DE AMBACHTSHEERLIJKHEID VAN NIEUWVEEN EN DEN UITERBUURT Leimuidense raad over afbraak St. Jansschool Verzekering dekt slechts deel schade Alkemadese potgrondstrijd opnieuw in raadsvergadering Niimmerift- kieslijsten^* Alkemade Jubileum zuster Boere KORTWEG Historie herleeft REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 APRIL 1978 PAGIN. ALKEMADE - Het h< stembureau van de geme Alkemade komt morgen tend op het gemeentehui Roelofarendsveen bijeen 01 lijsten te nummeren voo komende gemeenteraad kiezingen. Verwacht word het CDA nummer 1 en de nummer 2 zal krijgen. De nummers 3 en 4 zullen tu progressief accoord en de worden verdeeld. Het hoofdstembureau morgen om half negen bi Volgende week zal het stei reau opnieuw bijeenkomen maandag 24 april zal narajlDE] worden beslist over de ge|3000 heid van de ingeleverde ka3050 datenlijsten. Ook deze ziesch zal openbaar zijn. entei 65 Nog geen bibliotheek voor Ter A TER AAR In de onl efd* gehouden raadsvergaderii k>p' de Ter Aarse gemeente vooralsnog nog niet uit ecte plaatselijke bibliotheekplai fled< gekomen. Men besloot pas 'kra over vier jaar te gaan den ov aan de realisering van ee geli; gen bibliotheek. Ook een bliobus doet Ter Aar nog u aan; dat zal mogelijk pas c het eind van dit jaar gaariart beuren. Het raadslid Van i Vliet pleitte er bij B en W d om te proberen een tussenk 1 se oplossing te vinden, dacht hierbij aan een winkelwagen. Burgeme app Verhoef dacht aan een mden lijkheid om de parochiëleft bliotheek van Langeraar |n uit te breiden. Hieraan zoqg 1 gemeente dan haar steun nen geven. De raad nam 1 over echter nog geen besluilreel LEIMUIDEN De gemeenteraad van Leimuiden zal zich in zijn vergade ring van morgen moeten buigen over een voorstel van burgemeester en wethoudes om G.S. te verzoeken de St. Jansschool aan de Vriezenweg te mogen slopen. Hiervoor zal G.S. zich evenwel eerst akkoord moeten verkla ren met het voornemen van de ge meente om de betreffende grond voor goed aan het plaatselijk onderwijs te onttrekken. De gemeente wil namelijk op de vrijkomende grond een viertal casco-woningen laten verrijzen. Het saneren van de Leimuidense basisschool is mogelijk geworden nadat het r.k. schoolbestuur besloten had de leerlingen van de St. Jansschool over te plaatsen naar de drie-klassige basis school in Rijnsaterwoude. Voor wat betreft de voorgenomen woningbouw stelt het college van burgemeester en wethouders de raad voor de totale vrijkomende grond in vieren te delen en deze voor de somma van 28 duizend gulden aan geïnteresseerde woningzoekenden te verkopen. Onbewoonbaar Maar daarmee zal de raad nog niet door de gemeentelijke slopersagenda heen zijn. Op ver zoek van de heer Notenboom stelt het college de raad voor akkoord te gaan met de sloop van twee woningen aan de Tolhuiskade, te weten de nummers 14 en 15. Uit een onderzoek is geble ken dat beide woningen in zeer slechte staat verkeren. Indien de raad akkoord gaat met de voorstellen zullen de woningen binnen 6 maan den moeten worden ontruimd. Voor de betref fende bewoners zal vervangende woonruimte worden gezocht. Indien de raad zich te zijner tijd daarmee akkoord verklaart zal op de vrijko mende grond aan de Tolhuiskade een vrijstaan de woning voor de zoon van de heer Notenboom worden gebouwd. De te slopen woningen aan de Tolhuiskade. ROELOFARENDSVEEN Een commissie uit de raad van Alkemade is er niet in ge slaagd te bemiddelen tussen de firma Dobbe en de heer P. Koek, die bezwaren heeft inge bracht tegen de vestiging van het potgrondbedrijf Dobbe in Roelofarendsveen. Twee po gingen heeft de commissie on dernomen maar dat leidde niet tot het gewenste resultaat. Maandag 24 april komt de zaak opnieuw in de gemeente raad ter sprake. In de raadsvergadering van 30 januari kwam het bezwaar schrift van de firma Dobbe tegen de weigering van burge meester en wethouders om het mest- en potgrondbedrijf vrij stelling te geven van de gelden de bestemmingsplannen. Tegen het verlenen van een vrijstel ling had de bewoner/eigenaar van het aangrenzende perceel aan het Noordeinde de heer P. Kok bezwaar gemaakt Stank, geluids- en verkeersoverlast waren van het potgrond bedrijf volgens hem te verwachten. De gemeenteraad stelde, dat een poging moest worden on dernomen om de buren nader tot elkaar te brengen. Als ze tot elkaar zouden kunnen worden gebracht, wilde de gemeente raad de firma Dobbe alsnog' ontheffing van het bestem mingsplan toestaan. Na de mislukte bemiddeling spoging staat het probleem Het college van burgemeester en wethouders meent evenwel dat na na de bestudering van het bezwaarschrift van de fir ma Dobbe en de voorschriften, die bij het bestemmingsplan horen, dat van ontheffing geen sprake kan zijn. Volgens de interpretatie van b en w is er geen wettelijke grond, die ont heffing toestaat. Andere be zwaren, die tegen de vestiging van het potgrondbedrijf zou den zijn aan te voeren, zijn daarom volgens b en w overbo dig en b en w hebben de ge meenteraad daarom voorge steld om het beroepschrift niet ontvankelijk te verklaren. HAZERSWOUDE/EGMOND AAN DE HOEF Zuster Maria Antonia (Helena) Boere viert morgen Tiaar gouden professiefeest in het klooster van de ongeschoeide karmelietessen te Egmond aan de Hoef. De tweeënzeventig jaar geleden in Alphen aan den Rijn geboren en vervolgens in de Hazerswoudse buurtschap 't Zwaantje getogen karmelietes deed eenenvijftig jaar geleden haar intrede in de karmel te Schiedam. Ruim een jaar daarna deed zij in het klooster te Egmond aan de Hoef haar geloften. Behoudens een kort verblijf in Drachten tijdens de tweede wereldoorlog heeft ze daar haar kloosterleven doorgebracht. Gisteren vierde de zuster het feest met de leden van de Egmondse communiteit. Morgen komt de familie Boere naar de karmel aan de Egmondse Herenweg het jubileum luister bijzetten. Op zondag 21 mei, na de eucharistieviering die om 10.00 uur in de Scheepjes- kerk' begint, recipieert de „gouden" zuster in het Groenendijks parochiehuis te Hazerswoude-Rijndijk. BRAND IN SCHOOL OUDE WETERING OUDE WETERING De schade van de brand, die in de nacht van 1 op 2 januari in twee lokalen van de Gerardusschool in Oude Wetering woedde, zal maar gedeeltelijk door de verzeke ring worden betaald. De schade wordt geschat op 50 duizend gulden en de verzekeringsmaatschappij zal niet meer dan 22,5 duizend gulden voor haar rekening nemen. Aan de gemeente raad van Alkemade is voorgesteld om het resterende bedrag voor rekening van de gemeente te nemen. De brand, die begin februari de twee houten lokalen van de Gerardusschool voor een deel in de as legde heeft de inventaris van de combinatieklas 2-3 en het handenarbeidlokaal vernield; het leslokaal is nagenoeg geheel vernield, terwijl van het hande narbeidlokaal nog enig meubilair bruikbaar is. Toch was het bestuur van de Stichting Gerardus Majella niet onderverzekerd. Het is namelijk bij scholen gebruikelijk, dat het gebouw tegen nieuwwaarde is verzekerd, terwijl de inventaris tegen afschrijvingswaarde wordt verzekerd. Plan voor reconstructie Koudekerks Lagewaard KOUDEKERK AAN DEN RIJN De commissie openbare werken en planogie van Koudekerk heeft zich deze week gebogen over een plan tot reconstructie van de Lagewaard. Het plan is opgesteld door de Grontmij nv. De commissieleden plaatsten wat vraagtekens bij de door het bedrijf opgenomen bedragen, maar het plan werd gunstig ont vangen, ervan uitgaande, dat het een globaal plan betreft. Met omwonenden zal nog overleg dienen plaats te vinden, terwijl ook de Nutsbedrijven een inbreng hebben ten aanzien van het verleggen van leidingen e.d. De commissie had bezwaren tegen het college-voorstel om de verkeerssituatie bij de Dorpsstraat 63 te verbeteren. Het voorstel hield in, dat beleggingsmaatschappij J. Noordam bv een halve ton zou ontvangen voor de bouw van een woonhuis annex praktijkruimte. Vooral PvdA-commissielid J. Wondergem verzet te zich. Hij had bedenkingen tegen de praktijkruimte omdat dit weer extra verkeer zou aantrekken. De commissie wil een andere oplossing vinden, waarbij toch een behoorlijk trottoir kan wor den aangelegd. Nieuwe wagen voor Alkemade ALKEMADE De dienst openbare werken van de gemeente Alkemade is aan een grote uitgave toe. Een van de vrachtwagens met kraan is namelijk aan vervanging toe. Gekozen is voor een nieuwe DAF met een laadvermogen van 7500 kilogram, omdat de vrachtwagen ook bij sneeuwval en ijsafzetting als zandstrooier dienst zal doen. Met de aanschaf is 108 duizend gulden gemoeid. De dienst openbare werken is ook toe aan vervanging van de breekhamer. Reparatie zou tweeduizend gulden kosten, terwijl de aanschaf van een nieuwe bijna zesduizend gulden kost. Door de onverwachte noodzakelijke aanschaf van een nieuwe breekha mer, moet de aanschaf van een maaimachine een jaar worden uitgesteld. WOUBRUGGE In afwijking van de eerder geplande datum, wordt de jaarvergadering van visclub de Blauwe Zeelt vrijdag gehouden. Aanvang 20.00 uur in het clubhuis van de v.v. Woubrugge. De heren van 't Wout en van Leersum zijn niet herkiesbaar voor het bestuur. Voor een van de bestuursvacatures staat de heer R. Roosemalen kandiaat. Voor de voorzittersfunktie heeft men op dit moment nog geen kandidaat kunnen vinden. Op de vergadering hoopt men eruit te komen. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphenaar A. de Kok is op de ledenvergadering van de „Historische Vereniging" tot nieuwe voorzitter gekozen. Hij volgt hiermee de gemeentesecretaris Mr. H. v.d. Top op, die de voorzittershamer negen jaar heeft gehan teerd. De scheidende voorzitter ontving uit handen van de loco-burgemeester J. Goedhart een wandbord met het gemeente wapen. Historie zal mensen tot in het einde der dagen bijven boeien. Niet zozeer om wat er nu eigenlijk allemaal precies gebeurd is maai, veeleer omdat de geschiedenis ons iets vertel i11 over onszelf. Nog aardiger wordt het als de historische informatie wat meer licht werpt over de naaste omgeving, zoals bijvoorbeeld bet eigen dorp. de C ïtinj lllfelSt - N. Een kijkje op „de vrolijke gelegenheid des Nieuwveens" De heren Van Ollefen en Bakker begrepen dat het aardig was het toenmalige feitenmate riaal en de toen als normaal aanvaarde verhoudingen vast te leggen. Dat idee kregen de at geruime tijd geleden verscheiden heren in pakweg 1790. Daarop verschenen in die periode van 1793 tot 1801 een achttal boeken onder de titel „De Nederlandsche Stad- en Dorps beschrijver". In de loop der jaren werden met name de illustraties in de boekwerken razend populair, vooral vanwege',r de nauwkeurige weergave. De beschrijvingen zelf raakten evenwel in de vergetelheid. T;e Vandaar dat Leidse Courant-correspondent Hans van der Wereld nog eens diep in het t>E» stof dook om de historie van een aantal (P gemeenten in Hollands Midden in het ff!' vergeelde papier te hervinden. fDe kunst vertoond ons hier Nieuwveen, Dat onderscheiden is van 't geen In Delftlands oord geleegen is, En reeds voorlang beschreeven is. De Turf en het milde Graan, Zijn bier de Hoofdzaak van 't bestaan" Aldus Bakker en Van Ollefen in 1793, als ze het hebben over Nieuwveen en de Uiterbuurt, de naam die afgeleid is uit het feit dat dit gebied aan het eind van het ambacht van Nieuwveen, op het grondgebied van Holland gelegen, tegen het „Stigt" van Utrecht is aan leggende". Nieuwveen wordt Nieuwveen genoemd omdat men hier later dan te Zevenhoven begonnen is met het winnen van turf. Nieuwveen is dus een duidelijke verwijzing naar een nieuw veengebied. Omtrent de ouderdom van het dorp moeten we in het duister tasten. Bakker en Van Ollefen waren destijds geneigd om aan te nemen dat het al zeer oud moest zijn, afgaande op het soort grond dat hier gevonden wordt. Ze veron derstelden dat het een stichting van de heren Van Woude was. Als dat zo is, dan kan er sprake zijn van omstreeks het jaar 800, want toen al was er sprake van het geslacht Van Woude. De oppervlakte van Nieuwveen en de Uiter buurt is ook met zeer groot. In een Rijnlands reglement van februari 1796 wordt een grootte opgegeven van 337 morgen en 50 roeden. De Nieuwveners moesten daarvoor een verponding jaarlijks een bedrag opbrengen van 832 pon den, 4 schellingen en 4 deniers. In 1632 stonden er in Nieuwven 133 huizen. Precies een eeuw later was dat aantal met veertig vermeerderd. Aan het eind van de 18de eeuw, toen Nederland omgezet werd in de Bataafse Republiek, woonden er 552 mensen in het dorp. Over de huizen schreven Bakker en Van Ollefen: „Wegens de Huizen en Gebouwen kunnen wy niet anders zeggen dan dat dezelve na de manier van het Platteland en wel van Veendorpen is aangelegt". Sinds 24 juli 1816 heeft Nieuwveen officieel een gemeentewapen. Het werd toen door de Hooge Raad van adel toegekend en als volgt omschre ven: „Zijnde van keel, beladen van boven met een dwarsbalk waaraan hangende drie bellen, alles van goud; van onderen met een achtpunti- ge ster van zilver,,. Het wapen is afkomstig van de familie van Cralingen, uit welks geslacht ene Daniël in 1410 de eerste Heer van de Uiterbuurt werd. In zijn tijd echter kwam er op het wapen een toernooi- kraag voor, in plaats van de drie bellen. Nieuwveen behoorde tot het graafschap Hol land. De kerk, al sinds 1559 aan de H. Nicolaas gewijd, werd door de graaf van Holland „bege ven". Hij mocht dus uitmaken wie er pastoor in Nieuwveen kon worden en wie niet. Ook de koster werd door de graaf aangesteld. De Nieuwveense kerk had weinig onroerende goe deren. De pastoor beschikte over een armoedig huisje en hij werd in leven gehouden door zijn parochianen, die hem jaarlijks ondersteunden met twintig goudguldens. Het lijkt er op dat de armoede gelegen was in het feit dat de kerk zo oud was. Immers, er bestond een wet - uitgevaardigd door keizer Lode wijk - waarin bepaald was dat in plaatsen waar een nieuwe kerk gebouwd werd de parochianen verplicht waren-om de pastoor behoorlijk te onderhou den. Deze Lode wijk was een zoon van Karei de Grote en regeerde van 814 tot 840. Heel veel meer uit die tijd betreffende de kerk is niet bekend. Ook namen van geestelijken die deze kerk bedienden zijn niet te noemen. Het kerkgebouw, sinds 1559 staande aan het eind van de tegenwoordige Kerkstraat, ging in 1578 over in handen van de Hervormden. In 1830 werd het gebouw gesloopt en pas in de zomer van 1867 werd er aan de Dorpsstraat een nieuwe katholieke kerk gebouwd. Dat ge beurde door toedoen van pastoor H. Verstraa- ten, die een kleine twee jaar de parochie van de H. Nicolaas diende. Zijn opvolger J. J. Bruystens, blijkbaar een zeer vermogend man, schonk een toren, want die was - daar er geen geld voor was - bij de bouw achterwege geble ven. Kerk en pastorie werden, naar een ont werp van architect Theo Asseler, voor Nieuwveen in boeken Voor wie meer over Nieuwveen wil lezen zijn er de volgende boeken, allen van de hand van de oud-gemeentesecretaris van Nieuwveen, de heer J. Roovers: „Oude prentkaarten vertellen over Nieuwveen", 1971 „Vertellingen over Nieuwveen", 1972 „Gesprokkeld in oud Nieuwveen", 1977. 36.000,- gebouwd door de Nieuwveense aan nemer Henricus Janmaat. Sinds 1578 kent Nieuwveen een Nederlands Hervormde Gemeente. De eerste predikant werd met ingang van 1 november van dat jaar Lucas Hespe. Het ontwerp van de tegenwoordi ge uit 1832 daterende Nederlands Hervormde kerk is van de Nieuwkoper Elsmeijer. In 1887 en 1929 volgden herstellingen en verbeteringen. Van 1887 dateert de Nieuwveense Gereformeer de Gemeente. In december 1895 namen zij een kerkje in gebruik. De bijbehorende pastorie werd wegens bouwvalligheid in 1964 door de gemeente aangekocht en gesloopt Ter plaatse is nu een parkeerterrein. leden en een secretaris. Enkele rechten van de ambachtsheer zijn i genoemd: de aanstelling van een pastoor en ee koster. De schout mocht een schoolmeester een voorzanger benoemen In het jaar 1634 werden er twee verklaringefrde gepasseerd waarbij de Nieuwveners samen mejend de inwoners van Kalslagen aantoonden dat zijjent destijds een vrije watergang door Amstellai%sti tot Amsterdam hadden gekocht van de broeiienl Willem en Gysbert van Amstel. Dat voorrechfen werd op Sint-Pietersavond van hetzelfde jaafcedi bekrachtigd door hertog Albrecht van Beyerenj Op 1 mei 1629 werd bij de schouten vaa Nieuwveen, de Uiterbuurt en Kalslagen met „Moolemeesters" (polderbestuur) van de Oostj,]^ en Westeindsche Polders een ordonnantie ge maakt en aan het Hoogheemraadschap voorge^ legd. Rijnland bracht een wijziging aan in keur en bepaalde dat vanaf 12 april tot aai| Sint-Jacobsdag „aan elk en een iegelyk Visschen verboden" werd. Een boete van d gulden moest betaald worden door ieder dil de vaart van de Nieuwveensedijk af noord, waarts tot aan de Drecht bevoer. Aldus bepaal" de een keur vanRijnland d.d. 4 september 163&L' Veenderij DEI Opgekocht Aan het eind van de 18de eeuw behoorden Nieuwveen en de Uiterbuurt tot de baljuw en de „Welgeboore Mannen" van Rijnland, alt hans, wat de criminele zaken aangingen. Met het heem- of waterrecht behoorde het gebied tot het Hoogheemraadschap van Rijnland. In 1724 kocht de stad Haarlem de heerlijkheid Nieuwveen op voor een bedrag van 5500 gul den. Haarlem stelde een „toeziend heer" aan die de Nieuwveense zaken moest behartigen. Waarschijnlijk kocht Haarlem aanvankelijk al leen het dorp Nieuwveen en pas enkele tiental len jaren later de Uiterbuurt. Deze twee kernen hadden ieder een eigen bestuur, bestaande uit een schout en een „Collegie van Municipaliteit" (een soort gemeenteraad), bestaande uit drie Waar hielden de inwoners van Nieuwveen ziel in vroeger dagen mee bezig om te voorzien ij hun levensonderhoud? Het belangrijkste v de veenderij. Verder werd gedeeltelijk de lai bouw beoefend, werden er de nodige handw ken verricht en waren er enkele winkels. de bijzonderheden van Nieuwveen rekenden d te i 18de eeuwse schrijvers „de fraaye Kerk" en jaa vrolyke geleegenheid des Dorps zelve". L Net zoals op zoveel andere dorpen in die 1 waren de verbindingen met de omgeving slechj gerekend naar de hedendaagse opvattingen. T Nieuwveners namen in de 18de eeuw genoegf met de schuit die op marktdagen de verbindi gen onderhield tussen Leiden en Amsterdai In de twintiger jaren opende de Nieuwvei Koppenol een busdienst, waarmee hij o.a. e le malen per dag heen en weer naar dam reed.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4