S-Senaat ikkoord met 1 eruggave Tanamakanaal iet dubbele ran de odesische Jh spel oorlog Vissers boos over sabotage door Britten BOEK VAN DE MAAND: "SPELEN MET PUZZELS? ies Bouwman: rechten op Rudi Carell-show Brits-Nederlandse fusie constructie olieplatformen Noodtoestand in Brazilië na milieuramp Grigorenko vraagt asiel SPELEN MET PUZZELS JITENLAND LEIDSE COURANT, WOENSDAG 19 APRIL 1978 PAGINA 7 onze correspondent Ami van Vree) iiN Berlijnse rechters hebben zich over probleem gebogen, of Mies Bouwman rech- tan doen gelden op de uiterst populaire Carell-show „Aan de lopende band", die radio Bremen wordt uitgezonden en die de Zwitserse en Oostenrijkse televisie it overgenomen. Volgens Mies Bouwman, [een proces heeft aangespannen om van lo Bremen alsnog 90.000 DM achterstallig prarium los te krijgen, lijkt het Duitse Toen de Duitse televisie in 1974 de rechten hiervan kocht, werd het „geestelijk vaderschap" van Mies niet aangevochten. Zij ontving per uitzending 10.000 DM, de helft ervan betaalde Bremen, de andere helft Zwitserland en Oosten rijk. In het begin werkte Mies ook nog zelf aan het programma mee, eerst lijfelijk, later als adviseuse. Maar geleidelijk verflauwden de con tacten en de betalingen hielden zelfs geheel op Volgens Mies Bouwman is deze wijziging maar van onderschikt belang en blijft het „idee" voortbestaan. Radio Bremen vindt echter dat iemand niet betaald wordt voor zijn idee, maar voor zijn medewerking: iedere uitzending wordt tenslotte bepaald door teamwork, aldus de Duit se zendgemachtigde. Aan een oproep van de rechtbank in Berlijn om tot een schikking te komen, wilde Radio Bremen geen gehoor geven. Het eerste Duitse televisienet ARD, waarvan Bremen deel uitmaakt, wil eindelijk eens princi pieel uitgevochten zien hoe het met de auteurs rechten van dergelijke programma's staat. De rechters hebben hun uitspraak tot de zomer uitgesteld. Om zich een objectief oordeel te kunnen vormen willen zij eerst een oude aflever ing van „Een van de acht" van Mies Bouwman vergelijken met een archiefopname van „Aan de lopende band" uit 1974 en daarna met een recente Carell-show waarvan de opzet zou zijn veranderd. Panamezen juichen in de straten van Panama City nadat ze hebben vernomen dat de Amerikaanse Senaat het verdrag heeft aanvaard waarin bepaald wordt dat het Panamaka naal niet langer in Amerikaanse handen blijft. IHINGTON De Amerikaanse Se- was van zeer grote betekenis voor het ten. Niets zou uitheemse ideologieën delijk voor 31 december 1999 aan Pana- heeft gisteren goedkeuring ge- aan het tweede Panamakanaal- •ag dat deze waterweg aan het van deze eeuw aan Panama moet even. Vorige maand ratificeerde een^naat het eerste verdrag met Pana- >lade*at neutra'iteit van het Panama- al garandeert. lenaat ratificeerde het tweede van ■ee omstreden verdragen met 32 stemmen, dat is met één stem IEP dan de vereiste meerderheid prestige van president Carter. Het eer ste verdrag werd op 16 maart, eveneens met 68 tegen 32 stemmen, aanvaard. Het verdrag werd in september vorig jaar in Washington ondertekend, waar na meteen heftige oppositie in het Con gres en elders ontstond. Verklaard werd dat Carter het kanaal weggaf zonder oog te hebben voor Amerika's veilig heid. De president noemde onlangs de ratifi catie van het verdrag van het grootste zoals het communisme meer in de kaart ma zal zijn overgedragen, spelen dan afwijzing van het verdrag Een nieuw gemengd Panamees-Ame- door de Senaat. Het verdrag zou verder rikaans bestuur zal de huidige Ameri- ER derden (67 stemmen). De uitslag nationale belang van de Verenigde Sta de Amerikaanse invloed op het weste lijk halfrond vergroten, wantrouwen en onenigheid verminderen en een grote bron van anti-Amerikaanse gevoelens laten opdrogen. De belangrijkste bepa lingen van de twee verdragen zijn: met het van kracht worden van het verdrag inzake de overdracht van het kanaal is de Panamese jurisdictie her steld over de hele kanaalzone die gelei- kaanse kanaalmaatschappij vervangen. Het kanaal zal met ingang van het jaar 2000 neutraal zijn en zijn neutrali teit zal gezamenlijk door Panama en de Verenigde Staten gewaarborgd zijn. De VS zullen dus steeds geroepen kunnen worden de verdediging daarvan te ver zekeren maar alleen Panama zal na die datum daar blijvend militairen kunnen stationeren. •force" is het keurkorps dat de Rhodesische Hng gebruikt tegen de guerrilla's. Een Brit- neefeieVisieploeg heeft toestemming gekregen commando's te filmen alsmede hun zwarte 46). jers, de zogenaamde „Selous Scouts". Robin •low, de maker van het BBC-programma, Pas wanneer ze zo'n guerrillagroep in werkelijk heid gezien hebben, roepen de scouts Fireforce er bij. Er zijn maar drie van deze keurkorpsen in het hele land. Elke Fireforce bestaat uit drie bewapende helicopters, met een groepje van commando's aan boord, een Dakota vol aan feit hieronder over zijn ervaring met de" parachutisten en een kleine Lynx, bewapend an /jiaakguerrilla's". ilSBURY De helicopters vlogen over het ig. skamp Shabani en daalden aan het eind de landingsbaan neer. „Kijk maar rond", •rde een Rhodesische commando. „Maar op dat ze jou niet zien". Het geheime wapen de Rhodesische regering in de oorlog tegen lierrilla's sloop ongezien door wantrouwen- «rgers, weer terug naar het basiskamp. Dit de Afrikaanse leden van de geheimzinnige ïeruchte „Selous Scouts". Het zijn zwarte aten die in dienst staan van de Rhodesische 'ting, maar die zich in kleding en gedrag töoen als de guerrilla's die zij bestrijden. Ilragen spijkerbroeken en voeren het ge- jilijk door de guerrilla's gebruikte vuurwa- de AK47 met zich mee. Ze zouden zo leden iMoegabe's ZANLA of van Nkomo's ZIPRA I hen zijn, met één verschil: de Scouts hebben p's, de guerrilla's hebben die niet. Zwarte Selous Scouts vormen een allerbe- (rijkst element in de Rhodesische oorlog, die |ijna over het hele land uitgevochten wordt, jr de regering heeft hun bestaan nooit offi- I erkend. Er wordt veel gespeculeerd over activiteiten van de Scouts, maar er zijn lig harde feiten bekend. Ik heb toestemming I te zijn. In die dagen werd het mij duidelijk de scouts fungeren als geheime spionnen op (rond die de luchtlandingseenheid Fireforce f het doel moeten leiden, hacht zwerven de namaak-guerrilla's door Ifrikaanse kraals, waar ze zich voordoen als fe guerrilla's. Ze zijn zogenaamd hun strijd- -s. kers kwijtgeraakt en ze vragen de dorpelin- waar de guerrilla's zijn, zodat ze zich weer jhun vrienden kunnen voegen. Sommige |ts zijn zelf voormalig guerrilla's die gevan genomen zijn en liever overlopen dan de p te riskeren. Andere scouts hebben geleerd de guerrilla's er uit zien en hoe ze zich [agen door krijgsgevangenen te bestuderen, routs zijn blijkbaar goede toneelspelers - Ier geval goed genoeg om sommige dorpe- ïn soms in de val te laten lopen. Van de tre kant zijn wij tot de ontdekking gekomen ■eel dorpelingen door bittere ervaring ge- hebben hoe een scout van een echte illa te onderscheiden is. iag zitten de scouts in hun observatiepos- meestal op heuveltoppen. Als de „boys", de guerrilla's door hun zwarte aanhangers id worden, een vermoeden hebben dat er in de buurt zijn, worden als verkenners skinderen of „tijgers" erop uitgestuurd, leer de scouts een bepaald gebied intrek- dan wordt dat „bevroren" verklaard. Dat eggen dat er geen acties van het Rhodesi- leger ondernomen mogen worden, behalve iwijzing van de scouts. Die kijken dagen ?en of er aanwijzingen zijn dat er guerril- in de buurt zijn. Wordt er in het dorp meer anders gekookt? Dragen vrouwen eten het in? Dan kan er een guerrilla-kamp in de zijn. met in Rhodesié gefabriceerde napalmbommen. De commando's en de piloten in Shabani zijn voornamelijk buitenlanders. Beroepssoldaten of huurlingen, ze komen uit Engeland, Amerika en Zuid-Afrika. Hun voornaamste beweegreden is dat ze gewoon van vechten houden. „Ik haat terroristen", vertelde een veteraan uit het Britse leger met standplaatsen Belfast en het Vreemde lingenlegioen. Veel succes hebben de commando's niet gehad in de dagen dat wij hen gefilmd hebben. Zo'n 300 guerrilla's waren gesignaleerd rond het mijnstadje Shabani midden in Rhodesië. De scouts hadden het grootste deel van het omlig gende gebied „bevroren". Acht maal was Fire force uitgevlogen, acht maal hadden ze niemand kunnen vinden. Uiteindelijk werd een groepje van elf ZIPRA-soldaten in een hinderlaag ge lokt, nadat ze door de scouts gezien waren. De Rhodesische commando's gaan er prat op dat de dorpelingen altijd om de tuin geleid worden door de scouts en er geen idee van hebben wie de scouts werkelijk zijn. Dat is echter niet waar. We hadden voor dag en dauw een geheime ontmoeting afgesproken een paar kilometer buiten Shabani met een aantal dorpe lingen die de guerrilla's actief helpen en steu nen. We moesten ons wel eerst onttrekken aan het immer toeziend oog van de overigens minza me oppas die de Rhodesische regering met ons had meegestuurd om al onze stappen in het legerkamp in de gaten te houden. Als ze ooit ontdekt zouden worden, zouden de dorpelingen gedood kunnen worden omdat ze de guerrilla's geholpen hadden. Deze moedige mensen, die uiteraard niet bij name genoemd kunnen worden, vertelden dat ze van het bestaan van de scouts op de hoogte waren en dat ze wisten dat veel „guerrilla's" vermomde scouts waren. Die waren opzettelijk wreed tegen ons opdat wij ons tegen de „boys" zouden keren. Vanwege deze handelwijze van de scouts is het zeker moeilijk vast te stellen wiens verantwoordelijkheid zogenaamde „wreedheden van de guerrilla's" eigenlijk is. Om dezelfde reden is het onmogelijk vast te stellen of er werkelijk een strijd gaande is tussen de ZANLA en de ZIPRA, zoals de regering be weert. „Dat is niet zo", zei een van de dorpelin gen. „Elke keer wanneer de Rhodesische solda ten zeggen dat er gevochten wordt tussen de ZANLA en de ZIPRA is dat niet waar. Ik weet nu dat er gevochten wordt tussen de „boys" en als „boys" verklede scouts". Misschien is het voor de onderhandelaars als Owen, Young en Vance wel van belang te weten wat dorpelingen die de guerrilla's steunen van de „tussentijdse regering" denken: „De overeen komst van Salisbury zal nooit iets kunnen ver anderen. De „boys" zijn er erg kwaad over. Ze hebben werkelijk alles op alles gezet. Ze zullen blijven vechten. Ze zullen hun wapens niet neerleggen. Wat dat betreft zijn ze zo hard als steen". (copyright The Guardian) Irestaties op Canarische eilanden TA CRUZ DE TENERI- Rtr) Politie-optreden te- 'eiging van guerrilla-acti- aan het begin van het fstische seizoen op de Ca- sche eilanden, heeft geleid aanhouding van 24 ver dachte personen en de inbe slagneming van springstof en tijdmechanismen, zo is gisteren in Santa Cruz de Tenerife be kend gemaakt. Onder degenen die zijn aange houden zijn de vermoedelijke plegers van recente bomaansla gen op de Canarische eilanden en deelnemers aan een samen zwering voor het vermoorden van een Spaans parlementslid Vriend prinses Margaret wil niet trouwen LONDEN (Rtr) Roaay Llewellyn, de vriend van prinses Margaret van En geland, is niet van zins te trouwen, zo schrijft het Britse vrouwenblad, Wo man's World'„Ik ben no gal egocentrisch. Mijn he le leven een vrouw trouw te blijven is uitgesloten", aldus Llewellyn in zijn confidenties. Geen verkoop banden Nixon WASHINGTON - Het Amerikaanse federale hooggerechtshof heeft de openbare verkoop verbo den van geluidsbanden met gesprekken van oud president Richard Nixon en medewerkers van het Witte Huis. Nixon had een klacht ingediend, dat het vrijgeven van de ban den een onrechtvaardigde inbreuk op zijn prive-le- ven zou zijn. Britse prinsen bij parachutisten In het opleidingsinstituut voor Britse parachutisten in Brize Norton hebben kroonprins Charles en zijn broer Andrew deelge nomen aan een trainingsdemonstratie van parachutisten. Hier hangen beide prinsen in een tuig aan het plafond van de opleidingshal. NEW YORK Sowjet-oorlogsheld Pyotr Grigorenko, die van zijn staatsburgerschap is ontheven, heeft gisteren politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd en een beroep op president Carter gedaan „al mijn landgenoten te helpen". Hij is in Amerika sinds november. De 70-jarige Grigorenko, generaal-majoor van het Rode Leger, die in tweede wereldoorlog tot tweemaal toe gewond raakte en die wegens zijn activiteit voor mensenrechten van zijn functies werd ontheven, leverde zijn verzoek om asiel in bij de Ameri kaanse immigratie en naturalisatie-dienst in New York. DEN HAAG (ANP) Voorzit ter K. Hoekstra van het visse- rijschap heeft zich gisteren in de bestuursvergadering van het schap beklaagd over het uitblijven van een duidelijk Europees visserijbeleid en als hoofddoorzaak daarvan „sabo tage door onze Britse vrien den" genoemd. De Britten wensen de macht over hun deel van de EG-zee exclusief uit te oefenen en wil len daarbij geen rekening hou den met andere EG-Lidstaten, waarvan de vissers reeds se dert eeuwen voor het Britse kustgebied vissen, aldus de voorzitter. „Ter bereiking van hun doel zijn zij bereid reeds overeengekomen regels ter zij de stellen, daarbij handig ge bruik makend van het in de EG-topconferentie van eind 1976 tot stand gekomen .Haag se akkoord". Daardoor konden ze, onder het mom van niet discriminerende maatregel, halverwege het vorige jaar in hun tweehonderd-mijlszone de haringvisserij verbieden op het Voorzitter Hoekstra hield zijn jaarrede. Erg laat in het jaar, vond hij zelf, maar het schap had zijn eerste bestuursverga dering in 1978 lang uitgesteld wegens de trage besluitvor ming in de EEG. Nu wilde men echter niet langer meer wach ten, ook al leeft men ook nu nog in onzekerheid over het uiteindelijke EEG-quoterings- beleid en het opvangen van de gevolgen daarvan. (Van onze correspondent Roger Simons) koepelt. De laatste tijd worstelen zij met een samensmelting met een Nederlands LONDEN, dinsdag In Schotland is gis- zware economische moeilijkheden. bedrijf. teren de fusie wereldkundig gemaakt van RDL (North Sea) werd gesticht in septem- het Nederlandse bedrijf Grootint („De De regering in Londen heeft onlangs nog ber 1972 om in Schotland boorplatformen Groot") van Rotterdam en de Britse staats- beslist bepaalde staalbedrijven in Wales te en andere installaties te bouwen voor olie onderneming Redpath Dorman Long sluiten, waarbij letterlijk duizenden ar- en gaswinning uit de Noordzee. Het feit, (North Sea) Ltd., van Methil op de kust beidsplaatsen onherroepelijk verloren zul- dat dit staatsbedrijf nu fusioneert met de van het Schotse graafschap Fife. RDL len gaan. De vakbonden leggen zich daar Nederlandse privé-maatschappij De Groot, (North Sea) is een zustermaatschappij van slechts met grote tegenzin bij neer. Het is een belangrijke continentale constructie- de British Steel Corporation, die de gena- evenwel duidelijk, dat de Britten nu grote maatschappij van hetzelfde soort, is een tionaliseerde Britse staalbedrijven over- economische voordelen verwachten van unieke internationale situatie. ADVERTENTIE Deze constructie, gemaakt met 114 lucifers, is zo nauwgezet geconstrueerd dat hij niet in elkaar valt, hoewel er toch geen lijm werd gebruikt. Een boek om bi j te tandenknarsen en te watertanden, om soms gek en dan weer gelukkig van te worden Dat is "Spelen met Puzzels!' een schitterend geïllustreerde ver zameling puzzels,variërend van vrij gemakkelijk tot zeer moeilijk. U vindt er meer dan 1000 puzzels in met alle oplossingen, waarvan 100 puzzels om zelf te vervaardigen. Tangrams, meetkundige legpuzzels, polyvor men, luciferpuzzels,constructie puzzels, magische vierkanten, ring- touw-en-bal-puzzels, doolhoven en labyrinten, draadpuzzels, getallen- puzzels en verplaatsproblemen. Spelen met Puzzels - nu als Boek van de Maand bij de boek handel. Rhodesische patriotten Joshua Nkomo (links), een van de twee leiders van het Patriottisch Front in Rhodesië. is gisteravond met een delegatie op Schiphol aangekomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. Hij zal hier het standpunt van zijn bevrijdingsbeweging aan de Nederlandse regering duidelijk maken Vandaag hadden Nkomo en zijn delegatie gesprekken met de ministers van der Klauw (buitenlandse zaken), De Koning (ontwikkelingssamenwerking) en met de Kamercommissies voor buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking. Op Schiphol werd Nkomo verwelkomd door de ambassadeur van Tanzania. N.N. "SPELEN MET PUZZELS? IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 21,50. Na 6 mei f 34,50. (De aanbieding is geldig t/m 6 mei. Echter zolang de voorraad strekt). PORTO ALEGRE (KPI) De Braziliaanse autoriteiten heb ben de noodtoestand uitgeroe pen in Santa Vitoria do Pal- mar bij de grens met Uruguay. Daar is in april 1971 het schip Taquari van de scheepvaart maatschappij Lloyd Brasileiro vergaan met buitengewoon giftige stoffen aan boord die nu tot een milieuramp hebben geleid. Waarschijnlijk zijn die in de loop der jaren doorgeroest waardoor de inhoud is vrijge komen. De laatste dagen heb ben de gaswolken duizenden vissen, grote aantallen vogels, honden, vee, paarden, varkens en zeeleeuwen gedood. Het propyleen en ethyleen wa ren van Dow Chemical en deze maatschappij heeft destijds op het gevaar ervan gewezen. Pro pyleen is zwaarder dan lucht en blijft als een deken hangen wanneer de wind het niet ver spreidt. Het ethvleen kan spon taan tot ontploffing komen. Het meest bevreesd zijn de au toriteiten echter voor de kwik verbindingen, die in de zenuw cellen terecht kunnen komen en dan tot de „ziekte van Mina mata" leiden, zoals in het Ja panse Minamata is gebeurd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7