kiffeur Kolbe jewiist talent Balli sterke winnaar Westland-marathon HUl mm lupicS's ©iw§ een wonderbaarlijk paard Badmintontitels naar Denemarken ;7pm - i rm Jan Wagenaar doet Europese titel over aan Duitser Heinz Wewering Duindigt klassement LEIDSE COURANT) )0|L ndfERDAM Het Westduitse skiftalent Peter ilsl4el Kolbe heeft op duidelijke wijze „the head rba river" voor skiffeurs gewonnen. Hij legde oe© kilometer met tegenwind tussen Oudekerk Eimsterdam af in 31 minuten en 26 seconden, n iee was hij ruim een halve minuut sneller vmim van Schelven van Triton. Na Van Schel- Jinèlaatste zich verrassend Frans Göbel van De in 1 een lichte skiffeur, die in 1977 nog junior \e jop de derde plaats. Pas daarna kwam Wim irdthoten van Nereus, de Amsterdamse favoriet jcx eliswaar op zaterdag eerst in Dortmund een test over tien kilometer in de twee zonder terjioeten afleggen. was in 1973 Europees kampioen en in 1975 dkampioen in de skiff en miste in 1976 in kw eal het goud slechts op de laatste meters Hij ek< >en periode van non-activiteit enkele maanden lotpn weer in training gegaan om op de wereld- ienschappen in oktober in Nieuw-Zeeland 'defiw uit te blinken dames won Sietske Boomstra van Skadi voor tde achtereenvolgende keer. Zeer verrassend pèzij de meeste tegenstand van jeugdkampioene euwisse van De Laak en niet van Liesbeth jr van Nereus, die op het laatste wereldkam- ;chap nog zevende werd slagen zijn: (7.5 km): Michael, Kolbe (WDL) 31 min. 26; 2. Wim van en (Triton) 32.02; 3. Frans Göbel (De Hoop) 32.11; l0f£ i Boeschoten (Nereus) 32.26; 5. Peter van Esseveldt (4 km.): ske Boomstra (Skadi) 18.16; 2 Lily Meeuwisse (De 8.24; 3. Liesbeth Vosmaer (Nereus) 18.31 De roeiers Uittenboogaard en De Veth van Dudok van Heel uit Breda hebben op de roeiwedstrijd van de zuidelijke roeibond het sensationele aantal van vier overwinningen behaald. De cadetten van de KMA waren zowel in de senior B 2 met en zonder stuurman als in de C en A 2 met en zonder stuurman de winnaar. Alleen op het eind van het vermoeiende weekend moesten zij in de elite twee-met stuurman de eer aan de ploeg van Brugge laten. Verder werden er in Tilburg weinig elite-nummers meer verroeid. Orca had in de vier met stuurman geen moeite met de ploeg van Antwerpen en was ook in de A-vier oppermachtig. Phocas won in de elite twee zonder ruim voor Ric en Euros. Bij de lichte roeiers won Theta/Euros zowel de gestuurde ?ls de ongestuurde vier. De uitslagen zijn: Elite twee met stuurman: 1. Brugge 9 03. 2. Dudok van Heel 9.25; 3. Argo 9.28. Elite vier met stuurman: 1. Orca 7.33; 2. Antwerpen 7.45. Elite twee zonder stuurman: 1. Phocas 8.04; 2. Ric 8.13; 3. Euros 8.13. Senioren A, vier met stuurman: 1. Orca/1 7.49; 2 Protheus/Eretes 8.05; 3 Orca/2 8 15. Senioren A, vier zonder stuurman: 1 Theta 7.25; 2 Orca 7.39. Senioren A, twee zonder stuurman: 1 Dudok van Heel 8.07; 2. De Laak 8.10; 3. Ric 8.17. Senioren A, twee met stuurman: 1. Dudok van Heel 8.16; 2. Brugge 8.21;: 3. Protheus/Eretes 8.25. Senioren A, sklf 1 Antwerpen 7.58; 2, Gent 8.08; 3. Nautilus 8.29. Lichte elite, vier met stuurman: 1 Theta/Euro? 7.37; 2. Njord 7.48. Lichte elite, vier zonder stuurman: 1 Theta/Euros 7.16; 2. Aegir 7.27, MAASSLUIS Met de 28-jarige Turk Velli Balli heeft de negende internationale West- land marathon zaterdag een sterke winnaar gekregen. Balli legde de 42 kilometer en 195 meter door de glazen stad af in twee uur, zestien minuten en elf seconden, een tijd die op dit parcours nog nooit was gerealiseerd. De snelste was tot nu toe van de Engelsman Jeffry Norman, die de wedstrijd in 1975 winnend afsloot in 2.18.12,8. De negende Westland marathon was na vijf kilometer in feite al beslist. Toen had zich een kopgroepje van drie lopers gevormd, bestaan de uit Balli en de twee Nederlanders Cor Vriend en Roelof Veld. Dit drietal was na een kwart van de wedstrijd al minuten voor op de rest van het veld, waarin het per traditie grote Engelse contingent dit keer weinig kwa liteit bood. Ook Joe Keating, de winnaar van 1976, kon ditmaal geen strijd op niveau leve ren. Cor Vriend en Roelof Veld hebben Velli Balli, die in 1976 in Lahore een tijd van 2.11.13 liep (maar over die prestatie bestaan nogal wat twijfels omdat het parcours in de Pakistaanse hoofdstad waarschijnlijk te kort is geweest) uitstekend partij geboden. Dat Balli een loper van internationale klasse is, bewees de Turk vorig jaar april tijdens de 81e marathon van Boston, waar hij achter de Canadees Jerome Drayton in 2.15.44 tweede werd. Het Nederlandse duo gaf Balli geen duim breed toe en op de stukken, waar de wind de lopers recht in het gezicht blies, lieten Vriend en Veld het kopwerk slim aan hun tegenstander over. Hoewel Balli verscheidene keren pogingen deed zijn twee concurrenten kwijt te raken, slaagde hij daarin pas na het passeren van het 35-kilometerpunt (één uur. 53 minuten en 10 seconden). De eerste, die moest lossen was Veld. Met Vriend had Balli meer moeite, maar twee •'•lometer voor het einde sloeg de Turk toch een gaatje. Vriend, die de wedstrijd in 1977 won, raakte weliswaar niet ver achter, maar toch wel zo ver dat hij op het laatste rechte stuk voluit sprintend niet meer bij de Balli kon komen. Het uiteindelijke verschil bedroeg vier secon den, wat betekende dat de Brabantse onder wijzer, die na een liesoperatie pas weer enkele maanden in training is. zijn persoonlijke re cord (2.18.07 uit 1975) met bijna twee minuten verbeterde. Ook voor Veld betekende zijn tijd van 2.17.03 een verbetering van 42 seconden van zijn beste prestatie. De uitslag is: 1. Velli Balli (Tur) 2.16.11 (nieuw parcours-re- cord); 2. Cor Vriend (HAC) 2.16.15; 3. Roelof Veld (Daventria) 2.17.03; 4. Peter Kooi (Fit) 2.23.53; 5. Henk van der Hoek (HAC) 2.24.57; 6. Heinz Kosmalla (Lux) 2.25.11; 7. Wies van Houtte (RKHAV) 2.25.16; 8. Joe Keating (Eng) 2.26.13; 9. Johan Kijne (Metro) 2.28.09; 10. Cliff Beauvais (Eng) 2.28.15. - - -• Start van de Westland-marathon, die een verrassende winnaar zou opleveren. Wewering de nieuwe kampioen van Europa bij de pikeurs. De Duitser boekte vorig jaar in eigen I0 I een record door, in één jaar maar liefst 418 keer een paard als eerste over de eindstreep te (van een medewerker) WENEN De 28-jarige Westduit ser Heinz Wewering is de nieuwe Europese kampioen bij de be roepsrijders. Op de finaledag gisteren in Wenen bleef hij on danks de steeds weer fel terug komende Italiaan Nello Belle! overeind, weliswaar krampachtig doch wel voldoende om op de valreep de titel in de wacht te kunnen slepen. Hij en de tien voudige Italiaanse kampioen Bellei (48) hebben dit onmense lijk zware toernooi van de eerste dag af aan beheerst. Wisselend waren zij aan de leiding in het klassement, steeds met geringe onderlinge verschillen. Wewering deed dat door zijn tac tisch inzicht als puntenvergaarder en met zes overwinningen en Bel lei door zo'n fanatieke inzet dat de paarden die hij in dit toernooi gereden heeft, nu nog staan te denken wie dan toch wel die rijder is geweest, die ze zo heeft opgejaagd. Zelfs in het Weense Billund waar hij slechte paarden had geloot, redde hij zich uit de problemen, maar moest toen wel veel punten verspelen aan zijn Duitse concurrent. Jan Wagenaars prestaties tonen in tegenstelling met vorig jaar een grillige grafiek. Ineens alles en dan weer niets. In Billund ^eed hij in de eerste koers voortreft lijk en won met een straatlengte. Doch daarna was het weer mis. Ook in Wenen trof de vaderlandse kampioen het niet. Vier van de vijf trainers van paarden die hij te berijden kreeg, gaven hem geen enkele kans. Hij oogstte dan ook slechts 23 punten, waardoor hij in het eindklassement terugzakte naar de zevende plaats. Met het enige paard waarmee hij een kansje had. werd hij vierde. De teleurstelling kwam al in de volgende koers toen hij in tweede positie werd uitgeschakeld we- Een zege zou Bellei het kam pioenschap brengen. Hij heeft daaraan dan ook alles gedaan. Hij leidde tot op enkele meters voor gens onregelmatig draven. De spanning heeft er overigens in Wenen tot de laatste koers volop ingezeten. De Duitser Wewering begon met een riante voorsprong van 24 punten op de Italiaan Bellei die door een ovenwinning en een slechte prestatie van de Duitser zijn achterstand reduceer de tot slechts 8 punten. In het volgende onderdeel vergrootte de Duitser zijn voorsprong weer tot 14 punten, welk verschil tot het laatste onderdeel toe bleef be staan. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Voor het door onze krant georganiseerde Duindlgtklassement voor amateurs, zowel In de ren- als draf- sport sloeg Piet Barendregt door zijn fraaie overwinning met Cupid's Cave toe. De stand bij de amatrices en amateurs in de rensport is nu: 1. Piet ^arendregt 10 punten, 2. Annet Visser 8, 3. Sabille „Reinecke 7, 4. Tjitske Melchers-De Leeuw 6 punten. Bij de amateursrijders in de drafsport is nu de stand: 1. Dick Suykerbuyk 7 punten, 2. Q. Joosen en D, Goedhart elk 5, 4. P. Solleveld 4 punten. AMSTERDAM Gerrit Boom heeft zich gisteren een plaats ver worven in de Nederlandse ploeg, die van 1 tot en met 22 oktober' deelneemt aan het toernooi om het wereldkampioenschap dam men in Italië. steeds hetzelfde bericht: „Als ze de ver- Cees van der Harst krijgt het gelijk aan richtingen in de training in een race zijn kant. Twee keer achtereen zegevierde iNAAR Het kan gek gaan in de isport. Eind vorig seizoen stond de Ier van de Nederlandse reneigena- waarmaakt moot ze zo kunnèn winnen." Cupid's Cave in handen van de amateurrij- Op één koertje na, dat niets te betekenen der Piet Barendregt. Op de laatste plaats had in Emmeloord, kwam de merrie echter waar de merrie het vroeger af liet weten nooit in de winnaarsring. Meestal liet zij iniging „De Rensport", Joop van op het punt om zijn nu zesjarige sids^ Cupid's Cave voor een zeer klein (1200 gulden) van de hand te Twee jaar daarvoor had Van der het paard gekocht en het was in bij Tom McGarrity in Hoogerheide. am het paard op Duindigt terecht laatste trainer, vorig seizoen op de iaarse baan van Cupid's Cave was Riem. Van alle trainers kwam als eerste weet te maken met de uit Enge land afkomstige Cupid's Cave. Bij de dravers was er bijna een dubbel succes voor pikeur Hugo Langeweg. Nadat hij de eerste koers had gewonnen met kwam ze dit maal sterk opzetten. Het ziet RiocaS moest hij in de Alkmaarprijs met Plenty Speed, Prins Hazelaar (Wim Velis) voor laten gaan. Maar hij kwam in het internationale hoofdnummer met Drake Royal net iets te kort tegenover Maxi H met Harry Pools. Drake Royal had in deze koers echter wel veertig meter voorgift familie - nam het paard onder zijn hoede is toch een wonderbaarlijk paard." Hulde moeten geven aan Maxi H. en was optimistisch. natuurlijk aan Cees van, der Harst, die het het bij het uitkomen van de laatste bocht er naar uit dat Cupid's Cave nóg enkele afweten. Van der Touw en zijn vrouw koersen gaat winnen. Het paard staat gun- hadden genoeg van Cupid's Cave. Maar stig „op gewicht". In twee koersen verdien- toch kreeg het paard nog een kans in de de de merrie voor de eigenaar 5200 gulden. ARTHUR VAN RUSWUK de eindstreep maar zag zich toen gepasseerd door de Deen Preben Kjarsgard, een overwinning die de Deen ook het dagklassement bracht. Ook in Billund won hij op zijn eigen baan dit klassement. De Scandinaviërs waren in dit toernooi overigens best op dreef. Want Finland. Denemarken, Zwe den en Noorwegen bezetten ach ter het duo WeweringBellei de volgende plaatsen. Over de uitzending van Heinz We wering, Nello Bellei en de Fin Pekka Korpi naar het wereldkam pioenschap in Amerika bestaat nog steeds twijfel. Bellei heeft gezegd niet te zullen gaan, welk resultaat de onderhandelingen over de wedstrijdbepalingen dan ook zullen hebben. Stand van het eindklassement; 1. Heinz Wewering, West-Duit land. 323 punten; 2. Nello Bellei, Italië, 317; 3. Pekka Korpi, Fin land, 302; 4. Preben Kjarsgard, Denemarken, 294; 5. Jim Frick, Zweden, 285; 6. Petter Tholfsen, Noorwegen, 250; 7. Jan Wage naar, Nederland. 246; 8. Gilbert Martens, België, 241; 9. Konrad Spaderna, Oostenrijk, 235; Pierre Marie. Frankrijk, 209; 11 Ferenc Istok, Hongarije. 202. PRESTON De Individuele titels zijn in het toernooi om het Europees kampioenschap badminton naar Denemarken gegaan. Bij de heren behield Flemmlng Delfs zijn titel door in de finale de Zweed Klhlström met 10-15, 15-6, 15-12 te verslaan. Lene Koppen werd eerste bij de dames. Zij won in de eindstrijd van de Engelse Jane Webster: 11-4, 9-11,11:0. Het damesdubbel werd gewonnen door Nora Perry en Anne Staat uit Engeland, die hun beide landgenotes Jane Webster/Barbara Sutton met tweemaal 15-7 de baas bleven, In het herendubbelspel versloegen Stevens/Tredgett (Engeland) in de finale de Zweden Kihlström/Frohmann met 15-6, 15-5. Het gemengd dubbelspel leverde een eindzege op voor het Engelse duo Tredgett/Terry dankzij een overwinning in de finale met 15-9, 15-9 op Kovgaard/Koppen uit Denemarken. Joke van Beusckom en Marjan Ridder werden in de halve finales van het damesdubbelspel met 13-15, 15-10, 15-7 geklopt door Webster/Sutton. Ook voor het gemengd dubbel Marjan en Rob Ridder bleek geen finaleplaats te zijn weggelegd: in de halve finales waren Tredgett/Perry veel te sterk: 15-1. 15-5. Consequent Als de overheid conse quent is, hangt het voort bestaan van het betaald voetbal aan een zijden draad. Twee dagen voor de buitengewone verga dering van de sectie be taald voetbal schreef staatssecretaris Wallis de Vries naar de KNVB dat hij het met de (subsidie) voorstellen in het eind rapport „Gezonder be taald voetbal" eens is, maar ook „ik stel er prijs op te onderstrepen dat ik de voorwaarden als een integraal pakket zie". Het betaald voetbal heeft dit anders gezien en aan de voorwaarden getornd, althans poogt over ver scheidene - en niet de minst belangrijke - ru brieken alsnog te „on derhandelen". Een niet van gevaar ontblote ope ratie want als de staats secretaris consequent is, moet hij het rapport laten voor wat het is. en het betaald voetbal ook. Hangijzer. Er mag niettemin worden verondersteld dat over sommige zaken alsnog gediscussieerd kan wor den. Daaronder vallen de besteding van de gelden in het financieringssys teem, waarvan de voor zitter van de financiële commissie van de KNVB, drs. Cor van Rijn, af doende aantoonde dat bijstelling nodig is. Of geslikt zal worden dat zonder meer de voor waarde driejarig contract voor de trainer van tafel werd geveegd, staat te bezien. Eveneens de kwestie van het aantal contractspelers lijkt een heet hangijzer. Pertinent houdt de stuurgroep - en de externe geldgevers zijn het daarmee eens - vast aan twintig, wat de clubs te weinig achten. De stuurgroep heeft - en dat is men wellicht ver geten - in haar rapport wel gesteld dat in de be drijfstak betaald voetbal de uitgaven niet in over eenstemming worden ge bracht met de inkomsten, „en dan werd de oplos sing in bijna alle gevallen in de richting van een gemeentelijke subsidie gezocht", aldus het rap por. De salarispost bleek een voorname oorzaak en die wil de stuurgroep dan ook terugdraaien. Uit de vergadering kwam naar voren: we willen zelf het aantal contractspe lers bepalen. De externe geldgevers zouden kun nen zeggen: akkoord, maar dan wel voor een bedrag op de begroting dat wij acceptabel ach ten. Dat zou dus niets meer of minder beteke nen dan grote salarissen terugschroeven om bin nen het budget toch (veel) meer dan twintig contractspelers te kun nen hebben. Als kan wor den aangetoond dat twintig inderdaad te wei nig is - en dat kunnen de clubs - zou het evenwel van een al te starre hou ding van de externe geld gevers blijk geven als zij in dit geval geen wijzi ging zouden aanbrengen. Zaterdag De speeldag is waar schijnlijk het' grootste struikelblok. Meermalen - ook na de inspraakperio de - is benadrukt dat op zaterdag gespeeld moet worden. De staatssecre taris deed het ten over vloede in zijn brief van 13 april: de zaterdag zal als vaste speeldag die nen te worden vastge steld. De stuurgroep hield, na tegenwerpingen tijdens de inspraakperio de, pertinent vast aan za terdag. Toch wil het be taald voetbal - ook na de afwijzing - praten. Het zou kunnen zijn dat ex terne geldgevers en/of Tweede Kamer die de ex- tra-subsidie moet goed keuren „genoeg hebben van het gezeur". Dat zou dan wel eens de nekslag voor het betaald voetbal kunnen zijn dat ook reke ning moet houden met afbouw van de gemeen telijke subsidie.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13