reken record PSV helpt Haarlem weinig verder Enerverend competitieslot voor laagstgeplaatsten Verzadigd PSV biedt degradatie kandidaat alle ruimte Feyenoord: allerlei moeilijkheden Spelen op nul fataal voor Den Haag Bredase supporters prikkelen VVV BASTIA estien oor ranje-B 19 MAANDAG 17 APRIL 1978 (van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoords directeur Peter Step- han neemt aan dat de Tsjechische oefenmeester Vaclav Jezek van het ministerie van sociale zaken een arbeidsvergunning zal krijgen. is echter nog steeds niet zeker Vorige week heeft de Stichting Arbeidsbemiddeling een advies verstrekt aan het minis terie maar de Stichting noch Stephan wilde zeggen hoe dit luidt Stephan: „Als we een trainer uit de EEG willen contracteren kan niemand bezwaar maken gezien de ËEG-bepalingen Voor Jezek ligt dat anders. Ik heb echter een advies van de Stichting Arbeidsbemiddeling in mijn zak dat me hoop geeft op een goede afloop. Er is in Nederland op het ogenblik geen toptrainer vrij die Feyenoord uit de misère kan halen. We moesten dus wel over de grens" Kees-Jan Snoeck. Feyenoords middenvelder die hartklachten ...'heeft, wordt drie dagen ter observatie opgenomen in het Academisch Ziekenhuis van Maastricht. Dat Feyenoord Willy Kreuz kwijt raakt, is nagenoeg zeker. Na Atletico Madrid heeft zich nu ook Straatsburg gemeld dat Kreuz gisteren observeerde en deze week gaat onderhandelen met Feyenoord Nog twee wedstrijden en de competitie is ten einde. Aan de top van de ranglijst is alles beklon ken want hoewel Sparta nog een totaal van 44 punten kan behalen, zou het doelsaldo sterk moe ten worden opgevijzeld om nog te gaan behoren tot de eerste vier die Europees voetbal gaan spelen. Immers, PSV is kampioen. Ajax of AZ (aangenomen dat het Ex celsior uitschakelt) veroveren de KNVB-beker en dan zijn er nog twee plaatsen beschikbaar voor het UEFA Cuptoernooi. Daar voor komen Ajax of AZ en FC Twente in aanmerking. Ook als de twee teams die in het UEFA Cuptoernooi gaan optreden de laatste twee wedstrijden geen punt meer behalen, zal Sparta toch in doelsaldo achterblijven. Aan de staart is de situatie veel spannender. Zelfs nummer elf op de ranglijst, NAC, is niet veilig. De laagstgeplaatsten veroverden een (FC Amsterdam) of twee punten (Eagles. FC VW). Haar lem versloeg het niet meer opti maal gemotiveerde PSV en daar FC Den Haag en NEC verloren, is er een groepje van drie ploe gen ontstaan met 27 punten, wat veiligheid niet garandeert. Het doelsaldo is ook hier be langrijk en FC Den Haag staat er met een nadelig saldo van elf treffers iets gunstiger voor dan Haarlem met twaalf en veel be ter dan NEC met achttien. Go Ahead Eagles heeft een „ver schil" van vijf doelpunten „in de min" maar een punt minder dan FC Amsterdam dat echter nege nentwintig treffers in het nadeel heeft tegen WV twintig. Wie Telstar naar de eerste divisie moet vergezellen, is nog lang niet uitgemaakt. Het programma dat deze ploegen nog voor de boeg hebben op 23 en 30 april luidt: NAC: uit tegen NEC, thuis tegen FC Den Haag; FC Den Haag: thuis tegen Vitesse, uit tegen NAC; Haarlem: uit tegen FC Twen te, uit tegen AZ; NEC: thuis tegen NAC, uit tegen Feyenoord; FC VW: thuis tegen Feye noord, uit tegen Roda JC; FC Amsterdam: thuis tegen Roda JC, uit tegen Go Ahead; Go Ahead: uit tegen Volen- dam, thuis tegen FC Amster dam. tmaal heeft reserve-doelman Van Engelen de bal te pakken en is Van den Berg laat met het hoofd. Links hoeft Brandts niet meer te assisteren. Maar het was ch v.d. Berg die Haarlem twee punten bezorgde en PSV zijn eerste nederlaag dit seizoen. HAARLEM Wat er ook aan het eind van dit sei zoen met Haarlem mag gebeuren, één ding staat sinds gisteren kaarsrecht overeind: de ploeg van Barry Hughes heeft lands kampioen PSV zijn eerste nederlaag toegebracht. Maar de in ernstige de gradatienood verkerende Noordhollandse ploeg, die ondanks de zege van 1-0 door de resultaten van de concurrenten nog steeds terdege het risico loopt streekgenoot Telstar te vergezellen, heeft voor de triomf wel nadrukkelijk PSV's hulp nodig gehad. De Eindhovenaren bleken er geen enkele prijs op te stellen de competitie on geslagen te beëindigen. Op een enkele uitzonder ing na, Brandts, Poortvliet, Deacy en invaller Postu- ma, geloofden de leden van de kampioensformatie het wel. Met de titel sinds vorige week op zak en de woensdag bereikte finale in het UEFA Cuptoernooi was PSV kennelijk verza digd. Het enige dat de Brabanders nog kan opla den is de dubbele con frontatie met Bastia, welks aanvaller John Rep gisteren getuige was van het vrije weekeinde dat de meeste PSV-ers hadden genomen. „Ik dacht ook dat de jongens graag ongeslagen het seizoen wil den afmaken", sprak de gebles seerd langs de kant gebleven Re- né van de Kerkhof na afloop. „Maar dat was dus niet het geval. Het was bar slecht" Haarlem heeft dankbaar gebruik gemaakt van de kans die PSV bood. Een week lang had Hughes op zijn manschappen ingepraat en gewe zen op de laatste kans. „We kon- jen ons niet permitteren op èèn punt te spelen, het moesten er persé twee worden. Met nog uit wedstrijden tegen FC Twente en AZ '67 op het programma móest er gewonnen worden". Toen later bleek dat een inderdaad tot de bodem knokkend Haarlem er on danks de zege eigenlijk weinig op vooruit was gegaan sprak Hughes berustend: „Het doelsaldo wordt nu belangrijk. Wat dat betreft hebben we nog een kans". Haarlem heeft van het zevental clubs dat nog in aanmerking komt voor degradatie een redelijk doelsaldo (-12), dat slechts wordt overtroffen door FC Den Haag ballen werden verkeerd geplaatst, tegenstanders werden onheus aangepakt, kortom alle sympto men van een degradatieploeg kwamen dan aan de oppervlakte. Gelukkig voor Haarlem drong PSV niet overtuigend aan. want ware dat gebeurd, Haarlem zou als een kaartenhuis in elkaar zijn gevallen. Mentaliteit Barry Hughes mocht dan nog zo gewagen van een goede presta tie van zijn mannen, hij noemde terecht mentaliteit en karakter minuten na de pauze de uiteinde lijk winnende treffer op zijn naam bracht, speelt met de gedachte na dit seizoen een punt achter zijn loopbaan als prof te zetten. „Dit is mogelijk mijn afscheidswed- strijd geweest", verklaarde Van den Berg, die uitgroeide tot de beste man van het veld. Hij nam op papier de centrumspitsplaats in, maar droeg minstens zo veel bij aan de opbouw. Uitzondering BASTIA Bas- fia, dat in de finale van het toernooi om de UEFA-eup 2 te gen PSV uit komt, heeft za terdag op Corsi ca de eerstB wedstrijd voor de kwartfinales van de Franse bekercompetitie met 2-1 gewon nen van Mona co. (-11) en Go Ahead (-5). Maar de Haarlemmers zouden de race, zoals gezegd al hebben verloren als PSV niet zo welwillend was geweest. Want hoe energiek de Noordhollanders zich ook in de strijd wierpen, geen moment kon worden verdoezeld waarom de ploeg zo bescheiden op de ran glijst staat geklasseerd. Op mo menten dat PSV wel even wat serieuzer aandrong, zonder overi gens echt de indruk te wekken de ongeslagen status te willen continueren, ontstond er een aan complete chaos grenzende pa niek in de Haarlemse gelederen. Spelers liepen elkaar in de weg, als voornaamste kenmerken van het optreden van zijn team giste ren. „Het lijkt wel alsof de competitie voor Haarlem pas in april begint, in plaats van augustus. Als we in het begin van het seizoen zo'n inzet hadden getoond zouden we nu niet zo in de problemen heb ben gezeten", verkondigde Hug hes een waarheid als een koe. Objectief bezien kent de équipe van Hughes, die opvallend rustig reageerde op de toch wat onver wachte triomf, slechts èèn speler van behoorlijk niveau: Piet van den Berg. En uitgerekend deze aanvaller, die gisteren ook vier uitzondering. Want bij minder ge talenteerde ploegen als Haarlem gaat grote inzet hand in hand met haast en dan treedt gebrek aan kwaliteit het eerst aan het licht. Daarom mocht Haarlem zich gisteren gelukkig prijzen dat PSV (zonder Kees Rijvers, die wegens een sterfgeval in de fa milie in Haarlem verstek liet gaan), niet zo nodig meer hoef de. In de Eindhovense ploeg werden verkeerde passes met een grijns afgedaan en na het laatste fluitsignaal van scheids rechter Van Dijken (die George en Willy v.d. Kerkhof de gele kaart toonde, maar dat evenzeer aan Huyg en Masefield van Haarlem had kunnen doen), kon doelman Rob Boersma van bree duit lachende tegenstanders de gelukwensen in ontvangst ne men. Door deze losse instelling van de Eindhovenaren (hoewel assistent-trainer Henk de Jonge na afloop nog durfde te beweren dat PSV er wel degelijk veel aan had gedaan, maar „dat het niet had meegezeten"), heeft Haar lem de komende weken nog kan sen. Typerend voor de ongecon centreerde houding van PSV was de wijze waarop de treffer tot stand kwam. De anders zo dege lijke Huub Stevens liet de bal uit een verre uittrap van Boersma onachtzaam van de voet sprin gen, waardoor Van den Berg een vrije doortocht kreeg. Het was te danken aan de sobere, gedegen werkwijze van vooral Brandts dat Haarlem niet vaker kon toeslaan. Maar Brandts was één van de zeer weini gen. „Het is echt niet zo", sprak Willy van der Kuylen, „dat we een bepaalde te genstander in deze fase willen bevoordelen. We zijn alleen wat vermoeid na woensdag". Tot slot Barry Hughes: „We moeten uit die laatste twee wedstrij den tenminste één punt pakken; dan redden we het". Het is voor Haarlem te hopen, maar voor de eredivisie nauwelijks een winstpunt als de club van Hughes het haalt. Daarvoor zal het team ook volgend jaar, vooral als Van den Berg er niet meer bij zou zijn, te weinig kwaliteit in huis hebben. FRANK WERKMAN Scoreverloop 49 v.d Berg 1-0 Scheidsrechter Van Dijken Toeschou wers 7 000. HAARLEM: Boersma; Wentink. Geor ge. De Vries. Mdgers; Masefield. Huyg, v.d Ban; Haar. v.d Berg, De Kip PSV: v. Beveren (Engelen); Krijgh (Postuma), v. Kraay, Stevens, Brandts; W v.d Kerkhof, Poortvliet, v.d. Kuylen, Lubse, Deijkers, Deacy. 1ST De bonds- aches Ernst Happel Jan Zwartkruis bben zestien spe- s geselecteerd or de vriendschap- lijke b-interland ssen Nederland en lien die op 25 april Kerkraadse wordt peeld. zestien zijn: Nico de (Anderlecht), Pim •burg (Sparta). Epi it en Piet Wildschut |den FC Twente), Wim ltstege (Sparta), Jan Pe- (AZ), Martin Jol (FC Haag), John Dusbaba fderlecht), Arie Haan (An- lecht), Dick Nanninga 'la JC), Pierre Vermeu- (Roda JC). Jan Bos- ip (RWDM), Dick Schoe- r (Ajax), Henk van iwen (Den Haag). Peter t (AZ), Simon Tahamata ax) wedstrijd wordt op het laterrein in Kerkrade ge- ïld, aanvang 20.00 uur. UTRECHT FC Den Haag was van mening dat het nog een punt nodig had om veilig te zijn en speelde tegen FC Utrecht uitsluitend en alleen op het behalen daarvan door op „de nul" te spelen. FC Den Haag kroop van het begin af in de verdediging en probeerde met lange trappen spits Van Leeuwen te bereiken die dan voor het (verrassende) doelpunt eventueel zou moeten zorgen. Maar Van Leeuwen werd volledig uitgeschakeld door Wickel en zo kwam er van het Haagse plannetje niets terecht. Galjé had het in het Haagse doel heel wat drukker dan Van Breukelen bij de Utrechters, die er nog wel een aardige partij van wilden maken maar in de buurt van het Haagse doel geen succes konden boeken door de veelheid van Hagenaars die zich daar ophielden FC Utrecht grossierde alleen in hoekschoppen Tegen de rust kreeg FC Utrecht toch nog een kans. Na een solo van De Kruyk moest Simon van Vliet op de doellijn redding brengen Toen bij Utrecht na de rust Van Tamelen de plaats had ingenomen van Hamberg kregen de aanvallen een verrassender karakter. En Utrecht bleef in de aanval. De beloning bleef dan ook niet uit. Negen minuten voor tijd bracht Rechlero, ingevallen voor Witbaard, de bal hoog voor en Van Maurik, die een gele kaart had gekregen omdat hij Zondervan onreglementair had aangevllen, kopte in De zucht naar de nul was FC Den Haag fataal geworden. De ploeg behoort nu zelfs tot de potentiële degradatiekandidaten. Scoreverloop: 81 Van Maurik 1-0. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 4000. FC Utrecht: Van Breukelen; Tervoort, Wickel, Van Maurik, Witbaard (Rechlero); Cotè, De Kruyk. Vlaar; Hamberg (Van Lamelen), Van Veen, Van Staa. FC Den Haag: Galjé; Jol, Ouwehand. Korevaar, Zondervan: Perazic. Schoenmaker, Van Vliet; Albertsen (Toet), Van Leeuwen, Hoekema. Galjé heeft zich op de bal gestort. Jol (links) heeft het „al gezien". Het ene doelpunt dat FC Utrecht toch zou maken, heeft FC Den Haag in een ongunstige positie gebracht. BREDA Nadat de eerste helft van NACVW weinig opzienbarends had getoond, ontstond na de rust rumoer toen het ook al niet al te best bekend staande jeugdige Bredase publiek een lawine van closetrollen in het doelgebied van Sobczak liet neerdalen en scheidsrechter Ram de teams naar de kleedkamer stuurde. Het misselijke gedrag van supporters vorige week moest doelman Doesburg bij AjaxSparta(beker) ook al regelmatig repen papier oprapen en weggooien werd eindelijk eens door een scheidsrechter aangepakt. Hij ondervond daarbij, de steun van de Venlose doelman Sobczak die weigerde in zijn doel plaats te nemen. Ram stuurde beide ploegen naar de kleedkamer en gaf het bestuur van NAC te verstaan dat hij de wedstrijd zou staken als het gooien van papier zou worden voortgezet. Na zes minuten kon het duel worden hervat en er zat meteen de nodige felheid in. NAC was wel de meest aanvallende ploeg maar VW hield de zaak goed gesloten en loerde op een kans uit een counter. Die kwam voor Jovanovic: 0—1. NAC probeerde wat terug te doen maar ontbeerde stootkracht Toen De Jonge zijn ploeg op 2—0 had gebracht, had VW zich niet verder in de penarie gesjaeeld maar moest juist NAC nog oppassen. Scoreverloop: 69. Jovanovic 0—1. 82. De Jonge 0—2. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 6000. NAC: De Jong; Joore. Dierckx (Beusenberg). Bakker. Dekker; Damen. Quaars, Mohorovic; Vreijsen, Storm, Goodlass. FC VW: Sobczak; Nijssen, Franken, Schreurs, Van Rosmalen. Ooste- rom (Pala), Advocaat. Jovanovic; Jansen, Hilkes (De Jonge). Kurcinac

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11