Barcelona niet -Brugge de gelukkigste na chaotische verlenging EU El" eschiedenis herhaalt zich bij Liverpool-Borussia ec Strafschoppen cadeautjes van scheidsrechter pi .1 LEIDSE COURANT/r.. an Di score eeld «wed gewoi i in d e vers ;rs in De ma de ni en coi le lolde ste di ing oi CELONA „Niet fraai, wel succesvol", was de usie die Kees Rijvers na p kon trekken. De over- ing van de Spaanse ploeg was echter niet voldoen- m de finaleplaats in het cuptoernooi voor PSV ;e kapen. Het Eindhoven- elpunt, dat in de tweede ut van de tweede helft invaller Nick Deacy was ord, bleek na negentig ten keihard voetbal het in doelpunt te zijn om- de eerste wedstrijd in loven met 3-0 door PSV a [ewonnen. Barcelona—PSV is voor paanse ploeg de wedstrijd het theater geworden en PSV de ontmoeting van ngst. De 70.000 toeschou- het Nou Campstadion sinds lange tijd niet uit- ocht, hebben wel span en sensatie gekregen, [door de overwinning van left de Catalaanse club drempel gestaan van de Enkele dagen na het van het landskam- ischap heeft PSV dus een succes aan de reeks toevoegen. Over twee staat PSV voor de laat- irachttoer van dit seizoen, gisteravond winnaar Grasshoppers Zürich, an de tegenstander zijn in nale, die PSV niet zonder lemen heeft bereikt, kwam in de negende t al in moeilijkheden toen Jan Poortvliet Johan Cruijff binnen het strafschop gebied onderuit haalde. In de derde minuut had Cruijff al zijn acteertalent laten zien toen hij zich zonder aanleiding binnen het zestienmetergebied liet vallen. Nog geen twee mi nuten later gebeurde het op nieuw. De Franse scheidsrech ter Wurtz, die kennelijk onder de indruk was van het lawaai van de ruim 70.000 supporters, kende F.C. Barcelona ditmaal nog een vrije trap toe. In de negende minuut was het drie maal is scheepsrecht. Wurtz keek naar zijn grensrechter, die de vlag omlaag hield en floot toch. Rexach schoot de strafschop feilloos in (l-ö). Initiatief Aangemoedigd door het pu bliek greep F.C. Barcelona het initiatief. PSV kreeg in deze periode geen schijn van kans. Niets lukte. PSV had problemen. De Eindhovense ploeg kwam het door Rijvers gevreesde Spaanse offensief niet goed door. De ploeg stort te in de negentiende minuut helemaal in toen Fortes, ge lanceerd door Johan Cruijff, de bal voor de tweede maal De comfortabele voorsprong van 3-0 van Eindhoven was aan het bekende zijden draad je komen te hangen. PSV mis te René van de Kerkhof, die door zijn snelheid voor gevaar had kunnen zorgen. PSV voel de zich in de kolkende men senmassa van Barcelona als een niet-zwemmer die onver wacht in het diepe bassin wordt gegooid. De Eindhove- naren krabbelden wat en kon den het hoofd nauwelijks bo ven water houden. Johan Cruijff, die in Eindno ten Voor de tweede maal binnen twintig minuten is Jan van Beveren geslagen. De niet zichtbare Fortes scoort met een schitterende in zet de tweede tref fer van Barcelona ven geen schijn van kans had gekregen tegen Jan Poortvliet, schitterde voor zijn eigen aan hang. Hij was de grote archi tect, die F.C. Barcelona naar dit (voorlopige) succes voerde. PSV herstelde zich wel, maar kon toch niet de allure van een kampioensploeg etaleren. De Eindhovenaren probeerden meer concentratie en meer zelfvertrouwen in het spel te leggen, maar toch bleef Barce lona sterker. Vijf minuten voor het einde van de eerste helft loste Harry Lubse pas het eerste gevaarlijke schot op doelman Mora. Waarde Na de rust had trainer Rijvers de teleurstellende Paul Postu- ma, voor René van de Kerk hof in de basisopstelling, ver vangen door Nick Deacy. De international uit Wales be wees in de tweede minuut zijn waarde door de bal uit een voorzet van Willy v.d. Kerkhof keihard langs doel man Mora te schieten (2-1). De Spaanse supporters, die tot aan de rust nog een goede hoop hadden op een finale plaats, lieten na het schot van Deacy alle hoop varen. Even sloeg de vlam weer in de pan toen Cruijff zich in de twin tigste minuut vrij speelde, en keihard inschoot. Jan van Be- veren ranselde de bal uit zijn doel. Enkele minuten later werd bij F.C Barcelona For tes vervangen door Sanchez en kreeg Nick Deacy, de red dende engel van PSV, een ge le kaart. PSV speelde niet sterk, F.C. Barcelona wel, maar kon niet de kracht op brengen om het zwakke PSV op de knieën te krijgen. F.C. Barcelona had opnieuw de acteertalenten van Johan Cruijff nodig om te scoren. Bij een dribbel van Cruijff, die door Lubse en Poortvliet werd afgestopt, liet de grote meester zich weer vallen en maakte na het fluitsignaal van scheids rechter Wurtz een theatraal en verontschuldigend gebaar naar Van Beveren. Cruijff speelde de onschuldige, maar Rexach liet Van Beveren kan sloos: 3-1. Met de laatste krachtsinspan ningen probeerde Barcelona het veldoverwicht nog in meer doelpunten om te zetten. PSV wankelde opnieuw. Van Beve ren, Krijgh, Poortvliet en Van Kraay werden nog onzekerder en maakten veel fouten. De Catalaanse ploeg wilde een grotere overwinning forceren, maar PSV bleef in het offen sief overeind. Het fluitconcert van het Spaanse publiek gold niet PSV, maar F.C. Barcelo na, dat in eigen stadion had gefaald en op 3-1 bleef steken. WIL VAN DER PLAS Opstellingen: F.C. Barcelona: Mora, De la Cruz, Migueli, OImo, Amarillo (Juango), Rexach, Zuviria, Asensi, Fortes (Sanchez), Cruijff, Esteban. PSV: Van Beveren, Krijgh, Ste vens, Van Kraay, Brandts, Poort vliet, Van der Kuylen, Willy van der Kerkhof, Postuma (Deacy), Lubse, Deykers. DONDERDAG 13 APRIL 1978 PAGINA 15 (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA Vermoeid maar dolgelukkig verlieten de elf PSV-ers gisteravond het fameuze Nou Campstadion waarin FC Barcelona met 3—1 had gewonnen. Het doel punt van Nick Deacy bleek de gouden sleutel naar de finale te zijn. iTrainer Kees Rijvers, die bijna 90 minuten in spanning in de dug-out had gezeten, liet in de kleedka mer alle zorgen van zich afvallen: "Ik ben blij met de finale. Alles wat in een wedstrijd kan gebeuren is hier in Barcelona gebeurd. Bij vlagen werd er goed voetbal gespeeld en bij vlagen leek het op een knokpartij." „FC Barcelona heeft weer geprofiteerd van Johan Cruijff, die niet alleen een groot voetbalartiest is, maar ook theater kan spelen. De twee strafschoppen die hij forceerde waren het gevolg van zijn acteertalenten", aldus Kees Rijvers. „PSV kwam niet tot voebal. We konden niet in ons spel komen. Veel beslissingen vielen in ons nadeel uit" Rijvers, die kennehjk een gouden hand heeft in het wisse len, legde uit dat hij Paul Postuma door Nick Deacy had vervangen, omdat de jonge PSV-er te veel had moeten incasseren. Fysiek was Postuma, die als invaller in de wedstrijd tegen FC Magdenburg ook een doelpunt had gemaakt, evenals Deacy gisteren in Barcelona, volgens de Eindhovense trainer te jong om dit bikkelharde voetbal goed te kunnen doorstaan. Jan Poortvliet, die het vaak niet eens was met beslissingen van scheidsrechter Wurtz, zei: „De twee strafschoppen waren cadeautjes voor Barcelona. Johan Cruijff speelde veel komedie, maar iedereen weet dat hij daarmee wedstrij den kan beslissen. Dat heeft hij ook voor het Nederlands elftal gedaan. Bijna werd zijn spel PSV fataal." Cruijff speelde wel beter dan in Eindhoven, maar toch heb ik weinig moeilijke momenten gekend. Ik heb geen moment getwijfeld aan een finale-plaats." Johan Cruijff heeft zich voor zijn „nederlaag" tegen Jan Poortvliet in Eindhoven gisteravond op sportieve wijze gerevancheerd. Niet alleen in het veld was Cruijff weer de grote meester, ook na afloop in de catacomben van het stadion stond hij met ontbloot bovenlichaam en met het shirtje nummer 9 in de hand te wachten op de PSV-verdedi- ger. Met een schouderklopje complimenteerde Cruijff Jan Poortvliet met het succes en overhandigde hem het Barcelo- na-shirt. Jan Poortvliet: „Tijdens de wedstrijd heb ik gevraagd of ik het shirtje mocht hebben voor mijn kleine broertje. Ik kreeg geen antwoord, maar ik waardeer het bijzonder van Johan dat hij na de wedstrijd op mij stond te wachten. Mijn broertje zal erg blij zijn met het shirt, want Johan Cruijff betekent voor hem toch iets." 1". De ..gouden" treffer van PSV. Nick Deacy. amper in het veld gekomen, scoort kort na de hervatting het zo belangrijke Nederlandse doelpunt. Doelman Mora. Juanjo en Zuviria kijken met gemengde gevoelens toe. aanbl net dt 1GGE - Club Brugge heeft zich als :e Belgische club in de geschiedenis de finale van het toernooi om de ipese beker voor landskampioenen I aatst. De Italiaanse kampioen Juven- die de eerste halve eindstrijd twee en geleden in Turijn met 1-0 had onnen, werd in Brugge met 2-0 ver ben, na de normale speeltijd was de d 1-0 in het voordeel van club Brugge een doelpunt in de derde minuut Bastijns. Een verlenging was hier- noodzakelijk. Vier minuten voor het einde van de tweede jhaotische verlen ging zorgde Van der Eycken voor een „normale" beslissing. Ilij scoorde 2-0, waardoor de Belgische kampioen de te genstander van bekerhouder Liverpool in de finale op 10 mei in Londen werd. Fraai voetbal zagen de dertigduizend toe schouwers gisteravond in de tweede wed strijd tussen FC Brugge en Juventus niet. Beide ploegen speelden puur op resultaat. De ploeg van Ernst Happel begon uite raard aanvallend, maar werd voorzichti ger toen de achterstand uit de eerste wedstrijd al in de derde minuut was weggewerkt. Een lange pass van Van der Eycken bereikte de vrij staande Bastijns, die met een zuiver schot in de hoek doelman Dino Zoff kansloos liet: 1-0. Brugge werd nog voorzichtiger, toen Ju ventus enkele kansen kreeg op de gelijk maker, die wellicht van beslissende bete kenis zou zijn geweest. Cuccureddu kreeg veruit de beste kans toen hij vrij voor doelman Jensen de bal door Bastijns in de voeten kreeg gespeeld. Cuccureddu schoot tot grote opluchting van Brugge net naast. Happel was kennelijk het meest geschrokken van de Italiaanse kansen. Hij verving, terwijl zijn ploeg nog niet in gewonnen positie verkeerde, spits Lam bert door de verdedigende middenvelder Maes. Zo ontwikkelde zich het spel doorgaans op het middenveld, waar de charges naar de benen over en weer steeds grover werden. De Zweedse scheidsrechter Eriks son trad daar voor de rust nauwelijks tegen op. Na de pauze floot hij wat stren ger. Benetti en lóüeger kregen kort na de pauze het geel te zien. Het hielp weinig. Beide ploegen bleven met de bal ook de man spelen. Het resulteerde in een afschu welijke partij voetbal, die in de verlenging beslist moest worden nadat Benetti twee fraaie kansen had gemist. De verlenging was mogelijk nog rommeli ger. Gentile kreeg een gele kaart nadat hij Sörensen met geweld tot staan had gebracht. Hij trok zeven minuten voor Eriksson tot het nemen van strafschoppen zou moeten besluiten nogmaals aan de noodrem. Zijn tweede geel werd automa tisch rood en Gentile kon naar de kleed kamer. Met elf tegen tien kon Brugge de strijd nog op het nippertje beslissen. Sö rensen had plotseling ruimte en bediende Van der Eycken op maat. Met een hard schot werd het 2-0. De opstellingen: Brugge: Jensen, Bastijns, Krieger, Leekens (Sanders), Volders.; Cools, Simoen, Van der Eycken.; Lambert (Maes), Verheecke, Sörensen. Juventus: Zoff.; Cuccureddu, Spinosi, Scirea, Cabrini; Gentile, Benetti, Tardelli (Furino), Cau- sio, Fanna (Boniansegna), Bettega. naai 1-^ ;nnisb 1 kampi— IRPOOL Opnieuw is rpool een te groot strui- lok gebleken voor Borus- Münchengladbach. Elf iden na de ondubbelzin- nederlaag van 3-1 in de e van het toernooi om de it begeerde Europa Cup, der landskampioenen, in e, verslikte Borussia zich avond wederom in de !se titelhouder. Dit keer vierde Liverpool in de de wedstrijd voor de hal- ales voor het eigen fana- publiek met 3-0. Na de rlaag in Monchenglad- van twee weken geleden was dit resultaat ruim- 'ots voldoende voor Liver- zich te plaatsen voor.de strijd, die 10 mei op Wem- ij wordt gehouden. i 'J 'ren had trainer Udo Lat- verzucht: „Als we maar in het begin reeds een g doelpunt tegen krijgen." angst was niet onge- De ruim vijftigduizend •orters van Liverpool den in het stadion aan eld Rc^d voor een enorme heksenketel. Onstuimig ging Liverpool naar voren en al in de zevende minuut moest de Westduitse verdediging zwich ten. Ray Kennedy kopte de bal uit een voorzet van Kenny Dalglish achter doelman Kleff (1-0). Deze stand zou al genoeg zijn voor Liverpool om de fi nale te halen. Het zou echter te riskant blijven om het hier bij te laten. Het hoefde ook niet. Met een bijzonder agres sieve stijl bleef Liverpool de wedstrijd volledig beheersen. Het was dan ook geen wonder dat de Engelsen nog voor de rust de voorsprong konden vergroten. Kenny Dalglish, de lieveling van het publiek, schoot varf even buiten het strafschopgebied raak: 2-0. Dalglish had de bal met het hoofd op maat gekregen van Steve Heighway, die nauwe lijks kon worden afgestopt door Berti Vogts. Borussia was van plan ge weest vanuit de verdediging te opereren en met bliksemsnelle tegenstoten aan de andere kant succes te boeken. Maar die bedoelingen konden in de Ray Kennedy (rechts) slaat reeds m de derde minuut een bres in de ver dediging van Bo russia Monchen- Giadbach ondanks de aanwezigheid van Ramer Bonhof Liverpool leidt met praktijk niet worden uitge voerd. De tegenaanvallen ble ven meestal nog op eigen helft steken. Slechts éénmaal kreeg Borussia in de eerste helft een behoorlijke kans. De Deen Karsten Nielsen probeerde echter in de drieëntwintigste minuut tevergeefs doelman Ray Clemence met een boog- bal te bedwingen. Hij had het beter met een hard, gericht schot kunnen proberen. Nu liet Clemence zich niet ver schalken. Liverpool speelde hard. Kort voor de rust kostte verdediger Tommy Smith, dit een gele kaart toen hij een zware over treding beging tegen doelman Kleff. In de tweede helft bleek nog eens dat sommige spelers bij Borussia, als Wohlers, Kulik, Del'Haye en Nielsen kennelijk aan het eind van hun seizoen slatijn zijn gekomen. Zij kon den nauwelijks meer aan vaardbaar tegenspel bieden. Borussia was niet bij machte op Anfield Rpad een doelpunt He produceren, iets waar trou wens nog" geen enkele West duitse club in de historie van het Europese bekervoetbal in geslaagd is. Liverpool was en bleef de be ste ploeg. Toen Case er in de 55e minuut 3-0 van maakte, kon Borussia alle hoop laten varen. De Westduitse club was verslagen en deed alleen nog zijn best de schade zo beperkt mogelijk te houden. Dat lukte. Het bleef bij 3-0 voor Liver pool, een volkomen verdiende overwinning voor de Engelsen, die bovendien erg tevreden konden zijn over de recordre cette van 175.000 pond (onge veer 720.000 gulden). De beste spelers bij de „Reds" waren Ray Kennedy en Graeme Sou ness. Bij Borussia viel on danks de drie doelpunten doelverdediger Wolfgang Kleff in gunstige zin op. De opstellingen waren: Liverpool: Clemence; Thompson; Neal, Smith, Hughes; Kennedy, Case, McDermott, Souness; Dal glish, Heighway. Borussia: Kleff; Wittkamp; Vogts, Hannes, Bonhof; Nielsen, Wimmer (Lienen), Wohlers (Schafer). Kulik; DelHaye, Heynckes.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15