Charles Corver een „plaatsing" in Argentinië? VEEL 'ENGELSEN' IN SCHOTSE SELECTIE Zware straf roor Bastia jteegman aar |W Buitenland Geels en Anderlecht akkoord over driejarig contract Mauk Weber 64 overleden VUC begint met thuiswedstrijd Nederlaag Peru Niet zeker El Manco JVonderschoen Argentina'78 LEIDSE COURANT DINSDAG 18 APRIL 1978 pagina 11 zal [strijd :uw e estige ntig recoil r dri nelde breel - aan. itreffi ASTRICHT Leo Steeg- n uit Zandvoort volgt Geor- Knobel op als trainer van ge( rV. Knobel kondigde een gtepu ejj geleden aan de eerste-de- e aan ^et einde van seizoen te verlaten. Naast c egman was Han Grijzen- 9° kandidaat z4egman tekende na de onder- kdelingen een éénjarig con- Tt, waaraan een optie voor twee seizoenen verbonden Steegman trainde dit sei- n de zaterdag eersteklasser 1 uitjvermeeuwen. In het betaal - voetbal werkte hij voor ouweiterta en Volendam. Zweden moet het voor een deel van spelers hebben die in het buitenland furore maken. Tot hen behoort ook ene Jan Mattsson, een middenvelder die in de Duitse tweede divisieploeg Bayer Urdingen speelt. Hij werd aan de Zweedse selectie toegevoegd. iud Geels bereikte met Anderlecht overeenstemming over een driejarig contract. JJSSEL Ruud Geels en Anderlecht zijn teren in Brussel tot overeenstemming geko- n over een contract dat de Nederlandse :orer voor drie jaar aan de Brusselse club binden. bijna 30-jarige spits, opnmieuw topscorer in Nederlandse competitie, heeft voorzitter Van lag van Ajax op de hoogte gesteld van het a toord dat hij in België heeft bereikt. De a nsfer van Geels naar België, hij speelde der al voor club Brugge, is nu nog slechts -ar ankelijk van een overeenkomst tussen An- vflecht en Ajax. ree ant. i, uil eden elpurt- steen) lekvei schei issa n m< 1.43, .14.07, Barro „Mij is meegedeeld", vertelde Van Praag, „dat Anderlecht binnenkort contact met mij zal opne men, dat wacht ik dus maar af. Geels weet- en Anderlecht zonder twijfel ook- dat wij hem niets in de weg zullen leggen bij zijn vertrek en dat wij een redelijke transfersom zullen vragen." Als plaatsvervanger voor Geels denkt Ajax aan Sparta-spits Ray Clarke, die ongeveer evenveel zoal moe te kosten als Ajax denkt te ontvangen via de afkoopsom van Geels. Van Praag: „Ik heb een vluchtig contact gehad met Cor van Rijn van Sparta, wij hebben belangstelling, maar alles is nog in een erg pril stadium." 5TIA Bastia is door de Europese voetbalunie (UEFA) een te opgelegd van ruim 27.000 gulden. De Franse ploeg kreeg traf omdat tijdens de tweede wedstrijd tegen Grasshoppers, Corsica, voetzoekers op het veld werden gegooid, het publiek terrein betrad en geweerschoten (in de lucht) werden gelost, straf is zo zwaar uitgevallen omdat Bastia al 4000 frank (ruim gulden) boetes had gekregen voor misdragingen van zijn 2 porters in de wedstrijd, die in Zurich tussen Grasshoppers Jastia werd gespeeld. tia PSV, de eerste finale wedstrijd van het toernooi om JEFA-beker, wordt op 26 april gespeeld in het stadion Puriani lastia op het eiland Corsica. Dit is gisteren beslist na overleg en het club- en gemeentebestuur. stadion Furiani, waar Bastia altijd de thuiswedstrijden ;lt, kan slechts 15.000 toeschouwers bevatten. Daarom wilde clubbestuur uitwijken naar Marseille, het stadion van Olym- ie met 55.000 toeschouwers. Deze mogelijkheid stuitte op rme protesten in de supportersrangen. Daaraan werd na ele dagen gehoor gegeven. De tweede wedstrijd tussen beide gen is op dinsdag 9 mei in Eindhoven. DeN HAAG, Oud-voetbalinter national Mauk Weber is vrij dag, na een langdurig ziekbed, in Den Haag overleden. Hij werd 64 jaar. Mauk Weber debuteerde op 14 juni 1931 in de wedstrijd Dene marken Nederland (0-2). Hij speelde 27 keer voor het Neder landse Elftal. Het begin van Weber in de nationale ploeg was nogal opmerkelijk. Hij was maar net zeventien jaar toen hij voor de eerste keer werd geselecteerd en hij had nog niet eens een vaste plaats ver overd en het eerste elftal van ADO. Later heeft Weber nog voor AGOW gespeeld. Het stoffelijk overschot van Mauk Weber zal vandaag in Den Haag worden gecremeerd. Leo Steegman GLASGOW Van de veertig voor de Middenvelders: Don Masson (Derby Coun- den ook tot de formatie bij het wereld- emdronde van het wereldkampioenschap tyj Bruce Rioch (Derby county), Archie kampioenschap in West-Duitsland in 1974. voetbal geselecteerde Schotse spelers ko- Ge'mmill (Nottingham Forest), Asa Hart- Onder hen bevindt zich de 35-jarige Libero men er 24 uit Engeland. Dat wil zeggen, ford (Manchester City), Graeme Souness van Inter Milan, Giacinto Fachetti. Hij is dat ze als Schot in een Engelse club (Liverpool), John Wark (Ipswich Town), echter niet de oudste speler van het gezel- spelen. J. Roy Aitken (Celtic), Neill Mcnab (Totten- schap. Die eer komt toe aan de bijna De veertig geselecteerde Schotten, die m ham Hotspur), Lou Macari (Manchester 40-jange doelverdediger Enrico Albertois groep 4 met Nederland, Iran en Peru zijn United), Tony Fitzpatrick (St Mirren), Gra- van AC Milaa ingedeeld, zijn: ham payne (Dundee United) en Dave Ma- Bondscoach Georg Ericsson heeft even- Doelverdedigers: Alan Roug (Partick rey (Dundee United). eens veertig namen bekendgemaakt van Thistle), Jim Blyth (Coventry City), Robert Aanvallers: Joe Jordan (Manchester Uni- spelers, die voorlopig geselecteerd zijn Clarke (FC Everton), David Stewart (Leeds ted), Kenny Dalglish (Liverpool). Derek voor het Zweedse elftal. Van die veertig United) en James Stewart (Kilmarnock). Johnstone (Glasgow Rangers), Andy Gray spelen er zes voor buitenlandse clubs: Heli- Verdedigers: John Brownlie (Hibernian), (Aston Villa), Ian Wallace (Conventry City), stróm en Wendt voor Kaiserslautern, Borg John Mcdonald (Celtic), Sandy Jardine joe Harper' (Aberdeen), Willie Johnston voor Eintracht Braunschweig, Linderoth (Glasgow Rangers), Tom Forsyth (Glasgow (West Bromwich Albion), Arthur Graham voor Olympique Marseille, Torstensson Rangers), Stewart Kennedy (Aberdeen), (Leeds United) John Robertson (Notting- voor Zilrich en Mattsson voor Bayer Ur- Willie Miller (Aberdeen), Willie Donachie uam Forest) en Frank McGarvev (St Mir- dingen. Ook de ex-PSVers Ralf Edström (Manchester City), Frank Gray (Leeds Uni- en rrdn* x en Björn Nordqvist, die momenteel aan ted), Martin Buchan (Manchester United), Het complete eerste team van lands kam- een leverinfectie lijdt, maar van wie coach Gordon Mcqueen (Manchester United), „jod Juventus behoort tot de Italiaanse Ericsson verwacht dat hij voor Argentinië John Blackley (Newcastle United), Kenny selectie van veertig spelers voor Argenti- geheel fit zal zijn, zijn verlopig geselec- Burns (Nottingham Forest) en Paul Hegar- ^e. Negen van de veertig spelers behoor- teerd. ty (Dundee United). DEN HAAG VUC begint de competitie om het algemeen kampioenschap van de zondagamateurs op 30 april met een thuiswedstrijd tegen Hoogeveen. Evenals alle andere wedstrij den, is de aanvang van de ontmoeting op sportpark Het Loo om half drie. VUC eindigt de serie van zes wedstrijden tegen Geldrop, even eens met een thuiswedstrijd. Het programma van de kampioens competitie ziet er als volgt uit: 30 april: VUC-Hoogeveen; 4 mei: Hoogeveen-Geldrop; 7 mei: Geldrop-VUC; 15 mei (Tweede Pinksterdag): Hoogeveen VUC; 21 mei: Geldrop-Hoogeveen; 28 mei: VUC-Geldrop. CARACAS Peru, tijdens de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal tegenstander van Nederland, heeft in Caracas met 2-0 verloren van de Venezolaanse kam- pioensploeg Portuguesa. De Peruaan Nunez, die uitkomt in de Venezolaanse competitie, zorgde in de beginfase voor de twee treffers. Nog niet zo lang geleden kende Ne derland de trofee voor „de beste scheidsrechter". Charles Corver werd dit kleinood toegekend maar hij acht het kiezen van „de beste" een subjectieve aangelegenheid. Dat hij nog de beste is, blijkt uit zijn uitverkiezing in het korps van tweeëndertig scheidsrechters uit de gehele wereld die de wedstrijden in het wereldtoernooi in Argentinië zul len leiden. Corver (42) vindt dat ge weldig, „een genoegdoening die niet met geld is te betalen". Dat gebeurt dan ook niet. Behalve gratis hotel alleen slapen en ontbijt krijgen de scheidsrechters honderd vijfentwin tig Zwitserse francs per dag waar van ze moeten eten en andere kosten betalen. Op de 25ste mei worden de tweeëndertig verwacht in Buenos Ai res. Wat is daar het programma? Corver: „Op 25 mei is er een kennis makingsbijeenkomst in hotel Carl ton. De volgende dag is er een in structieprogramma. Dan worden films vertoond waarin het hele scala van overtredingen is verwerkt en allerlei zaken, die men absoluut be straft wil zien. Er wordt getracht uniformiteit in de arbitrage te bren gen want in Zuid-Amerika bijvoor beeld worden andere maatstaven aangelegd dan in Europa. De 27ste mei is er medische controle en moe ten we fitheidstesten afleggen. Op 28 en 29 mei volgen instructies over de_ plaatsen waar wordt gespeeld, de' stadions en instructies voor scheids rechter, grensrechter en waarnemer. Op 30 mei worden de scheidsrech ters, grensrechters en waarnemers voor de eerste wedstrijden aange steld". Er wordt in dit lopende Europa Cup- seizoen over het algemeen streng geleid. Is dat een gevolg van instruc ties mede in verband met het we reldtoernooi? Corver: „Het zijn instructies van de UEFA, die elk jaar worden gegeven. Maar inderdaad is erop gewezen bij de eerste vorm van ruw spel meteen op te treden, al is dat in de eerste minuut Denk niet dat we dat prettig vinden, want in principe heeft elke scheidsrechter een aversie tegen de gele kaart". De FIFA heeft bepaald dat jullie in eigen land moeten grensrechteren. Is dat niet ietwat vreemd want een scheidsrechter weet toch wel hoe hij als grensrechter moet fungeren? Corver: „Natuurlijk is de scheids rechter een van de betere waarne mers in het spel, maar men wil zien hoe de omschakeling verloopt. Leo van der Kroft van onze scheidsrech- terscommissie heeft bepaald dat ik de laatste twee wedstrijden van deze competitie langs de lijn loop. Als grensrechter moet je niet mee- scheidsrechteren. Je hebt de bewa king van de buitenspelregel, of de bal in of uit het spel is en wat zeer belangrijk is, vooral voor de w.k.: alles signaleren wat achter de rug van de scheidsrechter gebeurt. In de w.k. zijn de grensrechters gelijk waardig aan de scheidsrechter. Het zijn immers allemaal toppers. Van die twee wedstrijden grensrechteren wordt een rapport uitgebracht en dat gaat, met een fitheidstest van bondsarts Kessel naar Argentinië". Uit de lijst van aangewezen scheids rechters voor Argentinië blijkt een verjonging van het korps. Er ont breken nogal wat bekende namen. Corver: „Dit keer levert elk land maar één scheidsrechter, behalve het gastland dat er vier heeft maar van hen zijn er drie die alleen als grensrechter zullen optreden. Men heeft de concessie gedaan om van elk land alleen de hoogst genoteerde te nemen, die naar „hun eigen soort voetbal" worden beoordeeld. Het is niet doenlijk om bijvoorbeeld een Zuidamerikaanse tegen een Europe se scheidsrechter af te wegen. Er is Tijdens het wereldtoernooi 1974 in Duitsland droegen de Duitse spelers speciale voetbalschoenen. Ze werden er wereldkampioen mee. Voor Ar gentinië heeft „die bekende firma" weer een speciale schoen ontworpen en met enig ceremonieel werden de wonderschoenen onlangs uitgereikt Duitsland droeg ze al tegen Brazilië maar het wondertje bleef toen wel uit Na de wedstrijd tegen Engeland morgen speelt Brazilië als slot van de Europese, trainer Claudio toernee nog tegen Atletico Madrid op 21 april. Hoewel't Coutinho met eenen twintig spelers de trip maakte, staat het nog lang niet vast dat zij ook de geselecteerden voor Argentinië zijn. Hij heeft die tournee vooral gemaakt om uit te vinden of zijn „nieuwe" spelers voldoen.Coutinho heeft slechts vier spelers gehand haafd die er ook in 1974 bij waren: Rivelino, Ze Maria, Dirceu en doel man Leao. In 1930 werd Uruguay de eerste wereldkampioen. Groot feest in het fonkelnieuwe Centenariostadion. Be roemde spelers als Andrade, Balles- teros, Mascheroni, Iriarte en Ansel- mo maakten deel uit van de ploeg. De opvallendste speler echter was Hector Castro die de beslissende wedstrijd tegen Argentirii emeespeel- de als vervanger van middenvoor zo heette dat toen Anselmo. Ca stro werd „El Manco" genoemd om dat hij zijn rechterhand miste. Op zijn werk had hij een ongeluk gehad waardoor hij die hand moest missen. Hij was er een niet minder fameuze middenvoor door. Charles Corver: ,,lk heb nog nooit gefaald in een internationale wedstrijd". trouwens niks subjectiever dan een beste aanwijzen. Overigens is er in Argentinië geen overdadig groot aantal: 32, en er komen er steeds vier tegelijk in actie: scheidsrechter, twee grensrechters en een waarne mer. Er is inderdaad een zekere verjonging toegepast. Men is afge stapt van het systeem van de zoge naamde „afscheidswedstrijd". Van daar dat bekende namen ontbreken. Vroeger werden er nogal eens geko zen als afsluiting van hun carrière. Ze kregen dan bijvoorbeeld ook een Europese Cupfinale. Ditmaal niet Men neemt nu de man in vorm, de man die het vertrouwen heeft". Jij leidt de finale voor de Europa Cup I, je leidt Engeland-Brazilië, maar in Argentinië ben je afhanke lijk van hetgeen het Nederlands elf tal doet. Als Oranje de tweede ron de bereikt, ben je dan „uitgescha keld"? Corver: „Nee. De consequentie is dan dat ik in de andere finalepoule alleen als grensrechter optreedt als de FIFA me wil „bewaren" voor een van de twee eindwedstrijden: om de derde plaats of de finale, de FIFA heeft zijn plan al getrokken. Dat doet de UEFA trouwens ook. Het stond daar al vast dat ik de finale voor Europa Cup I zou krijgen want ik kreeg geen kwart- of halve finale. Als ik Engeland-Brazilië en die Eu ropa Cupfinale tot een goed einde breng, sta ik „geplaatst" voor Argen tinië. Ik ben er niet zo bang voor want ik heb nog nooit in een interna tionale wedstrijd gefaald. Ik heb nog nooit een onvoldoende gehad. Ik doe het scheidsrechteren met enorm veel plezier. Ik ben er gek mee dat ik naar Argentinië ga, ook al krijg ik geen loonderving. Trouwens, als ik geen goede werkgever had zou het me veel te veel kosten. Ik ben een sportman. Ik wil in mijn sport, mijn hobby, het hoogste bereiken". Waar leid je, tijdens je omzwervin gen over de wereld, de moeilijkste wedstrijden? Corver: „In Nederland. Nergens is het zo moeilijk en ik fluit toch in de hele wereld. Je hebt hier een enorm kritische begeleiding van coa ches en de publiciteitsmedia. Je moet op die psychologische druk zijn afgestemd. Daarbij komt het soort voetbal dat in ons land wordt gespeeld: het resultaatvoetbal. Daar enboven nog eens het gebrek aan discipline van de spelers ten opzich te van de scheidsrechter. Neem bij voorbeeld dat handje opsteken bij een uitbal of een hoekschop. Bij iedereen gaat de hand de lucht in. Voorts de hardheid in het spel in Nederland, die beteugeld moet wor den. Ik mag zeggen dat ik ^r niet ■zo veel moeite mee heb, maar ande ren wel. Je moet hier altijd goed zijn. Bij een wedstrijd tussen twee gedegradeerde ploegen en twaalf honderd mensen op de tribune mag je je niet permitteren het minder goed te doen. Juist dan verwacht men een goede prestatie en dat is wel eens moeilijk. Want niet de scheidsrechter maakt de wedstrijd maar de spelers. Een saaie, nare resultaatwedstrijd boeit ook de scheidsrechter niet, maar daaraan mag hij niet toegeven".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11