Honderd jaar drinkwater voor Leiden aren osti: voortreffelijke )i absurde eenacters EHI Geen orgelmuziek in Lodewijkskerk juterspeelzaal Duimelot officieel geopend ïl" 8.45 I Kamperen De Leidse Christelijke Kampeervereniging (L.C.K.V.) orga niseert in de zomermaanden 36 kampen, welke verdeeld zijn in tentenkampen, zeilkampen, klippertocht, fietskam- pen in binnen- en buitenland en kampeertochten door Frankrijk en een rivierentocht door België, Luxemburg en Duitsland, of een trektocht door Luxemburg. Diegenen, die belangstelling hebben om mee te gaan, kunnen nog geplaatst worden in de hieronder aangegeven kampen: 14-daagse tentenkamp te Ernst van 5 t/m 19 augustus voor meisjes van 12-13 jaar. Fietskampen te Meddo van 5 t/m 12 augustus voor jongeren van 15-17 jaar en van 12 t/m 19 augustus voor jongeren van 14-16 jaar. 15-daagse fiets tochten door de Benelux van 22 juli t/m 5 augustus voor jongeren vanaf 16 jaar. 10-daagse rivierentocht van 5 augustus t/m 14 augustus voor jongeren van 15-18 jaar. 8-daagse trektocht door Luxemburg van 19 augustus t/m 26 augustus voor jongeren van 15-18 jaar. Inlichtingen worden door de L.C.K.V. op maandagavond tussen 19.30 en 21.30 uur gegeven aan de Nieuwe Rijn 91 te Leiden, telefoon 071-140127. De Leidse volksuniversiteit K O organiseert dinsdag 25 april een dagexcursie naar het Rotterdams museum Boy mans van Beuningen. Om negen uur 's morgens vertrekt vanaf de Garenmarkt een bus/ naar Rotterdam, 's Middags wordt een bezoek gebracht aan de uitgeverij Lemniscaat Deelname aan de excursie kost voor K O-leden f 16,50 en voor niet-leden f 18,50. Winkelsluiting Het Leids City Centrum (L.C.C.waarin samenwerking de middenstand en het grootwinkelbedrijf adviseert de win kelbedrijven in Leiden om ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag, maandag 1 mei de winkels de gehele dag te sluiten. Dit advies wordt door het L.C.C. mede in het belang van het personeel aan de winkeliers in de binnenstad gegeven. Kerkelijk centrum De eerste paal voor het Kerkelijk centrum in de Merenwijk zal woensdagmiddag 26 april om drie uur in de grond worden geslagen. Dat dit heugelijke feit kon plaatsvinden is te danken aan de samenwerking tussen de Gereformeer de Kerk van Leiden, de Nederlands Hervormde Gemeente Leiden en het Rooms-Katholieke Vikariaat Merenwijk. Appels De christelijke toneelgroep "De Timdelerclub" geeft vrij dag 28 april een uitvoering van de thriller „De appels van Eva". De voorstelling die in de Leidse Schouwburg wordt gegeven, begint om kwart over acht. De thriller, die is geschreven door dr. Allan Berthal, speelt in een tehuis voor geestelijk gestoorde patiënten waar de direc trice een geweldadige dood sterft. Promotie De heer C. van Hardeveld, wetenschappelijk medewerker bij de afdeling Pathologische Scheikunde van het Acade misch Ziekenhuis, promoveert woensdag 26 april tot doctor in de geneeskunde. Het proefschrift dat hij verdedigt heeft als titel „Thyroid hormone interactions with skeletal muscle of the rat". De promovendus heeft een onderzoek verricht naar skeletspiermetabolisme tijdens normale en veranderde schildklierfunctie en de concentraties, opnames en het metabolisme van schildklierhormonen. Argentinië De Leidse afdelingen van de PSP en de PPR en het Chili-front Leiden houden in samenwerking met het Soli- dariteits Komitee Argentinië Nederland woensdag 26 april een bijeenkomst over Argentinië. Medewerking aan de bijeenkomst, die zal bestaan uit informatie, discussie en muziek, verlenen Van de Bogaard (buitenlanddeskundige van de PvdA), Oeki Hoekema (FC Den Haag), een mede werker van Amnesty International, Nico Scheepmaker (journalist), een Argentijns vakbondsleider en de Zuidame- rikaanse zanger Hector Bumamoraes. De bijeenkomst wordt gehouden in bet Antonius Clubhuis en begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden. Groenoordhallen Op het terrein van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan zal binnenkort een nieuw restaurant geopend worden. Vrijdag 28 april is het zover. Dan wordt de officiële opening verricht om drie uur precies. Daarna is het restau rant tot vijf uur geopend. Ondernemers Het Koninklijk Verbond van Ondernemers en het Neder lands Katholiek Ondernemers Verbond willen de afdelin gen Leiden van hun organisaties laten fuseren. Landelijk is dit al een tijdje achter de rug, maar in Leiden werken de twee verbonden nog steeds apart. Om de fusie tot stand te laten komen, wordt op dinsdag 2 mei een vergadering belegd in het Antonius Clubgebouw aan de Lange Mare 43. De vergadering begint om acht uur 's-avonds. Discoshow De discoshow van Toppop komt 30 april naar Leiden, voor een show in de Ton Menkenijshal aan de Vondellaan. De show begint om een uur 's-middags en de discjockeys zijn Hans Magito en Jan Willem Krooshof. De Toppop-discos- how bestaat vanaf 1970 en krijgt jaarlijks ruim 300.000 bezoekers. Hierbij trekken zij door het hele land. De disco wordt begeleid met een groot lichtorgel. Wandeltocht De wandelkring Leiden en omstreken houdt maandag I mei weer een Oranje-wandel tocht. De start is bij cafe-res taurant ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn 52 tussen negen en tien uur 's-morgens. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. De afstanden die kunnen worden gelopen zijn vijf, tien, vijftien, vijfentwintig en veertig Tegenvallende belangstelling op woonbeurs LEIDEN De woonbeurs Ideaal, die vanaf afgelo pen woensdag tot en met gisteren in de Groene- noordhallen werd gehou den, heeft 20% minder be zoekers getrokken dan werd verwacht. In totaal gingen in vier dagen onge veer 20 duizend bezoekers langs de kassa. Hoewel de organisatoren hadden gerekend op ruim 25 duizend betalende be zoekers is de beurs deson danks geen financieel de bacle geworden. De matige belangstelling moet vol gens de organisatoren wor den geweten aan het zater dag gehouden bloemencor so en het songfestival dat zaterdagavond vele men sen aan de buis kluisterde. LEIDEN Het Is in diverse Leidse kerken gebruikelijk, orgelconcerten te organiseren ten gunste van het orgelfonds. De dure restauratiewerkzaamheden zijn in de Pieterskerk, de Hartebrugkerk, en waar niet, aanleiding voor het geven van recitals door beroemde organisten, waarvan de opbrengst de rijkssubsidies moet aanvullen. Bijzonder origineel was het initiatief van organist André Hoekema in de Lodewijkskerk, die in het kader van het kamermuziekconcert van Collegium Musicum Marietjc Schilstra zou begeleiden in fluitsonates van Telemann en Hiindel. Hij verklaarde dat de slechte staat van het orgel spelen onmogelijk maakte: en zo kreeg het publiek geen muziek, maar wel een collecte. Meer Succes hadden overigens de andere onderdelen van het programma. Het koor zong werken van Palestrina en Hindemith, en voor de pauze een zestal liederen, waarvan het Exsultate Deo van Scarlatti voor gemengd koor wel bijzonder mooi klonk.. Bovendien was voor de pauze het strijkkwartet Opus 96 van Dvorak, het Amerikaans kwartet, te horen. Muziek die zich kenmerkt door dezelfde thematische armoede, waar alle muziek van Dvorak aan lijdt, maar voor amateurs zeer geschikte stof biedt De prestatie van Joy Onk, cello, was van niveau. Een andere celliste ondernam na de pauze een groot werk door de prachtige eerste suite van J.S. Bach te spelen, helaas maar weinig uitgevoerde muziek (o.a. in februari 1975 door David Wells in het K&O-gebouw), die echter prachtig klinkt. Het spel van Helga Mazurel was wat onzeker, maar muzikaal genoeg om het luiste ren tot een genot te maken. Hongaarse dansen uit de zeventiende eeuw van Ferenc F ar kas sloten het programma af. Ton Harmsen DAG 24 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 voorlichting te geven over de geschiedenis, het functioneren en de toekomst van de maat schappij. „Meestal wordt bij dit soort gelegenheden een prach tig boekwerk uitgegeven dat dan maar door een enkele geïn teresseerde gelezen wordt. Maar wij willen nu het grote publiek bereiken. Daarom heb ben we een jubileumkrant la- Ifilm (1; st naf rom» ifanteij »rs erfij „Heeden is einde- t lang verwachte mo- aangebroken. De ge- mag zich nu verheugen bezit van eenen aanleg, gels, |ar men uit een sanitair lt sedert lang reikhal- my jitzag en waarvoor zij i $chroomd heeft een be- Lamoik offer te brengen", onze krant plechtig op laliteitjiende mei 1878. Die dag le eerste levering van (water aan de gemeente ardrob gevierd. De installatie tualit® Leidsche Duinwater t Monhappij was eindelijk erwayide rug. Er stond een Peopi«vatertoren in Katwijk arten jen had onder de grond jrkronlstelsel waterleidingbui- it was het „offer" van leen te Leiden. De hele loest overhoop gehaald l om het stelsel aan te S 1 De arbeiders maakten leruren om op tijd klaar 3kki, Len net jukte, zodat 1 van kagmiddag 15 mei 1878 3 menL uur een menigte Lei- e '9f getuige was van de 1 ijeidingwaterstroom uit rtuin, je}n 0p de Vischmarkt. I we 100 jaar verder en kleine^e gewoonste zaak van reld dat er water (en afl. 8^ water) uit de kraan >tstra4. Achter deze water staat echter een grote leid technische kennis iuft en veel werk. Zo is het dus niet dat Spoijiit de kraan stroomt. De >ren op de Hoge Rijn- Femibft maar lek te raken en ft van de Leidse bevol- Teff Epet zijn drinkwater weer ie als gracht halen. Rond 1850 trouwens een normaal :ld, dat een Leidenaar emmertje aan een water uit de gracht De grachten waren aul Dl NS De Leidse watertoren aan de Hoge Rijndijk Jubileumkrant Omdat er zo weinig bekend is over de drinkwatervoorziening heeft de Leidsche Duinwater Maatschappij besloten om ter gelegenheid van haar 100-jari- ge bestaan een groots opgezette ten drukken die we over korte tijd huis aan huis in Leiden zullen verspreiden", zegt de heer D. de Jong, de directeur van de Leidsche Duinwater Maatschappij. Maar dit is niet het enige dat de LDM gaat doen. Woensdag 17 mei zal de fontein op de Vismarkt weer gaan spuiten, zodat de sfeer van 100 jaar geleden wat dich terbij gehaald wordt. Om twee uur zal de fontein inwerking treden. Dezelfde dag zal in de Leidse Schouwburg de viering voor personeel en zakenrelaties plaatsvinden. De volgende dag, woensdag 18 mei, zal om tien uur 's ochtends de tentoonstel ling „een eeuw drinkwater" in de Leidse watertoren aan de Hoge Rijndijk geopend wor den. Op de onderste verdiepin gen van de toren heeft de LDM een complete collectie boeken en apparaten die met de drink watervoorziening te maken hebben of hebben gehad, laten inrichten die voor iedereen te zien zal zijn. „Hier kunnen de mensen goed zien hoe de wa tervoorziening functioneert. De watertoren is alleen maar bo venin met water gevuld, zodat beneden genoeg ruimte voor een tentoonstelling is", aldus de directeur. De Leidse water toren werd in het begin van de twintigste eeuw gebouwd om dat de toren in Katwijk het niet meer alleen aankon. Twee to rens, een in het noorden en een in het zuiden, verzorgden nu de drinkwatervoorziening van Lei den. De wet van de communi cerende vaten is het principe achter de werking van de to rens. Twee in verbinding met elkaar zijnde vaten zullen het zelfde watemiveau vertonen, aldus deze wet. Omdat het wa ter in de toren zo hoog is opge slagen, zal er altijd een druk achter het water bestaan om hetzelfde niveau als de water toren te verkrijgen. Daarom stroomt het water uit de kraan. Nooit zal het zijn bestemming bereiken. In der loop der tijden bleek de watertorenvoorziening echter niet voldoende te zijn en werden er waterpompen in Katwijk neergezet, die het wa ter door de leidingen pompten. Deze „pompstations" zullen tij dens de viering van het 100-ja rig bestaan vrij toegankelijk zijn. Op de zaterdagen 20 en 27 mei kunnen bezoekers van 10 uur 's ochtends tot 5 uur 's middags in de Katwijkse pompstations terecht. Ook hier zal door de LDM veel verteld worden over de functie van de apparaten. i mrho. _L I Veel ouders waren zaterdagmiddag receptie gekomen, die ter gelegenheid officiële opening van peuterspeelzaal |ot aan de Morsweg 114 gehouden werd. terspeelzaal bevindt zich in kleuterschool rste stap". Vroeger had „Duimelot" een jebouw aan de Lage Morsweg, maar dit ustus 1977 door brand totaal vernietigd. In oktober kreeg de peuterspeelzaal ruimte in „De eerste stap". Tot nog toe was er geen tijd om een officiële opening te houden, zodat deze pas zaterdag plaatsvond. Veel aandacht trok het speelhuis dat donderdag door leerlingen van de Bedrijfstechnische school aan de Morsweg aan de peuters van „Duimelot" gegeven werd. Het heeft een goed plekje gekre gen in een van de hoeken van de zaal. by. 16 ■cursul STE 5 1 (L visie de laatste werd zater- je i,De Over- benut als tmruimte". visie, honderzes- lugdige en V jeugdige nertjes en )s tertjes n zich ver- fl om in dat Hi„ zwembad S Haarlem- •f'/feaf het di- 10 Del (A of B) te iren. eind land zal de lekte" defi- ■ijn deuren ibank.ll. En is Lei- IN Dat amateurtoneel in het geheel oeft te vervelen, beweest Tosti, de toneel van Augustinus, zaterdagavond in het heater. De twee éénacters die men speel- ilPe droom van Amerika" van Edward en „De kale zangeres" van Eugène Iones in vanwege hun absurdisme zelf al heel istisch, maar Tosti bleek uitstekend in ie die humor ook werkelijk op te roepen. van verschillende schrijvers rekenen éénacters af met een bepaalde samenle- >rm door karakteristieke trekken van die eving uit te vergroten, te isoleren en van .3 chijnlogica te ontdoen (Albee materiali ses de Amerikaanse droom in de vorm goedgebouwde knaap). Ionisco geeft een igend beeld van de Engelse way of living „s >k elders in Europa te vinden is); Albee k. Amerikaanse droom in zijn hemd. nor van beide stpkken staat of valt met voonheid waarmee de spelers zich door de absurditeiten voortspoeden. In de dialogen moet de normale conversatietoon bijna extra accent krijgen om door het contrast met het vreemde, dat vreemde des te aardiger en ook beklemmender naar voren te laten komen. Gro te speelsheid bij het acteren is vereist. Aan die voorwaarden voldeden de Augustijner spelers ten volle. Zij spraken de teksten als hun dagelijkse ochtendboterham en suggereerden dat de krankzinnige situaties die de toneelperso nages meemaken, hen ieder uur van de dag kunnen overkomen. Het tempo waarin één en ander zich voltrok bleef gedurende de gehele voorstelling hoog zonder een onrustige indruk achter te laten. Het décor was simpel maar ter zake doende en belemmerde de voorstelling nergens. Ook op de type-casting bleek niets aan te merken. Met deze twee éénacters heeft Tosti een goede beurt gemaakt. Ik hoop dat ze dat volgend jaar weer doen. PAUL VAN DER PLANK VIERLING „Dat gebeurt niet vaak", zegt boer Kees van Rijn uit Warmond. Hij is de trotse eige naar van een geit, die dinsdag het leven schonk aan vier kleine lammetjes. Een vierling, die nu gezond en wel door de wei van Kees dartelt. „Het is een wonder dat ze alle vier in leven gebleven zijn. De moeder is namelijk al oma met acht forse kleinkinde ren. Dat maakt het nog zeldza mer", zegt Kees. Moeder ziet er in derdaad wat ver moeid uit. Het is ook wel een hele prestatie om vier kindertjes te ba ren, en dat op haar leeftijd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3