Leidse Streekmuziekschool elt meer dan 3000 leerlingen aarlemme r t rek vaart binnen 2 jaar overdragen Alphense accommodaties voldoen niet aan eisen if Hot House wil meer subsidie rïDEPUTEERDE DRS. J. BORGMAN: Zwart geld uitbannen bij verkoop van gesubsidieerde huizen aad van State eunt K. en O. ^AD/REGIO LEIDSE. COURANT WOENSDAG 19 APRIL 1978 PAGINA 5 ïn le it h< geme Trger tehui ien oi VOO raad vord i de De en tul ri de' >EN De Streekmuziekschool Leiden en Omstreken is 100 leerlingen gepasseerd. Om precies te zijn: thans staan 150 leerlingen in het hoofdgebouw aan het Rapenburg 22 ichreven. Onderverdeeld in tien dépendances in de ge nten Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar zorgen 65 leerkrachten er voor, dat er vooral in de avonduurtjes ware klankenregen door de couleur locale heensijpelt: al af zeven jaar zijn het de kleintjes die „musiceervreugde" den bij het getingeltangel van de tambourijnen, de xylofo- en het schellenraam. De muziekschool voldoet aan alle n van het ministerie van CRM en is zuiver bedoeld om het muzikale amateurisme in de stad en zijn omstreken gedegen vorming te geven. Landelijk gezien is de Streek- 1 ziekschool Leiden e.o. een van de drukst bezochte en meest ;fde scholen in haar soort. De school vormt een directe opleiding voor het conservatorium. it ecteur H. C. Timm en zijn leden, allen professionele krachten, zijn er dik tevre- over dat de school een li gelijke recordhoogte van aantal leerlingen heeft men bereiken. De muziek- ool te Leiden werd in irt 1834 door enkele Leidse •gers opgericht en behoort le oudste muziekscholen in land. Spoedig na de op- ïting kwam de school on- het beheer van de „Maat- ippij voor Toonkunst te len". De Maatschappij 't tot 1972 bestaan en is n gefuseerd met de Stich- Volksmuziekschool, naar irbeeld van Willem Gehrels, 1 is thans uitgegroeid tot de ?ekmuziekschool Leiden muziekpedagogisch werk de Streekmuziekschool den begint bij de leerlingen 7-jarige leeftijd met de 2-ja- cursus Algemene Muzika- /orming (AMV), het klassie- basisonderwijs van de mu- ischool. Dit AMV-onder- wijs is er op gericht de ver schillende veelal nog sluime rende muzikale vermogens van het kind te activeren en tot ontwikkeling te brengen. Het spelelement neemt hierbij een voorname plaats in. Er wordt veel gebruik gemaakt van het zogenaamde Orff-in- strumentarium, genoemd naar de Duitse muziekpedagoog en componist Carl Orff. Dit in strumentarium bestaat uit klein slagwerk, zoals de tam- bourijn, de triangel en het schellenraam, en staafspelen met als belangrijkste instru menten onder meer de xylo foon en de klokkenspelen. Als vervolg op de AMV-cursus is er een speciale Orff-klas. Wanneer de leerlingen wat ou der worden en genoeg ver trouwd zijn geraakt met de diverse instrumenten, gaan zij hun lievelingsinstrument kie-» zen. Dat kan de blokfluit zijn. maar ook het electrisch orgel, de contrabas of de saxofoon: de enige mogelijkheid is om het toelatingsexamen te kun nen passeren. Het muziekon derwijs op de basis- en mid delbare scholen is niet toerei kend genoeg om op het con servatorium te komen. Toefating De stafleden van de Streekmuziekschool hebben zich opgesteld op de trap van het hoofdgebouw aan het Rapenburg 22. Het zijn van boven naar beneden: mejuffrouw P. C. Zondag, de heren J. M. van der Poll. P. Kunst, H. van Bijnen, A. C. Lagendijk en H. C. Timm. De heer J. C. Stoop kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. kortom alle toets-, tokkel-, strijk- en blaasinstrumenten zijn er in de scholen vertegen woordigd. Het hoofdgebouw aan het Rapenburg heeft van dit instrumentarium de groot ste variëteit in huis. Afhanke lijk van talent en persoonlijke voorkeur leidt de Streekmu ziekschool Leiden e.o. de leer lingen desgevraagd op tot het conservatorium, wat in feite Toelatingsvoorwaarden om op de Streekmuziekschool Leiden e.o. te komen zijn er niet, al dus directeur Timm. In ieder geval is het niet zo, dat de leerlingen op deze school een opleiding tot pop-musicus kunnen volgen. De grote te neur is natuurlijk de klassieke vorming en het onderricht in de verschillende muziekstijlen, die er bestaan. Het lesgeld voor de leerlingen, waaronder overigens een heleboel oude ren te vinden zijn, wordt indi vidueel via getrapte inkom stenstaatjes berekend, iemand die dus weinig verdiend hoeft per schooljaar dan ook maar weinig te betalen. „Elitair is mijn school niet, zoals sommi ge mensen misschien wel eens denken. In wezen kan ieder kind uit welk milieu dan ook hier lessen krijgen, later in ensembles meespelen en indi vidueel begeleid worden. En dat dit met enthousiasme blijkt te gebeuren toont de stijgende lijn van het leerlin gental wel aan. Juist de kinde ren zorgen er voor, dat zij steeds weer vriendjes hier naar toe brengen en de mees ten van hen hebben het hier reuze naar hun zin. Leiden is een muzikale stad en dat zal het ook wel altijd blijven." LEIDEN De Leidse jazz-zol- der Hot House heeft in een brief het gemeentebestuur ver zocht om verhoging van de subsidie van 75 naar ƒ100 per avond. Hot House verkeert, onder meer door de gedwongen ver huizing vanaf de zolder van Augustin in een benarde finan ciële positie. Om daar iets aan te doen denkt Hot House, Lei- dens enige echte life jazzclub onder meer aan een verhoging van de donatie- en entreegel den, maar dat zal niet voldoen de zijn. Noordvest eist rem op parkeren LEIDEN Het buurtcomité Noordvest en bewoners van de Lammermarkt hebben in een brief aan de Leidse gemeente- raad geëist dat het gemeente- 1 bestuur iets doet aan de par- keeroverlast voor de bewoners van de Lammermarkt, en wel binnen een termijn van twee weken. I De indieners van de brief eisen I dat de stoep tussen Marktsteeg en Lange Scheistraat wordt verbreed teneinde te voorko men dat er auto's pal voor de deuren van de huizen aan de Lammermarkt worden gepar keerd. Verder dient er binnen twee weken een inspraakavond voor de bewoners te worden georganiseerd. De opstellers van de brief hebben een tijdsli miet gesteld omdat hen was toegezegd dat de stoep al eind maart zou worden verbreed en dat de inspraakavond half april zou worden georgani seerd. De uitvoering van de herindeling van de Lammer markt staat los van het plan rond molen De Valk. De bewo ners van de Lammermarkt kla gen al sinds 1972 over de par keeroverlast. i aai pt ren N HAAG/LEIDEN Binnen twee zal er overeenstemming bereikt (ten worden tussen de gemeenten tien, Oegstgeest en de provincie Zuid- Hand over een definitieve overdracht de Haarlemmertrekvaart. Na de 5°frdracht kan dan bezien worden op Ike termijn de weg langs de Haarlem- ftrekvaart kan worden verbreed, waarbij dan ook een vrijliggend fietspad kan worden aangelegd. Dat stelde gedeputeerde drs. J. Borgman gisteren na afloop van de vergadering van het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland waarin GS officieel zijn goedkeuring hechtte aan de tijdelijke verkeersmaatregelen voor de weg langs de vaart. over de vaart en de ernaast gelegen weg tussen de gemeenten Leiden (als eigenaresse verantwoor delijk voor het onderhoud) en Oegstgeest (dat de trekvaart op zijn grondgebied heeft liggen). „Er wordt nu al lang genoeg over deze weg gestoeid", stelde drs. Borgman gisteren. „Leiden heeft allang geen belang meer bij deze weg en zo lang die stad de weg nog in eigendom heeft, wordt een definitieve veilige oplossing m de weg gestaan. Daarom is het zaak dat de weg zo snel mogelijk van eigenaar verwisseld", aldus drs. Borgman. Daarbij doet het er niet zo veel toe of Oegstgeest dan wel de provincie de nieuwe eigenaar van de trekvaart en de weg zal worden. Duur zal een definitieve beveiliging toch wel worden gezien de moeilijkheden die een verbreding met zich mee brengt. Daarom dacht de gedeputeerde ook nog aan andere maatregelen na de tijdelijke maatregel van afsluiting tijdens de schoolspitsuren voor autover keer, die (zoals wij vorige week meldden) op 1 mei van kracht zal worden. „Wij zullen als provincie met de regiogemeenten moeten nagaan of we niet kunnen komen tot de aanleg van extra fietspaden in dit gebied die dan zouden aansluiten op de paden waarin het provinciaal fietspadenplan voorziet. Dan zouden de fietsers niet meer gedwongen zijn van deze gevaarlijke weg gebruik te maken als verbin ding tussen de Bollenstreek en de Leidse middelba re scholen", aldus Gedeputeerde Borgman. - |)EN De heer J. Duives- i (PvdA) is van mening, iet door de gemeente voor- „model-kettingbe- h dat een einde moet ma- aan het speculeren met de gemeente gesubsi- rde koopwoningen in voor- lelijk Leiden Zuidwest, het |uik van zwart geld in de I werkt. De gemeente wil ihaar maatregel uitsluiten, gesubsidieerde woningen eel snel speculatie-objec- worden die al spoedig na koop met flinke winsten [verkocht worden. Jdit tegen te gaan en ook i voorkomen, dat de niet meer onder de uimtewet zouden vallen, de gemeente het voorstel i om een strafmaatregel interen. Dit in de vorm van [direct opeisbare boete ter van 30 procent van de fde die geldt voor de ont- mdgoedbelasting op het lent van de overtreding. steijn vindt echter dat de inte een termijn moet in- waarop het model-ket- ding betrekking heeft. ■J kan mij voorstellen, dat PVDA-RAADSLID DUIVESTEIJN: ONDERZOEK JEUGDRAAD WIJST UIT: iemand na tien of twintig jaar eventueel wel tot verkoop van zijn woning over mag gaan. En dit ontbreekt in het voorstel van de gemeente." Anderszijds is de heer Duives- teijn van mening, dat de ver koop van gesubsidieerde wo ningen binnen een gestelde ter mijn allereerst aan de gemeen te verkocht moeten worden, zo dat het toewijzingsbeleid van de gemeente gehandhaafd kan blijven. Het model-kettingbe- ding zou niet gelden voor eco nomisch gebonden gegadigden in Leiden. Juist deze groep mensen zou eventueel, aldus Duivesteijn over kunnen gaan tot het gebruikmaken van zwart geld, dat aan de verko per wordt toegestopt, zodat de koop middels flinke winsten een feit kan worden. Het instel len van een termijn waarop de verkoper dus zonder meer aan de gemeente moet verkopen zou deze gang van zaken tegen kunnen houden, aldus de Pv- dA-afgevaardigde. Zijn collega Langerak van de VVD vindt dit voorstel wat al te kras, omdat het te zware verplichtingen aan de gemeen te Leiden zou opleggen, die te allen tijde bereid moet zijn om woningen van welke kwaliteit dan ook op te kopen. MRLAGEN SUBSIDIEBEDRAG )EN De Raad van State de volksuniversiteit K het gelijk gesteld met 1 tkking tot de indiening een bezwaarschrift tegen ja™ «meen te Leiden. In 1976 r"oot het Leids college de j lidie aan de volks universi ty verlagen tot 450.000,— jaar. Hiertegen ging K j» beroep. Het bezwaar- /ift werd door de Leidse ^Jeenteraad niet-ontvanke- verklaard.De gemeente- voerde als argument hier aan: dat er niet voldoen- lidelijkheid over bestaat K O bezwaar tegen het terug- van de subsidie of te- de goedkeuring van Gede erde Staten van de begro- 1976 waarin het verlaagde üj it; rtegen ïnk kte: subsidiebedrag was opgeno men. De raad van State stelt dat het niet mogelijk is be zwaar te maken tegen een be schikking, die inhoudt de goedkeuring van een andere beschikking. Terecht heeff de volksuniversi teit de gemeente verweten dat zij na de indiening van het bezwaarschrift niet gehoord is. Op grond van deze niet-nale- ving van een wettelijk voor schrift heeft de afdeling recht spraak van de Raad van State de gemeente bevolen het niet- ontvankelijk verklaren van het bezwaarschrift van K O te vernietigen en het bezwaar schrift tegen het terugdraaien van de subsidie alsnog in be handeling te nemen. De Kooi vraagt CRM wijkgebouw LEIDEN Verschillende maatschappelijke groeperin gen in „De Kooi" hebben een ernstig beroep op de minister van CRM gedaan om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een buurtaccommo- datie in de wijk. Zoals bekend zijn enkele maanden geleden de beschikbaar te stellen fi nanciën in het kader van de interimsaldoregeling terug-ge schroefd waardoor de bouw van een wijkgebouw in De Kooi op de tocht werd gezet. Reeds in 1975 waren de voorbe reidingen voor een buurt-ac- commodatie in „De Kooi", die th^ns beschikt over enkele klei nere ruimten, die allang niet meer voldoen aan de huidige eisen, gereed. In 1976 haalden bezuinigingen van het vorige kabinet een streep door de re kening. In het najaar van 1976 kregen de verschillende organi saties een oude school aange boden. Er was toen evenwel geen geld genoeg om deze school tot een goede wijk voor ziening te verbouwen. ALPHEN AAN DEN RIJN Dertien accom modaties voor sociaal cultureel werk in Alp hen aan den Rijn blijken om uiteenlopende rede nen niet te voldoen aan de eisen die de instellin gen daaraan stellen. Dat blijkt uit een schriftelijk ke enquête die het dage lijks bestuur van de Jeugdraad heeft gehou den onder de diverse in stellingen in Alphen. De dertien accommodaties werden na het onder zoek als „slechf'gekwa- lificeerd. De accommodatie van het jon- gerencentum „Madonna" aan de Prins Hendrikstraat, een boerderij van voor 1900, ver keert zo leert de enquête, bouwtechnisch in een slechte staat. Verder is het pand „bij uitstek geschik" voor de beoog de aktiviteiten. Het noodgebouw van het jon gerencentrum „Midas" aan de Saffierstraat verkeert eveneens in een slechte staat. Het be stuur van de Jeugdraad tekent hier verder bij aan dat een „dergelijk pand zeker niet ge schikt is voor een jongerencen trum, omdat de aktiveiten die georganiseerd worden voor no gal wat geluidsoverlast zor gen". Ook het gebouw van de speel tuinvereniging „Bloemhof" aan de Rozenstraat is er slecht aan toe. De hier op stapel staande verbeteringen aan dit gebouw wil de vereniging voor een ge deelte zelf ter hand nemen. Het pand van de buurtvereni ging „Gouwehoek" aan de Gouwekade is een noodgebouw De accommodatie van het jongerencentrum Madonna aan de Prins Hendrikstraat. Bij uitstek geschikt voor het organiseren van aktiviteiten maar bouwtechnisch in een slechte staat, aldus het bestuur van de Jeugdraad. met een lokaal. Te klein voor Christelijk Jeugdwerk „Ouds- alle aktiviteiten. hoorn" is te klein. Daarom kan De houten loods waarover de de instelling slechts op beperk te schaal aktiviteiten ontwikke len. Dringende wens van het C. J. Oudshoorn is om met „ge lijksoortige verenigingen" een toereikende accommodatie te verwerven. Hetzelfde geldt voor de „Stichting voor Gere formeerd Jeugdwerk" die over een bescheiden accommodatie beschikt in de Raadhuisstraat en voor de „Vrijzinnig Christe lijke Jeugdcentrale". Voor de zeeverkenningsgroep ,,De Hol- landsche Nachtegalen beschikt, kan volgèns het bestuur van de Jeugdraad niet langer als club gebouw functioneren omdat er teveel reparaties aan moeten gebeuren. De zeeverkeners die daarom een wachtschip heb ben aangekocht, willen toch op korte termijn de houten loods vervangen zien. De accommodatie van het laatste instelling geldt ook nog dat de bouwtechnische staat van de accommodatie aan de Oudshoomseweg „slecht" te noemen is. Ook de Vereniging voor Welzijnswerk „Halfje Wit" beschikt over een te beperkte accommodatie, die ook nog is gesitueerd in een woningen complex. Grootschalige aktivi teiten zijn voor deze instelling dan ook taboe. Over de accommodatie van de „Katholieke Plattelands Jonge ren" in Alphen en in Aarlan- derveen zegt het dagelijks be stuur van de Jeugdraad dat deze beide instellingen al gerui me tijd op zoek zijn naar een permanente huisvesting. Re den, aldus het bestuur, waarom een goede ontwikkeling van de aktiviteiten tot op dit moment niet mogelijk is geweest. De speeltuinvereniging „Aarlan- derveen" beschikt volgens het bestuur over een veroudere speeltuin. Het streven is er op gericht om de speeltuin aan de „hedendaagse normen" aan te passen. De speeltuinvereniging heeft geen eigen accommoda tie. Ook de speeltuin van de Alphénse vereniging „Vreug deoord" is aan modernisering toe. De accommodatie van „Vreugdeoord" is enige tijd ge leden verbouwd. Prioriteiten Hoewel het onderzoek volgens het bestuur van de Jeugdraad zeker niet optimaal te noemen was, stelt het bestuur toch voor om aan de hand van de gesig,- naleerde „knelpunten" priotei- ten te stellen. In de vergade ring van morgenavond zo luidt het voorstel van het bestuur, zal, nadat de leden zich hebben kunnen uitspreken, een priori teitenlijst worden vastgesteld en ter kennis worden gebracht aan het college van B. en W Volgens het bestuur zal er ook een kostenraming moeten wor den gemaakt. Ook zal moeten worden aangegeven binnen welke termijn de verbeteringen aan de accommodaties of nieuwbouw zullen kunnen wor den gerealiseerd en op welke gefinancierd. De vergadering van de Jeugdraad begint om 20 uur en wordt gehouden in het gebouw Jeugdhaven aan de Dorpsstraat in Aarlanderveen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5