Op z'n Amerikaans ijsbergsla telen in de Ebro-delta Nieuwe tribune voor kopers bij bloemenveiling ENERGIEBESPARING VAN 40 PROCENT IN KASSEN VOLDOENDE HYACINTEN VOOR CORSO? DALENDE OMZET DOOR SCHRALE WEERTYPE LEVENDIG PRIJSVERLOOP BIJ GROENTEN Z'AUD EN TUINBOUW A 8 LEIDSE COURANT MAANDAG 17 APRIL 1978PAGINA 9 SPAANS PRODUKT BOEKT SUCCES OP EUROPESE MARKT Opkweek in plastic kassen. AMPOSTA De Ebro-delta is een van de weinige gebieden in Spanje waar het landschap iets Hollands uitstraalt: vlak en veel wind. Een belangrijk produkt hier is echter rijst. Wat de temperatuur betreft gaat de vergelijking dus duidelijk mank. Andere produkten zijn andijvie en artisjokken. De andijvie wordt geoogst en geëxporteerd in november en december. De artisjok! en gaan niet weg voor export. De Spanjaard geeft namelijk de voorkeur aan de kleine maten. Hij eet ze om zo te zeggen met huid en haar op. Voor de export zijn grote ma- tal immense oogst/verpak ten vereist. Zo wordt de kingsmachines. Spaanse producent vaak voor een dilemma geplaatst. De ei sen voor de binnenlandse markt luiden bij meer groen ten ten opzichte van het bui tenland anders. De gebroe ders Pau en Josep Raventos uit Amposta hebben voor wat betreft hun teelt van ijsberg sla duidelijk voor de export gekozen. Via American Foods (veiling Westland-Noord) wordt de Europese markt met succes bewerkt. Plastic kassen Afhankelijk van de tijd van het jaar wordt direct in de vollegrond uitgezaaid of vindt eerst de opkweek plaats in de kas. Het betreft hier plastic- kassen van 500 m2 elk. Een glazen warenhuis zou veel te duur zijn, mede omdat het maar een gedeelte van het jaar in gebruik is. Het dak bestaat uit twee lagen plastic. De lucht daartussen houdt een bepaalde warmte-isolatie in. De ventilatie wordt gesti- 480 hectare Voor ijsbergsla bestaat in Spanje maar een zeer beperk te markt. In Baskenland kent men een slasoort die er een beetje op lijkt. Hier zou men ijsbergsla eventueel wel aan de man kunnen brengen. Voor Iceberg Agricola, zo heet het bedrijf van de gebroeders, is de binnenlandse markt in ie der geval veel te klein. Op jaarbasis teelt men zo'n 480 ha. Het totale bedrijf is 600 ha groot. De oogsten lopen van begin oktober tot eind decem ber en van maart tot ver in juni. In de maanden januari en februari zijn de teeltrisico's te groot. Koude en vooral 'nd. De teelt, oogst en ver pakking gebeuren naar Ame rikaans model. Het machine park is derhalve, zeker voor een Spaans bedrijf, groot, naast de plant-, zaai- en grondbewerkingsapparatuur telt iceberg Agricola een vier- Tot aan de horizon ijsbergsla. muleerd door middel van een ventilator. Bovendien beschikt de kas over een ruime zij- luchting. Het plastic kan langszij ver naai- beneden worden gedraaid. Dit is mede van belang voor h^t transport. Het plantgoed wordt namelijk in plateaus opgekweekt. Deze kunnen zo uit de kas gescho ven worden en passen precies in de plantmachines. Op korte termijn zal het aantal kassen uitgebreid zijn tot zestien. Om de windgevoelige opstanden te beschermen, is een aarden wal aangebracht met daarop een windscherm. Per hectare staan er 66.000 tot 70.000 planten. Men plant op ruggen van 12,5 cm hoog en 55 cm breed. Twee rijen per rug met een onderlinge af stand van 30 cm. De afstand tussen de ruggen bedraagt 45 cm. Voor het aanslaan en aan- regenen beschikt het bedrijf ovér een regeninstallatie. Pioniers De gebroeders Raventos telen naast ijsbergsla ook rijst, zon nebloemen, soyabonen en rog ge. Het ligt in de bedoeling om jaarlijks per perceel één teelt ijsbergsla én een andere teelt uit te voeren. Alle percelen zijn evenwel niet of nog niet geschikt voor ijsbergsla. Het zout speelt hierbij een belang rijke rol. De pas ontgonnen gronden zijn namelijk te zout. Een kwestie van uitspoelen en dat duurt wel even. De teelt- laag ligt niet veel hoger dan het zeeniveau. Naar Neder lands voorbeeld proberen de gebroeders het waterpeil laag te houden. Dit vereist veel in ventiviteit en arbeid. Een an dere methode die in dit gebied meer wordt toegepast, bestaat uit het ophogen van de grond. Een kwestie van de ene karre- vracht na de andere aansle pen. Deze opgehoogde lapjes grond dienen voor een aantal fruitbomen. Van een goede gezamenlijke aanpak om het waterpeil te regelen in de del ta is geen sprake. Ook op dit punt is Iceberg Agricola een pionier. Tijdens ons bezoek stonden de vier oogst/verpakkingsma chines helaas op stal. De he ren Raventos verstrekten ons de volgende gegevens. Per machine zijn 28 mensen in de weer. Oogsters die de sla van het land snijden. Op de ma chine rijden de verpaksters mee en de man die de dozen opzet. De kroppen worden eerst geschoond, vervolgens in folie verpakt en komen ten slotte in de dozen. Een va- cuümkoeling in combinatie met een koelhuis garandeert kwaliteitsbehoud. Ook het transport naar de klant vindt in gekoelde wagens plaats. CHRIS VOS HONSELERSDIJK Nog naar nauwelijks is de feeste- /ijke ingebruikname van de jongste uitbreiding van de CCWS-gebouwen achter de rug, of er worden nieuwe plannen door het bestuur ont vouwd voor bouw van een nieuwe tribune. .Het kopersbestand aan de vei ling is toegenomen tot ruim duizend, waarvan er 259 over een vaste plaats beschikken, rsi Hiervan hebben er 16 een om zet groter dan één procent van de totale omzet van snij bloemen. Van de snijbloeme- an „.nomzet aan de CCWS is over het afgelopen jaar ongeveer 77 procent geëxporteerd, waarvan 27 procent naar an- I^dere veilingen werd overge- Cbracht, in hoofdzaak uit de Jvroege ochtendveiling. *Het streven is om het kopen op de CCWS zo aantrekkelijk mogelijk te maken hetgeen de prijsvorming ten goede komt. De kosten voor bouw van de nieuwe koperstribune worden geraamd op 5,5 miljoen gul den. Met de bouw zal zo spoe dig mogelijk worden begon- Investeringen Teneinde de stroom van pro- .dukten op doeltreffende wijze 'te kunnen verwerken, zijn de «laatste jaren reeds grote in vesteringen gedaan. Het meest 'spreekt de vergroting van de oppervlakte van 55.000 m2 in, 1973 tot 140.000 m3 in dit jaar, onderstreept door Westland 19 NU. Met de uitbreiding van de gebouwen kan voorlopig pas op de plaats worden gemaakt zo meent het bestuur, maar intern blijft verdeling van de ruimte onderwerk van studie, ook wat betreft het meest efficiënt gebruik. In 1968 zijn twee kooplieden tribunes in gebruik genomen, in 1976 volgde een derde tri bune. Deze wordt speciaal ge bruikt voor verkoop van pot planten. Ook de apparatuur van beide eerste tribunes werd vernieuwd en aangepast, waardoor de capaciteit van de veilingklokken met 15 procent werd opgevoerd. Het is geble ken dat het einde van de vei- lingtijd uiterlijk half elf moet zijn dit ten dienste van de kooplieden. Momenteel staan vier veiling- klokken ter beschikking. De veiltijd loopt vaak uit tot na half elf hetgeen bij eventueel uitvallen van een klok nog ongunstiger werkt. Men meent dan ook dat in het huidige bestand van veiling- klokken onvoldoende reserve aanwezig is zodat verbetering noodzakelijk is, vooral vanwe ge te verwachten uitbreiding in de produktenaanvoer. In het afgelopen jaar kon voor een waarde van 445 mil joen gulden aan snijbloemen worden verwerkt, gemiddeld 111 miljoen gulden per klok. Deze kan mogelijk tot 113 mil joen worden opgevoerd. Met zes veilingklokken zou een bloemenomzet van 780 miljoen gulden worden ver werkt, gerekend naar prijspeil 1977. Er zou tot 1983 met de zes veilklokken volstaan kun nen worden, maar zonder re serve-mogelijkheden en zeker niet bij te verwachten toena me in aanvoer. De CCWS ken merkt zich door een breed gesorteerd pakket van pro dukten. Het wordt wenselijk geacht om de nieuwe tribune naast de twee reeds bestaande te bouwen. De afzet van sier- teeltprodukten is in de CCWS de laatste jaren sterk toegeno men, waardoor uitbreiding van de veilingoppervlakte noodzakelijk was. Om de snij bloemen te kunnen verwerken is uitbreiding met een tribune noodzakelijk. Dit kan medewerken tot een optimale prijsvorming. Van grote invloed hierop zijn de zogeheten lijnrijders en klei nere rechtstreeks exporteren de groothandelaren, waardoor het gewenst is de tribunes zo dicht mogelijk bij elkaar te houden. Voor bouw van de nieuwe tribune moeten enkele sloopwerken worden verricht en het dak open gebroken. De bouw van de tribune bestaat uit verschillende onderdelen zoals een afmijnzaal, twee af- mijninstallaties, bouw van koffieshop, loopbrug en ket- tingbanen. De gevolgen voor de bedrijfsvoering zullen tot een minimum worden be perkt. Vlet schermen plasticfolie ■.ENSCHEDE Isolatie door oprolbare schermen van plas ticfolie bij glastuinbouwkas- sen kan een besparing van 40 procent van het energiever- bruik in de tuinbouwsector opleveren. ■Dat blijkt uit een onderzoek 'van de Technische Hoge school Twente. De Nederland se glastuinbouw is verant woordelijk voor ongeveer ze ven procent van het totale '^energieverbruik in ons land. De tuinders verstoken per jaar een kleine miljard kubie ke meter aardgas. Bij de hui dige aangepaste aardga- sprijs voor tuinbouwers (14,9 cent per kubieke meter) komt dat neer op een kleine 450 I,'miljoen gulden per jaar. Vol gens het onderzoek van de -Twentse TH zou het gebruik. >an de schermen (die van een Warenhuis, waarin een scherminstallatie is aange- dun laagje aluminium zijn bracht. voorzien) de tuinders na af trek van aanschafkosten een besparing van 1,20 gulden per vierkante meter kasoppervlak opleveren. Omdat zeventig procent van het gas in de tuinbouw 's •nachts wordt verstookt is het zinvol alleen dan te isoleren. Veel kassen zijn al voorzien van een scherminstallatie om de planten 's zomers te be schermen tegen te felle zonne stralen. Daardoor is het wit kalken van het glas overbodig geworden. Worden deze scher men met het half-doorlatende plasticfolie in de winter toege past om 's nachts de warmte binnen te houden, dan bete kent dat al een brandstofbe sparing van 23 procent. Voor waarde is dat de „horizontale gordijnen" 's avonds gesloten en 's ochtends geopend wor den. De omzet aan de CCWS, de bloemenveiling van Honselersdijk in het Westland, gaf in de afgelopen week een merkwaardig beeld te zien. Vergeleken met dezelfde week in het vorig jaar een daling op vrijwel alle fronten. Het schrale weer en matige zonne schijn waren op de gang van zaken van invloed, hetgeen weer een stempel drukt op het verloop van de handel. De prijzen lieten dein ook veel te wensen over. Om dat met een algemeen voorbeeld te onderstrepen; de totale aanvoer aan de CCWS beliep nu 34.135.004 bos of stuks met opbrengst van 10.019.109,63 tegen een aanvoer van 34.931.921 bos of stuks vorig jaar doch opbrengst van 141.576.728,64 hetgeen dus een verschil geeft van bijna 4 miljoen gulden. Voor praktisch alle produkten moet dan ook een min-streepje worden geplaatst en dat hakt er toch wel in. Men kan slechts wensen dat het een tijde lijke teruggang is als gevolg van de hier voor genoemde omstandigheden. Straks nog wel wat meer optimistische cijfers. Alleen de potplanten deden het goed met toenemende aanvoer en goede vraag. Er kan dan ook worden verwacht dat in de komende weken het aanbod nog wel zal stijgen. In elk geval ligt die hoger dan vorig jaar. Hier volgen een aantal gemiddelde prijzen van de afgelopen week met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Amerikaanse anjers 25 (37), trosanjers 29 (31), anthurium 1,96 (2,26), snijgroen 23 (20), troschrysanten 53 (71), geplozen jaarrond 60 (86), freesia 15 (24), gerbera 27 (47), Anjers. gladiolen 56 (52), irissen 14 (31), leliekelken 30 (53), lelietakken 38 (52), grote rozen 32 (52), kleine rozen 24 (36), sonia 30 (52), belinda 23 (32), tulpen 14 (19). Men ziet het uit deze lijst, het is geen erg opwekkend beeld van de bloemenhandel in de afgelopen week. Maar we stappen meteen maar even over naar het beeld over het eerste kwartaal, dat gunstiger- afsteekt. Van 2 januari tot en met 31 maart bedroeg- de totale omzet aan de CCWS 128.092.040,20 tegen 110.219.851,21 in het eerste kwartaal vorig jaar hetgeen dus een vermeerdering betekent met 17.872.189,99 oftewel ruim 16 procent. - Het was eigenlijk de maand maart die de doorslag heeft gegeven. Zo brachten de snijbloemen 46.871.430,59 op tegen 36.285.331,24, dus ruim tien miljoen gul-- den of 29 procent meer dan in maart vorig jaar. Aan potplanten werd 4.946.853,26* omgezet tegen 3.677.883,16 vorig jaar of ruim 34 procent meer, waarbij uiteraarxf ook rekening moet worden gehouden met een aanzienlijk groter aanvoer. Waarbij kan worden gemeld, dat VBA in Aalsmeer in vrijwel gelijke omstandighe-ï den verkeert, vanwege ruimer potplanten aanbod en hogere prijzen voor bloemen. Mogelijk zal de aanvoer nu gaan toenemen met een open vraag of dat geen nadeel in het prijspeil met zich zal brengen. In de op dinsdag 25 april te 's-Gravenzande te houden ledenvergadering van de CCWS: zal onder meer aan de orde komen be*- stuursverkiezing, waarbij aftredend en, herkiesbaar zijn de heren P. A. J. Entho ven en J. J. M. Vijverberg. Als lid van de Commissie van toezicht is niet herkiesbaar de heer P. W. Lekkerkerk. te Schipluiden, met als voordracht in de., vakature alfabetisch J. G. v.d. Knaap te De Lier en C. Preesman te Maasdam. In Lisse verstrekte men koffie-met-koek ensterke verhalen. Dat was eind vorige week en de sneeuwvlokken dwarrelden neer in hoeveelheden die in februari stellig niet zouden misstaan. Intussen meldde de radio dat er weer nieuwe depressies en lage-druk-gebieden bezig waren om de oversteek van Engeland naar Nederland te maken en dat ze naast regen ook natte sneeuw en meer van dat opwekkends in hun bagage hadden. Als deze regels in druk verschijnen, is al gebleken of de weerprofeten gelijk hadden of niet. Moch ten deze het inderdaad bij het rechte eind hebben gehad, dan kunt U er een lelijk woord opzeggen dat de leden van het Comité Bloemencorso Bollenstreek in zak en as zitten. Want de kou, de hagel- en de sneeuwbuien hebben de groei van de bolgewassen dermate vertraagd, dat er een regelrecht meteorologisch wonder moet ge schieden wil men over enkele dagen kun nen beschikken over duizenden manden met hyacintenbloemen die nodig zijn voor het optuigen van de corsowagens. Happei ning En de karavaan moet a.s. zaterdag al van Haarlem naar Sassenheim en vervolgens naar Noordwijk rijden. Het corso is ook voor het bollenvak een happening van niet geringe betekenis als men weet dat volgens voorzichtige schattingen van de rijkspolitie jaarlijks zo'n 600.000 mensen naar dit evenement komen kijken. Een bolbloemen- festival dat zich normaliter pleegt af te spelen tussen de bloeiende bollenvelden, maar of dat nu ook zo zal zijn, mag U met recht betwijfelen. Het corso mag zich jaarlijks gesteund weten door de Bloem- bollenraad die telkens ruim 50.000.be schikbaar stelt als bijdrage in de kosten. Wie weet valt het allemaal nog mee, maar de vooruitzichten zijn in de ruim dertig jaar oude corsogeschiedenis nog nooit zo slecht geweest wat de bloemenvoorziening betreft. Het feest een week uitstellen gaat ook niet, want dan zit men tegen het 1 mei-weekend en dat kan er in de bollen streek toch al geen kip meer bij. Laat staan honderdduizenden corsokijkers. Voorzitter Sjaak Bonkenburg heeft dan ook laten weten dat het corso zaterdag hoe dan ook zal rijden. We hopen het beste van en we maken er het beste van, zo zei hij. EEG en sierteelt Nu heel wat anders: de positie van het bollenvak in de EEG van straks. Portugal, Spanje en Griekenland hebben al nadruk- kelijk op de Europese deur staan kloppen en het is een kwestie van tijd of dat trio zal worden binnengelaten. Drie landen die dan plannen gaan realiseren om groenten te gaan produceren voor de Europese markt. Ze zijn nu al bezig de voorbereidin gen te treffen. Voorlopig alleen groenten dus, zo heet het. Laten we aannemen dat het waar is. Maar zelfs dan zal de vader landse sierteelt daar de invloed van gaan ondervinden. Meer groenten op de Europe se markt afkomstig uit die landen, zal de markt hier onder prompt onder druk zet ten. En dat zal weer tot gevolg hebben dat een aantal groentenkwekers met een flink glasareaal de overstap naar de sierteelt zullen maken. In het begin van de zeventi ger jaren is al overduidelijk aangetoond welke gevolgen in het aanbod dat kan hebben. Men moet dan maar afwachten of de sierteeltmarkt dat extra aanbod kan verwerken zonder kleerscheuren op te lo pen. Het plaatsen van vraagtekens lijkt in ieder geval gerechtvaardigd! Druk op de sierteeltmarkt betekent ook druk op de bolbloemenprijzen en daarmee is de bloe- menbollensector ook in het probleem be trokken. Het is geen schoon vooruitacht dat de boll en producenten streelt... Bollenhandel in rustig vaarw ater De handel in bloembollen blijft in een rustig vaarwater. Naar het goede broeisor- timent is wel veel vraag, maar het aanbod is vrij beperkt. Je kunt de bollen maar één' keer verkopen. De vraag gaat niet uit naar Apeldoorn. Twaalven van deze tulpen kan men gemakkelijk kopen voor 7.50 per 100. Met zulke prijzen is het voor de* kwekers zeker geen vetpot. Wellicht dat deze ontwikkeling er toe leidt dat de kwe kers het Apeldoorn-areaal gaan krimpen. En dat zou beslist geen kwaad kunnen De positie van Apeldoorn in het tulpenassorti ment is veel te sterk dominerend. Daar kan best wat van af! Voor een groot aantal groentegewassen kwam er de afgelopen week een gunstige prijs uit de bus. De prijsvorming werd onder meer beïnvloed door het omslaan van het weer. Het koude weer heeft rem mend gewerkt op de aanvoer van een aantal gewassen en de ontwikkeling van de gewassen buiten is er door vertraagd. Andijvie-aanvoer groot. De afgelopen weken is de aanvoer van andijvie flink gegroeid. De ruimere aan plant van dit gewas, in vergelijking met vorig jaar, komt nu in de aanvoer duidelijk tot uitdrukking. De vraag naar andijvie was goed, in de eerste week van april kwam er een gemiddelde prijs van 1,40 per kilo tot stand. De afgelopen week werd de andijvie geveild voor een prijs die iets lager lag, nl. 1,35 per kg. Als het weer aan de koele kant blijft lijkt de prijs zich, óndanks het ruime aanbod, te handhaven. Radijs areaal sterk uitgebreid. Over de maanden februari en maart was de aanvoer ruim 45% groter als vorig jaar. Het aantal aangevoerde bosjes in de twee genoemde maanden nam toe van 3,9 naar 5,7 miljoen stuks. De aanvoerstijging in februari was erg spectaculair, er was een toename van 300%, in maart was dit 38% (in vergelijking met vorig seizoen). Het belichten heeft er waarschijnlijk in belang rijke mate toe bijgedragen dat er een spreiding (vervroeging) van de aanvoer tot stand kwam. In de afgelopen weken was dé* aanvoer groter dan vorig jaar, in de eerste week van april ging het om zo'n 500.000 bosjes. De radijs is steeds van een uitstekende kwaliteit geweest. West-Duits- land heeft een duidelijke voorkeur voor de kleinere bosjes radijs (10 Stuks). Er worden in Duitsland hoge prijzen voor de Holland se radijs betaald. Op donderdag 13 april kwam er een veilingprijs van 85 cent tot stand. Er wordt gerekend op een aanhou dend ruime aanvoer van radijs waardoor de prijs iets kan dalen. Spinazie duurder. De aanvoer van kasspinazie neemt geleide lijk af. Het koude weer van de afgelopen week heeft de groei van de gewassen buiten geen goed gedaan. Door het uitblij ven van de natuurspinazie worden er voor de kasspinazie weer hogere prijzen be taald. De prijs steeg de afgelopen week naar 2,27 per kilo. Er worden voor de komen de week nog geen grote partijen natuurspi nazie verwacht, hierdoor lijkt de prijs voor glasspinazie zich goed te kunnen handha ven. Paprika's Bloemkoolprijs als een vuurpijl omhoog. Op donderdag 13 april schoten de prijzen voor bloemkool omhoog. Voor de sortering 8 per bak werd gemiddeld maar liefst 4,37 per stuk betaald. Ook hier heeft het koude weer de aanvoer geremd. De vraag naar bloemkool is bijzonder goed, hetgeen door de tot stand gekomen prijs duidelijk onderstreept wordt. De aanvoer zal gelei delijk groter worden, bij een aanhoudende goede exportvraag zullen de prijzen duide lijk hoger liggen als vorig jaar 2,74 voor de sortering achten). Verschuiving van groen naar rood. De totale aanvoer van paprika's bleef in de eerste week van april duidelijk achter bij die van vorig jaar. Wat opvallend in de aanvoergegevens is, is de toename van de aanvoer van rode paprika's. In de eerste week van april was dit 22 ton tegen vorig jaar 8 ton. De aanvoer van groene paprika's bleef in dezelfde week 70 ton achter bij die van vorig jaar. De kwaliteit van de groene paprika's is goed, bij de rode sortering komen soms krimpscheur- tjes voor. Op de West-Duitse markt worden paprika's ingevoerd uit Israël, Italië en de Canarische Eilanden. De meeste concur rentie komt van de Canarische Eilanden. In de afgelopen week klom de prijs voor de groene paprika's naar 5,30 per kilo. Voor de rode paprika's werd 9,10 per kilo betaald. Van beide sorteringen zal de. aanvoer toenemen, de prijzen zullen la gei*' uitvallen, vooral voor de rode sorteringen^ Overige gewassen. De aanvoer van aubergines verloopt in eer; rustig tempo. De prijs bleef redelijk or peil. Afgelopen week kelderde de prijs naar 3,50 per kilo in vergelijking met' vorig seizoen. Er wordt een grotere aan-* voer verwacht, waarbij de prijs waar-!* schijnlijk weinig verandert. Sla werd in> wat kleinere hoeveelheden aangevoerd. de> gemiddelde prijs lag op 26 cent per krop.;- Naar verwacht neemt de aanvoer af. waar-;! door de prijs kan oplopen. De komkom-! mermarkt vertoonde een opleving. De sor- tering 41/51 liep op in prijs naar 63 cent.-; Het is gevaarlijk om hier voor de komende- week ook op te rekenen, omdat de aanvoer,'- de afgelopen week wat stagneerde. Er. worden lagere prijzen verwacht. Het prijs-'! verval voor tomaten bleef beperkt. De; prijs voor de A-tomaten bleef steken bij. 3,84 per kilo (vorig jaar 2,95). Hef aanbod kan de komende week flink toene men, de prijs lijkt hierdoor lager uit te vallen. Naast de genoemde gewassen wor den er nog vele andere gewassen aange voerd. Postelein werd geveild voor een gemiddelde prijs van 3,- per kilo. Voor snijbonen lag de prijs op 6,50 Sperzie bonen behaalden een primeurprijs van ƒ11,- per kilo. Raapstelen gingen voor een prijs van 26 cent per bosje van de hand.-' Geforceerde rabarber was te koop voor 1,50 per kg. Voor koolrabie schommelen de prijs rond 1 gulden per stuk. :«3*

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9