Leiden maakt serieus begin et plan voor Stevenshof Onvoldoende tempo bij verlenen bouwvergunningen gemeente mag Julianaschool tankopen voor Endegeest RAAD TELEURGESTELD IN BELEID WETHOUDER WAAL EEN GELD VOOR VERBOUWING EN INRICHTING „De Bijop dreef met bonte inspiratie LEIDSE COURANT Sefc< nicht aking ids .2,3. 18.30 '.15 Ar 9.30 11 Van onze raadsverslag- jever) jEIDEN Zeer tot zijn ingenoegen heeft wet- touder Waal (ruimtelij- ordening) gister avond een motie van te- eurstelling aan zijn iroek gekregen. Met de- te door het CDA-raad- lid J. van Zijp inge- jiende motie wilde de emeenteraad zijn af- leuring uitspreken over iet uiterst trage beleid lat ten stadhuize wordt ■evoerd bij de uitgifte van bouwvergunningen, loewcl de stemmen gis- eren staakten (17-17), vaardoor in een volgen raadsvergadering °ien herstemming nodig al zijn, staat nu al vast lat voor de motie van 11 eleurstelling een meer- lerheid te vinden zal ijn: Alleen de PPR en je PvdA verklaarden lich gisteravond tegen le CDA-motie. Met de i teun van wethouder )osterman (D'66) ko nen deze partijen de olgende keer als de aad dan tenminste vol- allig is toch niet ver ier dan 18 van de 37 itemmen. zaken rond het afgeven van bouwvergunningen in de ge meente Leiden is niet nieuw. Al bij de laatste begrotingsbe handeling werd er door frac tieleider Driessen aandacht voor gevraagd. Het college zegde toen toe binnen een be paald tijdvak met een be schouwing over dit vraagstuk te komen waarin verbeterin gen zouden worden gesugge reerd. Die notitie lag gisteren ook op tafel, zij het dat er voor een versnelling van de ambtelijke molen geen midde len aangedragen werden. Dat stemde CDA-woordvoerder Van Zijp tot toornis: „Een aanvrage voor een bouwver gunning blijft na binnenkomst eerst drie maanden liggen voor er aan gewerkt gaat wor den. Daarna komen er in de behandeling nog eens onaan vaardbare vertragingen voor. Dat alles leidt er toe dat soms meer dan negen maanden no dig is voor de aanvrager ant woord krijgt. Volgens de wet moet dit binnen 2, hoogstens binnen 4 maanden. Soms we ten de mensen niet eens meer dat ze een vergunning ge vraagd hadden, zo lang duurt het", aldus Van Zijp. Het CDA-raadslid had zich eens gebogen over de tijd die de procedures voor verbou wingen de laatste jaren in be slag had genomen. Volgens Van Zijp blijkt een aanvrage voor een terreinafscheiding dan zo'n 6 tot 7 maanden te kosten, een dakkapel komt al gauw op een maand of acht terwijl de verbouwing van een winkel annex woonhuis dat onder monumentenzorg valt zo'n negen maanden op goed keuring van de gemeente moest wachten. ,3ij een steeds stijgend aantal bou- waanvragen dreigt de vertra ging die de burgers oplopen steeds groter te worden", al dus Van Zijp. „Veel mensen durven geen pressie uit te oe fenen omdat ze bang zijn dan helemaal geen goedkeuring te krijgen". Ambtenaren Wethouder Waal, tegen wie de verwijten als politiek verant woordelijk wethouder waren gericht, verschool zich giste ren achter z'n ambtenaren: „De laatste vier jaar is het aantal aanvragen voor een bouwvergunning verdubbeld, terwijl de afdeling bouw- en woningtoezicht die deze aan vragen moet beoordelen nau welijks is versterkt", aldus de wethouder. Hij wees er voorts op dat vaak advies van de welstandscommissie en van monumentenzorg vereist is, wat ook tijd in beslag neemt Sneller werken zou wel kun nen, maar dan zou men het risiko lopen eerder een aan vrage afgewezen te zien, zo meende de wethouder. Waal memoreerde overigens ook dat vaak al toestemming wordt verleend en dat deze dan pas later schriftelijk wordt bevestigd, een procedu re die goed zou werken. Van Zijp bleef de gang van zaken echter onaanvaardbaar noemen. Het feit dat het colle ge toch onvoldoende aandacht aan het bouwbeleid zou geven adstrueerde het CDA-raadslid met de onthulling dat de direc teur van gemeentewerken niet eens over de brief van het college over deze zaak was geraadpleegd. Wethouder Waal gaf toe dat hij zich niet de hele dag met dakkapellen kon bezig houden, maar hield de uitspraak van Van Zijp op dit punt toch voor onwaar. Hij suggereerde zelfs dat het CDA-raadslid bezig was de ambtenaren een stoot onder de gordel te geven met zijn motie van teleurstelling. Daar op greep CDA-leider Driessen de microfoon en hield Waal voor dat hij als politiek ver antwoordelijk man werd aan gesproken en nu niet moest proberen de raad verkeerd voor te lichten of in slaap te wiegen. Dank zij de steun van CDA, WD, CPN, SGP/GPV en PSP kwam het bij de stemmingen gisteren tot 17-17 en zal de volgende keer de motie wel worden aangenomen. Behalve het feit dat zij van het college vraagt om binnen zes maan den te zorgen dat de aanvrage voor een bouwvergunning met projectkosten tot 1 ton voor taan binnen de voorgeschre ven twee maanden zijn afge handeld, zal deze motie overi gens geen politieke consequen ties hebben. 17.20 17.55 A ^IDEN De gemeente ^\vfeden heeft een serieus gin gemaakt met de annen tot de ontwik- iling van de Stevens- if als woongebied. Na 80 zal begonnen wor- in met de bouw van iximaal 4000 wonin- n in het gebied dat C )rdt begrensd door jksweg 44, de Rijndijk de spoorlijn Den tag-Leiden. Het ligt in bedoeling de woon- ijk in fases te bouwen, _iq *aarbij telkens de wo- ngbehoefte wordt ge- etst. lgens het gisteren uitge- ichte programma van eisen Dr de Stevenshof zal negen procent van de woningen in gesubsidieerde sector wor- i gebouwd. Circa veertig >cent van de woningen zul- i woningwetwoningen of wo- '9 igen in de beschutte sfeer i, veertig tot vijfenveertig Dcent zijn premiekoopwonin- j en vijf tot tien procent van woningen worden als parti- iere huurwoningen aangebo- Evenals bij de binnenkort ontwikkeling te brengen ongebieden Boekhorst en ppelstein zullen er in de Ste khof bij gronduitgifte antis- 1 lulatiebedingen worden op- ïomen. Dit teneindë te voor men dat koopwoningen na loop van zeer korte tijd bui- het gemeentelijk toewij- gsbeleid vallen en onbetaal- ssprek baar worden voor Leidse wo ningzoekenden. Tachtig procent van de te bou wen woningen in de Stevens hof zal uit laagbouw (tot en met drie lagen) bestaan. Er ko men enkele woontorens met maximaal zes bouwlagen. Deze zullen met name in de buurt van het door de NS in te rich ten station „De Vink" worden geprojecteerd. Deze torens zul len de wijk herkenbaar maken. Tevens dienen er volgens het programma .van eisen gestapel de eengezinshuizen te komen, hetgeen de fifferentiatie van het woonmilieu ten goede komt. Verkeer De wijk wordt voor het lang zaam verkeer ontsloten met een verbinding naar de Hoge Mors over de Oudfe Rijn, een verbinding bij de Vinkbrug, twee verbindingen ten beheove van de ontsluiting van de Pa- pendrechtsepolder, een verbin ding met de wijk Noord-Ho fland ter hoogte van het aan te leggen station De Vink en een verbinding met de ten westen van rijksweg 44 gelegen Ommedijksepolder. Voor wat betreft het openbvaar vervoer verdient het aanbeveling een interwijkverbinding tot stand te brengen. Tevens wordt in het programma van eisen ge steld dat er een verbinding moet komen met de Hoge Mors en met Voorschoten. Het particulier autoverkeer zou vanuit de Stevenshof zijn weg naar het hoofdwegennet moe ten vinden, via een doorgetrok- het programma twee alterna tieven: de „binnenring" en „boomstructuur". In het eerste model zijn geen aparte routes voor het openbaar vervoer, en er zijn korte ontsluitingsroutes voor het autoverkeer. De „boomstructuur" kent geen di recte verbinding voor het ge motoriseerd verkeer tussen de verschillende buurten. Wel is er een goede „uitloop" naar het buitengebied. zoveel mogelijk worden uitge gaan van het huidige natuur schoon van de polder. Zo zul len de wateringen gehandhaafd dienen te blijven. Er komt een ononderbroken verbinding voor fietsers en voetgangers langs de wateringen naar het aangrenzende parklandschap. Naar schatting vijftien hectare van de polder zal worden be stemd voor het wijk- en buurt- park. Bedrij De molen in De Stevenshofjespolder blijft behouden. ken Haagse Schouwweg en een verlengde Haagweg. De krui sing van deze weg met de spoorlijn zou moeten worden uitgevoerd als viaduct onder een verhoogde spoorbrug. De gemeente Leiden zal er overi gens bij de Nederlandse Spoor wegen op aandringen de gehele spoorlijn langs de Stevenshof op te hogen. Dit teneinde een gedeeltelijke integratie van de wijk met Noord-Hofland tot stand te brengen. Wanneer be sloten wordt tot aanleg van rijksweg 11, ten zuiden van de woonwijk, zal ook hier een ont sluiting naar de Stevenhof die nen te worden gerealiseerd. Gepleit zal worden voor een verlaagde ligging van de weg, die volgens het programma van eisen als een stadsautoweg, dat wil zeggen met gelijkvloer se kruisingen zal moeten wor den uigevoerd. Voor wat betreft de wegen- structuur binnen de wijk geeft iven Er zal naar worden gestreefd reeds in een vroegtijdig sta dium winkels in het gebied te vestigen. Later zal er een wijk winkelcentrum in de buurt van de halte De Vink worden ge realiseerd, met twee horecabe drijven en enkele bedrijven met een baliofunctie. Voor het beperkte buurtwinkelcentrum zal eveneens een plaats in het wedstelijk deel van de Stevens hof worden aangewezen. Een oppervlakte van circa vijf hectare zal dienen te worden gereserveerd voor uit de bin nenstad te verplaatsen bedrij ven. Bij voorkeur zullen dit kleine arbeidsintensieve be drijfjes zijn, die zullen worden gesitueerd langs rijksweg 44 en de spoorlijn Leiden-Den Haag. „Tevens verdient het aanbe- vling enige grond te reserveren voor kantoorgebouwen nabij station De Vink", aldus het programma van eisen. Recreatie Bij het totstandbrengen van de recreatieve voorzieningen zal an onze raadsverslaggever) SIDEN De gemeente Lei- ikk. n mag de voormalige Julia- ischool aan de Endegeester- raatweg in Oegstgeest aanko- in ten behoeve van de oplei- ng van verpleegkundigen op it gemeentelijk psychiatrisch ekenhuis Endegeest. De ge- eenteraad heeft gisteren inge- emd met een krediet van •3.000 gulden voor de aan- Dop van dit gebouw. Het colle- had de raad aanvankelijk >g een even groot bedrag ex- 3 gevraagd voor de verbou- ing en inrichting van het i ihoolgebouw om dit voor de >leiding van Endegeest ge- ri hikt te maken, maar de ikse meerderheid van de ge- eenteraad wees dit, opvallend .u isteund door de WD, na veel rl Ben en weer gepraat van de hfend. e reden waarom de heren o wei leei Van Oosten (PPR) en Hoppe- ner (PvdA) het college (in casu wethouder Oosterman) niet meteen het volle pond willen geven voor de aankoop, ver bouwing en inrichting van het schoolgebouw was gestoeld op de wens over enige tijd nog een keer over de opleiding bij En degeest te kunnen spreken in de gemeenteraad. Er zijn na melijk besprekingen aan de gang tussen Endegeest, Sancta Maria, de St. Bavo en de Ursu- lakliniek om samen met het verpleegtehuis St. Barnardus uit Sassenheim te komen tot één gezamenlijke B-opleiding voor verpleegkundigen. Met name de PvdA en de PPR wil den nog een duidelijke vinger in de pap houden op het punt van de fusie van de opleidin gen. De toezegging van de wet houder dat de gemeenteraad tijdig op de hoogte gehouden zou worden van de ontwikke lingen was voor hen niet ge noeg. Höppener beschuldigde Oosterman zelfs van het niet nakomen van toezeggingen en vroeg aanvankelijk in een mo tie het hele voorstel voor de aankoop van de school maar terug te nemen tot er klaarheid is over het samengaan van de opleidingen. Wethouder Ooster man ging dat te ver: hij wees er op dat Endegeest thans al van de Julianaschool gebruik maakt voor de opleiding. Lan ger uitstel van de aankoop van de school zou wel eens tot ge volg kunnen hebben dat de ge meente Oegstgeest, de huidige eigenaar, naar een andere be stemming zou gaan omzien. De wethouder voelde, zij het met enige tegenzin, wat meer voor de suggestie van Van Oosten (PPR) om dan alleen de inrich tingskosten van 103.000 gulden nog niet goed te keuren en dit aan te grijpen voor een nadere discussie in de raad over de fusie in de opleidingen. Hap snap Nadat de woordvoerders van CDA en WD beide voorstellen hadden afgewezen en de nood zaak van een goed uitgeruste opleidingsvoorziening voor En degeest nog eens hadden on derstreept volgde een schor sing waarin wethouder Ooster man probeerde het met zijn linkse vrienden eens te worden. Opnieuw moest de wethouder daarin door de knieën gaan. Na de schorsing sloot hij zich aan bij de suggestie van Van Oosten en Höppener voorals nog alleen een krediet voor de aankoop te verlenen en de gel den die met de verbouwing en inrichting gemoeid zijn nog niet ter beschikking te stellen. CDA en SGP/GPV toonden zich bijzonder boos en teleur gesteld over deze manoeuvre. Van der Mey (SGP/PGV): Dit is weer eens een voorbeeld van de hap snap politiek van links. Een zinnig en noodzakelijk voorstel van het college moet worden teruggedraaid omdat links z'n eigen wethouder niet vertrouwt. Met dat politiek ge klungel doen wij niet mee. Wat een muizengeknabbel," aldus Van der Mey. Wethouder Oosterman, zich pijnlijk bewust van het feit dat er niet meer binnen te halen viel, verdedigde het hem opge drongen voorstel: „We hebben dan in elk geval een gebouw. Al kunnen we nog niet met de verbouwing beginnen, het kan toch door Endegeest gebruikt worden." Ten overvloede dien de Höppener (PvdA) toch ook nog maar een motie in met zijn wensen ten aanzien van de op leiding en de fusiebesprekin gen die hierover bezig zijn. Wethouder Oosterman nam de ze motie over. CDA en SG P/GPV stemden tegen, ook te gen het linkse voorstel voor de beperkte kredietverlening. De WD, eerst pleiter vóór het col legevoorstel, dat ook geld vroeg voor inrichting en ver bouwing, stemde opvallend met de linkse partijen voor dit „compromis". New wave De mirakelsoos in het Breebuys aan de Breestraat houdt vrijdag 21 april een disko-avond. New wave is de belang rijkste muzieksoort die die avond gedraaid wordt. Er wordt ook wel wat anders gedraaid, volgens het Breehuys muziek met min of meer progressief karakter. De „new wave disko" begint om half negen en de toegang kost 1,50. Coronary Care Het Coronary Care Verplegmg-diploma is dit jaar uitgereikt aan acht personen. Deze zijn onlangs in het Academisch Ziekenhuis geslaagd voor het daarbij horende examen. De geslaagden zijn: mevr. W. Boot, mevr. A. F. A. van Dis, mevr. W. M C. van den Ende, dhr. P. J. M Tononi, mevr. M. G. M. Termote, mevr. F. G. M. Visser. Promotie De heer B. Baud is gepromoveerd tot doctor in de natuur- en wiskundewetenschappen. De verdediging van zijn proef schrift „D-H stars in the galaxy" verliep succesvol, waar door de promotie een feit werd. De promotor was de heer dr. H. J. Habing. Milieuwoningen De eerste zogenaamde milieuwoning van Leiden zal maan dagmiddag 18 mei om twee uur feestelijk worden geopend door ir. N. Buysert, een lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Een milieuwoning is de nieuwste ont wikkeling op woongebied. Door een enorm glazen paneel vangt het buis de warmte-energie van de zon op en gebruikt die voor de energievoorziening in het huis. Het is wel geen fraaie aanblik, maar effectief is het zeker. De woningen liggen in de Merenwijk in een wijk met de toepasselijke naam Zonnewende. Promotie De heer H. Beuker uit Leiderdorp hoopt morgen te promo veren tot doctor in de geneeskunde met zijn proefschrift Jadingsoppervlak en structuur van serum lipoproteïnen". Om kwart over drie zal de heer Beuker naar professor H. L. Booij stappen om bij hem zijn proefschrift te verdedigen. De heer Booij is hoogleraar in de fysische biochemie. Dit vindt plaats in de Leidse universiteit. Zwakzinnigenzorg De Stichting Gemivax, die zich inzet voor de zwakzinni genzorg in Zuid-Holland, heeft haar 10-jarig jubileum gevierd. Ter gelegenheid hiervan geeft de stichting donder dag 27 april een voorstelling van een zelfgemaakte film over de zwakzinnigenzorg. De filmvoorstelling begint om acht uur 's avonds en wordt gehouden in kinderdagver- blief „Bloemendaal" aan de Magalhaeslaan 7 te Gouda. De film beet „impressies" en is gexaakt door Bart van LEIDEN - Met drie korte mo deshows maandagmiddag en -avond „In den Vergulden Turk" gaf handwerkboetiek „De Bij", Dief steeg, een crea tieve demonstratie van kle ding van folkloristische stof fen van eigen atelier. De ope-. ning werd gedaan door Wiets- ke (met een pakje van blauw pompendoek), die vijf jaar ge leden met dit nu zo succesvol le winkeltje is begonnen. Ver der werd, onder zeer deskun dige en vrolijke begeleiding van Albert Labordus, de show, die in het teken van „het kostuum" stond, letter lijk uit de doeken gedaan: de geschiedenis van de kledine kent drie perjoaes, te weten: de dierenhuid, de gevlochten kleding en het geweven kleed, waaronder weer de wikkel en de genaaide dracht waarvan we een voorbeeld zagen van blauwe gestreepte katoenen „bakkerstof: een ruim val lende rok met bijpassende jas en een omslag van Staphor ster rouwdoek. Een „klapstuk" vormden be slist een rood-zwarte Zeeuwse cape, waarvan de voering en de bijbehorende rok van de zelfde Hindeloper stof ge maakt waren, en een wijde katoenen harembroek met een kruis dat bijna de grond raakte en die waarschijnlijk altijd - samen met een com plementerend hoofddoekje - past voor een goed feest Met een kant en klaar patroon en bijgevoegd borduurgaren, kan met bijvoorbeeld voor 35 gulden een lange geborduur de blouse in elkaar zetten en voor 85 gulden een lange ge borduurde rok. Maar buiten deze modelletjes, gemaakt van al die mooie stoffen uit vroeger tijden (waaronder ook Oostenrijkse motieven zich schaarden), mogen we ze ker niet de gebreide wollen en katoenen pakjes en vestjes vergeten. Geen bruidje op het eind. maar Albert Labordus. bij zonder origineel in Hindelo per nachthemd met lange slaapmuts, kussen en kaarsje, om verder zelf inspiratie op te doen voor nacht- en bedde- goed! ANNET PIETERS

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3