Twente lechts in eigen -and topploeg tOEK VAN DE MAAND: SPELEN MET PUZZELS." Austria zet opleving van Oostenrijkse voetbal voort ROB RIDDER IN DERDE RONDE EUROPA CUP I EUROPA CUP II Bastia: aan een doelpunt voldoende SPELEN MET PUZZELS ^ÓRT LfclDSE COURANT DONDERDAG 13 APRIL 1978 PAGINA 17 uks- JL -1L De Arie Haan brengt Anderlecht aan de leiding. Epi Drost komt veel te laat met zijn sliding. Ook Arnold Miihren en Cees van lerssel kunnen niet meer ingrijpen. ltfljtJSSEL Doe wel en zie niet om. Een M !l^' Twente zich voor de komende en eigen kan maken. Wat er namelijk gister- id gebeurde, is bepaald niet iets om lang J,, stil te blijven staan. Roemloos, ontredderd moesten de Enschedeërs afscheid nemen de Europese bekerstrijd voor bekerwin- rs. Anderlecht, dat twee weken geleden al een zege van 1—0 een hecht fundament had CONfegd om op 3 mei naar Parijs te mogen reizen, ide zich opmeuw de sterkste. Nu met 2—0, marge die de werkelijke verschillen maar 6, Ti 1 povertjes weergeeft. Er was, in het volge- cte Astrid Park maar één ploeg die recht kon n gelden op een finaleplaats en dat was de !'8> jade van Raymond Goethals. ymond Goethals, de man die vooraf niets van i -favorietenrol voor zijn manschappen wilde 10-9; en, en alom voorzichtigheid had gepredikt. II al dan niet gesimuleerde vrees bleek volko- n ongegrond. Moeiteloos zette Anderlecht ook g 192ste Europese bekerduel FC Twente kan op precies de helft van dat aantal bogen winst om. Na afloop bleef er slechts verba- g over het geringe verweer tenminste cf (technisch van de „Ollanders". Zo sprak DEv ethals, die eindelijk zijn norse gelaatsuitdruk- Celèg had verjaagd en die nu eens breed glim- hte, een beetje schamper: „FC Twente was ld in een pasje achteruit, die ploeg kan wel eldkampioen in het achteruitvoetballen wor- i". En Arie Haan, die met zijn ploeggenoten in Dusbaba, Nico de Bree en uiteraard Rob ïsenbrink bij de laatste veertig voor Argenti- zit, oordeelde: „Bij FC Twente lag het tempo kag om op dit niveau goed mee te kunnen taien. Bovendien, en dat viel me erg tegen, rfden de Enschedeërs geen enkel risico te nen. En ja, als je nooit eens een riskante pass eft, kom je ook niet aan een doelpunt". Met die laatste opmerking zat Kohn wel een beetje bezijden de waarheid. Spelers als Cees van lerssel, Epi Drost, Kick van der Vail, Ar nold Mühren en Frans Thijssen, om er maar een paar te noemen, lopen toch al lang genoeg mee en hebben ook voldoende meegemaakt om van een Europese bekerwedstrijd, ook al is het er een voor de halve finales, \y akker te liggen. En toch liet dit FC Twente, dat zich zaterdag avond tegen PSV in de eerste helft ook al zo onherkenbaar had gedragen, zich de wil van Anderlecht opleggen. Of anders gesteld: FC Twente werd een willoos slachtoffer van dit Anderlecht, dat een man als Rob Rensenbrink in de gelederen heeft, die met één enkele bewe ging of actie een hele achterhoede simpel uit balans kan brengen. En dan was er nog een Arie Haan, die zich er terecht over had ver baasd, dat hij het zo'n lange tijd zonder uitnodi ging van interim-bondscoach Ernst Happel had moeten stellen, maar die weer eens liet zien, dat hij het oranjeshirt met ere mag dragen. Niet alleen door het doelpunt, dat hij voor zijn rekening nam, maar vooral door de manier waarop hij de patronen uitstippelde, waarlangs Anderlecht te werk ging. En dan was er nog een dikke hand vol voetballers, die allemaal voldoende kwaliteit hebben om zich op het hoogste niveau te kunnen manifesteren. Interessant Interessant is het toch om te vergelijken hoe de linies van beide teams het deden. De doel- verdedigers André van Gerven en Nico de Bree, van wie tweede trainer Martin Lippens van Anderlecht zegt dat hij in zijn eentje goed is voor zes punten per seizoen, deden weinig voor elkaar onder; het duel tussen de ausputzers Epi Drost en de zeer sterk spelende John Dusbaba werd in het voordeel van laatstgenoemde be slist en op het middenveld won Arie Haan de slag met Frans Thijssen en Arnold Miihren. Arie Haan, technisch begaafd, conditioneel sterk en als het moet ook keihard in het duel, stond na precies een half uur op de goede plaats om de bal na een sliding van Frans Thijssen te bemachtigen. Hij ontdeed zich vervolgens van Epi Drost en gaf daarna ook André van Gerven geen enkele kans. De tweede treffer was even eens voor een groot deel de verdiensten van Arie Haan. Hij zond Francois „Swart" van der Eist met keen splijtende pass de diepte in. De pijlsnelle aanvaller werd evenwel onderuit ge haald door Harry Bruggink, die zijn sliding buiten het 16-meter gebied inzette. Arbiter Tho mas bood de thuisclub daarbij een presentje aan in de vorm van een strafschop en vanaf 11 meter maakte Rob Rensenbrink geen fout. Tussen die beide effectieve acties van de Belgen in hadden Benny Nielsen en Van der Eist zelf enkele goede mogelijkheden onbenut gelaten. De Deen, in positie gebracht door de waarlijk schitterend spelende Rob Rensenbrink, raakte alleen een graspol, Van der Eist trof slechts het houtwerk. FC Twente stelde daar bar weinig tegenover: Nico de Bree hoefde in de eerste helft maar één keer handelend op te treden bij een schot van Arnold Mühren en het was dan ook niet verwonderlijk, dat hij in de kleedkamer op merkte: „Het was weer heerlijk rustig, wat was dit FC Twente ontzettend tam". Meer felheid 'einig lof S? iinig woorden van lof daarover aan het adres n FC Twente, dat zich geen enkele maal een aardig tegenstander toonde. Er werd zeer yak gespeeld, er werden talloze fouten ge laakt, en slechts af en toe kon duidelijk maakt worden, dat dit elftal, dat in de cderlandse competitie toch zoveel klasse en iitine in zich bergt, zo'n hoge klassering in vaderlandse competitie inneemt, lok oefenmeester Spitz Kohn kende zijn ploeg invankelijk niet terug. „Voor rust zijn de pelers zichzelf niet geweest, hebben ze alleen chzelf in moeilijkheden gebracht. Nor aal kunnen ze toch allemaal wel een balletje aimemen en aan de voet houden, nu sprong t tal elke keer zo'n meter of twee weg. Dat oet toch ergens een oorzaak hebben? Ik ken ijn spelers, ik weet wat ze kunnen, maar als ze zo zag spelen, kende zelfs ik ze niet meer. Jgens mij stonden ze allemaal stijf van de nuwen, op Niels Overweg na was er niemand zijn kalmte kon bewaren. Dat is een gebrek in routine". Robby Rensenbrink. de grote uitblinker bij Anderlecht-FC Twente, tracht koppend tot succes te komen. Ditmaal weet doelman André van Gerwen echter een doelpunt -te verhinderen. Pas na de pauze legden de Enschedeërs wat meer felheid aan de dag, maar veel haalde het allemaal niet uit. Frans Thijssen mikte een keer in het zijnet, trof vervolgens eenmaal de paal nadat amper twintig seconden daarvoor Nielsen aan de andere kant hetzelfde had ge daan maar tegenover de hoeveelheid aan kansen die het uitgekiend spelende Anderlecht zich verwierf was het toch te ontoereikend om aanspraken te kunnen maken op een doelpunt. Met Theo Pahlplatz als vervanger van Epi Drost (Spitz Kohn: „Het was afgesproken dat we een verdediger zouden opofferen voor een aanvaller om va banque te gaan spelen") haalde FC Twente kreunend en krakend het einde. De schade bleef beperkt tot 2—0, met welke cijfers Anderlecht in de afgelopen twee jaar ook Sach- senring Zwickau en AC Napoli thuis voor de halve finales versloeg. Toch zullen de Brusse laars ditmaal iets minder voldoening over de resultaten hebben gehad, omdat Arie Haan (na een overtreding tegen Piet Wildschut), Hugo Broos (wegens het wegtrappen van de bal nadat er al gefloten was) en Gilbert van Binst (ook al na een charge jegens Wildschut) de gele kaart tezien kregen van de zwakke arbiter Clive Tho mas. De man uit Wales had het trouwens toch erg druk, want hij liet ook Epi Drost (aanmer kingen op de leiding, maar dat was een lacher tje) en Piet Wildschut (die voor eigen rechter speelde tegen Van Binst) een gele kaart zien. In dat laatste geval had hij voor hetzelfde geld het rood kunnen tonen. De enige meevaller vor FC Twente dus, dat voor het overige volkomen ontluisterd afdroop KYO TEUSINK Opstellingen: Anderlecht: De Bree, Van Binst, Broos, Dusbaba, Thissen; Vercauteren, v.d. Eist, Haan; Niel sen, Coeck, Rensenbrink. FC Twente: Van Gerven; Van Iersel, Drost (Pahlplatz), Overweg, Bruggink; Thijssen, v.d. Vall, Mühren; Wildschut (Oosterom), Gritter, Thoresen. De eerste uitslag tussen haakjes is het resultaat van de eerste wedstrijd. Club Brugge (Bel)—Juventus (Ita) (0-1) 2-0 na verlenging (1-0). 3. Bastijns 1-0, 116. Van der Eycken 2-0. Scheidsrechter: Eriksson (Zwe). Toeschouwers: 30.000. Liverpool (Eng)—Borussia Mönchengladbach (Wdl) (1-2) 3-0 (2-0). 7 Kennedy 1-0, 34. Dalglish 2-0, 55. Case 3-0. Scheidsrechter: Palotai (Hon). Toeschouwers: 52.000. Anderlecht (Bel)—FC Twente (Ned) (1-0) 2-0 (1-0). 30. Haan 1-0; 51. Rensenbrink (strafschop) 2-0. Scheidsrechter: Thomas (Wal). Toeschouwers: 32.000. Austria Wien (Oos)—Dynamo Moskou (Rus) (1-2) 2-1 (0-0). Austria wint na strafschoppen. 49. Pirkner (strafschop) 1-0, 55. Morales 2-0, 90. Jakoebik 2-1. Scheidsrechter: De Silva Garrido (Por). Toeschouwers: 72.000. UEFA Cup FC Barcelona (Spa)—PSV (Ned) (0-3) 3-1 (2-0). 7. Rexach (strafschop) 1-0, 18. Fortes 2-0, 47. Deacy 2-1, 67. Rexach (strafschop) 3-1. Scheidsrechter: Wurtz (Fra). Toeschou wers: 70.000. Bastia (Fra)—Grasshoppers (Zwi) (2-3) 1-0 (0-0). 67. Papi 1-0. Scheidsrechter: Partridge (Eng). Toeschouwers: 12.000. BASTIA Aan één doelpunt heeft Bastia voldoende gehad om zich voor de eerste keer in het bestaan te plaatsen voor de finale van één van de Europese bekertoernooien. Claude Papi, de Franse international, bracht in de 67e minuut het met twaalfduizend toeschouwers uitverkochte stadion op Corsica in alle staten van opwinding door van buiten het strafschopgebied keihard raak te kogelen: 1-0. De tweede wedstrijd tussen Bastia en Grasshoppers Zurich, dat de thuiswedstrijd met 3-2 gewonnen had, leek af en toe meer op een lachfilm van Buster Keaton. Op een doorweekte grasmat het regende gisteren op Corsica onophoudelijk kwamen de spelers tot de vreemdste capriolen. Bastia, zonder de geblesseerde Johnnie Rep, viel verwoed aan. De Zwitsers hielden onder aanvoering van voorstopper Montad- don en doelman Berbig koelbloedig stand. Tot de 67e minuut, toen Papi uit een afgeslagen hoekschop alsnog scoorde. Gras shoppers trok massaal ten aanval en kwam in de 86e minuut nog dichtbij de gelijkmaker. Een kopbal van Montaddon werd met een wonderbaarlijke redding gekeerd door de Corsicaanse deelman Hiard, waarmee hij zij ploeg behoedde voor uitschake ling. Tempelaar vertrokken (Van onze sportredactie) WASSENAAR - Trainer Dick Tempelaar is zondag bij de belangrijke wedstrijd van Blauw Zwart tegen Papend- recht al niet meer van de par tij. Bij verlies van Blauw Zwart is het zo goed als zeker dat de Wassenaarse club de tweede klasse kan opzoeken. Tempelaar gaat zondag bij zijn nieuwe vereniging kijken. Over het vroegtijdig vertrek wilde Tempelaar geen commentaar geven. Volgens de Haagse oe fenmeester is het niet zeker dat Roel Timmer zondag zijn werk al gaat overnemen bij Blauw Zwart. Zoals bekend gaat Tim mer het volgend seizoen Blauw Zwart trainen. ADVERTENTIE. Dezeconstructie.gemaakt met 114 lucifers, is zo nauwgezet geconstrueerd "-dat hij niet in elkaar valt. hoewel er toen geen lijm werd gebruikt. Een boek om bij te tandenknarsen en te watertanden, om soms gek en dan weer gelukkig van te worden. Dat is "Spelen met Puzzels!' een schitterend geïllustreerde ver zameling puzzels, variërend van vrij gemakkelijk tot zeer moeilijk. U vindt er meer dan 1000 puzzels in met alle oplossingen, waarvan 100 puzzels om zelf te vervaardigen. Tangrams, meetkundige legpuzzels, polyvor- men, luciferpuzzels, constructie puzzels, magische vierkanten, ring- touw-en-bal-puzzels, doolhoven en labyrinten, draadpuzzels, getallen- puzzels en verplaatsproblemen. Spelen met Puzzels- nu als Boek van de /- Maand bij de boek- handel. "SPELEN MET PUZZELS? IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 21,50. Na 6 mei f 34,50. (De aanbieding is geldig t/m 6 mei. Echter zolang de voorraad strekt). Pirkner, de maker van het eerste doelpunt van Austria Wien in de wedstrijd tegen Dynamo Moskou, erkent hier zijn meerdere in de Russische verdedigers Minajev (8) en Novikov (2). Wenen De opleving van het Oostenrijkse voetbal, die werd ingezet door de kwalifikatie van het nationale team voor de eindronde van het wereld kampioenschap in Argentinië heeft een vervolg gekregen op Europees niveau. Rapid Wien bewerkstelligde dat succes door gisteravond af te rekenen met de Russische bekerhouder Dynamo Moskou. 8 De Russen hadden de eerste ontmoeting (geldend voor Eu ropa Cup II) met 2-1 gewonnen, waardoor hun kansen op het bereiken van de finale op 3 mei in Parijs toch al niet uiterst florissant waren, slaagden er wel in om na de normale speel tijd dezelfde score als in de thuiswedstrijd op het score bord te houden, maar nadat de twee verlengingen zonder be slissing waren verlopen moes ten strafschoppen de winnaar aanwijzen. Op dit onderdeel waren de Oostenrijkers bedre vener, hoewel de scoreverschil bij de elfmetertrappen gering uitviel5-4. Dynamo Moskou slaagde er op bijna miraculeuze wijze in de verlenging te forceren. Op het moment dat de Weense aan hang zich al opmaakte om het succes te gaan vieren verijdel de de Rus Jakoebik deze voor nemens. Vlak voor het laatste signaal van scheidsrechter Da Silva Garrido uit Portugal zette hij zijn ploeg weer in de race: 2-1. Austria Wien had kort na de hervatting de score op 2-0 gebracht, waarmee op dat mo ment de eindstrijd leek be werkstelligd. Eerst trof Pirkner uit een strafschop doel, waarna Morales de Oostenrijkse aan hang in vervoering bracht door de tweede treffer te produce ren. Aufetria Wien leek de gang van zaken redelijk onder con trole te hebben, maar, zoals gezegd, Jakoebik dacht er an ders over. De 72.000 toeschou wers konden echter toch tevre den huiswaarts keren, nadat de serie elfmetertrappen in het voordeel van hun club was ver lopen. Daarmee was de „revi val" van het Oostenrijkse voet bal van èen extra dimensie voorzien, want het is lang gele den dat een team uit dat land zich voor de finale van een Europees voetbaltoernooi plaatste. PRESTON In de tweede ronde van de Europese kam pioenschappen badminton in Preston herhaalde Rob Ridder de goede prestatie die hij afge lopen zondag in de wedstrijd tegen Engeland tegen Derek Talbot leverde. De 24-jarige Ridder versloeg de Engelsman, die als derde stond geplaatst, in twee games: 15—12,17—15. Ridder had wel het geluk aan zijn zijde. Ver in de tweede game moest Talbot de strijd tijdelijk staken wegens kramp in de rechterkuit. Weliswaar werd hij weer opgelapt, maar hij kon toch niet voorkomen dat de Nederlander de tweede game en daarmee de partij won. Een ander excuus voor zijn nederlaag was dat hij bij het inslaan zijn favoriete rac ket kapot sloeg. Pas in de twee de game waren de snaren gere pareerd. De tweede Nederlander, die de eerste ronde overleefde, Ri chard Pal, verloor zijn tweede partij van de avond kansloos. Anatoly Stripko uit Rusland bleek te sterk voor Pal: 15—3 15—2. Marjan Ridder en Joke van Beusekom zijn tot de derde ronde doorgedrongen. Marjan Ridder versloeg in de tweede ronde de Engelse Kathy Whi ting met 11—9, 11—1. Eerder won zij al van Patricia Coope uit Wales (110.' 11—1). Joke van Beusekom versloeg in de tweede ronde de Westduitse Jutta Vogel met 11—6, 11—2. Uitslagen (dames enkelspel) eerste ronde: Marja Ravelli (Ned.) Angela Dickson (Wal.) 3—11, 11—8 11—5. Marjan Ridder (Ned.) - Patricia Coope (Wal.) 110 11—1. Tweede ronde: Marjan Ridder (Ned.) - Kathy Whiting (Wal.) 11—9 11—1, Joke van Beusekom (Ned.) - Jutta1 Vogel (Wdl.) 11—6 11—2. Lene Koppen (Den.) - Elke Weber (Wdl.) 11—1 11—4. Anett 'Bor- jesson (Zwë.) - Sylvia Gonzal- ves 11—1 11—0. Paula Kilving- ton (Eng.) - Marja Ravelli 11—3, 11-9 Herenenkelspel Jesper Helledie (Den.) - Guus v.d. Vlugt 15—5, 154. Stefan Karlsson (Zwe.) - Herman Lei- delmeyer 15—6, 154. Rob Rid der - Steane Koprivsek (Joe.) 15—2, 15—3, Richard Pal - Ho ward Jennings (Wal.) 15—6, 15—9. Tweede ronde: Delfs (Den.) - Ringdal (Noo) 15—3 15—6, Stripko (Rus) - Pal (Ned.) 15—3 15—2, Kihlstrom (Zwe) - Jaury (Bel.) 15—3 15—3 Ridder (Ned.) - Talbot (Eng) 15-12 17—15.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17