X Nieuwe regeling kinderbijslag esluit over opvolger ^eptunes uitstellen ITALIË HOUDT ADEM IN SSrSS-fc GRATIE NOREEN BESPARING 1 MILJARD Korter werken bij Hoogovens voorbij Overval op j illegaal gokhuis SnriÖ0l|M0 8>lmi0 i NOTEER m.i v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349, Leiden. Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) jnnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 22 april 1978, 68e jaargang no. 21024 Songfestival Het Eurovisie Songfestival van uit Parijs op Ned. II om 21.30 uur. Om 20.27 uur „De man aan de top". Ned. I om 20.35 uur „Charlie Cobb in het nauw". Zondag Ned. I óm 20.05 uur film „Verraad". Ned. II om 20.35 uur laatste aflevering van „Het is weer zo laat". Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Max. van 13 gr aan zee to 17 gr in het binnen land. Morgen zon: 6.27-20.50.' Schev. hoogw.: 4.09 en 16.29. Laagw.: 12.08 :elke de jong topt als ichaapherder [OOG SOEREN (ANP) Eelke de Jong topt met het hoeden van de tweehonderd ihapen van de stichting Schaapskudde loog Buurlo. Hij heeft per 1 juni zijn (itslag gevraagd. iver de reden zegt hij in een brief aan de ichting: „Niet alleen de werkomstandighe- en in Hoog Buurlo, maar ook twijfel aan i zin van het kunstmatig in leven houden in wat door de meesten en misschien ten prechte wordt ervaren als een idyllische mositeit vergelijkbaar met de aflossing in de wacht voor Buckingham Palace en daarmee samenhangende ongerief van jenemende recreatiedruk hebben mij tot t besluit gebracht". e Jong heeft de kudde tweêëneenhalf jaar jpder zijn hoede gehad. Hij werd indertijd een groep van enkele honderden gega- 'den voor de functie gekozen. Voor die 1 was hij werkzaam in de journalistiek, hij zal daar nu ook weer in terugkeren. DE MOOISTE. De Keukenhof mag het afgelopen jaar dan iets van haar toeristische aantrekkelijkheid heb ben verloren, praalwa gens maken kan men er nog steeds. Een zeer deskundige jury boog zich gisteravond in Lisse over de reeks praalwa gens die vandaag meer ijden in het Bloemencor so 1978. Na ampel be raad. want zo gaat dat bij jury-beoordelingen nu eenmaal, werd de Keukenhof-inzending tot de meest fraaie uitge roepen. Reden volop dus voor praalwagen prinses Henriëtte van Os om een betoverende glimlach tevoorschijn te toveren, de mooiste cor so-wagen daarmee naar de achtergrond verwij zend. LONDEN De 20-jarige Ierse Noreen Winchester, die tot zeven jaar gevange nisstraf was veroordeeld wegens moord op haar va der, heeft gisteren van ko ningin Elizabeth gratie ge kregen. Noreen was enkele jaren door haar vader sexueel misbruikt toen zij hem tenslotte met een mes van het leven beroofde. De zaak heeft in heel Noord- Ierland grote opschudding verwekt. Noordierse vrou wenorganisaties hadden, gesteund door vrouwen uit de Ierse republiek en Ne derland, een campagne voor haar vrijlating ge voerd. Caransa- duizendjes in Schagen (Van een onzer verslagge ver s) SCHAGEN In Schagen zijn zeventien briefjes van duizend opgedoken die be hoorden tot het losgeld dat is betaald voor de vrij lating van de ontvoerde Amsterdamse zakenman Caransa. De besmette duizendjes maakten deel uit van een bedrag van 22 duizend gul den dat een zakenman uit Waarland bij de ABN in Schagen inleverde. De poli tie onderzoekt hoe de man aan het geld is gekomen. TSJECHISCHE DOMINEE VEROORDEELD WENEN (Rtr) De Tsje- choslowaakse dominee Mi- roslav Lojek is tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het uitdelen van exemplaren van Charta'77, zo is giste ren vernomen in kringen van emigranten in Wenen. Lojek, een van de onderte kenaren van Charta, werk te als arbeider sinds de overheid hem een preek verbod had opgelegd. Volgens de zegslieden loopt nog een proces tegen twee katholieke kape laans, ook wegens het uit delen van Charta-exempla ren. mm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeling wil de nieuwe kinderbijslagregeling per 1 oktober invoeren. Tegelijk verdwijnt dan de fiscale kinderaftrek. Minister Albeda (Sociale Zaken) heeft de gewijzigde voorstellen gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. Invoering van de nieuwe regeling per 1 oktober is alleen mogelijk, als de Tweede Kamer de gewijzigde voorstellen voor de zomervakanties jbehandelt. Iln de voorstellen van dit kabinet ligt het zgn. draaipunt bij een belastbaar inkomen van 40.000 gulden. Dat betekent dat de nieuwe regeling, waarin kinderbijslag en fiscale aftrek worden samengevoegd, voor mensen met zo'n salaris geen voor- of nadeel oplevert. Mensen die minder verdienen, gaan er lin de nieuwe regeling op vooruit. Mensen die meer verdienen, gaan erop achteruit. Uiteindelijk levert de nieuwe regeling een bezuiniging in de collectie- we uitgaven op van meer dan één miljard gulden. ffiet aanvankelijke wetsontwerp voor de samenvoeging van de kinderbijslag pn fiscale aftrek is in oktober 1976 ingediend. Het kabinet-Den Uyl legde toen ■het draaipunt bij het loon van een modale werknemer. Dat komt dit jaar rond 30.000,00 te liggen. Het kabinet-Van Agt kiest voor 40.000 gulden om de middengroepen wat te ontzien. Zowel de vakbeweging als de (christelijke) Werkgevers hebben zich in een reactie gelukkig verklaard met het verleggen Van die grens. De gewijzigde voorstellen van het kabinet-Van Agt zullen in het parlement een meerderheid halen. De PvdA zal er in grote lijnen mee akkoord kunnen gaan. Dat is ook met het CDA het geval. Bij de VVD leven <de meeste problemen. De nieuwe regeling zal uitgevoerd worden in drie fasen. Per 1 oktober vervalt de kinderaftrek in de loon- en inkomstenbelasting. Hiervoor in de plaats komt een opslag op de kinderbijslag. Uitgezonderd zijn de kinderaftrek voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen en de aanvullende kinderaftrek voor gemoedsbezwaarden, grensarbeiders, en gescheiden vrouwen. De opslag is gelijk aan het voordeel dat iemand met een bruto inkomen van 40.000 gulden van de fiscale kinderaftrek geniet. Het nu bij de Tweede Kamer ingediende gewijzigde wetsvoorstel heeft betrekking op de vervanging van de fiscale kinderaftrek, zowel voor het vierde kwartaal van dit jaar als voor heel 1979. Het recht op de opslagen gaat al op 1 juli van dit jaar in. Voor de eerste keer zullen de opslagen dan in oktober-november bovenop de kinderbijslagen over het derde kwartaal worden betaald. Per kwartaal bedragen die opslagen voor het eerste, tweede en derde kind resp. 72.54 gulden, 37.44 gulden en 37.44 gulden. Zodra de hoogte van de kinderaftrek voor '79 bekend is, zullen die bedragen worden gewijzigd. Het volgende staatje laat zien hoe een en ander uitwerkt (bedragen in guldens; tussen haakjes percentages) Gezinnen met minimum modaal inkomen inkomen (21.750. (29.900. 40.000 50.000 75.000 65 (+0,4) 0( 0,0) 0 87 (-0,3) -293 (-0.7) 1 kind 2 kinderen 3 en meer kinderen (+0,6) +23 (+0,1) 0 -132 (-0,4) -444 (-1.0) 148 (+0,9) +56 (+0,3) 0 -176 (-0,6) -595 (-1.4-» Amsterdam en Iterdam aamloze lijst timmerveen Ie ag ook niet TTERDAM/AM- ERDAM De naam- ssenj iijst van de Hage- Joop Glimmerveen niet meedoen aan meenteraadsverkie- ;en in Rotterdam en terdam. Dit hebben hoofdstembureaus de twee gemeenten rmiddag besloten. motivering van deze'beslis- wordt gegeven dat de nloze lijst op één lijst kan pen gesteld met de lijst van TVU die door de rechter ïgs werd verboden wegens Jacistische uitgangspunten Hdeze partij. Tot maandag hen Glimmerveen en ande- jde gelegenheid om protest [te tekenen bij Gedeputeer- van Zuid-Holland tegen de "psing van Rotterdam en Iterdam. lonze parlementaire redactie) HAAG De Tweede-Kamercommis- Ivoor Defensie en Economische Zaken t er bij minister Scholten (Defensie) liens staatssecretaris Van Eekelen op gingen, de beslissing over de vraag vliegtuigtype wordt aangeschaft ter ing van de dertien Neptune-ver- vliegtuigen van de Marine nog uit te stellen. ;elijk was het de bedoeling dat het voor 1 mei al een principe-besluit ;r zou nemen. Maar de kamercom- vinden, dat er nog te veel onduide- ien zijn over de kwaliteiten van de iat-opvolgers van de Neptunes en ll[ de omvang van de compensatie-or- voor de Nederlandse industrie. iddag ontvingen de kamercommis sies een aantal vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Franse en Engelse vliegtuig fabrieken, die de vervangers van de Neptu nes kunnen en willen leveren, alsmede vertegenwoordigers van het Fokker-UFW- concern. Fokker zal namelijk een aandeel moeten krijgen in de produktie van de te bestellen vliegtuigen en als het enigszins kan, zou Fokker tevens enkele tegenorders voor de levering van Friendships naar het buitenland moeten ontvangen. De kandi daat-opvolgers van de Neptune-vliegtuigen (die vooral worden ingezet bij de opspo ring en bestrijding van duikboten) zijn achtereenvolgens de Breguet Atlantic van de Franse fabriek Dassault, de Ameri kaanse Orion van Lockheed en de Engelse Nimrod, die geproduceerd wordt door het concern British Aerospace. De vertegenwoordigers van Fokker be pleitten bij de beide kamercommissies de aanschaf van de Franse toestellen, aan het ontwerp waarvan Fokker enige jaren gele den zelf heeft meegewerkt. Als het kabinet zou besluiten tot aanschaf van de Breguet Atlantic, zou er voor Fokker een belang rijk stuk werkgelegenheid in het verschiet liggen. De kans bestaat namelijk, dat de Franse marine ook een aantal (42) Bre- guets bestelt. In dat geval mag Fokker ook aan de produktie van deze toestellen mee werken. Bovendien zou de Franse regering bereid zijn, om in de komende jaren ook nog een aantal Marine-opleidingsvliegtui gen en enkele burgervliegtuigen bij Fokker te bestellen. Maar een en ander is nog erg onzeker. Heer van het gilde Premier Van Agt heeft gis teren op het Catshuis in aanwezigheid van de overige ministers van zijn kabinet de eretitel Heer van het Gilde van St. Lu cia ontvangen. Dit guide uit het Brabantse Steensel was naar het Catshuis ge togen teneinde hem tot gildebroeder te verheffen en hem een tekening, voorstellend „De contente mens" te overhandigen. De gebeurtenis was het gevolg van een belofte die de premier anderhalf jaar geleden was gedaan. „Als u premier wordt dan ko men wij naar Den Haag", was er toen in Steensel gezegd. Vandaar dat pre mier Van Agt nu gilde- broeder is, een kwalifica tie die slechts bij uitzon dering aan buitenstaan ders wordt toebedeeld. (Van onze correspondent) ROME In angstige spanning wacht Italië af wat er straks om vier uur gaat gebeuren. Dan loopt het ultimatum af dat de Rode Brigade donderdagmiddag heeft gesteld: linkse terroris ten vrijlaten in ruil voor het leven van Aldo Moro. Zoniet, dan wordt Moro gedood. Geheel in de stijl van haar psychologische oorlogsvoe ring heeft de Rode Brigade de eindverantwoor delijkheid verlegd naar één man: de secretaris generaal van de christen-democratische partij, Zaccagnini. Deze ontving opnieuw een door Aldo Moro geschreven en vermoedelijk door de Rode Bri gade goedgekeurde of misschien zelfs gedicteer de brief toegestuurd. Hierin dringt de ontvoerde christendemocratische leider erop aan te onder handelen over de gevangenenruil. Een zelfde beroep heeft de familie van Moro gedaan op de Italiaanse regering. Zij wordt hierin gesteund door een aantal bisschoppen en duizenden bur gers van wie handtekeningen gisteren aan de Italiaanse regering zijn aangeboden. De meeste politieke partijen echter, waaronder ook de christen-democraten, wijzen onderhande lingen met de linkse extremisten af. Wel zou de Democratia Christiana het aanbod van Caritas Internationaal willen steunen om ten behoeve van Moro tussenbeide te komen. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Andrew Young, die deze maand voorzit ter is van de Veiligheidsraad heeft gisteren een poging ondernomen om via een uitspraak van de V-raad het leven van Moro te redden. Maai de poging is mislukt. De meeste leden van de raad vonden het onjuist een uitspraak te doen in deze zaak, „daar het niet gaat om een gevaar voor de internationale vrede en veiligheid". (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Hoogovens zal geen verlenging van de werk tijdverkorting aanvragen. Vandaag eindigt de lopende periode. De personeelsbezetting in de uitvoerende sector is op som mige afdelingen ontoereikend voor het huidige produktieni- veau. Om de bezetting weer op peil te brengen wordt momen teel volop personeel geworven. Gezien de schaarste op de ar- I beidsmarkt aan personeel voor uitvoerende functies is het aan- I tal aanmeldingen echter ge- j ring. ROTTERDAM (ANP) - Drie gemaskerde en gewapende mannen hebben gisteravond omstreeks negen uur een over val gepleegd op een illegaal gokhuis aan de Noordsingel in Rotterdam. De overvallers, die gewapend waren met een sten- gun, een buks en een pistool, namen de vijftien k twintig spelers, die aanwezig waren, alles af wat waarde had: geld, sieraden en horloges. Daarna sommeerden zij hun slachtoffers nog tien minuten op de grond te blijven liggen, nadat zij zouden zijn verdwe nen. De overvallers, die nylon kousen over hun hoofd had den, vluchtten met een auto, die gereed stond voor het pand, met draaiende motor en een vierde man achter het stuur. De politie heeft hen nog niet unnen achterhalen. KLM-square. Prinses Beatrix en prins Claus heb ben gisteren in New York het nieu we KLM-gebouw geopend. Op de foto het prinselijk paar in gezelschap van de manager van de KLM in Amerika, F.O Kiel- man. De prinses krijgt onderwijl bloemen aangebo den van de 9-jarige Heidi Scholten Het KLM-gebouw staat op een ..eigen' plein het KLM- square CENTRALE VERWARMING B V. HERENGRACHT 108 114 - LEIDEN centrale verwarming - luchtverwarming vloerverwarming - air conditioning - adviezen zelfbouw installaties - warmwater voorziening open haarden - (ook voor gas) - storingdienst TEL 071 -14 06 47 - OOK TIJDENS NACHT EN WEEKEND - Een ran de grootste collecties bruids- en avondjaponnen ,:UF,J in Nederland 'j'-tv haarlemmerstraat 42 leiden j tel. 071-131204 L'

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1