Voor Bastia staat de eer van een heel eiland op het spel Slechts ontmoediging voor Didi Thurau GER MAK STERKSTE RENNER ZUID-HOLLANS PSV KAN OP WARME ONTVANGST REKENEN OP CORSICA SPORTTRIBUME LEIDSE COURANT. MAANDAG 24 APRIL 1978 PAGINA 20 BASTIA Drie dagen voor de Uefa-cupfinale lijkt Bastia een bede vaartplaats. In de plaat selijke kathedraal druipt het kaarsvet van de steenkoude voeten van Johannes de Doper, de patroon-heilige van Cor sica. De kerk is stamp vol. Overal knielen de mannen, vrouwen en kinderen. Allen dragen de kleuren van Bastia, de plaatselijke club die woensdagavond in het stadion Furiani tegen PSV zal moeten aantre den. De lichtblauwe Bastiakleuren en het gele licht van de hon derden kaarsen vormen een mystiek en kleurrijk decor in de kerk. Alles lijkt nog hoopvol, maar o wee als Johannes de Doper woensdagavond de gebeden niet heeft verhoord, want dan valt er rouw over het schil derachtige eiland In de Middellandse Zee. Hetzelfde devote Corsi- caanse publiek is on dertussen wel de schrik van de internationale voetbalwereld. De heet hoofden van het eiland hebben een andere me thode dan de gevreesde Engelse voetbalfans, die op het vasteland van Europa ook al een aardige reputatie heb ben opgebouwd. De Corsicanen laten de persoonlijke eigendom men gelukkig heel. De vernielzucht is niet zo groot. Met het zuidelijk tempe rament zijn de Corsica nen een gevreesd voet balpubliek. PSV heeft het „vagevuur van Bar celona" overleefd. Nu moeten de Eindhovena- ren nog door de „hel van Bastia" om de hemel van de Europa Cup te kunnen binnenstappen. Het zal woensdagavond een zware beproeving worden. Bastia beschouwt zich als een vreemdeling in het Franse voetbal. Hoe wel heel Frankrijk trots meeleeft met de derde Europa Cupfinalist (na Reims en St. Etienne) blijft de club „eigen dom" van het naar onaf hankelijkheid strevende Corsica. De vrijheidsstrijd duurt al sinds 1768, toen Corsica aan Lodewijk de Vijftien de werd verkocht. Ónder aanvoering van vrijheids strijder Pascal Paoli stre den de Corsicanen voor hun onafhankelijkheid. Het bastion van deze strijd was en is nog steeds Bastia. In de bui tenwijk Furiani, waar nu het voetbalstadion ligt, werd strijd geleverd te gen de Franse troepen. De Corsicaan voelt zich geen Fransman. Sinds de ontdekking van het schilderachtige eiland, enkele eeuwen vóór on ze jaartelling, is de be volking een mengelmoes van Franse, Italiaanse, Spaanse, Nederlandse en Noordafrikaanse zeel ieden geweest. Het zeer- oversbloed stroomt nog steeds door de aderen van de inwoners. Corsica heeft bekendheid gekre gen door Napoleon, die in 1769 in de hoofdstad Ajaccio werd geboren. En laten wë eerlijk zijn: Napoleon was in zijn tijd ook geen beste. De En gelse admiraal Nelson kan het weten. In 1794 raakte hij in een gevecht op Corsica een oog kwijt. De maffia is eigen lijk van Corsica afkom stig. Het Italiaanse eiland Sicilië heeft het eigen domsrecht van de maffia weliswaar opgeëist, maar eigenlijk behoort deze toe aan de Corsicanen. Maffia betekent namelijk: mort a Francia (dood aan de Fransen). Onder indruk Trainer Kees Rijvers van PSV heeft de afgelopen week een bezoek aan Corsica gebracht. Hij was diep onder de in druk van het helse spek takel: in het stadion Fu riani. Bij zijn afscheid John Rep is inmiddels gewend geraakt aan de omstandigheden op Corsica. merkte Kees Rijvers di plomatiek op, dat hij Fu riani een sympathiek sta dion vond, dat hem deed denken aan St. Etienne in de vijftiger jaren. Het bestuur van Bastia was erg ingenomen met deze opmerking. De Corsica nen proefden een vriend schappelijke benadering bij de Nederlandse trai ner, die na afloop van de laatste thuiswedstrijd te gen Ajax zei: „Bastia is in uitwedstrijden niet erg sterk, maar in thuiswed strijden levensgevaarlijk. Bastia heeft een fanatiek publiek, een slecht veld en slecht licht. We zullen deze drie hindernissen eerst moeten nemen voordat we de Uefa-Cup kunnen meenemen." „Toch ben ik niet bang. PSV zal in de beginfase overeind moeten blijven. Tegen FC Barcelona is dat niet gelukt. Ik heb goede hoop dat René van de Kerkhof en Kees Krijgh er woensdag avond weer bij zullen zijn. Als PSV over een fitte René van de Kerk hof kan beschikken, dan geef ik ons nog een goe de kans", aldus Rijvers, die vrijdagavond de competitiewedstrijd Bas- tia-Nice (4-1) bekeek. „Bastia beschikt over een gevaarlijke voorhoe de. Cazes was de beste man van het veld. We zullen Willy van de Kerk hof op hem moeten zet ten om kans te maken. Papi, ook een razend snelle speler, viel na elf minuten uit. Hij had een spierverrekking, maar zal er woensdagavond be slist bij zijn." „Ik heb dinsdagavond Monaco - Bastia gezien, en vrijdag Bastia - Nice. Uit beide wedstrijden is duidelijk gebleken, dat Bastia thuis de beste wedstrijden speelt. Het belooft in het stadion Furiani een sensationele finalewedstrijd te wor den." En dat het een spekta kel wordt staat vast. Voorzitter Paul Natalie van Bastia, die gisteren in Eindhoven samen met trainer Philippi bij PSV - Ajax was, zei: „Het beste kalmerings middel voor de Bastia- supporters en voor de Corsicanen is een over winning." PSV wordt opgewacht met spandoeken en ge weren. Een combinatie, die door de Corsicaanse politie wordt toegestaan, want de Bastia-supporter ziet er wel gevaarlijk uit, maar is volgens de voor zitter ongevaarlijk. Er is nog nooit iets ernstigs gebeurd. Sinds de oprichting van Bastia (1905) is er slechts één supporter op de tribune doodgescho ten. Dat was bovendien zijn eigen schuld, want hij knipoogde naar een vriendin van een andere supporter. De amoureu ze Corsicaan kreeg zon der enige waarschuwing vijf kogels door zijn hoofd. De PSV-supporters doen er goed aan zich rustig te houden. Zolang PSV verliest is er geen vuiltje aan de lucht, maar win nen de Eindhovenaren, dan is iedereen met een Nederlands paspoort vo gelvrij. Van Bastia Penningmeester Louis Sabini is de enige, die zich woensdagavond een drankje kan veroorloven. Het Furiani-stadion heeft een toeschouwerscapa citeit van 15.000, maar er zijn reeds 20.000 kaarten (de goedkoopste zestig gulden) verkocht. Afgelo pen week zijn er noodtri- bunes bijgebouwd, want Bastia verwacht dat heel Corsica naar de wed strijd komt. Voor een eenvoudige staanplaats wordt nu al op de zwarte markt, die op het corrup te Corsica eigenlijk „wit" is, al meer dan 150 gul den geboden.Hoe dan ook: Bastia houdt aan deze Uefa-cupontmoe- ting meer dan één mil joen gulden over. De Bastia-spelers ontvangen bij het winnen van de Uefa-Cup een premie van 25.000 gulden. Het geld is echter bijzaak. De eer van de Corsicaan staat op het spel. En dat betekent voor PSV de zwaarste wedstrijd uit de geschiedenis van de Eindhovense club. WIL VAN DER PLAS HHMMHi Kees Rijvers drukte zich diplomatiek uit tegenover het bestuur en pers op Corsica. Oosterbosch wint in Dorpenomloop SCHEVENINGEN Ger Mak heeft genoeg van de Nederlandse klassiekers. De 24-Ja- rlge amateur uit Schiedam gaat met de regelmaat van de klok dit seizoen in België en Frankrijk rijden en boekt daar erg veel succes. Al maar liefst vier keer in zeer korte tijd plaatste hij zijn voorwiel winnend over de eindstreep in Frankrijk. Gisteren kwam de renner uit Schiedam aan de start in het kampioenschap van Zuid-Holland op de Schevenlngse Boule vard. Zo'n tien ronden voor het einde ging Ger Mak weg uit een grote kopgroep. Even was Wim Luchtenburg nog in zijn buurt, maar tenslotte zegevierde Mak met 52 seconden voorsprong in het veld van 110 renners. Hij reed over de 121 kilometer 3.04.08. Het krachtmens uit Schiedam was duidelijk in zijn commentaar: „Doordat ik met veel plezier in België en Frankrijk rijd en daar lekker mijn gang kan gaan zonder dat een ploegleider opdrachten geeft en je reke ning moet houden met het belang van een wielerploeg mis ik natuurlijk hier in eigen land de meeste klassiekers. Daarin moet je je plaatsen voor het Nederlands kam pioenschap door goede uitslagen te rijden. Een andere mogelijkheid is bij het provin ciaal kampioenschap bij de eerste drie te komen. Dat is gelukt. Ik was er niet bang voor, meestal rij ik hier op de Boulevard van Scheveningen sterk. De klim bij de vuurtoren komt mij meestal goed uit." Voor de tweede en derde plaats ging de strijd tussen één renner van De Markthof en één van de Koffieshop Frans Vrolijk. Ploegleider Roel Moens van de laatste formatie, al lang voordat dp finale in zicht was: „Het is te hopen dat Bram nu eindelijk eens een beetje geluk heeft. Die jongen rijd erg sterk. Maar steeds komt de pech- duivel om de hoek kijken. Hier op Scheven ingen is er maar één wens: dat een van mijn jongens voor die van de Markthof over de eindstreep gaat". Die Bram was de bekende renner Jouvenaar, die wel als eerste Hagenaar over de eindstreep ging, maar juist een man van De Markthof, Ton Griep uit Spijkenisse, met zeer gering ver schil voor moest laten gaan. Deze twee zijn, evenals winnaar Mak zeker van deel name aan het Nederlandse kampioenschap in Hoogerheiae. Marcel Reehorst (Den Haag) miste net het brons met een vierde plaats. Het wlelerprogramma op de Schevenlngse Boulevard was gistermorgen al om tien uur van start gegaan. Voor het eerst na ASSEN Bert Oosterbosch Tl Eindhoven Is winnaar gewor #c van de Dorpenomloop. In d jr vlak verlopende klassieker C het Drentse land leek de Z£N naar Theo de Rooy uit Utr^T v te gaan, maar in de voorlaaj-en bocht met nog een kllomete(jca gaan ging De Rooy ondei| waarna Oosterbosch en Pfe n van der Kruys er vandoor l di gen. we Dit duo kreeg gezelschap iha Arie Hassink, die in de eindspenc vanwege enige gekneusde riblvei kansloos was. Oosterbosch \)ai voor Van der Kruys en Hassjdg De Fries Klaas Hoekstra liepf z, dens één van dé vele valpartj in een flinke hoofdwond op. pee: Gerrit Pronk is vijfde gewordend het eindklassement van de jtv daagse ronde van Midden-Er land. Winnaar werd de TsjT™ Konecny met acht seconden v^h sprong op de Rus Zagretdiii Pronk had een achterstand ruim twee minuten. Martin ff veld had zaterdag de vierde eUi pe gewonnen. nd Ida Dit soort val partijen komt in wielerwed strijden re gelmatig voor. Dit mo ment schoot een fotograaf tijdens een race in En geland, waar nogal wat ra vage ont stond en de renners de nodige schrammen opliepen. vele jaren waren de weersomstandighe den op de Boulevard behoorlijk. In de middag waren er langs het parkoers zo'n tienduizend bezoekers te vinden. De meeste waren al ruimschoots thuis toen Ger Mak rond de klok van half zeven als winnaar bij de amateurs over de eind streep ging. Het programma duurde dan ook te lang. Wellicht was het beter ge weest als er geen wedstrijd had plaatsge vonden voor de combinatie van liefheb bers/veteranen. Immers, dat was een open wedstrijd zonder kampioenschap. Hier zegevierde Koos Wolf uit Sassen- helm, die dit |aar weer voor het eerst terug Is bl) liefhebbers. Drie jaar lang heeft de 24-jarlge Wolf geen flets aange raakt na daarvoor behoorlijk succesvol te zijn geweest bij de amateurs. Hans Lap uit Hendrik Ido Ambacht werd tweede voor de Hagenaar Michel Bertou. De laat ste was erg verrast met deze plaats. Alleen de Jury zag hem als derde over de finish gaan bij de massasprint. Bij de nieuwelingen - die evenals de vetera nen en liefhebbers vijftig kilometer reden - zegevierde Ton van Vliet uit Maasland in 1.18.30, Gerrit Soleveld uit De Lier behaal de het zilver voor Rob Blokzeijl uit Rotter dam. Piet Liefaard uit 's-Gravendeel moest zijn titel verdedigen bij de junioren. De renner, die in augustus overgaat naar de amateurs, kwam niet bij de eerste tien uit het veld van zo'n zeventig renners. Westland was hier in de finale erg sterk. René Koppert was de sterkste over de tachtig kilometer. Hij won de sprint van een groepje van vier renners in de tijd van 2.04.02 en bleef zijn clubgenoot van Westland Wil Vooruit, Gino Luik Aan het einde van het vorige wlelerseizoen verliet Didi Thurau de ploeg van Peter Post. De 22-jarige Westduitser ging met ruzie weg. Hij vond zichzelf een vedette, die in een sterk team het absolute kopmanschap moest hebben en om niet alleen etappewedstrijden, maar ook klassiekers te winnen. Thurau vertrok naar een Belgische ploeg. Daar werd hij de enige kopman. Didi Thurau ging doldriest te werk en stond aan het einde van de reeks voorjaarsklassiekers met lege handen. Het lag niet aan klasse of kracht. Zijn eerzucht, talent en doorzettingsvermogen waren dit voorjaar geen voldoende bundeling om als een raket door het samenspel van de gevestigde orde te breken. Thurau was met name in de Ardennenklas- siekers Waalse Pijl en Luik-bastenaken-Luik de beste uit het peloton, maar zijn derde en tweede plaats leverden hem slechts ontmoediging op. Thurau maakt door, wat alle grote in de professione le wielersport voorgeschoteld kregen: hij mocht niet winnpn. Net als Van Looy ten tijde van Van Steen bergen, Merkx in de periode van Rik II en Maertens in de gouden jaren van Merckx. Thurau was ook met te veel tam-tam omhoog geschoten. Hij beurde voor twee weken gele trui en vijf ritzeges in de Ronde van Frankrijk startgelden, waar anderen de Giro en de Tour plus een paar klassiekers in een seizoen voor moesten winnen. Dat stak bij de elite en daarom greep de Duitser naast de overwinningen in alle voorjaarsklassiekers. De laatste klassieker, Belgiës oudste, Luik-bastena ken-Luik ging met instemming van de cracks naar de 30-jarige Joseph Bruyere, een in Maastricht geboren Waal, die twee jaar geleden ook al won en voorts op twee overwinningen in de Omloop het Volk kon bogen. Een acceptabele winnaar dus, die het bovendien ook nog verdiende, omdat hij de laaste honderd (van de 251) kilometer voorop had gereden. „Bruyere zou nooit gewonnen hebben, als er in de groep achtervolgers een beetje samenge werkt was", brieste Thurau na afoop. Van samen werking was echter geen sprake, wel van tegen werking. Kuiper, zijn vroegere ploegmaat, deed niets, omdat ploegleider Post de Duitser openlijk de oorlog verklaarde. Michel Laurent was al tevre den met zijn zege in de Waalse Pijl, Moser met Parijs-Roubaix en Van Springel wist zich in de eindsprint toch verslagen. Ds moest Didi het alleen doen. De vier anderen in de achtervolgersgroep vormden een te zware ballast. Joseph Bruyere ontsnapte na 155 kilometer uit het peloton. Michel Pollentier, die na de Waalse Pijl niet meer voor de slecht in vorm zijnde Freddy Maertens maar voor zichzelf wilde rijden, ging mee. Door deze actie werd het peloton uit elkaar ge scheurd en ontstond er een groep van dertien achtervolgers, die ook langzaam gesloopt zou wor den. Daarin zat ook Henk Lubberding, maar hij kon zich in de resterende heuvels niet handhaven. De voorsprong van de beide vluchters werd nooit groot. Soms was het verschil slechts 50 meter. Bruyere vond dat het met zo weinig steun van Pollentier niet ging en plaatste een nieuwe demarrage. Pollen tier werd gelost, waarna Bruyere uitliep naar 40 seconden voorsprong. Gedreven door de aanmoedi gingen van zijn Waalse supporters hield Bruyere stand tegen de achtervolging van Didi Thurau en liep hij ten leste zelfs uit naar een voorsprong van ruim een minuut. Joseph Bruyere vijzelde daarmee het prestige van zijn ploeg aanmerkelijk op. Merckx had door ziekte niets gepresteerd, tweede kopman Walter Planckaert viel tegen. Lucien van Impe brak in de Waalse Pijl een sleutelbeen. Slechte tijden dus voor de ploeg, waaarin Bruyere zich ook nauwelijks had onder scheiden. Hij was tweede geworden in de Ronde van de Middellandse Zee achter Knetemann en tiende in de Waalse Pijl. Dat was alles. In Luik-Bas tenaken-Luik maakt hij echter veel, zo niet alles, goed. Didi Thurau levert de inspanning in een groepje renners, maar het zou hem geen zege opleveren. Ammerlaan (vorige week nog bij een val partij betrokken), voor. De derde plaats was voor A. Bleij uit Rotterdam voor L. v.d. Meer uit Maassluis. Deze vier renners had den vijfendertig seconden voorsprong op een grote groep waarvan Leo Godde (Zwijndrecht) en M. Mulder (Honselersdijk). ARTHUR VAN RIJSWIJK In Westdorpe ging de voor Zeeland naar - kan het anders - Toine de Bunder uit IJzendij Hij zegevierde voor V\ Jeremiasse (Wemeldin en Jac Beun uit Biervl

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20