lechts één artier inspiratie ch nog blijde ezichten Go Ahead Amsterdam machteloos tegen MAANDAG 24 APRIL 1978 w CeidócSomotit De kopbal van Lex Schoenmaker die een doelpunt had moeten opleveren. De inzet van de beste Haagse speler miste echter kracht om doelman Nijhuis te verschalken. HAAG Het is de of van de circa tien- nd mensen, die gis- waren afgekomen uitnodigend wijd itaande toegang ten van het Zuider- zich volgend seizoen ink gedeelte voor de zal verdringen !en seizoenkaart of maar een simpele ket te verwerven. niet waarschijnlijk, icidenteel zal het ie stadion nog wel eens zo vol lopen isteren - er waren 4 duizend toeschou- bij het degradatie met Vitesse - maar il dan een gevolg n de reputatie van tegenstander of de iltijd aan het begin en nieuwe competi- taande voetbalhon- ij een redelijk aantal Want FC Den mag zich dan mid- n 1-1 tegen Vitesse in zeker gesteld van redivisieschap, de waarop de prolonga- aats vond vermocht eiijks enig enthou- le los te maken. I Iruk werd dan ook sterk dat er zich onder de kij- het zonnige Zuiderpark I wat lieden bevonden die :Jj ventueel verlies van de llpjb met veel leedvermaak hebben begroet. Zo ver niet gekomen, evenmin als faar voor FC Den Haag met en week werd verlengd, „concurrentie" werkte .Jn en handje mee. FC Am- IJl n en Go Ahead bemachtig- j§ een punt. zodat FC Den H laardoor gisteren het vege redden. liet horen. Maar de volle tribunes gaven de spelers in ieder geval gedurende het eerste kwartier voldoende inspiratie om de rem men meteen flink los te gooien. Schoten van Goemans (na 57 se conden). Schoenmaker en Ouwe hand vormden de illustratie van FC Den Haags voortvarende start. Maar de druk ebde snel weg om gaandeweg zelfs over te gaan in de bekende plichtmatige houding die eerder dit seizoen de aanhang wegjoeg In het team van FC Den Haag vertolkte Lex Schoenmaker giste ren overigens een opvallende rol. De door sommigen ooit als afge schreven beschouwde voetballer, die deze competitie zijn image van te zachte en te lieve speler van zich afwierp en bikkelend naar nieuwe erkening streefde, scoorde niet alleen de enige Haagse treffer. Maar Schoenma ker ontpopte zich tevens als de meest vindingrijke en gevaarlijke speler van de thuisploeg. Voor het eerst eigenlijk dit seizoen opereerde Schoenmaker direct achter de frontlijn, waarbij hij veelvuldig zelfs in de punt van de aanval opdook. Houtwerk Het was weer ouderwets druk in het Zuiderpark. Of de tienduizend met gratis toegang gelokte kijkers zich ook volgend seizoen weer bij de loketten melden dient echter te worden betwijfeld. groots het was opnieuw niet groots wat de Hagenaars er van terecht brachten. Vitesse kwam de eer toe er een nog enigszins acceptabel schouwspel van te hebben gemaakt. De Arnhemmers waren van tevo ren door trainer Henk Wullems op hun plichten gewezen en vrijwel zonder uitzondering gaven diens spelers aan zijn oproep gehoor. „Wij kunnen nu in ieder geval, niet in het rijtje cadeaugevers worden gezet" verklaarde Wul lems na afloop, zonder evenwel namen van andere „goede ge vers" te willen noemen. Zoals bekend werd Wullems onlangs van enige kanten aangevallen, na dat Vitesse op eigen veld FC Amsterdam de volle buit zou heb ben gelaten. Zoals gezegd wekten de Oostelijken ditmaal geenszins die indruk. Het pleitte voor de instelling van Vitesse, dat zelfs licht geblesseerden als Mulderij en Bosveld in de basisopstelling voorkwamen, hoewel zij zich in de loop van het duel moesten laten vervangen. Het werd daarom toch wel een redelijk aardig kijkspel in het sfeervolle Zuiderpark, waarin zich overigens alleen de vaste kern van de aanhang enigszins Schoenmaker had gisteren dan ook persoonlijk voor de knock out van Vitesse kunnen zorgen als zijn vizier iets zuiverder zou zijn afgesteld. Hij trof tweemaal het houtwerk rond doelman Nij huis, die zich overigens onder scheidde met goede parades. Bovendien kreeg Schoenmaker na de pauze een riante mogelijk heid om koppend zijn ploeg op 2-0 te brengen, maar zijn inzet miste voldoende kracht om Nij huis voor een voldongen feit te plaatsen. Vitesse zat in de tussentijd even wel niet stil. De Arnhemmers kre gen vooral na de rust opvallend veel ruimte op het middenveld, maar waren in de afwerking niet doortastend genoeg om het in middels op het „oude peil" aan gelande FC Den Haag op nare verrassingen te trakteren. Vitesse presteerde dat overigens met een nogal omgegooide ploeg, want nadat Mulderij zijn post van libero had overgedaan aan voorstoper Heezen, die Zaaijer als spitsbewa- ker voor zich kreeg, werd de defensie van de Arnhemmers met Veenstra als nieuwe rechtsachter nogal door elkaar gehaald. Het leidde evenwel nauwelijks tot ver zwakking bij Vitesse, dat zijn mooiste kans kreeg na al te zelf zuchtig opereren van de naar de grauwe middelmatigheid terugge vallen Van Leeuwen. Blijenberg, die Vitesse na een half uur in de tweede helft op gelijke hoogte bracht door als een duveltje uit een doosje tevoorschijn te schie ten en ondanks zijn geringe leng te de bal uit een vrije trap van Bosveld achter Hans Galjé te kop pen, ontfutselde Van Leeuwen de bal en lanceerde Meijers. Deze had een vrij veld voor zich, maar aarzelde te lang, waardoor Zon dervan kon redden. Korevaar had eerder eenzelfde manoeuvre zien mislukken. Meijers kwam overi gens na de pauze nog eenmaal iri een goede stelling, nadat dit maal Jol zich had verslikt. Hoewel de kleine Arnhemmer ditmaal wel snel uithaalde was de reactie van Galjé voldoende. Laatste loodjes De slordigheid en teruggezakte ambitie bij FC Den Haag vorm den het bewijs voor de conclusie dat ondanks de korte opleving aan het begin van de wedstrijd tegen Vitesse ook de laatste loodjes voor de ploeg van Mala- tinsky erg zwaar zijn. Malatinksy pleegde overigens aan het eind van het duel nog een hele merkwaardige wissel. Nadat hij even eerder de geblesseerde Hoekema had vervangen door een nauwelijks meer vooruit te branden Perazic (terwijl toch een ambitieuze speler als Toet even eens op de reservebank zat) haal de hij Ouwehand naar de kant ten faveure van Tempelaar. En dat terwijl Ouwehand als middenvel der vanuit de tweede lijn voor het nodige gevaar had gezorgd. Van Tempelaar ging de laatste zeven minuten geen enkel initiatief uit. De uiteindelijke 1-1 was evenwel voldoende. Maar of FC Den Haag met het oog op het volgend sei zoen, dankzij de geste van enige sponsors: aan klan tenbinding heeft gedaan dient ernstig te worden be twijfeld. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 25. Schoenmaker 1-0; 71. Bleijenberg 1-1: scheidsrechter Thomas; toeschouwers: 14.000. FC DEN HAAG: Galjè; Jol. Van Vliet. Korevaar. Zondervan; Ouwehand (Tempelaar). Schoenmaker. Hoekema (Perazic); Albertsen, Van Leeuwen. Goemans. VITESSE: Nijhuis; Zaaijer. Mulderij (Veenstra). Heezen, Mellaard; Hofs. Bosveld (Gerdsen), Boeve; Bleijen berg. Bursac, Meijers. NDAM Toch konden lelers van Go Ahead s nog lachen. Luttele iden nadat dsrechter Gans bij 1-0 voordeel van dam, de fluit die hij zo verkeerd „bespeeld" voor de laatste keer aan mond had gebracht, de de stem van eper Pé Mühren door nusse stadionnetje aan boorden van het Imeer: „FC srdamRoda JC is 1-2 rden". Die gelukkige verzachtte de pijn van Merlaag voor Go Ahead erkelijk. De ntenaars, die zich er al wedstrijd in dam mee hadden end dat zij in de laatste trijd van het povere ïn tot het uiterste in moeten gaan om het kaat „eredivisiespeler" behouden, hadden nks dit igecalculeerde verlies Voiendam toch nog lot in eigen hand. aar die blijde gezichten, lebben onze sportieve plicht n", stelde Jan Mak, de trai- an Voiendam. simpel vast. hebben het eigenlijk heie niet zo moeilijk gehad". Daarin had Jan Mak het gelijk volledig aan zijn zijde, want na de rust was Go Ahead niet in staat enige lijn in het louter op aanvallen gerichte spel te bren gen. Het „kick-and-rush-voetbal" stelde Voiendam maar hoogst zel den voor problemen. Bob Maaskant, de manager-trai ner van de Eagles: „Voiendam trok zich steeds in de verdediging terug. Dan wordt het bijzonder moeilijk openingen te vinden. Al leen „door de lucht" was er na de.rust nog ruimte. Daarom zijn Lodeweges en Koopman (ingeval len voor Van der Pas) in het centrum van de aanval gaan spe len. Maar er kwam niet het ge wenste resultaat uit omdat Körver en Groeneweg ook voor het doel kropen, waardoor er helemaal geen ruimte meer was". In de laatste minuten van de spannende, maar kwaliteitsarme wedstrijd, meldde ook doelman Nico van Zoghei zich nog voor het vijandelijke doel, maar hij kon zijn lengte niet „exploiteren". Voiendam wekte geen seconde de indruk „lief" te willen zijn voor de toekomstige club van hun ma nager Joop Brand. De Volenda- mers voelden er niets voor de aanzienlijke bonus, verbonden aan het bezetten van de zesde plaats, op het spel te zetten. Vo iendam koos voor de strijdwijze, die al veel succes had opgele verd: voorzichtigheid in de verde diging en op het middenveld, en Voiendam speelde voor de bonus bij het bereiken van de zesde plaats op de ranglijst. Deze aanval liep op niets uit. in aanvallend opzicht hopen op rendement van het opportunisti sche spel van Tol en Frank Kra mer. Die taktiek leverde halverwege de eerste helft succes op. André bereikte Tol, die razensnel door had, dat zijn directe tegenstan der Strijdveen geen enkele vorm van rugdekking genoot. Strijd veen werd uitgespeeld en Van Zoghei was kansloos: 1-0. De Volendamse treffer haalde Go Ahead Eagles uit zijn wankele evenwicht. De Deventer club, die de laatste weken maar weinig tegentreffers had moeten incasse ren, had zich vóór Tols doeltref fende actie gelijkwaardig ge toond, wat werd geilustreerd door mogelijkheden voor Van der Pas^ die een gele kaart kreeg, en Groe neweg. Een daverend schot van Köorver (31ste minuut) zorgde wel voor een opleving aan Deventer zijde maar daarna heerste Voiendam en vochten de Eagles tevergeefs. De „inhoud" van dertig suppor tersbussen uit de regio - Deventer werd er steeds stiller van en was geheel verstomd toen Vuskovic kort voor de rust de bal verkeerd behandelde en hem enkele centi meters langs het eigen doel joeg. Na de rust stelde Go Ahead Eag les steeds meer mankracht be schikbaar voor offensieve acties, maar de aanvalskracht werd er niet door vergroot. De verdedi ging daarentegen werd er wel aanzienlijk door verzwakt. Aan Ni co van Zog hel had Go Ahead Eagles het te danken, dat het (bewust) verwaarlozen van defen sieve taken onbestraft bleef. HARRY BRINK Scoreverloop; 22. Kees Tol 1-0. Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 8 000. Voiendam: Frans Hoek; Dick de Boer, Guyt, André. Van Wensveen (K. Mole naar); Piet Bond, Dick Helling. Billy Bond; Kwakman, Kramer. Kees Tol (Jonk) Go Ahead: Van Zoghei, Strijdveen, Schneider. Lodeweges. Vuskovic; Wal beek, Woudsma, Körver; Kist, Van der Pas (Koopman). Groeneweg. Amsterdam FC Amsterdam heeft tegen Roda JC niet de mogelijkheid aangegrepen om zijn plaats in de eredivisie veilig te stellen. Gezien het vertoonde spel verdient de ploeg ook niet om volgend jaar weer voetbal op het hoogste niveau te spelen. Zoals vrijwel het hele seizoen was FC Am sterdam zo machteloos, dat zelfs de hulp van de tegenstander en van de scheidsrechter niet voldoende was om een ovenwinning te behalen. Rest zon dag het duel met Go Ahead Eagles. Eén van de twee degradeert dan maar het vonnis voor de Amsterdammers lijkt al getekend. In de eerste helft mocht FC Amsterdam zijn gang gaan. Roda JC, een week tevoren in Kerkrade afgedroogd door Voiendam, speelde een partijtje zomeravondvoetbal en leek niet van plan de degradatiekandidaat een strobreed in de weg te leggen. De ploeg van de vertrekkende Pim van de Meent mocht aanvallen. Maar dat is nu juist waartoe Amsterdam niet in staat is. Individuele acties wilden nog wel eens lukken, maar van samenspel kwam niets terecht. Roda JC kwam geen moment onder druk te staan en kreeg zelfs zeven minuten voor de rust de beste kans, maar de snel opgekomen Broecks raakte de paal. Klap Na de rust begon FC Amsterdam sterk. Cees de Jong ging een paar keer goed door, maar stuitte op Jongbloed. Juist in die fase kwam de eerste klap. Uit een vrije trap van Ziegler kopte van grote afstand op schitterende wijze de tot dat moment onopvallende Nanninga raak: 0-1. Nanninga was nog een keer betrokken bij een belangwekkende actie. André Wetzel brak door en Nanninga zette hem met een correcte sliding van de bal. Tot ieder verbazing zag scheidsrech ter Van Dijken, die niet bepaald indrukwekkend floot, er een strafschop in. Stout profiteerde dankbaar: 1-1. Lijden Aangezien Amsterdam ook uit deze geste van Van Dijken geen inspiratie kon putten (en als er al iemand een goede inval kreeg, stond Jongbloed op zijn plaats), besloot Roda de tegenstander maar uit zijn lijden te helpen. Een pass uit het achterveld ging naar Kolding. Sw$- rissen dacht alle tijd te hebben om het gevaar te keren maar hij verspeelde de bal op een stuntelige manier. Kolding passeerde Van der Meeren en schoot in het lege doel; 1-2. Nog een kwartier hadden de Amsterdammers om alsnog een punt te veroveren, maar de wijze waarop zij dat probeerden, zal ook in de eerste divisie weinig rendement opleveren. Tenzij de Amsterdammers deze week zo'n metamorfose ondergaan, dat zij in staat zijn in Deventer dc al jarenlange lijdensweg met nog eens twaal maanden te verlengen. Scoreverloop: 51 Nanninga 0-1 66 Stout (strafschop 1-1, 75. Kolding 1-2. Scheidsrechter. Van Dijken. Toe schouwers: 2500. FC AMSTERDAM: Van der Meeren; De Jong. Koopman Swerissen. Swart. Kamphues (Bianchi). Otto, Van de< Merkt; StoutWetzel, Wiggemansen (De Leeuw) RÖDA JC: Jongbloed; Broecks. Ziegler. Deegens. Eh len; De Jong. Toonstra. Meuser;-Kolding. Nanninga Vermeulen (Lees).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11