Bezetting Inherroepelijk naar voert Grofsmederij faillissement" Jeugdraad boycotte \ieuwbouw centrum99 AANTAL PARKEERBONNEN IN 1977 BIJNA VERDUBBELD Diamanten trouw in Leiden •ORZITTER RAAD VAN COMMISSARISSEN BARON VAN SLINGELANDT: CDA D'66 KONTAKTBESCHULDIGT VOORHOUTSE JEUGDRAAD Jaarverslag Leidse politie (D/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 APRIL 1978 PAGINA 5 terd verwijt TERWOUDE „De Grofsmederij it onherroepelijk met faillissement be- d, wanneer de bezetting blijft voortdu- bel ^jjet alleen wordt ons de overheids- e voorlopig onthouden, ook de „huis- van de Grofsmederij, de Amro, heeft 1311 weten de zaak nog even te willen ien alvorens het gehele krediet in te Dit stelt een verontruste voorzit- an de raad van commissarissen van de vorige week donderdag door het per- bezette n.v. Koninklijke Nederlandse 0l smederij in Zoeterwoude. bekend heeft het ministerie van Econo me Zaken een week nadat zij de leiding het bedrijf toegezegd had een ondersteu- skrediet van een miljoen gulden aan het erlenen, deze toezegging opge- rt. In afwachting van de oplossing van 'IJB inmiddels gerezen arbeidsconflict. Wel tie minister Van Aardenne gisteren in de eist ede Kamer verklaard te willen bemidde- er v n het conflict tussen de raad van com- ïeva inti missarissen van de KNG en de vakverenigin gen. In een brief aan de raad van commissarissen heeft de Amro-bank woensdag laten weten het krediet aan de KNG te verlagen tot drie miljoen gulden. „Ze willen de zaak nog even aanzien, alvorens ze tot verdere verlaging of intrekking van het krediet overgaan", aldus de heer Van Slingelandt. „Dan kan de Grof smederij wel inpakken". Twijfels De voorzitter van de raad van commissaris sen heeft ernstige twijfels over de oprecht heid van de bezettingsactie. „De bezetting doorkruiste de overlegsituatie zonder dat verdere dialoog mogelijk was. Woensdag 5 april was in de gesprekken de persoon van Schut door de onderhandelingsdelegatie, die thans het actiecomité is, nog nauwelijks ex pliciet ter sprake gebracht. De vorige och tend om zes uur hingen er plotseling grote spandoeken vellen papier gedrukt met de zelfde tekst. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de actie al veel langer in voorbereiding was en dat de vakbonden alleen naar een aanleiding hebben gezocht om de actie te beginnen". De heer Van Slingelandt wil niet ontkennen dat hij op de hoogte was van de slechte contacten tussen het personeel van de KNG en hun directeur. In november van het vorig jaar hebben de personeelsleden een petitie ondertekend waarin zij hun ongenoegen uitten over het beleid van de directeur. „Deze petitie was gericht aan de vakbonden en onder geheim houding aan de raad van commissarissen doorgespeeld", aldus de heer Van Slinge landt. De vakverenigingen verwijten de raad van commissarissen dat hij de heer Schut niet wil laten vallen, omdat hij in de onderhande lingen met Ec/onomische Zaken over steun verlening de positie van de heer Schut nooit ter sprake heeft gebracht. „De heer Ter Wisscha (van de Industriebond NW - red) heeft mij eind vorig jaar uitdrukkelijk ver zocht op het ministerie niet te spreken over de positie van de directie", aldus de voorzit ter van de raad van commissarissen. Zwartboek Het eergisteren uitgebrachte zwartboek met- tientallen uitspraken van personeelsleden over de heer Schut, heeft de heer Van Slingelandt aan het denken gezet. Desalniet temin eist hij eerst een opheffing van de bezetting, alvorens hij hierover met de actie voerder wil praten. „Wij willen dat de actie wordt opgeheven en dat de heer Schut weer wordt geaccepteerd. Daarna wil praten over een verdere oplossing van het probleem. „Over sommige aangedragen feiten, heb ik me hogelijk verbaasd. Eind vorig jaar waren de grieven van de personeelsleden vooral gericht tegen het orderbeleid van de heer Schut. Uit het boekje spreekt thans veel meer het ontbreken van een goed contact tussen directie en personeel. Enkele uitspra ken zijn het zeker waard om nader te onder zoeken, maar dan moet eerst de bezetting worden opgeheven". Leids college Vanmorgen heeft de raad van i sen van de KNG een gesprek met het Leids college. Gesproken wordt over de afspraken die tussen het college en de commissarissen is gemaakt, toen in 1973 de Grofsmederij geld kreeg uit de verkooptransactie van het Waardeiland om een nieuwe fabriek neer te zetten. „Dat geld werd ons gegeven om een nieuwe fabriek op te bouwen teneinde de oude werkgelegenheid niet in gevaar te bren gen. Er zijn absoluut geen afspraken ge maakt over het continueren van de werkgele genheid of het waarborgen daarvan", aldus de heer Van Slingelandt. tweeslachtig heid LEIDEN Het CDA Leiden vindt D'66 niet consequent in haar resolutie van 4 april. Het CDA zegt het te betreuren, dat de voorkeur van D'66 voor een j bestuur op brede basis uit- I mondt in een voorstel om in I elk geval samen te werken met de PvdA, die zowel landelijk als plaatselijk principieel voor een smalle basis is. In een gisteren verstuurde brief aan het bestuur van D'66 naar aanleiding van de resolu tie van 4 april stelt het CDA dat de stellingname van het bestuur het door haar gewen ste redelijke alternatief onhaal baar maakt en de PvdA niet in de kaart speelt om een min derheidscollege aan de rest van de raad op te leggen. Het CDA acht een zorgvuldiger bestudering van de beleidspro gramma's noodzakelijk, daar de verschillen van mening tus sen beide partijen niet zo groot zijn als D'66 in haar resolutie wil doen geloven. In de brief stelt het CDA verder dat het een politieke voorkeur heeft voor een zo breed mogelijk sa mengesteld college, waarbij geen partij vooraf wordt uitge sloten van overleg dat tot een collegeprogramma moet leiden. Het CDA is van mening dat overeenstemming tussen zoveel mogelijk partijen de enige waarborg is voor de oplossing van de structurele problemen van Leiden. e bestuursleden van ,,'t Hok". Van links naar rechts: Ella Koning, Gerard Turenhout, Korry Diemei, eet v.d. Werf, Jolanda Donley en Kees van Velzen. O.ORHOUT Jongerensociëteit Kon- tenöijakt is boos op de Voorhoutse Jeug- raad. Bepaalde uitspraken die de heren en Montanus deden in de lew .eidse Courant van dinsdag 11 april zijn verduidelijk in het verkeerde keelgat eschoten. „De jeugdraad doet het voor- B.V omen alsof ze meewilden naar de 134 ieuwbouw aan de Jacoba van Beieren- veg om de subsidiemogelijkheid van het linisterie van CRM open te houden. In rite zijn ze er zelf de oorzaak van dat r nii geen subsidie komt. Eerst moesten e persé het beheer van het multifunctio- ele centrum hebben en toen eenmaal 'VJ 'eek dat de gemeente het beheer op zich ou nemen, hebben ze de zaak gewoon eboycot door niet met concrete plannen P tafel te komen. Intussen heeft de fugdraad jeugdcentrum 't Hok zo ver- .1 vaarloosd, dat nu renovatie of niéuw- louw noodzakelijk is geworden". )eze beschuldigingen over en weer zijn t iet de eerste sinds de jongerenvereni- ing Kontakt zich noodgedwongen moest lansluiten bij de Jeugdraad. Voordien •e luisde Kontakt in het Voorhoutse Paro- j hiehuis. „We konden destijds betere ac-- Qbj Ommodatie krijgen in 't Hok als we ons ■gi ouden aansluiten bij de jeugdraad", zo |e ertelt een bestuurslid van Kontakt. ilaar onmiddellijk na de verhuizing van fen jaar geleden begonnen de moeilijkhe den en' *n eers^e instantie wilde de jeug- j [raad alle bestuurstaken van ons overne- jeü j?en en later kwamen ze met het voorstel Ie bar voor ons te gaan exploiteren. We 0, 'ebben daar niet in toegestemd omdat en> [ie bar een uitstekende bron van inkom- sten is en omdat je zo de meeste jongeren jeI) iereikt. Later kwamen de beschuldigin- in Een dat wij ons 's nachts binnen en ftatèn het gebouw zouden misdragen. de gekste verhalen de4en de ronde". Op 1 oktober van het vorige jaar besloten de jeugdraad en Kontakt uit elkaar te gaan. Ook daarna zijn de moeilijkheden niet verdwenen. „In 1976 betaalden we een bedrag van 4.000 gulden aan huur aan de jeugdraad. We kwamen overeen dat Kontakt jaarlijks 72% procent van de exploitatiekosten van 't Hok zou bijdra gen als huur. Nu willen ze voor dit jaar ineens 9100 gulden huur hebben. Dat zou dan ons deel van de exploitatie moeten zijn. We krijgen niet eens inzage ib het exploitatie-overzicht", aldus het bestuur van Kontakt dat momenteel juridische stappen overweegt. Straks na de verhuizing van kontact naar de nieuwe accommodatie aan de Jacoba van Beieren weg wordt 't Hok met behulp van de gemeente opgeknapt, en in een later stadium gerenoveerd. Ook hier is Kontakt het niet mee eens. „Als Voorhout tussen 1980 en 1990 1500 huizen mag bouwen „over het spoor", wordt alsnog overwogen om voor de Jeugdraad een stuk aan het multifunctionele centrum te bouwen. Als dat gebeurd is het natuurlijk onzin om 't Hok nu op te knappen, terwijl de Jeugdraad het zelf zo verwaarloosd heeft. Ze hebben eens op een vergadering gezegd tegen één van de jeugdverenigin gen: „Nu kun je de boel nog slopen, maar straks in de nieuwbouw mag het niet meer". Ja, toen dachten ze nog dat wij hier met de rotzooi zouden achterblij- Honingraat In de nieuwbouw krijgen de Volksuniver siteit en jongerenvereniging Kontakt alle bei een ruimte die in een honingraat-sys teem wordt uitgevoerd. Door middel van een vouwwand kan de zaalruimte worden aangepast aan grote of kleine evenemen ten. In dit systeem bestaat tevens de mogelijkheid om de ruimte ten goede te laten komen aan andere groeperingen. Kontakt krijgt dus verhoudingsgewijs meer en betere ruimte voor het organise ren van evenementen. Tevens komt een einde aan de gespannen verhoudingen met de jeugdraad en de omwonenden van 't Hok aan de Boekhorstlaan. Een laatste bezwaar van Kontakt tegen de Jeugdraad betreft de organisatie van de jaarlijkse Waterloopleinmarkt. „Al ja ren wordt gezegd dat de opbrengst van de rommelmarkt ten goede komt aan de Voorhoutse jeugd. Er is nog nooit een cent aan de inventaris of onderhoud van 't Hok besteed. Het geld werd gebruikt om giften en renteloze leningen te geven aan de Voorhoutse scoutinggroep. De jeugdraad heeft ons altijd voorgehouden dat ons deel van het geld gereserveerd zou worden voor de nieuwbouw aan de Jacoba van Beierenwegwe vragen ons af of we nu wat van dat geld te zien krijgen". „Uit de lucht gegrepen", „kletspraat en allemaal onzin", zo bestempelt jeugdraad- voorzitter Blomsma de beschuldigingen van Kontakt. „Het Waterlooplein is be stemd voor de jeugd, maar Kontakt heeft ondanks onze verzoeken nooit een vinger uitgestoken en komt dus volgens ons niet in aanmerking voor een deel van de opbrengst van die rommelmarkt. En wat ze zeggen over die huurkwestie is ook gelogen. Kontakt heeft wel degelijk inza ge gekregen in ons exploitatieoverzicht, maar ze willen gewoon dwars liggen en de jeugdraad zwart maken. Het punt is dat we jaarlijks een bepaald bedrag voor de eventuele renovatie van 't Hok willen gaan reserveren.het is niet meer dan logisch dat Kontakt daar ook een deel van betaalt". Ed Olivier LEIDEN De Leidse politie heeft een druk jaar achter de rug, dat blijkt uit het jaarverslag over het jaar 1977. Over het algemeen is er sprake van een stijging van de opge maakte processen-verbaal. Ook het aantal vermogensdelicten steeg licht. Spectaculair steeg het aantal uitge reikte parkeerbonnen, van 17.000 naar 28.000. De politie meldt tevens dat personeelstekort per 1 januari 1978 nog altijd 17 man bedroeg. Door de leden van de Surveillancedienst werden ruim 12.000 processen-verbaal op gemaakt tegen ruim 9000 in 1976. Onder meer werden terzake van overtreding van het sluitingsuur van cafés 39 processen- verbaal opgemaakt. In totaal werden door leden van de Surveillancedienst 469 tegen 172 personen in 1976 aangehouden als verdacht van het plegen van een strafbaar feit, 961 (tegen 903) arrestanten voor korte re of langere tijd ingesloten. Het aantal aanrijdingen dat ter kennis van de politie werd gebracht steeg van ruim 2600 naar bijna 3000. Er waren 11 ongevallen met dodelijke afloop tegen 8 in 1976. Het aantal gewonden bij de aanrijdingen liep terug. Belangrijkste oorzaken van ongevallen wa ren het niet verlenen van voorrang en het niet voldoende afstand bewaren. Het aan tal rijders onder invloed dat door de politie werd geverbaliseerd liep terug van 114 naar 94. Misdrijv Het aantal ter kennis van de Leidse politie gekomen misdrijven steeg licht met ander half procent. Het oplossingspercentage liep iets terug, (rond 30 procent). Het aantal aanhoudingen van personen hep op van 639 tot 747, het aantal in verzekering ge stelde verdachten stabiliseerde zich rond de 175. In de sector agressieve delicten werden in 1977 minder aangiften gedaan, te weten 560 tegenover 573. Vermogensde licten (diefstal, inbraak en oplichting) ste gen van ongeveer 3500 naar 3600. Het oplossingspercentage hep hier echter iets terug. (22 procent nu). Op grond van de ontwikkeling van het criminaliteitscijfer wordt bij de politie een grote behoefte gevoeld aan een verbetering van de administratieve en technische on dersteuning van het opsporingswerk. In veel opzichten dienen dringend verbeterin gen en vernieuwingen van vooral de Tech- niche Opsporings- en Herkenningsdienst te worden doorgevoerd. Besloten werd een chef voor dit bureau aan te trekken, die hiermee belast zou kunnen worden. De benoeming kan op korte termijn worden verwacht. Fietsen Het aantal fietsendiefstallen geeft een ster ke toename te zien. Van 455 in 1976 naar 878 in 1977. Het aantal bromfietsdiefstallen steeg van 455 naar 484. De gezamenlijke waarde van het ontvreemde bedroeg ruim een half miljoen gulden. Er werden 80 fietsen (1976: 89) en 135 (1976: 194) brom fietsen teruggevonden. Voorts werden er nog 8 motoren ont vreemd, waarvan er 2 werden teruggevon den, en 119 auto's, waarvan er 93 weer boven water kwamen. Bij de afdehng Kinderpolitie valt op dat er een verschuiving is in de leeftijd van de bij de misdrijven (in totaal 73) betrok ken minderjarigen. Was in 1976 het groot ste aantal van de verdachten 16 en 17 jaar. dit jaar trad een duidelijke verlaging van de leeftijd op en is meer dan de helft nu 14 of 15 jaar en jonger. De pohtie noemt dit verschijnsel verontrustend. In 1976 werd reeds een forse toename geconstateerd van het percentage gewelds delicten op het totaal aantal door de afde hng opgemaakte processen-verbaal, name lijk van procent in 1975 naar 17 procent in 1976. In 1977 is dat percentage verder gestegen naar 18 procent. Het aantal ze denmisdrijven stabiliseerde zich. 59 van de 70 aangegeven misdrijven werden opge lost. Vreemdelingen. Het aantal vreemdelingen in Leiden (71 nationahteiten) nam toe van 2904 naar 3247. Er waren 46 in Leiden verblijvende illegale vreemdelingen verwijderd, tegen 15 in 1976. Opvallend is ook de teruggang terzake overtredingen van de Opiumwet. Er wer den 38 processen-verbaal opgemaakt tegen 62 in 1976. Er werden 55 aanhoudingen verricht (tegen 82 in 1976) in verband met overtredingen van de Opiumwet. Er wer den vooral soft-drugs, maar ook onder meer in totaal anderhalve kilo heroïne in beslag genomen. Voor wat betreft de pohtie valt tenslotte nog op dat het ziekteverzuim fors steeg van 2474 ziektedagen in 1976 tot 4071 ziektedagen in 1977. Het tekort aan personeel doet zich onder meer voelen bij het Bureau Wijkdienst en nog steeds bij de parkeerpolitie. Volgens de pohtie is effectieve controle op fout parkeren niet mogehjk met de huidige personeelsbezetting. Het echtpaar Nijssen, wonende in de Leidse Leliestraat viert zondag haar 60-jarig huwelijksfeest. Het hu welijk werd oezeoend met acht kin deren. Het echtpaar is verder in het gelukkige bezit van twintig kleinkin deren en negen achterkleinkinde- rpn On Ho fntn wmrHan Ho PO.iarino H. Nijssen en zijn 78-jarige echtge note, geboren Van Bemmelen gefe liciteerd door burgemeester Vis

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5