Brezjnev wil in Bonn praten over neutronenbom Weinig hoop op brede Rhodesïè- conferentie Bisschoppen Z-Amerika keuren geweld aG api Ook HBG verdedigt zich tegen 'overval' West-B er lijn: zonder buitenwijken Geen alcoholica in privéclub van Margarets vriend i BUITENLAND LEIDSE COURANT PAGINA INT 4S"i rerk ieu 5N B< (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De sjieke nieuwe Londense privéclub „Bennett's", die geëxploiteerd wordt door Roddy Llewellyn, het 31-jarige vriendje van prinses Mar garet (47) en twee vennoten, krijgt geen tapvergun- ning. De rijke leden van de club mogen dus alleen sinaasappelsap, cola, limonade of bronwater drin ken. Bennett's werd vorige week officieel geopend, maar zonder gevaar voor dronkenschap. Llewel lyn en zijn vennoten hadden veel te laat aan de noodzakelijke tapvergunning gedacht. Een derge lijke vergunning kan alleen verleend worden door de plaatselijke rechtbank, die iedere aanvraag openbaar behandelt. Wijkbewoners met bezwaren kunnen deze dan voorleggen. Dit is dan ook gebeurd in Battersea. Op grond van een massa bezwaren werd door de magistra ten beslist, dat aan „Bennett's" geen tapvergun ning verleend mag worden. Battersea is een gore zuid-oost Londense gemeente vol foeilijke oud flatgebouwen en zwart berookte pakhuizen. Het heeft 250.000 pond gekost om „Bennett's" op te richten in dit onaantrekkelijke milieu. Roddy's privéclub bevindt zich op de plaats waar vroeger een manufacturenzaak stond. Het interieur is bijzzonder luxueus. Er is een marmeren dansvloer, met spiegels aan het plafond en groen fluweel op de wanden. De fraaie tuin achter het pand wordt 's avonds hel verlicht door middel van spotlights, tuinarchitect Roddy Llewel lyn heeft er keurig werk van gemaakt. Zijn club wordt bestuurd door de sociale elite van Londen. Er is al een lange wachtlijst voor lidmaat schap De 1700 dames en heren, die geïnviteerd werden om lid te worden, hebben elk dertig tot vijftig pond (130 tot 220 gulden) betaald. Voorlopig kunnen er geen nieuwe leden meer bij. De arbeidersbevolking van Battersea is verbazend sterk gekant tegen de aanwezigheid van de club. De officiële opening van de privéclub werd ver stoord door betogers, die zwaaiden met borden waarop ondermeer te lezen stond: „In Battersea willen we geen snobs, maar wel jobs (banen)" en „winkels voor ons; geen nachtclubs". De demonstranten sloegen het windscherm van een paar fraaie auto's stuk en timmerden een van de high society" gasten met een spandoek op het hoofd. Prinses Margaret bevond zich niet onder de genodigden, die de openingsavond bijwoonden. Deze zal echter nog door talrijke andere gevolgd worden, zodat Battersea de prinses deze week mag verwachten. Maar zelfs Margaret zal dan „idei parti be bel geen whisky of gin kunnen drinken (ze heeft een grondige hekel aan non-alcoholische drankjes). Meer dan een dozijn groepen en organisaties *er hebben de rechtbank verzocht Bennett's geen JeHn v tapvergunning te verlenen. De plaatselijke brand weer voerde aan, dat de veiligheidsmaatregelen er ontoereikend zijn. Iemand die een flatje be woont achter de nieuwe nachtclub, protesteerde aldus: „In tegenstelling met de society-lui die daar 's nachts vertier zullen zoeken, moet ik overdag werken voor mijn dagelijks brood te verdienen. Ik zal 's nachts niet meer kunnen slapen als de leden van de club in de tuin zitten en daar muziek gemaakt wordt". ofdbes or het Bos oelijk ,s c DAR ES SALAAM/PRETORIA (Rtr) - De Brits-Amerikaanse pogingen om alle betrokken partijen in de kwestie-Rhodesië rond een tafel te krijgen, hebben tot nu toe weining succes gehad. Na afwijzende reacties van beide zijden zijn de Ameri kaanse en Britse ministers van buitenlandse zaken, Vance en Owen, gisteren naar de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria gereisd, in de hoop dat de Zuidafrikaanse regering druk op Rhodesië wil uitoefenen om akkoord te gaan met een conferen tie van alle partijen. Vandaag worden beide ministers, zonder veel kans op slagen, in de Rhodesische hoofdstad Salisbury verwacht. Mocht een conferentie van alle partijen worden afgewezen, dan bestaat grote kans op een oorlog tussen enerzijds de beide guerrillabewegingen van Nkomo en Moegabe, en anderzijds de groeperingen die de interne regeling van premier Ian Smith steunen, de groeperingen van Moezorewa, Sithole en Chirau. Nkomo en Moegabe willen deelnemen aan een dergelijk breed overleg, maar wensen niet te spreken over de bereikte „interne regeling". Moegabe wil slechts praten over een Rhodesië, be stuurd door één partij, omdat het zich de luxe van meer partijen niet kan veroorloven. Bovendien moet het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe het leger vormen van het toekomstige Zimbabwe. Bisschop Moezorewa en zijn medestanders willen evenwel onvoorwaardelijk vasthouden aan de interne regeling, die een overgangsbewind en verkiezingen tegen het eind van dit jaar inhoudt. De Rhodesische leider Nkomo zal deze week Den Haag bezoeken tijdens een rondreis langs Europese hoofdsteden. Leiders Noordierse Vredesbeweging treden af De winnaars van de Nobelprijs Mairead Corrigan, Betty Williams en de journalist Ciaran McKeown hebben zaterdag aangekondigd dat zij het leiderschap van de Noordierse vredesbeweging, die zij tweeëneenhalf jaar geleden stichtten, zullen opgeven. Zij willen meer ruimte scheppen voor anderen in de beweging om hun aandeel te leveren in de werkzaamheden van de vredesbeweging. Op deze archieffoto uit augustus 1977 zijn Mairead Corrigan (links) en Betty Williams (midden) in gesprek met koningin Elisabeth, tijdens een bijeenkomst in Londen ter gelegenheid van de toekenning van de Nobelprijs aan de drie leiders van de Noordierse Vredes beweging. Soweto mijdt verkiezingen JOHANNESBURG (Reuter) Slechts zes procent van de kiesge rechtigde bevolking van de zwarte woonstad Soweto bij Johan nesburg heeft dit weekend meegedaan aan de verkiezing van een nieuwe raad voor Soweto. De regering-Vorster had deze raad ingesteld om de verhouding met Soweto te verbeteren, na de bloedige oproeren van 1976, die aan meer dan 500 inwoners van de stad het leven hebben gekost. Doden bij wervelstorm in India NEW DELHI (Reuter-AFP) Bij een wervelstorm die gisteren zes dorpen in Orissa, een staat in het oosten van India heeft geteisterd zijn zeker 100 mensen omgekomen en honderden gewond geraakt. De 'Press Trust of India' die dit meldde, zegt dat er in het district Keonjhar waar de zes dorpen liggen, nauwelijks een gebouw intact is gebleven na de wervelstorm die 90 minuten lang in het district woedde. Vrachtauto's vol gewonden zijn op weg naar omliggende gebieden. Ook de schade is groot. Sophia Loren in staat van beschuldiging (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME - De 43-jarige filmactrice Sophia Loren is dit weekeinde in staat van beschuldiging gesteld omdat ze kunstvoorwerpen ter waarde van meer dan 5 miljoen gulden uit Italië naar het buitenland zou hebben gesmokkeld. Op 1 april j.l. werd, zoals gemeld, een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen haar 65-jarige echtgenoot de filmproducer Carlo Ponti. Hij wordt beschuldigd van ongeoorloofde kapitaalvlucht naar Frankrijk, Zwitserland en Liechtenstein. Beiden zijn thans Frnn«f «to-.fcWmv on u-nn-n - T> Steekspel op de fiets Net als midde leeuwse ridders geven deze twee jonge Amerika nen zich met hartstocht over aan hun favoriete sport: het steek spel. Ze berijden evenwel geen edel ros, maar een eenwielige fiets. BONN-MOSKOU Bij het bezoek van de Russische partijleider Leonid Brezjnev aan Bonn, begin mei, zal het neutronen wapen een van de belangrijkste onderwer pen van gesprek zijn, zo heeft het Russi sche persbureau TASS dit weekend ge meld. De Westduitse minister van defen sie, Hans Apel, acht het daarentegen on waarschijnlijk dat de neutronenbom ter sprake komt. De bondsrepubliek houdt kennelijk vast aan het standpunt dat de produktie van de neutronenbom een zaak van de Ameri kaanse regering is. Minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher verklaarde gisteren in een radio-interview dat het nu aan de Sovjet- Unie is een bijdrage te leveren tot de afremming van de wapenwedloop, nu pre sident Carter de produktie van het neutro nenwapen heeft uitgèsteld. Hij zei dat alle NAVO-partners het er overeens zijn dat Washington in deze kwestie het besluit moet nemen. Maar eventuele Russische tegenprestaties voor het niet-produceren van de neutronenbom zijn volgens Gen scher een zaak voor de hele NAVO. Brezn- jev heeft gisteren in een openingsrede voor het negende congres van de communisti sche wereld vakbondsfederaties, gepleit voor een einde van de bewapeningswed loop. Het congres dat zeven dagen duurt, houdt •zich bezig met de „rechten van de werken de klasse en de rol van de vakbonden in de strijd om vrede en veiligheid in de wereld". Het partijblad Pravda schrijft dat de Ame rikaanse beslissing om de produktie van de neutronenbom voorlopig uit te stellen, geen invloed zal hebben op de SALT-on- derhandelingen. Journalist geweerd Het leven van fo tojournalist gaat niet over rozen. Hier deelt een aanhanger van het Britse Natio nale .Front, die een bijeenkomst van zijn groep niet mocht bijwo nen een schop uit aan een foto graaf. De bijeen komst in een school in een overwegend zwarte buurt in Londen eindigde met-de arrestatie van dertig men sen. Het Britse Nationale Front is een neofascisti- sche organisatie, die o.m. pleit voor de beper king van de im migratie van kleurlingen in En geland. Gec eld ai mocra rtijvot cong de pi eft ve: toekc i ver n de F SANTIAGO (AFP) De Latijns-Amerikaanse bisschoppen hel ben een gisteren in Santiago, de hoofdstad van Chili, gepubl ceerd document verklaard het zeer te betreuren dat de „sterki (dictatoriale) regeringen die in Latijns-Amerika steeds talrijl worden, de mensenrechten schenden. De meeste van deze regeringen, aldus het document dat opgesteld met het oog op de bisschoppenconferentie die i oktober te Puebla in Mexico gehouden zal zu worden, hebbi-^ zich schuldig gemaakt aan „martelingen en fysieke en psychisi ij JJ fysieke en psychische dwang. Het geweld is toegenomen en ergi geworden", zo zeggen de bisschoppen in het document dat et weergave is van een analyse van de ontwikkeling in Latijs-Amer ka in de tien jaar na de bisschoppenconferentie van Medelij in Columbia. Zonder in bijzonderheden te treden en bepaald gevallen te noemen schrijven de bisschoppen het toegenome geweld toe aan factoren die aan elkaar tegengesteld zijn zoal revolutie" en contra-revolutie". In al onze landen, aldus bisschoppen, poogt men de „vijand" uit te schakelen in plaa van het pluralisme te aanvaarden. De bisschoppen constaterei f~\l dat de kloof tussen arm en rijk groter geworden is. sol AMSTERDAM (ANP) Pa pierfabrieken Van Gelder Zo nen NV verwacht voor 1978 opnieuw een verlies, met dien' verstande echter, dat de gelei delijke verbetering van het re sultaat zich zal blijven voort zetten. Voor de verdere toe komst is het van essentieel belang, dat in 1978 aan de onderneming weer een gezon de basis wordt gegeven van waaruit verdere expansie mo gelijk wordt, aldus het jaar verslag. De geconsolideerde omzet aan derden daalde vorig jaar met 3,6 pet van 878,4 min tot 846,4 min. In totaal werd een Van Gelder verwacht verbetering netto verlies geleden van 2 min tegen 37,7 min in 19 of wel 20,65 tegen 28,16 p iict>e aandeel van 50. De dalii van het verlies, dat wordt g boekt onder de geaccumulee de resultaten is voornamelij het gevolg van de genome B ai Explosie op Arabisch olieveld RIAD (UPI) Een ontploffing die zich gistermorgen he voorgedaan in een olieveld in Saoedi-Arabië, heeft aan v mensen het leven gekost. De Saoedische regering heeft onmiddellijk na de ontploffing berichtgeving erover verboden. RIJSWIJK In navolging van Ballast-Nedam gaat het groti ns de bouw- en aannemersconcern Hollandsche Beton Groep in Rijsiu; wijk zich via de uitgifte van preferente fandelen beveiligei tegen ongewenste inmenging van buitenaf. ia Per 1 mei zullen 1.066.427 preferente aandelen HBG worden eli uitgegeven, elk groot 20 en luidende op naam. Deze uitgift J geschiedt tegen pari aan de te Rijswijk gevestigde „Stichti HBG" en 10 procent van de waarde zal worden gestort. De preferente aandelen hebben direkt na uitgifte stemrecht. 1 zijn voor twee-derde deelgerechtigd in de winst over 1978. Zo bekend wordt ingevolge de statuten op de preferente aandelei per jaar uit de winst slechts dividend uitgekeerd voor eei percentage van het verplicht gestorte bedrag gelijk aan twö - procent boven het door de Nederlandsche bank vastgesteld promessedisconto, geldend voor de eerste beursdag van he boekjaar waarover dividend wordt uigekeerd. In de jaarvergadering van 11 mei zal een verklaring word gegeven betreffende de redenen die tot deze uitgifte hebb geleid. Reeds nu kan worden meegedeeld dat tot deze maatrej is besloten omdat diverse gebeurtenissen die zich rondom aandelen van verscheidene aannemingsbedrijven in de afgelop weken hebben voorgedaan tot onrust aanleiding hebben gegeven De uitgifte van de prefs acht het bestuur in het belang vat de continuïteit van de vennootschap. agen. rwach kheid lg vai ndernt okken oret ei er he' lafhan ld op Regis (Van onze correspondent Mark Arnold Forster) West-Berlijn West-Berlijn is de meest aange name stad van Duitsland. Maar tijdens het grootste deel van de jaren na de oorlog werd de stad door het Oostduitse communistische regime bestookt en omsingeld en uiteindelijk letterlijk ommuurd. De "muur" wordt door zo'n 12000 Oostduitse militiesoldaten bewaakt, ge holpen door nog meer honden. Het is één enrom fort, niet bedoeld om de Westberlijnse buiten de oostelijke sector te houden, maar om de Oostduitsers binnen te houden. Een van de gevolgen is, dat West-Berlijn welis waar een open stad met veel groen is, maar geen voorsteden heeft. Er is geen Sprinter naar Zoe- termeer, of Potsdam in dit geval', omdat de buitenwijken van Berlijn in de Russische zóne liggen. Daarom is het in het centrum van West- Berlijn 's nachts ook zo druk en levendig. Ber lijn is een stad die niet om zes uur 's avonds gaat slapien. De inwoners van Berlijn, die in de afgelopen 40 jaar veel hebben gezien en geledeh, hebben dat cynisch gevoel voor humor, dat ook wel in Amsterdam voorkomt, niet verloren. Ze werden overwonnen en hun stad werd stukgebombar- deerd en ze kwamen al gauw tot de ontdekking dat hun overwinnaars zeer veel wrok meebrach ten. Zelfs toen de oorlog afgelopen was, moesten de Berlijners met de blokkade van 1948 en 1949 moeilijke tijden doorstaan. Maar ze waren zo wel in dezelfde schuit terechtgekomen als de Westerse geallieerden. En aangezien men in zware tijden pas zijn ware vrienden leert ken nen, werden de geallieerden en de Westberlij- ners boezemvrienden, en dat zijn ze altijd geble- Dat wil niet zeggen, dat er niets veranderd is in Berlijn in de 30 jaar na de blokkade, die overigens niet opgeheven werd, omdat de Rus sen zich plotseling van hun zonden bewust geworden waren, maar omdat de luchtbrug een groter succes was dan Robertson en Clay, de Britse en de Amerikaanse militaire gouverneurs, ooit hadden durven dromen. Toen op Paaszon dag 1949 Britse en Amerikaanse piloten drie maal de dagelijkse behoefte aan voedsel en brandstof naar West-Berlijn vlogen, realiseerden de Russen ziqh, dat ze zich in de ogen van de wereld belacheüjk aan het maken waren door in de blokkade te volharden. Berlijn is altijd al een betrekkelijk "grijze" stad geweest, bewoond door oorlogsweduwen en ge pensioneerden, smds het in 1871 min of meer tegen wil en dank de hoofdstad werd van het Duitse Rijk. Maar toen West-Berlijn geïsoleerd geraakte van de bloeiende economie van de Westduitse federale republiek besloten vele jon ge Westberlijners naar het Westen te trekken, waar het gras uiteraard groener was. Hun plaats is vooral ingenomen door Turken en andere "Gastarbeiders", die de hardwerken de ruggegraat vormen van de Westduitse wel vaart. Berlijn is nu de op drie na grootste Turkse stad op de wereld. In de straten ziet men overal Turkse gezichten, hoort men Turkse stemmen, met die sterke, zij het soms melacholi- sche overtuiging, dat huidige moeilijkheden overwonnen kunnen worden; een overtuiging, die zo typerend is voor het Turkse gevoel. De Turken wonen, min of meer tevreden en min of meer comfortabel, in Kreuzberg, dat beschre ven kan worden als het minst bewoonbare deel van West-Berlijn. Maar ze hebben bereidwillig veel bijdragen tot de opbouw van deze stad, niet zo lang gelden vernietigd werd en ingesloten is door de modernste "stadsmuur" wereld. De door de felle lichten op de Kuri stendamm geworpen schaduw is die van Muur, met zijn uitkijktorens, wachthonden moordend prikkeldraad. De voornaamste bronnen van inkomsten van stad zijn op het ogenblik de congressen, festivs en jaarmarkten. Voor dergelijke gelegenhf is West-Berlijn goed uitgerust met nieuwe ci greshallen. Het is een stad waar iedereen kom is, met een geheel eigen en aantrekki leven. Berlijn heeft ook een van de mooist dierentuinen ter wereld. Ondanks de Muur is West-Berlijn gemakkelijk agg{ te bereiken. Tussen de radio-straalzender v" Frankfort en Berlijn ligt dan wel 330 kilomei maar 330 kilometer is voor de vliegtuigen van iflatior de zeventiger jaren niets. Voor de luchtbrugpik ten van 1948 was elke vlucht weer een avontuui In 1978 is het maar een klein sprongetje is een snelle, betrouwbare 727. copyright The Guan !N H ot, hoi bej lui mgen d tde i a ot, di f Ës'cH 'eden ededei :0If mhang img. ij'heel ememi

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6