Healy stimuleert gebruik kredietkaart Jonn akkoord met tationering N-bom Duitse Anti-terreurwetten volgende week van kracht Oma Ruhulessyn (77) en Domino (7) moeten Nederland uit -OORWAARDE: OOK BIJ PARTNERS Bikini wordt weer ontruimd Benzine in riool jevtsjenko een ambitieuze, onplezierige en harde werker Acties voor vrijlating Noreen Winchester UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 APRIL 1978 PAGINA 9 19 in onze correspondent Ami van ee) )NN De Bondsrepubliek gaat al- n met een eventuele stationering de neutronenbom akkoord, wan- r alle NAVO-landen zich daarvoor iben uitgesproken en wanneer dit ien niet alleen op Westduits grond- iied wordt opgesteld maar ook buiten. Dit heeft bondskanselier idt gisteren gezegd in een rege- iverklaring voor de Bondsdag. 1 aanzien van de neutronenbom heeft de idsregering vier maanden geleden een stand- t geformuleerd dat sindsdien niet meer is bijzigd, aldus Schmidt. Dit omvat de volgende L punten: A. De Bondsrepubliek wil geen Bezeggenschap over de eventuele produktie dit. wapen, aangezien het geen kernmacht foeze beslissing komt uitsluitend de Verenig- JStaten toe. B. Als president Carter besloten Ift het wapen aan te maken, moet het worden [bracht bij de ontwapeningsgesprekken fus- Oost en West. C. De Bondsrepubliek is Ud de neutronenbom op zijn grondgebied toe laten, als niet binnen twee jaar na de beslis- het wapen te gaan vervaardigen redelijke 1 bij deze besprekingen zijn geboekt, nidt begroet de beslissing van president Jer om de optie op het wapen vooralsnog n te houden als een bijdrage aan de ontspan- «spogingen en aan de politiek van wapenver- jdering in de wereld. Tegelijkertijd toonde Kanselier Schmidt hij zich bezorgd over de ongelijkheid die er bestaat tussen de militaire krachten van de NAVO en het Warschau Pakt. Het Westen mag niet bereid zijn zich bij de Oostelijke overmacht neer te leggen, aldus de Bondskanselier. Hij zei te verwachten dat de ontspanningspolitiek ook ter sprake zal komen bij het bezoek dat Brezj- nev begin mei aan Bonn brengt. Schmidt hekel de de houding van de oppositie die een fervent voorstander van de neutronenbom is en die volgens hem daardoor de politiek van ontspan ning in gevaar brengt. WASHINGTON(AP) - De Amerikaanse regering heeft besloten de 112 zielen tellende bevolking van het eiland Bikini in de Stille Zuidzee, tegen hun zin, over te brengen naar een ander eiland vanwege toene mende radioactieve besmet ting. Het atol werd in de periode '47 - '58 gebruikt voor proefnemin gen met de waterstofbom. Vóór die tijd werden alle eilandbe woners geëvacueerd, maar in 1969 verklaarde het Ameri kaanse bureau voor atoomza ken dat het eiland weer open gesteld kon worden voor bewo ning. In de jaren daarop keer den 112 eilandbewoners terug naar het Bikini-atol. ST.EUSTACHE (AFP) Sinds begin maart is meer dan 15.000 liter benzine terechtge komen in het riool van St-Eus- tache, een plaats van 24.000 inwoners bij Montreal. Tot dus ver heeft men niet kunnen ach terhalen waar de benzine van daan komt. De autoriteiten hebben beslo ten 400 inwoners te evacueren, nadat zich twee ontploffingen hadden voorgedaan waarbij twee mensen werden gewond. TEN (van onze correspondent Jane Rosen) NEW YORK „Als het een andere Rus geweest was, zou ik niets verbaasd geweest zijn. Maar Sjevtsjenko? Een overloper? Ik kan het nog niet geloven." Die verbazing van een VN-functionaris was typerend voor de grote schok die Arkady Sjevtsjenko teweeg heeft gebracht met zijn weigering om naar Moskou terug te keren, zoals zijn regering bevolen had. Hoewel zijn advokaat Ernest Gross er op gewezen heeft dat zijn cliënt niet echt overgelopen is, heeft Sjevtsjenko zelf zijn collega's bij de VN gezegd dat hij niet naar Rusland zal terugkeren vanwege „me ningsverschillen" met zijn regering. Populair is Sjevtsjenko nooit geweest in de twaalf jaar dat hij in New York verbleef, eerst als lid van de Russische VN-delegatie en later als hoogste Rus bij het Algemeen Secretariaat. Volgens VN-functionarissen die nauw met lem samengewerkt hebben is Sjevtsjenko bazig, uitermate ambitieus en opvliegend. Hij heeft vaak luidruchtig opgeschept dat hij de jongste Rus was die ooit de post van VN-vertegenwoordiger bekleed heeft. Voor hem was die VN-post niet meer dan een ijdelijke „parkeerplaats" zei hij vaak. Hem wachtte een ,hoge baan" in Moskou. De post die hij vervulde bij de ITN, assistent-secretaris-generaal voor politieke zaken en de Veiligheidsraad, is traditiegetrouw bestemd voor een Rus. Dit volgens de verdeelsleutel van de VN, waarmee bepaalde functies toebedeeld worden aan de lidstaten, die zelf mogen beslissen wie de post zal bezetten. Sjevtsjenko werd door Moskou uitgekozen en hij gedroeg zich als zodanig. „Als een Westerling in Sjevtsjenko's I#.is afdeling ooit promotie zou maken, zou dat alleen over zijn lijk kunnen", zei een VN-functionaris. Een Europese afge vaardigde zei: „Hij was een man van de harde lijn. Hij heeft eens gedreigd dat als we niet een bepaalde positie zouden innemen, zijn sectie niet met ons zou meewerken. Ik heb dat met hem uitgevochten, en daarna waren onze letrekkingen met elkaar uiterst correct. Hij schertste vaak dat wij allemaal dachten dat hij voor de Russische regering werkte, maar dat hij in werkelijkheid een goede internatio nale ambtenaar was. Dat was echt een grap." jevtsjenko woonde met zijn vrouw in een luxe-apparte- lent in Manhattan met een adembenemend uitzicht over stad. Misschien schaamde Sjevtsjenko zich een beetje lor zijn stijlvolle huis, want hij ontving er bijna nooit ensen. Sommige van zijn collega's dachten aan huwelijk- iroblcmen, omdat zijn vrouw bijna nooit met hem mee- ig. Mevrouw Sjevtsjenko is met haar dochter naar Rus- id teruggekeerd. ■tsjenko's persoonlijke assistent bij de VN, Viacheslav lezmin, wordt gezien als een duidelijke KGB-agent die tor de Sovjets gestuurd was om Sjevtsjenko in de gaten f houden. Koezmin vertelt nu andere VN-stafleden dat Ijevtsjenko een serieus alcoholprobleem had. Koezmin zou Jtzegd hebben: „Ik hoop dat de Amerikanen begrijpen dat Sjevtsjenko ziek is. Zè moeten hem terug sturen naar de Ray jet-Unie, zodat hij de medische aandacht kan krijgen die hij nodig heeft." De Sovjet-Unie bweert dat Sjevtsjenko tegen zijn wil Kjistgehouden wordt door de Amerikaanse inlichtingen dienst en heeft van Amerika geëist dat hij teruggestuurd wprdt. Maar de Russen kunnen weten dat Sjevtsjenko niet gedwongen werd, want op zondag hadden Sjevtsjenko en ]p advokaat Gross een ontmoeting met twee Russische inctionarissen in het kantoor van Gross in New York. jevtsjenko vertelde toen de twee Russen volgens zeggen, ambassadeur Troyanovski en VN-vertegenwoordiger Make- jev, dat hij niet terug zou gaan naar Rusland. Hij liet ook ïen brief zien waarin hij de Russische regering op de ioogte stelde van zijn besluit. Sjevtsjenko bevindt zich nu ergens in New York onder politiebescherming. Zijp ambtstermijn bij de VN zou deze maand aflopen, maar in^overleg met Moskou was die in februari al met twee jaar verlengd. Waarom heeft Moskou hem dan vorige week plotseling teruggeroepen? Sommige bronnen hier geloven dat Moskou bang was dat Sjevtsjenko met zijn huwelijks- en drankproblemen, een gemakkelijk doelwit zou vormen vc*>r chantage. Andere collega's vragen zich af of Sjevtsjen ko met een Amerikaans agent is. Volgens het boek van Edward J. Epstein over Lee Harvey Oswald had de FBI een agent binnen de KGB onder de codenaam Fedora. Sinds 1962, schreef Epstein, „speelde Fedora, officieel een Russische diplomaat bij de VN aan de FBI informatie door over Russische spionage-activitei len. De informatie die geleverd werd door Fedora werd zo belangrijk geacht door (J. Edgar) Hoover dat deze die vaak direkt doorstuurde naar het Witte Huis" Er is geen bewijs dat Sjevtsjenko Fedora is, maar alleen de mogelijk heid al is spannende gespreksstof onder VN-gedelegeerden. Amerika probeert de affaire Sjevtsjenko in de doofpot te Stoppen. Washington en de VN zelf zijn danig in verlegen heid gebracht. Minister van buitenlandse zaken Vance staat nu op het punt naar Moskou te vertrekken voor een Volgende week te beginnen nieuwe ronde SALT-gesprek- ken, en op 23 mei begint in de VN een speciale zitting over ontwapening, waaraan 20 staatshoofden zullen deelne men, onder wie Carter en Breznjev. De angst is nu dat 8|s het geval Sjevtsjenko uit de pan springt, beide bespre kingen in gevaar zullen worden gebracht. V°Pyright The Guardian. RHODESIË LAAT GEVANGENEN VRIJ In Rhodesië zijn gisteren uit de Wha Wha-gevangenis honderd gevangenen vrijgelaten. Zij vormen de voorhoe de van een groep van 461, die vrij komen als onderdeel van het regeerakkoord tussen Ian Smith en de gematig de leiders van de zwarte bevolkingsgroep. Bonn (DPA) De Westduitse Bondsdag heeft de wetsonderwerpen ter bestrijding van het terrorisme gisteren goedgekeurd en daarmee het veto van de Bondsraad (Eerste Kamer) doorbroken. De Bondsraad bestaat uit vertegenwoordigers van de deelstaten, die in meerderheid oppositie voeren tegen de regeringscoalitie van so ciaal-democraten en liberalen. Ook giste ren stemde de christendemocratische op positie in de Bondsdag tegen de wetson derwerpen, die echter werden aangeno men met drie stemmen meer dan de abso lute meerderheid. Vier socialisten die aan vankelijk geweigerd hadden de wetson derwerpen te steunen, stemden gisteren voor en voorkwamen daarmee dat de re- gering-Smidt haar eerste parlementaire nederlaag leed. De wetsonderwerpen maken een veel strenger optreden tegen terroristen en ver dachten mogelijk, maar zijn volgens de oppositie nog niet streng genoeg. De politie kan, als de wetten volgende week van kracht worden, wegversperringen oprich ten en twaalf uur lang personen zonder papieren bij zich vasthouden ter vaststel ling van hun identiteit, zelfs als er geen verdenking op hen rust. Er mag huiszoeking worden verricht als het vermoeden bestaat dat zich in het betreffende gebouw terroristen ophouden. Tot dusver moest de politie zich beperken tot een nauwkeurig omschreven ruimte. Ook kan een advocaat worden uitgesloten van een proces tegen personen die van terreurdaden worden verdacht, uitsluitend^ op verdenking van illegale samenwerking^ met deze verdachten. De verdedigers mo gen slechts met deze verdachten spreken^ als zij van hen door vensterglas gescheiden^ zijn. Gisteren is overigens de Duitse politie al^ een nieuw opsporingsof-fensief begonnen'"-' tegen terroristen. Er worden grote belonin-fT- gen uitgeloofd voor de ontdekking vari-?1 'verdachte woningen'. De meeste interesse-? van de politie gaat uit naar Monica Hel-:^? bing, een 24-jarige voormalige verpleeg-; V ster, die ervan wordt verdacht betrokken- te zijn geweest bij de ontvoering van en-V moord op de Duitse werkgeversvoorzitter-'^ Schleyer. Olie terug naar Franse kust BREST (Reuter) Door de harde noordwesten wind is een deel van de aanvankelijk naar zee gedreven olie van de super tanker Amoco Cadiz op de Bretonse kust geslagen, over een afstand van 100 km. Het is een deel van de kust, in het westen en noordwesten van Bretagne, dat eerder van olie is gezuiverd. BELFAST(REUTER) Vrouwenbewegingen in Noord-Ierland hebben een actie op touw gezet voor de vrijlating van Noreen Winchester. Noreen is tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat zij haar dronken vader met messteken om heeft gebracht. Zij kwam tot deze daad omdat haar vader haar vanaf haar elfde jaar gedwongen had gemeenschap met hem te hebben. Noreens moeder had zo'n afschuw van deze incest, waar zij vaak getuige van was geweest, dat zij haar huis en 12 kinderen verliet. Zij zit nu in een psychiatrische inrichting. Ted Kennedy overweegt kandidatuur BOSTON(AP) Senator Ed ward Kennedy, de broeder van de vermoorde president John Kennedy, heeft tot intieme,,^ vrienden en collega's gezegd dat hij ernstig overweegt zich kandidaat te stellen voor het - presidentschap, in 1980. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Als het regent in Amerika, druppelt het in Enge land. De Engelsen volgen graag de Amerikaanse voorbeelden, zij het niet in alles en ook niet altijd. Toch is het zo, dat bijna iedere vorm van Amerikaanse „vooruitgang" meestal via Enge land naar ons overwaait. De Verenigde Staten zijn al sinds enkele jaren een zo geheten kredietgemeen schap. Miljoenen Amerikanen kopen alles met behulp van kredietkaarten. Zij kopen nu en betalen later. Dat is uiterst belang rijk voor de economie van dat land. Wie geen gebruik maakt van kredietkaarten, wordt er al een beetje beschouwd als een zwart schaap of een saboteur. Het dreigt zelfs zo ver te komen, dat vele Ameri kaanse zaken geen cash meer aanvaar den. Als de Amerikanen zich in een bepaalde maand minder aanschaffen op krediet dan in de vorige, beginnen hun economen zich ongerust te maken. Wanneer de snel heid waarmee ze hun oude schulden af betalen, groter is dan die waarmee ze nieuwe schulden maken, wordt in alle winkels en warenhuizen van de Verenig de Staten een alarmerende ophoping vastgesteld van onverkochte goederen. De totale schulden van de Amerikaanse consument exclusief hypotheken, be draagt tegenwoordig ongeveer 179 mil jard dollar. Experts zijn van oordeel, dat het gebruik van kredietkaarten de ge meenschap rijker maakt. Een Ameri kaanse economie, gebaseerd op directe betaling met klinkende munt, zou volgens de economen niet alleen kleiner, maar ook armer zijn, met minder produktie. lagere inkomens en minder arbeidsplaat- Uit de nieuwe begroting, die de Britse minister van Financiën, Denis Healy, af gelopen dinsdag ingediend heeft, blijkt dat de regering Callaghan Groot-Brittan- nië in de Amerikaanse richting probeert te sturen, om een sterke stijging van de consumptie tot stand te brengen, die op haar beurt zou moeten leiden tot de noodzakelijke verhoging van de produkti- viteit, met als rechtstreeks gevolg een gevoelige daling van de werkloosheid. Een versoepeling van het gebruik van kredietkaarten is het voor de hand lig gende middel om dit doel te bereiken, door de koopkracht te verhogen zonder gevoelige vermindering van de belastin gen en zonder wijziging van het strenge loonbeleid, dat alle loonsverhogingen be perkt tot maximaal tien procent per jaar. Kredietkaarten zijn uiteraard in Groot- Brittannië al lang bekend. Tot afgelopen dinsdag moest iedereen, die een dergelij ke kaart gebruikt, maandelijks minstens vijftien procent van zijn schuld betalen. Dat was een wettelijke verplichting. In zijn nieuwe begroting heeft minister van Financiën Healy evenwel die veiligheids grendel van het krediet weggetrokken. Het maandelijkse betaalbare minimum van het totaal bedraagt van nu af nog maar vijf procent, wat uiteraard bete kent, dat eventuele afbetalingen langer gespreid kunnen worden. Een ander nieuw voordeel voor Britse houders van kredietkaarten is, dat ze voortaan telkens 300 pond (ca. 1400 gul den) in baar geld mogen incasseren. Te voren was dit cash bedrag beperkt tot 30 pond per keer. Beide maatregelen, die erg belangrijk zijn voor de middenstand, werden niet wereldkundig gemaakt in Healy's begrotingstoespraak, maar wel in aanvullende noten bij zijn uiteenzetting in het Lagerhuis. Het ministerie van Financiën in Londen heeft berekend, dat Healy's „plastic revo lutie", zoals zijn maatregelen in verband met de kredietkaarten genoemd worden, 2,16 miljard pond extra in de Britse economie zou kunnen pompen. Hij beoogt kennelijk een mini-hoogconjunc tuur, en hoopt die tot stand te brengen zonder speciale belastingconcessies aan de middenstand. Op die manier krijgt hij geen last met Labour's linkervleugel, die zegt dat alleen de Britse arbeiders gehol pen mogen worden. Financiële waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat Healy gigantische risico's neemt. Kredietkaarten zijn voor veel mensen een onweerstaanbare prikkel om overbodige uitgaven te doen, die ze vroeg of laat toch moeten betalen, ook al heb ben ze niet voldoende geld. Hoeveel Brit ten gaan nu voor zichzelf een financiële kuil graven, waarvoor later weer grotere offers nodig zullen zijn om hem te vul len? Een ander nadeel is, dat de Brit se industrie wegens haar lage produktie wellicht nooit zal kun nen voldoen aan een sterk toege nomen vraag op de binnenlandse consumptiemarkt. Groot-Brittan- nië zal dan weer minder exporte ren en nog meer dure produkten invoeren. In dat geval gaat de inflatie opnieuw met grote spron gen omhoog. JUSTITIE: SCHOONDOCHTER IN INDONESIË KAN VOOR TWEETAL ZORGEN (van een onzer verslag gevers) APELDOORN „Wat kan zo'n oude vrouw nu nog doen? Ze spreekt geen Neder lands; ze kan amper le zen en is slecht ter been. Het enige dat ze kan doen, is bidden". Tranen springen in de ogen van de 45-jarige Apeldoornse mevrouw Adriana Pattinasarany. Een jaar vecht ze nu al om haar moeder, de 77- jarige mevrouw F. Ru hulessyn en haar 7-jarig neefje Domino in ons land aan onderdak te helpen. Dezer dagen werd de hoop op een spoedige verlening van een verblijfsvergunning de bodem in geslagen. Een officieel verzoek om de oude vrouw de laatste dagen van haar leven in ons land te la ten doorbrengen, werd exact een jaar na de aanvraag afgewezen. De 77-jarige vrouw zou volgens deze beslissing van justitie terug moe ten naar haar oorspron kelijke woonplaats Su rabaya. Nog één strohalm is er voor dochter Pattinasarany: een beroepschrift kan mogelijk uitkomst brengen. Een jurist zal daartoe op de kortst mo gelijke termijn de nodige stappen ondernemen. Van justitie mag moeder in ieder geval in ons land blijven zo lang de procedure loopt. De levensgeschiedenis van de bejaarde moeder is triest. Op dochter Adriana na verloor ze al haar kinderen. Har man sergeant bij het KNIL werd aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in de gevange nis van Kali Sosok op Sura baya onthoofd door de Japan ners. Een maand na zijn dood stierf de oudste zoon. Typhus was de doodsoorzaak. In armoe leeft het gezin moeder, twee dochters en de jongste zoon verder. Uit de KNIL-pensioenpot werd jaar lijks 360,- uitgekeerd en daarvan moest men rondko- De twee dochters uit het gezin zagen in de Indonesische ar chipel geen toekomst meer en vertrokken naar Nederland. Alleen Frederik, de jongste Oma Ruhulessyn, haar dochter Adriana en haar kleinzoon Domino. zoon, bleef bij moeder. Hij trouwde een Javaanse. Tot begin 1970 een goed hu welijk. Maar kort na de ge boorte van de kleine Domino ging de vrouw er vandoor. „Ze liet haar acht maanden oude baby achter en ging naar het schijnt aan de haal met een andere man", aldus dochter Adriana. Kort na het vertrek van Do mino's moeder stierf vader Frederik. Oma Ruhulessyn bleef met de baby achter en voedde hem zo goed mogelijk op. Geld om de jongen naar school te kunnen sturen was er niet. „In 1972 overleed", zo vertelt de in Apeldoorn wonende dochter, „mijn zus. Ik ben dus het enige-nog in leven zijnde kind van moeder". Vandaar, dat ze op de hoogte van de moeilijke situatie in Indonesië besloot om moeder en kleinzoon naar Nederland te laten overkomen. Ze betaalde de tickets en op 13 januari 1977, stapte Oma Ruhulessyn met de kleine Domino op Schiphol uit het vliegtuig. Het werd een ongelukkige aankomst. Op de roltrap gleed de oude vrouw uit en viel. Dertig dagen verbleef ze ter observatie in een Apel- doorns ziekenhuis. Pas na uit gebreid onderzoek begon haar vakantie bij de dochter. Toen grootmoeder uit het zie kenhuis werd ontslagen, stond voor dochter Pattinasa rany vrijwel meteen vast, dat ze moeder onder deze om standigheden niet terug kon laten gaan naar het voor haar onzekere Indonesië, een land, waar ze niemand meer heeft om zich aan vast te klampen. Er werd dus een verzoek in gediend voor een definitieve verblijfsvergunning. Op 5 april werd die door justitie afgewezen, omdat mevrouw Ruhulessyn in Indonesië nog familie zou hebben. „We hebben dat opgemaakt uit haar eigen verklaringen", aldus een woordvoerder van het ministerie. „Het gaat daarbij om de moeder van Domino. Op justitie gaan we ervan uit, dat in eerste instan tie familie in het land van herkomst aangewezen is voor de verzorging. Dat is'dus die vrouw". Maar Domino's moeder is spoorloos. Hoelang de behan deling van het in te dienen beroepsschrift gaat duren kan niemand zeggen. Voor Adriana is het een bijna on houdbare situatie. Gedrieën wonen ze op de bovenste helft van een duplex. „Ik heb al eens gevraagd om een andere woning. Het enige aanbod tot nu toe was een flat, vier hoog en geen lift. Maar daar kan moeder toch ook niet!", aldus de dochter. Het blijft intussen afwachten. Domino heeft inmiddels on derdak gevonden op een kleu terschool, waar hij zijn drie jaar onderwijsachterstand kan inhalen. Naar de „grote school" kan nog niet, want eigenlijk woont hij hier nog niet officieel. Hij is nog steeds op vakantie. AI bijna ander half jaar.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9