chrij ver-milj onair 'orsyth zwijgt over itaatsgreeppoging Intellectuelen en eenvoudige leden in verzet tegen blunders Franse C.P. Ontoverders van Duitse prins snel gegrepen Nederlander moet zich in Zuid-Afrika als militair melden Sjevtsjenko zegt weer nee tegen Russen Ditenland LEIDSE COURANT PAGINA 7 fan onze correspondent Roger Simons) ON DEN De Engelse auteur Frede- ck Forsyth (36) weigert enig commen- lar te leveren op het artikel waarin de ondense „Sunday Times" gezegd heeft, at hij in 1972—1973 een mislukte poging edaan zou hebben om een staatsgreep plegen in de Westafrikaanse staat quatoriaal Guinee. Misschien wel een iwestie van gebrek aan inspiratie, want olgens de Sunday Times heeft Forsyth ie achtergrond nadien gebruikt voor zijn estseller „The dogs of war", rederick Forsyth is een miljonair. Zijn Hie Dogs of war" alleen al heeft hem en half miljoen pond opgebracht. Op het nde van de jaren zestig was hij een ,ondense journalist zonder geld. Enkele iren later schreef hij „The day of the uickal", gewijd aan OAS-pogingen om 3 ijlen president De Gaulle te vermoor- en. Dit boek maakte van Forsyth een jk man. Zijn volgende werk: „The Odes- sa file", steunde op belevenissen van Nazi-jager Simon Wiesen thai. Het fortuin dat zijn drie boeken hem op hebben gebracht betekende meteen dat in Engeland meer dan 80 procent van Forsyths inkomen naar de fiscus ging. Zoals vele andere Britse miljonairs, be sloot hij dan maar elders te gaan wonen. Na „The dogs of war" verbleef Forsyth gedurende een jaar in Spanje. Ondertus sen schafte hij zich voor 100.000 pond een fraai landhuis met veel grond aan op 40 minuten rijden van Dublin, in het aan trekkelijke Ierse graafschap Wicklow. Het echtpaar Forsyth leidt daar nu een heel gelukkig leven. Mensen die boeken schrijven -en andere kunstenaars- behoe ven in de Ierse republiek geen inkomsten belasting te betalen. Een bestendig ver blijf in dit land is dus voor hen uiterst aantrekkelijk. Wat Forsyth betreft, wordt de situatie, waarin hij zich bevindt, nog vergemakkelijkt door het feit, dat zijn vrouw Carole een Ierse is. Zijn grootva der aan vaders zijde was ook een Ier. Carole Forsyth verklaarde vanmorgen over de telefoon dat haar man geen enkele verklaring wenste af te leggen in verband met de onthullingen van de Sun day Times. Volgens die Londense zon dagskrant heeft Forsyth destijds getracht een staatsgreep te plegen in Equatoriaal Guinee om de verslagen Biafranen een nieuwe thuisland te kunnen bezorgen. Het mislukte avontuur zou Forsyth 100.000 pond gekost hebben, wat hem echter niets kon schelen, want hij had geld genoeg. De Sunday Times zegt, dat dit alles pas vijf weken geleden uitgelekt is ten gevol ge van een huiszoeking in het East End van Londen, bij Allan Murphy (53), die 15 jaar lang huurling geweest was. Kinde ren uit de buurt hadden bij hem wapens gezien. Murphy bracht één van de politie mannen een ernstige schotwond toe en joeg vervolgens een kogel door zijn eigen hart :hoolstaking Nabloes AVIV (AP) - Palestijnse ideren in Nabloes op de |r Israël bezette westelijke daanoever hebben gisteren schoolstaking afgekondigd [voertuigen van het Israeli- leger met stenen beko- [wijl winkeliers in de stad |urende een uur hun zaken en, braken de scholieren op e plaatsen de straat op. jjenm, een plaats in het tden van het bezette ge- p. trokken scholieren in een kestmars door de straten tot jp Israëlische soldaten stuit- ;n uiteen gingen. eto is, zo zien gezond jsKOU (REUTER) - Presi- l Agostmho Neto van Ango- keeft gisteren de Krim be- Lt en op de televisie zag hij (ezond Uit. De verslaggever dat Neto met vakantie was Ie Krim. net Westen hadden geruch- |de ronde gedaan dat Neto r een ernstige ziekte in de net-Unie behandeld zou pen. inderlaag in ilippijnen: 3 doden (NILLA (Reuter) Moslem ellen hebben de vorige k in het zuiden van de Fi- jijnen 43 soldaten en bur- 5 om het leven gebracht, zo ft het Filippijnse ministerie defensie maandag bekend maakt. rebellen beschoten op rond kilometer ten zuiden van julla uit een hinderlaag een I met arbeiders en de hen ieleidende soldaten. Zeker soldaten en 30 arbeiders pnen hierbij om het leven, p twee rebellen sneuvelden. ihileense :-generaal :marteld JSSEL (UPI) De Chileen- ex-oppercommandant van uchtmacht, generaal Ernes- ialaz Guzman heeft bij zijn komst in België verklaard hij tijdens zijn gevangen- ip door Chileense militai- is gemarteld. man werd in september I na de militaire staatsgreep resteerd en in 1974 door de eense junta ter dood ver- leeld. Zijn straf werd later ezet ih dertig jaar gevange- traf. Mede door internatio- druk is Guzman nu uitge- en. Hij heeft politiek asiel regen in België. aarschuwing lor kaping [n Lufthansa Weit (UPI) Volgens iKoeweits blad heeft West- ptsland strenge veiligheids- Inregelen voor vliegtuigen B de Lufthansa genomen p aanleiding van „betrouw- fe inlichtingen" dat een in- Pationale terroristische Me van plan is in de ko- pde dagen een van de toe fen te kapen. KIEL (DPA) De politie in de Noordduitse stad Kiel heeft gisteravond de identiteit be kendgemaakt van de drie man nen die eerder op de dag een mislukte poging gedaan had den om prins Moritz van Hes sen (51) te ontvoeren. Het zijn twee Zwitsers en een in Zwit serland wonende Italiaan, die al vorig jaar waren begonnen met het beramen van het ont voeringsplan. Ze hadden voor de vrijlating van de Prins, wiens welstand ze vorig jaar in een televisieprogramma hadden gezien, een miljoen mark willen eisen. De drie hadden een blanco strafregis ter. De daders waren in de ochtend op gewelddadige wijze het fraaie landgoed van de Prins bij Lütjenburg binnengedron gen, hadden de Prins gewekt, hem explosieven op borst en rug geplakt en hem naar hun auto gedwongen. Een lid van de huishouding van het land goed Panker zag de Prins met opgeheven handen naar de au to gaan en waarschuwde de politie, die met 64 wagens alle wegen in de omgeving afzette. Bij Neumünster werden de ont voerders door een blokkade tot stoppen gedwongen. Zij gaven zich direct over. In hun auto werden een pistool en wat springstof gevonden. De moeder van de Prins was prinses Mafalda von Savoye, dochter van koning Victor Emanuel. Zij stierf in het con centratiekamp Buchenwald. In 1964 trouwde prins Moritz met prinses Tatjana zu Sayn-Witt- genstein-Berleburg, het huwe lijksfeest waarop prinses Bea trix en prins Claus elkaar leer den kennen. Prins Moritz is landbouwdeskundige. Pulitzerprijs voor Henry Kamm NEW YORK (UPI/Reuter) De Amerikaanse journalist Henry Kamm is onderschei den met de jaarlijkse Pulit zerprijs voor internationale verslaggeving. Hij kreeg de prijs voor zijn reportages over vluchtelingen in Indo- China. De kolomschrijver Williams Safire kreeg de Pulitzerprijs voor commentaar en de to neelcriticus Walter Kerr kreeg de kritiekprijs. De Pu litzerprijs voor reportagefo to's won J. Ross Baughmann met bijgaande foto in Rho- desië. bevrijding met enige politiemannen, die dij ae oevrijamgsactie DURBAN (AP) - Een 23-jarige Nederland se staatsburger is gisteren in de Zuidafri- kaanse stad Durban veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar omdat hij had nagelaten zich bij een militair opleidingscentrum te melden. De jongeman, René Borchert uit Pinetown, heeft verleden jaar zijn Zuidafrikaanse staatsburgerschap opgegeven en is sinds dien officieel Nederlander. Hij verklaarde voor de politierechter dat hij daarom van mening was niet langer voor de Zuidafri kaanse dienstplicht in aanmerking te ko men. Hij zei dat hij gehoord had dat Nederlanders hun staatsburgerschap ver liezen als zij in vreemde krijgsdienst tre den en dat dat een reden te meer was geweest om zich niet te melden. De politierechter zei in een toelichting op zijn vonnis dat niet bewezen kon worden dat Borchert dienst had geweigerd. „Wel is duidelijk dat verdachte heeft nagelaten deel te nemen aan de militaire opleiding van drie weken. De rechtbank acht hem schuldig aan nalatigheid omdat het zijn plicht was na te gaan of hij nog voor de dienstplicht in aanmerking kwam voor hij besloot zich niet te melden", aldus de rechter. Zolang Borchert in Zuid-Afrika blijft, is hij dienstplichtig en volgens Zuidafrikaan se persberichten zou hij zich bij het oplei dingscentrum moeten melden als hij nog vóór zijn vertrek naar Nederland een offi ciële oproep ontvangt. Lucius Clay (80 jaar) overleden De Amerikaanse generaal Lucius Clay Is op 80-jarige leeftijd in zijn huis te Chatham overleden. Lucius Clay was na de oorlog de militaire gouverneur van de Amerikaanse zone van Berlijn. Toen de Russen in 1948 alle wegen van West-Berlijn naar West-Duitsland blokkeerden, stelde hij de befaamde luchtbrug in; Via de luchtbrug werd in totaal 2,4 miljoen ton voedsel en brandstof voor de bevolking van West-Berlijn aangevoerd. Anneliese Michel niet bezeten ASCHAFFENBURG (DPA) De 23-jarige stu dente Anneliese Michel, die op 1 juli 1976 overle den is na een „duivelsuit- drijving" van negen maanden, was volgens professor dr. Hans Sattes niet van de duivel beze ten, doch leed aan epilep sie. Later kreeg zij reli gieuze waanvoorstellin gen. De professor van de uni versiteit van Würzburg in West-Duitsland verklaarde voor de rechtbank dat de epilepsie en het verleden van Anneliese Michel de oorzaak waren van haar waanvoorstellingen. Haar ouders waren zeer streng katholiek. Epilepsie kan volgens de professor ge paard gaan met hysterie. NEW YORK (AP) Arkadi N. Sjevtsjenko, de vice-secretaris generaal van de Verenigde Na ties, heeft opnieuw een oproep van de Sowjet Unie van de hand gewezen om terug te ko men op zijn beslissing niet naar zijn vaderland terug te keren. De Amerikaanse advocaat van Sjevtsjenko, Ernest A. Gross, vertelde verslaggevers dat de nieuwe Russische oproep aan. de vice-secretaris-generaal was voorgelegd tijdens een ontmoe ting met een hoge Russische functionaris. Het onderhoud tussen Sjevts jenko en de Russische functio naris, wiens naam Gross niet wilde noemen, had plaats in het kantoor van Gross in New York. „Sjevtsjenko maakte duidelijk dat hij geheel en al uit eigen beweging handelde en door niemand gedwongen werd", aldus Gross. Hij gaf wel uiting aan zijn be zorgdheid over de veiligheid van zijn familie in de Sovjet Unie, maar de Russische func tionaris verklaarde dat „dat geen probleem was", aldus Arkadi Sjevtsjenkg. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS - Het bestuur van de Franse commu nistische partij bevindt zich sedert enige tijd in toenemende moeilijkheden als gevolg van de steeds luider wordende kritiek van de „gewone partijleden" en een aantal communistische in tellectuelen over zijn rol tijdens de recente verkiezingen, die, ondanks grote kansen voor de linkse oppositie, de rechtse regeringscoalitie andermaal voor vijf jaren aan het bewind geholpen hebben. Het ongenoegen van tal van leden van de partij over de wijze waarop het „Politburo" de verkie zingen voorbereid hééft, neemt diverse vormen aan: een fluistercampagne, pamfletten, openlij ke protesten, spreekbeurten en publikaties in niet communistische persorganen. De commu nistische intellectuelen wilden in de partijbladen „L'humanité" en „France Nouvelle" hun mening uiteenzetten over de nederlaag van de linkse oppositie en de beslissende rol die daarin, vol gens hen, door hun partijbestuur gespeeld is. Maar de communistische bladen hebben catego risch geweigerd plaatruimte ter beschikking te stellen aan de intellectuelen van de partij of alle anderen die de politiek van het bestuur willen kritiseren. De „geknevelden" hebben nu andere wegen en manieren gevonden om hun mening kenbaar te maken over de wijze waarop de alliantie met de socialisten verbroken is, die volgens velen de geloofwaardigheid van de partij ondergraven heeft, hetgeen nog verergerd werd toen de communisten na de eerste kiesronde een over eenkomst te elfder ure sloten met socialisten en radicalen om voor de laatste en beslissende rande te redden wat er te redden viel. De meeste kritiek die door de gewone partijle den geuit wordt, heeft betrekking op de overtui ging dat de partijleiding op de allereerste plaats bezorgd was over de wijze, waarop de socialisti sche partij de eerste plaats in de linkse oppositie innam, zodat haar aanhang en ledental dat van de communisten dreigde te overtreffen. Ande ren hebben openlijk verklaard dat heb partijbe stuur op een verkiezingsnederlaag van links aanstuurde, omdat het ervan overtuigd was nooit of te nimmer de buitensporige beloften die gedaan waren te kunnen vervullen. En weer anderen beweren dat de leden van het Politburo niet konden velen dat andere linksen (dws de socialisten) óók de arbeidersklasse gingen verte genwoordigen, hetgeen tot dan toe praktisch het monopolie van de communistische partij ge weest was. Tenslotte wordt gemompeld dat het Kremlin, waarvan de invloed veel sterker zou zijn dan het partijbestuur wil toegeven, er niet voor voelde dat een communistische partij in het westen daadwerkelijk aan de regerings macht zou deelnemen. Interessanter zijn de bedenkingen die een aantal intellectuelen van de partij in de laatste tijd hebben kunnen luchten. Zij zijn Georges Althus- ser (de filosoof van de CP), Guy Bois, Georges Labica, Maurice Moissonnier, Jean-Pierre Le- febvre, Etienne Balibar. Zij hebben gezamenlijk besloten een openbaar debat te ontketenen over de rol van de leiding van hun partij vóór en tijdens de recente parlementsverkiezingen. Hun beslissing betekent geenszins een scheuring of schisma, maar de demonstratie van de wil tot een grotere democratie in de partij. Volgens het blad „Le Figaro" betekent hun actie in feite een poging tot een soort „aggiornamento". Zij willen de kopstukken van hun partij ertoe bewegen^ zich wat minder zelfgenoegzaam te gedragen en* minder de onaantastbaarheid te huldigen van de leuze „de partij heeft altijd gelijk". Zij schrikken er geenszins voor terug hun partij leiding mede verantwoordelijk te stellen (zo niet alléén verantwoordelijk) voor de verkiezingsne- derlag van links. En zij aarzelen ook niet uit drukkelijk te verklaren, dat deze houding „op den duur de invloed en het bestaan zelf van de partij, met name in de arbeidersklasse op het spel zet". Zij wijzen met beslistheid de verklaring van een vooraanstaand bestuurslid van de hand, dat de partij geen enkele verant woordelijkheid draagt in het échec van de linkse eenheid: „Wij kunnen de autoritaire verklaring van het partijbestuur, dat de gevolgde lijn de juiste is, niet aanvaarden, alvorens in staat te zijn een waarachtige analyse te verrichten". De zes intellectuelen vragen dan ook niet meer en niet minder dan een „waarachtig democratisch debat", waarvoor zij een viertal voorwaarden stellen. Als gevolg van een en ander wordt het beginsel van „het democratische centralisme" aangeval len, een systeem dat elke opwelling tot kritiek onderdrukt en dat ertoe leidt dat alle resoluties eensgezind goedgekeurd worden. En Althusser zeg letterlijk: „Er moet op gewezen worden dat de communistische partij die zo grootmoedig en zo uitvoerig over vrijheid voor het volk praat, nog het stilzwijgen bewaart over de heersende praktijken van het democratisch centralisme, d.w.É.: over de konkrete vormen van de vrijheid van de communisten binnen hun eigen partij" De communistische filosofen verzetfen zich ook met beslistheid tegen een rol in de regering die de partij zou willen aanvaarden. „Want", zo heet het, „als de partij in de 'staat opgaat, komt men tot de Sovjet-Unie. Een communistische partij mag zich nimmer als een regeringspartij be schouwen". Als gevolg van dit alles is er nu een drievoudige beschuldiging aan het partijbestuur gericht: A. Het is de verkiezingen in getrokken zonder zich de middelen te verschaffen bij te dragen tot de overwinning van links; B. Door „de eenheid van het volk van Fran krijk" te huldigen Keeft het de historische rol van de communistische partij verzaakt én die van de arbeidersklasse; C. Tenslotte is het bestuur bezweken voor de verleiding van de hervorming en heeft de smaak te pakken gekregen voor ministeriële portefeuil les. Dit alles zou voor de communistische partij niet gevaarlijk zijn, als een en ander zich zou beper ken tot bedenkingen van een handjevol intellec tuelen, wier rol het uiteindelijk is, kritisch op elk gebeuren te reageren. In feite evenwel ver tolken deze bedenkingen in concrete bewoordin gen de onrust, de teleurstelling en de wrevel van een groot aantal eenvoudige leden van de partij. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de gevolgen daarvan schokkend en opzienbarend zullen zijn. Maar de toekomst van de partij in haar tegen woordige gedaante zal er vermoedelijk door veranderen; anders gezegd: de fouten, de blun ders en in bepaalde zin het bedrog die het bestuur van de Franse communistische partij vóór en rond de jongste Kamerverkiezingen aan de dag gelegd hebben, zullen zeker een aantal konsekwenties met zich meebrengen. Juristen beschuldigen Argentinië GENÊVE (DPA) De interna- tionale commissie van juristen in Genève heeft Argentinië be schuldigd van het vervolgen en tegenwerken van rechters en advocaten waardoor ook de verdediging van de politieke gevangenen wordt belemmerd. Het in januari binnen de com missie van juristen gevormde „centrum voor de onafhanke lijkheid van rechters en advo caten" kwam in zijn eerste rap port met de mededeling dat in de afgelopen vier jaar 23 rech ters en advocaten vermoord zijn, 41 spoorloos verdwenen en 106 gearresteerd zijn of nog gevangen zitten zonder aange klaagd of veroordeeld te zijn. LAGERHUIS AKKOORD MET BEGROTING LONDEN (DPA) Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met 292 tegen 255 stemmen de ontwerpbegroting van minister van financiën Denis Healey goedgekeurd. De begroting moet nu nog in details worden behandeld. Met name de liberalen willen grote re belastingverlagingen dan zijn voorgesteld door de la,- bour-minister van financiën.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7