Outsiders winnen Eurovisie Songfestival Gezagvoerder Kim verrichtte wonder nternationale uil van gevangenen Onderhandelingen over Aldo Moro lijken dichterbij Frans verkeersbureau is optimistisch over toestand Bretonse kust Sadat: praten met Israël nu zinloos HET IS O.K. MET ISRAEL VL»I I ClNL/AlNLf LKiUbJi COUKANT MAANDAG 24 APRIL 1978 1'AUINA •ASSAGIERS KOREAANSE BOEING: LSINKI(Rtr) Kogels van Russi- t Mig-gevechtsvliegtuigen drongen romp van het Zuidkoreaanse ver- rsvliegtuig binnen, toen dit donder- ■avond uit de koers was geraakt en het militaire veiligheidsgebied iet noorden van de Sovjet-Unie. Dit lelden de passagiers van het vlieg- zondagmorgen in Helsinki, nadat uit de Sovjet-Unie waren terugge- fd. Met een Boeing 727 van Pan èr vlogen de passagiers door naar gka, Tokio en Seoul. y hun zeggen werden 2 van de 97 iagiers gedood toen de Russische fechtsvliegtuigen hun Boeing 707 van lean Airlines bestookten op een mo lt dat het toestel al bijna 1600 km zijn koers over de ijskap van de yd pool was geraakt. De gezagvoer en de navigator van het toestel zijn r ondervraging in de Sovjet-Unie achter gebleven. De Verenigde Staten hebben over de aanhouding van de twee hun bezorgdheid bij de Sovjet-Unie geuit. Volgens het relaas van de passagiers vertelde de Koreaanse gezagvoerder, captain Kim Tsjang-Kyoë, hun nadat het incident achter de rug was, dat hij geen waarschuwing via de boordradio had ontvangen voordat zijn toestel werd geraakt. Hij was zich ervan bewust, aldus de passagiers, dat hij uit de koers was geraakt. Terwijl hij zijn positie poogde vast te stellen, dook plotseling een Mig-gevechtsvliegtuig, uitgerust met twee raketten, op. De Mig maakte een op- en neergaande beweging met zijn vleugels, maar hij zei dat hij geen ant woord kreeg toen hij via de radio de Mig-piloot verzocht contact met hem op te nemen. De Mig verdween en toen voelde hij een schok op het moment dat zijn toestel werd bestookt, aldus de gezagvoerder, Volgens de passagiers weet captain Kim het aan een fout in het kompas dat zijn toestel zo verbazend ver was afgeweken van de voorgenomen koers. Hij vertelde de passagiers dat hij pas vier uur na het vertrek uit Parijs, toen hij een ei landje onder zich zag, besefte dat hij uit de koers lag. De Britse zakenman Bennis Cohen, een van de 106 passagiers en bemanningsle den die zondagmorgen in Helsinki aan kwamen, zei: „We waren precies op de verkeerde plaats op het verkeerde tijd stip". Naar zijn mening had geen van de passagiers aan boord van de boeing 707 enig idee wat er fout ging toen ze meenden over de pool te vliegen. Vol gens Cohen was een van de passagiers die omkwam bijna op slag dood. De andere stierf terwijl hij medisch werd behandeld. Een tweede Brit, Howard, vertelde de verslaggevers in_ Helsinki dat het vlieg tuig normaal vloog toen het plotseling schudde alsof zich een explosie had voorgedaan. „Er kwam een brandlucht opzetten en het toestel dook in glijvlucht naar beneden. Ik was er zeker van dat we de dood tegemoet gingen. De captain zei dat we ons moesten voorbereiden op een noodlanding, terwijl hij uitkeek naar een plek om te landen". De twee Britten prezen de Koreaanse gezagvoer der voor de wijze waarop hij zijn getrof fen toestel neerzette op een bevroren meer ten zuiden van Moermansk, een uiterst gevoelig militair-gebied met Rus sische raketbases en een bolwerk van de Russische marine. Cohen zei: „De gezagvoerder verrichtte een wonder. We zijn van plan deze middag nog naar Zuid-Korea te vliegen en als we daar arriveren, gaan we naar de luchtvaart maatschappij en zullen de directie ver tellen hoezeer de passagiers het gedrag van de gezagvoerder en de bemanning apprecieerden". Een van de Ko reaanse passagiers laat een kogelgat in zijn jasje zien. dat is veroorzaakt door een van de kogels die door een Russische Mig op het Koreaanse toestel werden af gevuurd r:i IT YORK (RTR) Het Amerikaanse nieuwsmagazine News- k meldt in zijn jongste nummer dat een internationale isactie is afgesloten waarbij drie gedetineerden in de Ver- ;de Staten, de DDR en Mozambique zijn vrij gekomen. transactie zou het voorspel kunnen vormen voor de ruil van Bowjetrussische gedetineerde dissident Anatoli Sjtsjaranski r Günther en Christel Guillaume, de spionnen voor de DDR in de Bondsrepubliek zijn veroordeeld en wier val leidde het aftreden vier jaar geleden van bondskanselier Willy ndt jaranski, die ervan wordt beschuldigd dat hij een agent van CIA is geweest, staat een proces wegens landverraad te ihten, een vergrijp waarin in de Sowjet-Unie de doodstraf It. Newsweek schreef dat de driehoeksruil dit weekeinde zijn |ag kreeg toen Miron Markus, een Israëliet, uit een gevangenis Mozambique werd ontslagen waarin hij werd vastgehouden Is hij met zijn vliegtuig uit de koers raakte en in plaats van tuid-Afrika achttien maanden geleden terechtkwam in Mo- ibique. -tr deze week zullen de Verenigde Staten volgens het weekblad ert Thompson vrijlaten. Thompson werd dertien jaar geleden spion voor de Sowjet-Unie opgesloten. De DDR op haar beurt laten gaan Alan van Norman, een Amerikaanse student die jaar werd aangehouden tijdens een poging om een Oost gezin naar het Westen te helpen uitwijken. De driehoeksruil iar Newsweek berichtte tot stand gebracht door de Oostduit- dvocaat Wolfgang Vogel. Vogel zal volgens Newsweek de sische voorwaarden voor de vrijlating van Sjtsjaranski over igen aan de Amerikaanse regering, wanneer hij deze week shington is om Thompson op te halen. Al vliegt vandaag weer AVIV (AFP) De Israëlische luchtvaartmaatschappij „El is vandaag weer begonnen met het uitvoeren van vluchten en staking van twintig dagen. De directie van de maatschap- sal nieuwe onderhandelingen beginnen met de stakers die r loon willen. De staking heeft „El Al" tientallen miljoenen en gekost. aamse meesters weer terecht )RENCE (AP) De tien schilderijen van Vlaamse meesters eind vorige week uit de verzameling van het Pitti Paleis te ence waren gestolen, zijn zondag teruggevonden. De politie t in verband met de diefstal drie personen gearresteerd. De schilderijen - waaronder Rubens beroemde meesterwerk „de gratiën" - werden onbeschadigd gevonden in de kofferruimte de auto die toebehoorde aan de opdrachtgever van de ital. (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse christen-demo cratische partij schijnt gisteren haar onwrikbare houding geen onderhande lingen te openen over de vrijlating van het ontvoerde partijlid Aldo Moro, iets te hebben verzacht. Benigno Zaccagnini, secretaris-gene raal van de partij zei na een nieuwe vergadering van de partijleiding dat de christen-democratische partij nu via tussenpersonen te weten wil komen hoe het Aldo Moro vergaat en of er wegen te vinden zijn om zijn vrijlating te bewerkstelligen. Zaccagnini liet het tot nu toe ingenomen standpunt dat de christendemocraten onder geen beding bereid zijn om met de Rode Brigades te onderhandelen, uit zijn verklaring weg. Inmiddels wordt alom nog immer met spanning gewacht op de ontkno ping van de zaak Aldo Moro diè vol gens sommigen nog net niet met een moord is geëindigd door de persoonlij ke tussenkomst van paus Paulus VI op zaterdagmorgen, enkele uren voor het verstrijken van het ultimatum waarin om vrijlating van „communistische ge vangenen" werd gevraagd. In een brief aan de Rode Brigades, die hij vrijdag nacht persoonlijk heeft zitten schrijven deed de paus een beroep op de mense lijke gevoelens van de ontvoerders en vroeg hij hen Moro vrij te laten. Via de Vaticaanse radio en de avondkran ten werd de brief onmiddellijk bekend gemaakt zodat de Rode Brigadisten, naar mag worden aangenomen, er on middellijk kennis van hebben kunnen nemen. Het Amerikaanse weekblad Newsweek schreef zondag dat de West- duitse politie gelooft dat de Rote Ar mee Fraktion op de hoogte was van de plannen om Moro te ontvoeren. Zelfs acht de Westduitse politie het mogelijk dat de RAF bij de ontvoering een rol heeft gespeeld, aldus het blad. Zonder de ge vreesde orde verstoringen is zaterdag in Keulen de grootste politie ke demonstratie uit de geschie denis van de stad gehouden: een protestbe toging tegen het opkomende nazisme in de Bondsrepubliek. Naar politie- schattingen lie pen ongeveer 18.000 mensen uit twintig Euro pese landen mee. Veel beto gers liepen in de kleding die zij tijdens de oorlog in de concentratie kampen moes ten dragen. Van politieke zijde in Duitsland ontbrak elke be langstelling. CAIRO (UPI/AP) President Sadat van Egypte ziet niets in een nieuw bezoek van Israëlische ministers aan Cairo om er te praten over het vredesoverleg. In een interview met het weekblad „Oktober" verklaarde Sadat: „Het is nodig om met werkelijk nieuwe ideeën te komen. Aan directe contacten zonder nieuwe visies heb ik niets". Wel heeft president Sadat tegenover de Amerikaanse onderhan delaar in het Midden-Oosten, onderminister Alfred Atherton, gezegd dat hij minister Kamel naar Washington wil zenden om te proberen de ontstane impasse te doorbreken. Sadat staat echter, aldus Atherton, op het standpunt dat Israël zijn standpun ten dient te verzachten voordat van enige vooruitgang sprake kan zijn. De besprekingen worden door Washington van belang geacht in het licht van de reis van de Israëlische minister Dajan, morgen, naar Washington. Dajans bezoek gaat vooraf aan het bezoek van premier Begin, die op 1 mei een gesprek met president Carter zal hebben, als Dajan het tenminste eens kan worden met zijn Amerikaanse ambtgenoot Vance. Het bezoek van Begin zal samenvallen met een plechtigheid op het Witte Huis ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van de staat Israël. Agua de Dios Naar aanleiding van de tv-uit- zending van Tros-Aktua over geldinzamelingen voor de le- pra-bestrijding moet mij het volgende van het hart: name lijk dat ik mij schaam Neder lander te zijn, omdat het weer Nederlanders zijn die zich ten koste van dergelijke stumpers verrijken. Een grote troost hierbij is, dat er nog Nederlan ders zijn als pater Jan Elsak- kers, idealist m hart en nieren. Deze pater heeft nog vele vrienden en medebroeders, waarvan er enigen vlak bij ons leven en werken en die ervoor zorgen, dat als er geld voor het melaatsendorp Agua de Dios binnenkomt. Jan Elsakkers dit tot op de laatste cent krijgt. Het adres van zijn medebroe ders is: Salesianen van Don Bosco, Provincialaat en Missie- procuur, Statenlaan 110, Den Haag. Gironummer t.n.v. Stich ting don Bosco nr. 714005, met vermelding: Agua de Dios. Rijswijk, A. Bogers Voortgang Salt MOSKOU (RTR) - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Cyrus Vance heeft tijdens drie dagen van intensieve besprekingen met de Russische leiders enige voort gang geboekt naar het tot stand komen van een nieuw akkoord over beperking van de strategische bewapening (SALT). De bewindsman zei dit zondagmorgen tegen verslagge vers, kort voordat hij van Mos kou naar Londen zou vertrek- Waarschuwing van militairen in Portugal LISSABON (UPD In een ongebruikelijk en krachtig communiqué heeft de militaire revolutionaire raad (de bewa ker van de grondwet) in Portu gal zaterdag de natie gewaar schuwd voor „een gevaarlijke escalatie" in de pogingen tot vernietiging van de democra- generaal Antonio Ramalho Ea- tie in het land. nes zei dat bepaalde politieke en sociale krachten de econo mische moeilijkheden gebruik- De uit 19 man bestaande revo- ten om te proberen „de demo- lutionaire raad onder leiding cratische staat en zijn instellin- van president en opperbevel- gen, waaronder de grondwet, hebber van de strijdkrachten, te vernietigen". AMSTERDAM (ANP) Langs de Bretonse kust in Frankrijk wordt met man en macht gewerkt, opdat de vakantiegangers de komende tijd zo min mogelijk last zullen hebben van de gevolgen van de ramp met het tankschip Amo- co-Cadiz. Volgens directeur Jean Gallot van het Franse verkeersbureau in Amsterdam is inmid dels vast komen te staan, dat van de 1100 km lange Bretonse kust 750 km gespaard is geble ven. Schade in het departement Finistere in reeds voor 75 procent hersteld, althans wat het toeristische aspect betreft. Met collega's uit het buitenland heeft Jean Gallot een bezoek ge bracht aan genoemde kust. Hij rapporteert verder, dat door de olieramp onberoerd zijn gelaten alle stranden van Zuid-Bretagne, dat wil zeggen: de zuidkust van Finistere, de Mor- bihan, Cóte d'Amour en Cóte de Jade, die gelegen zijn tussen de rede van Brest tot aan Nantes en het begin van het westelijk Loire-ge- bied. Ook de kust van Paimpol oostwaarts tót Saint-Malo, waaronder de bij de vakantiegan gers geliefde baai van Saint-Brieuc, de bad plaatsen van de Cóte d'Emeraude en een deel van de Cóte de Granit rose, is geheel olievrij gebleven. De gevolgen van de olieramp voor de visserij (een belangrijke bron van inkomsten voor de Bretonse economie), de flora en fauna (met name de vogelreservaten) zijn helaas veel ernstiger en in dit opzicht is de omvang van de schade niet bij benadering in cijfers of woorden uit te drukken. Van een onzer verslag gevers) 'ARIJS Voor het erst in de geschiedenis ran het Eurovisie-Song- estival heeft een niet- üuropees land gewon- len. Izhar Cohen won roor Israël met „A-Ba- >ïi-Bi" met 157 punten. i' >e jury had kennelijk enoeg van de gebruike- ijke kanshebbers en op e hitparade gerichte iedjes, want een andere utsider legde beslag op Ie tweede plaats: Jean rallee (België) met l'Amour ca fait chan- er le Vie" (136 punten). )e overwinning van Is- •aël was een complete Verrassing. Het zal hem rel zitten in de disco- '}<il heek-aanpak (de spette- ende gitaar), de exoti- che allure van Cohen n zijn groep Alpha-Be- a en verder zit er een leugje Israël sentiment Vooral de dames van de bege leidingsgroep waren overwel digd door het onverwachte r^Suc jj^wotc >ge 1 Izhar Cohen won samen met de Alpha Beta singers voor Israel met .A-Ba-Ni-Bi" Belgische zanger Jean Valèe zong amour ca fait chanter la vie" en werd met 136 punten tweede. Nehama Shutan (24), Esther Zuberli (22), Lisa Gold (22), letterlijk met de handen in het De vijf leden van Alpha-Beta werden pas een paar maanden geleden gekozen uit ruim 100 ambitieuze amateurs die rea- iucces. Toen een horde wilde geerden öp een advertentie ötografen in enige chaotische waarin artiesten werden ge- >genblikken toesloeg, stonden vraagd voor de groep die Iz har Cohen zou moeten bij staan op het songfestival en tijdens de reeks shows die Co- hen in Israël gaat geven. Esther, Lisa en Nehama krui pen het liefste weg voor de persmuskieten in de uren na de overwinning in het Parijse Palais des Congrès, evenals trouwens de dirigente en com poniste van „A-ba-ni-bi", Nurit Hirsh. Izhar Cohen (27) blijft lachten en druk gebaren, hij is duidelijk een stuk gerouti- neerder. Als kind trad hij al op met zijn zeer muzikale fa milie en hij kreegeen stuk Amerikaanse training mee toen hij in Los Angeles dra matische kunsten studeerde. In Israël is hij razend populair Een lid van het Israëlische gezelschap legt omstandig uit wat het Israëlische liedje ei genlijk betekent. „A-bi-ni-bi" ik hou van jou maar dan in een speciale code", zegt hij breedgrijnzend. „Het is de co de die kinderen in Israël ge bruiken zodat de ouders niet begrijpen wat ze zeggen. Het is heel eenvoudig. Je zet ach ter elke lettergreep een b met daar achter de klank van die lettergreep. A ba en dan nibi,, snap u?" Het is dus eigenlijk Ik-bik hou-van jou-bou. Volgend jaar gaat de hele Eurovisie-meute naar Israël en dat zal de nodi ge problemen geven. Niet al leen zullen de posten door de grote afstand erg hoog wor den, maar ook de beveiliging van het festival is geen een voudige zaak. In de nacht van zaterdag op zondag werd geopperd* het zaakje maar er gens in Europa te houden, maar daar willen de Israëliërs zelf niets van weten. Met de geheide deuntjes en de gemengde gezelschapjes a la Abba is het zaterdag slecht afgelopen. Baccara (Luxem burg) haalde een zevende plaats en dat louter dank zij de hulp van de zuidelijke toe- ristenlanden, Italië, Portugal en Spanje, die alle drie het maximale puntenaantal gaven aan het Spaanse duo. Enge land (de groep Caco) kwam op de elfde plaats en dat was verrassend laag. Hitkenner Joost den Draaver die volgens Willem Duys elk jaar feilloos de winnaar aanwijst, had de Engelsen getipt, maar hij bleek goed fout te zitten. Joost vond de kwaliteit van de lied jes redelijk. „Het is geen con certgebouworkest naUAtrlijk, maar daar komen we ook niet voor", zei hij. Harmony bezorgde Ne derland een bescheiden dertiende plaats en 36 punten. Dirigent Harry van Hoof en componist Eddy Ouwens verbeten hun teleurstelling na afloop en maakten maar wat grappen. „Het ging helemaal fout in het be gin", aldus Eddy Ou wens. „Ik hoopte in stil te dat iemand nog zou zeggen: Nederland 100 punten".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7