Strop hangt om hals betaald voetbé 76e Parijs-Roubaix Vraagtekens achter De Vlaeminck beschermt winnaar Moser Hoe reageren geld gevers en Kamer? TORNEN AAN VOORWAARDEN VOOR OVERHEIDSSUBSIDIE SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT PAGINA ROUBAIX Onherken baar door dikke lagen blubber, die in enkele ge vallen zelfs door valpartij en ontstane fikse schaaf wonden aan het oog ont trokken, arriveerden op de wielerbaan van Roubaix de restanten van het ruim zeven uur eerder in Com- piegne vertrokken zo im posante wielerpeloton dat vol goede moed was be gonnen aan de 76e editie van Parijs-Roubaix. Een wielerklassieker over 260 kilometer die in de Ita liaan Francesco Moser een uitstekende winnaar kreeg. De 26-jarige we reldkampioen, die door zijn ploegmaat Roger de Vlaeminck voortreffelijk in de rug werd gedekt, be sloot de marathon door het in deze contreien te recht als „hel van het noorden" bekend staande gebied met een indruk wekkende solo. Een triomftocht die hem alle pijn deed vergeten. Zijn door de ontelbare casseien murw gedeukte lichaam fleurde plotseling weer op. Ook geestelijk had hij alle ondervonden ellende snel verwerkt. De blijdschap over de overwinning deed zijn bloed sneller stromen. Toch mocht er bij deze 76e Pa rijs-Roubaix de nodige vraagte kens worden geplaatst. Op de smalle, soms bijna onbegaanbare kasseienpaden speelden zich de afschuwelijkste tonelen af. Eigen lijk was het onbegrijpelijk dat in dit hels inferno alles nog goed afliep. De te veel risico nemende ploegleider Willy Jossart vloog met zijn auto het publiek in, maar toen de ergste schrik was verdwe nen bleken er slechts èén vrouw en één kind licht gewond. Ook de talrijke valpartijen leverden geen ernstige gewonden op. Overigens een kwestie van puur geluk, want de omstandigheden waaronder de beroepsrenners hun vak moesten uitoefenen wa ren eigenlijk onverantwoord. In wezen hadden de coureurs geluk dat de weergoden zich niet van hun allerslechtste zijde lieten ken nen, want anders was het leed niet te overzien geweest. De door traditionele en vooral commercië le redenen gehanteerde formule deed het echter weer geweldig. Opnieuw stonden er duizenden mensen langs de weg. Jan Aling, die voor de zo verrassend goed rijdende ploeg „De Zeepcentrale" uitkomt, gaf onbewust blijk de zaak goed te doorgronden. (De ene helft van het publiek komt uit waardering voor onze financieel zo zwak beloonde prestaties; de andere helft komt om ons te zien vallen). Hij had gelijk, want wer kelijk was het bijna allemaal niet. Tol Vallen was een lot dat velen was beschoren. De ettelijke met los se hand door de „duivel" uitge strooide kasseien die vervolgens door de wielen van boerekarren willekeurig in de grond waren gedrukt, eisten hun tol. Bovendien was de weg herhaal delijk spekglad, zodat alle om standigheden om er een heroïsch gevecht van te maken aanwezig waren. En zoals te doen gebruike lijk heeft bijna iedereen met de nodige portie tegenslag af te re kenen. Dikwijls op de meest on gelukkige momenten sloeg het noodlot toe. In deze zogenaamde „koninginneklassieker" waarin beginners hun startgeld voor de later te houden criteria mede ge stalte kunnen geven, reed vrouwe Fortuna constant mee. De coureurs van ploegleider Peter Post kunnen daar van mee spre ken. Ook Jan Ra^s, die tenslotte op een eervolle derde plaats be slag legde, zal aan het Noordfran se spektakel nog wel eens terug denken. Door pech geremd en ondanks meer dan normale steun van de in grote vorm zijnde Piet van Katwijk moest de kopman van de ploeg zich forceren op mo menten dat het allesbehalve gele gen kwam. Toen Moser na 240 kilometer dan ook definitief het hazepad koos, kwam Raas vijf meter tekort om nog aan te ha ken. Hij wist prompt verslagen te zijn. want Freddy Maertens kon niet meer voldoende kracht op brengen de ontketende Italiaan te achterhalen. De enige die dat wel kon was Roger de Vlaeminck. De Belg had evenwel een niet-aanval- spact met Moser gesloten. „Ik heb niet aangevallen om Moser te helpen. In Gent Wevelgem had ik hem ook willen bestormen, maar toen reed hij slecht. De Italiaanse journalisten die steeds in de ploeg proberen te stoken kunnen nu zeggen wat ze willen. Er is binnen onze ploeg echt geen ruzie. Dat is bewezen. Fran cesco en ik helpen elkaar echt". Vieren De Vlaeminck die in het begin van dit seizoen verrassend de erepalm greep in Milaan-San Re- mo vertelde voorts nog, dat hij in 1979 met de wielersport stopt. Tevens verklaarde hij zijn af scheid in een Belgische formatie te willen vieren. Geruchten wil len reeds, dat dat zal gebeuren in de ploeg van IJsboercke, waar Didi Thurau als kopman maar niet tot succes kan komen. De door de gele trui zo befaamde Duitser werd ook dit keer ge woon uit de wielen gereden. Eer lijk verklaarde hij: „Ik was kapot. Ik heb geen excuus. Volgende koers moet ik maar opnieuw pro beren". Slechts weinigen, zoals Roger de Vlaeminck en Francesco Moser, bleven gespaard. Van de Belg was dat geen verras sing. Parijs-Roubaix is typisch een koers voor hem. In de negen jaren dat hij heeft deel genomen heeft hij slechts één keer een lekke band gehad. Moser bleef ook op de fiets. En dat was een eerlijke zaak. De Italiaan, die in eigen land de hete adem van de nieuw Zeist De buitengewone vergade ring van de sectie betaald voetbal duurde een dikke drie uur, exclusief de onderbrekingen. Goed be schouwd hadden de afgevaardigden het zaterdag in het KNVB-sportcen- trum te Zeist in een kwartier af kunnen doen. Het rapport „Gezon der betaald voetbal" lag ter tafel en het ging in feite alleen erom of het betaald voetbalparlement ja of nee zou zeggen, niets meer en niets minder. Maar het parlement, dat al een inspraakperiode van 10 tot 22 maart had gehad, waarin de leden van de stuurgroep die het rapport samenstelden beschikbaar waren voor informatieve gesprekken, ra kelde alles weer op waartegen de stuurgroep nee had gezegd in het op 3 april verschenen officiële rap port. Het betaald voetbal zei dus niet ja, evenmin nee maar wenste een aantal wijzigingen. Daarmee stak het betaald voetbal de kop in de strop want nu hangt alles af van de wijze waarop de externe geldge vers reageren en tenslotte van de Tweede Kamer waarin deze kwestie wordt besproken. Zeggen de geld gevers of de Kamer: „Nu is het voldoende, ze zoeken het zelf maar uit", dan ligt het betaald voetbal op sterven want de gemeentelijke sub sidies moeten worden afgebouwd en het geld dat de drie externe geldgevers ter gezondmaking van het betaald voetbal extra willen schenken, zal dan niet worden ver strekt. Een „zeer zwakke bedrijf stak", zoald Dé Stoop het betaald voetbal ter vergadering noemde, zal dan nog zwakker worden, misschien wel bezwijken. In een brief van 13 april, vlak voor de vergade ring derhalve, had staatssecretaris Wallis de Vries de KNVB laten weten: „Ik ben het met de voorstellen in het rapport eens en stel er prijs op te onderstrepen dat ik de voorwaar den als een integraal pakket zie". In nog duidelijker bewoordingen dus: jullie kunt het rapport als geheel aannemen of het laten. Die brief legde de vergadering dus naast zich neer. Mr. Hogewoning had in zijn openings woord dan wel gezegd. „We staan voor de belangrijkste dag in het betaald voetbal" en onze continuïteit wordt in hoge mate be dreigd" maar hij hield zich wanhopig vast aan de strohalm uit het rapport dat het betaald voe'bal in de samenleving niet meer is weg te denken. Dat, zo meende hij, gaf ruimte om toch nog aan het rapport te sleutelen hoewel hij opmerkte. „We zullen allemaal wat moeten vertegenwoordigers hadden zaterdag derhalve helemaal een recht meer om hierop terug te komen. Dat hadden zij tijdens de inspraakpe riode moeten doen. Niettemin - in de brief van Wallis de Vries staat: De zaterdag als vaste speeldag dienen te worden vastgesteld - wilde Fransen (FC Twente) een lokaal onder zoek naar de beste speeldag en stelde Hart man (FC Den Haag) dat uit het rapport niet blijkt waarom zaterdag de gunstigste dag is. GELD Hogewoning zag „ruimte" om er toch nog over te gaan praten, en wil het overleg openen over de speeldag „waarin we de vrijheid willen behouden". Het werd hoe langer hoe meer duidelijk dat het betaald voetbal geleend geld wil maar niet gepor teerd is van voorwaarden die de geldgevers stellen. De bepaling dat het aantal contractspelers maximaal twintig mag zijn, werd fel aange vochten. Van Praag (Ajax): „Onaanva Ik heb er voor mijn eerste team al n zestien nodig. Als de stuurgroep op blijft staan, moet ik het rapport afw wil vrij zijn om zoveel contractspi nemen als ik nodig heb voor een verai voetbalpeil". Herman Choufoer (best meldde dat meer clubs dat willen „Di divisieclubs beschikken nu gemidde twintig contractspelers en dertien n tractspelers. Voor de eredivisie ligt zevenentwintig en zeven. Ook voor he bestuur lijkt twintig niet aanvaardbaar' foer hield het op 32 tot 34 die nodig bvo's te kunnen laten functioneren. I bijgevallen door Fransen (Twente). I (Go Ahead), Meutstege (speler Sparta] (FC Den Haag) en Van Zandvliet (Fey wilde een overgangsperiode. Hogewoning schrok van Van Praag „Het moet een dwingende eis won we er meer dan twintig willen h Hogewoning: „Het is niet wijs het onaanvaardbaar te gebruiken. We praten over omstreeks dertig met ee M mum van vierendertig". Hij keek daarl naar drs. Jan van Gorse, voorzitter groep die de vergadering gedeelte woonde, en naar de stuurgroepsse drs. P. Schubert van CRM. Maar dii H niets blijken van goed- of afkeuring. Ook de voorwaarde uit het rapport i trainer voor drie jaar te contracteren definitieve versie iets afgezwakt door ii van een proeftijd - werd verworpen. F Ligthart (AZ), Stoop en Arons wilder onbepaalde tijd" en zo werd beslote yj de vergadering. „Over gaan praten", zei Hogewoning, sneltreinvaart het verdere rapport afha -Over. het marketingbeleid: „Akkoord portemonnee maar open gaat om kunnen betalen". Over arbeidsbemir maatschappelijke begeleiding, budgi i Rc king e.d. was hij het wel eens maar dit tra allemaal pas ter sprake in de voorjaar undu dering van 22 mei hoewel Hogewonin Jstel opmerkte dat ook daarvoor meer gel ford komen. Dat per 1 januari 1979 de C ihap] feit moet zijn, vond Hogewoning uits li Blijft de kardinale vraag of de st«ïmi* cretaris de afwijzingen „neemt", 1 va Kamer zich na deze voor de stuu Jf j] moeilijk te verteren vergadering t?.. opstelt ten aanzien van de extra d Dé Stoop had berekend dat het niee on] zo veel is. ,,We krijgen in vier ja<ub]ie miljoen, waarin begrepen tie'vierm e ka van de Stichting de Nationale Spoi drul sator. Dat is eigenlijk ongeveer ti ek vj joen. Moeten we ons daarvoor 2 et c; ontzeggen? Als we die totocente it op ken, blijven we baas in eigen huis" Het zou best eens kunnen zijn 1 externe geldgevers en/of de Kat ook zo over denken en de handen mse ken van het betaald voetbal dat d in een uiterst precaire situatie k< verkeren. Herman van B< V( ïrf 01 fop I 1 EN amei Twee van de felste opposanten. Links Jaap van Praag die het rapport onaanvaardbaar acht als geen wijziging wordt gebracht in het toegestane aantal contractspelers, rechts Dé Stoop, die voor ongeveer tien miljoen het baas in eigen huis niet prijs wil geven. inleveren omdat dan de continuïteit wordt gewaarborgd" Hogewoning drong de verga dering dus eerst wel in de richting an „laten we onze nek niet te ver uitsteken" maar gaandeweg de bijeenkomst bleek dat het toch werd gedaan. Paragraaf na paragraaf werd het rapport door gelopen en inderdaad waren er enige onder delen dip: verschil v/an"mening opriepen,die opgelost zullen kunnen worden. Het ministerie van CRM zal waarschijnlijk niet voorbijgaan aan het gedegen betoog van drs. Cor van Rijn, voorzitter van de financiële commissie. Hij stelde onomwonden dat het onmogelijk zal zijn de uitgaven in overeenstemming met de inkomsten te brengen, wat nu juist een punt was dat de betaald voetbal organisaties in het rapport werd verweten. De verdeling van geld van het „financieringssysteem in rubrieken' achtte Van Rijn (Sparta) willekeurig. Ter ver duidelijking somde hij op: „Het verstrekken van vergoeding voor tegenslag in de competi tie is en lachertje. Dat levert stormen van aanvragen op en is onhanteerbaar" Voorts uitte hij kritiek op de saldofinanciering ter dekking van exploitatietekorten waarbij de club die het slechtste beheer heeft gevoerd - „de grootste vervuiler", zei van Rijn - het meest ontvangt. Voorts krijgt een niet-gesubsi- dieerde club veel minder dan een wei-gesubsi dieerde. „Wie de gemeente het meeste geld uit de zék klopt, krijgt ook nog eens het meeste geld om het tekort te dékken", aldus Van Rijn die samenvattend opmerkte: „Het financiële plan is niet goed". Hij vond het ook onredelijk dat een club die met pijn en moeite een lichtinstallatie heeft aangeschaft voor ren te en aflossing niets krijgt terwijl anderen een forse bijdrage zullen ontvangen in het bouwen van zo n installatie. Van Rijn: „En het is een onrechtmatige daad om te zeggen, als je het zo niet doet, krijg je ook niet meer de 5.6 miljoen per jaar uit de lotto/toto die we al hadden. Ik neem aan dat de overheid zo n valbijl niet zal hanteren" Hogewoning haakte onmiddellijk aan en riep gëemotioneerd: „Die 5.6 miljoen is van ons en daar is niet aan te komen", hoewel Jo van Marle (voorzitter sectie amateurvoetbal) nog wel voorrekende dat er maar 1.6 miljoen uit die toto komt en de rest een vorm van subsidie is. Er mag worden aangenomen dat over dat financiringssysteem nog wel te praten valt, over -andere zaken wellicht helemaal niet. Want aan andere belangrijke punten van het rapport wordt ook geknaagd. Na de inspraakperiode waarin van de zijde van de KNVB, FBO, VVCS en WON was geageerd tegen de voorwaarde dat op zaterdag moet worden gespeld, handhaafde de stuurgroep pertinent haar standpunt. Men zou zeggen dat dit zeer duidelijke taal is. Niet voor het betaald voetbal echter dat dit belangrijke punt weer ging aanvechten. Een herhaling dus van de inspraakperiode waarin slechts FC Amsterdam zich liet horen naast KNVB. FBO, VVCS, WON en de Stich ting amateurs voetbalregio Haarlem. De club- IEBE in Di r in l een toe groot sw eg Francesco Moser bleef overeind en won. opkomende Saronni in de nek voelt, zag zich in 1974 in deze klassieker van de zege afge houden, toen hij in de finale door eenlekke band tegen de vlakte sloeg. Winnaar werd toen de enige overgebleven concurrent. Roger de Vlaeminck. Moser, die vorig jaar de zege in de schoot geworpen kreeg omdat Fred dy Maertens later doping ge- appa oelin^ bruikt bleek te hebben, de pas bij de rode vlai te zijn geweest van de PETER VAN Pt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20