Verhuizing brandweer naar LAF-complex wankelt door uitlatingen commandant Voorwaarden aan renovatie Voorgeest KNG- werknemers Pratende Kiko in nationale Top Tien doen boekje open over directeur COLLEGE „OVERVALLEN" DOOR DEPENDANCE IN ZUID-WEST ONTSLUITING AZL VANAF PLESMANLAAN Metsel wedstrij den technische school „TOEN ÏK TERUGKWAM, WIST IK NIET WAT IK ZAG99 GIJpDERDAG 13 APRIL 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 wand peelipERWOUDE/LEIDEN - R (19toerknemers van de n.v. ed Ki nklijke Nederlandse nform jmederij hebben hun grie tegen directeur ir. H. P. t op schrift gesteld. Dit iboek is gistermiddag boden aan de raad van iissarissen van het nu een bezette bedrijf door ver- vvoordigers van de vak- Joi verenigingen. Een en an- 3 55 J eschiedde voordat de on- ndelingen over de eisen le bezetters werden ver- nat n. leiten arid, in he 05 Ri voorwoord stelt het ac- nité bestaande uit KNG- ter, h nemers dat het zich ge- erber gen voelt „niet alleen de ■bett naar ook de man te spe- d| Nogmaals spreekt het co- i zijn „onaanvaardbaar" uit de directeur. Het zwart- bestaat uit uitspraken je KNG-werknemers over eer Schut. „Er zijn geen i in opgenomen, die niet tenminste twee personen afhankelijk van elkaar angedragen", aldus de sa- itellers van het zwartboek, opgetekende uitspraken le directeur van de KNG als man die weinig tot contact had met zijn per- I, Hij zou „bang zijn om gaan met mensen uit een milieu". Ook wordt de leur een weinig slagvaar- houding om orders binnen heeft gewerkt moet "toch contacten hebben, zouden een flinke order i binnenslepen be- ire platvormen voor de ,55r - als we van Boeïng de orttril lingen kregen. Een half vlorge nadat ik Schut had inge- ®dèelde bij me mee dat hij /an het nemen van inita- aldus een werknemer. Een ander: „Hij kan zo slecht met mensen omgaan dat hij zelfs potentiële klanten ont loopt". „Schut kankerde vaak op leden van de Rotary. Maar van die jongens had hij wel de orders moeten binnenhalen". De KNG-werknemers verwij ten hun directeur dat hij regel matig te kennen gaf dat zij niet hard genoeg werkten. Een werknemer: „Januari 1978 had hij het weer op zijn heupen. Er verscheen een directie-medede ling op de borden, die alsvolgt begon: „Het is een betreurends- waardig feit dat om welke re den dan ook, gedurende de laatste tijd zich wederom een ernstige verslapping van de ar beidsdiscipline voordoet". Moet je nagaan: Die mededeling kwam nadat hij er voor de zoveelste keer mensen had uit geknikkerd". Tenslotte wordt er in het zwartboek gesteld dat de heer Schut zijn verantwoordelijkhe den ontliep. „Als hij op je afde ling kwam en je maakte een opmerking, dan was hij zo weer verdwenen. „Ik ben er niet om problemen op te los sen", is een gevleugeld gezegde van Schut, aldus een werkne mer. „Als je serieuze vragen had, was het Schut's gewoonte om te zeggen: „Goed dat je het zegt, ik korp er in een volgend gesprek uitgebreid op terug". Onnodig te zeggen dat zo'n vol gend gesprek nimmer plaats vond". Onderhandelingen De patstelling tussen de indus triebonden en de raad van commissarissen van de Neder landse Grofsmederij in Zoeter- woude bestaat nog steeds. De bezetting van het bedrijf gaat gewoon door. Er is geen af spraak gemaakt voor een vol gend gesprek. Dat zijn volgens Dick ter Wis- scha van de industriebond NW de uitkomsten van het gesprek dat de drie industrie bonden NW, NKV en CNV gistermiddag hebben gehad met de raad van commissaris sen van de grofsmederij. De directeur van het bedrijf en de werknemers mochten niet aan het overleg deelnemen. Het ge sprek heeft ongeveer twëee- neenhalf uur geduurd. „Hallo, Kiko is een bandito ca- pito", klinkt het luidkeels door de kamer van mevrouw Schrijn aan de Marienpoel- straat te Leiden. De verbaasde bezoeker ontdekt pas na enige tijd de in de serre opgestelde Kiko, een Grijze Roodstaart en al achttien jaar de trots van mevrouw Schrijn. Kiko is nu zelfs een nationale bekendheid geworden. De Grij ze Roodstaart is namelijk op nummer 6 met stip binnenge komen, in de nationale top Tien van pratende vogels. Deze Top Tien, opgenomen in het vogelblad „De Imitator", zal hoogstwaarschijnlijk te horen zfljn in een nieuw radiopro gramma van de AVRO met als presentatoren Jan Zij del en Carel van der Graaf. De kra ker van Kiko is getiteld: „Lek ker bakkie koffie". Het reper toire van Kiko is zo uitgebreid dat het lijkt of op het ingezon den bandje gedurende enkele minuten een komiek aan het woord is. Kiko wisselt zijn tekst af met spontane lach buien, die waarschijnlijk voor de hitpotentie hebben gezorgd. Kiko zal helaas nooit op toer- nee 'kunnen. Mevrouw Schrijn: „Ze worden zenuwachtig en soms zelfs ziek, en ze kunnen niet tot praten gedwongen wor den". Daarom zal Kiko alleen thuis de boel blijven opvrolij ken. Mevrouw Schrijn tot slot: Voor geen tienduizend gulden doe ik hem weg". ADVERTENTIE mma ^thbi en inleveren- 5*4- Bon geldig van iandag t/m donderdag n 0700-12.30 uur f§» sproj|33.30 -16.45 uur É&jPj ■tonmenken' tp VRIJDAGAVOND, ia;1SJEST0T21JAAR/7\ B' MIS SCHAATSEN 1/ s IERDEKTE IJSPRET „fff 30 APRIL -5*# LEIDEN - Brandweercom mandant Broekman heeft zich de verontwaardiging van het grootste deel van het college op de hals gehaald door te beweren dat hij een tweede kazerne in Zuid-West nodig heeft (zie LC van dins dag). Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de PvdA-fractie in de ge meenteraad. De heer Broekman heeft voor een dependance in Zuid-West gepleit in de raadscommissie voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. Hij stel de dat een dependance onont beerlijk is, wanneer de brand weer aan haar verplichting om binnen zes minuten op de plaats van de brand, waar dan ook in Leiden te zijn, moet voldoen. Vanuit de huidige kazerne aan de Langebrug kan de brandweer de complexen met het hoogste brandrisico (grote idelen van de Leidse binnen stad, de universitaire comple xen en het AZL) niet binnen zes minuten bereiken. Het ge bouw van de Leidse Appara ten Fabriek aan de Os en Paardelaan is volgens de commandant veel gunstiger ten opzichte van deze comple xen gelegen. Een probleem is alleen dat de brandweer na de verhuizing niet binnen zes minuten in Zuid-West kan zijn. De uitlatingen van de Heer Broekman hebben, zo bleek gisteravond, met name de wethouders Tesselaar, Waal en Verboom overvallen. Wet houder Waal: De vestiging van een dependance is nog nooit eerder naar voren ge bracht. Dit werpt een geheel nieuw licht op de zaak. Ik ben bang dat we nu het voorstel om de kazerne naar het LAF- gebouw over te plaatsen zul len moeten intrekken". Frac tievoorzitter Meijer richtte het verwijt aan de brandweer dat zij zelf met het voorstel om naar de LAF te verhuizen was gekomen. De heer J. van Baaren deed het voorstel de andere vestigingsplaats voor de brandweer opnieuw ter discussie te stellen. „Wanneer er een dependance in het ge ding komt, kunnen we vol staan met een kleinere hoofd kazerne, die mogelijk op ver schillende plaatsen in Leiden kan worden ingericht". Herstel walmuren Het Leidse aannemingsbedrijf Gebroeders Stuifzand b.v. gaat hoogstwaarschijnlijk de walmuren langs de markten- route herstellen. Het bedrijf was de laagste inschrijver van de openbare aanbesteding. Het werk omvat bet ver nieuwen van de walmuren langs de Boter-, Vis-, Aalm- en Boommarkt, bet maken van een fundatie voor de fontein op de vismarkt en bet maken van rioleringen in bet Gangetje en in de Marktenroute en in Rapenburg met een nooduitlaat naast de Kippenburg en bet maken van bestratingen met bijbehorende en bijkomende werken. Stuifzand schreef in voor f 3.067.400.-. De hoogste inschrij ver v/as bet Alpbense bedrijf Lareco b.v. met 3.285.00. Stadspark Op korte termijn zal er een stadspark op het terrein van de Grofsmederij aan de Zijlsingel worden aangelegd. CRM heeft onlangs subsidie voor de aanleg toegezegd. De dienst gemeentewerken heeft een openbare aanbesteding gehou den. De Amsterdamsche Aannemingsmaatschappij b.v. uit Den Haag schreef op het werk als laagste in met f 744.400.-. De hoogste inschrijver was Heermans Uitgeest b.v. uit Uitgeest met 843.000.-. De laagste Leidse inschrijver was Gebroeders Schouls b.v. met f 762.000.-. Verkeerslichten Het kruispunt Breestraat/Gangetje zal volgende week weer voorzien zijn van verkeerslichten. Dit in verband met bet toekomstige tweerichting-verkeer op de Breestraat. Het zal ongeveer een maand duren voordat de verkeerslichten goed staan afgesteld. 65-ph us In het Lak-theater wordt vrijdagmiddag 14 en zaterdag middag 15 april een toneelspel opgevoerd, dat speciaal bedoeld is voor mensen die 65 jaar of ouder zijn. De tbeaterwerkgroep „Spektakel" laat hierin bet verbaal zien over een pas gepensioneerde tuinman, Koos Harmsen en de mensen waarmee bij te maken heeft gehad. De plaats van handeling is de receptieruimte van de plantsoenen dienst, waar Koos gehuldigd zal worden. De voorstellingen beginnen beide om drie uur. De toegangsprijs bedraagt f 4.-. Orgelconcert De stichting Kunst en Ontwikkeling van de Leidse Volksu niversiteit geeft een serie orgelconcerten in de Dorpskerk van Leiderdorp. Het eerste vindt plaats op vrijdag 14 april om kwart over acht 's avonds. De serie is een uitbreiding van de orgelconcertenserie die in de Leidse Marekerk gehouden werden met als organist Feike Asma. Deze serie begint deze zomer op 9 juni. In de Dorpskerk van Leider dorp is de organist Jan Schmitz. Deze bekende organist zal werken van onder andere Handel, Bach en Haydn spelen. De toegangsprijs voor elk concert bedraagt f 2.50. LEIDEN - Nog deze maand zal ,de Dienst Gemeentewerken een plan indienen voor de spoedige aanleg van een toegangsweg tot het Academisch Ziekenhuis vanaf de Plesmanlaan. B en w hebben de dienst gemeentewer ken daartoe opdracht gegeven. Naast een ontsluitingsweg ten behoeve van het (nieuwe) AZL zal deze weg toegang moeten geven tot het zogenaamde Leeuwenhoekterrein, waar de gemeente een woonwijk denkt te gaan bouwen. Over de aan leg van de weg is al verscheide ne malen overleg gepleegd met de Rijksuniversiteit. In eerste instantie zal het gaan om een ontsluiting die direct ten west en van het benzinestation op de Plesmanlaan uitkomt. Over de kostenverdeling tussen de ge meente enerzijds en AZL en universiteit anderzijds moet nog overleg plaatsvinden. PROVINCIE: ZWAKZINNIGEN AFDELING SNELLER AFSTOTEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG De Provincia le Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland wil dat de renovatie van de beide Voorgeestpaviljoens behorend bij het psychiatrisch Ziekenhuis Ende geest gebonden wordt aan de voor waarde dat het bestuur van deze in richting een actiever beleid zal gaan voeren ten aanzien van afstoten van deze afdelingen voor zwakzinnigen. Dat advies heeft de provinciale raad gege ven aan het college van Gedeputeerde Staten van de provincie dat op zijn beurt de staatssecretaris van volksge zondheid weer van advies dient over de renovatieplannen van Voorgeest. De Provinciële Raad voor de Volksgezond heid schaarde zich daarmee gisteren achter de opvatting van het bestuur dat een actiever beleid gevoerd dient te worden ten aanzien van de opheffing van de zwakzinnigenafdelingen Voor geest dan Endegeest zelf en het ge meentebestuur van Leiden in zijn kwa liteit als ziekenhuisbestuur van plan zijn. Geen der leden van dit provinciaal ad viescollege bleek gisteren de noodzaak van een spoedige verbetering van de Voorgeestpaviljoens in twijfel te trek ken. Diskussiepunt was echter wel de vraag of onvoorwaardelijk zou moeten worden ingestemd met de door direc teur Mojet ingediende verbeteringsplan nen. Van de zijde van het raadsbestuur werd gewezen op de provinciale plan ning op het gebied van de zwakzinni genzorg in Zuid-Holland. Daarin is voor de Stichting Gemiva in Zoeterwoude een aanzienlijke nieuwbouw opgenomen van in totaal 315 plaatsen. Gemiva is evenals Voorgeest een inrichting voor zwakzinnigen. Bij het vaststellen van de totale capaciteit is er van uitgegaan dat in verband met het beleidsuitgangspunt dat zwakzinnigenzorg en psychiatrische verpleging naar moderne opvattingen niet meer onder één dak thuishoren, met name de beide Voorgeesten losge koppeld zouden worden van Endegeest. De directie en het bestuur van dit ge meentelijk psychiatrisch ziekenhuis stel len zich in principe op hetzelfde stand punt, maar menen dat de afbouw en afstoting van Voorgeest in een veel ge leidelijker tempo zou moeten plaatsvin den. Dit vooral vanwege het feit dat veel pupillen van Voorgeest al jarenlang op deze afdeling zitten en in de loop der tijden daar helemaal mee zijn vergroeid. Het wordt als minder wenselijk ervaren deze pupillen op een gevorderde leeftijd i hele nieuwe Door het feit dat Endegeest en Leiden een vrij langzame afbouw van Voor- geest willen wordt de uitbreiding van Gemiva in Zoeterwoude weer geblok keerd en dat was de voornaamste reden .waarom de overgrote meerderheid van een voorwaarde aan de goedkeuring van de renovatie van Voorgeest. Dé Provinciale Raad vraagt het gemeente bestuur van Leiden een actief beleid te voeren gericht op het opheffen van Voorgeest en daarbij een kortere ter mijn te hanteren dan nu gebeurt. Wan neer het gemeentebestuur daar positief op in zal gaan bestaan er geen bezwaren tegen een groen licht voor de renovatie, zo is het standpunt van de provinciale raad. "meubelen ki >te show. Da s nu al van de zomer lieten. U vindt er alle bekende mer- i. Maar ook het komplete toebeho- Zoals fraaie kussens, parasols. - [tafelkleden. Eigenlijk alles voor uw _V-"« [komfort. U bent van harte welkom1 Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. koordeinde 45 - Tel. 01713-9008 Roelofarend3veen Burgemeester Vis reikte gistermiddag de geldprijzen uit aan de drie gelukkige winnaars van de tweede regionale voorwedstrijd in het kader van de 26e Nationale Wedstrijd in het metselen met baksteen. Eén en ander vond plaats in de Leidse Bedrijftech- nische school aan de Vondellaan. Veertig jeugdige metselaars, verbonden aan technische scholen verspreid door heel Nederland metselden gisteren van 10.00 tot 17.00 uur onder het waakzame oog van de Beoordelingscommissie. Gekeken werd er naar de metseltechniek, de regelmaat van het voegen, het schoonhouden van het werk, het volwerken en bijzonder metselwerk. Dat leverde uiteindelijk drie winnaars op, waarvan er twee direct zullen worden afgevaardigd naar de finale in Groningen. Daar gaan de 12 beste metselaars strijden om de Zilveren Troffel, die toekomt aan de school waarvan de winnende leerling deel uitmaakt, de finale wordt gehouden van 24 tot en met 28 april op de Grote Markt in Groningen. OEGSTGEEST „Toen ik op Endegeest terugkwam wist ik niet wat ik zag. Ik was werke lijk stomverbaasd. De zorg voor de pupillen en patiënten is ongelooflijk vooruitgegaan. Ze doen werkelijk alles voor die mensen tegenwoordig. Die actievoerders van „Pet met de Z" moeten zelf maar eens de handen uit de mouwen steken en de situatie van binnen eens leren kennen voor ze als een stelletje oproerkraaiers iemand de grond in trappen". Zo rea geerde de 51-jarige mevrouw M. van Rijn-Reijn op de kran- teberichten over vermeende misstanden bij het gemeente lijk psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest. Mevrouw Van Rijn werkt als gediplomeerd nachtzuster op de zwakzinnigenafdeling Meis jes Voorgeest. Zij is een van de vele medewerkers, oud-mede werkers en relaties van patiën ten en medewerkers die de laatste dagen deze krant schrif telijk of mondeling benaderd hebben met het verzoek ook de keerzijde van de weinig aan trekkelijke medaille die nu over Endegeest wordt gepre senteerd, eens te tonen. „Want Zuster Van Rijn over Endegeest: er zal heus wel wat aan de hand zijn op Endegeest, (ten slotte maakt iedereen fouten), maar wat er dezer dagen alle maal aan beschuldigingen in de krant komt is op z'n minst eenzijdig, zwaar overtrokken, onvolledig, afbrekend en puur negatief", om eens een paar van de kwalificaties te noemen die met name'de door de actie groep „Pet met de Z" geuite klachten krijgen opgedrukt. Vorig jaar oktober keerde zus ter Van Rijn terug naar Ende geest. Zo'n 23 jaar geleden had ze het psychiatrisch ziekenhuis verlaten na er meer dan 10 jaar als verpleegster werkzaam te zijn geweest. De reünie ter ge legenheid van het 80-jarig be staan van Endegeest bracht haar vorig jaar weer in kontakt met het ziekenhuis. Daarop be sloot mevrouw Van Rijn, intus sen moeder van 10 kinderen, haar oude taak weer op te vatten en in oktober keerde zij terug op de afdeling Meisjes Voorgeest. „Onvoorstelbaar", was het eer ste woord dat ze uitriep. „Het was wel een omschakeling voor me. Wat is de zorg voor deze zwakzinnigen ongelooflijk vooruit gegaan. De betere pu pillen hebben nu hun eigen ka mertjes. De kinderen die altijd woest en \Vild waren zijn nu netjes gekleed, eten van keuri ge door hen zelf gedekte tafels met mes en vork. Er wordt onvoorstelbaar veel voor ze ge daan: allerlei ontspanningsacti viteiten en vakanties. De kinde ren zijn tegenwoordig om door een ringetje te halen", zegt zus ter Van Rijn. Mevrouw Van Rijn wijst de actie van de „Pet met de Z"- groep resoluut af: „Als zij be weren dat er zo weipig voor zwakzinnigen gedaan wordt weten ze niet waar ze over praten. Ik zou ze graag eens laten zien wat we allemaal doen en vertellen hoe het vroe ger geweest is toen ik hier werkte". Wat wel terecht is, vindt zuster Van Rijn, is de kritiek op de toestand van de gebouwen: „Die toestand is werkelijk schandelijk. De stuk ken kalk hangen aan het pla fond en je denkt dat ze elk moment naar beneden kunnen komen. Dezelfde scheuren, bar sten en gebreken die ik 23 jaar geleden achterliet zijn nu nog zichtbaar. Er is al die tijd aan Voorgeest niets verbeterd: de zelfde ouwe badkuip staat er no.g. Maar voor dit soort zaken mogen die actievoerders de lei ding geen verwijt maken. Daarvoor moeten ze bij het stadhuis zijn en dat heb ik ze ook gezegd: „Jullie staan hier bij de verkeerde poort pamflet ten uit te delen", aldus me vrouw Van Rijn. De verwijten aan het adres van hoofdbroe- %der S. van de afdeling Jongens Voorgeest noemt mevrouw Van Rijn „vernederend": „Niemand is volmaakt, iedereen maakt wel eens fouten. Maar wat hem in de schoenen geschoven wordt kan döor niemand bewe zen worden. Ik heb er geen woorden voor hoe laag ik het vind om zo de kroon van ie mand z'n hoofd te halen. S. heeft zelfs een van de pupillen in z'n eigen gezin opgenomen. Die jongen is daar ontstellend opgeknapt. Nee, het is geen kunst om iemand de grond in te trappen. Maar ze vergeten wat deze man allemaal tot stand heeft gebracht, net als zo vele anderen hier op Ende geest. En dat mag ook wel eens in de krant". ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3