"A.ZL in financiële moeilijkheden Beroepschriftencom missie buigt zich over familievete Eerste cruise met Olympia VERKROTTING DREIGT DOOR GELDGEBREK Kunstwerk voor De Zijl --ffJDAG 14 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 EIDEN -Het Academisch Ziekenhuis van Paleiden (AZL) verkeert in grote financiële ueilijklieden. Het ministerie van Onderwijs, t »aronder het AZL ressorteert, is gevraagd Spoim op de lopende begroting 3,1 miljoen gul- tn extra voor het Leidse ziekenhuis ter -schikking te stellen. Om de personeelslas- te kunnen betalen zal daarnaast nog eens ie gi 7 miljoen gulden nodig zijn, terwijl in de lent (rsonele sfeer op dit moment al een structu- el tekort dreigt van 9 miljoen. Met absoluut idzakelijke uitgaven in de materiële sfeer >n eifn> de achterstanden weg te werken en te oldoen aan de groeiende vraag naar gezond- eidszorg zegt het Academisch Ziekenhuis jjn Leiden nog eens een bedrag van 10 liljoen nodig te hebben, en dezer dagen zal het ziekenhuisbestuur een j jjef naar het ministerie van onderwijs sturen Vbotste rondvaartboot van id-Holland waarin de zorgelijke financiële positie van het AZL nog eens uit de doeken zal worden gedaan. De belangrijkste oorzaak van de nij pende tekorten ligt volgens het ziekenhuisbe stuur in het achterblijven van de middelentoe wijzing in de afgelopen jaren, terwijl het takenpakket van het ziekenhuis zowel in kwa litatieve als in kwantitatieve zin flink toenam. Dit heeft vooral bijgedragen tot een aanzien lijk structureel tekort in de personele sfeer en het achterblijven van de broodnodige ver vangingen van apparatuur. De afgelopen jaren heeft het Leids Acade misch Ziekenhuis een uiterst voorzichtig be leid gevoerd ten aanzien van de bezetting van formatieplaatsen om uit de hieruit voort vloeiende besparingen de verhoogde productie te betalen. Maar inmiddels is het water zo hoog gestegen dat iedere verdere ruimte in het niveau van de personele Kosten is nen. De bedrijfsresultaten over het vorig jaar waren dan ook zodanig dat slechts met flinke bezuinigingen in de personele sfeer een slui tende jaarrekening kon worden bewerkstel ligd. „Wil het AZL het huidige takenpakket in dezelfde omvang en samenstelling kunnen blijven verrichten, dan is het inhalen van de opgelopen achterstanden dringend vereist. Wanneer hierin op redelijke termijn niet in kan worden voorzien dreigt een verkrotting van het ziekenhuis in functionele en materiële zin", zo zal het ziekenhuisbestuur binnenkort aan de minister schrijven. Inkrimping De financiële problemen bij het ziekenhuis hebben er inmiddels al toe geleid dat enkele tientallen formatieplaatsen in de sfeer van de gezondheidszorg door inkrimping zijn verval len. Het gaat hier vooral om laboratoriumper- soneel. Voorgestelde bezuinigingen in de per sonele sfeer voor het lopende jaar zijn op verzet gestuit van de werknemersvertegen woordigers in het personeelsoverleg van het ziekenhui^. Los van de huidige begrotingsperikelen drei gen opnieuw donkere wolken boven de vorig jaar eindelijk goedgekeurde nieuwbouw van het AZ Leiden. De toenmalige ministerraad gaf zijn fiat aan een ziekenhuis van 95.000 m2 met een kostprijs van 400 miljoen gulden. Volgens Leidse berekeningen komt men nu al, nog lang voor de eerste paal van het zieken huis is geslagen, een slordige 100 miljoen tekort om een nieuw AZL van deze grootte te bouwen. Over deze kwestie zal binnenkort overleg worden gevoerd met de rijksgebou wendienst. 99 agHDEN Het weer was uitstekend, alle aanwezigen i h tn in een opgewekte stemming en de enorme boot nen ^Heidelberg zag eruit als nieuw. Onder deze prima 'edl Standigheden werd gistermiddag begonnen met de rste Hollandse cruise van de Olympia, de nieuwste jiwinst van reder Jac. Slingerland. I heeft vijfeneenhalve derl uid geduurd voordat de op- 78 pbeurt aan het schip achter gaa rug was. De Olympia was rerel lijn Duitse periode namelijk irele tvsrwaarloosd, waardoor er erei ?J ,roestplekken opzaten en retten rookaanslag duide- jjchtbaar en ruikbaar was. hiervan was gisteren Gi- meer te merken. De Hp;a lag als een vorstin in ■eidse haven en schitterde et zonlicht. Het hele schip It een nieuwe verflaag ge- jen en ook het interieur is (el vernieuwd. twee uur gooide burge ster Vis de trossen los en ibegon de openingsvaart, reakfc-de talrijke genodigden pj-jo, rpnder wethouder Tesse- se ,jhad kapitein Slingerland /yeei [iblencruise uitgezocht, een *e die hij vanaf half juni (ijks met de Olympia zal varen. Vanuit de haven rok de boot richting War- d en passeerde op zijn 'O- Peen groot aantal molens. tapitein wist hierbij veel te Mapllèn over de geschiedenis, iinctie of de bouw van de alve de heer Vis was er ook een andere burgemeester De heer De Vreeze, die burgemeester van War mond is, was ook gekomen en genoot van het prachtige uit zicht dat het landschap bood. Dankzij het mooie weer trok ken veel gasten naar het on overdekte derde dek. Ook de burgemeesters. Misschien kwam het doordat beiden de zelfde taak vervullen, dat ze alletwee hun hoofd stootten aan de overkapping van het trapje dat naar boven leidde. Het was echtër niets ernstigs, want met .wat vrijven wisten ze de pijn te laten verdwijnen. Verder waren er vertegenwoor digers van de Nederlandse Spoorwegen, waarmee de heer Slingerland nu samenwerkt, en vele prominenten uit de scheepvaartwereld aanwezig. Ook de heer Dekker, de direc teur van de Leidse VW, was aan boord. Hij sprak de aanwe zigen toe toen de boot zijn thuishaven bereikte. In zijn toespraakje wenste hij de heer Slingerland geluk met zijn nieuwe aanwinst. „Het is een boot waar je, in goed Neder lands, U tegen kan zeggen en hij verdient daarom ook een goede toekomst", zei hij onder meer. Kapitein Slingerland is erg tevreden met zijn nieuwe Burgemeester Vis gooit de trossen los. boot. „Het is geweldig om hier mee te varen. Als er acht da gen in een week zaten dan voer ik er acht dagen mee in plaats van zeven", zei hij. De eerste maanden zal hij vooral bespro ken verenigingen rondvaren, maar half juni begint het echte werk. Dan zal de Olympia da gelijks gaan varen voor wie maar wil. De boot krijgt een vaste ligplaats aan de Leidse haven, en daar kunnen belang stellenden voor een rondvaart terecht voor inlichtingen. «v 3|t 4 Mgr. Simonis vraagt Meren wijk" aparte viering op zondag LEIDEN Naar aanleiding van de gerezen moeilijkheden rond de gezamenlijke vierin gen van avondmaal en eucha ristie in de Merenwijk te Lei den, heeft mgr. Simonis van Rotterdam een gesprek ge voerd met de Algemene Kerke lijke Merenwijkraad (AKM). Deze raad, bestaande uit geko zen leden van de verschillende kerken, draagt de zorg voor de kerkelijke en pastorale opbouw in de Merenwijk. Tijdens het gesprek zijn over en weer de standpunten opnieuw uiteenge- Mgr. Simonis benadrukte nog eens het standpunt van de Ne derlandse bisschoppen, dat ge zamenlijke vieringen van avondmaal/eucharistie niet kunnen worden toegestaan, ter wijl de AKM de kerkelijke en geloofsverbondenheid beklem toonde die door velen wordt ervaren en van waaruit de ge zamenlijke vieringen wel moge lijk blijken te zijn. Mgr. Simonis zei het goede dat in de Merenwijk in de loop der jaren op gang is gekomen, niet te willen verstoren. Wel vroeg hij dat naast de gezamenlijke viering op zondag ook een aparte rk-eucharistieviering zal worden gehouden. De AKM heeft verklaard zich hierover nader te zullen beraden. Mgr. Simonis gaf ook de wens te kennen nog een gesprek te hebben met het pastoresteam, samen met de theologische commissie, die het pastores team sinds enkele jaren bege leidt. Dit gesprek zal op 1 juni zijn. 1 links naar rechts: Stefan Buys, de heer P Biegstraaten, wethouder D. Tesselaar (wethouder B. Oosterman voor het kunstwerk. !DEN De heer Tesselaar st zich haasten om nog op aanwezig te zijn bij de ^dracht van het kunstwerk B Stefan Buys in opdracht gd li de, gemeente maakte voor kcfSportstichting. Hij had na- BifJIijk-net tevoren deel geno- aan de openingscruise de rondvaartboot Olym- niaar hij was net op tijd. beeldhouwwerk, door een tander „een soort totem- 8*1" genoemd, dient als ver van het sport- en re- •ieeomplex „De Zijl" aan Paramaribostraat. Gister- 9 9 99 middag om vijf uur vond de overdracht van het negen me ter hoge kunstobject plaats in het restaurant van „De Zijl". Namens het gemeentebestuur boden de wethouders Ooster man en Tesselaar de creatie van Stefan Buys aan de heer P. Biegstraaten, voorzitter van de Sportstichting aan. Deze toonde zich erg tevreden en hoopte dat het publiek het in gewikkelde bouwsel, dat zijn kracht vindt in diverse scha duwwerkingen, ook zal waar deren. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wat begonnen is als een vete tussen twee broers kwam gistermiddag aan de orde in de commissie voor de beroepschriften uit de Leidse gemeenteraad. Daar diende het beroep schrift dat de Leidenaar Ph. van der Drift had diend tegen een aanschrijving van het col lege van b en w om voor een slordige honderd- ;end gulden te vertimmeren aan een hem iehorend pand in de Breestraat, al waar zijn een winkel drijft. Diezelfde broer had de eente ingeschakeld om deze verbeteringen iten uitvoeren toen hij met de eigenaar in conflict was gekomen over een huurovereen komst voor het pand. In feite ligt de oorzaak van wat tot een vete is uitgegroeid ergens eind december. Toen be sloot broeder Ph. van der Drift de knoop door te hakken en zich financieel terug te trekken uit de zaak, die zijn jongere broer in 35 jaar tijd niet tot die bloei had weten te brengen die hemzelf voor ogen had gestaan. „Hij kan hele maal niets, alleen maar profiteren van een ander", verklaarde de eigenaar-geldschieter gis teren bij de beroepschriftencommissie. Al voor eind 1975 had zijn Lieve schoonzus op hoge poten broer Van der Drift de mantel uitgeveegd. Toen had hij in feite al besloten om de zaken anders te gaan regelen. Tot eind december 1975 was er niets van gekomen, maar toe was de maat toch vol. De jongere broer kreeg een brief waarin stond dat hij voortaan z'n eigen zakelijke boontjes maar moest zien te doppen en maande lijks 520 gulden aan huur voor het pand in de Breestraat diende te betaleh. Broertje ging daar echter slechts gedeeltelijk mee akkoord. Winkel en woning moesten gescheiden verhuurd wor den vond hij. Daar ging de oudere broer weer niet mee akkoord: „Ik heb hem door", verklaar de hij gisteren. „Dan de zaak failliet laten gaan, een bedrag uit het saneringsfonds incasseren, de winkelruimte verhuren en zelf er boven blijven wonen voor een huurbedrag van 25 gulden (jawel) per maand. Daar komt niets van in", aldus de heer Van der Drift. Hij heeft zelf de bedoeling het pand, zonodig aanzienlijk ver bouwd en opgeknapt, na te laten aan zijn kinderen als een belegging. „Dan koop ik er niets voor als het in tweeën wordt verhuurd", aldus de eigenaar, die over deze kwestie intus sen een procedure heeft lopen voor de Haagse rechtbank. Uitstel In verband met deze rechtzaak vroeg Van der Drift gisteren voorlopig uitstel van de grondige opknapbeurt die hem is bevolen door de ge meente. „Ik wil eerst dat vonnis afwachten. Daarna wil ik het pand helemaal opknappen, slopen en opnieuw opbouwen desnoods", aldus de eigenaar. Van de zijde van de dienst gemeen tewerken werd echter gewezen op het urgente karakter van de te treffen voorzieningen. „Bin nenkort is het pand een bouwval", was het commentaar. Bovendien is de opknapbeurt al geruime tijd voortdurend uitgesteld, zo verklaar de men. De commissie voor beroepschriften doet later deze maand uitspraak. Wereldwinkel De Leidse wereldwinkel heeft vanaf maandag 17 april een tentoonstelling gewijd aan de vrijheidsstrijd op Cuba. In de winkel zijn een grote serie posters, affiches en foto's van de revolutionaire troepen onder leiding van Che Guevara op Cuba ingericht. Tevens is er veel informatie in de vorm van boeken, folders enzovoort te krijgen. De activiteiten in de Wereldwinkel gaan gewoon door. De openingstijden zijn: van maandag tot en met vrijdag van half drie tot half zes. Rommelmarkt De organisatie „Youth for Christ" houdt morgen weer een rommelmarkt aan de Vrouwenkerkkoorsteeg. De markt waar onder meer meubilair wordt verkocht is geopend van tien tot vijf uur. Gezondheidscentrum De inrichting van een gezondheidscentrum in de Meren wijk staat centraal tijdens een bijeenkomst die de stich ting Zijlwijk dinsdag 18 april houdt in de aula van de openbare lagere school aan het Regenboogpad. De bewo ners van de Zijlwijk zullen worden ingelicht over wie er in het gezondheidscentrum, dat eind dit jaar gaat functio neren, werkzaam zullen zijn. Tevens is er volop gelegen heid tot het stellen van vragen. De stichting Zijlwijk wil in de toekomst meer van dergelijke informatiebijeenkom sten beleggen. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Sweet D'Buster 1 J EH 8ELG10UE BJimWHWUgi I» Sweet D'Buster met Bertus Borgers (sax, lead vocals), Rogert Jan Stips (keyboards, vocals), Hans Lafaille (drums), Herman Deinum (bass guitaar) en Paul Smeenk (gitaar vocals). De Nederlandse groep „Sweet D'Buster" treedt woensdag 19 april op in de Stadsgehoorzaal. Het optreden begint om kwart over acht. Dit live-optreden van Sweet D'Buster bevat enkele hoogtepunten van de eerste elpee en praktisch alle nummers van „Friction", de langspeelplaat die thans als tip-elpee staat genoteerd. Tevens zijn er enkele nieuwe nummers in het repertoire opgenomen. Meesterserie Het Rotterdams Philharminisch Orkest treedt vanavond op in de Stadsgehoorzaal. Het orkest geeft een concert in de Meesterserie van K O. Het concert begint om kwart over acht. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest staat onder leiding van Roelof van Driesen. Solistische mede werking wordt verleend door de Nederlandse pianist Theo Bruins. Het programma omvat werken van Strawinsky (een suite uit „Pulcinella"), Schumann (het concert voor piano en orkest) en van Mozart (de ,,Linzer"-symfonie). Manus Het jazz-trio Manus treedt vanavond in Leiden op. Dit Rotterdamse trio staat bekend om zijn geïmproviseerde muziek, die sterke contrasten bevat. Als basis voor hun improvisaties gebruiken de drie muzikanten eigen composi ties. Het trio dat bestaat uit Marcel Edixhoven, Ed de Vos en Bert van Beek, is ontstaan uit een groep musici die de Rotterdamse jazzbunker vormden,. Binnenkort zal van Manus een plaat op de markt verschijnen. Het optreden vindt plaats in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree straat 66 en begint om 10 uur 's avonds. De organisatie is in handen van Hot House. Collecte Het Nederlands Astma Fonds houdt in de laatste week van april een grote collecte in de gemeente Leiden. Deze collecte is een onderdeel van de nationale collecte, waarbij het streefbedrag 7 miljoen gulden is. Dit geld zal worden besteed aan vakantiereizen en begeleiding voor de patiën ten, voorlichting over de ziektes astma en bronchitis en natuurlijk aan wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak en geneeswijze van deze longziektes. Voor deze collecte zijn echter nog collectanten nodig. Mochten er verenigingen of personen zijn die hiervoor voelen, dan kunnen zij contact opnemen met het Nederlands Astma Fonds, postbus 5 in Leusden, telefoon 033-41814. Trimmen De atletiekvereniging „Holland" organiseert in het komende zomerseizoen een zevental trimlopen over het strand bij de Wassenaarse Slag. Deelnemers kunnen afstanden van 2, 4 en 8 kilometer afleggen. Hiervoor krijgen zij dan een herinneringsmedaille. De lopen vinden telkens op woens dagavond plaats en beginnen om half acht. De eerste loop is op 19 april. Het inschrijfgeld bedraagt f 3.50, voor kihderen onder de veertien bedraagt het 2.50. ADVERTENTIE -^j\ecVitschei77ïe Dekoratieve schutting van gevlochten hout. Van oerdegelijk azobéhout, dat ruim 20 jaar meegaat' Verrassend laag in prijs. Met onze grondboor en hamer is plaatsing voor u geen probleem! Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3