Ambtenaren werden afgeleid Wijkmarkt in Zuid-West mag -Mij ven Kasko' mag niet bouwen Stevenshofjespolder m COLLEGE OVER FOUTIEVE TELLINGEN BU STATENVERKIEZINGEN: Uitzendbureaus vangen veel werklozen op Augustinus 85 jaar Zeehelden buurt eist afsluiting wijk JjÏ^JW'OENSDAG 19 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN „De ambtenaren werden te veel afgeleid door allerlei perso nen die niets met het telwerk te maken hadden." Dit antwoordt het Leids college op vragen van het PPR- raadslid L. Beijen over de foutieve tellingen van de stemmen die bij de verkiezingen van de provinciale sta ten werden uitgebracht. Bij het optellen van de stemmenaantallen per partij werden ernstige fouten gemaakt, waar door de PPR, D'66, de CPN, de SGP, de GPV, en de BP in de uitslag minder goed uit de bus kwamen dan in werkelijkheid het geval was. In de ruimte waar de stemmen moesten worden geteld waren te veel personen aanwezig. „Door het onderling discussiëren van deze personen over de voorlopige uitslagen was het voor de ambtenaren, die met de telwerkzaamheden wa ren belast, bijzonder moeilijk zich op deze taak goed te blijven concentreren," aldus het college. Tevens heeft volgens het college aan het maken van de fouten ook bijgedragen, de omstandig heid dat door veel ziektemeldingen bij Bevol king deze afdeling al gedurende lange tijd onder een te grote druk staat. Het PPR-raadslid heeft tevens uitgehaald naar de voorzitter van het hoofdstembureau (burge meester Vis), die volgens hem „het grootste deel van de avond om onduidelijke redenen niet aanwezig was." Dit zou volgens de Heer Beijen hebben bijgedragen aan de fouten en de ver warring op het Stadhuis. Het college is van mening dat de afwezigheid van de burgemees ter geen enkele invloed heeft gehad op de gang varwaken in het Stadhuis. De Heer Vis heeft bij zijn vertrek om tien over negen van het stadhuis de chef van de afdeling Bevolking aangewezen als voorzitter van het hoofdstem bureau. Tenslotte deelt het college nog mee dat er inmiddels besprekingen gaande zijn om te ko men tot het opzetten van een zodanig systeem bij de komende verkiezingen in mei dat vergis singen bij het vaststellen van de voorlopige uitslag zullen worden uitgesloten. ONDANKS TEGENVALLENDE BEZOEKERSAANTAL Pea (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN De wijkmarkt aan de Vijf Meilaan ln Zuid-West, die een jaar ge leden bij wijze van experi ment werd gestart, krijgt een definitief karakter. De •ent! raadscommissie voor eco- b0S! nomische zaken heeft hier mee gisteravond op voor stel van burgemeester en wethouders ingestemd. Aanleiding voor het defini tief maken van de wijk markt is het feit dat het experiment over het alge meen als geslaagd wordt beschouwd. Er wordt zelfs al gesproken over een uit- 5^1 breiding van het aantal marktkramen en een ver lenging van de marktduur tot 16.00 uur 's middags in plaats van de 14.00 uur op dit moment, maar b en w willen hierover eerst nog in Gebleken is namelijk dat som mige winkeliers niet zoveel voelen voor een uitbreiding van deze dinsdagse markt. Volgens de winkeliers blijven er nog al wat kramen leeg en zorgt met name de sector groenten en fruit voor een scherpe concurrentie met de in het winkelcentrum aan het Vijf Meiplein gevestigde bran chegenoten. Uit de gegevens van een in januari gehouden enquête onder winkeliers, pas santen en bewoners van Zuid- West blijkt overigens dat mid denstanders als enigen een wat negatief geluid over de markt laten horen. Van de 593 mensen die in totaal werden ondervraagd verklaarde zich 83% als voorstander van voort zetting van de markt. Slechts 19 ondervraagden waren te gen. Van hen waren 12 in Zuid-West gevestigde winke- Verder waren de reacties over het algemeen bijzonder posi tief. Dat gold voor zowel de marktkooplieden, die ondanks een relatief slecht aantal be zoekers toch óver het alge meen tevreden zijn met hun omzetten, maar ook voor de bezoekers van de markt. Uit de enquête kwam in 116 geval len een aantal suggesties voor verbetering van de markt Met name de wens om openbare toiletten valt hierin op. Vraagtekens Toch werden gisteravond in de commissie voor economi sche aangelegenheden wat vraagtekens geplaatst bij de voortzetting van de markt. Het was vooral het CDA-raadslid Van Zijp dat een kritisch ge luid liet horen. „Ook al mag de gulden dan op de markt een daalder waard zijn, dat betekent nog niet dat je die gulden meer dan een keer kan uitgeven. De markt Zuid-West betekent heus geen uitbreiding van de koopkracht, maar zal juist een spreiding hiervan veroorzaken waar de winke liers niet beter van zullen wor den", aldus Van Zijp. In de vrij regelmatig voorko mende onbezette marktkra men bespeurde hij een nogal groot verloop onder de koop lui en daarnaast toonde Van Zijp zich niet zo verheugd met de vrij geringe bezoekersaan tallen die de markt trekt: op een peildag (31 januari) bleek dit gemiddeld zo'n 80 mensen per uur te zijn. Namens de marktkooplui be streed de heer Zonderop de argumenten van Van Zijp. Hij wees erop dat bij de enquête seizoen - en weersinvloeden geen enkele rol hadden ge speeld. „Op een dag als van daag met mooi weer waren er zo'n 400 klanten per uur op de markt te zien" aldus Zonderop gisteren in de commissie. Hij bepleitte juist een verlenging van de dinsdagmarkt tot 16.00 uur waarbij ook een uitbrei ding van het aantal kramen naar zijn mening gewenst was. Over de wat negatieve mening van de winkeliers verklaarde Zonderop: „winkeliers klagen altijd als wij komen, maar ze huilen nog harder als we weer weggaan". De consument wil ons tot 16.00 uur hebben en u kunt er verzekerd van zijn dat geen koopman eerder weg zal gaan." Aan uitbreiden wordt echter voorlopig nog niet gedacht. Vooralsnog wil de gemeente de dinsdagmarkt in zijn huidi ge situatie continueren. Als er aanleiding is voor een uitbrei ding in welke vorm ook zullen er eerst meer gegevens op ta fel moeten komen en zal nader overleg vereist zijn, zo was gisteren het algemene gevoe len van de raadscommissie. (Van een onzer verslaggevers; LEIDEN Uitzendbureaus plaatsen doorgaans voor zo'n 90% mensen die vallen onder de categorie moeilijk te plaat sen werklozen en leveren als zodanig een bijzonder belang rijke bijdrage aan de werk loosheidsbestrijding. Dat stel de de direkteur van het Leidse uitzendbureau Luba, R. Mantel, gisteravond in de raadscommissie voor econo mische zaken. Daar werd ge sproken over de relatie tussen de „commerciële uitzendbu reaus" en het niet-commerëie- le bureau dat de rijksoverheid in samenwerking met de ge westelijke arbeidsbureaus aan het opzetten is en dat luistert naar de naam Stich ting Start. „We lopen er niet mee te koop bij onze klanten, maar vooral de categorie die dan de moei lijk plaatsbaren heet, vindt bij ons gemakkelijk een baan," aldus de Heer Mantel. En dat is dan vrijwel dezelfde catego rie werklozen waarop ook de niet-commerciële Stichting Start zich gaat richten. Deze gaat werken via de arbeidsbu reaus met het doel die mensen die niet binnen een bepaalde tijd aan een baan geholpen R. Mantel kunnen worden via tijdelijk werk toch in het arbeidspro ces in te schakelen. „Wij heb ben helemaal niets tegen die Stichting Start en als u ervan overtuigd bent dat deze ook in' Leiden zal moeten gaan wer ken zullen wij dat alleen maar toejuichen, maar zij beweegt zich dan wel op het terrein waarop de bestaande uitzend bureaus in feite allang bezig zijn," zei de Heer Mantel giste ren. Hij stelde overigens te betwijfelen of de niet-commer ciële stichting in de praktijk inderdaad wel goedkoper zou kunnen werken dan een uit zendbureau dat wel een win stoogmerk heeft. Afscheid bij bibliotheek De Stichting Openbare Bibliotheek Leiden nam gister avond afscheid van een aantal bestuursleden in verband met de vereenvoudiging van bet bestuur en de invoeging van een ondernemersraad. Afscheid werd genomen van de dames Kuipers, Robijns, Hofsteden, en de beren Boef, Hoogwoud, Kuyt, Torenburg en Van Weng en. Zij werden bedacht met een fraaie Leidse prent. De door de Stichting georganiseerde avond werd verder gewijd aan de herstruc turering van de Openbare Bibliotheek, met name over de nieuwe vestiging in het Heerenlogement/Van der Heide complex waar de onvoordelig verspreid liggende vestigin gen aan het Steenschuur, de Plantage en de Breestraat als de Centrale Bibliotheek zullen worden ingericht. De architect Van der Sterren gaf een toelichting bij de plannen voor de Centrale. De avond werd waardig afgeslo ten met een causerie van de Leidse schrijfster Hannes Meinkema. Danstheater Het Nederlands Danstheater brengt morgen ballet in de Leidse Schouwburg. Uitgevoerd worden de balletten Gros se Fuge". „Tutto Liscio" en November Steps". Het geheel begint om 20.15 uur. Toegangsprijzen f 16, f 7,50, CPJ/65+ 8, K&O f 15 en f 6,75. Spelt 'en De werkgroep speelvoorzieningen in Leiden-Noord heeft informatie verzameld over de speelmogehjkheden voor kinderen en ook over de behoefte hieraan. Deze informatie willen zij aan de bewoners van Leiden-Noord geven en daarvoor geven zij vijf cursusavonden. Iedere buurtbewo ner kan deze cursus bijwonen. Om wat meer toehchting te geven over de cursus hield de werkgroep maandag om vier uur 's middags een informatie-uur in de speel-o-theek Pinokkio aan de Lusthoflaan 2. Tijdens deze bijeenkomst werd de film „De verstoppertjes" van Juan Goudsmit gedraaid. Deze film gaat uiteraard over spelende kinderen. Billy en de Bulldozers. Billy en de Bulldozers gaan uit elkaar. Vier jaar lang heeft deze rockandroll-groep furore geoogst in Leiden, maar hieraan is nu een einde gekomen. Vrijdag 21 april zullen Billy en de Bulldozers hun laatste concert geven. Dit wordt gehouden in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat en begint om acht uur. Hun succesnummer „Teddycoat" zal dan ook te horen zijn. De groep bestaat uit Rob Pronk (gitaar), Paul van de Berg (gitaar), Max Nagel (bas). Eelco Flapper (drums) en Ferry Rigault (zong). Niet alleen in Leiden, maar ook ver over zijn grenzen oogste de groep succes. In Den Haag namen zij deel aan een talentenjacht en veroverde daar. tussen maar liefst 16 deelnemende groepen, een vijftiende plaats. Maar deze glorie is vergaan. Het laatste concert van deze groep kost voor Vrijetijdsleden f 2,- en voor anderen f 4,- Allonsanfan In de serie Italiaanse films die in het Filmbuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 gedraaid worden, is donderdag 20 april „Allonsanfan" van de gebroeders Taviani aan de beurt. De voorstelling hiervan begint om negen uur 's avonds. Het is een verhaal over de strijd voor het ideaal. Een van de revolutionaren is de Franse revolutie trekt zich terug in zijn adellijke landhuis en gaat aan het verleden hangen. Zijn vroegere vrienden laten hem echter niet met rust en zo ontstaat een confrontatie tussen de vlucht in het verleden en de utopische toekomstidealen van de man. In de hoofdrollen spelen Marcello Mastroianni, Lea Massari en Laura Betti. „BALLOTAGE" ROEPT BU WETHOUDER WEERSTAND OP LEIDEN De raadscom missie voor Volkshuisves ting heeft gisteravond be sloten, dat de bouwvereni ging „Kasko" part noch iieel krijgt van de voor be bouwing geschikte grond aan de Stevenshofjespol- der. Kasko-Leiden, een plaatselijke afdeling van een grotere landelijke wo ningbouwvereniging, wil een deel van de Stevens- hofjespolder gebruiken om hier circa 150 premiekoop woningen neer te zetten. Na een geslaagd experi ment in Purmerend heeft deze vereniging zich ten doel gesteld door middel van een flink stuk zel fwerkzaamheid de bouw van betaalbare woningen in nauw overleg met de id 7 woningen heeft de gemeente Leiden er tenminste de hand in waar het de toewijzing van wo- Hoewel de doelstellingen van ningen betreft." 135.000 gulden deze jonge bouwverenigingen voor de duurste woningen en gen, bleek hef breekpunt dat lid J. Duivesteijn als te duur tot een unanieme afwijzing beschouwd, leidde zowel in de prijs van de „De gemeente", zo luidde het woningen als in de bijdrage tot oordeel van wethouder A. Ver- het oplossen van de woning nood te liggen. „Bij woningwet- nood tot stand brengen en dan zijn de bouwverenigingen die aan sociale woningbouw doen voor ons de eerste gegadigden. Bij uw vereniging zijn ook de mensen, die reeds een huis be zitten de kanshebbers voor der gelijke woningen." De jonge voorzitster van de Leidse afdeling van Kasko, me vrouw Y. Krol, hanteerde als tegenargument, dat de gemeen te wel tot gronduitgifte is over gegaan in de Stevenshofjespol- der terwijl de Leidse bouwver enigingen hier toch eveneens voor ongeveer 50% in de pre- miekoopsfeer woningzoeken den financiële voordelen te bie den hebben, omdat een deel van de huizen door zelf-bouw- constructies voltooid kunnen worden. In het streven van Kasko zou juist het sociale as pect, de financiële voordelen als wel het in werkgroepen op treden van de aangesloten le den, die uiteindelijk het hele projekt van meet af aan bepa len, beter tot uitdrukking ko men dan elders het geval is. Juist dit soort werkgroepen, waarin de werkijver van de aspirant kopers door middel van een puntenverdeling uit moet maken of men eerder dan een ander wachtend vereni gingslid voor een woning in aanmerking komt, maakte wet houder Verboom enigszins wantrouwend. „Hoewel ik sym pathie voor uw vereniging voel, zijn het dit soort ballotage-sys temen die mij erg kritisch doen stemmen. Hierin zal uw vereni ging zonder meer verandering moeten aanbrengen, wil zij ooit een stuk grond van mij toebe deeld kriieen Augustinus bracht zijn studentenleden giste ren een voorproefje van het twee weken durende evenementenprogramma, dat in het kader van het 85-jarig bestaan in Leiden de komende tijd wordt afgewikkeld. Geheel uit de brand geholpen door de gemeente Leiden en de directie van C&A heeft de vereniging weer alle ruimte gekregen in het Gulden Vliesgebouw aan de Breestraat om haar acti viteiten voort te zetten. In december moest Augustinus zijn verenigingsgebouw aan het Rapenburg verlaten omdat de bovenverdie pingen door brand volledig in de as waren gelegd. Gistermiddag speelde het Spinozakwartet in het tijdelijk onderkomen aan de Breestraat Niet veel later waren het burgemeester Vis en de wethouders Waal en Van Aken die het Augustinusbestuur de hand kwamen schud den ter gelegenheid van de viering van het 17e lustrum. De receptie werd druk bezocht (foto). 's Avonds trad de bekende jazz-musicus Dolf del Prado op. Met een aantal collega-musici zorgde hij voor een uiterst swingend feest, dat pas in de late uurtjes van de nacht werd afgesloten. Aanstaande donderdag, zoals wij gisteren in deze krant schreven, zal Augusti nus een groots Kabaret-festival houden, waar aan uitstekende gezelschappen hun mede werking gaan verlenen. LEIDEN - Bewoners van de Zeeheldenbuurt hebben in een brief aan de gemeenteraad ver zocht om een zo spoedig mogelijke volledige af sluiting van de Zeehel denbuurt voor sluipver- keer. Zoals bekend heeft de wijk door het neerla ten van de Sumatraweg een groter verkeersaan bod (onder meer van zwaar vrachtwagenver- keer naar het industrie terrein De Waard) te verwerken gekregen. Indertijd verzekerde de ge meente de bewoners dat de afsluiting van de wijk gelijktij dig met het neerlaten van de brug zou geschieden. De oost zijde van de Trompstraat en de noordzijde van de Heemskerk straat zouden voor auto's wor den afgesloten, terwijl ook an dere voorzieningen zoals fiet spaden zouden worden aange legd. De bewoners erkennen wel dat één en ander is opge houden door de houding van andere bewoners uit -de wijk, die zich niet konden verenigen met afsluiting en onder meer paaltjes hebben verwijderd. „Wij vinden het een schandelij ke zaak dat ondanks onze geza menlijke afspraken een klein aantal mensen door hun hou ding in staat zijn deze afspraak teniet te doen schreven de be woners in februari. „Nu eisen wij na vier maan den wachten dat de geno men besluiten ook worden uitgevoerd. Deze gang van zaken ondermijnt de geloof waardigheid van de ge meente, maar ook van de vrijwilligers die willen staan voor een stukje wel zijn in onze buurt", aldus de indieners van de brief.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3