Zeker half miljoen mensen werkloos Bloemen in bloei ondanks sneeuw |Vbrster: nooit een zwarte president ©omant MINISTER WIL BEMIDDELEN BIJ GROFSMEDERIJ Nederland prijst zich uit de markt mm VROUW GEWURGD KONINGIN BEZOCHT EX-GEGIJZELDEN rookschade-uitverkoop halve prijzen! waals mode t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wirp Buijteweg. irtentie's (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) lementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 13 april 1978,68e jaargang no. 21016 Wat heet beter „Wat heet beter" over paranor male geneeskunde op Ned. I om 19.49 uur. Om 20.19 uur „De Alles Is Anders Show". Ned. II om 19.05 uur „De ver schoppeling" om 20.28 uur laat ste „Showroom" en om 22.22 uur Hier en Nu over het te vondeling leggen van kinderen. Tijdelijk regen. Eerst veel bewolking met regen of natte sneeuw, later vooral in het noorden opklaringen. Zwakke tot matige veranderlij ke wind. Minimum temp. 3, maximum temp. 8 graden. Morgen zon: 6.47-20.35. Maan: 12.26-2.18. Schev. hoogwater. 8.01-20.32. Laagwater: 3.50- 16.04. (Van onze sociaal economische redactie) DEN HAAG Het aantal werklozen in ons land is veel groter dan de officiële cijfers aangeven. Naar verwachting zal het officiële cijfer dit jaar stijgen tot zo'n 215.000, maar in feite zijn er minstens een half miljoen mannen en vrouwen zonder werk. Het officie- Ie cijfer wordt onder andere versluierd door de WAO, momenteel een toevluchtsoord voor veel werklozen. Indien er minder slapte op de arbeidsmarkt zou zijn, zou zeker de helft, van de 400.000 WAO-ers weer aan de slag komen. Nergens zijn er in verhouding tot de beroepsbevolking zoveel niet-werkenden als in Nederland. Het peil van de industriële werkgelegenheid is nu teruggevallen op het niveau van bijna 30 jaar geleden Dit uiterst sombere beeld schetste de direc teur van het Centraal Planbureau, prof. dr. C. v. d. Beid gisteren in een toelichting op het centraal economisch plan 1978. Als lichtpuntjes ziet prof. Van den Beid dat de inflatie duidelijk afneemt en het reëel beschikbaar loon dit jaar met twee procent kan toenemen. De Nederlandse economie ver toont echter een groot aantal schaduwzijden. De export, de kurk waarop onze economie drijft, verloopt slecht en vertoonde vorig jaar een teruggang met twee procent. De concur rentiepositie van het Nederlandse bedrijfsle ven op de internationale markt is verslech terd. Door de lagere export mede veroor zaakt doordat de gulden duur is laat de produktie een traag verloop zien. Ook bedrijfstakken die het voorheen gunstig deden, zoals de chemie, staan er nu veel ongunstiger voor. Veel werkgelegenheid staat nog op de tocht. Prof. Van den Beid acht het dringend nood zakelijk, dat snel internationaal samenspel in West-Europa op gang komt om de industriële activiteiten te verstevigen. Kostenmatiging op eigen houtje kan onmogelijk tot een oplossing van de problemen leiden. De werkgelegenheid is nergens zo scherp gedaald als in Nederland en deze daling, zo moet worden gevreesd, zal zich nog voortzet ten. De economische groei wordt geraamd op drie procent, driekwart minder dan een vorige raming. Dit heeft onder meer gevolgen voor de rijksbegroting. Waarschijnlijk zullen de belastingen door de verminderde economi sche groei een half miljard minder opbren gen. Van belang voor Nederland is, hoe de wissel koersen zich internationaal ontwikkelen. Er is nog lang geen uitzicht op, dat de dollar zich zal herstellen. Daar staat tegenover dat de gulden „hard" is, wat ongunstig is voor de internationale concurrentiepositie van Ne derland. Prof. Van den Beid ziet echter nau welijks soelaas in een herwaardering van de gulden. Doordat de inflatie duidelijk afneemt, zal de totale prijsstijging dit jaar beneden de vijf procent kunnen blijven. Ene gunstig beeld. De particuliere consumptie zal met zo'n drie procent toenemen. De druk van de collectieve lasten (belastingen, sociale premies) blijft on geveer gelijk. Volgens prof. Van den Beid komt er ook verandering in het beeld, dat het westen wat de werkloosheid betreft altijd gunstiger heeft afgestoken tegenover de provincies. Oorzaak: de relatief hoge werkloosheid in de stedelijke centra. Het regionale beleid biedt wel wat compensa tie, maar is niet bij machte de ongunstige ontwikkeling van de arbeidsmarkt geheel te keren. Voor de noordelijke provincies blijft de werkloosheid het grootst. Het spreidings- beleid bij de overheid zal nog onvoldoende effecten kunnen opleveren. REACTIE WERKGEVERS (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Op het ogenblik lijkt het verwezenlijken van de doelstelling om het aantal werklozen terug te dringen tot minder dan 150.000 in 1980, verder weg dan ooit. Dit constateren FNV en CNV in een eerste reactie op het sociaal-economisch plan. De FNV vindt, dat het beleid veel meer dan tot nu toe gericht moet worden op stimulering van activiteiten die daadwerkelijk nieuwe werkgelegenheid opleveren. De FNV meent, dat de ontwikkelingen in 1977 mede een gevolg zijn van een gebrek aan coördinatie op Europees niveau en van het economisch beleid van de verschillende landen. Beide vakcentrales vinden het eens te meer noodzakelijk, dat juist op het niveau van de bedrijfstak en de onderneming een werkgelegenheidsbeleid wordt ontwikkeld en dat.vakbeweging en overheid daar actief aan deelnemen. Volgens het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) tonen de cijfers van het planbureau duidelijk aan, dat Nederland bezig is zich uit de markt te prijzen. De cijfers onderstrepen de noodzaak van een op kostenmatiging gericht beleid, vindt het VNO, dat vooralsnog een vraagteken zet achter de raming van de exportstijging met 3 procent in 1978. Er blijkt volgens het VNO ook uit, dat er tussen 1976 en 1978 nauwelijks sprake is van rendementsherstel. Lastenverlichting voor het bedrijfsleven de komende jaren is dan ook dringend nodig. In dezelfde geest reageerde het Christelijk Werkgeversverbond. Gestreefd moet worden naai- het goedkoper maken van het Nederlandse produkt. 'fijnglas rengt 3 mille gulden ipgebracht. olgens een ///ngwoord- lerder bete- :nt deze prijs wereldre- ird. het 18 cm ige glas is een lding ge- aveerd van Amsterdam- stedemaagd,- e geschenken ntvangt van uibolische fu- iiren die Afri- -(ta en Azie irstellen. De "M ravering werd Vervaardigd .oor de kunste- m wow. - aar Wolff. Niet overal hebben de bloemen de sneeuw verdragen, zoals hier in een Haags plantsoen snee (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks de sneeuw van de afgelopen dagen is de lente toch in aantocht, zo meldt het Na tionaal Bureau voor Toerisme. Tus sen Egmond-aan-zee en Limmen bloeien de crocussen in alle kleu ren, terwijl ook de trompetnarcis sen in bloei staan. Niet overal heb ben overigens de bloemen de sneeuwval doorstaan. In Den Haag kon men de bloemen van vele gras perken geknakt zien door de vele sneeuw. Bezoekers die de lente in bloei wil len zien kunnen het best terecht in het duingebied tussen Leiden en Haarlem, maar men moet er wel de binnenweggetjes voor inslaan. De tulpen zijn meestal nog in knop. Bloeiende narcissen en crocussen, kleurende hyacinten en tulpen sie ren momenteel ook West-Friesland. In de bollenstreek verwacht men voor het komende weekend narcis sen en crocussen in volle fleur. De bloesem in vruchtbomen zal echter nog wel ever? op zich laten wachten. (AAPSTAD (Reuter) Indiërs en kleurlingen gyfy lullen tenslotte ook president van Zuid-Afrika linnen worden. Voor zwarten zal dat onmoge- ijk zijn. Dit heeft de blanke premier John [orster in het parlement verklaard, waar hij regeringsvoorstellen toelichtte voor een iwe grondwet, waarbij drie afzondelijke parlementen zullen worden ingesteld voor blan ken, indiërs en kleurlingen. „Het is duidelijk dat er geen zwarte president kan komen", aldus Vorster. „Voor de rest zal het ras van het staatshoofd niet worden voorge schreven". „Overigens voegde hij er aan toe, dat zijn Nationale Partij een blanke nationalist zal voordragen, zoals ook de andere partijen vrij ontstaat dat de raad van kabinetten of de zijn hun kandidaat aan te wijzen. parlementen niet kunnen oplossen, zal de presi- De President die dezelfde bevoegdheden zal dent bepalen welke vorm een wetsvoorstel zal hebben als nu de premier, zal worden gekozen hebben. Dit zal dan naar de afzonderlijke parie door een kiescollege. De raad van de drie menten worden gezonden. Zodra een volksverte- kabinetten zal op dezelfde manier functioneren genwoordiging het aanvaardt, krijgt het kracht als de huidige regei ng. Als er een conflict van wet. (Van een onzer ver slaggevers) Drunen De poli tie van Drunen heeft gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de zestigjarige me vrouw Van Meel- Klink. Sectie heeft uitgewezen dat zij is gewurgd. Men trof haar dood aan op bed aan. derzoek naar de verdwijning van haar echtgenoot. Deze verscheen maandag niet op ken meer van hem vernomen. De poli tie heeft een speur tocht naar de man in gang gezet. dat Anderlecht zonder al te veel in spanning in de finale kwam. PSV had het moeilijk tegen een Plotseling ontwaakt Barcelona. ADVERTENTIE Bonthuis J. van Egmond Nieuwe Rijn 54, Leiden, 071-123308 de specialist in bont. Morgenmiddag vrijdag 14 april heropening van onze verkoopruimte, met een exclusieve hoek (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de ex-gegijzelden van het provinciehuis te Assen. In het Wilhelminaziekenhuis bezocht zij de daarin nog verblijven de gewonden, de Gedeputeerde J. Trip en de heer J. Pennings, ambtenaar van Provinciale Waterstaat. Ook bezocht de koningin in Rolde de weduwe van de heer De Groot die bij de Molukse actie om het leven kwam. Tenslotte sprak de koningin op het provinciehui^ met ex-gegijzelden. ADVERTENTIE Wij van Waals houden alléén deze week nog onze deuren open voor de spektakulaire waarin wij onzegehele kollektjeaanbieden tegen Profiteer snél hiervan, want zaterdag 15 april om 3 uur 's middags gaat Waals voor minstens 14 dagen sluiten. Dan wordt onze zaak deskundig rookvrij gemaakt en kunnen wij onze afdelingen voorzien van de gloednieuwe kollekties die we nu aan het selekteren zijn. Daarna gaan we starten met een grandioze zomerverkoop. ATTENTIE! Onze boetiek Mirelle blijft normaal g Voor klanten die kledingkorrekties toegezegd zijn. is onze coupeuse op 19 en 21 april in Mirelle aanwezig HAARLEMMERSTRAAT 114-120 - LEIDEN (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economische Za ken) heeft vanmorgen in de Tweede Kamer verklaard dat hij met spoed stappen zal on dernemen om het conflict tus-. sen directie en personeel van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij NV in Zoeter- woude op te lossen. De minis ter deed zijn mededelingen op vragen van de kamerleden Van der Hek en Van der Doef (PvdA) en Van Zeil en Van Houwelingen (CDA). De kamerleden van de PvdA wilden weten waarom de mi nister een al toegezegd krediet van een miljoen gulden had geblokkeerd en of de minister daarmee niet ingrijpt in het conflict tussen directie en. per soneel. Minister Van Aardenne kon het met dat laatste niet eens zijn. Bij kredietverlening door de overheid moet voorzichtig worden opgetreden omdat het hier om gemeenschapsgelden gaat. Op dit moment bestaat onduidelijkheid over de be drijfsvoering bij de grofsmede rij. Eerst moet orde op zaken worden gesteld, wil inderdaad een overheidskrediet worden gegeven. De minister zei, dat de bedrijfs bezetting door het personeel het bedrijf commercieel schade doet. De continuïteit van het bedrijf is in gevaar. Nu er be sprekingen gaande zijn tussen Raad van Commissarissen en Vakbonden, .zag de minister voor zichzelf geen rol toebe deeld om in het conflict te be middelen. Wel wilde hij dit doen als een beroep op de rege ring wordt gedaan. Van der Hek vroeg zich af of de directie van de grofsmederij niet moet worden vervangen en dpze vervanging als voorwaar de voor de steunverlening moet worden gesteld. Maar Van Aar denne reageerde door op te merken dat de regering niet bij voorbaat in een conflict partij kan kiezen. De vervanging van de directie achtte hij theore tisch wel mogelijk, maar hoogt oneigenlijk. Zonder de kwestie zorgvuldig te hebben bestu deerd, mag de overheid in ie der geval geen partij kiezen. Het conflict moet eerst vtot een afkoeling leiden en het voort bestaan van het bedrijf moet zijn verzekerd, alvorens de steunverlening van een miljoen gulden een feit kan worden, zei de minister. Gezien het feit dat de Raad van Commissarissen en de vakbonden het gisteren niet eens zijn geworden, wilde de minister aan de Tweede Ka mer wel toezeggen nu zelf stap pen te gaan doen om met spoed tussen de betrokken par tijen te gaan bemiddelen. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! woonplaats Stuur als dank v kwartaalabonnee r de moeite het Dart-spel naar woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349, Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1