"aar en tbr eeist tegen ifmengster u 20 21 Ook de zwakzinnige hoort thuis in de samenleving phoolinternaten met uiting bedreigd Minister Wiegel: baarlijke nonsens Techno-Beurs 22 VAT 78 iderland ook et voorbereid olieramp ïiden presenteren plan tegen rkloosheid in onderwijs £eidóeGou/ia/nt Geen schuilevinkje Kamer wil vaart zetten achter Rijnzuivering ENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 APRIL 1978 PAGINA 9 NTJE GEDOOD; MAN BIJNA IhT (ANP) De officier van justitie (steren voor de rechtbank in Utrecht een- tnisstraf van een jaar en onvoorwaarde- r geëist tegen de 34-jarige mevrouw J. lit Hoornaar. De vrouw wordt ervan lt haar 11-jarig zoontje Ruurd door ver- g om het leven te hebben gebracht. Fd begin dit jaar in het Academisch luis in Utrecht door de politie betrapt jook haar man probeerde te vergiftigen, f opgenomen in het ziekenhuis toen hij |e ziektebeeld vertoonde als zijn - inmid- jrleden - zoontje. W. stond vorige maand al terecht, e zitting werd toen op verzoek van haar buwe geschorst omdat een getuige-des- onvoldoende duidelijkheid kon geven I vraag of de overdosis van het medicijn, jrouw W. haar zoontje heeft toegediend, lelijk was. Een nieuwe getuige-deskundige, prof. dr. F. A. Nelemans uit Utrecht, zei tijdens de rechtszitting gisteren dat de dood zonder enige twijfel door een overdosis van het door mevrouw W. toege diende medicijn is veroorzaakt. De officier van justitie, mr. Y. Kruyer was er niet van overtuigd dat het de bedoeling van mevrouw W. is geweest om haar zoontje en haar man te doden. „Ze wilde aandacht en probeerde die te krijgen door haar zoontje en later ook haar man, ziek te houden", aldus mr. Kruyer, die doodslag in het geval van zoontje Ruurd niet bewezen achtte, „het is mishandeling geweest, die bij Ruurd de dood tot gevolg had", aldus de officier van justitie. In het geval van de echtgenoot van mevrouw W. achtte mr. Kruyer het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. De rechtbank doet 2 mei uitspraak. UITBLIJVEN RIJKSSTEUN (Van een onzer verslaggevers) tag Het voortbestaan van school inter na a rtoe onder meer de overgebleven ïinaries behoren, wordt ernstig be- ■Wanneer niet gauw financiële steun ge- Trordt, zal binnen enkele jaren het laatste Iternaat zijn poorten sluiten, rijft een commissie die in opdracht van fcting Schoolinternaten Nederland (SSN) paten heeft doorgelicht. Het bestuur van wil dat de overheid de internaten lel bijspringt. Ze moeten als onderdeel wd worden van de gesubsidieerde jeugdwelzijnszorg in tehuizen, aldus het bestuur. De commissie heeft in haar rapport „Schoolin ternaat en Jeugdwelzijn" een aantal minimumei sen geformuleerd waaraan de schoolinternaten moeten voldoen, willen zij recht van bestaan hebben. Aan de daarin vervatte eisen worden momenteel de 25 internaten die bij de SSN zijn aangesloten getoetst. Desgevraagd deelde het internaat Beresteyn in Voorschoten mee, dat zich hier nog geen nijpen de problemen voordoen. Het voortbestaan van de school is tot 1981 in ieder geval verzekerd, aldus directeur pater Corbeij. JSUMENTENBOND: (Van een onzer verslaggeefsters) AAG De Nederlandse overheid is niet beter voorbe- een olieramp dan de Franse. Dat blijkt uit een onderzoek Consumentenbond heeft gehouden naar aanleiding van met de supertanker Amoco Cadiz voor de kust van e. ïse autoriteiten werden door het gebeuren volkomen Maar ook de Nederlandse autoriteiten zijn nauwelijks eid op een olieramp. vier provincies met strandtoerisme (Zuid-Holland, Noord- Zeeland en Friesland) beschikt alleen Zuid-Holland over lodplan" voor de bestrijding van strandvervuiling door plan bevat echter niet meer dan een aantal telefoonnum- in mensen die bij een olieramp gewaarschuwd moeten en wat adviezen om te voorkomen dat het strand bij kerramp onder de olie komt (bijvoorbeeld met behulp Dbalen). Langs de kust staan echter geen opslagplaatsen :e strobalen of voor andere oliebestrijdingsmiddelen. nmerveen kandidaat dezingen gemeenteraad n onzer verslaggevers) DÈN HAAG J. Glimmerveen, 'an de racistische Nederlandse Volksunie (NVU) heeft Haag, Amsterdam en Rotterdam een naamloze lijst id waarbij hij zich kandidaat stelt voor de komende teraadsverkiezingen op 31 mei. A fdstembureaus van de drie genoemde steden zullen vrij- ■^ËÉcijken of de lijst geldig is. Als'dat zo is, kan men tot g bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten van de en provincies tegen de lijst. Na de constatering van de 50 tiamse rechtbank op 8 maart dat de NVU een verboden g—r had, zei Glimmerveen dat hij onder eigen naam verder |aa Hollandscheveld ook verloren voor Koekoek HOLLANDSCHEVELD Boer Koekoek, leider van de Boerenpartij, is nu ook Hol landscheveld kwijt, de gemeen te waar hij indertijd zijn partij is begonnen. Bij de gemeente raadsverkiezingen in mei komt men niet meer uit onder de naam Boerenpartij, maar on der de naam Gemeentebelan gen omdat men „genoeg heeft van Koekoek". Handtekeningen Aan Tweede Kamer voorzitter Vondeling zijn gisteren in het kader van de actie Stop de Neutronen bom 1.2 miljoen handtekeningen aan geboden. De handte keningenlijsten wer den in plastic zakken in de hal van het Ka mergebouw opgesta peld. Op de slotbij eenkomst in gebouw Amicitia sprak onder meer Prof. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken. Hij hoopte dat door deze actie de politici ge voelig worden voor wat er bij de mensen leeft. BVD ZOU TELEFOON KNG- ZOETERWOUDE AFLUISTEREN (Van een onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE „Baarlijke nonsens," zo kwalificeerde mi nister Wiegel van Binnenlandse Zaken de beschuldiging van de industriebonden NVV en NKV, dat de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) in- en uitgaande telefoongesprekken zou afluisteren van de bezetters van de Kon. Ned. Grofsmederij (KNG) in Zoeterwoude. Volgens de bonden kregen storingsfunctionarissen van de PTT, die op verzoek van het aktiecomité de telefoonverbindingen wilden herstellen, van hun direktie opdracht onmiddellijk terug te keren en zich nergens mee te bemoeien. De voorlichtingsdienst van de PTT tekent hierbij aan, dat de storingsfunctionarissen werden teruggeroepen, omdat zij alleen opdrachten mogen uitvoeren van contractanten, in dit geval de direktie van de KNG. Het terugroepen had niets te maken met door de bonden gesuggereerde afluisterpraktijken, aldus de PTT-woordvoerder, die de verhalen van de bonden bestempelde als "indianenverhalen, een lachtertje". Bij de PTT bestaat het vermoeden, dat de bonden het afluister- verhaal in de wereld hebben gegooid vanuit de wetenschap, dat de president-commissaris van de KNG, ïr. baron Van Slinger- landt, relaties heeft met de zogenaamde „blauwe ploeg". Dit is een groep BVD-ers, die evenals de baron hun loopbaan begonnen in het voormalige Nederlands-Indië. „Het is onbegrijpelijk dat de bonden deze onzin durven te verspreiden," aldus de PTT- woordvoerder. Van Rappard in politiek terug GORINCHEM ANP Oud burgemeester mr. L. R. J. rid der van Rappard van Gorin- chem wil terug in de gemeen tepolitiek aldaar. Hij is bij de komende gemeenteraadsver kiezingen lijststrekker voor de partij „Stadsbelang", verder bestaande uit aanhangers van DS70. De ruim 70-jarige ridder van Rappard heeft destijds veel aandacht op zich gevestigd als bestrijder van de zeden-verwil dering op onder meer de tv., die volgens hem toen hand over hand toenam. Hij liet ook schilderijen van een tentoon stelling verwijderen en be schuldigde een wethouder van corruptie, een beschuldiging, die ongegrond bleek te zijn. Omdat hij toen echter bijna met pensioen ging, mocht hij nog aanblijven als burgemees ter. AAG Als niets wordt zullen in de komende enduizenden onderwijs- n werkloos worden. De d dient daarom nu met (elen te komen voor de legenheid bij kleuter- re scholen. De vrijko- mankracht zal moeten ingezet voor verbete- an het onderwijs. Dat de Nederlandse Fede- in Onderwijsvakorgani- n een arbeidsplaatsen- inister Pais (Onderwijs menschappen) heeft dit anmorgen in ontvangst Door de daling van het aantal leerlingen is er nu al werkloos heid onder kleuterleidsters en onderwijzers van lagere scho len. Ruim 3000 kleuterleidsters en 5000 onderwijzers zijn zon der werk. Bij ongewijzigd be leid neemt de werkgelegenheid in de komende1 jaren in ver sneld tempo af. Zo'n kwart van de arbeidsplaatsen komt dan op de tocht te staan, wat neer komt op 50.000 arbeidsplaatsen tot 1995, nog afgezien van de groeiende werkloosheid in het voortgezet onderwijs. Intussen zou de onderwijsbegroting da len, omdat de werkloze onder- wijiers niet meer op die begro ting drukken, maar een uitke ring genieten. De onderwijsbonden bepleiten handhaving van zoveel moge lijk werkgelegenheid in het on derwijs. Beter vinden zij het de onderwijzers aan het werk te houden dan aan hen werkloos heidsuitkeringen te moeten ge ven. In beide gevallen zou de overheid er toch financieel voor moeten opdraaien. Alle moties over ,,zaak Kalma" verworpen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag alle vorige week ingediende moties over „de zaak-Kalma" verwor pen. Daarmee keurde de meerderheid van de Kamer het optre den van de Haagse procureur-generaal Van der Feltz in deze zaak, zij het met enige kritiek en aarzelingen, goed. Vorige week debatteerde de Kamer, zoals gemeld, uitvoerig over de gang van zaken na de deelname in oktober 1977 van de toenmalige Rotterdamse hoofdinspecteur van politie B. D. Kalma aan een demonstratie tegen de behandeling van de RAF-gevange- nen in West-Duitsland. Het hoofd van de Rotterdamse politie, burgemeester Van der Louw, gaf Kalma in november een berisping, maar de Haagse procureur-generaal drong sterk aan op vervanging van Kalma. Kalma nam in januari ontslag. Leerstoel consumentisme in Tilburg (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Aan de Kath olieke Hogeschool Tilburg komt een bijzondere leerstoel ter bestudering van de sociaal- economische vraagstukken van het consumentisme. Dat heeft prof. dr. J. M. Dir ken, voorzitter van de Consu mentenbond, gisteren in Den Haag gezegd tijdens zijn inlei dende toespraak op de forum bijeenkomst die was georgani seerd i.v.m. het 25-jarig jubi leum van de Consumenten bond. Wie de leerstoel zal gaan bezet ten is nog niet bekend; er zijn nog geen mensen voor bena derd. Het geheel wordt gefi nancierd door de Consumen tenbond. Dat houdt bijvoor beeld in dat de te benoemen hoogleraar als personeelslid van de bond zal worden be schouwd. „Consumentisme" wordt voor de studenten een keuzevak en moet worden ingepast in het studiepakket (in Tilburg is dat economie, rechten of sociale wetenschappen). De eerste col leges consumentisme zullen het komend studiejaar nog niet van start kunnen gaan, maar zeker wel aan het begin van het studiejaar 197980. Vol gens de heer Dirksen is Neder land het eerste land met een dergelijke leerstoel. PVDA NIET WELKOM IN STAPHORST STAPHORST Een kraam die vier leden van de PvdA gisteren hadden opgesteld op de jaarmarkt in Staphorst was geen lang leven beschoren. In woners van Staphorst konden de kraam niet op prijs stellen en maakten hem met de grond gelijk. De minister van Sociale Zaken, dr. W. Albeda, heeft nogal fel en direct uitgehaald naar de vakbeweging. Voor wie de minister kent als een rustig, bezonnen bestuurder, die het werk van de vakbeweging in ons land van binnenuit kent, mag dat als een verrassing zijn gekomen. Temeer omdat noch het kabinet, noch minister Albeda, zuiver politiek gezien, enige behoefte hebben aan een verscherping van de verhoudingen. De conclusie ligt dus eigenlijk voor de hand: de vakbeweging moet het er wel naar gemaakt hebben. De vraag is of die stelling ook te bewijzen is. Het karakter van een minister moet in ieder geval als onvoldoende bewijs gelden. Maar de inhoud, die deze bewindsman van Sociale Zaken aan zijn waarschuwend geluid heeft gegeven, maakt vrijwel onmiddellijk duidelijk waar de schoen wringt. Het gaat er om, dat het overleg tussen overheid, werkgevers en werknemers niet functioneert zoals het zou moeten. Of, om met de minister te spreken, de zwarte Piet wordt voortdurend naar de overheid toegeschoven. Komen partij en uit het bedrijfsleven niet tot overeenstemming? Geen nood, de overheid zal het verlossende woord wel spreken. En dat verlossende woord moet dein in miljoenen harde guldens worden vertaald. Uit de woorden van de bewindsman kan men afleiden waarop hij meer in het bijzonder heeft gedoeld: de Neder landse economie is aan een herstructurering toe. Het gaat er niet alleen meer om een tijdelijke conjuncturele inzinking met tijdelijke middelen te overwinnen. En de minister heeft nu er voor willen waarschuwen, dat bedrijven, waarvan vaststaat, dat zij voor blijvende problemen staan niet kunstmatig met overheidssteun blijvend in stand gehouden kunnen worden. Een verantwoord-arbeidsplaatsenbeleid is onder de huidige economische omstandigheden noodzake lijk en gewenst. Maar het is onmogelijk en onverantwoord eike arbeidsplaats alleen door overheidssteun te behouden. OVERIGENS heeft minister Albeda zich er kennelijk wel voor behoed één-zijdig de vinger naar de vakbeweging uit te steken, want ook aan werkgeverskant is de neiging aanwezig de problemen wat van zich af te schuiven door richting overheid te wijzen. Wat opnieuw door de waarschu wing van de bewindsman bijzonder duidelijk is geworden is wel, dat in het overleg over herstel van onze werkgelegen heid de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid van alle drie de partners werkelijk inhoud moet krijgen. Men mag geen schuilevinkje spelen. INTERNATIONALE VERDRAGEN GOEDGEKEURD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder het motto „iets is beter dan niets" heeft de Tweede Kamer gisteren haar goedkeuring gehecht aan enkele interna tionale overeenkomsten ter vermindering en bestrijding van de vervuiling van de Rijn. Deze „Rijnverdragen", die eind 1976 zijn opgesteld door de regeringen van Zwitserland, West- Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland betekenen een eerste stap op weg naar een schonere Rijn. De Kamer vindt die stap echter veel te klein en daarom verliep het debat over de goedkeu ring van de Rijn-verdragen in een weinig ent housiaste sfeer. Er werd veelvuldig gepleit voor spoedige uitbreiding van de Rijnzuiveringsacti viteiten. De verdragen tussen de vijf Rij noe versta ten hebben met name betrekking op vermindering van de vervuiling door chemische afvalstoffen en door zoutlozingen. Wat de chemische stoffen betreft is er een „zwarte lijst" opgesteld van stoffen die groot gevaar voor het milieu opleve ren, zoals kwik, olie en cadmium, alsmede een „grijze lijst", waarop minder schadelijke stoffen voorkomen, zoals zink, koper, lood en tin. De stoffen van de zwarte lijst zullen over een aantal jaren in het geheel niet meer in de Rijn geloosd mogen worden, terwijl lozingen van stoffen van de grijze lijst drastisch verminderd moeten worden. De vijf verdragspartners moe ten wat dat laatste betreft elk een eigen actie programma opstellen. Gewijzigd denkproces ontmoet nog veel obstakels Van een onzer verslaggevers) Noordwijkerhout Er is de laatste jaren duidelijk een heleboel aan het veranderen in de zwakzinnigenzorg, ook al treedt dat niet zo spectaculair naar buiten als destijds met Dennendal gebeurde. Zo is er heel merkbaar een trend om de zwakzinnige patiënten niet meer onder te brengen in „psychiatri sche fabrieken", de grote inrichtingen waar een zwakzinnige eerder meer ge stoord raakt dan dat hij.is geweest, maar in de gezinnen te laten zolang dat mogelijk is met gezinsbegeleiding, of anders in kleine leefgemeenschappen onder te brengen, waarin de patiënten zoveel mogelijk deelnemen aan het nor male leven. Deze wijziging in het denken is aanlei ding geweest voor de Stichting Natio naal Orgaan Zwakzinnigenzorg in sa menwerking met de Vereniging Johan nes Stichting om een congres te organi seren (wijdag en zaterdag in Noordwij kerhout) dat als thema draagt: „De in stitutionele zwakzinnigenzorg nu en straks". Ruim 350 werkers in de zwak zinnigenzorg, vertegenwoordigers van ouderverenigingen en van beleidsinstan- ties hebben zich reeds aangemeld om op dit tweedaagse congres van gedach ten te wisselen over dit moeilijke onder werp. De accentverschuivingen in het denken over zwakzinnigenzorg zijn mede voort gekomen uit de kritische bezinning op de waag of wij met het uitbreiden van het aantal min of meer specifieke voor- zienigen wel op de goede weg zijn. Voorafgaand aan, naast en vanuit deze kritische bezinnig, zijn nieuwe ideeën en zienswijzen ontstaan: in toenemende mate worden begrippen als „normalisa tie" en „integratie" gehanteerd; ook is er een steeds sterker streven naar „par ticipatie": het deelnemen van gebrui kers, dienstverleners en beleidsmensen aan de verschillende besluitvormings processen. Parallel daaraan zien we een andere kijk op de geestelijk gehandicap te opkomen: de aandacht is daarin niet meer gericht op de tekortkomingen van de geestelijk gehandicapte, maar op zijn mogelijkheden en zijn plaats als deelne mer in een sociaal systeem, waaronder met name het gezin. Deze nieuwe be grippen en veranderde kijk zetten aan tot een verdere bezinning. De organisa toren hopen, dat het tweedaagse con gres die verdere bezinning zal stimule ren. Zij hopen ook, dat de overheid in het besprokene aanknopingspunten zal vinden voor een verder ontwikkeling van het beleid met betrekking tot de zwakzinnigenzorg. Dat beroep op die overheid is eigenlijk het meest zwaarwegend. Voor de over heid is de gehandicapte nog steeds een mens die iets te kort komt. Hij heeft een defect. Vanuit dit begrip worden de mate van „voorzieningen" gekozen. En dat betekent dat er in Nederland niet minder dan 26.500 zwakzinnigen in gro te inrichtingen verblijven. Tegenover deze gedachtengang stelt de georganiseerde Nederlandse zwakzinni genzorg als achtergrondfilosofie het „re lationele concept". Het aangrijpingspunt voor deze zorg ligt in dit concept niet in de beschadiging, die men bij een geestelijk gehandicapte kan vaststellen, maar in een handicap in het functione ren van de persoon. Wat de handicap precies betekent, wordt dan ook in be langrijke mate bepaald door de samen leving waarin de gehandicapte moet functioneren. Natuurlijk ligt het oplossen van dit soort problemen in het politieke vlak. Een grote inrichting opheffen betekent een groot stuk werkgelegenheid in een dorp weghalen, een kankerende burge meester op de stoep van het ministerie en ga zo maar door. Dan mag dr. J. Hoeing, inspecteur voor de zwakzinni genzorg van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, wel zeggen: „Volksgezondheid kijkt primair naar de belangen van de geestelijk gehandicapte en dan pas naar het verlies van werkge legenheid", maar het blijft een feit dat er met dit laatste wel degelijk rekening wordt gehouden. Er is nog een reden, politiek gezien, die, ook al tendeert de hele zwakzinnigen zorg naar gezinsbegeleiding en/-verple- ging, dat nog jaren lang kan tegenhou den: geld! Want wat zegt de huidige CDA-minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, mevrouw Gardeniers, op een desbetreffende Kamervraag? Dat, „gelet op de zeer beperkte financiëlle moge lijkheden het „niet te verwachten is, dat de komende jaren wordt overgegaan tot het bieden van meer intensieve hulp en begeleiding aan huis van gezinnen met geestelijk gehandicapten, zowel kinde ren als (jong) volwassenen". Deze woorden van de minister bracht „Klik", het maandblad voor de zwakzin nigenzorg, ertoe in een commentaar over mevrouw Gardeniers op te mer ken: „Wel tegen abortus zijn, op hoogst waarschijnlijk beschadigde babies, en vervolgens niet bereid zijn geld te ste ken in de opvang van gezinnen die een zwakzinnig kind krijgen, is zeer onver antwoord". En dat terwijl de heer Tilanus, politiek medestander van mevrouw Gardeniers, nog geen jaar geleden schreef: „Naar onze mening zal er een ruime variatie van hulpmogelijkheden moeten zijn, te weten een keten van inrichtingsmoge lijkheden, dagverblijven, fase-tehuizen, voldoende begeleiding en eventuele ver zorgingsmogelijkheden voor de thuiswo nenden, gezinsverpleging. Deze moeten er alle op gericht zijn dat de zwakzinni ge optimaal kan functioneren in de leefgemeenschap waarin hij verkeert. Het gaat om het geluk van de zwakzin nige". Nu zou het verkeerd zijn om maar meteen te zeggen: alle inrichtingen af schaffen. Een bepaald gedeelte van onze zwakzinnigen is niet in een gezin te houden en evenmin in kleine leefeenhe den. Maar dat de zwakzinnige zoveel mogelijk de kans moet krijgen om deel te nemen aan het normale leven en dat de instituten naar buiten moeten wor den opengegooid, naar de maatschappij toe, daarvan is iedereen in de gezond heidszorg, behalve wanneer ze op een politieke post zitten, wel overtuigd. Dan is er nog één groot bezwaar, nog één factor die remmend kan werken: hoe tolerant is de maatschappij. We kunnen wel zeggen dat de zwakzinnige in de maatschappij moet integreren, naar vermogen moet deelnemen aan die maatschappij, maar wordt hij dan ook getolereerd, geduld? Zelfs al zouden morgen aan de dag alle grote inrichtin gen dicht gaan, dan is daarmee het probleem voor de zwakzinnige niet op gelost. Zijn probleem is pas opgelost als we hem niet achter hekken willen, maar onder ons. En dat is geen politiek pro bleem, geen centenkwestie. Maar een kwestie van mentaliteit van het Neder landse volk. ADVERTENTIE machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. JAARBEURSHALLEN-UTRECHT Dagelijks van 9.00-17.00 uur. nog 3 dagen rZATERDAG> vakbeurs algemene toelevering APRIL Dagelijks van 9.00 -17.00 uur. IRENEHAL-UTRECHT A

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9