoppeld van de rest van het assortiment. Men koopt vandaag twaalven van Apeldoorn graag voor 7,50 per 100, maar een zeer groot deel van de andere tulpen kan men vandaag voor het dubbele van die prijs niet op de kop tikken. Apeldoorn leeft nu qua prijs kennelijk een geheel eigen leven. Het is de vraag of dat Golfbeweging Een team van de Erasmus Universiteit te Rotterdam heeft de gang van de bollenza- ken in de afgelopen jaren geanalyseerd. Men kwam tot de ontdekking dat de golf bewegingen in de prijzen met een haast wiskundige zekerheid voorspeld kunnen worden. Niet zo verwonderlijk als men ziet welke produktiepolitiek er wordt gevolgd. Produktiepolitiek. een dik woord dat voor de bloembollen en tal van andere agrarische bedrijfstakken! met anders kan worden vertaald dan als „op heel onnuchtere wijze achter de markt aanhol len." Met de tulpen heeft men nu een oppervlak te bereikt van plm. 5500 ha. Vrijwel hét- zelfde als in 1974. En toen vond ais gevplg van een te groot aanbod, een catastrofale prijzenval plaats. Gaat het weer die richting op? Het lijkt er angstig veel op. Er is vergeleken met toen, nu een groot verschil. In 1974 had men nog innameprijzen, nl. 5,- voor de twaalven en 4,- voor de elven. Nu staat de ipnameprijs op. nul. Met andere woorden: als de klap nu valt, komt de dreun zo veel te harder aan. De bollen kunnen nl. voor alle prijzen van de hand gaan. Maar wie weet gaat op het laatste moment het produktie-roer nog om. En daar mag men uit de grond van zijn (bloembollen)- hart op hopen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9