Alleen winst voor Böhm Veel huisartsen blij met nieuwe bloeddrukmeters Parker test Vanderlender Sterke marathon Rodger{„ i Hartstichting I vervangt 5000 vbloeddrukmeters Voor bouquet van lentebruid „Nieuwe groenten": meer keus Bokser overleden Nieuwe wielercoaches te in SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 18 APRIL 1978 /na ontdekking van fouten Uit onze krant van 31 maart. Met het gratis verstrekken van grotere bloeddrukmeters (14- 38) aan de Nederlandse huisartsen waarmee een bedrag was gemoeid van 200.000 gulden heeft de Hartstichting ter gelegen heid van haar vooriaarscampagne oud zeer uit de weg ge ruimd. Het antwoord om optimaal van de verbeterde manchet gebruikt te maken is nu aan de medici. Sinds tientallen jaren zijn er artikelen geschreven over het verband van de breedte van de bloeddrukmanchet en het meten van de bloeddruk. Deze afmetingen zijn hel criterium voor accuratesse. Door het oppompen van de ballon in de canvas manchet moet de druk worden overgebracht op de slagaderen, waardoor deze tijdens de meting worden dichtgeknepen. DR. DEKKER VAN NED. HARTSTICHTING: De druk van de ballon die daarvoor nodig is, wordt ge meten in de kwik-manome ter via een slangetje. Het Kwik geeft dan de druk aan, waarbij de systole, dat is de druk die ontstaat tijdens de samentrekking van de hart kamers hoger is dan die tij dens de verslapping van de kamers (diastole) of onder druk. De diastolische druk is het belangrijkste. ..Beter me ten betekent beter behande len". zegt dr. Dekker, direc teur van de Ned. Hartstich ting ..De standaardmanchet ten van 12-23 deugden in feite niet Ze gaven de druk in de aderen niet nauwkeurig aan, vooral niet bij corpulente mensen, die nu juist vaak verhoogde bloedaruk heb ben. De druk van de manchet moet zich kunnen voortzet ten naar de slagader en als die niet goed wordt overge bracht, krijgt de arts geen juist beeld. Bij dikkere ar men snoert de manchet in de vetlaag en bereikt de slagader niet of onvoldoende. Dat kan soms 20 mm kwik schelen." Het kan dus zijn dat iemand naar huis gaat met een onder druk van 130, terwijl die in werkelijkheid maar 95 is (normaal is 70-80). Deze men sen krijgen dan ten onrechte medicijnen, misschien maar in kleine percentages, maar het kan toch in de duizenden gevallen lopen. Logischer wijs zou men dus moeten stellen dat zeker gezette mensen onder behandeling van de huisarts ongevraagd allen opnieuw gemeten zou den moeten worden (een con clusie overigens geheel voor eigen rekening). De vraag echter dringt zich op, hoe het in vredesnaam mogelijk is dat artsen jaren hebben ge werkt met manometers, die niet de juiste waarde aanga ven van de gemeten bloed druk? Dr Dekker heeft de fi losofische glimlach van ie mand die weet op welke toe ren de wereld draaiende wordt gehouden. „Heel ge woon", zegt hij. „Zoals het met zoveel dingen gaat. Man chetten van 14-38 cm zijn niet te koop omdat er geen vraag naar is en omdat er geen vraag naar is, worden ze niet gemaakt. Dan heb jedecirkel rond. Niemand is daar ver antwoordelijk voor! Er is een heleboel ellende in de we reld, omdat bepaalde mensen dingen niet meer tot hun ver antwoordelijkheid rekenen. Dat is mijn pakkie-an-niet, denken ze. Achter het zachtmoedige uiterlijk van dr. Dekker schuilt een taaie wilskracht. Hij gelooft in „frappér frap- pér toujours". Of het nou geen kwaad kon dat zoveel mensen zonder noodzaak medicijnen ofrteveel medica menten voorgeschreven kre gen? Schouderophalend: „Het is natuurlijk niet goed als mediciin onnodig werk zaam is. Vroeger slikten de mensen voor hoge bloeddruk vaak rauwwolfia produkten. Daar kreeg je nogal eens de pressies van. Maar ook weer De nieuwe bloeddrukmanchet heeft ten doel de bloeddrukme ting door huisartsen te standaardiseren. Daarmee wordt de ge zondheidscontrole van de bevolking op een hoger niveau ge bracht. Voor deze gezondheidszorg is ait samenspel van huis arts en Ned. Hartstichting van groot belang. niet iedereen. Tegenwoordig hebben we betere medicij nen. de Betablokkers en in ernstige gevallen plasplil- len". Ooit vergiftigingsver schijnselen geconstateerd als bijwerking? Weer de door brekende „know-how" glim lach. „Je kunt van zoveeldin- gen vergiftigingsverschijnse len krijgen. Van water bij voorbeeld. Stokers die vroeger in de Rode Zee zo verschrikkelijk zweetten, dronken zo'n 15 liter water achter elkaar. Emmers vol. Daardoor kregen ze water- vergiftiging! Er kwam onvol doende opgelost zout naar binnen. Zo ziet u maar weer. Maar het is natuurlijk beter geen pillen te slikken als je ze niet nodig hebt. De huisartsen zijn over het algemeen blij met hun nieuwe manchetten. Er kwa men al heel wat telefoontjes binnen, vertelt dr. Dekker. „Nu komen de manchetten nog uit Amerika, straks wor den ze misschien hier ver vaardigd. U begrijpt natuur lijk wel dat het onze bedoe ling is er vraag naar te creë ren. Nederland heeft nu 6500 huisartsen. Intern hebben we zo'n beetje een wedden schap aangegaan. Ik denk dat we aan die 5000 manchetten die we aan het distribueren zijn te weinig hebben en mijn collega Kierkels van de pu blic relations denkt dat we overhouden. „Specialisten? Nou, die moeten er zelf maar een aanschaffen". De Nederlandse Hartstich ting voert haar voorjaars campagne op waardige ma nier. Hoe zeer de geleerden ook van mening mogen ver schillen over de wenselijk heid of noodzakelijkheid van hoge bloeddruk massaal te bestrijden, één ding kan toch vastgesteld worden. Los van de beslissing of hypertensie met kracht moet worden te gengegaan, de wenselijkheid van een nauwkeurig in kaart brengen van de hoge bloed druk kan geen zinnig mens, medicus of leek aanvechten. Koolrabi smaakt naar... koolrabi. Op alle mogelijke manieren wordt de huisvrouw-die-het- zien-en-horen-wil de laatste tijd eraan herinnerd, dat ze toch zoveel „nieuwe groenten" in haar groentewinkel kan kopen. Op de Westlandse tentoonstel ling Westland 19nu vorige maand was het één en al „nieuw produkt", dat de klok sloeg en wie vorige week de open dagen, overal op tuin bouwbedrijven in het hele land bezocht, kon er ook al niet om- Chinese kool, courgette, kool rabi. rammenas, ijsbergsla en venkel. Allemaal groenten, die 't 'm moeten gaan doen en als we de deskundigen mo gen geloven - die het in de toe komst wellicht nog veel meer zullen gaan doen, al zijn het wel de consumenten, die het in dit opzicht voor het zeggen hebben. De tuinders doen eigenlijk niets anders dan trachten aan de zich wijzigende vraag te voldoen. Al een jaar óf acht geleden bleek, dat het afliep met de grote groeiperiode van de drie hoofd- produkten in de kasgroente- sector. Op de tuinbouwbedrij ven trof men tot dan toe alleen tomaten, komkommers of sla aan. Was er in de jaren na de oorlog nog een veel groter assortiment van produkten op uiteraard veel minder goed technisch uitgeruste bedrijven, mét de verbetering van de teel- technieken specialiseerden de tuinders zich steeds meer op één produkt. Duidelijk komt men daar nu weer van terug. De nieuwe produkten verover den zich een steeds grotere plaats op de tuinbouwbedrij ven, in de handelskanalen en bij de consument. Ook werd er gewerkt aan variaties op be staande produkten, die al langer te koop waren. Behalve de ronde tomaat kan men nu ook de bonkige, vleestomaat aantreffen. Meestal alleen nog maar bij een goed gespeciali seerde, ruim van allerlei groen ten en fruit voorziene detaillist. De huisvrouw klaagt er wel eens over, dat zij de „nieuwe" of „vernieuwde" groenten (zoals de radijs zonder loof, verpakt in een plastic puntzak) niet overal kan kopen. Duidelijk is gebleken, dat men in de randstad wat dat betreft rijker gezegend is met groente boeren, die ze in hun winkel hebben dan wat verderop in het land. Toename Men verwacht echter, dat in de toekomst, als blijkt dat de nieuwe produkten nog meer bij Voor bouquet van lentebruid De vroege lente-bruid heeft vaak sneeuwklokjes in haar bouquet. Van deze bescheiden, lieve klokjes valt weinig te ver tellen, maar we willen ze toch niet overslaan omdat ze zo lief en puur aankondigen dat het (toch nog) voorjaar zal gaan worden. Buiten bloeien ze zelfs soms in sneeuw. Voor de bloemen- zaak worden de sneeuwklokjes, die feitelijk als bosbloempjes uit de Rivière komen, in de kassen getrokken. Men voert ze aan, vaak als toefje in Hedra- blad, want de stengeltjes van de klokjes zijn te teer dan dat ze op eigen kracht de reis kunnen doorstaan. Natuurliefhebb kunnen in het bos op z< gaan of ze de kleintjes ergens tussen schuchter lopend blad op een bescl plekje kunnen vinden. Vi kinderen is dit een av tuur! Maar het is voor ied wandelaar leuk als hij ope de lentebloempjes ziet sta wie geluk heeft vindt soms sen beschuttende bomen heel weitje vol kleine wiegei de witte sneeuwklokjes. In winkel zijn ze duur. Z f 5,95 per bosje, dus eigen meer iets om weg te geven om voor jezelf te kopen houden het ook maar een of vier. de consumenten aanslaan, het aantal groentewinkels waar ze te koop zijn steeds verder zal toenemen. Het is immers in het belang van de consument, dat er een grotere keus uit het grpentenpakket kan worden ge maakt? Alleen al het feit dat vele van die produkten een laag calorische waarde hebben, het geen bij ons huidige leefpa troon belangrijk is, zal de huis vrouw aanspreken. Van de andere kant is het natuurlijk ook in het belang van de teler, dat zijn produkten goed wor den verkocht. Tenslotte drie recepten uit gekiend door het Centraal Bureau van Tuinbouwveili- gingen - voor bereiding van evenzoveel „nieuwe groenten". Gekookte Chinese kool 1 kg. Chinese kool; 2 dl. bouil lon of water met een bouillon blokje; zout; klontje boter of margarine; iets aardappelmeel; paprikapoeder. De kool wassen, laten uitlek ken en in smalle repen snijden. Opzetten met bouillon of met water met een bouillonblokje en vlug aan de kok brengen. De groente op een laag vuur verder in ongeveer 15 minuten gaar koken. Het vocht iets bijbinden met wat aangemengde aard appelmeel. Er een klontje boter of margarine doorroeren en met wat paprikapoeder be strooien. Courgettes met kaas 1 kg courgettes, zout boter of margarine, 50 g geraspte kaaas. De courgettes wassen en van de steeltjes ontdoen. Kleine exem plaren niet schillen maar in plakjes snijden en deze in blok jes verdelen. De groente met weinig kokend water en wat zout opzetten en op een zacht vuur in ongeveer vier minuten gaar maar niet stukkoken. Het vocht afgieten maar voor saus of soep bewaren. Een klontje boter of margarine door de groente schudden en er vlak voor het opdieen de geraspte kaas doorscheppen. Stamppot met rauwe ijsbergsla aardappelen, zout, 2 1/1 melk, 300 g in dobbelsteen: gesneden rookspek, schei azijn. Kook de geschilde aardappe op de gewone wijze met wi en zout gaar. Stamp de a; appelen vervolgens fijn maak er met behulp van wai melk een luchtige puree v Bak het rookspek krokant, de inmiddels gewassen, ui: lekte en in reepjes gesneden bergsla op de aardappelpui giet de dobbelsteent uitgebakken spek en spekvet over heen, voeg een scheu azijn toe en roer de massa dooreen. Dien zo warm mi lijk op. tuss terei n O' scor binc ii et_ o a Remise troef bij NK schaken LEEUWARDEN Hans Böhm is de eerste lijstaanvoer der in de strijd om het Neder lands schaakkampioenschap. Böhm en Paul van der Sterren braken gisteren in de eerste zitting af, maar na analyse gaf van der Sterren zich gewon- nen Ook Ree en Van der Vliet kwamen na 59 zetten niet tot .een beslissing. Zij zullen, in een voor Ree moeilijke stelling, nog eens achter het bord gaan. Vijf partijen m de eerste ronde van dit kampioenschap, waarin de titelhouder Viktor Kortsjnoi ontbreekt, eindigden in remise. Kortsjnoi woont op dit moment in Zwitserland en volgens de voorzitter van de internationale schaakfederatie, dr. Max Eu- we, is het te verwachten dat hij voor Zwitserland zal gaan en blijven spelen. Niettemin staan er drie groot meesters op de deelnemerslijst van het kampioenschap dat tot 3 mei zal duren. Timman, kam pioen in 1974, 1975 en 1976, Sosonko en Donner. De loting, onder leiding van internatio naal Arbiter Folkers, bracht al onmiddellijk Genna Sosonko en Jan Timman tegenover el kaar. Het werd geen langduri ge krachtmeting. Na een inte ressante aanloop haalde een grote afruil het gif uit de stand en de deling van het punt werd daarna spoedig een feit. De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde zijn: Rob Hartoch Kick Langeweg 1/2 1/2 Leo Hofland Chris Bal jon 1/2 1/2 Frans Kuijpers Peter Scheeren 1/2 1/2 Fred van der Vliet Hans Ree afgebroken. Hans Böhm Paul van der Sterren 1-0, Jan Hein Donner Ger Ligtennk 1/2 1/2, Genna Sosonko Jan Timman 1/2 Sanders al uitgeschakeld I NICE Nationaal tenniskam- pioen Louk Sanders heeft het in het internationaal toernooi I van Nice niet ver gebracht. I Hij verloor gisteren al in de j eerste ronde 2-6,3-6 van de Fransman Yannick Noach. BIRMINGHAM Aston Villa heeft een inhaalwedstrijd voor de Engelse competitie gewon nen met 2-0 van het al gedegra deerde Newcastle United. ROME Een rechtbank te Rome heeft de her verkiezing van Giulio Onesti tot voorzitter van het Italiaanse Olympische Comité ongeldig verklaard. De motivering was, dat Onesti de post te lang (32 jaar) bekleed de. j MANILLA Aime Tancio, een Filippijnse beroepsbokser, is i in het ziekenhuis van Cagayan de Oro City overleden na een j gevecht over tien ronden. Het Filippijnse persbureau (PNA) meldde, dat Tancio, een vlieg- gewicht, onmiddellijk na het gevecht tegen Ric Ramos zijn bewustzijn verloor. Hij werd in alle haast naar het ziekenhuis vervoerd, maar zijn leven kon niet meer gered worden. Jan Timman (rechts) ontmoette al in de eerste ronde van het nationale titeltoernooi Genna Sosonko. Het werd uiteindelijk een remise. DEN HAAG De KNWU heeft gisteren na afrondende bespre kingen twee nieuwe begeleiders en twee nieuwe coaches be noemd. Gé Peters, oud-wereldkampioen achtervolging, wordt begeleider van de junioren. Peter Nieuwenhuis, die anderhalf jaar geleden nog renner was in de nationale baanploeg, wordt de coach voor deze jeugdcatego- rie. De KNWU benoemde ook nieuw kader voor de dames. Mevrouw Leriie de Keyzer-Brandts volgt Dini Brinkman als begeleidster op, terwijl Cor Bijster de functie van coach aanvaardde. BOSTON De 82e marathon van Boston, die de tweede keer door Bill Rodgers werd gewonnen, was tot de laatste i meters erg spannend. Op de j eindstreep had de Amerikaan een voorsprong van slechts twee seconden op zijn 24-jarige landgenoot Jeff Wells. Ook de Fin Esa Tikkanen eindigde op de derde plaats dicht in de buurt van de winnaar. i Bill Rodgers kwam door de felle tegenstand dicht bij zijn i wedstrijdrecord, dat hij in 1975 vestigde met een tijd van 2 uur, 9 minuten en 55 seconden. Dit- i maal was hij slechts 20 secon- den langzamer. Het verschil van twee seconden tussen nummer één en twee was het kleinste uit de lange geschiedenis van de beroemde marathon. Het verschil van vijf seconden tussen de Colum- biaanse winnaar Alvaro Nejia en de Amerikaan Pat Mc. Ma- chon dateerde uit 1971. Bill Rodgers liep een fantasti sche wedstrijd, maar de presta tie van Wells was mogelijk nog indrukwekkender. Wells had een matige start en daardoor een grote achterstand op de leiders. Vooraan liepen Rod gers, Tikkanen en de Nieuw- zeelander Kevin Ryan. Rodgers zette acht kilometer voor het einde zijn beslissende aanval in. Hij nam een voorsprong, maar had in de slotfase de grootste moeite om Wells, die enorm sterk was komen opzet- tem, achter zich te houden. De eerste helft van de mara thon werd overheerst door Frank Shorter, de olympische kampioen van München. Shor ter viel echter terug en moest de leiding afstaan toen de weg bij „Heartbreak Hills" geacci denteerd werd. Het groepje met de latere winnaar Rodgers nam de leiding over, van Wells was nog geen sprake, maar hij zou slechts toch twee seconden te kort komen om de acht kilo meter voor het einde ontsnapte Rodgers nog te kunnen ver slaan. te oi de marathutraf Corsi tern straf De uitslag Boston is 1. Bill Rodgers (Vst) 2.10.15, 2. Jeff Wells (Vst) 2.10.17, 3. Esa Tikkanen (Fin) 2.11.15 4 Jack Fultz (Vst) 2.11.17. 5. Randy Thomas (Vst) 2.11 6. Kevin Ryan (Nzl) 2.11.43, 7. Don Kardong (Vst) 2.14.07, eerste vrouw: Gayle Barro 2.44.52. 1 gu: - ooru. iasti tia - JEFi üasti; en h (Van onze basketbalmedewer ker) LEIDEN Naast alle voorbe reidingen voor de komende play-offs is de Leidse eredivi- sionist Parker druk bezig met het volgend seizoen. Vorige week en gisteravond testte de Leidse ploeg in een tweetal oefenduels tegen Vak Stars de Nederlandse Amerikaan Jeff Vanderlenden en de juniorspe ler Joost Cornelissens. Beide spelers zullen mogelijk volgend seizoen in het team van Parker uit gaan komen en zeker Jeff Vanderlenden toon de zich een goede versterking. Versterking die de Leidse ploeg zal kunnen gebruiken. Het heeft er alle schijn van dat Theo Kinsbergen zich weer in de basketbalsport gaat begeven en ook in Rotterdam wordt hardop aan topbasketbal ge dacht. Ron Kruidhof en Bill Mallory zullen voor Musette gaan uitkomen en Arke-coach Gerrit Zweserijnen zal waar schijnlijk eveneens naar Rot terdam gaan. De kampioënkan- sen voor Parker worden er in elk geval niet groter op, ook dit seizoen zal Leiden er in de play-offs alles aan gaan doen. Morgen zal Collins in de uitwedstrijc Amstelveen een nieuw sierecord kunnen vestige de Amerikaan twintig scoort is het oude recoi Hank Smith die er dri geleden 1073 verzamelde den tijd. Daarna breel tijdperk NN Donar aan nog een competitietreff» de Groningers, waarna de week de play-offs beg in Daartussen zal op maan n april in Amsterdam ee ketbalgala worden g< seerd met als hoogtepi wedstrijd tussen de be! Iers uit de eredivisie, zgn. South-team zullen kerspelers Plaat, Bartolome uit komen, evenement beginnen zi 29 april de play-offs. Het gement van Parker heef ten om alle thuisweds van de Leidse ploeg in mei hal te verspelen. H( ningse Donar zal uit naar de Martinihal, wat vijfduizend toeschouwi wacht. ai ;eW. lek gi Colli ftegm: ka f ct,

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10