ederlanders nemen ruim 0 milj oen vakanties op Kinderbescherming loopt achterstand gezinsonderzoeken in „Wapenwedloop kan leiden tot burgeroorlog in West-Europa' Nieuwbouw NDSM openhouden „Steeds meer Molukkers willen terug naar Indonesië" Opbouw meetnet verontreiniging lucht voltooid >ui/eer i^ÏNËNLAND LEIDSE COURANT, DONDERDAG 13 APRIL 1978 PAGINA 13 ^HOOLVAKANTIES VALLEN OOK DIT JAAR ONGELUKKIG een onzer verslaggevers) HAAG Naar schatting de ANWB zullen dit jaar Nederlanders meer dan miljoen vakanties worden enomen. Vorig jaar trokken miljoen vaderlanders er op uit en namen in lal 9,9 miljoen vakanties op. ert 1969 betekent dit een jame van het aantal vakan- met ruim 50%. De toene- ïde vrije tijd, de - ondanks c werkloosheid en een ver- ihterende economische ont- jkeling - hoge welvaart, jr ook een toenemende ver- iwd raken met vakantie, lei- i volgens de ANWB tot meer antics van meer Nederlan- s. dit jaar vallen de Nederlandse jplvakanties weer hoogst ongeluk- ame die in het westen van I juli-27 augustus), waardoor belangrijke overlapping in tijd vindt met de vakanties in het Duitse Rijnland-Westfalen - zoals ge bruikelijk - maar ook met die in Fran krijk en Engeland. Het belang van een effectieve spreiding van de schoolva kanties in Nederland - met althans enige coördinatie met het ons omringende buitenland - wordt hiermee nog eens onderstreept, aldus de ANWB. Zag het er de laatste jaren naar uit, dat de verdeling van de vakantie* over bin nen- en buitenland zich zou stabiliseren rönd de 50/50, vorig jaar volgde een vrij onverwachte omslag ten gunste van het buitenland. Ongetwijfeld speelt een ge brek aan ruimte in Nederland en het feit dat de vakantiespreiding het over grote deel van de Nederlanders nog te veel aan de periode van 6 weken hoog seizoen bindt, daarbij een rol. Nu de zomer vorig jaar zo weinig zomers was, ligt een verdere stijging van de belang stelling voor het buitenland in de lijn der verwachting. De ontwikkelingen voor de komende zomer lijken volgens de ANWB in de volgende richting te gaan: - opnieuw grote belangstelling voor Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, België en Luxemburg. De mogelijkheid met drie snipperdagen in de eerste week van mei een week vakantie te houden zal wellicht velen verleiden tot een tweede vakantie, die dan vooral in Nederland en de omringende landen zal worden doorgebracht; - Spanje zal nu mogelijk wat aantrek ken en zeker weer met belangstelling van de vliegtourist trekken kan in 1977. Naast het verlangen naar zon zal daar bij de verminderende belangstelling voor Italië en Joegoslavië een rol spe len; - Verre vliegreizen (VS en Canada, het Verre Oosten) zullen ongetwijfeld weer meer belangstelling trekken. Toch nog onverwacht verschoof vorig jaar, met name voor de buitenlandse vakantie, het gebruikte vervoermiddel opnieuw met 2% in de richting van de auto van 67 naar 69%. Dat betekende ruim 100.000 autovakanties meer. Gelet op het aantal in 1977 verkochte nieuwe auto's - ongeveer 600.000 - zal de auto als vakantievervoermiddel mogelijk dit jaar nog iets stijgen. Procentueel daalde het aantal vliegva kanties vorig jaar van 14 naar 13; in absoluut aantal betekende dit evenwel nog een lichte stijging tot even boven de 700.000 vliegvakanties. Een vergelijking tussen 1969 en 1977 toont ten aanzien van de logiesvormen een zeer geleidelijke ontwikkeling, waarbij het meest opvallen: - in Nederland een geringe verminde ring voor hotel, pension en voor zomer huisje, bungalow en appartement ten gunste van het kamperen; binnen de kampeervormen een, toch wel spectacu laire verschuiving van tent en tenthuis naar caravan; - in het buitenland een nogal flinke verschuiving van hotel en pension naar zomerhuisje, bungalow en appartemen ten; binnen: het kamperen evenals in Nederland een grote verschuiving van tent naar caravan. Als men daarbij in acht neemt, dat het totaal aantal vakanties in 1969 6,4 mil joen en vorig jaar 9,9 miljoen bedroeg, krijgt deze ontwikkeling een bijzonder perspectief. Zo steeg het aantal cara vanvakanties in Nederland met ruim 500.000 in 1969 naar meer dan 1,2 mil joen vorig jaar. Die in het buitenland van bijna 200.000 in 1961 naar ruim 800.000 vorig jaar. Geen wonder dat de Europese wegen in de zomer door vele Nederlandse caravanners „bevolkt" lijkt. De ANWB verwacht, dat de wegen in West-Europa zeker in de eerste helft van augustus de nodige files zullen laten zien. STANDPLAATS Op de Weteringschans in Amsterdam bevindt zich jen standplaats voor vijf taxi's. „Alles goed en wel, maar waar moet ik mijn fiets dan laten?", zal de eigenaar van deze tweewieler hebben gedacht dan maar een hangplaats". ederland firavan-land iTERDAM (ANP) Uit rs van de Europese Cara- Fcderatie (ECF) is geble- dat Nederland per duizend onenauto's de meeste cara- heeft, namelijk 88. nd volgt met 85, daarna en Denemarken en Noor- »h met respectievelijk 54 caravans. Engeland en ïkrijk hebben beide 47 ca ms op duizend personenau- erland staat ook aan top het aantal caravans per jners betreft: 24. In absolu- jfers telt Frankrijk de ste caravans (750.000), ge- d door Engeland (655.000),, t-Duitsland (480.000) en Ne- and (332.000). nafl iderzoek sectie liversiteiten HAAG (ANP) Het mi- erie van onderwijs en we- chappen stelt een onder- naar vivisectie aan de nersiteiten. In een brief de Colleges van Bestuur de universiteiten heeft mi er Pais gevraagd hem in te ten over de omvang ervan, blijkt uit het antwoord van ister Ginjaar van volksge- dheid en milieuhygiëne op riftelijke vragen van het Pv- kamerlid De Boois. Deze •agen gesteld naar leiding van protesten van lenten dat zij nodeloos in kader van hun opleiding ont 'ocieI 'proeven moeten doen. .De de lengt ïltaten van het onderzoek en mede bepalend zijn voor iui vraag of minister Pais van de voc erwijs en wetenschappen ntueel maatregelen tegen 'proeven ten behoeve van erwijsdoeleinden zal ne- inimummaat Cttroét Ifiioekbaars N HAAG (ANP) Mipister A" h der Stee (visserij) heeft' bten tot een tijdelijke ver- ;ing van de minimummaat snoekbaars van 45 tot 42 Ook de voorlopige vermin- ing van de minimummaas- dte van staande netten van tot 101 mm wordt ver- d. Beide besluiten gelden rshands tot 31 mei 1979. lad van Kerken 1 investeringsstop or Zuid-Afrika ERSFOORT Met een te meerderheid heeft de id van Kerken Nederland gisteren uitgesproken r stopzetting van alle in teringen door het Neder- dse bedrijfsleven in Zuid- 'ika. raad besloot ook Neder- dse organisaties die het toe- Zuid-Afrika bevor- en, te vragen niet langer het risme naar dit land te stimu- •minister J. Pronk van" twikkelingssamenwerking de voormalige staatssecreta- van Financiën, Van Rooyen, levraagd twee nota's samen stellen over het handelsver- 'r tussen Nederland en Zuid- 'ika en de mogelijkheden dit handelsverkeer fiscaal lantrekkelijk te maken. Een kgroep zal na het beschik- komen van deze nota's ijken welke mogelijkheden zijn voor een boycot van idafrikaanse goederen. PROF. ROLING UTRECHT (ANP) „Ik vind het een bizarre gedachte van het Westen om te denken dat er kans bestaat op een Russische aanval. Er bestaat hele maal geen grond voor de veronder stelling dat een kwart miljoen tot de tanden gewapende Russen een oorlog tegen het Westen zouden beginnen. Daarentegen kan de wapenwedloop wèl leiden tot een ongewilde burge roorlog binnen West-Europa. Zoals dat ook in het Midden-Oosten is ge beurd". Dit betoogde gisteren de polemoloog Prof. mr. B. Röling tijdens een bijeen komst van de Stichting Bioweten- schappen en Maatschappij in Utrecht. De hoogleraar verbond aan zijn ana lyse de conclusie dat uitbreiding van het huidige wapenarsenaal met de neutronengranaat, een ramp zou zijn voor Europa omdat dit wapen de atoomdrempel verlaagt. „Deze neutro nengranaat", aldus prof. Röling moet snel kunnen worden ingezet tegen de aanrollende vijandelijke tankeenhe den en de consequentie daarvan is dat hiervoor niet op het groene licht van president Carter kan worden ge wacht. De bevoegdheid van de Ameri kaanse president zou dus moeten wor den gedelegeerd aan de militaire be velhebbers". Volgens prof. Röling heeft het Westen tot nu toe oneerlijke ontwapenings voorstellen aan de Russen voorgelegd. „Steeds wordt voorgesteld dat zowel Oost als West geen neutronenbom zul len moeten invoeren, maar het Westen stelt dan tevens als eis dat de Russen ook hun atoomraketten niet gebrui ken. Het is duidelijk dat hierdoor deze ontwapeningsbesprekingen steeds fa len". Kolonel G. Berkhof, van de defensies taf van het ministerie van defensie besprak de militaire aspecten van de neutronenbom. „Wederzijdse afspra ken tot een verbod van de productie van de neutronenbom", zo zei hij, „is uit Westers militair oogpunt weinig reëel, omdat dit een verdedigingswa pen is en de aanvaller er dus weinig aan heeft". ONDERNEMINGSRAAD: (Van onze soc.-ec. redactie) DEN HAAG De ondernemingsraad van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij (NDSM) in Amsterdam heeft bij de Tweede Kamercommissie van Economische en Sociale Zaken een alternatief plan ingediend voor de afslanking in de Neder landse' scheepsbouw. Men wil de nieuwbouw-afdeling van NDSM, onderdeel van het Rotterdamse Rijn-Schelde-Verolme concern, openhouden. Zowel bij NDSM in Amsterdam als bij RSV in Rotterdam zouden geen gedwongen ontslagen mogen plaatshebben. De ondernemingsraad van NDSM wil de vermindering van de werkgelegenheid in de scheepsbouw gelijkelijk over de Rotter damse en Amsterdamse werf verdelen. Dit kan door de nieuw- bouwcapaciteit van de Rotterdamse werf te beperken ten voorde le van de nieuwbouw van NDSM. Het personeel zou slechts via natuurlijk verloop mogen verdwijnen. Jan van Veen weg bij AVRO (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het een half jaar geleden benoemde hoofd amusement AVRO-tv, Jan van Veen, die toen de met pensioen gegane Gerard Zuur opvolgde, zal per 1 september zijn dienstbetrekking beëindigen. Jan van Veen was aangenomen op jaarcontract met de af spraak, dat in de loop van het jaar bekeken zou worden, of hij zich geheel vöor deze func tie zou willen en kunnen inzet ten. Dit betekende dat hij af stand moest doen van neven functies in de textiel- en platen branche. Hij bleek hiertoe bij nader inzien niet bereid. Jan van Veen blijft wel freelance voor de AVRO werken, o.a. zijn radiorubriek „Candle light". De AVRO zoekt voor hem naar een opvolger. MOLUKSE ORGANISATIE RUKUN MALUKU: DEN HAAG (ANP) Steeds meer Molukkers in Nederland willen zonder meer terug naar Indonesië, maar ze durven de stap niet te maken door de bureaucratie in Djakarta en het onduidelijke repatriëringsbeleid van de Neder landse regering. De ervaringen van Molukkers die teruggingen zijn slecht: ze zijn bij terugkeer tot op de laatste cent uitgekleed op Java. Daarna konden ze pas terug naar Ambon. Dat zegt vice-voorzitter ir. J. Latuny van de Molukse organisatie Rukun Maluku. De vereni ging geldt in Zuidmolukse RMS-kringen als pro-Indonesisch, maar het bestuur houdt het erop dat de Rukun Maluku niet aan politiek doet. Toch is de organisatie weinig tevreden met het beleid in Den Haag en Djakarta. De regering heeft weinig oog voor Molukkers met de Indone sische nationaliteit. De regeringsnota wijdt nau welijks een bladzijde aan het repatrieringsbe- leid, schrijft Rukun Maluku in een notitie aan de bijzondere kamercommissie voor de Molukse problematiek. Vice-voorzitter Latuny gelooft dat het merendeel van de vierhonderd gezinnen die zijn organisatie telt, graag terug wil. „Ook RMS'ers kloppen steeds vaker bij ons aan om te praten over repatriëring". Ir. Latuny wijt dat aan „de ondui delijkheid van de RMS-ideologie". ADVERTENTIE Wijnimporteur antwoordt boycotactie LEIDEN (ANP) - „Wij zijn geen politieke of filantropi sche instelling, maar een han delsonderneming. Er is in Ne derland een bewezen en tame lijk grote vraag naar Zuidafri- kaanse wijn. Als handelson derneming zullen wij aan die vraag voldoen." Dit staat in het antwoord van het bedrijf Jevlime Ltd in Alp hen aan de Rijn aan Boycot Outspan Actie, die in een open brief deze onderneming heeft meegedeeld publieke boycotac ties te zullen beginnen, tenzij de verkoop van Zuidafrikaanse wijn in ons land zal worden De leverancier, „De Bergkel- ders" is volgens Jevlime een (Zuidafrikaanse) firma, die be kend staat „om zijn vooruit strevende houding ten aanzien van rassenrelaties". Binnen het bedrijf zouden geen discrimi nerende toestanden bestaan op loon-, sociaal of welk gebied ook. „Naar buiten treedt deze firma op met woord en daad om de levensomstandigheden, met name van de in de steden woonachtige zwarte bevolking te verbeteren". Meer executies in openbaar in Pakistan KARATSJI (Reuter) De Pakistaanse leider gene raal Zia oel-Haq heeft aan gekondigd, dat er in zijn land meer mensen in het openbaar zullen worden opgehangen en getuchtigd bij het streven naar zuiver ing van Pakistan. Hij deed dit in een vraag gesprek met de Britse tele visie. De generaal leidt het militaire bewind dat vorig jaar juli de macht ontno men heeft aan premier Bhoetto, nadat er bloedige onlusten waren geweest naar aanleiding van be weerde verkiezingsknoeie- Anton Pieck (links), ontwerper van het sprook jespark De Efte- ling, heeft gister middag uit han den van tekenaar Willy Vandersteen een exemplaar van het 168e Sus- ke en Wiske stripboek ontvan gen. De titel van het boek luidt: „De Efteling-elf- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieu hygiëne heeft gisteren in een Utrechts sportpark het laatste luchtmeetstation voor luchtverontreiniging in gebruik gesteld. Bij die gelegenheid heeft de minister opgemerkt dat het grotere verbruik van olie en kolen de laatste tijd in verband met de schaarste aan aardgas grote problemen met zich mee kan brengen wat betreft de luchtverontreiniging. Door de ingebruikneming van het meetstation in Utrecht is het nationale meetnet voor luchtverontreiniging voltooid. De opbouw van het landelijk meetnet heeft tien jaar geduurd. De luchtveron treiniging wordt zowel op vaste als rijdende punten bepaald. DEN HAAG - De raden voor de Kin derbescherming: kunnen beginnen met gezinsonderzoeken bij mensen, die van 1 juli 1976 tot 1 oktober 1977 een verzoek hebben ingediend voor de adoptie van een buitenlands pleeg kind. Staatssecretaris Haars van Jus titie heeft de raden dat onlangs laten weten. Er bestond een enorme achterstand bij deze onderzoeken in verhouding tot de aanvragen. Die duren gemiddeld anderhalf jaar. De onder zoeken naar aanvragen gedaan tussen 1 juli 1976 en 1 oktober vorig jaar zullen daarom naar verwachting zijn afgerond tussen 1 april en 1 juli volgend jaar. Een van de oorzaken van de achterstand was, dat mensen zelf in het buitenland al contacten legden met een te adopteren pleegkind. Ze vroegen het ministerie dan om een spoedbehan- deling van hun zaak. Het ministerie verwees de aanvraag dan door naar de raden voor de kinderbescherming. Op 31 augustus vorig jaar is daarop een voor rangsregeling opgeheven. Die maatregel blijft van kracht. Het ministerie wijst erop dat men sen pas stappen kunnen ondernemen nadat ze een beginseltoestemming hebben gekregen voor de openeming van een buitenlands pleegkind. De normale gang van zaken is, dat ze daarna contact opnemen met het Nederlandse bureau voor Interlandelijke Adoptie (BIA) in Den Haag. Dat bureau heeft contacten met landen over de hele wereld over adoptiezaken. De aspirant-plee gouders komen er op een wachtlijst. De tijd, dat ze daarop blijven, hangt af van de datum waarop ze het ministerie van justitie vroegen om toestemming tot adoptie, hun eventuele voorkeur voor bijvoorbeeld een kind van een bepaalde huidskleur en de eisen die het land van herkomst stelt. Wiegel wil 15 a 20 nieuwe provincies DEN HAAG (ANP) Minister Wiegel en staatssecretaris De Koning willen de huidige elf provincies vervangen door vijftien a twintig nieuwe be- stuurseenheden. Dit hebben zij bevestigd in ant woord op vragen van de PvdA- kamerleden Stoffelen en Ko-- nings. De twee bewindslieden wijken hiermee af van de vori ge minister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman die plannen heeft ontwikkeld voor het creëeren van 24 nieuwe provincies. Minister Wiegel her haalt in zijn antwoord dat hij overweegt van een splitsing van de provincie Limburg af te zien. Samkalden kandidaat voorzitterschap Europese (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Oud-burge meester van Amsterdam dr. I. Samkalden wordt, als de leden ermee instemmen, voorzitter van de Europese Beweging in Nederland. Hij is de enige kan didaat in de vacature die ont staat door het aftreden van de huidige voorzitter J. H. C. Mo lenaar, lid van het dagelijks bestuur van het gewest 's-Gra- venhage. Samkalden was tot hij in 1967 burgemeester van Amsterdam werd, directeur van het Euro pa-instituut in Leiden. De ver kiezing van de nieuwe voorzit ter heeft volgende week zater dag plaats in Rotterdam. Waarschuwing tegen films Palestina Komitee AMSTERDAM (ANP) De overleggroep van samenwer kende joodse organisaties te Amsterdam heeft de rectoren van scholen voor voortgezet en voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs gewaarschuwd tegen films van het Palestina Komitee. De films die het Palestina Ko mitee de scholen voor verto ning aanbiedt zijn volgens de joodse organisaties vaak feite- lijk onjuist en zetten bovendien nogal eens aan tot haatdragen de gevoelens jegens joden. Vooral de film Kfar Kassen zou reeds enkele malen tot an- ti-semitistische uitlatingen heb ben geleid bij opgewonden kij kers. De Israëlische samenle ving wordt in deze film voorge steld als feodaal met nazisti sche trekken, aldus de brief van de joodse organisaties. Een depressie koerst van het zuiden van IJsland via de Britse eilanden in zuidoostelijke rich ting. Vanmorgen lag het centrum tussen Ierland en Schotland. Deze storing neemt in activiteit toe en het ziet er naar uit dat deze zich morgen dicht bij ons land zal bevinden en naar Noordoost- Frankrijk wegtrekt. Het bijbehorende neerslaggebied zal vanavond het kustgebied be reiken en in de loop van vrijdag overtrekken. In het temperatuur- verloop komt weinig verandering. In Zuid-ltalië lagen in de afgelo pen nacht de temperaturen plaat selijk op 20 graden. Met een zuidelijke stroming werd daar warme lucht vanuit de Sahara aangevoerd. Vooruitzichten voor zaterdag: af en toe regen. Minder koud, vooral in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 7 uur. Min. temp: omstreeks 3 graden. Max. temp: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal": 50 procent. Weer Ma*. Neer- temp. slag

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13