Werklozen tonen animo voor scholing "Onderzoek koopsompolis in mei afgerond WAAR IS SPAANS GELD 'T GOEDKOOPST? OPHET SPAANSE OR. iSV: herstel van entabiliteit in 1979 5SV-TOPMAN NOEMT SLUITING AMSTERDAMSE WERF ONVERMIJDELIJK ekort aan chemici in zicht £gidóe @ou4a/nt Bittere waarheid Motie vrijheid meningsuiting ambtenaren Groot-metaal dreigt vijand van klein-metaal te worden" „Minister helpt inspraakorgaan om zeep' ^NNEN LAND" LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 APRIL 1978 I ROTTERDAM De voorzitter van de Raad van Be stuur van het Rijn- Schelde-Verolme concern (RSV), ir. A. Stikker, ziet tot inu toe geen argu- jmenten om ai' te 'wijken van de plan nen om de NDSM- werf in Amsterdam (1600 man perso neel) te sluiten. Vol gens hem is concen tratie van de grote scheepsbouw en off shore in het water weggebied de minst ongelukkige oplos sing ter verminde ring van de scheep- snieuwbouwcapaci- teit in Nederland. Stikker, die ook de gespreksleider is van de werfgroep 1 (grote werven) in de beleidscommissie scheepsbouw, zei dit gistermiddag in Rotterdam tijdens een toelichting op het jaarverslag van RSV. De ondernemings raad van de NDSM kwam woensdag met een plan om een deel van de nieuwbouwafdeling van de werf open te houden door de nieuwbouwcapaci- teit van de RSV- werf in Rotterdam sterker te reduceren dan de regering wil. De RSV-directeur herhaalde, dat door de uitermate slech te gang van zaken in de off-shore en in de scheepsnieuw- bouw verdeling van het werk over Am sterdam en Rotter dam niet meer te handhaven is. Tot deze conclusie is ook de regering ge komen. Bestuurder David Rijkse van de in dustriebond NVV reageerde veront waardigd op de me dedeling van Stik ker. Rijkse zei dat RSV twee maanden geleden voor het af komen van de rijks- steun nog wel dege lijk brood zag in voortzetting van de nieuwbouw bij NDSM. [TERDAM (ANP) Het •Schelde-Verolme-eoneem wacht, als de wereldcon- ctuur en met name de zor- jke situatie in Europa niet een nog verdere verslechte- leiden van de afzetmoge- leden en de kostenontwik- ng, dat de al genomen en te nemen maatregelen voor I in de loop van 1978 tot herstel van de rentabiliteit nen leiden. De bedoeling is het concern in 1979 weer eel rendabel kan werken, zo dt in het jaarverslag ge- onzekerheden, waarin de opese industrie zich be dt, zowel wat betreft de so- monetaire en politieke as- pecten, maken echter concrete voorspellingen vooralsnog on mogelijk. De balanspositie van RSV is eigenlijk gezond en ook de üquiditeitspositie is positief. Het probleem ligt in enkele sec toren, zoals de scheepsbouw, de scheepsreparatie, de char- termarkten en gedeeltelijk de offshore. De ontwikkelingen in deze sectoren zijn dusdanig, dat men in de komende jaren grote verliezen zal moeten dra gen. zoals al in de afgelopen jaren is gedaan. De versterking van de financië le positie zal met name worden bereikt door een deelneming van de staat in het kapitaal voor 80 miljoen a pari (hier door ontstaat een belang van ongeveer 45 pet), investering spremies voor 75 miljoen op uit te voeren scheepsbouwin- vesteringen, speciale steun voor 160 miljoen (vrij van rente en onder speciale aflos- singsvoorwaarden), een achter gestelde lening van 100 mil joen, en een achtergestelde le ning van 15 miljoen uit werk gelegenheidsgelden voor de concentratie in de apparaten- In 1978 staan bij RSV 2000 tot 3000 arbeidsplaatsen op de tocht. De beslissingen moeten snel worden genomen. Of de door de bonden gevraagde be spreekbaarheid van de inge diende voorstellen zullen leiden tot andere oplossingenwordt betwijfeld Weg gebarrica deerd Woonwagenbewo ners hebben gister avond voor de derde maal de weg Hel- mond-Deurne met brandende auto wrakken geheel af gesloten. Een mo biele eenheid kwam in actie tegen de woonwagenbewo ners die op deze manier willen pro testeren tegen het uitblijven van toege zegde kleinere woonwagenkampen. PPR interpelleert regering over vetorecht UC-zaak (Van een onzer verslaggevers) De Tweede Kamer heeft dr. Leo Jansen (PPR) gistermid dag met veel pijn en moeite toegestaan de regering te in terpelleren over de ultracen- trifugezaak. Jansen wil van de regering met name weten of Nederland in het consortium met West-Duitsland en Groot- Brittannië nog een vetorecht heeft ten aanzien van de lever ing van verrijkt uranium aan Brazilië, Voilgens recente be richten zou Nederland dit ve torecht hebben verspeeld. Overigens zal maandag nog niet begonnen worden met het bouwrijp maken van de grond voor de nieuwe Ultra Centrifu- gefabriek in Almelo. Volgens bedrijfsdirectie drs. G. A. H. Bekke is de reden van de ver traging gelegen in het feit, dat men bij Urenco niet op tijd rond is kunnen komen met en kele onderaannemers. Het ziet er naar uit, dat pas over enige tijd mogelijk één week later met de grondverbeterings- werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt. üderwijsfedera- vvil plan ihoud •beidsplaatsen Vaneen onzer verslaggevers) INTEREN - De Nederland- federatie van Onderwij sva- rganisaties (NFO) wil dat er arbeidsplaatsenplan komt het onderwijs. Dit heeft irzitter J. Huisman van de op de jaarvergadering de Protestants Christelijke derwijsvakorganisatie van- Idag in Lunteren meege- d. plan moet bestaan uit een leel van beleidsmaatregelen ir een langere termijn, ge- ht op het behoud en de uit- liding van arbeidsplaatsen het onderwijs. Voorzitter lisman van de NFO noemde dergelijk plan een gerecht- ardigd verlangen voor het dat de onderwijsmensen als de andere werknemers stapje terug moeten in ver- nd met de economische eri- MUSEUM VERHUIST Het Airbornemuseum in kasteel Doorwerth in het gelijknamige plaatsje verhuist naar Huize Hartenstein in Oosterbeek Hier een kijkje van de verbindingspost van het museum dat tijdens de slag om Arnhem een belangrijke rol speelde. Het nieuwe museum wordt 11 mei door Prins Bernhard geopend. !N HAAG (ANP) - De rkloosheid onder academi- chemici zal tot 1980 lortduren. Daarna zal het erschot plaats maken voor tekort, omdat er in de rtn tot 1985 duidelijk minder lici zullen afstuderen dan in die jaren geplaatst kun- tn worden op de arbeids markt. De arbeidsmarktcom missie van de Koninklijke Ne derlandse Chemische Vereni ging voorspelt dit op grond van een vacature-enquête, ge houden bij alle organisaties, die chemici in dienst hebben. twee jaren waarschijnlijk voor tussen de 440 en 8.90 academici plaats is op de arbeidsmarkt voor chemici. Op dit moment zijn bij de arbeidsbureaus on geveer 430 chemici ingeschre ven (waarvan 170 ingenieurs zijn). Hiermede nemen de che mici een ..vooraanstaande plaats" in onder de werkloze academici. De commissie arbeidsmarkt chemici dringt er ondermeer op aan dat door „overbrug gingsmaatregelen" tot 1980 zo veel mogelijk chemici in trai ning worden gehouden opdat deze daarna het verwachte te kort kunnen opvullen. DEN HAAG (ANP) De be langstelling van werklozen voor bij- of omscholing heeft vorige maand een opmerkelij ke toename te zien gegeven. Volgens de laatste gegevens volgden eind maart 34.470 werklozen een gesubsidieerde opleiding. Dat zijn er ongeveer 2.500 meer dan eind februari. Ook het aantal personen dat werkzaam was op aanvullende werken en werken in het kader van extra werkgelegenheid sprogramma's vertoonde een stijging In totaal werden eind maart ten behoeve van 52.980 personen arbeidsvoorzienings- maatregelen toegepast. Uit de cijfers omtrent de toepassing van scholingsmaatregelen valt met name een sterke belang stelling van de zijde van het bedrijfsleven voor de opleiding van jeugdigen af te lezen De sinds juni vorig jaar opgetre den stijging van het gebruik van scholingsmaatregelen is in hoofdzaak een gevolg van de toenemende belangstelling voor de „tijdelijke regeling sti mulering vakopleiding school verlaters". Op dit moment ont vangen bijna 21.000 jeugdigen in het kader van deze regeling een opleiding. Overigens heeft minister dr. W. Albeda (sociale zaken) gisteren verklaard dat hij in beginsel positief staat tegenover het ver lenen van meer bewegingsvrij heid aan werklozen. Hij is be reid eventuele experimenten in die richting financieel te steu nen, zo zei hij op een bijeen komst waarop hij de nota „Werkloos, da's niet niks" van de Groningse werkgroep „Men sen zonder Werk" in ontvangst nam. In de nota wordt steld om bij wijze van proef meer ruimte te bieden voor het verrichten van allerlei activitei ten aan langdurig werklozen van 45 jaar en ouder in de stad Groningen. De waarschuwing, die premier Van Agt veertien dagen geleden heeft gegeven rond onze algemene economische toestand, is door het Centraal Economisch Plan 1978 in ronde cijfers bevestigd. Met veel, eigenlijk te veel. geleer de termen wordt daarin uit de doeken gedaan, dat onze export naar het buitenland in het vorige jaar een flinke knak heeft gekregen en dat het met die uitvoer in 1978 nauwelijks beter zal gaan. We hebben, zegt de directeur van het Centraal Planbureau, prof. Van den Beid, aan zienlijk terreinverlies op de internationale markten gele den. En van onze uitvoer moet onze invoer worden betaald, want we zijn behalve op enkele terreinen zoals land- en tuinbouw nauwelijks selfsupporting. En ook op die terreinen zijn we dat niet volledig. Die niet stijgende uitvoer naar het buitenland wordt niet alleen door de harde gulden veroorzaakt, want de ver slechtering van onze concurrentiepositie houdt ook ver band met de steeds hogere kosten van onze produkten. Wil de Nederlandse industrie dus nog een beetje kunnen meedoen, dan moet erg scherp gerekend worden en daar'door zijn de winsten van de ondernemingen niet verbeterd. En dat was weer noodzakelijk om werkgelegen heid te scheppen voor hen, die zonder werk zitten. Zo is de cirkel bijna rond. In ieder geval is nu duidelijk uitgesproken, dat de echte werkloosheid tenminste een half miljoen Nederlanders treft, zodat we gelet op die nieuwste gegevens wel moeten constateren dat we inderdaad verder verwijderd zijn van de beleidsdoelstel ling om het werklozencijfer naar honderdduizend terug te dringen. HARDE cijfers en bittere waarheden. We zullen daaruit consequenties moeten trekken. Met elkaar. Want het is niet alleen onjuist te veronderstellen, dat er nog bomen zouden zijn, die tot in de hemel groeien, er zit bijna helemaal geen groei meer in. Beperkingen zullen dus, op vele niveaus, onontkoombaar zijn. Maar het is nu wel heel duidelijk geworden, dat vooral het drukken van het kostenpeil ons op de internationale markt in een wat betere positie kan brengen. Daarop zal het beleid van overheid en bedrijfsleven als geheel gericht moeten zijn. Anders gaat de wal het schip keren. En dat zal veel meer pijn doen, dan moeilijk verteerbare, maar onontkoombare maatregelen, die thans nog genomen kunnen worden. Soldaat schiet zich door hoofd EINDHOVEN(ANP) De 19- jarige reserve-korporaal L. Pergens uit Jabeek (L) heeft zichzelf op de vliegbasis Eind hoven per ongeluk door het hoofd geschoten. Hij is aan de verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde in een wachtlokaal terwijl het slach toffer zijn wapen, een pistool, laadde. De korporaal stond op het punt samen met enkele an deren een patrouille rond het vliegveld te gaan maken. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Wie gel (Binnenlandse Zaken) heeft de Tweede Kamer gisteren toegezegd te zullen nadenken over het voorstel van het D'66- Kamerlid mevrouw Lambers- Hacquebard om een circulaire te zenden „aan allen die op enigerlei wijze eindverant woordelijkheid dragen voor In deze circulaire zou bena drukt moeten worden dat eer ste maatstaf voor het beoorde len van het functioneren in een ambtelijke hoedanigheid „geen andere dient te zijn dan de wijze waarop het werk zelf in die functie wordt verricht", al dus mevrouw Lambers. Het voorstel kwam ter sprake - bij de voortzetting van het Ka merdebat over de „zaak-Kal- ma". Wiegel toonde enige aar zeling ten aanzien van het denkbeeld om zo'n circulaire te zenden omdat op dit ogenblik al op allerlei niveaus wordt gewerkt^ aan een nadere rege ling voor de burgerlijke vrijhe den voor ambtenaren. ONDERNEMERS WAARSCHUWEN: (Van een onzer verslaggevers) Breda- In de metaal dreigt een situatie te ontstaan waarbij de grote ondernemingen de vijand worden van de middelgrote en de kleine. Deze waarschuwing heeft de voorzitter van de contactgroep van werkgevers in de metaalindus trie, dr. W.Bos, vanmiddag in Breda laten horen in een rede tijdens de jaarvergadering van de contactgroep. De bedreiging die van de grote bedrijven uitgaat op de kleine vloeit volgens dr. Bos grotendeels voort uit de soms gigantische overheidssteun aan de grote ondernemingen. Daartegenover staat dat „de kleintjes" door gaans geheel op eigen kracht hun hoofd boven water moeten houden. Gevolg hiervan kan zijn dat er valse concurrentie-vernoudingen ontstaan waarvan kleine en middelgrote bedrijven de dupe worden. Omdat de kleinere bedrijven zo wel in economische als sociale zin van vitaal belang zijn voor onze samenleving acht dr. Bos een dergelijke ontwikkeling volstrekt uit den boze. De verantwoordelijkheid om dit te voorko men „hebben zowel de overheid als de grote bedrijven", aldus dr. Bos. MOLUKKERS: (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Inspraakorgaan Wel zijn Molukkers (waarin alle Molukse groe peringen in ons land vertegenwoordigd zijn) heeft de indruk dat de Nederlandse regering het „de nek wil omdraaien" om het vervolgens te vervangen door een Nederlands-Moluks orgaan van advies en overleg. Leden van het Inspraakorgaan waren gis teren te gast bij de bijzondere Tweede Kamercommissie voor de problematiek van de Molukse minderheid. Het Inspraa korgaan is vooral boos op minister Garde niers van CRM die volgens voorzitter drs. Mual de indruk zou vestigen dat zij een eind wil maken aan het voortbestaan van het Inspraakorgaan, dat indertijd werd ingesteld als adviesorgaan van de minister van CRM. Minister Gardeniers zou volgens Mual volstrekt onvoldoende oog hebben voor het belang van het Inspraakorgaan dat dringend behoefte heeft aan verster king van mankracht en financiën. Mual wees erop dat de wijze waarop de regering het Inspraakorgaan wil behandelen de jon geren in het Inspraakorgaan de Pemuda Msjarakat ertoe bewogen heeft niet in gesprek met de Kamercommissie te treden Mual deelde mee dat de veel te kleine stad van het Inspraakorgaan het fors toegeno men werk nauwelijks meer aan kan. „Ons zijn indertijd door de vorige minister van CRM toezeggingen gedaan; die moeten worden nagekomen", aldus het Inspraa korgaan. onze parlementaire redactie) EN HAAG De commissie koopsompo ssen zal in mei eindverslag uitbrengen n de voorzitter van de Tweede Kamer, A. Vondeling. De Kamervoorzitter had commissie ingesteld om te onderzoeken welke politici of familieleden van politici in 1975 een koopsompolis hadden afgeslo ten en daarbij mogelijk dank zij voorken nis grote fiscale voordelen hadden geno ten. De vereniging van belastinginspec teurs had om zo'n onderzoek gevraagd. De commissie heeft de vrijwillige mede werking gevraagd van zo'n 200 (oud-Ka merleden, ex-ministers en staatssecretaris toe om gezondheidsredenen niet in staat. Verder heeft de commissie 29 verzeke- ringsmaatschappijen gevraagd, ingangsda- ringsmaatschappijen aangeschreven die in- turn verzekering, wijze premiebetaling. De rest heeft de commissie een machtiging dertijd koopsompolissen hebben afgeslo- hoogte verzekerdbedrag, duur van de verstrekt, waarmee de commissie bij de ten. Gevraagd is vóór 28 april gegevens verzekering. Eén verzekeringsmaatschap belastingdienst fiscale gegevens van de over een aantal genoemde politici te ver- pij heeft geweigerd om principiële redenen betrokkenen kan opvragen. strekken. Onder meer is aan de verzeke- mee te werken. Want daar krijgt u voor uw girobetaalkaarten contant Spaans geld. zonder dat u dat een cent of peseta extra kost. Uw girobetaalkaarten zijn gratis, u hoeft bij verzilvering geen provisie of kosten te betalen, en alleen het op genomen bedrag, omgerekend tegen een gewone koers, wordt van uw postrekening afgeschreven. U kunt in meer dan dertig landen profiteren van deze bijzondere service: contant vreemd geld voor uw giro- MET DEGIROBETAALKAART KOST VREEMD GELD NIKS EXTRA. betaalkaart, op vertoon van uw giropas (soms ook uw paspoort). Achterop elke giro betaalkaart staat hoeveel vreemd geld u in uw vakantie land per kaart kunt krijgen. Neem dus voldoende giro betaalkaarten mee op vakantie. Waag desnoods tijdig een extra set aan. P°st9'ro en Wyj) rijkspostspaarbank

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13