Marokkanen leveren weer slag om pand slechte investeerders" Hoogleraar valt financiële verslaggeving bedrijven aan Pleidooi voor zinvol kindervakantiewerk -INNEN LAND |S'70 gaat rerken aan ieuw gezicht 'NIVRA i nderzoek VICE—VOORZITTER FNV WIM SPIT: ioi i,,Beloon goede en straf ccoun - ants >ij KSH Sectie verricht op stoffelijk overschot gedeputeerde J. Trip Vraag om euthanasie is angst voor ondraaglijk lijden CHU BETUIGT RESPECT AAN DR. R. KRUISINGA LEIDSE COURANT PAGINA 7 EN BOSCH Een commis- „identiteit en strategie" uit partij DS'70 gaat strategi- be beleidsrichtlijnen opstel- a ter verwezenlijking van de eeën van de partij. advies hiertoe van het ofdbestuur werd zaterdag or het congres van DS'70 in n Bosch met algemene stem- n goedgekeurd. De commis- zal onder andere onderzoe- I of het wenselijk is de am van de partij te verande- Veel leden kunnen zich ïlijk niet meer vinden in s" die staat voor sodalis- Gedacht wordt bij voor- eld aan sociaal-democraten, mocratisch-sociale partij, rtijvoorzitter Hartog zei tot congres dat DS'70 zijn rol de politiek in het verleden eft vervuld en dat het die in toekomst opnieuw zal kun- n vervullen. Van opheffen n de partij is dus geen spra- wij gaan gewoon door, al- Hartog. hel pub 1 i, eenheid van de Amsterdamse politie bleven r het welzijnsgebouw op post staan. AMSTERDAM Een vijftigtal Marokkanen van de stichting Moskee heeft gistermiddag opnieuw geprobeerd met geweld in Amsterdam. Evenals vorige week zondag werden zij niet toegelaten door de in het pand verblijvende leden van het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN), hoewel de SWBW het gebouw aan alle Marokkanen in de hoofdstad ter beschikking heeft gesteld. Volgens het KMAN wordt de stichting Moskee beheerst door de „fascistische" Amicales. Een woordvoerder van de stichting ontkende echter dat zijn mensen tot de Amicales behoren. De Marokkanen op straat belegerden het gebouw korte tijd, waarbij over en weer met stenen werd gegooid. Hierbij sneuvel den ruiten op de eerste en tweede etage, waar spandoeken hingen met „weg met Amicales" en „democraten en anti-fascisten welko- m".Ook werden ruiten van een radiozaak en een schoenenwinkel vernield. Op het moment, dat de Makokkanen de deur van het pand wilden forceren verscheen de mobiele eenheid van de Amsterdamse politie op het strijdtoneel. De Marokkanen werden met de lange wapenstok verdreven, waarna de politie de omge ving van het gebouw een tijd lang afzette. Op een persconferentie verklaarde voorzitter Abdu Menebhi van het KMAN dat de Amicales opdracht hadden gegeven tot de belegering. ISTERDAM Het Neder- i™1 bds Instituut van Registe- 8 irountants (NIVRA) heeft i Raad van Tucht gevraagd 1 tdaderzoeken of ten onrechte b goedkeurende verklaring afgegeven bij de jaarreke- g 1974-1975 van Koninklij- Scholten Honig (KSH). De idernemingskamer heeft in recente uitspraak deze heel irrekening vernietigd en de vi^stuurders van KSH opgedra- een nieuwe jaarrekening l all^te stellen. rol van de accountants, die de Ondernemingskamer et aan de orde was, is vervol- s ter sprake gekomen in aantal perscommentaren, de aanleiding vormen voor besluit van de Raad van icht om een onderzoek te I agen. Het NIVRA-bestuur Irwacht dat hierdoor duide- kheid zal ontstaan over de aag of de accountants van SH terecht of ten onrechte in ispraak zijn geraakt als ge- ilg van de uitspraak van de ndernemingskamer. Het be- okken accountantskantoor, oret en Limperg, heeft tegen- er het NIVRA-bestuur even- ns de uitdrukkelijke wens Rijs uit dat dit wordt vastgesteld. Raad van Tucht is een afhankelijk orgaan, inge- rdeisld op grond van de Wet op gifti ^Registeraccountants met het itiii{iel eventuele misslagen van gisteraccountants in de uitoe- zi ning van hun beroep te irdelen. (Van een onzer verslaggevers) RAALTE Beloon een investeerder die veel arbeidsplaatsen schept in een gunsti ge vestigingsplaats met een premie. En straf een investeerder die weinig werkge legenheid biedt in een ongewenste vesti gingsplaats met een heffing. Daar waar investeerders achter blijven moet de over heid zelf als zodanig optreden. Dit voorstel deed vice-voorzitter Wim Spit van de FNV zaterdag tijdens de eerste districtsvergadering van de Federatie in Overijssel. Het nut voor een regionaal beleid ligt naar zijn mening in het investe ringsbeleid van de overheid. „Het mag niet zo zijn, dat men de werkloosheidproble men zowel nationaal als regionaal denkt op te lossen door werknemers de broe kriem te laten aanhalen en ondernemingen doceurtjes toe te schuiven" ,zei Spit. Vol gens hem heeft de regering de één miljard gulden belastingvoordeel toegespeeld aan winstgevende bedrijven met de sterkste vermogenspositie. Als het gaat om grote investeerders zal de regering samen met de ondernemingen en vakbewegingen naar de maatschappelijk meest wenselijke vestigingsplaats moeten zoeken. En dan zal het systeem van straf fen of belonen, moeten worden toegepast, meende Spit. Hij constateerde, dat in de huidige situatie de regio nauwelijks bij de uitvoering van het nationale beleid wordt betrokken. De provinciale overheden zullen naar zijn oor deel meer bevoegdheden moeten krijgen. Binnen de richtlijnen van de centrale over heid zouden de provincies zo stelde Spit, de beschikking moeten krijgen over een eigen instrumentarium. Daarmee zouden ze beter geëquipeerd zijn om in te spelen op de specifieke problemen in hun gebied. Turkse jongetje zoek De Haarlemse politie zoekt nog steeds naar het achtjarige Turkse jongetje Sevket Güler dat sinds vrijdag wordt vermist. De politie vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Het jongetje dat ge brekkig Nederlands spreekt zou na zijn verdwijning nog eenmaal in de Haarlemse binnenstad zijn TWEEDE SLACHTOFFER MOLUKSE ACTIE (Van een onzer verslaggevers) ASSEN De officier van justitie in Assen heeft gisteren meegedeeld dat er sectie is ver richt op het stoffelijk overschot van de zater dagavond overleden gedeputeerde J. Trip van Drente. De sectie moet uitwijzen of de heer Trip is overleden aan de verwonding die hij opliep tijdens de Molukse bezettingsactie, op 13 en 14 maart in het Provinciehuis te Assen. Zoals bekend werd de gedeputeerde bij de door de mariniers uitgevoerde ontzetting van de gegijzel den door een kogel in de buik getroffen. De justitiële autoriteiten willen tevens weten of deze kogel afkomstig is uit een Moluks wapen of uit een wapen van de Mariniers. Eén en ander kan gevolgen hebben voor de berechting van de Molukse overvallers. De heer Trip die 59 jaar is geworden verkeerde ook voor de Molukse actie al in een minder goede gezondheidstoe stand. Afgelopen woensdag nog kreeg hij een bezoek van koningin Juliana en de commissaris van de koningin in Drente mevrouw mr. A. Schilthuis. In politieke kringen in Drente is zijn overlijden, vooral na de redelijk optimistische berichten van de afgelopen week, zwaar aange komen. De uit Nieuw Buinen afkomstige heer Trip werd in juni 1962 Statenlid. Hij is bijna tien jaar lid van het college van gedeputeerde staten geweest. ROF. R. SLOT 10EFPROCES EN HAAG Prof. dr. R. ot, hoogleraar bedrijfsecono- ie aan de Rijksuniversiteit Utrecht, is van plan via een oefproces de Ondernemings- '1 nier antwoord te laten ge- fl op de principiële vraag of nu financiële verslaggeving tein bepaalde grote onderne- ingen wel zo realistisch is de|s de wet voorschrijft. Prof. t, die dit in een beschou- g over de „inflation ac- kj-Jiting" in ons land in Eco- Mnisch-Statistisch Berichten yen ededeelt, wil het proefproces -^mhangig maken na overleg 'Y.t et een desbetreffende onder- >1SK ij heeft bij vijftig grote on- memingen nagegaan in hoe- Bre zij bij hun financiële ver aggeving rekening houden van «de inflatie, d.w.z. inflation Counting toepassen. Zonder van iflation accounting wordt Een getrouw beeld gegeven an vermogen en resultaat. In een tijd van inflatie schiet een zuiver nominalistische jaarre kening doorgaans te kort in haar taak. Vijf van de ondernemingen, die in de beschouwing zijn betrok ken, blijken in hun jaarversla gen over 1976 nog het pure nominalisme toe te passen. Dit zijn Fokker, Hunter-Douglas, KNSM, Ogem en Van Omme ren. Ook na de versnelling van de inflatie sinds het begin van de jaren zeventig geven deze ondernemingen er blijkbaar de voorkeur aan daarmede bij hun gepubliceerde winst- en vermogensbepaling op generlei wijze expliciet rekening te hou- - den, zo merkt prof. Slot op. Volgens de hoogleraar is het de vraag of de wettelijke bepalin gen omtrent de jaarrekening dit extreme nominalisme nog toelaten. Artikel 2, 309 van het Burgerlijk Wetboek schrijft voor, dat de jaarrekening grootte en samenstelling van vermogen en resultaat weer geeft, en wel getrouw en stel selmatig. Artikel 2, 308 van het bw verlangt onder meer dat de jaarrekening een zodanig in zicht geeft, dat een verant woord oordeel kan worden ge vormd omtrent het vermogen en resultaat. De heer Slot vindt het gewenst dat de ondernemingskamer hierover een principiële uit spraak doet. Vollledige infla tion accounting resp. de ver- vangingvoorwaardenmethode wordt volgens prof. Slot eigen lijk door maar enkele onderne mingen toegepast, maar de hoogleraar constateert, dat hier en'daar bij deze ondernemin gen geen orthodoxe inflation accounting, maar een verzwak te versie ervan in gebruik is, bijvoorbeeld bij Philips. Ruim tien van de vijftig ondernemin gen passen niet meer dan slechts een eerste aanzet van inflation accounting toe. In de groep van vijftig onder zochte ondernemingen wint volgens de conclusies van prof. Slot inflation accounting wel veld, maar slechts in een lang zaam tempo. Het nominalisme neemt nog een grote plaats in. Voor zover' inflation accoun ting wordt toegepast, gebeurt dit in een grote verscheiden heid van vormen. Inconsisten tie en onduidelijkheid, met na me ten aanzien van de door de ondernemingsleiding gekozen instandhoudingsdoelstelling zijn daarbij alles behalve een zeldzaamheid. Het totale beeld van de financiële verslaggeving laat daardoor nog veel te wen sen over. Prof. Slot zet om deze reden een vraagteken bij hetgeen de heer J. Ph. Korthals Altes, voorzitter van de Vereniging voor Effectenhandel onlangs bij de uitreiking van de Henri Sijthoffprijs over de Neder landse ondernemer heeft opge merkt, namelijk dat deze „het voorbeeld geeft van datgene, dat onder werkelijke voorlich ting moet worden verstaan". Hij vindt juist, dat de Neder landse ondernemingen, wan neer zij veel groter winsten en opbrengsten per aandeel mel den dan zij in werkelijkheid hebben verdiend, wanneer zij goed rekening hadden gehou den met de inflatie, bijdragen tot de vijandige en verkeerd geïnformeerde houding van de buitenwereld tegenover hun bedrijven en hun winsten. Volgens prof. Slot bedraagt bij toepassing van inflation ac counting de winst tweederde van de winst volgens de histori sche kostprijsberekening. De rentabiliteit van het eigen ver mogen is bij inflation accoun ting minder dan de helft van die welke verkregen wordt bij berekening volgens de histori sche kostprijs. Dutschke De activist Rudi Dutschke die op het einde van de jaren zestig in Duitsland en Frankrijk studen tenopstanden leidde ontmoette zaterdag op een PSP-manifes- tatie onder het mot- to: „Baas in eigen buurt en bedrijf" de ex-politieman Bouwe Kalma. CHJO: (Van een onzer verslaggevers) OUD-LEUSDEN De CHJO (de jongerenorganisatie van de CHU) vindt euthanasie slechts in een enkel geval toelaatbaar. Volgens de Christel ijk-histori- sche jongeren moet de vraag naar euthanasie bijna altijd worden opgevat als een uiting van angst voor een ondraag lijk lijden. Dit lijden bestaat dikwijls uit een veelvoud van problemen die met een goede begeleiding en verzorging in bijna alle gevallen tot oplos sing zijn te brengen waarna het leven weer aanvaard kan worden. De jongeren van de CHU kwa men tot deze conclusie op een studiedag over de euthanasie problematiek die zaterdag in Oud-Leusden werd gehouden. Echter, zo stelt de CHJO, het is zeer wel begrijpelijk dat chronisch zieken in de ster vensfase, na een serieuze en verantwoorde afweging van de argumenten tot de conclusie komen dat slechts euthanasie een uitweg kan beteken uit de onoverkomelijke problemen waarvoor zij zich gesteld zien. Deze beslissing kan echter pas worden genomen na ruim be raad en serieus overleg met alle betrokkenen: de patiënt zelf, familie, arts en pastor. Controle zou moeten plaats hebben via een zogenaamde in tercollegiale toetsing. Tijdens de studiedag werden inleidin gen gehouden door de heer J. J. M. Michels, arts en lid van de CDA-commissie Euthanasie, en de heer J. J. Rasker, arts en bestuurder van de Sichting voor Vrijwillige Euthanasie. VOORSCHOTEN - Bij het voormalige kindertehuis Nieuw Voordorp in Voorschoten dat momenteel wordt gesloopt heeft de politie vier jongens in de leeftijd van 16 tot 19 jaar aangehouden nadat zij op he terdaad werden betrapt bij het stelen van koperen buizen uit het gesloopte pand. Zij zijn overgebracht naar het politie bureau waar proces verbaal te gen hen is opgemaakt. Voor ton aan tapijten gestolen HELMOND Uit een tapij- tenhandel in Helmond is in het afgelopen weekeinde een par tij tapijten ter waarde van 100.000 gulden De inbraak werd zaterdagmorgen ontdekt. De ruit van een voordeur bleek te zijn vernield. Uit het magazijn van een nerts- farm in Breda werden in het weekend circa zestig mantels meegenomen met een verkoop waarde van tachtigduizend gul den. Volgens de politie was het magazijn wel met een alarmin stallatie beveiligd, de inbrekers lieten de nertskooien onge moeid. (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN - „Als we niet op passen wordt de vakantie voor veel kinderen steeds meer een periode van verveling. Om daaraan iets te doen laten veel gemeentebesturen complete in dianendorpen bouwen. Kinder vakantiewerk is echter iets heel anders; het moet iets heb ben van sport, spel en creativi teit. Het heeft te maken met cultuur." Dit zei P. van Brakel van de Stichting Creatieve Re creatie zaterdag tijdens een in formatiedag over kinderva kantiewerk in Zutphen. In Nederland trekken bijna 1 miljoen kinderen van zes tot veertien jaar er tijdens de zo mervakantie niet op uit met hun ouders. Veelal blijven ze in de directe woonomgeving; de straat is dan de speelplaats, of het blijft bij een paar dagtoch tjes. De kinderen kunnen zich tijdens de vakanties vaak niet zinvol vermaken, verveling viert hoogtij. Het verstedelijkte woonmilieu draagt daartoe bij omdat er onvoldoende speel- mogelijkheden zijn. In ongeveer 350 steden en dor pen worden daarom jaarlijks voor deze niet-vakantieganger- tjes vakantieactiviteiten geor ganiseerd. De informatie-doe- dag in Zutphen had als doel, de veelal vrijwilligers die zich in de vakantie bezig houden met kinderwerk, voorlichting en informatie te geven. Nieuwe bond opgericht voor ouderen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Algemene Bond van Bejaarden met meer dan 150.000 leden en de Bond voor Staatspensionering (50.000 leden), hebben zaterdag in Den Haag officieel de Alge mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) opgericht. Men kan al op 50-jarige leef tijd lid worden van de bond. De bond wil meepraten en meebeslissen over onder meer pensioenwetgeving, de bejaar denoorden en het bejaarden- werk. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM die op de oprich tingsvergadering het woord voerde, noemde de nieuwe bond een stap op weg naar een betere organisatie van het wel zijnswerk voor ouderen. Vol gens hem kan de nieuwe bond een doelmatige taakvervulling bevorderen op gemeentelijk, provinciaal en landelijk niveau. De democratisering en decen tralisatie van het welzijnsbeleid voor ouderen zullen in toene mende mate meer mankracht en deskundigheid vragen van de organisaties van bejaarden, aldus de bewindsman. (Van een onzer verslagge vers) UTRECHT - De Unie raad, het hoofdbestuur van de CHU, heeft afgelo pen zaterdag respect be tuigd aan de voormalige politieke leider van de partij dr. R. Kruisinga. Dat gebeurde op een in Utrecht gehouden vergade ring van de Unieraad waarvoor dr. Kruisinga speciaal was uitgenodigd. Dr. Kruisinga die tijdens de vorige kabinetsperiode fractie-voorzitter van de CHU in de Tweede Kamer was, is ruim een maand geleden afgetreden als mi nister van defensie. Zijn aftreden vloeide voort uit een conflict met de overige leden van het kabinet over het standpunt dat Neder land zou moeten innemen tegenover het al dan niet in productie nemen van de neutronenbom. Kruisinga was van mening dat Ne derland zijn afwijzende houding niet onder stoelen of banken mocht steken. Tijdens de zaterdag gehou den vergadering werden weliswaar kritische kantte keningen gezet bij de ge dragslijn die Kruisinga bij zijn verzet tegen de neutro nenbom heeft gevolgd, maar werd voor dit verzet zelf, als uitvloeisel van een gewetensconflict, respect tot uitdrukking gebracht. De ex- minister uitte zijn erkentelijkheid voor de waardering die hem ten deel viel. „Uit deze woor den en uit mijn aanwezig heid blijkt een blijvende verbondenheid tussen de CHU en mij", aldus dr. Kruisinga die voorlopig af stand wil nemen van de Nederlandse politiek.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7